افق روشن
www.ofros.com

گزارش مراسم اول ماه مه در سنندج و تجمع مقابل مجلس در تهران


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                         سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹٦ - ۲ مه ۲۰۱٧

دقایقی پیش واله زمانی آزاد شد

بدنبال بازداشت واله زمانی فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران نقاش استان البرز در پایان مراسم اول ماه در مقابل مجلس، ایشان دیشب را در پایگاه هفتم  پلیس امنیت محبوس شد و صبح امروز به بازپرسی شعبه ششم دادسرای ناحیه اوین منتقل و در آنجا تحت بازپرسی قرار گرفت.
از صبح امروز وبدنبال انتقال واله به دادسرای ناحیه اوین جمعی ازیاران وی و اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران با حضور درمقابل زندان اوین پیگیر وضعیت واله و درانتظار مشخص شدن وضعیت وی بودند.
این انتظار ساعت چهارده و سی دقیقه به پایان رسید و واله زمانی در میان شادی جمع حاضر در مقابل زندان اوین آزاد شد.

 ۱۲ اردیبهشت ماه  ۱۳۹٦

**********

واله زمانی در بازداشتگاه پایگاه هفتم پلیس امنیت تحت بازداشت قرار دارد 

حوالی ظهر امروز و پس از پایان تجمع کارگران در مقابل مجلس که به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر برگزار شد واله زمانی فعال کارگری و از اعضای سندیکای کارگران نقاش استان البرز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به پایگاه هفتم پلیس امنیت منتقل شد و امشب در این پایگاه تحت بازداشت قرار دارد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران با تاکید بر حق مسلم و خدشه ناپذیر ما کارگران برای برگزاری مستقل مراسم روز جهانی کارگر، تداوم بازداشت واله زمانی را قویا محکوم میکند و  بدینوسیله خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این فعال شناخته شده جنبش کارگری ایران است.

  ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹٦

**********

گزارش تکمیلی مراسم روز جهانی کارگر در مقابل مجلس شورای اسلامی - واله زمانی بازداشت شد

صبح امروز جمعهایی از کارگران علیرغم ممانعت شدید نیروهای انتظامی موفق به تجمع در مقابل مجلس و بر پایی مراسم مستقل روز جهانی کارگر شدند.
در این تجمع که از ساعت ده صبح  و با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران برگزار شد نیروهای انتظامی مستقر در محل با اعلام اینکه مجلس تعطیل است اعلام کردند اجازه بر پائی مراسم را نخواهند داد اما کارگران شرکت کننده در مراسم با باز کردن بنرهایی در رابطه با گرامیداشت روز جهانی کارگر و تصاویر اسماعیل عبدی و بهنام ابراهیم زاده اقدام به آغاز مراسم نمودند که با عکس العمل ماموران برای جمع کردن بنرها و پلاکاردها مواجه شدند. در ادامه این کشمکش و در حالی که کارگران بیشتری به تجمع می پیوستند، نیروهای انتظامی مجبور به پذیرش قرائت قطعنامه از سوی تجمع کنندگان و سپس پایان مراسم شدند.
بدنبال این توافق که با کشمکش طولانی و ایستادگی کارگران تجمع کننده صورت گرفت  قطعنامه تشکلهای مستقل کارگری  توسط شاپور احسانی راد و ناهید خداجو قرائت شد و مراسم با کف زدن و دادن شعارهای زنده باد اول ماه مه، روز کارگر روز ماست – خیابان از آن ماست، در مقابل مجلس پایان گرفت و کارگران شرکت کننده در حالی که در محاصره نیروهای انتظامی بودند اقدام به راهپیمائی به سوی مترو بهارستان و سر دادن شعار کردند و در پایان بار دیگر با ایستادن در مقابل مترو و سر دادن شعارهای مختلف به مراسم خود پایان دادند. اما پس از ورود به مترو، و در حالیکه بسیاری از کارگران محل را ترک کرده بودند عده ای از آنان از طریق یکی از عابرین متوجه شدند که در مقابل درب مترو درگیری پیش آمده است. بدنبال این وضعیت، این عده به سمت درب مترو حرکت کرده و متوجه شدند مامورین امنیتی اقدام به بازداشت واله زمانی و انتقال وی به کیوسک نیروهای انتظامی مجلس کرده اند. این کارگران در محل کیوسک نسبت به بازداشت واله اعتراض کردند اما اعتراض آنان به جائی نرسید و نهایتا واله زمانی به دادسرای پارک شهر منتقل شد. در این مراسم حضور نیروهای امنیتی و انتظامی چشمگیر بود و آنان در طول مراسم بارها اقدام به گرفتن گوشیهای موبایل تجمع کنندگان کردند  و اجازه فیلمبرداری و عکاسی به آنان ندادند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران، با تبریک اول ماه مه به کارگران در ایران و سراسر جهان، برگزاری مستقل مراسم اول ماه مه توسط کارگران را در مقابل مجلس شورای اسلامی حق قانونی و خدشه ناپذیر آنان میداند و با محکوم کردن بازداشت واله زمانی خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط ایشان و برداشته شدن هر گونه محدودیت و ممنوعیتی نسبت به برگزاری مستقل مراسم اول ماه مه است.  

اتحادیه آزاد کارگران ایران - اول ماه مه ۲۰۱٧ - ١١ اردیبهشت ماه ١٣٩٦

**********

تلاش نیروهای انتظامی در مقابل مجلس برای جلوگیری از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر

اتحادیه آزاد کارگران ایران: بدنبال حضور جمعی از کارگران در مقابل مجلس شورای اسلامی برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر، نیروهای امنیتی و انتظامی مانع شکل گیری این تجمع شده اند. در حال حاضر کشمکش بین تجمع کنندگان و نیروهای حاضر در مقابل مجلس ادامه دارد.

**********

کارگران سنندج با بدست گرفتن مراسم دولتی اول ماه مه در شهر سنندج به استقبال این روز رفتند

بدنبال ارائه نامه در خواست صدور مجوز برگزاری مراسم اول ماه مه از سوی اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران به فرمانداری شهر سنندج و در پی آن احضار شیث امانی به اداره اطلاعات  در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه،  بار دیگر این عضو هیات مدیره اتحادیه را دیروز هفتم اردیبهشت ماه اطلاعات نیروی انتظامی احضار و از ایشان خواهان دادن تعهد برای عدم شرکت وی و اعضای اتحادیه در مراسم اول ماه مه روز جهانی کارگر شدند اما پس از مواجه با مقاومت شیث و ندادن تعهد از سوی ایشان نهایتا به وی اعلام کردند اگر قصد شرکت در مراسم را دارید این مراسم با هماهنگی اداره کار سنندج روز هشتم اردیبهشت ماه بصورت راهپیمایی از میدان گاز به سمت میدان کوزه بدوشان برگزار خواهد شد. شما هم بروید آنجا شرکت کنید.
بنا بر گزارشهای رسیده به سایت اتحاد، بدنبال آزادی شیث امانی از بازداشت موقت اطلاعات نیروی انتظامی و انتشار خبر برگزاری چنین مراسمی از سوی تشکلهای دست ساز  حکومتی که به بنا بر اخبار موثق رسیده به سایت اتحاد، به موازات برگزاری مراسم مستقل کارگری در روز هشتم اردیبهشت، از سوی نهادهای امنیتی و اداره کار در این روز برنامه ریزی شده بود، ساعت هشت و سی دقیقه صبح امروز در حالی که حدود ٢٠ کارگر برای برگزاری مراسم دولتی سازماندهی شده و در حال راهپیمایی از میدان گاز به سوی میدان کوزه بدوشان بودند بیش از یکصد و پنجاه نفر از کارگران عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران، انجمن صنفی خبازان سنندج، اعضا کمیته هماهنگی و دیگر کارگران و فعالین کارگری  با فاصله حدود صد متری از آنان ودر حالیکه شیث امانی ودیگر کارگران دوستدار اتحادیه در صف مقدم این راهپیمایی بودند صحنه های پرشوری از گرامیداشت از مراسم روز جهانی کارگر را خلق کردند.
بنا بر این گزارش، در ادامه این راهپیمائی  و در حالیکه ذولفقاری رئیس اداره کار سنندج درمقابل صف کارگران فریاد میزد اتحادیه ایها آمدند، نیروی انتظامی اقدام به محاصره کارگران کرد اما علیرغم این محاصره و تلاش برای ایجاد فضای رعب و وحشت، کارگران شرکت کننده در مراسم با دست زدنهای پرشور، مراسم را به پایان بردند. در این مراسم اعضای کمیته هماهنگی اقدام به پخش پوسترهایی در رابطه با اول ماه مه روز جهانی کارگر کردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - هشتم اردیبهشت ماه ١٣٩٦

توضیحی بر گزارش های منتشر شده در باره مراسم روز کارگر ٨ اردیبهشت در سنندج
جمعی از کارگران هماهنگ کننده و شرکت کننده در مراسم مستقل کارگری اینجا کلیک کنید.