افق روشن
www.ofros.com

گوشه های از اخبار یازده اردیبهشت روزجهانی کارگر در ایران


فعالین حقوق بشر - آژانس ایران خبر                                                                    شنبه ١١ اردیبهشت ١٣٨٩


صدها نفر از کارگران تبریزی با تجمع در مقابل اداره کار روز جهانی کارگر را گرامی داشتند

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"،صدها نفر از کارگران و مردم در مقابل اداره کار شهر تبریز تجمع کردندو ضمن گرامیداشت روز جهانی روز کارگر علیه اخراجهای گسترده ،بیکاری و فقر اعتراض کردند.
روز شنبه ١١ اردیبهشت ماه صدها نفر از کارگران و مردم تبریز در مقابل اداره کار تبریز در خیابان خمینی ،نیمه راه راه آهن برای گرامی داشت روز جهانی کارگر تجمع کردند. کارگران علیه اخراجهای گسترده،بیکاری و فقر اعتراض می کردند.
این تجمع از حوالی ساعت ١١:٠٠ صبح آغاز شده است و تا لحظه ارسال گزارش صدها نفر در آن شرکت دارندو هر لحظه بر تعداد شرکت کنندگان افزوده می شود.مراسم گرامیداشت روز جهانی کارگر علیرغم حضور گسترده نیروهای سرکوبگر همچنان ادامه دارد.
نیروهای سرکوبگر انتظامی ،سپاه پاسداران،بسیج و لباس شخصی در منطقه حضور گسترده ای دارند. بنابه گفته شاهدان عینی بیش از ۴٠ خودروی نیروهای سرکوبگر در آنجا مستقر شده اند. همچنین تعداد زیادی از نیروهای موتور سوار که باتون بدست هستند در منطقه در حال گشت زدن هستند.مامورین لباس شخصی وزارت اطلاعات و سپاه پاسدارن حضور گسترده ای دارند.

------------------

تجمع کارگران شیرازی مقابل استانداری فارس؛کارگر،روز بیکاری ات مبارک

ساعت ١٠ صبح امروز ١١ اردیبهشت(اول می)کارگران در شیراز به مناسبت روز کارگر،تجمع اعتراضی برپا کردند. این تجمع که در دقایق اولیه نزدیک به پنجاه کارگر در آن حضور داشتند در مقابل استانداری فارس در خیابان آزادی شیراز در حال برگزاری است.
تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی تاکید کرده بودند که اخراج کارگران، آن ها را به "سرنوشت سیاه" دچار می کند.همچنین در پلاکارد دیگری نوشته شده بود:"کارگر،روز بیکاریت مبارک،تا حق خود را نگیریم از پا نمی نشینیم".
یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت که حدود چند ماه است از مجتمع صنعتی گوشت فارس اخراج شده و هفت ماه است که حقوق نگرفته است. این کارگر که نام خود را اعلام نکرد،تاکید کرد بیش از دو ماه است که مجتمع صنعتی گوشت فارس به دلیل خصوصی سازی تعطیل شده و نزدیک به ١٢٠٠ کارگر این واحد صنعتی از کار بیکار شده اند.
کارگران این واحد صنعتی ٢٢ فروردین گذشته و پنجم اردیبهشت نیز مقابل دفتر مجتمع صنعتی گوشت تجمع کرده بودند.
همچنین اول دی ماه سال گذشته و به هنگام سفر محمود احمدی نژاد به شیراز،کارگران این واحد صنعتی و کارگران صنایع مخابراتی راه دور ایران با حضور در مقابل ورزشگاه حافظیه،محل سخنرانی رئیس دولت دهم، خواستار توجه هیأت دولت به مشکلات این واحدهای صنعتی شده بودند.
کارکنان مجتمع گوشت فارس در همین روز در ورزشگاه حافظیه، به دلیل وابسته بودن این واحد صنعتی به وزارت جهاد کشاورزی،با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار توجه وزیر جهاد کشاورزی به وضعیت خود شده بودند.

------------------

تجمع کارگران شیرازی مقابل استانداری فارس/ همراه با عکس

شنبه ۱۱ اردیبهشت ١٣٨٩

خبرگزاری هرانا - ساعت ۱۰ صبح امروز ۱۱ اردی بهشت ماه (اول مه) کارگران در شیراز به مناسبت روز کارگر، تجمع اعتراضی برپا کردند. این تجمع که در دقایق اولیه نزدیک به پنجاه کارگر در آن حضور داشتند در مقابل استانداری فارس در خیابان آزادی شیراز در حال برگزاری است.
به گزارش کلمه، تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی تاکید کرده بودند که اخراج کارگران، آن ها را به "سرنوشت سیاه" دچار می کند. هم چنین در پلاکارد دیگری نوشته شده بود: "کارگر،روز بیکاریت مبارک،تا حق خود را نگیریم از پا نمی نشینیم".
یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت که حدود چند ماه است از مجتمع صنعتی گوشت فارس اخراج شده و هفت ماه است که حقوق نگرفته است. این کارگر که نام خود را اعلام نکرد، تاکید کرد بیش از دو ماه است که مجتمع صنعتی گوشت فارس به دلیل خصوصی سازی تعطیل شده و نزدیک به ۱۲۰۰ کارگر این واحد صنعتی از کار بیکار شده اند.
کارگران این واحد صنعتی ۲۲ فروردین گذشته و پنجم اردیبهشت نیز مقابل دفتر مجتمع صنعتی گوشت تجمع کرده بودند.
هم چنین اول دی ماه سال گذشته و به هنگام سفر محمود احمدی نژاد به شیراز، کارگران این واحد صنعتی و کارگران صنایع مخابراتی راه دور ایران با حضور در مقابل ورزشگاه حافظیه،محل سخنرانی رئیس دولت دهم، خواستار توجه هیأت دولت به مشکلات این واحدهای صنعتی شده بودند.
کارکنان مجتمع گوشت فارس در همین روز در ورزشگاه حافظیه، به دلیل وابسته بودن این واحد صنعتی به وزارت جهاد کشاورزی، با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار توجه وزیر جهاد کشاورزی به وضعیت خود شده بودند.

------------------

” بیش از ٨٠٠٠ هزار كارگرمعترض در قزوین شعارمیدهند ” كارگر اتحاد، اتحاد

به گزارش خبرنگارآژانس ایران خبر از قزوین تجمع كارگران قزوین در ورزشگاه موسوم به یادگار امام ادامه دارد.
كارگران تعدادشان به حدود ٨٠٠٠ نفر میرسد. پلاكاردهایی كه كارگران در دست دارند بقرار زیر است:
ما كارگران كارخانه چینی البرز خواهان نقض انحلال كارخانه هستیم.
ما كارگران چینی البرز ٧ ماه است كه حقوق دریافت نكرده ایم.
ما عیدی سالهای ٨٧ و ٨٨ را دریافت نكرده ایم.
شعارهای آنان بقرار زیر است:
كارگر اتحاد اتحاد.
حمایت از كارگر حمایت از اسلام است.

------------------

احاطه كارگران معترض شیراز توسط نیروی انتظامی

به گزارش خبرنگارآژانس ایران خبر از شیراز ، تجمع كارگران مجتمع گوشت شیراز و سایر كارگران در مقابل استانداری به بیش از ٢٠٠٠ نفر رسیده است .بیش از هزار نفر از كارگران مخابرات راه دور هم كه ١٣ ماه است حقوق خود را دریافت نكرده اند در این تجمع شركت دارند و دست به اعتراض زده اند.نیروی انتظامی زیادی كارگران تجمع كننده را احاطه كرده است.

------------------

اعتصاب سراسری در دانشگاه آزاد مركز در حمایت از روز جهانی كارگر

خبرنگارآژانس ایران خبر ، دانشگاه آزاد مركز: امروز دانشگاه آزاد مركز ساعت ١٢ ظهر در حمایت از روز جهانی كارگر اعتصاب سراسری دارند. دانشجویان عزم كرده اند به هر قیمت اتحاد خود را با كارگران زحمتكش میهن نشان دهند.

------------------

گزارشی از مراسم روز كارگر در خانه كارگر

خبرنگارآژانس ایران خبر ، تهران : مراسم روز كارگر كه در خانه كارگر در ورزشگاه خیرالعمل برگزار شده بود ، ساعت ١١ تمام شد. حدود ٣۵٠٠ نفر شركت كننده داشت. یك قطعنامه ١٠ ماده ای هم قرائت شد.
در قطعنامه بر ضرورت حمایت بر حقوق كارگران، مقابله با بیكاری كارگران ایرانی، جلوگیری از نقض حقوق كارگران و بر اجرای بیمه تامین اجتماعی كارگران تاكید شد . در بین قرائت قطعنامه كارگران شروع به اعتراض كردند .
یكی ازكارگران به جان آمده به ناگاه پشت تریبون پرید وبی مقدمه گفت :
ما مشكل داریم، ما بدبخت هستیم، ما كارگران ساختمانی یكسال است نه حقوقی داریم و نه شغلی داریم و زن و بچه های ما نان میخواهند ما از وزیر كار و رئیس خانه كارگر میخواهیم به وضع ما رسیدگی كند.
در بیرون محل حدود ۵٠ نفر از نیروهای انتظامی مستقر شده بودند كه مانع از گسترش هرگونه اعتراضی شوند .
كارگران یك سری پلاكاردها در سالن دردست داشتند، روی برخی پلاكاردها نوشته بود :
ما دو سال است حقوق نگرفتیم
٢٠ سال كار كردیم و هنوز بلاتكلیف هستیم
لازم به ذكر است كه وزیر كار هم قرار بود در این تجمع شركت كند ، گویا بخاطر جو متشنج و اعتراضی، جرأت شركت در مراسم را پیدا نكرد.

------------------

هزاران نفر از کارگران قزوین روز جهانی کارگر را گرامی داشتند

بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،هزاران نفر از کارگران قزوین برای گرامیداشت روز جهانی کارگر تجمع کردند و علیه اخراج کارگران و سایر مشکلات کارگری دست به اعتراض زدند.
روز شنبه ١١ اردیبهشت از حوالی ساعت ٠٩:٠٠ صبح هزاران نفر از کارگران قزوین در ورزشگاه یادگار امام تجمع کردند و روز جهانی کارگر را گرامی داشتند. نمایندگان کارگران طی سخنرانیهای خود خواستار پایان دادن به قرار دادهای موقت و رسمی شدن کارگران،حق بیمه،و سایر مشکلات کارگری شدند. در این راستا کارگران اقدام به دادن شعارهایی علیه شرایط فاجعه بار کارگران سر دادند. این تجمع تا ساعت ١٣:٠٠ ادامه داشت.
همچنین از صبح امروز نیروهای سرکوبگر در نقاط مختلف شهر قزوین مستقر شدند که از جمله آنها چهار راه و میادین شهر بود .آنها با خودروها و ماتورهای خود در سطح شهر گشت می زدند.حضور نیروها سرکوبگر در سطح شهر بی سابقه گزارش شده است.

------------------

توقف اعتراض آميز تعدادی از اتوبوس های تهران

روز پنجشنبه ۹ ارديبهشت ماه اتوبوسهای تند رو شرکت اتوبوس رانی تهران معروف به بی .آر.تی در اعتراض به ادامه تعليق يکی از همکارانشان از ساعت ۰۹:۰۰ صبح تا بعد از ظهر اقدام به روشن کردن چراغ اتوبوسهای خود نمودند.
آقای عبدالله حسينی که با ۱۸ سال سابقه کار در شرکت اتوبوسرانی تهران، کار او از ۷.۵ ماه پيش به تعليق در آمده بود. او در طی اين مدت بدون حقوق و مزايا در شرايط سخت مالی بسر می برد و اين مسئله باعث ايجاد مشکالاتی مالی زيادی در خانواده شده بود.
آقای حسينی در طی اين مدت عليه حکم سرکوبگرانه تعليق شکايت کرد و پس از ۷.۵ ماه تلاش اداره کار رای به بازگشت بکار او داد. او هنگامی که صبح امروز در محل کارش در سامانه ۱ اتوبوس رانی تهران حاضر شده بود توسط سعيد نيسانی سرپرست اين سامانه عليرغم داشتن حکم بازگشت به کار از ادامه کاراو ممانعات کرد. اداره کار همچنين در رای مزبور شرکت اتوبوس رانی تهران را موظف به پرداخت تمامی حقوق و مزايای ۷.۵ ماه اخير او نموده بود.
آقای حسينی از اعضاء و فعالين سنديکائی شرکت واحد تهران می باشد و يکی از دلايل اخراج او از کار به اين دليل بوده است.
پيش از اين خانم فرحناز شيری از اولين بانوان راننده در شرکت اتوبوس رانی تهران که در بدو اشتغال با بهره گيری گسترده تبلغاتی همراه بود از اسفند ماه گذشته از کار خود تعليق شده است و عليرغم پيگيريهای مستمر ولی تاکنون از بازگشت به کار او خوداری می کنند.
فعالين حقوق بشر و دمکراسی در ايران،موج گسترده اخراج کارگران که در موارد متعدد به خاطر فعاليتهای سنديکايی و دفاع از حقوق خود و کارگران صورت می گيرد را محکوم می کند و از سازمان جهانی کار و کميسر عالی حقوق بشر خواستار اقدامات عملی برای پايان دادن به سرکوب کارگران در ايران است

------------------

گزارشی از تجمع اعتراضى بیش از ٣٠٠ تن از كارگران كشتى ىسازى بندر عباس

در اعتراض به عدم امنیت شغلى و اخراج ، بیش از ٣٠٠ تن از کارگران شرکت کشتىسازى بندرعباس در مقابل استاندارى بندرعباس، تجمع كردند. در این شرکت تاکنون ۳۰ نفر از کارگران را اخراج و از چند روز پیش، کـارت حضور و غیـاب آنها را غیرفعال كرده اند.
این شرکت ۱۵ روز پیش هم ۱۸ کارگر را اخراج كرد.
مسئولان شرکت قصد دارند نیمى از نیروهاى این شرکت را تعدیل کنند و از کارگران مىخواهند که پس از اخراج با پیمانکاران قرارداد ببندند. مسئولان این شرکت بـه ازاى هر کارگر ماهانه یک میلیون تومان به پیمانکاران پـرداخت مىکنند و پیمانکاران نیز با کسر ۶۵۰ هزار تومان از این مبلغ، ۳۵۰ هـزار تومان بـه هـر کارگر حقوق مىدهند.
این درحالى است که کـارگران این شرکت مىگویند ساخت ۵ فروند کشتى در این شرکت آغاز شده و علتى براى تعدیل نیرو وجود ندارد.

------------------

گزارشی از ترس و وحشت حكومت دیكتاتوری از روز جهانی كارگر وتمهیدات امنیتی

آژانس ایران خبر، تهران: فراخوان گروه های کارگری برای تجمع در روز جهانی کارگر موجب شده است که میدان هاوخیابان های مرکزی شهر تهران از صبح امروز امنیتی شوند.دهها دستگاه خودروری متعلق به پلیس همراه با یگان های موتوری وخودرویی گارد ویژه در میدان انقلاب وخیابان های انقلاب ولی عصر وآزادی حضور دارند.
پیاده روهای خیابان های کار گرشمالی وجنوبی وخیابان آزادی وانقلاب به ویژه در اطراف میدان انقلاب مملو از نیروی انتظامی وگارد ویژه است. چهره ی تهران یک بار دیگر مانند روزهای پس از انتخابات شده است همه جا مامور دیده می شود.
مزدوران باتوم بدست های حكومتی حرکات مردم را زیر نظر گرفته اند واجازه ی توقف مردم در پیاده روها را نمی دهند.
جو سنگین امنیتی در اطراف میدان انقلاب دیده می شود و با نزدیک شدن به ساعات برگزاری تجمع این جو ملتهب تر وامنیتی تر می شود.

------------------

تجمع كارگران سنندج به درگیری با نیروی انتظامی كشیده شد

آژانس ایران خبر،سنندج: صد نفر از كارگران و مردم عادی جلوی كمیته امداد تجمع كردند ، این تجمع بدلیل شعارهای اعتراضی مردم، به درگیری با نیروی انتظامی و دستگیری ۵ نفر از مردم معترض از سوی مزدوران سركوبگر نظام انجامید.به گزارش خبرنگارآژانس ایران خبر ،شب گذشته نیز تجمعات در سنندج به درگیری انجامید.

------------------

مردم مترصد فرصتی برای شروع تظاهرات در میدان انقلاب

آژانس ایران خبر، تهران: در روز جهانی کارگر میدان انقلاب تقریبا به محاصره ی کامل نیروهای انتظامی و نظامی درآمده است. در حالی که تا ساعت ٢ وضعیت در اطراف میدان انقلاب اندکی خوب بود،از ساعت ٢ به بعد ده دستگاه خودروی نیروهای انتظامی وامنیتی این میدان را به محاصره ی کامل درآورده اند واکنون که ساعت ٣٠/٣ بعد از ظهر روز شنبه یازدهم اردیبهشت است بیش از ۵٠ دستگاه انواع خودروی متعلق به نیروی انتظامی وامنیتی درشمال، جنوب ، غرب وشرق میدان انقلاب استقرار یافته اند.گروهی از نیروهای کارگری که قصد تجمع در میدان انقلاب را داشتند با ممانعت نیروهای پلیس مواجه شدند.اجازه ی توقف به هیچ رهگذری داده نمی شود وخیابان های انقلاب وازادی وکارگر شمالی وجنوبی در محدوده ی میدان انقلاب ویژگی امنیتی دارد.برخی از مغازه های اطراف میدان انقلاب به دستور پلیس در حال تعطیل کردن وبستن مغازه های خود هستند.گروه زیادی از مردم در پیاده روهای اطراف میدان انقلاب مشغول پرسه زدن هستند ومترصد فرصتی اند که اعتراض خود را نشان دهند.تشکل های کارگری که با عدم مجوز رژیم برای برگزاری مراسم رسمی با مخالفت روبرو شده است کارگران را تشویق کرده اند که در میدان انقلاب تجمع کرده وبه سمت وزارت کار حرکت کنند.به هر حال با توجه به نزدیک شدن به ساعت ٤ فضای امنیتی در حال تشدید شدن است.

------------------

برگزاری تجمع اعتراضی کارگران چینی حمید، در مسجد حسینیه عشق علی قم

تجمع اعتراضی کارگران چینی حمید، در مسجد حسینیه عشق علی قم برگزار شد ،جلسه با سخنرانی طالبی، رئیس خانه کارگر قم شروع شد. او حتی اجازه صحبت کردن و اعتراض به كارگران را نمیداد. علی رغم اینکه طالبی تریبون را در دست داشت و اجازه صحبت به كارگران را نمیداد ولی كارگران بلند شدند و حرفهایشان را زده و نسبت به شرایط كنونی كارگران اعتراض كردند.
طالبی وقتی اعتراضات كارگران را دید ، به دلیل حضور فیلمبردار از صحنه برای ساكت كردن كارگران گفت : با اجتماع شما در جلوی استانداری، رسانه های خارج از کشور میگویند که در ایران دارد انقلاب میشود و به شما میخندند که نمیدانید اینگونه اعتراضات ربطی به استانداری ندارد.
كارگران باز هم اعتراض كرده و نگذاشتند طالبی حرفش را بزند و برخی از آنها میگفتند:
- شما با چه استدلالی میگویید که بخاطر تیتر رسانه های خارجی افراد باید از حقشان بگذرند؟ پس در این مملکت هر بلایی سر هر کسی آمد، صدایش در نیاید که یک وقت رسانه های خارجی چیزی ننویسند!؟
به گزارش خبرنگار آژانس ایران خبر ،كارگران معترض كه از برخورد طالبی به تنگ آمده بودند گفتند: نظامی که با تجمع كارگران برای گرفتن حقشان این چنین احساس خطر كرده و از نیروهای گارد ویژه در مقابل كارگران استفاده میکند، بنظر شما آیا صلاحیتی برایش میشود قائل شد؟
یكی از كارگران معترض به خبرنگار آژانس ایران خبرگفت : ”چند ی پیش وقتی كارگران معترض به همراه خانواده هایشان در جلوی استانداری قم تجمع اعتراضی برگزار كرده بودند ماموران گارد ویژه دخالت كرده و فرمانده آنها خطاب به چند کارگری که جلودار كارگران معترض بودند گفتند وظیفه ما جلوگیری از ایجاد بی نظمی و تشنج هست و کاری نداریم که حق با شماست یا نه. ۵ دقیقه به شما مهلت میدهیم که متفرق بشوید، و گرنه مامورین فرقی بین زن و مرد قائل نمیشوندکه كارگران هم از ترس به خطر افتادن خانواده هایشان متفرق شدند”.

------------------

هدیه ی روز كارگر: ٧ ساعت اضافه كار!

آژانس ایران خبر، تهران: به كارمندان شركت متروی تهران بعنوان هدیه ی روز كارگر صرفا ٧ ساعت اضافه كار تعلق می گیرد. این عمل مسئولان باعث افزایش نارضایتی ها در سال ٨٩ شده و بیشتر صحبتها نیز پیرامون پوچ ومسخره خواندن صحبتهای علی خامنه ای درخصوص همت و كار مضاعف می باشد.

------------------

تجمع اعتراضی کارگران بعد از سخنرانی وزیر کار در مشهد

جمعه ١٠ اردیبهشت ١٣٨٩
خبرگزاری هرانا - عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار و امور اجتماعی در اولین همایش کشوری روز بسیج کارگری و تجلیل از شهدای کارگر که روز گذشته در مشهد برگزار شد، به تفسیر آیه سوم سوره‌ بقره و تبیین مفهوم غیب و ایمان پرداخت و به دلیل اینکه در این همایش که به مناسبت روز کارگر برگزار شده بود سخنی درباره وضعیت کارگران به زبان نیاورد مورد اعتراض قرار گرفت.
به گزارش ایسنا، بعد از سخنرانی وزیر کار و امور اجتماعی، گروهی از کارگران با اجتماع در محوطه‌ مجتمع “آیه‌ها” نسبت به سخنان وزیر و بی‏توجهی به مشکلات کارگران اعتراض کردند. یکی از کارگران در این خصوص گفت: انتظار داشتیم از وزیر حرف‏های بهتری در مورد بهبود اوضاع کارگران بشنویم اما وی در سخنانش حتی یک کلمه در مورد کارگر نگفت.
کارگر دیگری ادامه داد: وقتی وزیر بهداشت یا آموزش و پرورش حرف می‎زنند، بخشی از صحبت‌هایشان در خصوص مژده به پرستاران و معلمان است اما وزیر کار صحبت کرد و از کارگر هیچ نگفت.
محمد کریمی گفت: حداقل انتظار ما از وزیر کار این بود که پس از تفسیر قرآن به بازگویی برخی مشکلات کارگران و ارائه‌ راه حل در این خصوص بپردازد. وی مدعی شد: متاسفانه در کشور ما برای کارگر هیچ ارزشی قایل نیستند و دلیل بنده برای ادعایم مکاتبات و نامه‎نگاری‌هایی است که از فروردین ۸۸ با وزارت کار داشتم اما به سرانجام نرسیده است.
این تجمع کارگران بعد از دقایقی بدون حضور مسوولان پایان یافت.

------------------

عدم پرداخت مطالبات، بازنشستگان واگن پارس را به تجمع واداشت

شنبه ١١ اردیبهشت ١٣٨٩
خبرگزاری هرانا - عدم تعهد مسئولین به وعده ها و تأخیر در پرداخت مطالبات بازنشستگان در آستانه هفته كارگر، منجر به تجمع اعتراض آمیز ۴٠٠ كارگر بازنشسته شركت واگن پارس در ساعت ١٠ صبح روز چهارشنبه ی گذشته گردید تا كارگران این شركت برای پیگیری تحقق وعده ها و پرداخت مطالبات ١٠ تا ١۵ میلیون تومان، صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند.
به گزارش ایلنا، نمایندگان كارگران بازنشسته شركت واگن پارس پیرامون اولین اجتماع كارگران در سال ٨٩ بدنبال درخواست های قبلی در سال ٨٨ با اشاره به سپری شدن زمان تعیین شده از سوی مسئولین برای پرداخت مطالبات بازنشستگان واگن پارس اظهار داشتند یكشنبه هفته گذشته به نمایندگی از سوی كارگران و برای یادآوری قول های فراموش شده برای ملاقات با آقای "رزازی" مدیرعامل شركت به تهران رفتیم ولی ایشان از ملاقات با ما اجتناب نموده و مسئول دفتر ایشان ما را برای پیگیری مشكلات به نزد "میرزائی" مدیر مالی و تشكیلاتی شركت هدایت كرد. میرزائی كه این مشكل را زائیده چالش ها و مسائل موجود بین شركت زیمنس و رجا می دانست با اظهار این كه واگن های ترانست ساخته واگن پارس آماده تحویل است اما بدلیل مشكلات موجود بین زیمنس و رجاء مدت هاست در زیر آفتاب مانده پرداخت مطالبات بازنشستگان را منوط به فروش رفتن این واگن ها عنوان كرد.
مداحی و رحیمی نمایندگان كارگران بازنشسته واگن پارس كه كارگران را قربانیان مشكل مالی زیمنس و رجاء می دانند در ادامه افزودند: با توجه به اینكه مشكل كارگران را در دفتر مدیرعامل حل نشده یافتیم برای دادرسی به دفتر ریاست جمهوری مراجعه و ضمن اعلام مسائل و مشكلات واگن پارس از این نهاد درخواست پیگیری نمودیم و پیام كارگران را برای اجتماع در مقابل مجلس و یا دفتر ریاست جمهوری در صورت عدم تحقق خواسته هایشان مطرح كردیم . كه با توجه به عمیق بودن مشكلات كارگری واگن پارس از دفتر نهاد ریاست جمهوری نامه ای برای وزارت صنایع داده شده و پیگیری این موضوع را از وزیر صنایع و معادن خواستند تا آنها با رایزنی با مدیر عامل واگن پارس، رزازی تا روز یكشنبه ١٢ اردیبهشت ماه نسبت به پرداخت مطالبات اقدام نمایند.
نمایندگان كارگران بازنشسته شركت واگن پارس با بیان اینكه صبر و تحمل كارگران و خانواده هایشان به پایان رسیده اظهار داشتند در صورت عدم تحقق این وعده ٧٠٠ كارگر بازنشسته و خانواده هایشان در مقابل مجلس شورای اسلامی آنقدر می نشینند تا به حقوق صنفی خود دست یابند.

------------------

تجمع اعتراضی ١۵٠٠ نفر از مردم و كارگران مقابل استانداری شیراز

به گزارش خبرنگارآژانس ایران خبر از شیراز،حدود ١۵٠٠ نفر از مردم و كارگران به دعوت اتحادیه كارگران در گرامیداشت روز جهانی كارگر ،مقابل استانداری شیراز تجمع كردند ، تعدادی از این كارگران مربوط به كارخانه مخابرات راه دور هستند. این كارخانه مدتی است تعطیل شده وتكلیف كارخانه هنوز مشخص نیست.

------------------

مراسم روز کارگر با شعار مرگ بر دیکتاتور در مقابل وزارت کار

بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"، هزاران نفر از کارگران و مردم تهران در مقابل وزارت کار مراسم گرامی روز جهانی کارگر را با شعار مرگ بر دیکتاتور آغاز کردند.
روز شنبه از ساعت ١٦:٠٠ به وقت تهران هزاران نفر از کارگران و مردم تهران از چند جهت به سوی وزارت کار در حال حرکت هستند. حوالی ساعت ١٧:٣٠ تعدادی از کارگران و مردم در خیابان جیحون اقدام به سر دادن شعارهای مرگ بر دیکاتور نمودند که با یورش و حشیانه گارد ویزه مواجه شدند. همزمام با آنها ماشینها اقدام به بوق زدن ممتد نمودند.هر لحظه بر تعداد جمعیت افزوده می شود.
نیروهای سرکوبگر گارد ویژه، نیروی انتظامی ،سپاه پاسداران، لباس شخصیها و بسیجی ها منطقه را به صورت پاداگان در آورده اند.امام مردم بصورت دسته های چند صد نفره در آنجا حضور دارند. نیروهای موتور سوار گارد ویژه و لباس شخصیها در حال گشت زدن و ایجاد رعب و وحشت هستند.
اما کارگران و مردم به اقدامات سرکوبگرانه آنها توجهی ندارند و قصد برگزاری گسترده این مراسم را دارند فضا منطقه بسیار متشج می باشد.
ظهر امروز تعدادی از کارگران در مقابل مجلس تجمع کرده بودند که با یورش و حشیانه گارد ویژه مواجه شدند و در گیری شدید بین آنها و کارگران ایجاد شد که منجر به شعار دادن کارگان علیه دیکتاتوری حاکم شد.

فعالین حقوق بشر - آژانس ایران خبر

شنبه ١١ اردیبهشت ١٣٨٩