افق روشن
www.ofros.com

(NASUWT) فراخوان اتحادیه معلمان بریتانیا

برای آزادی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

ترجمه اتحاد بین المللی                                                                                       یکشنبه ٢٨ آذر ۱۳۹۵ - ١٨ دسامبر ۲۰۱٦

کارزار عفو بین الملل برای آزادی اسماعیل عبدی

اقدام فوری
فعال صنفی معلمان آزاد باید گردد

اسماعیل عبدی فعال صنفی معلمان ایران و دیبر سابق کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در تاریخ ٩ نوامبر دستگیر و برای تحمل حکم ٦ سال زندان، به زندان اوین منتقل شد. او زندانی عقیدتی است و صرفا به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز صنفی مورد هدف قرار گرفته است.
در ٩ نوامبر ٢٠١٦ شش نفر از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان، معلم ریاضیات و دبیر کانون صنفی معلمان ایران را در خانه اش دستگیر و او را برای تحمل حکم شش سال زندان، به زندان اوین منتقل کردند. نیروهای دولتی که عبدی را دستگیر کردند، از ارائه هر گونه کارت شناسایی و یا حکم بازداشت خود داری نمودند. اسماعیل عبدی در ماه فوریه ٢١٦ توسط شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به جرم های واهی امنیتی از جمله "تبلیغ علیه نظام" و " اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی" به شش سال زندان محکوم شد.
این اتهامات علیه اسماعیل عبدی به خاطر فعالیت های مسالمت آمیزصنفی اوست؛ از جمله به خاطر همکاری او با آموزش بین الملل، این بزرگترین فدراسیون جهانی اتحادیه معلمان، و سازمان دادن تظاهرات مسالمت آمیز معلمان و اعضای کانون های صنفی معلمان در مقابل مجلس در اکتبر ٢٠١٦ برای اعتراض به سطح پایین بودجه آموزش و پرورش و دستمزد معلمان و اعتراض به زندانی کردن فعالین صنفی معلمان است. حکم صادر شده علیه عبدی در اکتبر ٢٠١٦ در دادگاه تجدید نظر تایید شد. اسماعیل عبدی نخستین بار در ٢٧ ماه ژوئن ٢٠١۵ توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد، و این زمانی بود که او قصد داشت برای شرکت در هفتمین کنگره آموزش بین الملل که در ژوئیه ٢٠١۵ در شهر اوتاوا برگزار شد، ویزا بگیرد.
عبدی به مدت ۴٠ روز در سلول انفرادی بند ٢ زندان اوین، که توسط سپاه پاسداران اداره می شود، محبوس بود و سپس به بند ٧ و ٨ زندان اوین، جایی که زندانیان با جرایم عادی در ان نگاه داشته می شوند و شرایط بسیار بدی دارد منتقل شد. او ده ماه در انجا بسر برد و سپس در چهاردهم ماه مه با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. ”عبدی هنگامی آزاد شد که ١۴ روز از اعتصاب عذای او می گذشت، او در اعتراض به زندانی شدن خود و دیگر اعضای اتحادیه های کارگری با اتهامات بی پایه امنیتی، و در اعتراض به سرکوب تجمعات و اعتصابات مسالمت آمیز تشکل های صنفی؛ ممنوع بودن برگزاری مستقل مراسم روز جهانی کارگر و روز جهانی معلم و تداوم دستمزد های زیر خط فقر دست به اعتصاب غذا زده بود. در نامه ای سرگشاده از زندان در آوریل ٢٠١٦، اسماعیل عبدی نوشت: " برمبنای مدارکی که حکم محکومیت من صادر شده شما می توانید بگویید که هر تلاشی برای بالا بردن سطح زندگی و معیشت معلمان و کارگران در ایران میتواند اقدام علیه امنیت ملی تلقی شود."
از شما تقاضا می کنیم بدون درنگ به انگلیسی، فارسی، عربی، فرانسوی، اسپانیایی و یا به زبان خودتان به شرح زیر نامه بنویسید:
از مقامات دولتی ایران بخواهید که اسماعیل عبدی را فورا و بدون هیچ قید و شرط آزاد کنند، چرا که او زندانی عقیدتی است و تنها به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز صنفی، زندانی شده است.
از آنها بخواهید که مسئله نگهداری اسماعیل عبدی در سلول های انفرادی و طولانی مدت را مورد بررسی قرار دهند، چرا که این اقدام، قانون منع شکنجه و دیگر مجازات بیرحمانه، غیرانسانی و اهانت آمیز را نقض می کند. و بخواهید کسانی را که در این مورد مسئول بوده اند، در شرایط عادلانه محاکمه کنند.
از آنها بخواهید که به حق هر کس برای تشکیل و یا پیوستن به تشکل مورد انتخاب خود که طبق میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (ICESCR) و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR )، تضمین شده است و هر دو میثاق را ایران به تصویب رسانده است، احترام بگذارند. تقاضا می کنیم که درخواست ها را تا قبل از ٢۴ ژانویه ٢٠١٧ به مقامات زیر ارسال کنید :
رهبر، آیت الله سید علی خامنه ای، رئیس قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی. کپی نامه را را به وزیر آموزش و پرورش، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی ارسال کنید. لطفا درخواست خود را به مسئولین سفارت ایران در کشور خود که لیست آن در زیر آمده است ارسال کنید. اگر در کشور شما سفارت ایران وجود ندارد، لطفا نامه را به نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد به ادرس زیر پست کنید:
622 Third Avenue, 34th Floor, New York, NY 10017, United States. برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید www.amnesty.org/en/documents/mde13/3843/2016/en

.....................................................................................................

اطلاعات بیشتر در مورد اسماعیل عبدی
عفو بین الملل:
اقدام فوری
فعال صنفی معلمان آزاد باید گردد
اطلاعات بیشتر:

محاکمه ای که منجر به محکومیت اسماعیل عبدی شد، استانداردهای بین المللی محاکمه عادلانه را نقض کرده است:
در طول تمام مرحله تحقیق، او، دسترسی به وکیل انتخابی خود را نداشت؛ به وکیل وی اجازه دسترسی و بررسی پرونده موکل اش، پیش از محاکمه داده نمی شد. اسماعیل عبدی در ابتدا در تاریخ ٢٧ ژوئن ٢٠١۵ بعد از آنکه به دفتر دادستانی در زندان اوین برای اگاهی از علت ممنوع الخروج بودن خود مراجعه کرد، بازداشت شد. او در حال سفر به ارمنستان برای اخذ ویزا برای شرکت در هفتمین کنگره جهانی آموزش بین الملل که در کانادا برگزار شد، بود که از رفتنش ممانعت بعمل آمد. در تاریخ ٢٢ ژوئیه هزاران معلم تلاش کردند تا در مقابل مجلس جمهوری اسلامی برای آزادی عبدی و در اعتراض به آزار و اذیت و توهین فعالین صنفی معلمان تجمع کنند، اما نیروهای امنیتی که دور تا دور مجلس را از اول صبح محاصره کرده بودند با تهدید، ارعاب و دستگیری از تجمع معلمان در مقابل مجلس جلوگیری کردند. آنها تعدادی از معلمان را دستگیر کردند اما بنا به گزارش وزیر آموزش و پرورش وقت، همه دستگیر شدگان در اواخر همان روز آزاد شدند.
اسماعیل عبدی قبل از دستگیری، بارها احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود. او را بارها تحت فشار قرار دادند که از سمت خود به عنوان دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (تهران ) استعفا دهد. در طول بازجویی ها مامورین همچنین به او اخطار دادند که نباید با اتحادیه ها و تشکلات صنفی خارج از کشور، مانند آموزش بین الملل تماس داشته باشد. به او گفته شد که مشارکت در گردهمایی های بین المللی "خط قرمز" آنها است. در سوم ماه مه سال ٢٠١۵، ماموران اطلاعاتی، اسماعیل عبدی را دوباره احضار و تهدید کردند که حکم ١٠ سال زندان تعلیقی که در سال ٢٠١١ به خاطر فعالیت های صنفی صلح آمیز علیه او صادر شده بود می تواند اجرایی شود، مگر اینکه او در فیس بوک رسما اعلام کند که از کانون صنفی معلمان ایران (تهران) استعفا داده و در تظاهرات سراسری معلمان کشور که برای چهار روز بعد برنامه ریزی شد بود، شرکت نخواهد کرد.
سازمان عفو بین الملل آگاه است که اسماعیل عبدی تحت فشار، استعفای خود را اعلام کرد، اما کانون صنفی معلمان استعفای او را نپذیرفت. تجمع عتراضی معلمان طبق برنامه ریزی قبلی، با شرکت هزاران نفر از معلمان بصورت تجمع در مقابل ساختمان مجلس در تهران و در مقابل اداره های آموزش و پرورش در شهرستانها برگزار شد.
ماده ٢٢ (١) میثاق (ICCPR ) میگوید: "هر کس باید از حق آزادی ایجاد تشکل با دیگران از جمله حق تشکیل و پیوستن به اتحادیه های صنفی برای حفاظت از منافع خود بر خور دار باشد."
ماده ٨ میثاق ( ICESCR ) "حق هر کس را برای تشکیل اتحادیه های کارگری و پیوستن به اتحادیه های کارگری به انتخاب خود" و "حق اتحادیه های کارگری برای فعالیت آزادانه و بدو حد و حصر به جز مواردی که توسط قانون در یک جامعه دمکراتیک برای تامین امنیت ملی و یا نظم عمومی به منظور حمایت از ازادی دیگران تصریح شده باشد" را تضمین می کند.
سازمان عفو بین الملل به شدت نگران وضعیت وخیم مدافعان حقوق بشر، از جمله اعضای اتحادیه های کارگری در ایران است. مقامات ایرانی سرکوب مدافعان حقوق بشر را تشدید کرده اند، و آنان را تحت نظارت، ارعاب، دستگیری و بازداشت خودسرانه، و احکام بیرحمانه زندان قرار می دهند.
بیانیه سازمان ملل متحد در باره مدافعان حقوق بشر، بر وظایف دولتها در ایجاد شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و دیگر شرایط و همچنین در ارائه تضمین های قانونی و اقدامات حقوقی و اداری، که برای خوردار شدن همه افراد کشور از حقوق و ازادی ها از جمله حق دفاع از حقوق بشر لازم است، تاکید می کند
دولت ها موظف هستند که، حق دفاع از حقوق بشر را نقض، دستکاری و از ان ممانعت نکنند و از این حق در مقابل هر گونه دخالت گری، مانع تراشی و سوء استفاده توسط دیگران، خواه ماموران دولتی باشند و یانه دفاع کنند. دولت ها همچنین مسئولیت دارند که با اتخاذ اقدامات لازم از هر کسی که از حق مشروع خود برای دفاع از حقوق بشر ستفاده می کند، در برابر خشنوت، تهدید، انتقام جویی و هر گونه اقدام خودسرانه، حمایت کنند.
گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد شکنجه، جبس انفرادی طولانی مدت را دوره ای که بیش از ١۵ روز باشد، تعریف می کند . جبس انفرادی طولانی مدت، مصداق شکنجه و سایر رفتارهای بی رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است.

نام: اسماعیل عبدی
جنس: مرد
اطلاعات بیشتر در:
UA: 171/15 Index: MDE 13/5332/2016 Issue Date:
13 December 2016

ترجمه و تکثیر از

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

**************

برای آزادی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

اتحادیه معلمان بریتانیا (NASUWT ) –با سیصد هزار عضو- حکم زندان دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (کانون صنفی معلمان-تهران) را که ناعادلانه و بر اساس اتهامات ساختگی می باشد محکوم می کند. آقای اسماعیل عبدی به شش سال زندان با اتهاماتی از جمله «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" محکوم شده است.
این حکم بعد از آنکه آقای عبدی زندانی و سپس از زندان آزاد شده بود به او داده شده است. در دور اول زندانی شدن آقای عبدی اعتصاب غذای خود را شروع کرد و بعد از کمپین های همبستگی در ایران و سرتاسر جهان از طرف تشکلات کارگری و معلمان، وی بطور موقت آزاد شد. اعتصاب غذای آقای عبدی (۱۶ روز- مترجم) تا زمان آزادیش طول کشید. حکم حبس مجدد آقای عبدی در حالی صادر می شود که سیاستهای حکومت اسلامی کلیت سیستم آموزشی و شرایط زندگی معلمان را در بحران سختی قرار داده است. بسیاری از دانش آموزان در خانواده های کم در آمد عملا از دسترسی به آموزش منع شده اند. گزارش ها نشان می دهد که سه و نیم میلیون دانش آموز از خانواده های محروم قادر به حضور در مدرسه نیستند.
در ایران علی رغم اینکه تعداد بسیار زیادی از معلمان از حقوق و آزادی های اساسی برخوردار نیستند اما تدریس خود در مدارس را ادامه داده اند. دستمزد معلمان اغلب زیر خط فقر رسمی است.
اعتراضات و اعتصابات معلمان در سرتاسر کشور در عرض چند سال اخیر آشکارا مخالفت آنها باشرایط کنونی را نشان می دهد. آنها بطور خستگی ناپذیر برای تغییر سیستماتیک این شرایط غیر انسانی،تبعیض آمیز و سرکوبگرانه مبارزه می کنند.
جمهوری اسلامی ایران در تلاش است نارضایتی ها و مطالبات معلمان را از طریق سرکوب اعتراضات آنها و حبسهای طولانی مدت برای نمایندگان و فعالین معلمان به محاق بکشاند. حکم زندان برای آقای عبدی آشکارا همین موضوع را به اثبات می رساند.
اتحادیه معلمان بریتانیا (NASUWT ) در همبستگی با اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران (IASWI ) ایستاده و بر علیه این حکم ناعادلانه زندان اعتراض می کند. در همکاری با هم و با پشتیبانی آموزش بین الملل (ای آی) تا هنگامیکه اسماعیل عبدی آزاد نشده باشد مبارزه خواهیم کرد.

ترجمه و بازتکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

Translated and redistributed by: International Alliance in Support of Workers in Iran (IASWI)

http://www.workers-iran.org / info@workers-iran.org

Link to the original statement:
https://www.nasuwt.org.uk/article-listing/calls-for-freedom-for-jailed-head-of-itta.html

**************

حکم شش سال زندان برای اسماعیل عبدی را به شدت محکوم می کنیم

اسماعیل عبدی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، با حکم دادگاه تجدید نظر شعبه ۳٦ دادگاه انقلاب تهران، به شش سال زندان محکوم شد. این حکم که در ۱٦ مهر ماه به وکیل ایشان ابلاغ شد، تایید حکم صادره توسط دادگاه بدوی در بهمن 94 با ریاست قاضی صلواتی است که عبدی را با اتهامات کلیشه ای مانند " اجماع و تبانی علیه امنیت ملی" به شش سال زندان محکوم کرده بود.
اسماعیل عبدی در تیر ماه سال ۹۴ پس از اعتراض ها و تجمع های گسترده و سراسری معلمان، هنگامی که عازم سفر به ارمنستان برای دریافت ویزای کانادا به منظور شرکت در کنگره آموزش بین الملل بود، اطلاع یافت که ممنوع خروج است، و از او خواسته شد که خود را به معاونت قضایی دادستانی کشور معرفی کند. او با مراجعه به معاونت قضایی دادستانی، همان جا دستگیرشد و در ٦ تیر ماه به زندان اوین انتقال یافت. اسماعیل عبدی بیش از ۱۱ ماه را در زندان گذارند و پس از اقدام به اعتصاب غذای مشترک با جعفر عظیم زاده و به دنبال حمایت های گسترده معلمان در ایران و اتحادیه های معلمان، اتحادیه های کارگری و دیگر تشکل های مترقی بین المللی، رژیم جمهوری اسلامی مجبور شد که ابتدا اسماعیل عبدی و سپس جعفر عظیم زاده را بطور موقت از زندان آزاد کند.
تائید حکم شش سال زندان برای اسماعیل عبدی توسط دادگاه تجدید نظر بیان گر آن است که رژیم همچنان تلاش می کند که با سلاح سرکوب و زندان به خواسته های انباشته شده معلمان پاسخ گوید تا شاید بتواند از پیگیری این خواسته ها توسط معلمان جلوگیری کند.
حکم شش سال زندان برای اسماعیل عبدی در حالی صادر می شود که سیاست ها ی رژیم جمهوری اسلامی، سیستم آموزش و پروش و وضعیت معلمان را به بحران همه جانبه کشانده است. اعمال سیاست های نئولیبرال و خصوصی سازی و کالا سازی آموزش توسط رژیم باعث شده که از اصل فرصت برابر و آموزش رایگان و همگانی چیزی به جا نماند. بسیاری از کودکان خانواده های کم در آمد عملا از حق آموزش محروم شده اند. طبق گزارش ها، تنها در سال جاری تحصیلی بیش از ۵/۳ میلیون کودک به دلیل نبود امکانات آموزشی از تحصیل باز مانده اند. فرزندان خانواده های مهاجر افغان به دلیل هزینه بسیار بالای تحصیلی، بالاترین رقم محرومیت از تحصیل را دارند، این خانواده ها برای تمدید مدارک تحصیلی برای هر فرزند باید سالی ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنند تا فرزندانشان بتوانند به مدرسه بروند. بنا بر آمارهای رسمی، حدود دومیلیون کودک و طبق آمار های غیررسمی که به واقعیت نزدیک تر است حدود ۷ میلیون کودک کار در ایران وجود دارد. تقریبا همه کودکان کار، فرزندان خانواده های کارگری و کم درامدی هستند که در کنار همه مسایل دیگر به بی سوادی نیز محکوم شده اند.
افزون براین، بخش بزرگی از دانش آموزان که شانس تحصیل داشته اند، مجبورند که در اماکن و فضاهای غیر استاندارد در کشور به تحصیل بپردازند که در پاره ای موارد چون آوار بر سرشان فرود می اید و جانشان را می گیرد. طبق آمار منتشر شده، ۷ میلیون متر مربع از فضای مدارس کشور کهنه و فرسوده است و برای بازسازی نیاز به بودجه ای کلان دارد. برای نمونه در خراسان شمالی، به گفته معاون پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش این استان، هم اکنون ۵۹ درصد کلاس های درس استان غیر استاندارد و ۲۰ درصد نیز خشتی و گلی است. و یا نماینده مردم ایذه در مجلس اسلامی از برگزاری برخی از کلاس های درس در طویله خبر می دهد.
این گوشه ای از وضعیت آموزش در کشوری است که ارقام منتشر شده از دزدی ها و اختلاس های مسئولان، کارگزاران و دست اندرکاران رژیم و حقوق مدیران ارشد دولتی سر به آسمان می ساید. در چنین شرایطی شاهد آن هستیم که دانش آموزان دختر در شهرستانهای دورافتاده از مرکز، در استان کرمان، به دلیل عدم توانایی مالی والدینشان در پرداخت شهریه مدرسه بی شرمانه با ضربات شلاق مورد مجازات قرار می گیرند.
معلمان ایران در چنین فضا و شرایطی تدریس می کنند، آنهم هنگامی که خود از بسیاری از حقوق اولیه محروم شده اند: حقوق و دریافتی معلمان از خط فقر رسمی نیز بسیار پایین تر است. معلمان حق التدریسی به رغم سابقه کارطولانی، امنیت شغلی ندارند و از بسیاری مزایای شغل رسمی بر خوردار نیستند. حقوق معلمانی که بعد از سالهای سال تدریس بازنشسته شده اند، کفاف زندگی با حداقل امکانات را هم نمی دهد. نظر کارشناسی معلمان در مورد محتوای کتاب های درسی و بطور کلی در مورد چگونگی مدیریت آموزش و جایگاه معلمان در نظام آموزشی بطور کلی نا دیده گرفته می شود، و حق بدیهی واولیه آنان برای داشتن تشکل مستقل با چماق سرکوب رژیم پاسخ می گیرد.
اعتصاب ها و تجمع های اعتراضی سراسری توسط معلمان در سالهای اخیر به خوبی نشان می دهد که معلمان از این وضعیت بیزارند و خواهان تغییربنیادی این شرایط غیر انسانی، تبعیض آمیز و خفقان آور هستند. رژیم اسلامی بر آن است که با سرکوب اعتراض های معلمان و دستگیری و زندانی کردن فعالان حقوق معلم ، صورت مسئله را بطور کلی پاک کند. این حربه رژیم را باید خنثی کرد. آزادی اگر چه موقت اسماعیل عبدی و جعفر عظیم زاده به دنبال موج همبستگی و اعتراض در ایران و در سطح بین المللی نشان داد که این کار شدنی است، اما تا هنگامیکه فعالان حقوق معلم در زندان باشند و یا حکم زندان هر لحظه تهدیدشان کند، معلمان برای تحقق خواسته های خود با موانع دو چندانی روبرو خواهند بود . بنابراین در خواست لغو همه احکام زندان و توقف صدور احکام امنیتی علیه فعالین معلمان، کارگران و بطور کلی همه فعالان عرصه های اجتماعی جزیی جدایی ناپذیر از تلاش و فعالیت معلمان برای تحقق دیگر خواسته های آنان است.
اتحاد بین المللی، صدور حکم زندان علیه اسماعیل عبدی را به شدت محکوم می کند، و بنا به وظیفه خویش از همه تشکلات کارگری بین المللی به ویژه از تشکلات معلمان و آموزش بین الملل (EI) خواهد خواست که به این حکم اعتراض کنند و به سهم خویش مانع اجرایی شدن این حکم شوند.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۳ اکتبر ۲۰۱۶

info@workers-iran.org
http://etehadbinalmelali.com/ak/