افق روشن
www.ofros.com

... فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل ‌و نقل خواستار آتش‌بس فوری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                                    جمعه ۵ آبان ۱۴۰۲ - ۲٧ اکتبر ۲۰۲٣

فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل‌ونقل (ITF) خواستار آتش‌بس فوری، اجرایی و تضمین‌شده توسط سازمان ملل، آتش‌بس در نوار غزه و اسرائیل و تلاش‌های واقعی برای صلح پایدار، از جمله آزادی فوری همه گروگان‌ها و ایجاد کریدورهای بشردوستانه در این منطقه برای جلوگیری از فاجعه انسانی بیشتر و تلفات غیرنظامیان است.
به عنوان اتحادیه های‌ کارگران حمل و نقل، ما افتخار ایستادن در کنار مردم تحت ستم را داشته ایم. اساسنامه و سیاست های ما بر اساس اصول صلح، عدالت، فرصت های برابر، ضد امپریالیسم، دموکراسی و استقلال بنا شده است. ما مسئولیت اخلاقی داریم که بی عدالتی ها را به طور عینی شناسایی کنیم و با همه طرفین در روند ایجاد یک صلح واقعی و پایدار کار کنیم. ما از همه اتحادیه های کارگری وابسته به فدراسیون بین المللی کارگران حمل و ‌نقل می خواهیم که به ما بپیوندند تا با صدای رسا برای صلح بگوییم و در مواجهه با بی عدالتیها همانطور که در طول تاریخ انجام داده ایم، اقدام کنیم.
آی تی اف به بیانیه خود در ۹ اکتبر اشاره می کند و تکرار می کند که تنها راه مناسب برای صلح پایدار، پایان دادن به اشغال غیرقانونی فلسطین و راه حل دو دولت است.
تقریباً ٨۰۰۰ نفر از ٧ اکتبر از جمله ۱۴۰۰ اسرائیلی توسط حماس و بیش از ٦۵۰۰ فلسطینی در غزه توسط نیروهای مسلح اسرائیل کشته شده‌اند و هزاران نفر در زیر آوار ناپدید شده‌اند.
وضعیت غزه وخیم است. اسرائیل خدمات ضروری از جمله آب، سوخت و برق را قطع کرده و دسترسی به کمک های نجات دهنده و تدارکات را مسدود کرده است. بنا بر گزارش ها، بیمارستان ها با تمام شدن آب و سوخت کار خود را متوقف کرده اند. مساجد، کلیساها، مدارس و بیمارستان ها ویران شده اند و 1.4 میلیون نفر برای فرار از بمباران نیروهای ارتش اسرائیل مجبور به ترک خانه های خود شده اند.
فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل از درخواست سازمان ملل برای ایجاد یک کریدور بشردوستانه و بدون قید و شرط به غزه برای ارائه کمک های فوری و کافی برای نجات جان مردم حمایت می کند. به گفته کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC)، محاصره ١٦ ساله غزه توسط اسرائیل باعث شده است که از هر ١٠ نفر، هشت نفر به کمک های بین المللی وابسته باشند. سازمان ملل تخمین می زند که روزانه حدود ١٠٠ کامیون برای تامین نیازهای ضروری غزه مورد نیاز است. کمک های کنونی وارد شده به غزه بسیار کمتر از میزان مورد نیاز است.
بدون باز شدن دالان‌های کمک‌های بشردوستانه فوری برای رساندن غذا، آب، سوخت و تجهیزات پزشکی، زندگی همه در غزه از جمله کودکان، زنان و سالمندان بی‌گناه در خطر است.
همه دولت ها و جامعه بین المللی باید برای صلح و همکاری با هدف پیشگیری و توقف جنایات بین المللی اقدام کنند. زمینه تاریخی و علل ریشه ای بحران کنونی همچنان موضوع اساسی است که باید به آن پرداخته شود. صلح پایدار باید بر اساس قطعنامه های ٢۴٢ و ٣٣٨ شورای امنیت سازمان ملل متحد با پایان دادن به اشغال غیرقانونی و راه حل دو دولت باشد.
فدراسیون بین المللی کارگران حمل و‌نقل فراخوان می دهد:
* آتش بس فوری در فلسطین و اسرائیل برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی و تلفات بیشتر غیرنظامیان.
* آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان های غیرنظامی، مطابق با قوانین بین المللی.
* کریدورهای کمک بشردوستانه و ارسال کمک های نجات دهنده برای رفع نیازهای میلیون ها نفر در غزه.
* همه طرفین به قوانین بین المللی برای حفاظت از جان غیرنظامیان احترام بگذارند.
* دادگاه کیفری بین المللی و سازمان ملل مکانیسم هایی را برای پیشگیری و پایان دادن به جنایات بین المللی فعال کنند.
* پیگیری راه حل سیاسی و حمایت همه دولت ها برای صلح با تحقق راه حل دو دولت همراه با پایان محاصره غزه، اشغال و شهرک سازی های غیرقانونی بر اساس قطعنامه های ٢۴٢ و ٣٣٨ شورای امنیت سازمان ملل متحد.
* ما همچنین درخواست‌های مطرح شده در بیانیه اتحادیه‌های کارگری جهانی در ١١ ژوئیه را تکرار می‌کنیم: - از سازمان ملل می‌خواهیم برای حفاظت از جان مردم فلسطین، از جمله از طریق استفاده از نیروهای حافظ صلح، مداخله کند. - از جنبش کارگری جهانی، تحت رهبری اتحادیه های جهانی، میخواهیم تا همه گزینه های ممکن را برای نشان دادن و تحت فشار قرار گذاشتن شرکت ها، کارفرمایان و سرمایه گذارانی که مستقیم درگیر هستند و یا گسترش و تداوم شهرک سازی های غیرقانونی اسرائیل را تسهیل می کنند، در نظر گرفته و پیگیری کند.
ما همبستگی و حمایت خود را از کودکان، غیرنظامیان و اعضای اتحادیه‌های کارگری متاثر از خشونت در فلسطین و اسرائیل، و به همه اعضای خود که از این درگیری متاثر شده‌اند، اعلام می‌کنیم.
لینک به متن اصلی به زبان انگلیسی: اینجا کلیک کنید.
♦️ فدراسیون جهانی کارگران‌حمل و‌نقل (آی تی اف) نزدیک به ۲۰ میلیون عضو در ۱۵۰ کشور دارد که شامل بیش از ۷۰۰ اتحادیه کارگری در بخشهای مختلف حمل و‌نقل، از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، می باشد.

به امید برقراری عدالت در ایران، خاورمیانه و سراسر جهان.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۵ آبان ۱۴۰۲