افق روشن
www.ofros.com

گزارش از تجمع اعتراضی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا


اتحاد بین المللی - شورای پشتیبانی                                                                                دوشنبه ۵ تیر ١٣٩١

اعلامیه مطبوعاتی

تظاهرات کنندگان و اتحادیه های کارگری در کانادا

یورش وحشیانه ماموران جمهوری اسلامی به مجمع کارگری در کرج را محکوم کردند:

گزارش از تجمع اعتراضی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتاوا

در اعتراض بە حمله وحشیانه نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی ایران بە مجمع عمومی سالیانه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری در شهر کرج و دستگیری و ضرب و شتم بی رحمانه ۶۰ نفر از فعالین کارگری ایران یک تجمع اعتراضی فوری در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در اتاوا در روز ۲۲ ژوئن ۲۰۱۲ برگزار گردید. این تظاهرات مورد حمایت بزرگترین اتحادیه کارگری در کانادا، اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، و همچنین اتحادیه کارگران پست کانادا قرار گرفت. تشکلات کارگری و سازمانها و احزاب چپ و مترقی ایرانی و کانادایی در این تظاهرات شرکت فعال داشتند.
سخنرانان برنامه از جمله پال مویست، رئیس کشوری اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، مایک پاله سک، از نمایندگان سراسری اتحادیه کارگران پست کانادا و استوارت رایان، از لیگ بین المللی مبارزات مردم، بودند. پال مویست ضمن اعتراض شدید به هجوم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران به نشست کمیته هماهنگی در کرج، به نمایندگی از جانب بیش از ۶۰۰ هزار عضو کیوپی اعلام نمود که این اتحادیه و جنبش کارگری کانادا کماکان به همبستگی با کارگران در ایران و کارزار برای آزادی تمامی کارگران زندانی ادامه خواهند داد. وی بر ضرورت همبستگی بین المللی تاکید نمود و اعلام کرد که که ما باز هم در مقابل این سفارت جمع خواهیم شد و اعتراض خواهیم کرد و تلاش خواهیم نمود از فعالین کارگری در ایران حمایت کنیم و اجازه ندهیم که به سیاست سرکوب و ارعاب فعالین کارگری ادامه دهند. پال مویست همچنین به دولت کانادا به خاطر عدم حمایت از حقوق کارگری بین المللی اعتراض کرد و مطرح نمود که دولت کانادا الویتهای اصلیش حمله به قوانین حفظ محیط زیست و نیز گسترش تجارت آزاد است و برای حقوق کارگری و اتحادیه ای ارزشی قائل نیست. مایک پاله سک به نمایندگی از اتحادیه کارگران پست کانادا بر ضرورت همبستگی طبقاتی کارگری که خصلتی کاملا جهانی دارد تاکید نمود و ماهیت طبقاتی و کاپیتالیستی پشت این حملات وحشیانه به تشکلات کارگران و حقوق و دستاوردهای کارگری را تشریح نمود. وی تاکید کرد که این مبارزه ای است که طبقه کارگر همزمان در تمام کشورهای جهان، از ایران تا کانادا، در مقابل سرمایه داری و دولتهای آن درگیر می باشد. وی همچنین بار دیگر حمایت اتحادیه کارگران پست کانادا از مبارزات کارگران ایران را اعلام نمود و بر ضرورت همبستگی کارگری پای فشرد. استوارت رایان، از "لیگ بین المللی مبارزه مردم" و همچنین از فعالین اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا در شهر اتاوا، در این تظاهرات به نمایندگی از لیگ بین المللی مبارزات مردم سخنرانی نمود و ضمن محکوم نمودن سرکوب فعالین کارگری و اجتماعی در ایران و کشورهای دیگر جهان، همبستگی خود را با مبارزات کارگری در ایران اعلام کرد. سازمان عفو بین الملل در کانادا که امکان حضور در این تجمع اعتراضی را به دلیل محدودیت زمانی نداشتند، بیانیه ای را در حمایت از کارگران ایران در اختیار برگزار کنندگان تظاهرات قرار دادند که برای حاضرین قرائت گردید. عفو بین الملل در حال حاضر درگیر یک کارزار جهانی برای آزادی کارگران و فعالین کارگری زندانی در ایران از جمله رضا شهابی، علی نجاتی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، بهنام ابراهیم زاده، رسول بداقی، علی اخوان، فریبرز رئیس دانا و دیگر فعالین در بند می باشد.
این تظاهرات مورد پوشش گزارشی از جمله توسط روزنامه مترو در شهر اتاوا قرار گرفت. تمام سخنرانان انگلیسی و فارسی زبان این تجمع حملە وحشیانە مزدوران جمهوری اسلامی بە مجمع عمومی کمیتە هماهنگی و تدوام بازداشت نه نفر از فعالین کارگری عضو کمیته هماهنگی، ریحانه انصاری، میترا همایونی، سیروس فتحی، علیرضا عسگری، جلیل محمدی، سعید مرزبان، مسعود سلیم‌پور، فرامرز فطرت نژاد و مازیار مهرپور، را بە شدت محکوم کردند. شرکت کنندگان در این تظاهرات ضمن پشتیبانی از مبارزات طبقه کارگر در ایران خواستار آزادی فوری تمام دستگیر شدگان اخیر و تمام فعالان کارگری و زندانیان سیاسی در زندانهای جمهوری اسلامی شدند. همچنین در این تظاهرات تاکید مجدد شد که تا آزادی کلیه فعالین کارگری بازداشتی کارزار بین المللی در کانادا و کشورهای دیگر ادامه خواهد داشت.
جهت اطلاعات بیشتر و یا مصاحبه با برگزار کنندگان این تجمع اعتراضی با آدرسهای الکترونیکی زیر تماس بگیرید.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران - واحد کانادا

شورای پشتیبانی از مبارزات مردم در ایران (تورنتو-کانادا)

info@workers-iran.org / shora.poshtibani@yahoo.com

   

 

**************************

ترجمه گزارش روزنامه مترو-اتاوا از تظاهرات ۲۲ ژوئن در حمایت از فعالین کارگری در ایران:

تظاهرکنندگان می گویند: ایران باید سازماندهندگان اتحادیه ای زندانی را آزاد کند
گراهام لانکتری، روزنامه مترو-اتاوا، ۲۲ ژوئن ۲۰۱۲

در مقابل دروازه های آهنی سفارت ایران در اتاوا، روز جمعه، گروهی از معترضین خواهان آزادی هفت (نه نفر، مترجم) زندانی ای می باشند که به دنبال سرکوب پلیسی یک تشکل کارگری در اواسط ماه ژوئن در بازداشت به سر می برند.
"رژیم اسلام به یک جلسه فعالین کارگری تعرض کرد و ۶۰ نفر را بازداشت نمود"، سروش حریری، یکی از اعضای جامعه ایرانی، می گوید؛ "تنها گناه آنان این بوده است که می خواستند کارگران را متشکل کنند، و ما خواهان آزادی فوری آنها از زندان هستیم."
در شهر کرج، ۶۰ عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری در تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۱۲ توسط ماموران وزارت اطلاعات ایران بازداشت شدند. همه به جز ۹ نفر از آنان آزاد شده اند. این اقدام چند روز پس از انتشار گزارش عفو بین الملل، که در آن از دولت ایران خواهان آزادی هفت فعال کارگری که در زندانهای مختلف کشور محبوس هستند، صورت گرفت.
ما بطور جدی نگران سرکوب حقوق کارگران در ایران هستیم"، فریدپرتوی، یکی از سازماندهندگان تظاهرات و رئیس اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، لوکال ۴۷۷۲، توضیح داد، "به خصوص در زمانیکه حقوق کارگران در سراسر جهان تحت حمله قرار دارد".
" ما ازدولت کانادا درخواستی نداریم" سروش حریری نقل می کند، "اما ما هر هفته اینجا خواهیم بود تا اینکه آ‌نها آزاد گردند".

ترجمه و تکثیر از:

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران - واحد کانادا

شورای پشتیبانی از مبارزات مردم در ایران (تورنتو-کانادا)

info@workers-iran.org / shora.poshtibani@yahoo.com

لینک به اصل خبر: اینجا کلیک کنید.

Iran must release imprisoned union organizers, say protestors

By Graham Lanktree Metro Ottawa

Share this Article
)Metro/Graham Lanktree Supporting unionists jailed for organizing labour, protestor Hamid Ghorbani said he was sentenced to death in Iran 34 years ago for criticizing the government. (
Across from the iron gates of Iran’s Ottawa embassy on Friday, a group of protestors called for the country to release seven prisoners held after police cracked down on a labour union in mid June.
“The Islamic regime went into a meeting organized by labour activsits and arrested 60 people,” said Soroosh Hariri, a member of Ottawa’s Iranian community. “Their only fault was asking how to organize a labour union and we demand their immediate release from jail.” In the city of Karaj, 60 members of the Coordinating Committee to Help Form Workers’ organizations were arrested June 15 by agents of Iran’s Intelligence Ministry. All but nine of the prisoners have since been released.
The move came just days after Amnesty International released a report demanding Iran release seven other trade unionists held in the country’s prisons.
“We are seriously concerned about repression of workers rights in Iran,” said Farid Partovi, one of the protest organizers and President of CUPE 4772.”Especially at a time when worker’s rights are being challenged all around the world.”

“We’re not demanding anything from the Canadian government,” said Hariri.
“But we will be here every week until they are freed.”