افق روشن
www.ofros.com

ویژه برنامه اول ماه مه، روز جهانی کارگر

کزارش و خبر اول ماه مه

رادیو زمانه                                                                                                                                 جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۵ مه ۲۰۲٣

انعکاس وضعیت جنبش اعتراضی ایران در راهپیمایی و گردهمایی اول ماه مه آمستردام

محور مراسم اول ماه مه امسال در آمستردام اعتراض به نابرابری اجتماعی فزاینده، افزایش شدت کار و بالا رفتن قیمت‌ها در هلند بود. حضور ایرانیان در مراسم پررنگ بود. آن‌ها پلاکاردهایی در حمایت از جنبش انقلابی زن، زندگی، آزادی در دست داشتند و با سردادن شعار خواستار آزادی کارگران زندانی شدند.

روز دوشنبه اول ماه مه، به فراخوان FNV بزرگترین اتحادیه کارگری هلند، هزاران تن در آمستردام راهپیمایی و تجمع کردند. شرکت کنندگان در راهپیمایی با سر دادن شعار و حمل پلاکاردها اراده خود را برای بهبود وضعیت نشان دادند.
برای دیدن ویدئو کلیپ اینجا کلیک کنید.
پلاکاردهایی در حمایت از جنبش زن، زندگی، آزادی و خواست آزادی کارگران و معلمان سیاسی در راهپیمایی اول ماه مه آمستردام راهپیمایی از ساعت ۳ بعداز ظهر از محل Zuidas شروع و درمیدان Martin Luther King Park پایان یافت. در این میدان جشن اول مه همراه با برنامه‌های متنوع موسیقی، غرفه‌های مختلف، سخنرانی، مسابقه و سرگرمی و صرف شام ادامه یافت.
حضور گسترده ایرانیان که با دردست داشتن پلاکاردهایی در حمایت از راهپیمایی میکردند بسیار چشمگیر بود. همچنین سخنرانیهایی درمورد اعتصابات جاری در ایران، حمایت از کارگران و مزدبگیران و نبود آزادی‌ بخصوص آزادی فعالیتهای سندیکایی انجام شد.
مینا سعدادی فعال سیاسی چپ در توصیف معضلات کارگر ایران به نبود حق تشکل، کمی دستمزد، تعویق پرداخت دستمزد، قراردادهای موقت، تعقیب و حبس فعالان کارگری و وضعیت زنان کارگر اشاره کرد. او گفت:
در ایران تحولات زیاد و متعددی در جریان است. ما در رسانه‌های هلند در مورد بخشی از تحولات و رویدادهای ۸-۷ ماه اخیر دیده و شنیده‌ایم. از مبارزه شجاعانه زنان و جوانان باخبر شده‌ایم. اما در مورد برخی دیگر از رویدادهای مهم، خبری در رسانه‌ها نیست. من امروز در مورد اخباری که تا بحال نشنیده و یا کمتر شنیده شده، برای‌تان می‌گویم. در مورد همکاران ایرانی شما: ‌کارگران ایرانی. درباره وضعیت و مبارزات‌شان.
راهپیمایی اول ماه در آمستردام اینجا کلیک کنید.

ایرانیان شرکت کننده در راهپیمایی روز اول ماه مه آمستردام پارچه نوشته‌ای حاوی اسامی و تصویر کارگران زندانی در ایران در دست داشتند و در محل گردهمایی در غرفه‌ای که به ایران اختصاص یافته بود درباره مبارزات کارگران، زنان و جوانان اطلاع رسانی کردند.

*************

روز جهانی کارگر: اقدام مشترک کلکتیوهای چپ ایرانی در ۱۴ شهر اروپا و آمریکای شمالی

اعضای پلتفرم فرامحلی کلکتیوهای چپ مستقل ایرانی می‌گویند که هدف‌شان اعلام «موضعی مترقی و انقلابی علیه سرمایه‌داری، فاشیسم، مردسالاری و به نام "زن، زندگی، آزادی"» بوده است.
دوشنبه ۱۱ اردیبهشت، اول ماه مه، کلکتیوهای کنش‌گران ایرانی چپ‌گرای ساکن خارج از کشور با فراخوانی مشترک در راهپیمایی‌ها و تجمع‌های روز جهانی کارگر در ۱۴ شهر از شش کشور اروپا و آمریکای شمالی شرکت کردند.
اعضای این پلتفرم فرامحلی کلکتیوهای چپ مستقل ایرانی ــ که برخی اعضای غیرایرانی نیز دارند ــ می‌گویند که هدف‌شان اعلام «موضعی مترقی و انقلابی علیه سرمایه‌داری، فاشیسم، مردسالاری و به نام "زن، زندگی، آزادی"» بوده است. ویدیوی زیر تصویرهایی از این اقدام مشترک از برخی شهرها را در خود دارد:

این کلکتیوها در فراخوان‌شان برای این آکسیون مشترک با حمایت از اعتصاب‌های کارگری جاری در ایران می‌نویسند:
" در آستانه‌ی روز جهانی کارگر و در حالی‌که آتش بحران‌های معیشتی، زیست‌محیطی، و اجتماعی بیش از گذشته زبانه می‌کشد و زندگی‌های ما را به کام نابودی می‌برد، بازپس‌گیری حق حیات‌مان، مستلزم بازشناسیِ قدرتِ ما در مقام طبقه‌ی کارگر و پیکار همه‌جانبه علیه سرمایه‌داری‌ست. سلاح ما در این نبرد اعتصاب، سازماندهی و بازپس‌گیریِ زمان کار و تن‌ها و زندگی‌های‌مان از چنگالِ سرمایه‌داران است. و در مقابل ما، سلاحِ سرمایه‌داریْ چیزی نیست جز فاشیسم، مردسالاری و نظامی‌گری روزافزون؛ چنان‌که این روزها در ایران و سودان و فرانسه دیده‌ایم، تا از خاطر نبریم که از "شمال تا جنوب جهانی"، همه‌ی ما ساکنین سرزمین واحدی هستیم به‌نام "سرمایه‌داری". متن کامل این فراخوان را اینجا کلیک کنید.

*************

ویژه برنامه اول ماه مه، روز جهانی کارگر