افق روشن
www.ofros.com

قلب بزرگ محمد سلطانی (ایوب مدائن) فعال جنبش کمونیستی از تپش بازایستاد


مجموعه                                                                                                                                      جمعه ۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۲ دسامبر ۲۰۲٣


اطلاعیه شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست

بدرود رفیق محمد سلطانی (ایوب مدائن)

متاسفانه رفیق ایوب مدائن بر اثر بیماری سرطان و در یک نبرد طولانی با این بیماری، ساعت ۱۲:۳۰ روز چهارشنبه ۲۰ سپتامبر برابر ۲۹ آذر ۱۴۰۲ برای همیشه ما را تنها گذاشت.
رفیق محمد (ایوب) همچون یک کمونیست پیگیر و خستگی ناپذیر نزدیک به نیم سده فعالیت سیاسی داشت و همواره قلبش برای آزادی و برابری و رهایی انسان تپید. او در سال ۱۳۳۵ در شهرستان گِرمی آذربایجان به دنیا آمد و فعالیت سیاسی خود را از دبیرستان علمیه تهران که فضای سیاسی پرشوری علیه دیکتاتوری سلطنتی داشت، شروع و سپس به صفوف هوادارن سازمان چریک‌های فدایی خلق پیوست. در سال ۱۳۵۸ وارد دانشگاه ادبیات و علوم انسانی شد و با دانشجویان پیشرو و در بخش محلات شرق تهران همکاری داشت. بعد در انشعاب سال ۱۳۵۹ به صفوف “اقلیت” پیوست و در سال ۱۳۶۴ مجبور به ترک ایران شد.
رفیق محمد در آغاز دهه نود میلادی به هسته اقلیت پیوست و آنها را در پروژه‌های “اتحاد چپ کارگری” و “اتحاد انقلابی نیروی های چپ و کمونیست” نمایندگی کرد. او در سال ۲۰۱۴ از هسته اقلیت فاصله گرفت، اما بصورت مستقل پیگیرانه تلاش خود را در راستای همگرایی نیروهای چپ و کمونیست ادامه داد. او ضمن حفظ رابطه و همراهیش با رفقای هسته، با مشارکت در کنگره‌ها و کنفرانس‌های احزاب و سازمان های انقلابی کمونیست و نیز گفتگوها و مصاحبه‌های تلویزیونی، تاکید خاصی روی ضرورت همکاری نیروهای چپ و کمونیست داشت و در این راستا یکی از یاران و همراهان “شورای همکاری” بود.
شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست خاموشی رفیق محمد (ایوب) را به تمام رفقا و دوستانش، به خانواده اش مخصوصا همسرش سوسن و پسرانش تایماز و پویان و بستگانش تسلیت می گوید و خود را در غم و اندوه مرگ این رفیق فراموش نشدنی شریک می داند. بدون شک فقدان او و سخنان پرشور و اعتقاد راسخ و تزلزل ناپذیرش علیه سرمایه داری هرگز فراموش نمی شود.

یاد عزیزش گرامی و راهش پررهرو باد!

۲۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰ سپتامبر ٢٠٢٣

امضاها: اتحاد فدائیان کمونیست، اتحاد سوسیالیستی کارگری، حزب کمونیست ایران،

حزب کمونیست کارگری ایران - حکمتیست، سازمان راه کارگر، سازمان فدائیان (اقلیت) و هسته اقلیت

**************

اطلاعیه کمیته خارج کشور سازمان فدائیان (اقلیت)

به مناسبت در گذشت محمد سلطانی(ایوب مداین)

متاسفانه امروز ۲۰ دسامبر ۲۰۲۳ با خبر شدیم که جنبش چپ و کمونیستی ایران یکی از رفقای با ارزش خود، محمد سلطانی(ایوب مداین) را از دست داد. رفیق یکی از فعالین سازمان چریکهای فدایی خلق ایران بود که قبل و بعد از قیام بهمن ماه ۱۳۵۷ با سازمان ارتباط داشت. در انشعاب بزرگ سازمان با نفی مواضع رفرمیستی اکثریت، موضع انقلابی اقلیت را برگزید و با سازمان به فعالیت خود ادامه داد. در آخرین انشعاب سازمان با هسته اقلیت فعالیت داشت و بعد از جدایی از هسته اقلیت در سال ۲۰۱۴ به عنوان یک فعال کمونیست فعالیت سیاسی خود را تا لحظه پایان زندگی پر ثمرش ادامه داد. رفیق محمد از بنیانگذاران شورای فعالین سوسیالیست در هامبورگ بود. وی نقش فعالی در فعالیت‌های شهر هامبورگ داشت. رفیق محمد سخنوری مسلط بود که در مصاحبه با تلویزیون دمکراسی شورایی و کلاب هاووس دمکراسی شورایی مشارکت و در دیگر عرصه های مبارزاتی نقش فعالی ایفا و پیگیرانه با تن صدای گرمش نقطه نظرات خود را بیان میکرد. او همواره و فعالانه یک پای اصلی کنفرانس‌های سازمان فدائیان اقلیت بود و در تمامی مسائل مورد بحث، شرکت بسیار فعالی داشت. متاسفانه بیماری سرطان چه زود وجود عزیزش را احاطه و او را از ما گرفت.
کمیته خارج از کشور سازمان، فقدان این رفیق گرامی و عزیز را به خانواده رفیق محمد سلطانی، جنبش چپ و کمونیست تسلیت می‌گوید.

یادش و راهش تداوم باد.

کمیته خارج کشورسازمان فدائیان(اقلیت)

۲۰ دسامبر ۲۰۲۳

**************

قلب بزرگ محمد سلطانی (ایوب مدائن) فعال جنبش کمونیستی از تپش بازایستاد

"...آنچه که انگیزه من برای حرکت در رابطه با مبارزه اجتماعی و سوسیالیسم بوده، شوق مقصد نیست، عظمت و زیبایی راه است. مقصد آغاز سکوی پرشی است به راهی فراتر..."
روز چهارشنبه ۲۰ دسامبر ۲۰۲۳ (۲۹ آذر۱۴۰۲) قلب بزرگ رفیق محمد سلطانی (ایوب مدائن) رزمنده کمونیست که برای آزادی و برابری می‌تپید، در پی نبرد با بیماری سرطان از تپش بازایستاد و جنبش کمونیستی یکی دیگر از رهروان خود را از دست داد. سوسیالیستی پرجنب و جوش، دوستدار فرهنگ و چیره دست در ادبیات که دل در گرو آزادی، برابری و رهایی انسان داشت.
رفیق محمد(ایوب) در سال ۱۳۳۵ در شهرستان گِرمی آذربایجان به دنیا آمد اما از دوران مدرسه ساکن تهران شد. فعالیت سیاسی خود را در نوجوانی و از دبیرستان علمیه تهران که فضای سیاسی پرشوری علیه دیکتاتوری سلطنتی داشت و نیز در محفلی از دوستان چپ آغاز کرد و سپس هوادارسازمان چریک‌های فدایی خلق شد. چند ماه پیش از قیام بهمن ۵۷ برای همراهی با جنبش ضدسلطنتی از خدمت سربازی گریخت و در روزهای ۲۱ و ۲۲ بهمن ماه در تسخیر کلانتری و مراکز نظامی منطقه نیروی‌هوایی مشارکت فعال داشت و سپس به صفوف هوادارن سازمان چریک‌های فدایی خلق پیوست. در سال ۱۳۵۸ وارد دانشگاه ادبیات و علوم انسانی شد و با دانشجویان پیشرو و در بخش محلات شرق تهران، سچفخا همکاری داشت. رفیق محمد (ایوب) در انشعاب بزرگ سال ۱۳۵۹ به صفوف "اقلیت" پیوست و در سال ۱۳۶۴ مجبور به ترک ایران شد. در خارج از کشور نیز سال‌ها از فعالین پی‌گیر "اقلیت" بود و در عرصه‌های گوناگون علیه جمهوری اسلامی و در دفاع از کارگران و زحمتکشان شرکت فعال داشت.
رفیق محمد در آغاز دهه نود میلادی به هسته اقلیت پیوست و سال‌ها عضو " شورای هماهنگی هسته اقلیت و نیز نماینده ما در پروژه‌های "اتحاد چپ کارگری" و "اتحاد انقلابی نیروی های چپ و کمونیست" بود و در دشوارترین شرایط سیاسی جمع ما را همراهی کرد. رفیق محمد اعتقاد عمیقی به وحدت و همگرایی در جنبش کمونیستی داشت و در این راستا تلاش‌های فراوانی نمود. در سال ۲۰۱۴ برای تلاش بیشتر در راستای همگرایی از جمع ما فاصله گرفت تا فعالیت خود را در این مسیر متمرکز کند اما همواره یار و رفیق همراه ما ماند. یکی از محورهای همیشگی دیدگاه او ضرورت همگرایی کمونیستها بود و با مشارکت در کنگره‌ها و کنفرانس‌های احزاب و سازمان های انقلابی کمونیست و نیز گفتگوها و مصاحبه‌های تلویزیونی، تاکید خاصی بر این موضوع داشت.
رفیق محمد سال گذشته نبردی سخت با سرطان را آغاز کرد و در هنگامی که پزشکان ادامه معالجه موثر را ممکن نمی دانستند، پیشنهاد رفقایش برای برگزاری مراسم بزرگداشت و دیدار پایانی با دوستان را جسورانه پذیرفت و این مراسم در تابستان امسال در شهر هانوفر برگزار شد و محمد خود از زندگی و آرزوهایش و نیز جایگاه انسان در سوسیالیسم سخن گفت و اینکه: "...آنچه که انگیزه من برای حرکت در رابطه با مبارزه اجتماعی و سوسیالیسم بوده،شوق مقصد نیست، عظمت و زیبائی راه است. مقصد تازه آغاز سکوی پرشی است به راهی فراتر..."
برای جمع کوچک ما که از دو سال گذشته تا کنون سه رفیق نازنین (سعید سهرابی، صالح احمدیان و اکنون رفیق محمد سلطانی) را از دست داده‌ایم، فقدان رفیق محمد سخت و دشوار است اما تلاش می‌کنیم که آرمان انسانی و سوسیالیستی این رفقا را پاس داریم.
ما خاموشی رفیق محمد را به همسرش رفیق سوسن و فرزندانش تایماز و پویان و نیز همه رفقا و دوستانش تسلیت می‌گوییم. مراسم خاکسپاری و گرامی داشت رفیق محمد بعدا از طریق خانواده وی تعیین و اعلام خواهد شد.

هسته اقلیت

2023.12.20 /۲۹ آذر۱۴۰۲

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی- برقرار باد جمهوری شورایی

زنده باد آزادی- زنده باد سوسیالیسم