افق روشن
www.ofros.com

برگزاری گل گشت خانوادگی کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر در کرج


گروههای کوهنوردی کارخانجات                                                                            جمعه ١٠ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۹ آوریل ۲۰۱٦

بر طبق سنت هر ساله مراسم گلگشت خانوادگی به مناسبت روز جهانی کارگر (اول ماه مه) توسط گروههای کوهنوردی کارخانجات استان البرز و تهران برگزار می گردد. بر این اساس در آخرین جلسه اداره کار و رفاه اجتماعی با مسئولین گروه های کوهنوردی کارگری کارخانجات قرار بر این شد که مراسم گل گشت خانوادگی در روز جمعه ١٠ اردیبهشت با میزبانی کارخانه قالبهای بزرگ صنعتی سایپا در کرج اجرا شود. اما در روز چهارشنبه دو نفر از مسئولین کوهنوردی کارگران البرز از طریق ستاد خبری (اطلاعات) دعوت می شوند و به آنها می گویند که برنامه گل گشت خانوادگی نبایستی اجرا شود، و متعاقباً در روز پنج شنبه (۹ اردیبهشت) از اداره کار به کارخانجات رسما اعلام می شود که برنامه نبایستی اجرا گردد (مطابق نامه ۳۴٠۴ که تصویر آن به پیوست می باشد).
علیرغم تلاش برای عدم برگزاری این گل گشت، این مراسم در اطراف کرج توسط تعدادی از کارگران و خانواده هایشان برگزار شد. در این مراسم ابتدا تاریخچه ای از روز جهانی کارگر توسط یکی از کارگران خوانده شد. سپس یکی دیگر از کارگران گزارشی از آمارهای موسسات جهانی در رابطه با تمرکز بیش از نیمی ثروت های دنیا در بین ٦۰ نفر از سرمایه داران در سال ۲۰۱٦ و همچنین آمار آن در سال های گذشته ارائه کرد. سپس یکی دیگر از کارگران در رابطه با مسائل محیط زیست سخنان کوتاهی ایراد کرد. همچنین یکی از کارگران گزارشی از وضعیت کارگران بازنشسته و شرایط زندگیشان به حاضرین ارائه کرد. در فواصل مختلف بین برنامه حاضرین با خواندن ترانه و سرود و دکلمه و اجرای موسیقی فضایی دوستانه و صمیمی بر برنامه حاکم کردند. همچنین در انتها کارگران ضمن گذراندن یک روز در طبیعت با خانواده هایشان و صرف ناهار، در گروههای چند نفره به بحث و گفتگو در رابطه با مسائل جنبش کارگری پرداختند. در این مراسم حدود ١٠٠ نفر حضور داشتند.

گروههای کوهنوردی کارخانجات استان البرز و تهران

١٠ اردیبهشت ۱۳۹۵