افق روشن
www.ofros.com

تجمع نزدیک به هزار نفر از کارگران هفت‌تپه به مناسبت روز جهانی کارگر


گزارش- امتداد                                                                                                                          دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲ مه ۲۰۲۲

مراسم گرامیداشت روز جهانی کارگر، صبح امروز با حضور صدها تن از کارگران در محوطه صنعتی این شرکت در شوش برگزار شد.
این مراسم از ساعت ۹ تا ۱۰ صبح روز یکشنبه با حضور نزدیک به هزار نفر از کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه و فعالین کارگری در شهرستان شوش برگزار شده و کارگران در خصوص تحقق مطالبات خود، دغدغه‌ها و نیازهای‌شان را مطرح کردند.
در این تجمع، همچنین پرسنل خانم شرکت هفت‌تپه و کارگران بخش کشاورزی نیز در محوطه شرکت حضور یافتند. در حالی که پیش از این به دلیل احتمال برخوردهای امنیتی با تجمعات مسالمت‌آمیز کارگری از حضور کارگران خانم امتناع می‌شد.

بهمنی، فعال کارگری هفت‌تپه:
اسماعیل بخشی در حال حاضر، هیچ پرونده باز قضائی ندارد
همچنین، یوسف بهمنی، فعال کارگری و از سخنرانان روز جهانی کارگر در خصوص مطالبات کارگران به امتداد، گفت: یکی از اصلی‌ترین مطالبات کارگران، بازگشت به کار اسماعیل بخشی است. اسماعیل در خصوص وضعیت شغلی خود به اداره کار شکایت کرده و جلسه رسیدگی به این شکایت باید هرچه سریع‌تر برگزار شود. به هر حال، ما باید بدانیم که گره کار این فعال کارگری در کجاست که تا این اندازه در روند بازگشت به کار او، سنگ‌اندازی صورت می‌گیرد. همانگونه که پیش‌تر نیز مطرح کردیم، اسماعیل بخشی در حال حاضر، هیچ پرونده باز قضائی نداشته و قاعدتا نباید هیچ مشکلی بابت بازگشت به کار خود داشته باشد. ما به هر نهاد و اداره‌ای که مراجعه می‌کنیم، آقایان ما را به نهاد دیگری پاسکاری می‌کنند و در حال حاضر، توپ در زمین خودشان قرار گرفته است. تردید نکنید که در روز برگزاری جلسه رسیدگی به شکایت اسماعیل بخشی نیز، کارگران هفت‌تپه با حداکثر نفرات در مقابل اداره کار حاضر شده و پیگیر وضعیت او خواهند شد. اگر رای صادر شده در راستای احقاق حقوق ذاتی اسماعیل بخشی به عنوان کارگر هفت‌تپه باشد که به صورت تمام قد از آن دفاع می‌کنیم اما در صورتی که رای صادره در جهت اجحاف در حق او باشد در مرتبه بعدی با خرد جمعی کارگران در خصوص اتخاذ موضع تصمیم خواهیم گرفت.

خنیفر، فعال کارگری هفت‌تپه:
کارگران خواستار مختومه شدن پرونده زیلابی، وکیل خود هستند
در ادامه، همچنین محمد خنیفر، دیگر فعال کارگری هفت‌تپه در گفتگویی با امتداد، ضمن اشاره به دیگر مطالبات کارگران، یادآور شد: مسئله واگذاری شرکت هفت‌تپه به شرکت هفت‌طرح توسعه، هنوز به طور کامل انجام نشده و برای انجام روند پیمان مدیریتی از حدود سه ماه قبل، همچنان این مسئله را به تعویق می‌اندازند. این مسئله پیمان مدیریتی، دست و پای مدیریت جدید هفت‌تپه را بسته و در اعمال مدیریت از آزادی عمل لازم برخوردار نیستند.
البته باید گفت که روند کار و مسیر فعالیت هفت‌تپه از زمان واگذاری به طرح توسعه از شرایط مناسبی برخوردار شده و کارگران نیز از پیشبرد کار توسط مدیران جدید برای بهبود روزافزون روند کار، حمایت می‌کنند. مدیران هفت‌طرح از تخصص و دانش خوبی برخوردار هستند و شرکت هفت‌تپه نیز برای استفاده از این دانش، بستر لازم را دارد. از دیگر مطالبات ما، مسئله اجرای همسان‌سازی حقوق است. چرا که کارگران هفت‌تپه، نسبت به دیگر طرح‌های توسعه نیشکر در شرکت هفت‌طرح از حقوق کمتری برخوردار هستند. همچنین، مختومه پرونده خانم زیلابی، وکیل کارگران و بازگشت به کار کارگران اخراجی نیز، همچنان از مطالبات جدی کارگران بوده و تا زمان تحقق آن از هیچ حمایتی و تلاشی دریغ نخواهند کرد.

کارگران هفت‌تپه، ضمن اعلام همبستگی با جامعه فرهنگیان، خواستار آزادی معلمان زندانی هستند
از محورهای مطالبات و دغدغه‌های مطرح شده امروز ما، بحث همبستگی کارگران با معلمان و مطالبات آن‌ها بود که به صورت تمام قد در کنار آن‌ها هستیم.
به هر حال از خاطر نبرده‌ایم که در زمان تجمعات کارگری در مقابل فرمانداری شهرستان شوش، چطور اقشار مختلف از معلم و دانشجو گرفته تا رانندگان تاکسی و کسبه از کارگران حمایت می‌کردند و امروز نیز، وظیفه ماست که از حقوق قانونی و صنفی هموطنان معلم خود حمایت کنیم. تاکید ما بر این بوده که معلمان زندانی باید هرچه سریع‌تر آزاد شوند.
از سر دادن شعار «سیسمونی‌ ترکی‌باف، سهمه نوه قالیباف» تا «حامی مفسد هستند، از اینترنت می‌ترسند»
گفتنی است که در پایان تجمع امروز کارگران هفت‌تپه نیز، اسماعیل بخشی از سوی کارگران به عنوان کارگر نمونه ایران انتخاب شد.
در این تجمع، کارگران با سردادن شعارهایی نظیر «سیسمونی ترکی‌باف، سهم نوه قالیباف»، نسبت به وضعیت معیشتی مردم اعتراض کرده و در ادامه هم با سر دادن شعار «حامی مفسد هستند، از اینترنت می‌ترسند» نسبت به بررسی طرح مجلس انقلابی، موسوم به طرح صیانت، اعلام اعتراض کردند.