افق روشن
www.ofros.com

به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

بیانیه کارگران و خانواده های کارگری شهر سنندج

کارگران و خانواده های کارگری                                                                      یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹٦ - ۳۰ آوریل ۲۰۱٧

توضیحی بر گزارش های منتشر شده در باره مراسم روز کارگر ٨ اردیبهشت در سنندج

جمعی از کارگران هماهنگ کننده و شرکت کننده در مراسم مستقل کارگری

صبح روز جمعە ٨ اردیبهشت ۱۳۹٦ جمعی از کارگران ، خانواده های کارگری و تعدادی از فعالین کارگری در یک راهپیمایی باشکوه از میدان گاز سنندج به سمت میدان «کوزه به شان» به استقبال اول ماه مه رفتند. این در حالی بود که در طول مسیر با توجه به حضور نیروهای امنیتی و حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی که سعی در متشنج نمودن مراسم داشتند، راه پیمایی ادامه یافته و بیانیەای در سطح وسیع میان کارگران و خانواده هایشان تحت عنوان «بیانیه کارگران و خانواده های کارگری سنندج و حومه» پخش گردید و مورد استقبال وسیع شرکت کنندگان در مراسم قرار گرفت. این مراسم بر خلاف گزارشهای منتشره تا کنونی در سایتهای مختلف، مستقل از هر نهادی و با حضور کارگران و خانواده هایشان برگزار گردید. همچنین در این مراسم تلاش اداره کار برای آویزان شدن بدون هویت خود به راه پیمانی کارگران خنثی شد.
متاسفانه برخلاف واقعیت و تصمیم کارگران شرکت کننده در مراسم، «اتحادیه آزاد کارگران ایران » گزارشی را مبنی بر برگزاری این مراسم از طرف اعضای اتحادیه آزاد منتشر کرده است و گویا که سازمان دهنده و شرکت کنندگان در این مراسم عضو و دوستداران اتحادیه آزاد هستند! بعلاوه حتی به بیانیه ی اول مه کارگران که در سطح وسیعی پخش شد اشاره ای نکرده اند. این گزارش کذب محض و به دور از واقعیت و انصاف است و برخلاف تصمیم کارگران و فعالین کارگری مبنی بر برگزاری مراسم مستقل طبق آنچه در بیانیه منتشر و مطرح شده است می باشد.

جمعی از کارگران هماهنگ کننده و شرکت کننده در مراسم مستقل کارگری

۹ اردیبهشت ۱۳۹٦

برای مطالعه گزارش راهپیمایی اینجا کلیک کنید.

***********

به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

بیانیه کارگران و خانواده های کارگری شهر سنندج

اول ماه مه روز جهانی کارگر است. روز همبستگی طبقاتی کارگران و کیفرخواست طبقه کارگر علیه سرمایه داری است. این روز را به همگی کارگران و خانواده هایشان تبریک می گوییم.
اول ماه مه امسال را در حالی گرامی می داریم که تمامی شواهد حاکی از بدتر شدن وضعیت زندگی و معیشت کارگران است . فقر ، گرانی ، بیکاری ، عدم امنیت شغلی ، قراردادهای موقت و سفید امضاء ، اخراج سازی ها ، نبود ایمنی کار و … نمونه های کوچک از مشکلاتی هستند که طبقه کارگر امروزه با رگ و پوست و استخوان خود لمس می کند . هر روز به بهانه ای به معیشتمان حمله میکنند.
درست زمانی که شاهد رسوایی های مالی مدیران و آمار نجومی فیش های حقوقی هستیم که لایحه ی اصلاحیه ی قانون کار ( سند بردگی طبقه کارگر ) به مجلس می رود و خوشبختانه به دلیل مقاومت سرسختانه بخش هایی از طبقه کارگر ایران تا مدتی نامعلوم مسکوت می ماند.
سرمایه داری در سراسر جهان و بخصوص ایران برای بالابردن نرخ سود و سرشکن نمودن بحران ها و خساراتی که خود به بار می آورد هیچ راهی مناسبتر ازحمله به زندگی طبقه کارگر و رفاهیاتی که با مبارزه و فداکاری در دهه های گذشته به دست آورده ایم ندارد . خصوصی سازی های گسترده و مقررات زدایی ، پروژه های ضرب الاجلی و جهانی هستند که اختیاراتی وسیع را به سیستم سرمایه داری می دهد تا به هر شکلی که خود مناسب می بیند با نیروی کار برخورد کند ، دولت در ایران هم تماما مجری همین برنامه ها بوده و هست…
همچنین سال گذشته ما در سطح جهان شاهد سالی به شدت سیاه و تاریک بودیم.
سرمایه داری جهانی و هم پیمانان منطقه ایش به واسطه انواع گروه ها و فرقه های قومی و مذهبی مرتجع با جنگ افروزی و رقابت بر سر منافع سیری ناپذیر خود زندگی بخش وسیعی از طبقه کارگر و زحمتکشان خاورمیانه و شمال آفریقا و سایر نقاط جهان را به خاک سیاه کشیده و هر روز شاهد قتل عام و آوارگی میلیون ها انسان بیگناه ، زن و مرد و کودک و سالخورده می باشیم.
سرمایه داری عامل مستقیم جنگ ، جنایت ، توحش ، بی حقوقی ، فقر و فساد و تمامی بدبختی هایی است که بشر تا به امروز با آن روبرو می باشد . تمامی رفاهیات و امکانات موجود در جهان آفریده زحمت و کار ما کارگران است که نباید از آن بی بهره باشیم بلکه بایستی تماما در خدمت سعادت و خوشبختی بشریت باشد . ما با محکوم نمودن تمامی مصیبتهای برخاسته از سیستم سرمایه داری ، تاکید می کنیم رهایی کامل از این وضعیت تنها در گرو متشکل شدن و اتحاد طبقاتی ما کارگران حول منافع مشترکمان فارغ از هر نوع هویت ملی ، قومی ، نژادی ، مذهبی ، جنسی و غیره می باشد.
ما جمعی از کارگران و خانواده هایمان در سنندج ضمن حمایت از تمامی مراسمات مستقل کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر ( اول ماه مه ) در تاریخ ٢/١٣٩٦/٨ در میدان گاز سنندج به پیشواز اول ماه مه حضور یافته و مطالبات خود را به شرح زیر اعلام می داریم:
١- به رسمیت شناختن روز جهانی کارگر و تعطیلی این روز در تقویم رسمی کشور.
٢- ایجاد اشتغال برای تمامی افراد آماده به کار بالای ١٨ سال و یا پرداخت بیمه بیکاری مکفی.
٣- توقف اخراج و بیکار سازی کارگران به هر بهانه ای.
۴- لغو قراردادهای موقت ، یک طرفه و سفید امضاء و تامین امنیت کامل شغلی کارگران.
۵- حداقل دستمزد تعیین شده ٩٣٠ هزار تومان مرگ تدریجی ما کارگران و میلیون ها خانواده کارگری می باشد . ما خواهان حقوقی برابر با استانداردهای شایسته و درخور شان انسان امروز می باشیم.
٦- پرداخت فوری دستمزدهای معوقه بدون هیچ عذر و بهانه ای ، همچنین عدم پرداخت آن بایستی جرم محسوب شود و خسارت ناشی از آن جبران گردد.
٧- تعیین دستمزد توسط نمایندگان واقعی کارگران با پشتوانه وسیع طبقه کارگر.
٨- برخورداری تمامی بازنشستگان از یک زندگی مرفه و به دور از مشکلات اقتصادی.
٩- ایجاد بالاترین استانداردهای بهداشتی و ایمنی محیط کار.
١٠- حق ایجاد تشکل های مستقل کارگری ، به رسمیت شناختن اعتصاب ، تجمع و راهپیمایی.
١١- برابری کامل زن و مرد در کلیه ی عرصه های اقتصادی ، اجتماعی و …
١٢- کار کودکان باید لغو گردد و تمامی کودکان مستقل از موقعیت اقتصادی و اجتماعی والدین، نوع جنسیت و وابستگی های ملی، قومی و مذهبی از امکانات آموزشی، رفاهی و بهداشتی رایگان برخوردار باشند.
١٣- لغو تبعیض نسبت به کارگران مهاجر.
١۴- برداشتن هرگونه فشار ، بی حرمتی ، تهدید و بازداشت فعالین کارگری (کارگران ، معلمین ، پرستاران و …) .
١۵- تحرکات نظامی دولت های سرمایه داری و متحدین آنها در محل کار و زندگی مردم از جانب احزاب ، جریانات و دولت های منطقه علیه همسرنوشتی و مبارزه مشترک طبقاتی کارگران است و بایستی فورا خاتمه یابد.

کارگران و خانواده های کارگری سنندج و حومه

٨ اردیبهشت ١٣٩٦