افق روشن
www.ofros.com

:قطعنامه سه تشکل کارگران و معلمان به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

دستمزد ۷۱۲ هزار تومانی تحمیل مرگ تدریجی بر میلیونها کارگر است

اتحادیه آزاد کارگران                                                                                پنجشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۳۰ آپریل ۲۰۱۵

کارگران، معلمان و مردم شریف ایران
امسال در شرایطی مراسم اول ماه مه (روز جهانی کارگر) را پاس می‌داریم که بحران ساختاری سرمایه داری از بخش مالی و سیستم بانکی آمریکا بیرون زده و تمام جهان را فراگرفته است. سیاست‌های نئولیبرالی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول برای برون رفت دولت‌های سرمایه داری از بحران عملا به بن بست رسیده است. لاجرم سرمایه داری در هراس از انفجار اجتماعی با فروپاشی بازار، نفیر جنگ و فاشیسم را در سراسر جهان علی الخصوص منطقه خاورمیانه به صدا درآورده و استعمار نو را بازآفرینی کرده است. سرمایه داری برای نجات خود از بحران از هیچ سبعیت و درندگی علیه توده‌های کارگر و زحمتکش، از کشتار بی‌رحمانه مردم بی‌دفاع غزه تا جنگ در اکراین گرفته و حمایت از گروه‌های تروریستی برای کشتار مردم در سوریه، عراق و شمال آفریقا و اخیرا در اتحادی شوم علیه مردم یمن، کوتاهی نمی‌کند و آشکارا کمر به نابودی زیر ساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورهای منطقه بسته‌اند.
این بحران و تبعات ویرانگر آن گریبانگیر زندگی و معیشت کارگران ایران نیز شده است. بطوریکه دستمزد‌ها بشدت زیر خط فقر قرار دارد، اخراج و بیکار سازی‌ها شکل سریع تری به خود گرفته و پرداخت حداقل دستمزدهای بخور و نمیر به موقع صورت نمی‌پذیرد، تحمیل قرار دادهای موقت و سفید امضا بخش دیگری از ده‌ها و صد‌ها نقض حقوق کارگران است که مدت هاست از سوی کارفرمایان و حامیانشان ادامه دارد و هر ساله به عمق و دامنه آن نیز افزوده می‌شود.
کارگران و معلمان در مقابل این وضعیت دیوار سکوت را شکسته و بر مطالبات برحق صنفی خود در هر شکل ممکن پافشاری کرده‌اند. آنان تولید کنندگان ثروت و معماران جامعه هستند و حق دارند که از بالا‌ترین استانداردهای زندگی امروزی بهره‌مند باشند.
در روز جهانی کارگر و در راستای تحقق خواست‌های برحق خود مطالباتمان را به شرح زیر اعلام می‌داریم. ۱- ما حق ایجاد تشکل‌های مستقل کارگران و معلمان، تجمع، اعتصاب، آزادی بیان و اجرای کامل آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور در مورد کارگران را خواستاریم.
۲- برابری کامل زن و مرد در تمام جوانب زندگی اجتماعی و اقتصادی و لغو کلیه قوانین تبعیض آمیز علیه آن‌ها.
۳- اعلام اول ماه مه به عنوان روز تعطیل در تقویم رسمی کشور و برداشتن هرگونه ممنوعیت و محدودیت در برگزاری مراسم مستقل این روز.
۴- لغو کلیه احکام غیر قانونی زندان، شلاق، تبعید و... علیه فعالین صنفی کارگری و معلم.
۵- ممنوعیت کار کودکان، حق تحصیل رایگان برای کودکان ایرانی و اتباع خارجی.
۶- توقف اخراج و بیکارسازی‌ها، لغو کلیه قراردادهای موقت و سفید امضا و بازبینی وضعیت نامطلوب شرایط کاری کارگران و معلمانی که طرف قرارداد آنان کارفرمای خصوصی است.
۷- به استناد قانون کار افزایش دستمزد کارگر هیچ ربطی به نرخ نان و یا هر کالای دیگری ندارد، هرگونه تبلیغات توسط رسانه‌های دولتی در این مورد را محکوم می‌کنیم.
۸- تعیین دستمزد ۷۱۲ هزار تومانی از سوی شورای عالی کار را تحمیل مرگ تدریجی بر میلیون‌ها کارگر دانسته و خواهان افزایش دستمزد متناسب با تورم موجود در جامعه می‌باشیم. ما ضمن رد جلسات سه جانبه برای تعیین دستمزد کارگران، خواهان تعیین دستمزد‌ها با حضور نماینده منتخب کارگران هستیم.
۱۰. ما بااعلام پشتیبانی از اعتراضات برحق کارگران، معلمان، پرستاران و... حمایت قاطع خود را از ایجاد تشکلهای سراسری مستقل [...] اعلام می‌نماییم.
۱۱. ما کارگران و معلمان جنگ افروزی دول غربی و متحدین منطقه‌ای آنان را محکوم و خواستار پایان دادن به هر گونه تبلیغات جنگ افروزانه هستیم.

گرامی باد اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) روز جهانی کارگر

اتحادیه آزاد کارگران ایران