افق روشن
www.ofros.com

هماهنگ کنندگان طومار سی هزار نفری کارگران تحصن در مقابل مجلس


اتحادیه آزاد کارگران                                                                                           سه شنبه ٢٨ آذر ١٣٩١

گزارش تکمیلی تحصن امروز هماهنگ کنندگان سی هزار امضای کارگری در مقابل مجلس

تحصن کنندگان پس از ملاقات با نایب رئیس مجلس ، رئیس کمیسیون اقتصادی و حضور و صحبت در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تحصن خود پایان دادند
اتحادیه آزاد کارگران ایران: امروز ٢٨ آذر ١٣٩١ از ساعت ده صبح هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی کارگران با در دست داشتن ده هزار امضای کارگری در اعتراض به سطح دستمزدها و ایجاد تغییرات ضد کارگری در قوانین کار و تامین اجتماعی در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تحصن زدند.
بدنبال این تحصن حدود ساعت ١٢ ظهر یکی از مشاورین رئیس مجلس در بین تحصن کنندگان حضور پیدا کرد و طی صحبتهایی که مابین طرفین صورت گرفت تحصن کنندگان اعلام کردند ما خواهان ملاقات با رئیس مجلس و صحبت در صحن علنی مجلس با حضور وزیر کار هستیم. اما از آنجا که جلسه مجلس تمام شده بود از تحصن کنندگان خواسته شد تا با آقای ابوترابی نایب رئیس مجلس ملاقات کنند. به همین دلیل ساعت ١٢ ظهر شیث امانی و پروین محمدی از هماهنگ کنندگان طومار وارد مجلس شدند و طی ملاقاتی با ابوترابی مسائل مربوط به سی هزار امضای کارگری و خواست کارگران مبنی بر افزایش دستمزدها و بازگرداندن لایحه ضد کارگری اصلاح قانون کار را با وی در میان گذاشتند در این ملاقات وی ضمن تحویل گرفتن ده هزار امضای مرحله سوم طومار اعتراضی اعلام کرد مجلس صدای کارگر است و بسیار از نمایندگان نیز با لایحه پیشنهادی وزارت کار مخالفند و ما تلاش خواهیم کرد هر گونه اصلاحی در قانون کار به نفع کارگران تمام بشود. در ادامه این صحبت هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی صحبتهای آقای ابوترابی را برای تحقق خواست کارگران کافی ندانستند و ضمن تاکید بر توقف اصلاحات ضد کارگری بر قوانین کار و تامین اجتماعی اعلام کردند ما تغییر می خواهیم.
در ادامه ی حضور پروین محمدی و شیث امانی در مجلس، دو نفر دیگر از هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی آقایان شریف ساعد پناه و شاپور احسانی راد نیز به همکاران خود در داخل مجلس پیوستند و در ادامه طی ملاقاتی با رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان مسائل حاد معیشتی کارگران بطور معینی در مورد مسئله افزایش فوری دستمزد کارگران با وی صحبت کردند و نهایتا رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد تلاش خود را در این زمینه خواهد کرد.
هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی طی حضور در مجلس بطور مداوم بر حضور وزیر کار در مجلس و پاسخگویی ایشان تاکید داشتند به همین دلیل وزیر کار در کمیسیون اجتماعی مجلس حاضر شد و پروین محمدی با خطاب دادن وزیر کار گفت: چرا به امضای ده هزار کارگر در مرحله اول اعتراض کارگران و سپس به ده هزار امضای کارگران در مرحله دوم جواب ندادید و حتی اشاره ای نیز به این مسئله نکردید، مگر کارگران شهروندان این جامعه نیستند. وی در ادامه صحبتهای خود خطاب به وزیر کار افزود: شما مدام صحبت از سه جانبه گرایی میکنید آنوقت لایحه ای را که برای تصویب به مجلس فرستاده اید حتی در اختیار معتمدین خود از قبیل کانون عالی شوراهای اسلامی نیز قرار نداده اید. پروین محمدی در ادامه صحبتهای خود اعلام کرد: کارشناسان خودتان میگویند خط فقر یک میلیون و پانصد هزار تومان است آنوقت شما فکر میکنید با جهش بی سابقه ای که طی ماههای گذشته در قیمتها رخ داده است کارگران چگونه با دستمزد ٣٨٩ هزار تومانی زندگی کنند. پروین محمدی در پایان صحبتهای خود خطاب به وزیر کار بر افزایش فوری دستمزدها و مخالفت شدید کارگران با وارد کردن اصلاحات ضد کارگری بر قوانین کار و تامین اجتماعی تاکید کرد و اعلام نمود اصلاحیه ای که در مورد قانون کار در اختیار مجلس قرار گرفته است باید پس گرفته شود. در ادامه این جلسه از آنجا که وزیر کار پاسخ روشن و قانع کننده ای در مورد صحبتهای پروین محمدی نداشت رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد از آنجا که این جلسه، جلسه رسمی کمیسیون اجتماعی مجلس نیست وزیر نمیتواند پاسخ دهد.
در پایان حضور هماهنگ کنندگان سی هزار امضای کارگری در مجلس به آنان اعلام شد برای پیگیری مطالبات کارگران، آنها را بزودی به کمیسیون کارگری مجلس دعوت خواهند کرد.
هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی با قولهای مساعدی که از سوی کمیسیون اجتماعی مجلس، نایب رئیس مجلس و رئیس کمیسیون اقتصادی برای افزایش دستمزدها داده شد به تحصن امروز خود در مقابل مجلس پایان دادند و اعلام کردند همچنان و با قوت بیشتری پیگیر مطالبات مطرح شده در طومار سی هزار نفری کارگران خواهند بود.

******************

هماهنگ کنندگان طومار سی هزار نفری کارگران

از صبح امروز دست به تحصن در مقابل مجلس شورای اسلامی زدند

اتحادیه آزاد کارگران ایران: همزمان با تحویل ده هزار امضای اعتراضی کارگری به وزارت کار، هماهنگ کنندگان طومار سی هزار نفری کارگران از ساعت ده صبح امروز دست به تحصن در مقابل مجلس شورای اسلامی زدند. از اردیبهشت امسال تا کنون سی هزار کارگر با امضای طوماری اعتراضی خواهان افزایش فوری دستمزدها، کنار گذاشتن اصلاحات ضد کارگری بر قوانین کار و تامین اجتماعی و دیگر خواستهای صنفی خود شدند. مرحله اول و دوم این طومار هر کدام به تعداد ده هزار امضا در ٢٧ خرداد و اول مهر ماه سالجاری تحویل وزارت کار، نهاد ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی شد و صبح امروز مرحله سوم این طومار به همراه نامه ای از سوی هماهنگ کنندگان طومار به وزارت کار تحویل گردید و سپس هماهنگ کنندگان با حضور در مقابل مجلس در اعتراض به بی توجهی تاکنونی وزارت کار و نماینده های مجلس به خواستهای کارگران، تحصن خود را در مقابل مجلس شورای اسلامی آغاز کردند. این کارگران اعلام کرده اند تا دادن پاسخ روشنی از سوی نماینده های مجلس به خواست هایشان به تحصن خود در مقابل مجلس ادامه خواهند داد و چنانچه توجهی به خواست هایشان نشود از کارگران نیز خواهند خواست به این تحصن بپیوندند. در همین حال امروز نماینده های کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران نیز همزمان با آغاز این تحصن ٢٠٠٠ امضای کارگران این شرکت را در اعتراض به وارد کردن اصلاحات ضد کارگری بر قانون کار به دبیرخانه مجلس تحویل دادند.
تحصن هماهنگ کنندگان طومار سی هزار نفری کارگران تا لحظه مخابره این خبر در مقابل مجلس شورای اسلامی ادامه دارد و تاکنون هیچیک از نمایندگان در میان این کارگران جهت پاسخگویی حضور پیدا نکرده اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران - ٢٨ آذر ١٣٩١

تصاویری از آغاز تحصن هماهنگ کنندگان طومار اعتراضی در مقابل مجلس شورای اسلامی