افق روشن
www.ofros.com

۳۰نفر از مادران عزادار در پارک لاله تهران بازداشت شدند

خبرگزاری هرانا                                                                                                   دوشنبه ٢۱ دی ۱٣٨٨

دیروز ۱۹ دیماه ۳۰ تن از مادران عزادار در پارک لاله بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند. خبرگزاری هرانا - حقوق شهروندی، اندیشه و بیان: گروه 'مادران عزادار' در ایران اعلام کرده است که تعدادی از اعضای این گروه و هواداران آنها روز شنبه در پارک لاله تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزراء منتقل شده‌اند.
گروه مادران عزادار با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است: "شنبه ۱۹ دی ماه ۱۳۸۸ سی نفر از مادران در پارک لاله حتی پیش از اینکه تجمعی صورت گیرد و در تجمع شرکت کرده باشند با نیرنگ های گوناگون دستگیر شده و به بازداشتگاه موقت وزرا منتقل شده اند".
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نیز ضمن محکوم کردن این بازداشت ها، خبر داد که بیش از ۱۰۰ نفر از ماموران نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی با حضور در پارک لاله و خیابان های اطراف، این افراد را دستگیر و به زور سوار اتومبیل های نیروی انتظامی کردند.
گروه "مادران عزادار" پس از کشته شدن ندا آقا سلطان، دختر ۲۶ ساله ای که با شلیک گلوله در تجمع اعتراضی پس از انتخابات ریاست جمهوری به قتل رسید، شکل گرفت. "مادران عزادار" برخی از فعالان حقوق زنان، مادرانی که فرزندانشان را در تجمعات اعتراضی اخیر از دست داده اند و زنان معترض به وقایع پس از انتخابات هستند که هر شنبه به نشانه اعتراض به کشته شدن معترضان در ناآرامی های اخیر، در پارک لاله تهران تجمع می کنند.
یک شاهدان عینی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته است که در جریان این دستگیری ها یکی از مادرانی که ۷۵ سال سن دارد به بیمارستان منتقل شده است. این شاهد عینی در مورد پی‌گیری های انجام شده برای مشخص شدن وضعیت این افراد می گوید: " پس از بازداشت مادران عزادار و حامیان آنها، خانواده ها و بقیه مادران به بازداشتگاه وزرا رفتند و ماموران را مجبور کردند تا اسامی بازداشت شدگان را اعلام کنند. ماموران هم اسامی ۳۰ نفر را اعلام کردند. فردا صبح همه مادران و خانواده های بازداشت شدگان به بازداشتگاه وزرا می روند تا آزادی دوستانشان را از قاضی بخواهند".
بر اساس گزارش های رسیده از ایران، اکنون پرونده این ۳۰ نفر برای رسیدگی به دادگاه انقلاب منتقل شده است. پیش از این نیز یک بار دیگر در روز شنبه ۱۴ آذر، ۳۳ نفر از مادرانی که در تجمع هفتگی پارک لاله تجمع کرده بودند بازداشت شدند. ۱۲ نفر از این افراد چند ساعت پس از بازداشت آزاد شدند و ۳ روز پس از آن ۲۱ نفر دیگر هم آزاد شدند.
گروه مادران عزادار در پایان بیانیه خود خطاب به مقامات ایران آورده است: "برای پایان دادن به تجمع مادران به خواسته های آنان توجه کنید و کلیه زندانیان عقیدتی را آزاد و آمران و عاملان کشتارهای مردم بیگناه و بی دفاع را در دادگاهی عادلانه وعلنی محاکمه کنید". اسامی تعدادی از مادران بازداشت شده که در پایگاه های اینترنتی منتشر شده است به شرح زیر است:

١. زهرا عطاب ٢. معصومه عطار ٣. مریم حسین قلیزاده ۴. انسیه بخشای ۵. فرشته تعادلی ٦. فاطمه فرهادی ٧. فاطمه رستگار ٨. حکیمه شکری ٩ . کبری نجف پور ١٠. طوبی دارالشفای ١١. طاهره اخشای ١٢. منیژه طاهری ١٣. زهرا افروز ١۴. زری نوجوان ١۵. ثریا جعفری ١٦. لیلا سیف اللهی ١٧. فاطمه صالحی ١٨. منصوره بهکیش ١٩. نصرت خاکی ٢٠. صدیقه شکری ٢١. عشرت خبرحسن ٢٢. ژیلا مهدویان ٢٣. زیبا شکور صدیقی ٢۴. محترم کارآمد ٢۵. فریده صحرایی ٢٦. ملیحه صحرایی ٢٧. خانم ایزدی ٢٨. رقیه ؟؟.تبریزی ٢٩. اکرم نقای؟؟ ٣٠. فریده (فامیل نامفهوم) ٣١. فائزه (فامیل نامفهوم)