افق روشن
www.ofros.com

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر شهرهای کردستان و شمال


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                              دوشنبه ١٢ اردیبهشت ١٣٩٠

گرامیداشت اول ماه مه در زندان مرکزی سنندج

بنابه خبر رسیده به کمیته هماهنگی، روز شنبه در زندان مرکزی سنندج بند پاک ٢ (زندانیان سیاسی ) به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر، مراسمی توسط فعالین کارگری و زندانیان سیاسی در بند برگزار شد.
بنابر این گزارش، فعالین و زندانیان سیاسی در بند با پخش شیرینی، این روز را گرامی داشتند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

***********************

جمعی از کارگران کرمانشاه، اول ماه مه را جشن گرفتند

بر اساس خبری که برای ما ارسال شده، جمعی از کارگران شاغل در مراکز تولیدی شهر صنعتی کرمانشاه، روز ١١ اردیبهشت، جشن اول ماه مه را برگزار کردند. این کارگران ساعت ٩ صبح در یکی از باغ‌های حومه شهر کرمانشاه گرد هم آمده و این روز را گرامی داشتند.
در ابتدای این مراسم، یکی از حاضرین پیرامون روز جهانی کارگر و جنبش کاهش ساعت کار و چگونگی شکل‌گیری آن، سخنانی ایراد کرد و گفت که " اول ماه مه، روز اعتراض کارگران به شرایط موجود و طرح مطالبات و خواسته‌های آنها در مقابل سرمایه داران و روز به نمایش گذاشتن قدرت طبقاتی ماست. سرمایه‌داری به هر شیوه ممکن و با عوام‌فریبی، می‌خواهد این روز را از محتوای واقعی‌اش تهی و یا انکار کرده و تلاش ‌می‌کند که کارگران را از هر نوع تشکل و اتحاد و همبستگی طبقاتی محروم نماید. آنها از ترویج و اهمیت این روز در جامعه جلوگیری می‌کنند تا بخش‌های هر چه بیشتری از کارگران جوان و زحمتکش از اول ماه مه بی‌اطلاع باشند و با توسل به نیروی پلیس و قوانین ضد کارگری، مانع از برگزاری مستقل این روز در مراکز و میدان‌های شهرها می‌شوند. البته این امر به توازن قوای ما کارگران نیز بستگی دارد و در برخی شهرها که آگاهی کارگران بالا بوده و تشکل‌هایی هر چند کوچک، وجود دارد، با هماهنگی یکدیگر در مسیرهای مشخصی، به خیابان می‌آیند و خواسته‌ها و مطالبات خود را فریاد می‌زنند."
در ادامه این مراسم، یکی دیگر از کارگران از وضعیت نابسامان زندگی و شرایط کار و معیشت کارگران صحبت کرد و با اشاره به فریب و وعده‌های دروغین طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، گفت که ما باید به این حرف‌ها گوش ندهیم و تنها به تشکل و نیروی خود فکر کنیم.
مراسم جمعی از کارگران کرمانشاه به مناسبت اول ماه مه، با صرف شیرینی و ابراز شادی و خوشحالی حاضرین، در ساعت ١١ صبح به پایان رسید.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری - ١٢ اردیبهشت ١٣٩٠

***********************

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در شرستان اشنویه

بر اساس گزارش رسیده، مراسم روز کارگر در شهرستان اشنویه با حضور جمعی از فعالین کارگری و اعضای کمیته ی هماهنگی برگزار شد. مراسم با ١ دقیقه سکوت به یاد جانباختگان راه ازادی طبقه ی کارگر اغاز شد و سپس بحث و تبادل نظر در مورد تاریخچه ی روز کارگر و موقعیت جنبش کارگری، مطرح شد.
در ادامه، شرکت کنندگان یاد و خاطره و استقامت و فداکاری کارگر جان باخته، صمد احمد پور را گرامی داشتند.
شرکت کنندگان ضمن حمایت از فعالین کارگری در بند، افشین ندیمی، رضا شهابی، ابراهیم مددی، منصور اسانلو و اسعد ابراهیم زاده، خواستار آزادی بدون قید و شرط آنان شدند. در پایان ضمن حمایت از قطعنامه تشکل‌ها و نهادهای کارگری با پخش شیرینی و شاد باش روز کارگر، مراسم خاتمه یافت.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری - ١٢ اردسیبهشت ١٣٩٠

***********************

برگزاری مراسم ١ مه در شهر سنندج

جمع کثیری از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، اتحادیه آزاد، کارگران نانوایی های شهر و فعالان کارگری مستقل، در خیابان فردوسی سنندج ابتدای خیابان ناصر خسرو ساعت ٦ بعد از ظهر با برافراشتن پلاکارد در میان صد ها نفر از مردم شهر اقدام به خواندن قطعنامه اول ماه می کردند که با تشویق و تایید مردم مورد استقبال قرار گرفت.
شعارهای " کارگران علیه سرمایه متشکل شویم " ، " کارگر زندانی آزاد باید گردد" ،"کارگر دانشجو اتحاد اتحاد" و شعارهایی از این قبیل به صورت تراکت نوشته شده بود که بر دستان زنان و مردان کارگر و آزادیخواه خود نمایی می کرد. شور و شعف در چهره صد ها نفری که به دور این کارگران و فعالان حلقه زده بودند به وضوح دیده می شد.
در حالی این مراسم برگزار شد که جو امنیتی بسیار شدیدی بر شهر حاکم بود حتی تعدادی لباس شخصی تلاش کردند پلاکاردها را از دست کارگران و فعالان بگیرند که با مقاومت آنان مواجه شدند. نیروهای پلیس و لباس شخصی با دیدن این همه شجاعت که تبلور درد و رنج کارگران است، تسلیم بودند و مات و مبهوت به مافوقشان گزارش می دادند.
در ادامه، کارگران با در دست داشتن پلاکارد و تراکت در حالی که شعار می دادند به سمت سه راه نمکی حرکت کردند که در آنجا با مقاومت پلیس سازمانیافته مواجه و متفرق شدند.
فریاد حق خواهی و آزادیخواهی با پایان یافتن مراسم و متفرق شدن اجباری آنان پایان نیافت، بلکه مردم با تایید این حرکت از برگزاری مراسم اول ماه مه ابراز رضایت می کردند وبا خشنودی مکان را ترک کردند.
لازم به ذکر است در این مراسم کسی دستگیر نشده است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

***********************

برگزاری مراسم اول ماه مه در شهر دماوند

بنابر خبر رسیده به کمیته هماهنگی ،بعد از ظهر امروز تعدادی از کارگران شاغل در منطقه دماوند با تجمع در یکی‌ از مناطق این شهر (آینه ورزان) جشن ۱ مه، روز جهانی‌ کارگر را برگزار کردند.
مراسم با سرود انترناسیونال، سرود همبستگی‌ جهانی‌ طبقه کارگر آغاز شد و در ادامه، یکی‌ از شرکت کنندگان درمورد اهمیت برگزاری مراسم روز جهانی کارگر سخنرانی کرد و به تمامی‌ شرکت کنندگان خاطر نشان نمود که نبرد ما علیه سرمایه فقط در اول ماه مه نیست و در هر کجای جهان و در هر زمانی‌ که هستیم باید به مبارزات روزانه و مستمر خود ادامه دهیم وجهت ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری تلاش کنیم و رمز پیروزی ما کارگران در اتحاد ماست.
در انتها نیز قطع نامه اول ماه مه ١٣٩٠ نهاد‌ها و تشکل های کارگری خوانده شد و مراسم پایان یافت.
لازم به ذکر است که شرکت کنندگان پیشتر طی بیانیه‌ایی از قطع نامه اول ماه مه ١٣٩٠ نهاد ها و تشکل‌ها ی کارگری در ایران اعلام حمایت کرده بودند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

***********************

برگزاری مراسم اول ماه مه در شهر رشت

به مناسبت روز جهانی کارگر و در گرامی داشت این روز ،در تاریخ ٩ اردیبشت ١٣٩٠ ،تعدای از کارگران و فعالین کارگری و همچنین اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ،مراسمی را برگزار کردند .
مراسم با اجرای سرود و موسیقی توسط یکی از کارگران آغاز شد در ادامه ،تاریخچه روز جهانی کارگر توسط یکی از شرکت کنندگان قرائت گردید .سپس کارگران در خصوص تجارب کارگری خویش به بحث و تبادل نظر پرداختند.
مراسم با پخش شیرینی و شکلات و جشن و پایکوبی شرکت کنندگان به پایان رسید.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

***********************

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در کامیاران

بر اساس گزارش رسیده، روز جمعه ٩ اردیبهشت ماه، مراسم روز جهانی کارگر با شرکت جمعی از فعالین کارگری و اعضاء کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در شهرستان کامیاران برگزار شد. مراسم با سرود انترناسیونال آغاز شد سپس به یاد جانباختگان راه آزادی و برابری یک دقیقه سکوت اعلام شد.
در ادامه مجری برنامه با دکلمه شعر سکوت را شکست و یکی از فعالین کارگری در رابطه با تحولات شمال آفریقا و خاورمیانه و نیز وضعیت کنونی جنبش کارگری ایران سخنانی ایراد کرد.
برنامه با پیام "افشین ندیمی" فعال کارگری زندانی ادامه پیدا کرد و قطعنامه سراسری ٧ تشکل کارگری قرائت شد. در پایان شرکت کنندگان مباحثی پیرامون وضعیت جنبش کارگری ارائه دادند و مراسم در میان شور و شوق حاضرین خاتمه یافت.

 

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

***********************

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در شهرستان مهاباد

روز جمعه نهم اردیبهشت جمعی از فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی از ساعت ۴ تا ۶ بعد از ظهر مراسمی را به مناسبت روز جهانی کارگر در اطراف شهرستان مهاباد برگزار کردند.
در ادامه مراسم، یوسف آبخرابات عضو کمیته هماهنگی به اهمیت اول ماه می و موقعیت جنبش کارگری و اعتراضات اخیر درکشورهای خاورمیانه و همچنین در دفاع از کارگران زندانی در بند همچون افشین ندیمی، رضا شهابی، منصور اسانلو ، ابراهیم مددی ، بهنام ابراهیم زاده به ایراد سخنرانی پرداخت و آن را مورد بررسی قرار داد.
مجری برنامه در ابتدا با ضمن خیر مقدم به میهمانان روز اول ماه می را به آنان تبریک نمود و شیوه برگزاری مراسم را به شکل زیر برگزار گردید اعلام نمود.

 

سرود انترناسیونال سرود همبستگی طبقه کارگر یک دقیقه سکوت به یاد جانباختگان راه آزادی و برابری با متنی کوتاه از آموزگاران طبقه کارگر سکوت شکسته شد. تاریخچه روز جهانی کارگر توسط یکی از حضار قرائت گردید
د رمیان برنامه شعر و مقالاتی ایراد گردید و در پایان ناصر کمانگر عضو کمیته هماهنگی قطعنامه اول ماه می ٢٠١١ که توسط ٧ تشکل کارگری به تصویب رسیده بود، را قرائت کرد که با شور و شوق و کف زدن حاضرین روبرو شد.
بخش بعدی برنامه با پخش شیرینی و شادی ادامه پیدا کرد و در پایان بحث آزاد توسط حاضرین در مراسم برگزار گردید.

 

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

***********************

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در شهر نقده

بر اساس گزارش رسیده، روز جمعه تاریخ ۹/٢/٩٠ جمعی از کارگران و مردم آزادیخواه و فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی شهرستان نقده و اطراف، طی مراسمی برای گرامیداشت روز جهانی کارگر در محلی خارج از شهر گرد هم آمده و این روز را گرامی داشتند .
مراسم با یک دقیقه سکوت بیاد جانباختگان جنبش کارگری و سوسیالیسم شروع شد. سپس یکی از اعضای کمیته هماهنگی در نقده طی سخنانی وضعیت معیشت و زندگی و مشکلات کارگران را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. خواندن شعر و سرود از جانب تعدادی از حاضرین در مراسم، بخش دیگری از مراسم را به خود اختصاص داده بود.
پس از آن قطعنامه مشترک روز جهانی کارگر که از جانب ٧ تشکل کاری منتشر شده توسط یکی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری قرائت و مورد تصویب حاضرین قرار گرفت.
مراسم با پخش شیرینی و پذیرایی از شرکت کنندگان و نیز با ارج نهادن این روز خجسته و جهانی طبقه کارگر، در میان شور و شعف شرکت کنندگان به پایان رسید .

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

***********************

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در شهر پاوه

بر اساس گزارش رسیده به کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، روز جمعه ۹ اردیبهشت ماه ، مراسم روز جهانی كارگر در شهرستان پاوه برگزار شد.
بر اساس این گزارش، جمعی از فعالین كارگری مراسم روز جهانی کارگر را با سرود انترناسیونال آغاز کردند سپس برای گرامیداشت و یاد و خاطره جانباختگان راه آزادی یک دقیقه سکوت کردند.
در ادامه، چند تن از شرکت کنندگان در رابطه با روز جهانی کارگر سخنرانی کردند و ضمن بررسی اوضاع سیاسی و تحولات منطقه، وضعیت جنبش طبقه کارگر و موانع پیش رو را در ایران تشریح کردند.
مراسم با پخش سرودهای انقلابی ادامه پیدا کرد و قطعنامه سراسری از طرف یکی از شرکت کنندگان قرائت شد. در پایان، شرکت کنندگان با پخش شیرینی و با شور و شوق مراسم را خاتمه دادند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

یكشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۰