افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                   سه شنبه ٨ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲٨ آپریل ۲۰۱۵

تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

از ساعت ده صبح امروز کارگران تهرانی به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر دست به تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی زده اند.
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در این تجمع کارگران پلاکاردها و بنرهایی با مضمون گرامیداشت روز جهانی کارگر در دست گرفته اند. همچنین بر روی برخی دیگر از این پلاکادرها شعارها و مطالباتی به شرح زیر به چشم میخورد: کارگر معلم اتحاد اتحاد - حداقل مزد ٧١٢٠٠٠ تومان ، سبد هزینه ٣۵٠٠٠٠٠ تومان - به فقر و فلاکت پایان دهید - معیشت منزلت حق مسلم ماست - حکم شلاق بر علیه کارگر بازگشت به عهد بربریت است - کارگر زندانی آزاد باید گردد - احکام زندان جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی ملغی باید گردد و....
بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این تجمع تا لحظه مخابره این خبر (١١ صبح ) ادامه دارد.
گزارش تکمیلی این تجمع متقابلا از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ٨ اردیبهشت ماه ١٣٩۴

****************

گزارش تکمیلی


مراسم روز جهانی کارگر از سوی کارگران تهرانی در مقابل مجلس

با طنین شعارهای کارگر زندانی معلم زندانی آزاد باید گردد و...، بر گزار شد

مراسم روز جهانی کارگر از سوی کارگران تهرانی در مقابل مجلس شورای اسلامی با شعار افزایش مزد، کارگر زندانی معلم زندانی آزاد باید گردد برگزار شد
در گرامیداشت روز جهانی کارگر و در اعتراض به سرکوب و فقر و فلاکت و حداقل مزد، کارگران تهرانی دست به تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی زدند. در این تجمع که علیرغم فضای امنیتی شدید، نزدیک به یکصد کارگر شرکت کرده بودند کارگران شرکت کننده با طنین شعارهای: کارگر زندانی آزاد باید گردد، معلم زندانی آزاد باید گردد، کارگر معلم اتحاد اتحاد، معیشت منزلت حق مسلم ماست، سرمایه دار حیا کن مملکتو رها کن و..، مقابل مجلس را به صحنه پرشوری از فریاد و اعتراض کارگری در گرامیداست روز جهانی کارگر تبدیل کردند. بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در پی این تجمع تعدادی از معلمان بازنشسته که در مقابل مجلس تجمع کرده بودند با در دست گرفتن پلاکاردهای کارگران و پیوستن به آنان، فضای شورانگیزتری را به این تجمع دادند و این مراسم به مراسمی سیصد نفره از کارگران و معلمان بازنشسته تبدیل شد.
بنا بر این گزارش، در پی این وضعیت نیروهای امنیتی تلاش کردند دو گروه شرکت کننده در تجمع را از هم جدا کنند اما پلاکاردهای کارگران تا آخر مراسم در دستهای معلمان بود. در ادامه این تجمع که با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران برگزار شد، شاپور احسانی راد قعطنامه اول ماه مه تشکلهای مستقل کارگری ایران را به مناسبت اول ماه مه قرائت کرد که با کف زدن و شعارهای زنده باد اول ماه مه ، زنده باد کارگر، مورد تایید شرکت کنندگان در تجمع قرار گرفت.
در این تجمع سه بنر بزرگ با شعارها و مطالبات زیر در دست تجمع کنندگان بود: ١- گرامی باد اول ماه مه (١١ اردیبهشت) روز جهانی کارگر، مزد خفت بار ٧١٢ هزار تومانی را تحمل نمی کنیم، حداقل هزینه زندگی ٣۵٠٠٠٠٠ مزد کارگر ٧١٢٠٠٠، مجازات شلاق بر علیه کارگران بازگشت به عهد بربریت است ٢- حکم زندان جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی از هماهنگ کنندگان طومار چهل هزار نفری اعتراض به حداقل مزد را لغو کنید ٣- ١ درصد تامین تامین ۹۹ درصد گرسنه گرسنه
در پلاکادهای این تجمع نیز شعارها و مطالبات زیر نوشته شده بود: معیشت منزلت حق مسلم ماست، حکم جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی ملغی باید گردد، کارگر کارگر اتحاد اتحاد، کارگر معلم اتحاد اتحاد، گرامی باد اول ماه مه روز جهانی کارگر، نه به فلاکت نه به تورم، آیا اعتراض به سطح معیشت جوابش زندان و شلاق است، کارگر زندانی آزاد باید گردد، هزینه زندگی ٣۵٠٠٠٠٠ تومان حداقل مزد ٧١٢٠٠٠ تومان، ١ درصد تامین تامین ۹۹ درصد گرسنه گرسنه و...
کارگران شرکت کننده در مراسم در حالی تا پایان این مراسم اقدام به شعار دادن میکردند که نیروهای امنیتی حضور سنگینی در محل داشتند و عملا اجازه هیچگونه برداشت فیلم و یا عکاسی از این تجمع پرشور را به تجمع کنندگان ندادند.
در پایان این مراسم قطعنامه تشکلهای مستقل کارگری ایران پس از قرائت، رسما تحویل مسئولین مجلس شورای اسلامی شد. اتحادیه آزاد کارگران ایران با درود به کارگران شرکت کنندگان در مراسم اول ماه مه، برگزاری موفقیت آمیز و پرشور این مراسم در مقابل مجلس را به همه شرکت کنندگان در آن تبریک میگوید و با فراخوان به عموم کارگران برای تداوم برگزاری مراسم روز جهانی کارگر تا روز ١١ اردیبهشت، بر ایستادگی آنان در مقابل هرگونه ممنوعیتی برای برگزاری مستقلانه و آزادانه مراسم این روز تاکید میکند.

تصاویر زیر بدلیل حضور سنگین مامورین امنیتی و ممانعت آنان از برداشت فیلم و عکس، از حرکت کارگران به سمت مجلس در همان لحظات اول تجمع گرفته شده است (این تصاویر بر روی سایت اتحاد قابل مشاهده است)

هشتم اردیبهشت ماه ١٣٩۴

--------------------------

گزارش ایلنا از تجمع کارگری در مقابل مجلس به مناسبت اول ماه مه

گزارش ایلنا از تجمع: به گزارش خبرنگار ایلنا، این کارگران که همزمان با ده‌ها معلم بازنشسته مقابل مجلس تجمع کرده بودند، در اعتراض به وضعیت معیشتی خود شعار سر دادند. معترضان حاضر در این تجمع به صورت مشترک خواستار آزادی کارگران و معلمان زندانی شدند. کارگران معترض در عین حال در اعتراض به خلف وعده نمایندگان مجلس که پیش از سال ۹۴ قول داده بودند پرونده محکومیت دو تن از هماهنگ کنندگان طومار ۴۰ هزار امضایی را پیگیری کنند، شعارهایی را سر دادند.
لازم به ذکر است امضاء‌کنندگان طومار یاد شده همزمان با رشد صعودی نرخ تورم در سال ۹۱ خواستار افزایش دستمزد‌ها شده بودند.
گفته می‌شود اعضای ۷ تشکل مستقل در این تجمع شرکت کرده بودند. در پایان این تجمع قطعنامه‌ای قرائت و امضا شد که نسخه‌ای از آن در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت.
توضیح اتحادیه آزاد کارگران ایران در باره گزارش ایلنا
این تجمع به مناسبت اول ماه با فراخوان اتحادیه آزاد کارگران ایران برگزار و با شرکت کارگران عضو و مرتبط با اتحادیه انجام گرفت. آن چیزی که در قسمت آخر گزارش ایلنا تحت عنوان شرکت اعضای هفت تشکل در این تجمع آمده است نه شرکت اعضای هفت تشکل در این تجمع، بلکه قرائت قطعنامه مشترک ٧ تشکل و نهاد مستقل کارگری شامل: اتحادیه آزاد کارگران ایران، انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، سندیکای کارگران نقاش استان البرز، کانون مدافعان حقوق کارگر، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگر و کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری در تجمع بود که پس از قرائت در مقابل مجلس رسما تحویل مسئولین این نهاد شد. این قطعنامه تحت عنوان قطعنامه تشکلها و نهادهای مستقل کارگری به مناسبت اول ماه مه ٢٠١۵ - ١١ اردیبهشت ١٣٩۴ بر روی سایت اتحاد و دیگر سایتها قرار دارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - هشتم اردیبهشت ماه ١٣٩۴

*****************

قرائت قطعنامه مشترک تشکلها و نهادهای مستقل کارگری

در مراسم بزرگداشت اول ماه مه در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران

در مراسمی که از ساعت ٣ بعد از ظهر امروز به مناسبت بزرگداشت اول ماه مه روز جهانی کارگر در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد پس از سخنرانی آقایان دکتر محمد مالجو، ناصر زرافشان و پرویز صداقت، در قسمت تریبون آزاد این مراسم قطعنامه مشترک تشکلها و نهادهای مستقل کارگری قرائت شد که با کف زدن و استقبال پرشور از سوی دانشجویان حاضر در مراسم مواجه شد.
این قطعنامه با امضای اتحادیه آزاد کارگران ایران، انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، سندیکای کارگران نقاش استان البرز، کانون مدافعان حقوق کارگر، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری هم اکنون بر روی سایت اتحاد قرار دارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - هشتم اردیبهشت ماه ١٣٩۴