افق روشن
www.ofros.com

همایش پیاده روی در استقبال از اول ماه مه و پخش کارت پستال در سنندج

دستگیری واله زمانی را محکوم می کنیم

کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                   یکشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳۹٦ - ٧ مه ۲۰۱٧

گزارش ارسالی یک کارگر از اعتراضات کارگری

در مراسم فرمایشی خانه کارگر به مناسبت اول ماه مه در شهر رشت

صبح روز ۱۱ اردیبهشت روزجهانی کارگر، مطابق وعده مسئولین خانه کارگر مبنی بر تجمع و راهپیمایی از محل ساختمان این نهاد تا مصلای رشت، تعداد زیادی از کارگران شاغل و بازنشسته در مقابل "خانه کارگر تشکیلات گیلان" حضور پیدا کردند. خانه کارگر نیز از پیش تلاش کرده بود تا با نصب پارچه نوشته ها و طرح شعارهایی که هیچ ارتباطی با مسایل معیشتی و زندگی کارگران و روز جهانی کارگر نداشت و همچنین حضور مامورین لباس شخصی و خبرچین فضا را پلیسی و امنیتی کرده و حتی المقدور اوضاع را بر وفق مراد بگرداند.
و اما درکنار تابلوها و پارچه نوشته‌های فرمایشی و مجیز گویانه ای که خانه کارگر در محل نصب کرده بود، کارگران نیز تعدادی پلاکارد و پارچه نوشته با مضامینی کارگری و معیشتی که مستقیما به خواست ها و مطالبات آنان ربط پیدا می کرد با خود آورده بودند که از جانب خانه کارگر و مسئولین و گردانندگان آن جلسه، از برپا داشتن آن ها ممانعت به عمل آمد. اما با فشار کارگران و بازنشستگان حاضر از جمله کارگران ساختمانی، در محل تجمع برپا و نصب شد و برخی از خواست ها و مطالبات کارگران را نیز در معرض نگاه و توجه حاضرین قرار داد.
پس از مدتی یکی از گردانندگان تجمع و کانون بازنشستگان به نام یوسف زاده به پشت تریبون رفت و اعلام کرد که مجوز راهپیمائی لغو شده است و بلافاصله نیز شروع به سخنرانی کرد و از همه چیز گفت جز مسایل و موضوعات مورد نظر کارگران و خواست ها و مطالبات آنان. کارگران نیز در اعتراض به چنین وضعیتی با سردادن شعارهای اقتصادی و معیشتی مخالفت خود را با ادامه چنین روندی نشان دادند و سعی می کردند تا از این طریق اعتراض خود را اعلام کنند.
این اعتراضات به تدریج وسعت گرفت و به در گیریهای موردی میان کارگران و مسئولان خانه کارگر در این جا و آن جا انجامید. در این میان تعدادی از دختران جوان که خود را دانشجو معرفی کرده و از طبقه کارگر جدا نمی دانستند؛ همراه با کارگران با بالا بردن چند پلاکارد و نوشته هایی حاکی از برخورداری کارگران از حق تشکل و حق اعتصاب و چند خواست معیشتی دیگر مثل افزایش دستمزد و پرداخت حقوق معوقه کارگران و... خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی کارگران شدند. اما این دانشجویان با برخورد تند و وقیحانه مسئولان خانه کارگر روبرو شده و با این بهانه که شما کارگر نیستید و نباید در این جا حضور داشته باشید اقدام به بازداشت آن ها نمودند. البته با دخالت کارگران و ممانعت آنان از چنین اقدامی روبرو شدند و اوضاع تا حدودی متشنج گشت و تعدادی از کارگران به طرفداری از دانشجویان یاد شده با مسئولان خانه کارگر و تنی چند از ماموران اطلاعات درگیر شدند.
در همین گیر و دار یکی از نمایندگان مجلس شهر رشت پشت تریبون قرار گرفته و سعی کرد که خود را طرفدار کارگران و از جنس آنها نشان دهد و از این موقعیت به نفع خود استفاده نماید. نماینده به اصطلاح "اصلاح طلب"مذکور در صحبت های خود همه گرفتاری های مردم را به گردن دولت قبلی انداخته و برعکس دولت روحانی را مبرا از هر گونه عیب و نقصی دانست که در صورت انتخاب به تمامی خواست های کارگران پاسخ مثبت خواهد داد. اما این فعالیت انتخاباتی و تبلیغاتی و به جای توجه به خواست ها و مطالبات کارگران،با مخالفت و اعتراض کارگران روبرو شد و صحبت های او ناتمام ماند. تعدادی از کارگران نیز در میان جمعیت به صحبت با یکدیگر در خصوص اوضاع و احوال فلاکت بار اقتصادی و معیشتی شان و خواست ها و مطالبات حی و حاضر آنان از جمله تعیین دستمزد ٩٣۰۰۰۰ تومانی توسط "شورای عالی کار" که به منزله تعیین خط فقر مطلق برای کارگران و تحمیل شرایط سخت و اسف بار زندگی به آنان بود. همچنین در باره حقوق های معوقه کارگران و چاره اندیشی برای دریافت آن ها، در کنار چپاول و تاراج دارایی ها و اختلاس های میلیاردی به صحبت پرداختند. کارگران در این صحبت ها نارضایتی خود را از عدم پاسخگویی مسئولین کانون بازنشستگان و حیف و میل ها وسوءاستفاده های مالی تنی چند از این مسئولین نیز اعلام کردند.
این مراسم در نهایت با خواندن قطعنامه از طرف خانه کارگر و بی توجهی کامل کارگران نسبت به آن - البته جز چند تن از عوامل شان - در ساعت ۱۲/٣۰ به پایان رسید. این در حالی بود که خانه کارگر نتوانست بهره برداری های مورد نظر خود را از این گردهم آیی و مراسم بنماید.

۱٦ اردیبهشت ١٣٩٦

***************

دستگیری واله زمانی از اعضای سندیکای نقاشان البرز را محکوم می کنیم

بر اساس خبرها، روز گذشته پس از پایان یک تجمع به مناسبت ۱۱ اردیبهشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، واله زمانی بازداشت شد. بر اساس آخرین خبر منتشره، این فعال کارگری در بازداشتگاه پایگاه هفتم پلیس امنیت تحت بازداشت قرار دارد. واله زمانی از فعالین کارگری و عضو سندیکای کارگران نقاش استان البرز است.
ما بازداشت واله زمانی را محکوم می کنیم و همان طوری که بارها اعلام کرده ایم، اول ماه مه متعلق به کارگران است و هیچ نهاد امنیتی و انتظامی نباید کارگران را به جرم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر دستگیر و زندانی کند. جای کارگران و فعالین کارگری درزندان نیست.

۱۲اردیبهشت ١٣٩٦

***************

احضار فارس گویلیان از فعالین کارگری سنندج به حفاظت نیروی انتظامی

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری براساس خبر دریافتی در تاریخ ۱۳۹٦/۰۲/۰۷ فارس گویلیان یکی از کارگران فعال شهر سنندج، توسط حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی سنندج احضار شده و مورد بازجویی قرار گرفته است.
بر اساس این گزارش، فارس گویلیان توسط مامورین حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی در ارتباط با روز جهانی کارگر مورد بازجویی قرار گرفته است. مامورین این نهاد امنیتی به این فعال کارگری تذکر داده اند که نباید در مراسم های غیر دولتی روز جهانی کارگر و روز معلم شرکت کند.
لازم به یاد آوری است که فارس گویلیان در جریان برگزاری اول ماه مه، روز جهانی کارگر سال ۱۳٨٦در سنندج، همراه با جمع دیگری از کارگران شرکت کننده در این مراسم، بازداشت گردید و به اتهام شرکت در مراسم روز جهانی کارگر به احکام شلاق محکوم شده بود.

٩ اردیبهشت ١٣٩٦

***************

پخش هزاران کارت پستال به مناسبت روزجهانی کارگر در شهر سنندج

بنا به گزارش دریافتی، طی روز های گذشته و در آستانه اول ماه مه و برای استقبال از این روز، اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و فعالین کارگری اقدام به پخش گسترده کارت پستال هایی به این مناسبت کردند.
این کارت پستال ها را در اکثر شهرک ها و محلات کارگری به شیوه ی منظم و حضوری به دست کارگران رساندند. این شهرک ها ومحلات عبارتند از شهرک های شماره ١ - ۲ - و ٣ عباس آباد، شهرک ننله، محله کانی کوزله، میدان بار و چند محله دیگر.
این اقدام فعالین کارگری، با استقبال گرم و بی نظیر کارگران و مردم قرار گرفت و موجب شادی کارگران گردید. طوری که کارگران آمادگی خود را برای برگزاری هرگونه مراسمی به مناسبت روز جهانی کارگر اعلام کردند.

٩ اردیبهشت ١٣٩٦

************

همایش پیاده روی در استقبال از اول ماه مه روز جهانی کارگر در شهر سنندج

بر اساس گزارش رسیده، امروز جمعه ٩٦/٢/٨ جمعي از کارگران و خانواده هاي کارگری، فعالین کارگری، اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و جمعي از اعضاي اتحاديه آزاد کارگران ایران در یک راهپیمايي باشکوه به استقبال این روز رفتند. راهپیمایي از «میدان گاز «شهر سنندج شروع شد و تا میدان «کوزه به شان» ادامه یافت.
بنا به همین گزارش در طول مسیر راهپيمايي صدها کارت پستال به مناسبت این روز جهانی که از طرف کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، چاپ و تهیه شده بود؛ در میان جمعیت پخش شد و با استقبال گرم شرکت کنندگان روبرو گردید. همچنین بیانیه و قطعنامه تشکل های مستقل کارگری به مناسبت اول ماه مه در میان حاضرین پخش شد و مورد استقبال قرارگرفت.
این در حالی بود که در طول مسیر، چندین ماشین ازنیروهای امنیتی و دهها نفر از ماموران اداره اطلاعات در میان راهپیمایان حضور داشتند. در حين راهپيمايي یکی از نیروهای لباس شخصی قصد اخلال و دستگیری یکی از شركت كنندگان در مراسم را داشت که با مقاومت حاضرين روبرو شد و شخص مذكور را آزاد کرد. این همایش در مسیر تعیین شده با نظمی خاص و در میان کف زدن ها و تبريك اول ماه مه به پایان رسید.
لازم به یادآوری است که جمعی هم از طرف اداره کار در همان ساعت و در همان مسیر دست به چنین راهپیمایی زدند که تقریبا در فاصله ۵٠ متری کارگران در حرکت بودند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری - ٨ اردیبهشت ١٣٩٦