افق روشن
www.ofros.com

کارگران معدن پاپوا اعتصاب ٢ ماهه خود را تمدید کردند


مایک هد - تیروژ آزاد                                                                                         یکشنبه ٦ آذر ماه ١٣٩٠

معدنچیان شرکت بزرگ طلا و مس مک­موران فریپورت در ایالت پاپوا در اندونزی در پاسخ به تعیین ضرب­الاجل از سوی رئیس جمهور دولت اندونزی، اعتصاب خود را حداقل تا ١۵ دسامبر تمدید کردند. این اعتصاب ٢ ماهه طولانی­ترین اعتصاب در طول ۴ دهه از تاریخ معدن فریپورت است. و تبدیل به یکی از بزرگترین منازعات طبقاتی از زمان کودتای نظامی در سال ٦٦-١٩٦۵ تا کنون شده است.
با وجود اولتیماتوم پلیس حامی دولت ، ٨ هزار معدنچی اعتصاب کننده – که به ازای هر یک ساعت ١.۵ دلار آمریکا دستمزد می­گیرند- از ١۵ سپتامبر تولید را متوقف کرده­اند.
اتحادیه کارگران معدن، شیمیایی و انرژیSKEP)) این هفته اعلام کرد که اعتصاب برای ماه سوم نیز ادامه پیدا خواهد کرد. زیرا که هیچ توافقی برای پرداخت­ها با کمپانی آریزونا به دست نیامده است.
قبلاً اتحادیه با قاطعیت دستمزد ی برابر ۴ دلار در ساعت را برای اعتصاب کنندگان پیشنهاد داده بود که این کمتر از یک چهارم مطالبه اصلی، ١٧.۵ دلار، است و خواهان آن بود که دستمزد معدنچیان پاپوا را با کارگران معدن در جنوب آمریکا- که پایین­ترین دستمزدها را دارند - هماهنگ کند.
با این وجود کمپانی مک­موران-فریپورت افزایش بیش از ٣۵ درصدی در دستمزدها، بالاتر از ٢ دلار در ساعت، را رد کرد. این در حالی است که معدن گراسبرگ بزرگترین و سودآورترین تولیدکننده طلا و مس است و سرمایه آن ۵٠ میلیارد دلار برآورد شده است.
فریپورت، که ٩٠ درصد از سهام معدن را داراست، به نمایندگی از دولت اندونزی که تنها صاحب کمی بیش از ٩ درصد از سهام معدن است، معدن را اداره می­کند. علی رغم پرداخت نرخ حق امتیاز بهره­برداری، فریپورت بزرگترین منبع درآمد مالیاتی دولت است که در سال یک میلیارد دلار به دولت پرداخت می­کند.
دولت اندونزی در این هفته بر حمایت خود از فریپورت تاکید کرد. نماینده وزیر منابع و معدن اصرار کرد که اعتصاب­کنندگان باید مطالبات خود را کاهش دهند. وی به جاکارتا گلوب گفته است :" آن­ها نباید دستمزد خود را با کارگران در بقیه کشورها مقایسه کنند. بلکه باید خود را با سایر کمپانی­های معدن در اندونزی مقایسه کنند."
این نماینده همچنین بر نقش دولت اندونزی در عملی کردن برنامه کاهش دستمزدها ، به نمایندگی از کمپانی های معدن چندملیتی و شرکای محلی آنان تاکید کرد.
بر اساس قانون، کارگران فریپورت تقریباً مشابه معدنچیان معدن طلا و مس باتو هیجاو در جزایر سامباوای اندونزی دستمزد دریافت می­کنند. آن معدن دارایی مشترک شرکت آمریکایی نیومونت و سامیتوموی ژاپن و یک شرکت اندونزیایی است.
اواخر ماه گذشته، بعد از بحث با سفیر ایالات متحده و دولت اوباما، دولت اندونزی اعلام کردکه اعتصاب فریپورت باید به پایان برسد و نماینده وزیر معادن و منابع را برای بازگرداندن شرایط به حالت سابق به پاپوا فرستاد. پلیس اندونزی یک ضرب­الاجل ۴٨ ساعته را برای توقف اعتصاب و برگشتن به سرکار برای کارگران تعیین کرد.
اعتصاب کنندگان که توسط قبایل محلی حمایت می­شوند، همچنان به بستن جاده اصلی نزدیک فرودگاه تیمیکا که فریپورت را به معدن وصل می­کند، ادامه دادند. کارگران اعتصاب­کننده در ۴ نوامبر به ریوترز گفتند : "مردم مقاومت کردند. پلیس چندین بار با تیرهوایی به آنها هشدار داد ولی آنها اکنون اینجا را ترک کرده­اند."
اعتصاب حمایت مردم محلی را به دنبال داشته است. زیرا که مردم محلی از فریپورت و سیاست­های دولت در مورد حق مالکیت زمین­هایشان ناراضی هستند. همچنین آسیب­های محیطی ایجاد شده در اثر کار معدن و نیز نبودن منافع ویژه برای ساکنان این منطقه از دیگر دلایل نارضایتی مردم محلی است .
٢ تن از اعتصاب­کنندگان در این هفته با آژانس خبری فرانس پرس مصاحبه کردند و شرایط کاری کارگران فریپورت را بازگو کردند.Nus Magay ، ٣۵ ساله و راننده کامیون که بیشتر از یک دهه در معدن کار کرده است، می­گوید : من عصبانی هستم . "من همیشه سخت کار می کنم و در طول این سا­ل­ها هیچ وقت افزایش دستمزد یا ارتقا داشته­ام . آیا ما برای کمپانی­های معدن جهانی کار نمی­کنیم ؟ چرا دستمزد ما کمتر از کارگران فریپورت در کشورهای دیگر است ؟"
Magay از بیماری نقرس شکایت دارد. که با نشستن در کامیون در تمام طول روز و در دمای هوای پایین بدتر هم می­شود. این بیماری در کوهستان های پاپوا شایع شده است. "بعد از تهیه غذا و سایر نیازمندی های خانواده، دیگر چیزی برای ما باقی نمی­ماند. من از پس هزینه های بیمارستان برنمی­آیم."
Etinus Tabuni ، راننده جرثقیل که با همسر و ٤ فرزندش زندگی می­کند، می گوید : "که من تنها می­توانم یکی از فرزندانم را به مدرسه بفرستم. من نمی توانم پول شهریه مدرسه آنها را تامین کنم. برای ثبت نام آنها در مدرسه در حدود ٢ میلیون روپیه (٢٢٤ دلار ) پول لازم دارم و شهریه ماهانه آنها در حدود ١٠٠٠٠٠ روپیه است."
چنین فقری با همکاری اتحادیه های جهانی معدن ایجاد شده است که با کمپانی­های بزرگ همکاری می­کنند و از هر تلاشی برای متحد کردن مبارزات جهانی کارگران معدن دوری می­کنند. هر اتحادیه ملی معدن به دنبال بالابردن منفعت حاصله از حضور این کمپانی ها در کشورشان است. و برای رسیدن به منافع و امتیاز، از سیاست بوروکراسی اتحادیه­ها پیروی می­کنند.
این نقش اتحادیه­ها با مداخله اتحادیه استرالیایی انرژی، معدن و جنگلبانی CFMEU)) در اعتصاب فریپورت بیشتر آشکار می­شود . رئیس اتحادیه ملی انرژی، معدن و جنگلبانی Wayne MacAndrew در اوائل این ماه به جاکارتا پرواز کرد تا با کمپانی و اتحادیه اندونزی صحبت کند و اصرار کرد که آنها باید برای کنترل شرایط با اعتصاب کنندگان به مذاکره بنشینند.
مک­اندرو از پایتخت اندونزی در تاریخ 3 نوامبر در مصاحبه با رادیو استرالیا گفت : ما بر روی کمپانی و کارگران تاثیر گذاشته ایم و هر دو نیاز دارند که برای حل مسائل به میز مذاکره برگردند. مک­آندرو تاکید کرد که در گفت­وگویی که با اپراتور معدن داشته است، اپراتور معدن سخنرانی طولانی در مورد تاثیرات مخرب اعتصاب ارائه کرده است. او توضیح داده است که آن ها می خواهند هرچه زودتر مشکلشان با اتحادیه حل شود .
همین که فریپورت وارد بحث­های طولانی با CFMEU می­شود، گواه این حقیقت است که غول­های استخراج معادن، از خدمات اتحادیه­ها برای تحمیل شرایط خود به کارگران معدن در سراسر جهان استفاده می­کنند. در طول ٣ دهه گذشته ، CFMEU نقش اساسی در کم کردن موقعیت­های شغلی معدنچیان در استرالیا، و به ویژه در معادن زغال سنگ داشته است.
جداسازی کارگران فریپورت به وسیله اتحادیه ها، با این حقیقت بیشتر برجسته می­شود که کارگران در کمپانی مس Sociedad Minera Cerro Verde در پرو از ٢٩ سپتامبر در اعتصاب هستند و خواهان ١١ درصد افزایش دستمزد در طول ٢ سال هستند. این اولین اعتصاب در تاریخ ۴٠ سال بهره­برداری از معدن Cerro Verde است.
اعتصاب در پرو در طول این هفته همچنان ادامه داشت. در حالی که از طرف دولت منطقه ای آریکویپا، روز سه شنبه به عنوان ضرب­الاجل برای توافق انتخاب شده بود. نشانه قریب الوقوع بودن خیانت اتحادیه این است که رئیس اداره کار آریکویپا گفته است که مذاکرات بین کمپانی و اتحادیه به طور چشمگیری پیشرفت کرده است. رهبران اتحادیه گفته­اند که کمپانی افزایش سالانه ۴ درصدی را پیشنهاد داده است .

مایک هد - ١٧ نوامبر ٢٠١١

ترجمه : تیروژ آزاد - آذر ١٣٩٠

کمیتۀ‌ هماهنگی برای کمک - يكشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۰

Working.article@gmail.com