افق روشن
www.ofros.com

مراسم های اول ماه مه در شهرهای کردستان


کمیتۀ هماهنگی برای کمک                                                                            جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹٢

مراسم ١ مه ی روز جهانی کارگر- کامیاران- ١١ اردیبهشت ٩٢

امروز چهارشنبه ١١ اردی بهشت ٩٢، راس ساعت ٣ مراسمی با حضور جمعی از فعالین کارگری و اجتماعی شهرستان کامیاران برگزار گردید. این مراسم ابتدا با سرود " بو پیشه وه، بو خیابان" آغاز گردید.
سپس به احترام جانباختگان راه آزادی، حاضران در مراسم یک دقیقه سکوت کردند و در ادامه با قطعه شعری توسط مجری برنامه پیگیری گردید. سپس توسط یکی از حاضرین درباره مسائل کارگری و مباحث اجتماعی -سیاسی روز سخنانی ایراد گردی. بعد از آن قطعه شعری دیگر توسط یکی از حاضرین در مراسم تقدیم گردید . در پایان نیز قطعنامه ی اول ماه مه - روز جهانی کارگر که شامل ٢٢ بند بود قرائت شد. در پایان مراسم با هلهله و شادی و بحث پیرامون مهم ترین مسائل و مباحث روز به پایان رسید.

 

کمیته برگزارکننده ی ١ مه ی ٩٢ کامیاران

**********************

مراسم روز جهانی کارگر در مریوان

به گزارش رسیده به مناسبت فرارسیدن روز جهانی کارگر (اول ماه مه)، چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت جمعی از فعالین کارگری شهر مریوان از ابتدای روز به میان کارگران ساختمانی در سطح شهر و شهرک صنعتی و اکثر خبازیهای داخل شهر و همچنین به کوره پزخانه های آجرپزی "بیه کره" رفتند و با پخش کردن شیرینی و صحبت با کارگران و تبریک این روز به آنان این روز را گرامی داشتند. همچنین در روستای دزلی نیز تعدادی از فعالین کارگری با پخش شیرینی در میان کارگران و صحبت با آنان در رابطه با روز کارگر این روز را گرامی داشتند.

 

 

پنجشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۲

**********************

برگزاری مراسم اول مه در میدان هلو شهر سقز

روز چهارشنبه ١١ اردیبهشت برابر با ١ مه مراسم در میدان هلو مقابل پاساژ ماد در شهر سقز برگزار شد.
جمعی از کارگران شهر سقز که از قبل توسط اداره اطلاعات سقز به صورت تلفنی تهدید شده بودند که از منزل خارج نشوند و به مجرد اینکه از منزل خارج شوند دستگیر خواهند شد. با این وصف جمعی از کارگران از ساعت ٧ بعدازظهر به طرف پارک کودک در خیابان شهدا حرکت کردند و بعد از آن مسیر به طرف میدان آزادی و میدان هلو به شکل راه پیمای حرکت کردند. در مسیر را نیروهای لباس شخصی به دنبال کارگران به راه افتادند.
در جلو پاساژ ماد بالاتر از بانک ملی واقع در میدان هلو یکی از ماموران لباس شخصی به محمود صالحی حمله ور شد که مورد خشم مردم و کارگران حاضر در آن مسیر قرار گرفت. بعد از این واقعه، محمود صالحی به سخنرانی پرداخت و علت حمله مامور را این چنین تعریف کرد:
مردم شریف و آزاده شهر سقز امروز روز کارگر است و از دیروز تا این لحظه خانه ما در محاصره نیروهای لباس شخصی قرار دارد و از وقتی که ما از منزل خارج شدیم ، توسط این ماموران تعقیب می شویم و به هر کجا که سر زدیم این ماموران مزاحم ما شدند. این اذیت و آذار ماموران تنها به این دلیل است که ما کارگر هستیم و می خواهیم روز جهانی کارگر را برگزار کنیم که این اشخاص مانع مراسم ما می شوند. به این ترتیب ماموران لباس شخصی وقتی حضور گسترده مردم را دیدند از ان نقطه دور شدند و مراسم به پایان رسید.

١٢ اردیبهشت ١٣٩٢

**********************

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در سندیکای کارگران خباز در سنندج- همراه با عکس

بر اساس گزارش دریافتی روز ۱۱ اردیبهشت از ساعت ۱۷ تا ۱٨:۳٠ حدود ۱۰۰ نفر از کارگران خباز در محل سندیکا مراسم روز کارگر را برگزار کردند.
در این مراسم ابتدا عمر شعبانی بازرس سندیکا تاریخچه ای کوتاه از اول ماه مه ارائه داد و سپس قطعنامه مشترک کارگران خباز سنندج و مریوان خوانده شد که مورد استقبال کارگران قرار گرفت. سپس محی الدین الله مرادی درباره مشکلات کارگران علی الخصوص مسکن آنها سخنانی را ایراد کرد. در ادامه این مراسم امیر شهابی رییس هیئت مدیره با بیان مشکلات کارگران روز جهانی کارگر را مهم ارزیابی کرد و گفت تنها با اتحاد و همبستگی خود می توانیم گام های عملی برای رفع نابرابری ها برداریم و صفوف خود را مستحکم تر کنیم. این مراسم در میان شادی حاضرین و با قدردانی از ۵٠ کارگر خباز با اهداء شاخه گل و تقدیر نامه به پایان رسید

 

١٢ اردیبهشت ١٣٩٢

**********************

مراسم روز کارگر در شهرستان پاوه و شهرهای هم جوار نوسود، نودشه

گرامی باد روز جهانی کارگران

کارگران وفعالین کارگری،هم طبقه ایهای تحت ستم! همچنان که آگاهید امروز در شرایطی به پیشواز روز کارگر رفتیم که بحران اقتصادی سیاسی و اجتماعی عمیقی که سرمایه داری ایجاد نموده است عرصه زندگی را بر کارگران دشوارتر نموده و ویرانگریهای جبران ناپذیری را بر ما تحمیل نموده اند.علیرغم همه شرایط سختی که بر ما روا داشته اند ما کارگران و فعالین کارگری شهرستان پاوه و شهرهای همجوار به اطلاع می رسانیم همگام با همه کارگران جهان این روز را به شکلی توده ای برگزار نمودیم. کارگران و فعالین کارگری با حضور خود در اکثر مراکز کارگری همچون خبازیها، کارگران رفت گر، برق وکارگران سد داریان و بخشی ازکارگران ساختمانی و.... ضمن گفتگو و احساس همدردی مشترک در مورد مسائل کارگری با پخش شیرینی این روز را گرامی داشته و با ابتکار خویش فضایی متحدانه و توده ای و طبقاتی را ایجاد نمودند. نظام سرمایه داری فکر می کند با تداوم سرکوب می تواند خواسته های کارگری را خفه نماید؛ اما واقعیت ها خلاف آن را نشان خواهد داد.
ضمن درود به همه هم طبقه ای هایمان، کارگران و فعالین کارگری شهرستان پاوه، قطعنامه روز کارگر کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری را به تصویب رسانده واین ابتکار را با جشن وشادی به پایان رساندند.

جمعی از کارگران و فعالین کارگی شهرستان پاوه

١٢ اردیبهشت ١٣٩٢

**********************

برگزاری مراسم اول ماه مه (روز جهانی کارگر) در سنندج

به گزارش رسیده، چهارشنبه ١١ اردیبهشت (١ مه) روز جهانی کارگر راس ساعت ١٩ جمعی از کارگران و فعالین کارگری شهر سنندج با وجود شرایط فوق العاده امنیتی و حضور چشمگیر نیروهای امنیتی و نظامی مراسم اول ماه مه را در میدان غفور سنندج با شکوه هر چه تمام برگزار کردند. این مراسم در پاسخ به فراخوان جمعی از کارگران سنندج که روز قبل به کارگران شهر اعلام شده بود برگزار گردید.
محل برگزاری در ابتدا خیابان فردوسی و نبش ناصر خسرو قید شده بود، و نیروهای امنیتی از ساعات اولیه ی روز چهارشنبه با حضور در محل مذکور و مانور دادن نیروهای ضد شورش سعی در ایجاد رعب و وحشت و جلوگیری از برگزاری مراسم اول ماه مه داشتند؛ اما کارگران با تغییر محل برگزاری در آخرین دقایق مانده به ساعت مقرر، جمعیت حاضر در میدان فردوسی را به سمت میدان غفور هدایت کردند. راس ساعت ١٩ با بالا رفتن پلاکاردها و پارچه نوشته ها مراسم در میان کف زدن و شعارهای کارگران شروع گردید. کارگران متحدانه با سر دادن شعارهای "نان مسکن آزادی"، کارگر زندانی آزاد باید گردد" و "کارگر تشکل تشکل" بار دیگر خواست ها و مطالبات بر حقشان را اعلام کردند.

١٢ اردیبهشت ١٣٩٢

**********************

گرامی داشت اول ماه مه روزجهانی کارگر در شهر سقز

بر اساس گزارش رسیده امروز ١١ اردیبهشت ماه ساعت ۴ بعدازظهر، جمعی از کارگران و فعالین کارگری در شهر سقز، مراسم روز جهانی کارگر را برگزار کردند. با توجه به تهدید های مکرر فعالین کارگری در شهر سقز، کارگران و فعالین کارگری در ۵ کیلومتری شهر سقز در منطقه "کانی جشنی" اقدام به برگزاری مراسم روز جهانی کارگر کردند. قبل از برگزاری مراسم مامورین اطلاعاتی طی تماسی با محمد عبدی پور مجددا با تهدید خواستند که از برگزاری مراسم ممانعت بعمل آورند اما کارگران و فعالین کارگری مراسم مستقل خود را برگزار کردند.
مراسم در حالی برگزار شد که مامورین تمام منطقه را به محاصره خود در آورده بودند و به کارگران تذکر داده شده بود که ما شما را با دوربین تحت کنترل داریم و باید سریعا منطقه را تخلیه کنید.
مراسم با شادباش روز جهانی کارگر و پخش شیرینی در میان حاضرین به پایان رسید.

١٢ اردیبهشت ١٣٩٢

**********************

مراسم اول ماه مه (روز جهانی کارگر) در شهر نقده

به گزارش رسیده بعداز ظهر روز دوشنبه نهم اردیبهشت ماه مراسمی با حضور تعدادی از کارگران و اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در گرامی داشت روز جهانی کارگر در خارج از شهر نقده برگزار شد.
مراسم ابتدا با پخش سرود انترناسیونال، سرود همبستگی طبقه کارگرشروع شد. سپس حاضرین به یاد جانباختگان راه آزادی و طبقه کارگر یک دقیقه سکوت اختیار کردند. در ادامه یکی از اعضای کمیته هماهنگی طی سخنانی تاریخچه اول ماه مه و مسائل کارگری ایران و جهان را مورد بحث قرار داد. با قرائت مطلبی بنام "رو به آینده" توسط یکی از حاضرین مراسم ادامه پیدا کرد. همچنین طی مقاله ای کار کودکان در کارگاههای آجرپزی مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و در پایان یکی از اعضای کمیته هماهنگی به بررسی فقرو فلاکت عمومی و معضلات و مشکلات طبقه کارگر پرداخت و همچنین بحث آزاد قسمت دیگری از برنامه های گرامی داشت اول ماه مه در نقده بود. پخش شعر و سرود در میان برنامه ها انجام گرفت و مراسم با پخش شیرینی و در میان شادی و سرورشرکت کنندگان به پایان رسید.

 

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

١١ اردیبهشت ١٣٩٢