افق روشن
www.ofros.com

Reza Shahabi wurde wieder verhaftet!

زندانی کردن مجدد رضا شهابی

نشانه دیگری از استیصال رژیم ضدکارگر جمهوری اسلامی

اتحاد بین المللی                                                                                        دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹٦ - ۱۱ سپتامبر ۲۰۱٧


کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ

اعتراض به آزار و اذیت فعالان کارگری در ایران

  رهبر ایران، آیت الله سید علی حسینی خامنه ای
اسلو، ۰٧-۰۹-۲۰۱٧
اعتراض به آزار و اذیت فعالان کارگری در ایران

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او - نروژ) که بیش از ۹۰۰ هزار نفر از کارگران در نروژ را نمایندگی می کند، بدین وسیله به نقض آشکار حقوق اتحادیه ای کارگری در کشور شما ، اعتراض دارد. چندین تن از اعضای جنبش مستقل کارگری در ایران، در حالیکه فقط به فعالیت کاملا مشروع اتحادیه ای مشغول بودند، مورد اذیت و آزار قرار گرفته و در زندان بسر می برند.  
ال او - نروژ به شدت نگران بدتر شدن مداوم وضعیت حقوق اتحادیه ای کارگری و سایر حقوق اساسی انسانی در جمهوری اسلامی ایران است. این سرکوب به ویژه به مرگ یا زندانی شدن  چندین فعال اتحادیه ای کارگری در ایران منجر شده است.
ال او - نروژ مصمم است که بطور  کامل به حمایت سیاسی و معنوی از کارگران ایران و خواسته های قانونی آنها برای آزادی تشکل و کسب حقوق شان بدون ترس از دستگیری و یا آزار و اذیت ، بپردازد.
ال او – نروژ از شما درخواست می کند که دستور دهید که  همه فعالان و رهبران بازداشت شده اتحادیه های کارگری آزاد شوند.    
رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در  هنگام رانندگی اتوبوس و درحضور مسافران بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد.  او بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید.  او پس از چند سال تحمل حبس، به توصیه پزشک قانونی مشمول مرخصی پزشکی قرار گرفت. لازم به ذکر است که آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم، بدتر شدن سلامتی  خود و بی حسی سمت چپ بدنش ، دست به اعتصاب غذا بزند.  آخرین اعتصاب او در اعتراض به  انتقالش به زندان رجایی شهر در کرج، ۵۲ روز طول کشید.  آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و به اتهام "تبلیغ علیه نظام" – که مربوط به یورش ننگ آور نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود - به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.  
علی نجاتی، از اعضای هیئت مدیره سنیکای کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در استان  خوزستان،  واقع در جنوب غربی، و یکی از محترم ترین  فعالان کارگری در ایران، احضاریه جدیدی مبنی بر بازگشت به زندان در روز پنج شنبه، ۲۹ اوت ۲۰۱۷ و یا جلب در صورت عدم گزارش به زندان دریافت کرده است. احتمال  می رود که نجاتی به مدت شش ماه  زندانی شود. ایشان از زمان تشکیل سندیکا در سال ۲۰۰۸ تا کنون چندین بار دستگیر و زندانی شده است.  نجاتی اعلام کرده است که با وجود خطر دستگیری درهر لحظه،  به زندان مراجعه نخواهد کرد. مقامات پزشکی قبلا توصیه هایی در مخالفت با زندانی کردن او بدلیل داشتن مشکلات جدی سلامت، ارائه داده اند.  مشکلات قلب او جدی است و آخرین عمل آنژیوپلاستی او در ژوئیه ۲۰۱۷ صورت گرفت.  
اسماعیل عبدی، یکی از اعضای شناخته شده هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، که به قید وثیقه آزاد شده بود، بدون اطلاع قبلی در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۷ دستگیر و به بند ۳۵۰ زندان اوین انتقال داده شد.  
ال او - نروژ معتقد است که ایران از به اصطلاح  قوانین «امنیت ملی» برای توجیه سرکوب فزاینده فعالیت های مشروع اتحادیه ای و محروم کردن قربانیان سرکوب از حقوق قانونی مناسب، استفاده می کند. این امر پیامدهای مخربی برای  زندانیان و خانواده های آنها دارد و همچنین به جامعه و اقتصاد ایران بسیار آسیب می رساند.  
از اینرو، ال او – نروژ،  از شما، رهبر عالی، آیت الله سید علی حسینی خامنه ای، می خواهد که از طریق مقامات مربوطه مداخله نموده که:  
- تمام فعالین کارگری بازداشت شده در کشور را فوری آزاد و اتهامات علیه آنها را بدون قید و شرط  لغو کنید.  
- سرکوب کارگران و اعضای اتحادیه های کارگری را متوقف کرده و به آزادی تشکل و حقوق اتحادیه های کارگری طبق مقاوله نامه های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار احترام بگذارید.  
تا زمانی که دولت شما از برآورده کردن حقوق شناخته شده بین المللی اتحادیه های کارگری و سایر حقوق بنیادی کارگران، و همچنین تمامی تعهدات ناشی از عضویت این کشور در سازمان جهانی کار، قصور می کند، جنبش بین المللی اتحادیه های کارگری از جمله ال او- نروژ هیچ انتخابی به جز کارزار عمومی علیه این سرکوب غیرقابل قبول و ظالمانه ندارد.  

با احترام،
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ
پگی هسن فلسویک
معاون اول

رونوشت به:  

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران
دبیر کل شورای عالی حقوق بشر
وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
مجلس جمهوری اسلامی ایران
سفیر دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو
کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی)
وزارت امور خارجه نروژ
سفارت نروژ در تهران

***************

اعتراض به حبس مجدد رضا شهابی

از طرف یکی از تشکلات هماهنگ کننده سراسری در بخش حمل و نقل عمومی ایتالیا
"ما همچنین مطلعیم که شرکت حمل و نقل ایتالیایی، "راه آهن دولتی ایتالیا"، در حال همکاری اقتصادی با شرکتهای حمل و نقل ایران، "شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران"  است؛ چنین چیزی در شرایطی که کارگران ایران در بخش حمل و نقل نیز سرکوب می شوند و حقوقشان نقض می گردد، قابل تحمل نیست."
" ضروری است تا رهایی رضا شهابی وهمه کارگرانی که ناعادلانه حبس شده اند، از همکاری با شرکت های ایرانی جلوگیری شود؛ در غیراینصورت ما آماده اعلام اعتصاب در تمام شرکتهای اتوبوسرانی "اف اس آی" در ایتالیا هستیم."  
به:
رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید علی خامنه ای
رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی
شورای عالی حقوق بشر، قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل 
دادستانی تهران،
 شرکت اتوبوسرانی تهران
مدیر اجرایی، شرکت حمل و نقل "اف اس آی" ایتالیا
دولت ایتالیا:
نخست وزیر ایتالیا
وزیر امور خارجه ایتالیا
وزیر حمل و نقل ایتالیا
پارلمان ایتالیا:
رئیس مجلس سنای ایتالیا
رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا  
موضوع: رضا شهابی فوری آزاد باید گردد  

"هماهنگ کننده ملی کارگران حمل و نقل عمومی ۲۷ مارس ۲۰۱۵" یک تشکل هماهنگ کننده سراسری در بخش حمل و نقل ایتالیا است که شامل بسیاری از اتحادیه های کارگری ایتالیا در بخش حمل و نقل می شود.  
با این نامه ما به تداوم اذیت و آزار رضا شهابی، عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که از تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷ دوباره زندانی شده است، اعتراض می کنیم. بنابه اظهارات دادستانی، که به همسر رضا شهابی گفته شده است، شهابی باید تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ در زندان محبوس بماند.  
رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در حین رانندگی سر کار و درحضور مسافران اتوبوس بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد. بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید. پس از چند سال تحمل حبس، او در مرخصی پزشکی به توصیه پزشک قانونی به سر می برد. لازم به ذکر است آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم، نسبت به بدتر شدن سلامتی اش و بی حسی سمت چپ بدنش، دست به اعتصاب غذا بزند.  آخرین اعتصابش (در آندوره) در اعتراض به  به انتقالش به زندان رجایی شهر در کرج ۵۲ روز طول کشید.  آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و با اتهام "تبلیغ علیه نظام" – که مربوط به یورش نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان بدنام اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود – به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.  
ما تداوم هدف قرار دادن رضا شهابی و حبس مجدد و ناعادلانه رضا شهابی را شدیدا محکوم می کنیم.  
ما همچنین استمرار اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران را، که وضعیتی بسیار جدی و غیرقابل انکار است را محکوم می کنیم؛ همه بازداشت شدگان ضروری است فوری و بدون قید و شرط آزاد گردند.  
این غیر قابل قبول است که یک فرد به خاطر مبارزه برای حقوق خود، شرایط زندگی انسانی و شرایط کار بهتر برای همکاران خود در حبس باشد. این اقدام سرکوبگرانه نقض جدی حقوق انسانی و تهاجمی غیرقابل تحمل به مفاهیم پایه ای تمدن و عدالت است.  
ما همچنین مطلعیم که شرکت حمل و نقل ایتالیایی، "راه آهن دولتی ایتالیا"، در حال همکاری اقتصادی با شرکتهای حمل و نقل ایران، "شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران" است؛ چنین چیزی در شرایطی که کارگران ایران در بخش حمل و نقل نیز سرکوب می شوند و حقوقشان نقض می گردد، قابل تحمل نیست.
ضروری است تا رهایی رضا شهابی وهمه کارگرانی که ناعادلانه حبس شده اند، از همکاری با شرکت های ایرانی جلوگیری شود؛ در غیراینصورت ما آماده اعلام اعتصاب در تمام شرکتهای اتوبوسرانی "اف اس آی"* در ایتالیا هستیم.
ما از تک تک اتحادیه های کارگری، سازمان های سیاسی و احزاب، و سازمان های اجتماعی در سراسر ایتالیا می خواهیم که از این درخواست و اقدام برای آزادی رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری بازداشت شده در ایران حمایت کنند.
۲۶ اگوست ۲۰۱۷-ایتالیا
"هماهنگ کننده ملی کارگران حمل و نقل عمومی ۲۷ مارس ۲۰۱۵"
Coordinamento Nazionale Autoferrotranvieri 27 Marzo 2015  
FS-Busitalia companies*

***************

ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی - صدای حقوق کارگران - هستیم!

اتحادیه کارگری "وردی" ( اتحادیه خدمات همگانی آلمان):
ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی - صدای حقوق کارگران - هستیم!
  ۶ سپتامبر ۲۰۱۷  
آیت الله سید علی خامنه ای گرامی،
اقای رئیس جمهور روحانی گرامی،  
ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی - صدای حقوق کارگران - هستیم!

  به نمایندگی از اتحادیه کارگری "وردی" ( اتحادیه خدمات همگانی آلمان) ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی هستیم. ما با تمام وجود حمایت و همبستگی  خود را با رضا شهابی، که هم اکنون در اعتراض به شکنجه و بد رفتاری که نسبت به او به عنوان یک فعال کارگری و دمکراتیک انجام گرفته در اعتصاب غذا بسر می برد، اعلام می داریم.    
اتحادیه کارگری وردی، عضو فدراسیون  کارگران حمل و نقل اروپا ( ای  تی اف) می باشد. این فدراسیون، تشکلی اتحادیه ای و فراگیردر اروپا است و اتحادیه های کارگری در کشورهای عضواتحادیه اروپا، "منطقه اقتصادی اروپا"، اروپای مرکزی و اروپای شرقی را تحت پوشش خود دارد.  این فدارسیون بیش از سه میلیون و پانصد هزار کارگر متشکل در ۲۳۰ اتحادیه حمل و نقل در ۴۱ کشور اروپایی را در بر می گیرد که در بخش های زیر به کار اشتغال دارند:  راه آهن، حمل و نقل جاده ای و لجیستیک، حمل و نقل دریایی، آبراهای درون مرزی، هواپیمایی، بنادر، ماهیگیری و جهانگردی. ما خواهان به رسمیت شناخته شدن و ارج گذاری به تلاش انسان ها هستیم .  
بهمین دلیل ما از مقامات ایران می خواهیم همه اقدامات لازم را برای آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی که بعلت کوشش هایش در دفاع از حقوق کارگران در زندان بسر می برد، انجام دهند.    
رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه، در تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷، مجددا بازداشت شده است. بنا به اظهارات دادستانی به همسر رضا شهابی، او باید تا ۲۲ دسامبر سال ۲۰۱۸ در زندان بسر ببرد. تداوم حبس رضا شهابی، نقض آشکار تعهدات بین المللی دولت ایران است. بازداشت فعالین کارگری به دلیل  فعالیت های آنان در دفاع از منافع کارگران، آشکارا به معنی دست درازی به حقوق  مدنی بطور کلی و حقوق سندیکایی بطور اخص محسوب می شود.  "کمیته آزادی انجمن" سازمان جهانی کار پیش از این از شما خواسته بود که حکم آقای شهابی را منتفی اعلام کنید و او را بیش از این در زندان نگاه  ندارید.   
ما از شرایط وخیم زندان که بازداشت شدگان در آن قرارداده شده اند، سخت نگرانیم و بیم  به خطر افتادن جان آنها را داریم. ما دولت شما را پاسخگو و مسئول بدتر شدن وضعیت بازداشت شدگان می دانیم.    
                                                                                                    به بازداشت خاتمه دهید! رضا شهابی را آزاد کنید و نسبت به وضع بد سلامتی او انسانی بر خورد کنید.
                                                     با احترام،  
                                                                                                     کریستینه بهله
عضو هیئت مدیره فدرال                                                                                                      
 

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

جهت دسترسی به اصل نامه به سایت انگلیسی اتحاد بین المللی مراجعه نمایید:

http://www.workers-iran.org

***************

کنگره اتحادیه های کارگری بریتانیا خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط رضا شهابی شد

دبیر کل کنگره اتحادیه های کارگری ( تی یو سی)، خانم فرانسس او گرادی، در نامه ای خطاب به سفیر ایران در بریتانیا، از رئیس جمهوری اسلامی ایران خواسته است که فعال کارگری، رضا شهابی، را فوری آزاد کند و تصمیم دولت مبنی بر عدم پذیرش مرخصی پزشکی او را محکوم کرده است.  

۳۱ اگوست ۲۰۱۷
آقای حميد بعيدی نژاد،
سفير جمهوری اسلامی ايران در انگلستان  
آقای سفیر،  
کنگره اتحادیه های کارگری، تی یو سی، خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط رضا شهابی است.  

به نمایندگی از کنگره اتحادیه های کارگری ( تی، یو، سی)، مرکز سراسری اتحادیه های کارگری و پنج میلیون و ششصد هزار اعضای اتحادیه های وابسته، از دولت شما می خواهم که از رئیس جمهور روحانی درخواست کند که فعال اتحادیه ای، رضا شهابی، را  فورا و بدون قید و شرط از زندان آزاد کند. تی یو سی به ویژه تصمیم دولت شما در عدم پذیرش مرخصی پزشکی رضا شهابی که مشمول حال ایشان میشده است را محکوم می کند.  
آقای شهابی بعد از تحمل اشکال شدید شکنجه و بد رفتاری، در مرخصی پزشکی بود. طبق اطلاعات ما در خواست آقای شهابی برای تمدید دوره مرخصی پزشکی توسط دادستانی تهران رد می شود. آقای شهابی مجبور می شود که در چهارشنبه ۹ اوت ۲۰۱۷ به زندانی رجایی مراجعه کند؛ همانجا به او اطلاع داده می شود که دوره ای که او در مرخصی پزشکی بوده جزو دوران محکومیت به حساب نمی آید و در نتیجه باید ۹۶۸ روز دیگر را در زندان بسر برد. آقای شهابی در حال حاضر در اعتراض به شرایط غیر انسانی در زندان رجایی شهر به اعتصاب غذا پیوسته است.  
تداوم حبس آقای شهابی، بطور آشکار در تخالف با تعهدات بین المللی ایران است. زندانی کردن فعالین اتحادیه ای به دلیل فعالیتها یشان در دفاع از منافع کارگران، بطور کلی به معنای دست درازی به حقوق مدنی، و بطور اخص دست درازی به حقوق اتحادیه ای است. در ماه ژوئن ۲۰۱۷ " کمیته آزادی انجمن" سازمان جهانی کار از دولت ایران خواست که حکم زندان آقای شهابی را منتفی اعلام کند، و همچنین در خواست کرد که ایشان نباید بیش از این  در زندان باشد. افزون براین، "کمیته آزادی انجمن" خواهان تحقیق مستقل در مورد بد رفتاری انجام گرفته علیه اقای شهابی شد.  
ما قصور دولت شما در بر آوردن توصیه های "کمیته آزادی انجمن" مبنی بر آزاد کردن آقای شهابی از زندان را به شدت محکوم می کنیم. افزون براین، ما به شدت نگران سلامتی آقای شهابی و دیگرفعالین زندانی از جمله حسن صادقی، سعید ماسوری، رضا اکبری منفرد، امیر قاضیاتی، ابولقاسم فولادوند و جعفراقدامی هستیم.  
بنابراین، ما از شما می خواهیم که در خواست ما از رئیس جمهور روحانی  مبنی بر آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی را، به ایشان منتقل کنید.  
از شما خواستار هستیم که هر چه زودتر ما را در جریان اقدامات انجام گرفته توسط دولت خود در این مورد، قرار دهید.

با احترام،
فرانسس او گرادی
دبیر کل کنگره اتحادیه های کارگری (بریتانیا)  

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

جهت دسترسی به اصل نامه به سایت انگلیسی اتحاد بین المللی مراجعه نمایید:

http://www.workers-iran.org

***************

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا:

به اذیت و آزار رضا شهابی پایان دهید! رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد!

۲۳ اگوست ۲۰۱۷  
رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید علی خامنه ای
رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانی
موضوع: به اذیت و آزار رضا شهابی پایان دهید!
رضا شهابی باید فوری و بدون قید و شرط آزاد گردد!  

به نمایندگی از اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا(کیوپی)، ما نگرانی جدی خود را در مورد رضا شهابی، عضو هیئت مدیره و خزانه دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که از تاریخ ۹ اگوست ۲۰۱۷ دوباره بازداشت شده است، اعلام می کنیم.
  ما عمیقا نگران ادامه این هدف قرار دادن و حبس مجدد و ناعادلانه او، و تداوم اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران هستیم. ما مطالبه بین المللی برای آزادی فوری و بدون قیدوشرط رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی را دگر بار طرح می کنیم.  
رضا شهابی در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در حین رانندگی سر کار و درحضور مسافران اتوبوس بطور خشونت آمیز مورد حمله قرار گرفت و در بند ۲۰۹زندان اوین محبوس شد. بعد از ۱۹ ماه حبس در سلول انفرادی، به ۶ سال زندان، ممنوعیت از فعالیت سندیکایی به مدت ۵ سال و پرداخت هفت و نیم میلیون تومان جریمه نقدی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم شد. به دلیل فشار شدید جسمی و شکنجه در دوران بازجویی، آقای شهابی دچار آسیب دیدگی از ناحیه دیسک گردن و کمر شد و مجبور به دو عمل جراحی گردید. مدتی بعد، مرخصی پزشکی به توصیه پزشک قانونی به ایشان داده شد. لازم به ذکر است آقای شهابی در دوران حبس مجبور گردید که در چهار نوبت مجزا در اعتراض به عدم مراقبت های پزشکی لازم دست به اعتصاب غذا بزند.  آقای شهابی در ژانویه ۲۰۱۵ دوباره دادگاهی شد و با اتهام "تبلیغ علیه نظام" – که مربوط به یورش نیروهای انتظامی به بند ۳۵۰ زندان بدنام اوین در تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۱۴ بود – به یک سال دیگر حبس محکوم شد و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفت.
ما اطلاع یافته ایم  آقای شهابی از زمانی که در ماه گوست دوباره زندانی شد دست به اعتصاب غذا زده است. طبق گفته دادستانی، او باید تا ۲۲ دسامبر ۲۰۱۸ در حبس بماند. در عین حال، مقامات زندان به آقای شهابی گفته اند که تمام مدتی که او در مرخصی پزشکی بود رد شده است و غیبت محسوب می گردد، و او باید به مدت ۹۶۸ روز دیگر در زندان بماند.  
اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، عمیقا نگران تداوم هدف قرار دادن رضا شهابی و حبس مجدد و ناعادلانه او، و ادامه اذیت و آزار و بازداشت فعالین کارگری در ایران است. ما از خوست بین المللی برای آزادی فوری و بی قید و شرط رضا شهابی و دیگر فعالین کارگری زندانی حمایت می کنیم. دولت ایران مسئول سلامتی و تندرستی رضا شهابی است.  

با احترام مارک هانکوک ،ریاست کشوری
چارلیز فلوری، دبیر و خزانه دار کشوری
  رونوشت به:

شورای عالی حقوق بشر،
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل  
دادستانی تهران،
 شرکت اتوبوسرانی تهران

ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

جهت اطلاعات بیشتر و دسترسی به اصل نامه به سایت انگلیسی اتحاد بین المللی مراجعه نمایید:

http://www.workers-iran.org


***************

Reza Shahabi wurde wieder verhaftet!

Reza Shahabi, Schatzmeister und Vorstandsmitglied des Syndikats der Busfahrer von Teheran und naher Umgebung (Vahed Syndicate), wurde am 08. August nach dem Beschluss der Staatsanwaltschaft in Rajai Shahr erneut inhaftiert. Seiner Familie wurde seitdem der Besuch verwehrt.
Reza Shahabi wurde einst von der 15. Kammer des sogenannten Revolutionsgerichts wegen seiner gewerkschaftlichen Aktivitäten zu sechs Jahren Haft und einer Geldstrafe von 7.500.000 Tuman verurteilt. Zusätzlich wurden diesem für weitere fünf Jahre nach Entlassung jegliche Gewerkschaftsaktivitäten verboten. Er büßte die meiste Zeit seiner Strafe ein und wurde in Folge der Haftbedingungen, die Folter inkludierte, aus medizinischen Gründen vorläufig freigelassen. Während seines Hafturlaubs im Jahr 2015 wurde seine Akte erneut vom Gericht geöffnet und bearbeitet, was eine zusätzliche Haftstrafe von einem weiteren Jahr bedeutete.
Auch während seiner medizinischen Behandlung wurde er permanent von den Sicherheitsbehörden observiert, verfolgt und schikaniert. Laut Angaben des Busfahrer Syndikats wurde die Repression im vergangenen Jahr intensiviert. Die Staatsanwaltschaft forderte ihn demnach auf, in die Haftanstalt zurückzukehren, da sonst die von ihm hinterlegte Kaution eingezogen würde, sodass vor kurzem der besagte Kautionsbetrag beschlagnahmt wurde.
Am 8. August stellte sich Reza der Gefängnisverwaltung von Rajai Shahr, aufgrund des auf ihn ausgeübten Drucks, obwohl ein medizinisches Gutachten die Notwendigkeit der Fortsetzung des Resturlaubs für dessen Gesundheit feststellte.
Er meldete sich bei der Haftanstalt, da ihm versichert wurde, dass ein Entlassungsberief in seiner Akte bereits vorläge. Diese bestellte ihn am 9. August erneut ein und als er sich vorstellte, inhaftierte man diesen. Von diesem Zeitpunkt an wurde der Kontakt zur Familie und seinen Kollegen untersagt. Der Staatsanwalt teilte diesen mit, dass die fünf Monate des medizinischen Urlaubs als unentschuldigtes Fehlen gewertet worden war und die zusätzliche Haftstrafe von einem Jahr ihre Gültigkeit besäße. Folglich muss er noch 17 weitere Monate im Gefängnis verbringen und ist gezwungen, die verhängte Gelstrafe zu zahlen, da er sonst mit weiteren 355 Tagen Haft sanktioniert werden würde.
Reza Shahabi ist wegen seiner Tapferkeit und seines Widerstands im Gefängnis und seines unermüdliches Kampfes für die Rechte der Arbeiterklasse im Iran als sowie auf internationaler Ebene eine bekannte Größe in der Verteidigung von Arbeitnehmerrechte. Unter den Arbeiteraktivisten des Landes ist er sehr beliebt und genießt eine besondere Sympathie und Anerkennung.
Während zahlreiche Aktivisten der Arbeiterbewegung wie Ebrahim Madadi und Reza Shahabi im Gefängnis saßen, wurde eine Kampagne von dem Teheraner Busfahrer Syndikat und anderen Unterstützern der Arbeiterbewegung gestartet, die für ihre Freilassung und gegen die Unterdrückung der Arbeiteraktivisten weltweit ins Leben gerufen worden war. Selbst die ILO verurteilte den Umgang des islamischen Regimes mit den Arbeitervertretern im Iran und forderte deren Freilassung. Die Kritik beantwortete das Regime mit gezielten Fehlinformationen und Unwahrheiten, um diese zu widerlegen bzw. zu beenden. Die iranische Regierung behauptete, dass Reza Shahabi bereits aus dem Gefängnis entlassen worden sei und sogar zu seiner Arbeitsstelle bereits zurückgekehrt sei.
Wir werden die Lügen der Rouhani-Regierung in einer weiteren Publikation benennen und aufdecken. Der islamischen Regierung muss deutlich gemacht werden, dass sie für ihre abscheuliche Lügenpolitik und inhumanen Repression, die sich in Inhaftierung von Reza Shahabi zeigte, im eigenen Land und international teuer bezahlen werde. Wir, die internationale Allianz für die Verteidigung der Iranischen Arbeiter, haben versucht in zahlreichen Aktionen und Erklärungen der Weltöffentlichkeit und Arbeiter- und Menschenrechtsorganisationen auf die Verhaftung von Reza Shahabi aufmerksam zu machen und kündigen hiermit weitere Protestaktionen und Kampagnen an. Wir warnen die islamische Regierung erneut, dass die Inhaftierung der Arbeiteraktivisten und Lehrer und die Rachezüge des Regimes gegen den Widerstand der Werktätigen, die Proteste nicht zum Stillstand bewegen werden. Die Repressalien werden nur das wahre, brutale und arbeiterfeindliche Gesicht der islamischen Regierung deutlicher zeigen.

13. August 2017
info@workers-iran.org
http://etehadbinalmelali.com/ak

Internationale Allianz zur Unterstützung der ArbeiterInnen im Iran - Deutschland

www.etehadbinalmelali.com

alliance_workers_iran@yahoo.de

***************

زندانی کردن مجدد رضا شهابی

نشانه دیگری از استیصال رژیم ضدکارگر جمهوری اسلامی

  بر اساس اطلاعیه های سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی عضو هیئت مدیره و خزانه دار این سندیکا، روز چهارشنبه هیجدهم مرداد ماه بعد از مراجعه به زندان رجایی شهر زندانی شده و از آن  روز تا کنون خانواده  ایشان نتوانستند با او تماس داشته باشند.  رضا شهابی به دلیل فعالیت های کارگریش با پرونده سازی به شش سال حبس و پرداخت مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار تومان جریمه نقدی و پنج سال محرومیت از فعالیت های سندیکایی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محکوم گردیده بود که بخش اعظم آنرا در زندان گذراند و سپس به علت جراحات وارده بر اثر شکنجه در دوران حبس در مرخصی پزشکی قرار داشت.  
شهابی در سال ۱۳۹۳ هنگامی  که دوران محکومیت را می گذرانید، مجددا با یک پرونده سازی جدید به بهانه اعتراضات بند ۳۵۰ زندان اوین به یک سال زندان دیگر محکوم شد.  در طول دوران مرخصی پزشکی از زندان، مقامات امنیتی و قضایی لحظه ای دست از اذیت و آزار رضا شهابی برنداشتند.  بنا به بیانیه سندیکای واحد، رضا شهابی که با گذاردن وثیقه دویست میلیون تومانی به مرخصی آمده بود بیش از یکسال بود از سوی دادستانی تهران تهدید می شد که در صورت عدم مراجعت به زندان ملک وثیقه گذار ضبط خواهد شد و اخیرا هم دستور ضبط وثیقه صادر شده بود. فشار دادستانی تهران برای بازگرداندن شهابی در حالی صورت می گرفت که پزشکی قانونی با مرخصی پزشکی باقیمانده حبس ایشان موافقت کرده بود.  شهابی برای جلوگیری از ضبط ملک وثیقه گذار بعد از ظهر روز هفدهم مرداد به زندان رجایی شهر مراجعه کرد و مسئولان زندان ابتدا به ایشان چیز دیگری گفتند مبنی بر اینکه نامه آزادی او در پرونده است و اینکه روز بعد برای تحویل وسایل خود مجددا به زندان مراجعه کند.  اما بدنبال مراجعه به زندان رجایی شهر در صبح روز چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه، رضا شهابی را به بهانه غیبت در سال ۱۳۹۳ به بند قرنطینه زندان منتقل کردند و تا امروز اطلاع دیگری از وضعیت او در دسترس خانواده و همکاران او نمی باشد. دادستانی به خانواده ایشان اطلاع داده است که پنج ماه از مرخصی پزشکی ایشان غیبت به حساب می آید و حکم جدید یک سال زندان نیز پا برجاست، و بنابراین او باید ۱۷ ماه دیگر یعنی  تا ۱۸ دی ماه ۱۳۹۷ در زندان بماند. بعلاوه اینکه به شهابی گفته شده بود که در صورت عدم پرداخت جریمه نقدی در پایان دوران حبس، او باید ۳۵۵ روز دیگر نیز تحمل حبس کند.  
رضا شهابی  به دلیل مقاومت های شجانه اش در زندان و به خاطر پایداری و مبارزه پیگیر سندیکای کارگران شرکت واحد برای تحقق مطالبات کارگران، از جمله فعالین کارگری ایران است که در جنبش کارگری ایران و بین المللی چهره ای آشنا و محبوب است. درهمان زمانی که ابراهیم مددی در زندان بود و نیز رضا شهابی در حبس بسر می برد، به دلیل اعتراضات  گسترده تشکل های کارگری نسبت به سرکوب سندیکای واحد و فعالین آن و بطور کلی نسبت به سرکوب فعالیت های کارگری در ایران،  پرونده ای در سازمان جهانی کار علیه رژیم گشوده شده بود که همچنان مفتوح است. در یکی از پاسخهای رژیم اسلامی به شکایت مطرح شده  در سازمان جهانی کار از جمله در رابطه با دلیل زندانی کردن رضا شهابی مجبور شد که کاملا به دروغ متوسل شود و همچنین رسما به مقامات این سازمان اعلام کرد که رضا شهابی آزاد شده و به سر کار باز گشته است. بدنبال تدوام فشارها برای اجرایی شدن آزادی بدون قید و شرط شهابی و بازگشت به کار ایشان، وزارت کار دولت روحانی به دروغهای بیشتری متوسل شد که در سندی جداگانه به زودی به همه آنها خواهیم پرداخت.
رژیم اسلامی باید بداند که نه با توسل به دروغ  های انزجار آور و نه با هر شیوه دیگر قادر نیست که از هزینه ای که زندانی کردن مجدد رضا شهابی، در ایران و سطح جهانی برایش به دنبال خواهد داشت، بکاهد .ما به سهم خود در روزهای اخیر بطور گسترده توجه تشکل های کارگری و مدافعین حقوق کارگری و انسانی در سطح بین المللی را نسبت به زندانی کردن مجدد رضا شهابی جلب کرده ایم و کمپین جدیدی را آغاز نموده ایم که نسبت به  این اقدامات رژیم و بطور کلی  نسبت به سرکوب کارگران و فعالین کارگری  در ایران اعتراضات ادامه یابند. ما به رژیم هشدار می دهیم که با  زندانی کردن و انتقام گیری از فعالین کارگری و معلمان نخواهد توانست اعتراض کارگران در ایران را خاموش کند و در سطح جهانی نیز ماهیت ضد کارگری و سرکوب گرانه اش بیش از پیش افشا خواهد شد.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۳ اگوست ۲۰۱۷

info@workers-iran.org
http://etehadbinalmelali.com/ak