افق روشن
www.ofros.com

،اول ماه مه در پاوه، کامیاران، پاوه، کامیاران، بانه

دماوند، اشنویه، مهاباد، سقز، لواسان و کارگران باربردر تهران


کمیتۀ هماهنگی برای کمک                                                                            یکشنبه ٢۴ اردیبهشت ١٣٩١

برگزاری باشكوه روز جهانی كارگر در سنندج

طبق فراخوان كمیته ی برگزار كنندهی روز جهانی كارگر ٢۰١٢ سنندج، كه محل برگزاری مراسم خیابان فردوسی نبش ناصر خسرو اعلام شده بود، فضای شهر سنندج در سه روز گذشته به خصوص محل برگزاری مراسم به شدت پلیسی و در قرق كامل نیروهای امنیتی و گارد ویژه در آمده بود.
ساعت ٦ بعدازظهر تعداد بسیار زیادی از كارگران و فعالین كارگری و مردم در محل اعلام شده حضور یافتند. اما با ١٢/٢/٩١ امروز سه شنبه توجه به فضای شدید پلیسی و صفوف به هم تنیدهی گاردیها، كمیتهی برگزاری روز جهانی كارگر سنندج با درایتی وصف شدنی، با اتخاذ تاكتیكی واقعبینانه با دعوت چهره به چهرهی بخش كثیری از كارگران و مردم به مسیر خیابان سیروس ( انقلاب ) حضور به هم رساندند و در صفوفی متشكل با بلند كردن پلاكاردهای بیشمار و سر دادن شعارهای كارگری در مسیر خیابان سیروس به طرف میدان انقلاب به راهپیمایی پرداخته و تا نزدیكی میدان انقلاب راهپیمایی كردند و مورد حمایت و استقبال گستردهی مردم قرار گرفتند.
لازم به ذكر است این تاكتیك هوشمندانه، نیروهای مستقر در سطح شهر را به شدت دچار سردرگمی نموده بود و امكان یورش سریع و گسترده-ی آنان را به صفوف كارگران عملا از بین برده بود؛ كه این خود عاملی مهم در تداوم راهپیمایی بود. اما راهپیمایان بعد از حدود ده دقیقه با یورش وحشیانهی نیروهای سركوبگر مواجه شده و مورد ضرب و شتم شدید نیروهای امنیتی و گارد ویژه قرار گرفتند. اما كارگران با توان و جسارتی مثال زدنی مراسم روز جهانی كارگر را سربلندانه برگزار نمودند.
لازم به ذكر است شعارهایی كه در مراسم سر داده شد شامل: زنده باد روز جهانی كارگر - نان مسكن آزادی - كارگر، كارگر، اتحاد، اتحاد - كارگر زندانی آزاد باید گردد -زندانی سیاسی آزاد باید گردد - كارگر، معلم، اتحاد، اتحاد - كارگر، دانشجو، اتحاد، اتحاد - بود.

كمیته ی برگزار كننده ی روز جهانی كارگر ٢۰١٢ سنندج - ١٢ اردیبهشت ١٣٩١

جمعی از فعالین آزاد كارگری

جمعی از كارگران بیكار سنندج

جمعی از فعالین كارگری شورایی سنندج

كمیته ی هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری

اتحادیه ی آزاد كارگران ایران

**************

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در یکی از مناطق گیلان

در تاریخ ٨ اردیبهشت به مناسبت روز جهانی کارگر مراسمی با حضور بیش از یکصد نفر از کارگران، فعالین کارگری و خانواده های آنان وهمچنین اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، در یکی از مناطق گیلان برگزار گردید. شرکت کنندگان در این مراسم در آغاز کار به یاد واحترام تمامی شهدای راه آزادی طبقه کارگر، یک دقیقه سکوت کردند. پس از آن تاریخچه روزکارگر، توسط یکی از دوستان شرکت کننده در گردهم آیی توضیح داده شد و سپس آخرین اخبار و گزارشات کارگری در ایران و جهان، همراه با آمارهایی از وضعیت بحرانی و معیشتی این طبقه، حوادث کار و در این رابطه سودجویی و منفعت طلبی سرمایه داران به اطلاع شرکت کنندگان در مراسم رسید. خواندن سرودهای دسته جمعی ، شعرخوانی و اجرای نمایشنامه ای در ارتباط با مسائل و معصلات کارگران، از دیگر برنامه های این روز تاریخی و با اهمیت بود. در پایان مراسم نیز صحبت هایی در خصوص "پیش نویس اصلاحیه قانون کار" و تأثیرات سوء آن بر شرایط زندگی و کار کارگران و مفهوم طبقه کارگر، توسط یکی از فعالان کارگری انجام شد . در انتها نیز شیرینی و کارت پستال هایی که به این مناسبت تهیه شده بود بین حضار پخش شد. مراسم این روز در فضایی دوستانه و همراه با شور و نشاطی خاص به پایان رسید .

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۱

**************

خبری از دستگیر شدگان اول ماه مه سنندج

پیرو گزارش قبلی، در ارتباط با برگزاری مراسم روز اول ماه مه و سرکوب وحشیانه­ی کارگران توسط نیروهای امنیتی و گارد ویژه و بازداشت کارگران حاضر در مراسم، تا این لحظه مشخصات هفت نفر از بازداشت شدگان به اسامی: فرهاد زندی، حمید طاری­مرادی، زاهد بنفشی، فرزاد حسین پناهی، محمد لطیفی، شیرکو کردی و هوشیار، به دست کمیته­ی برگزار کننده­ی مراسم سنندج رسیده است و هیچ اطلاع دیگری از سایر بازداشت شدگان در دست نمی­باشد.
بدین­وسیله تمامی تشکل­ها و جمعیت­های تشکیل دهنده­­ی کمیته­ی برگزار کننده­ی مراسم اول ماه مه ٢٠١٢ سنندج، ضمن محکوم نمودن برخورد سرکوب گرانه و وحشیانه­ی نیروهای امنیتی و گارد ویژه، خواستار آزادی بدون قید و شرط تمامی بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر سنندج می­باشد.

کمیتۀ برگزار کنندۀ مراسم اول ماه مه ٢٠١٢ سنندج

**************

برگزاری مراسم اول ماه مه روز جهانی کارگر در شهر تهران منطقه لواسان.

بر اساس گزارش رسیده، مراسم اول ماه مه، روز جهانی کارگر از سوی تعدادی از کارگران ساختمانی در شهر تهران منطقه لواسان در تاریخ ١٢//٢/۹۱ برگزار شد . مراسم با صحبت های یکی از کارگران شروع و بعد از چند ساعت این مراسم با پخش شیرینی و شادباش پایان یافت.
قابل ذکر است که کارگران در این مراسم با محمود صالحی تماس گرفتند و ایشان هم پیام خود را به استحضار آنان رساند و تلفنی این روز بزرگ را به کارگران تبریک گفت.

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

**************

برگزاری مستقل مراسم اول ماه مه (روز جهانی کارگر) در شهرستان سقز.

امسال مسئولان اداره اطلاعات چند روز مانده به اول ماه مه، روز جهانی کارگر، تعدادی از فعالان کارگری شهر سقز از جمله آقایان رحمان کاردار، عمر شاکری، حسین مرادی، سید علی حسینی و... را احضار و آنان را تهدید کرده بودند که به هیچ عنوان نباید مراسم اول ماه مه را برگزار کنند.
با توجه به این همه فشارها تعدادی دیگر از فعالان کارگری در شهر سقز عزم را جزم کردند و به خود و طبقه کارگر تعهد دادند که مراسم اول ماه مه را در هر شرایطی برگزار کنند حتی اگر آنان دستگیر و یا کشته شوند. فعالان کارگری در این شهر چند مرکز را در نظر گفتند و روی هر کدام از این مراکز بحث های زیادی صورت گرفت.
سر انجام مرکز شهر یعنی میدان کارگران ساختمانی واقع در وسط شهر سقز در خیابان فخررازی مشهور به رودخانه ولی خان که در بازاری اصلی شهر می باشد جهت برگزاری مراسم انتخاب شد.
ساعت هفت و نیم صبح روز سه شنبه ١٢//٢/۹۱ وقتی که صدها کارگر در آن مرکز برای فروش نیروی کار خود دنبال هر رهگذری می دوند تا آنان را جهت کار آن روز انتخاب کنند، فعالان به آنجا رفتند و مراسم را در میان کارگران برگزار کردند؛مراسم مورد تشویق وتائید کلیه حضار در آن میدان قرار گرفت. قابل ذکر است که محمود صالحی سخنران این مراسم بود. مراسم حدود ۴٠ دقیقه طول کشید و بعد از سخنانان محمود صالحی، کارگران حاضر در این مراسم با تشویق وی، او را از آن منطقه دور کردند .
ماموران لباس شخصی ونیروی ویژه که از چند روز قبل در شهر سقز مستقر شده بودند و قرار بود هر گونه مراسم مستقل را سرکوب کنند، بعد از یک ساعت با خبر شدند و آن منطقه را محاصره و از رهگذرانی و مغازه دارانی که در آن حوالی بودند سئوال می کردند که آیا محمود صالحی در این بازار سخنرانی کرده است؟ به این ترتیب بعد از چند ساعت محاصره بازار و بازجویی از مردم، مامورین محل را بدون اینکه کسی دستگیر شود ترک کردند.

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۱

**************

برگزاری مراسم روز جهانی كارگر در مهاباد

مراسم اول ماه مه، روز جهانی کارگر، در مهاباد از ساعت ۳ بعد از ظهر مورخ ١٢/٢/٩١ در اطراف مهاباد با شرکت جمعی از اعضا ی کمیته هماهنگی برای كمك و فعالین و دوستداران طبقه کارگر برگزار گردید. مراسم با سرود انترناسیونال آغاز و بعد از آن با یک دقیقه سکوت به یاد تمامی جانباختگان راه آزادی و برابری و علی‌ الخصوص رفیق جانباخته خالد بلوری عضو کمیته هماهنگی مراسم ادامه یافت. در ادامه واحد سیده عضو کمیته هماهنگی طی سخنانی تاریخچه اول ماه مه را مورد بررسی قرار داد و در ادامه به بررسی سیستم سرمایه داری و علی الخصوص امپریالیسم جهانی و وضعیت کشورهای خاورمیانه و نقش طبقه کارگر پرداخت. مراسم با شعر خوانی یک نفر از حاضرین در مورد روز جهانی کارگر ادامه پیدا کرد. بعد از آن یوسف آب خرابات از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری طی سخنانی سرمایه داری در ایران و تعرضهای این سیستم بر طبقه کارگر، قراردادی كردن كارگران و بوجود آمدن جنبشها و كمیته های كارگری ... را مورد بحث قرار داده و در انتها به نقش فعالین كارگری و تاثیرشان در مسیر حركت به سمت رسالت واقعی طبقه كارگر اشاراتی داشت.
در ادامه یك نفر از شركت كنندگان با خواندن اشعاری شور و هیجان خاصی را بر جمع حكم فرما كرده و مراسم با قرائت قطعنامه مشترک کمیته هماهنگی و کمیته پیگیری و برق و فلز کار کرمانشاه در ساعت ۵ به پایان رسید.

 

كمیتۀ هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری

١۳ اردیبهشت ١٣٩١

**************

برگزاری مراسم روز کارگر در شهرستان اشنویه

در تاریخ ١١/۲/٩١ مراسم بزرگ داشت روز کارگر با حضور تعدادی از کارگران و فعالین کارگری در شهرستان اشنویه برگزار گردید. مراسم با اعلام یک دقیقه سکوت به یاد جانباختگان طبقه ی کارگر آغاز و با خواندن سرود انترناسیونال توسط حاضرین ادامه یافت. سپس یکی از اعضای کمیته ی هماهنگی سختانی در رابطه با تاریخچه ی جنبش کارگری و وضعیت فعلی آن ایراد کرد. در ادامه یکی از کارگران حاضر در باره شرایط سخت زندگی طبقه ی کارگر به صحبت پرداخت. در انتهای مراسم شعر و دکلمه توسط بعضی از حاضرین قرائت گردید. مراسم با پخش شیرینی و تبریک این روز به یکدیگر به پایان رسید.

 

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۱۲ اردیبهشت ١٣٩١

**************

کارگران باربر در تهران، روز جهانی کارگر را گرامی داشتند

بر اساس گزارش رسیده، روز دوشنبه ١١ اردیبهشت ١٣٩١ جمعی از کارگرانِ مهاجر باربر در شهر تهران، روز اول ماه مه را گرامی داشتند.
در این مراسم که بین ساعت ۵ تا ۶ بعد از ظهر در پارک سردار واقع در خیابان زینعلی منطقه کن تهران برگزار گردید، بالغ بر ۵٠ نفر از کارگران شرکت نمودند و با پخش شیرینی و خواندن مقاله‌های مرتبط به مسائل کارگری، این روز را گرامی داشتند.

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

١٢ اردیبهشت ١٣٩١

**************

برگزاری مراسم اول ماه مه‌ در دماوند

بنا به گزارش رسیده، روز شنبه ۹ اردیبهشت ماه ، مراسم اول ماه مه‌ روز جهانی‌ کارگر توسط جمعی‌ از کارگران فصلی و صنعتی شاغل در شهرستان دماوند در محله احمد آباد این شهر برگزار گردید.
ابتدا مراسم با سرود انترناسیونال سرود همبستگی جهانی‌ طبقه کارگر آغاز و بعد به پاس گرامیداشت تمامی‌ جانباختگان مبارز بر علیه سیستم سرمایه یک دقیقه سکوت اعلام شد!
سپس یکی‌ از شرکت کنندگان زن حاضر در این مراسم ضمن خواندن بیانیه شماره ۱ شورای برگزاری مراسم اول ماه مه‌ در ایران ، به ایراد سخنرانی‌ پیرامون وضعیت فعلی طبقه کارگر ایران و جهان نمود.
این مراسم برخلاف سال‌های گذشته با استقبال بیشتری روبرو بود و در پایان هم همه شرکت کنندگان خواستار آزادی بدون قید و شرط کارگران و فعالین کارگری در بند بودند!

زنده باد همبستگی‌ جهانی‌ طبقه کارگر

شنبه ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱

جمعی از کارگران فصلی و صنعتی دماوند

**************

برگزاری مراسم اول ماه مه در بانه

به گزارش رسیده به كمیته هماهنگی، روز جمعه ٨/٢/٩١ عده ای از كارگران و خانواده هایشان در شهر بانه مراسم روز جهانی كارگر را در فضایی صمیمی ودوستانه با شور وشوق برگزار کردند. پس از خواندن سرود و یک دقیقه سکوت برای جانباختگان راه آزادی طبقه کارگر، یک نفر از حاضرین برای شرکت کنندگان در مورد وضعیت طبقه کارگر در شرایط كنونی سخنانی ایراد كرد.مسئله عدم افزایش دستمزدها با توجه به افزایش تورم موضوع سخنرانی یكی دیگر از حاضرین بود. در پایان قطعنامه ١۴ ماده ای قرائت گردید و مراسم با پخش شیرینی و میوه در میان شور و شوق شركت كنندگان به پایان رسید.

١٠ اردیبهشت ١٣٩١

**************

برگزاری مراسم روز کارگر ١٣٩١ در کامیاران

در تاریخ ٨/٢/٩١ مراسم روز کارگر، اول ماه مه، در اطراف شهر کامیاران با حضور فعالین کارگری، اعضای کمیته هماهنگی و خانواده های آنان برگزار گردید. در ابتدا سرود انترناسیونال توسط چند نفر از حاضرین خوانده شد و پس از یک دقیقه سکوت به یاد تمامی جانباختگان راه آزادی و برابری، مراسم با قرائت قطعه شعری ادامه پیدا کرد. سپس یکی از حاضرین سخنانی را در رابطه با وضعیت کنونی جنبش کارگری ایران و جهان، اوضاع خاورمیانه و بحث مفصلی در مورد جنبش وال استریت و ٩٩درصد ایراد کرد. در ادامه قطعه شعری به نام بیا تا با تو بگویم از دنیای آرزویم توسط یکی از شرکت کنندگان قرائت وسپس بیانیه کمیته هماهنگی در دفاع از جنبش وال استریت خوانده شد. قطعنامه ای از طرف کمیته برگزاری مراسم با ١۶ بند خوانده شد و در ادامه مراسم بحث آزاد اعلام گردید؛ که جمعی از حاضرین با بررسی شرایط کنونی به نقاط قوت و ضعف و چه باید کردهای فعالیت فعالین کارگری در بحث شرکت کردند

 

جمعه ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۱

**************

برگزاری مراسم اول ماه مه در شهرستان پاوه

روز چهارشنبه ٦/٠٢/١٣٩١ مراسم اول ماه مه روز جهانی کارگر توسط تعدادی از کارگران و فعالین کارگری در اطراف شهرستان پاوه برگزار شد.
در ابتدای مراسم سرود انترناسیونال (سرود هبستگی جهانی طبقه کارگر) توسط تعدادی از حاضرین خوانده شد و سپس یک دقیقه سکوت به یاد تمامی جان باختگان راه آزادی و برابری اعلام شد. در ادامه قطعه شعری از سوی یکی از حاضرین قرائت و سپس یکی از شرکت کنندگان در مراسم به سخنرانی در مورد تاریخچه این روز و مشکلات و معضلات پیشِ روی طبقه کارگر در سطح جهان و ایران پرداخت. در انتها قطع نامه ای که توسط خود شرکت کنندگان تهیه و نوشته شده بود قرائت گردید.
حاضرین در مراسم با پخش شیرینی و تبریک این روز به همدیگر با شور و شوق مراسم را به پایان رسانند.

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

پنجشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۱