افق روشن
www.ofros.com

شنبه شب؛ بیش از ٢٠٠٠ نفر در مقابل زندان اوین تجمع کردند

فعالین حقوق بشر - ایران خبر                                                                           سه شنبه ١٣ بهمن ۱٣٨٨

شنبه شب؛ بیش از ٢٠٠٠ نفر در مقابل زندان اوین

بیش از ٢٠٠٠ نفر در مقابل زندان اوین در حال برگزاری تجمع اعتراضی هستند

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران: بیش از ٢ هزار نفر از خانواده های زندانیان سیاسی ،مادران عزادار و مردم در مقابل درب اصلی زندان اوین تجمع کردند و خواستار پایان داد به اعدام و آزادی زندانیان سیاسی هستند.
روز شنبه ١٠ بهمن ماه از حوالی ساعت ١٩:٠٠ خانواده های زندانیان سیاسی مادران عزادار و تعداد زیادی از مردم و حتی زندانیان که در روزهای اخیر آزاد شده بودند در مقابل درب اصلی زندان اوین تجمع کردند.این تجمع علیه اعدام ٢ زندانی سیاسی و تهدید به اعدام بیشتر دستگیر شدگان و همچنین آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی صورت گرفته است. جمعیت به حدی زیاد است که از قسمت پایین تا درب اصلی زندان اوین مملو از مردم است. تا ساعت ٢١:١۵ بیش ٢٠٠٠ نفر در مقابل زندان اوین تجمع کردند و همچنان بر تعداد آنها افزوده می شود . این تجمع تا نیمه های شب ادامه خواهد یافت.
از طرفی دیگر مادران عزادار که بطور معمول مراسم اعتراضات هفتگی خود را در پارک لاله برگزار می کردند امشب اعتراضات خود را در مقابل زندان اوین برگزار کردند.بعضی از مادران دست نوشته هایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود "پروانه مداح راد آزاد باید گردد" در تجمع امشب حتی دستگیر شدگانی که درطی روزهای اخیر آزاد شده بودند همراه با خانواده های خود در بین مردم بودند مقاومتها و خاطرات خود را برای دیگران تشریح می کردند و همچنین برخوردهای غیر انسانی واز نقل و انتقالهای مستمر آنها از بندی به بند دیگر می گفتند. یکی از آنها در گفتگوی کوتاهی اعلام کرد تا رسیدن به آزادی هر ریسکی را به جان خواهیم خرید و آرام نخواهیم نشست.
بر اثر اعتراضات گسترده جاری در مقابل زندان اوین به خانواده ها ی دستگیر شدگان گفته شده است که قرار است ٢٣ نفر از دستگیر شدگان امشب آزاد شوند و تا این لحظه تعدادی از آنها آزاد شدند که از جمله آنها یک دختر جوان ٢٣ ساله و یک خانم دیگر بوده است. این دختر جوان ضمن قدر دانی از مردم در یک حرکت نمادین بر زمین خم شد و بر خاک ایران زمین بوسه زد. زندانیان سیاسی که آزاد می شدند با روحیه های بالا و با لبخند بر لب از درب مخوف اوین خارج می شدند. با آزادی هر زندانی مردم برای او دست می زنند و ابراز شادمانی می کردند. سرکوبگران و شکنجه گران زندان اوین هراسناک ازتجمع مردم آنها را تهدید می کردند که اگر دست بزنید و ابراز شادمانی کنید بقیه را آزاد نخواهیم کرد. گزارشات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

١٠ بهمن ١٣٨٨ برابر با ٣٠ ژانویه ٢٠١٠

تجمع خانواده های زندانیان و بازداشت شدگان در مقابل دادسرا

خبرنگار آژانس ایران خبر:از ساعت ٨ صبح روز سه شنبه ١٣ بهمن ٨٨ دادسرای انقلاب واقع در خیابان معلم پذیرای بیش از ١۵٠ نفر از خانواده های بازداشت شدگان است که با حضور گروه جدید اطلاعاتی در شعبه امنیت مردم همچنان سرگردان مانده بودن .
در سالن ملاقات زندان اوین نیز بیش از ١٠٠ نفر از خانواده ها جهت ملاقات با عزیزان دربندشان در این مکان حاضر شدند و تعداد بیش از ۵٠ نفر از خانواده ها در جلوی شعبه ویژه امنیت واقع در کنار درب اصلی زندان اوین بودند.
لازم به ذكر است كه شب گذشته نیز بیش از ۵٠٠ نفر از خانواده ها در جلوی درب زندان اوین تجمع کرده بودند که از اول کار با حضور این خانواده ها در جلوی درب اصلی ممانعت به عمل آورده و خانواده ها را مجبور كردند به کنار پل راهنمایی بروند.

١٠ آژانس ایران خبر - ١٣/١١/١٣٨٨