افق روشن
www.ofros.com

سخنرانی عثمان اسماعیلی، فعال کارگری در روز جهانی کارگر


کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی                                                                           شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۹ مه ۲۰۱٦

«عثمان اسماعیلی» فعال کارگری سقزی به تازگی ویدیویی در فیس‌بوکش منتشر کرده که او را در حال سخنرانی با لباس کار، در روز جهانی کارگر در میدان کارگران شهر سقز نشان می‌دهد. او در بخشی از این ویدیو خطاب به جمعی از کارگران ساختمانی می‌گوید: «برای اینکه حقمان را به دست بیاوریم باید با مبارزه و اتحاد و همبستگی، مطالباتمان را به دولت‌های سرمایه‌دار تحمیل کنیم.»
به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، این فعال کارگری و عضو «کمیته دفاع از فعالین کارگری مهاباد»، در ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، در میان جمعی از کارگران ساختمانی به مناسبت فرارسیدن اول ماه می روز جهانی کارگر، با لباس کار حاضر شده و از مشکلات و مطالبات کارگران می‌گوید و از آنها درخواست اتحاد و همبستگی می‌کند.
او در فیس‌بوک خودش اشاره کرده که “این سخنرانی در مراسم روز جهانی کارگر در شهر سقز، در میدان کارگران (چم ولی خان) و میدان ماموستا هیمن (دخانیات) گاراژ میره ده و خیابان غله و تره‌بار و همچنین خیابان محمد قاضی برگزار شده و همزمان با شکلات از کارگران و مردم پذیرایی شده است.”
«عثمان اسماعیلی» پیش‌تر در ۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، در هنگام کار در ساختمانی در مهاباد، از سوی ماموران امنیتی اداره اطلاعات بازداشت و در ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، با قرار وثیقه ۷۲ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.
جلسه دادگاه این فعال کارگری در شهریورماه ۱۳۹۴، در شعبه اول دادگاه انقلاب سقز از سوی قاضی «سید جعفر رحیمی» برگزار و اتهام‌های انتسابی “عضویت در کومله” و “تبلیغ به نفع گروه‌های مخالف نظام” به او تفهیم شد.
سخنگوی کمیته دفاع از فعالان کارگری زندانی در مهاباد، سپس در خصوص اتهام انتسابی “عضویت در کومله” تبرئه و حکم یک سال حبس تعزیری به اتهام “تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام” در ۱۷بهمن‌ماه ۱۳۹۴، به وی ابلاغ شد. او به حکم صادره اعتراض کرده است.

«روز جهانی کارگر را به خانواده محترمتان، به آنهایی که جانشان را در ساختما‌ن‌ها از دست دادند و به جان‌باختگان راه طبقه کارگر تبریک عرض می‌کنم.
کارگران ساختمانی؛ شما با دست‌های پینه‌بسته‌تان از آسفالت تا ساختمان و تولید در زمین و عرش آسمان نقش دارید. چرا ما باید در همه‌ جا در فقر و فلاکت زندگی کنیم؟ شما خودتان ملاحظه فرمایید در کدام تولید، در کدام مواد و در کدام مایحتاج زندگی، نقشی از شما دیده نمی‌شود؟ بله دستان ما در کار ساختن است، اما عده‌ای سرمایه‌دار مُفت‌خور حق شما را می‌خورند!
من از کارگران ساختمانی دعوت می‌کنم اگر بیمه‌ی تامین اجتماعی پرداخت می‌کنند ملاحظه کنند آن مبلغی که بابت بیمه پرداخت می‌کنید، آیا آینده‌ی بازنشستگی در آن نصیب شما خواهد شد؟ یا فقط داروی مسکنی موقتی است؟ خدمتتان عرض می‌کنم این پرداخت‌ها باید تضمین و آینده‌ای برای روزگار بازنشستگی کارگران داشته باشد؟ وگرنه شما چرا با دست‌های پینه‌بسته مبلغی را پرداخت کنید ولی آینده بازنشستگی شما معلوم نباشد؟
کارگران ساختمانی شهر سقز؛ چرا باید چهار ماه از فصل کار ما، تحت تاثیر مسایل جغرافیایی و سرما و سوز باشد؟ باید دولت از بودجه‌ی مملکت حق بیمه‌ی بیکاری اجباری شما را پرداخت کند. این یک کار شدنی است و حق طبیعی همه شما است. برای اینکه ما این حق را به دست بیاوریم باید با مبارزه و اتحاد و همبستگی، مطالباتمان را به دولت‌های سرمایه‌دار تحمیل کنیم. مقابل اداره‌های کار و تامین اجتماعی و فرمانداری تجمع کنیم و احقاق حق کنیم.
هیچ دستی از آسمان نمی‌آید شما را نجات بدهد، جز اتحاد و مبارزه‌ی طبقه‌ی کارگر.

«زنده باد طبقه کارگر، مرگ بر نظام سرمایه‌داری.»