افق روشن
www.ofros.com

گزارش ماهانه نقض حقوق کارگران و اصناف اردیبهشت ماه ۸۹


فعالان حقوق بشر                                                                                                   شنبه ١ خرداد ١٣٨٩


گزارش ماهانه نقض حقوق کارگران اردیبهشت ماه ۸۹

آنچه در پی می آید حداقل موارد نقض حقوق کارگران در ایران در محدوده زمانی اردی بهشت ماه سال ٨٩ است که توسط مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری یا ثبت شده است:

کارگران

بلاتکلیفی
قرارداد كارگران شركتی در بلاتكلیفی: باوجود برنامه‌های اعلامی و وعده‌هایی كه داده شده است، هنوز بخش عمده‌ای از "كارگران شركتی" نتوانسته‌اند با بهبود وضعیت خود به كارگران قراردادی تبدیل شوند.
توقف فعالیت بزرگترین کارخانه گندله‌سازی خاورمیانه و بلاتکلیفی کارگران آن: کارخانه گندله‌سازی گل گهر سیرجان که در سفر اخیر رئیس‌ دولت به استان کرمان به عنوان بزرگترین شرکت گندله‌سازی در خاورمیانه افتتاح شده بود، در کمتر از دو هفته از کار باز ایستاد و اکنون کارگران آن بلاتکلیف اند.

صدور حکم
محکومیت همایون جابری از اعضای سندیکای شرکت واحد به سه سال حبس تعلیقی: در آستانه ی ١ مه روز جهانی کارگر همایون جابری، یکی از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، از سوی شعبه ١۴ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی تقوی به ١ سال حبس تعزیری به مدت 3 سال تعلیق محکوم شد.

بیکاری، اخراج
احتمال تعطیلی یک کارخانه و بیکار شدن دویست و بیست کارگر در کرمان: محمود عباسی گفت: اگر مشكل نقدینگی ما رفع نگردد منجر به تعطیلی شركت وبیكاری٢٢٠ نفر كارگر خواهد شد.
اخراج صد و بیست کارگر شرکت مخابرات گلستان: در حالیکه بر اساس سند اشتغال در سال جاری باید بیش از ١٨٧ هزار شغل جدید در گلستان ایجاد شود، خبر اخراج ١٢٠ کارگر شاغل در شرکت مخابرات استان موجی از نگرانی ایجاد کرده و این قشر را به آسیب پذیرترین قشر جامعه تبدیل کرده است. اخراج سیصد کارمند شرکت هواپیمایی تابان: با ممنوعیت پرواز هواپیماهای روسی توپولف بیش از ۳۰۰ کارمند یک شرکت هواپیمایی ایرانی در آستانه اخراج قرار گرفتند. تعلیق از کار فعالین سندیکایی شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه ادامه دارد: ناصر محرم زاده، یکی دیگر از کارکنان اتوبوس رانی تهران و حومه توسط کمیته انظباطی تعلیق از کار شد.
ممانعت از بازگشت به کار فعالین سندیکای شرکت واحد توسط حراست شرکت: دیوان عدالت اداری طی یک پروسه ی حقوقی طولانی رای به بازگشت آقای عطا باباخوانی یکی از فعالین سندیکای شرکت اتوبوس رانی تهران و حومه که از سال ٨۴ از کار تعلیق شده بود، داده است ولی حراست شرکت از بازگشت به کار او ممانعت به عمل آورد.

تجمع
اعتراض کارگران شرکت کننده در اولین روز مراسم هفته کارگر: کارگران شرکت کننده در اولین روز مراسم گرامیداشت هفته کارگر به پیامدهای سیاست های اقتصادی دولت، از جمله افزایش واردات و رشد بیکاری اعتراض کردند.
اعتراض کارگران شرکت کشتی سازی بندرعباس به آغاز موج اخراج ها در این شرکت: کارگران شرکت کشتی سازی و صنایع فراساحل بندرعباس به نبود امنیت شغلی و تصمیم مسئولان برای اخراج آنها از شرکت اعتراض کردند.
تجمع اعتراضی کارگران بعد از سخنرانی وزیر کار در مشهد: عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار و امور اجتماعی در اولین همایش کشوری روز بسیج کارگری و تجلیل از شهدای کارگر که روز گذشته در مشهد برگزار شد، به تفسیر آیه سوم سوره‌ بقره و تبیین مفهوم غیب و ایمان پرداخت و به دلیل اینکه در این همایش که به مناسبت روز کارگر برگزار شده بود سخنی درباره وضعیت کارگران به زبان نیاورد مورد اعتراض قرار گرفت.
تجمع کارگران شیرازی مقابل استانداری فارس: ساعت ۱۰ صبح امروز ۱۱ اردی بهشت ماه(اول مه)کارگران در شیراز به مناسبت روز کارگر، تجمع اعتراضی برپا کردند. عدم پرداخت مطالبات، بازنشستگان واگن پارس را به تجمع واداشت: عدم تعهد مسئولین به وعده ها و تأخیر در پرداخت مطالبات بازنشستگان در آستانه هفته كارگر، منجر به تجمع اعتراض آمیز ۴٠٠ كارگر بازنشسته شركت واگن پارس در ساعت ١٠ صبح روز چهارشنبه ی گذشته گردید تا كارگران این شركت برای پیگیری تحقق وعده ها و پرداخت مطالبات ١٠ تا ١۵ میلیون تومان، صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند.
تجمع صدها تن از کارگران تبریزی در مقابل اداره کار به مناسبت روز چهانی کارگر: صدها تن از کارگران و مردم در مقابل اداره کار شهر تبریز واقع در خیابان امام خمینی، به مناسبت روز جهانی کارگر (اول ماه مه) دست به تجمع زدند.
تجمع اعتراضی هزاران تن از کارگران در قزوین: هزاران تن از کارگران قزوین برای گرامیداشت روز جهانی کارگر، با برپایی تجمعی علیه اخراج کارگران و سایر مشکلات کارگری دست به اعتراض زدند.
تجمع اعتراضی کارگران کارخانه چینی البرز: در پی پرداخت نشدن ۷ ماه مطالبات معوقه کارگران چینی البرز و نیز اعلام انحلال این کارخانه، جمعی از کارگران این واحد تولیدی، صبح امروز سه شنبه ١۴ اردی بهشت ماه در مقابل دفتر سهام‌دار عمده چینی البرز تجمع اعتراضی برپا کردند.
دومین تجمع کارگران بازنشسته شرکت واگن پارس در سال جاری: کارگران بازنشسته شرکت واگن پارس برای دومین بار در سال جاری پس از اجتماع اعتراض‌ آمیز نسبت به عدم پرداخت مطالبات معوق در روز ۸ اردیبهشت ماه و انعکاس مشکلات خود به دفتر ریاست جمهوری به صورت حضوری در آن زمان، با توجه به عدم پاسخگویی این دفتر به مشکلاتشان بار دیگر روز گذشته، مورخ چهاردهم اردی بهشت ماه، مقابل در ورودی شرکت اجتماع کرده و بر تحقق خواسته‌های خود تاکید کردند. تجمع كارگران اخراجی نوشابه‌ سازی ساسان: صبح امروز دوشنبه ٢٠ اردی بهشت ماه، جمعی از كارگران اخراجی نوشابه‌ سازی در اعتراض به دریافت نكردن مقرری بیمه بیكاری در محل كار سابق خود تجمع كردند.
تجمع کارگران مخابرات مقابل مجلس: کارگران مخابرات صبح امروز در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. اعتراض كارگران صنایع فلزی به پرداخت نشدن مطالبات معوقه: كارگران كارخانه صنایع فلزی(۱) می‌گویند در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه خود از چهارشنبه ی گذشته تاكنون اعتصاب كرده‌اند.

عدم دریافت حقوق
ششصد تن از کارگران کارخانه صنایع مخابراتی ‌راه دور ایران خواستار دریافت سیزده ماه حقوق معوقه خود شدند: ۶۰۰ تن از کارگران کارخانه صنایع مخابراتی ‌راه دور ایران در استان فارس به دنبال برآورده نشدن خواسته ‌های صنفی خود، با انتشار بیانیه ای خواستار تحقق مطالباتشان، از جمله دریافت ۱۳ ماه حقوق معوقه خود شدند.

تهدید و ارعاب
تهدید کارگران به اخراج و ایجاد فضای امنیتی در سطح شهر تهران: همزمان با ۱۱ اردی بهشت ماه روز جهانی کارگر در سطح شهر تهران به خصوص در مناطق مرکزی شهر، فضای امنیتی حاکم شده است.

گزارش ماهانه نقض حقوق صنفی اردیبهشت ماه ۸۹

آنچه در پی می آید حداقل موارد نقض حقوق امنیت شغلی و صنفی در ایران در محدوده زمانی اردی بهشت ماه سال ۸۹ است که توسط مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری یا ثبت شده است:

اصناف

بازداشت
سه فعال صنفی معلمان در آستانه روز معلم بازداشت شدند: اداره اطلاعات همدان از سه نفر از معلمان و فعالان صنفی معلمان به نام های علی نجفی و محمد خانی و سعید جهان آرا پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات و بازجویی های طولانی در نهایت ایشان را بازداشت و به بازداشتگاه های انفرادی اداره اطلاعات منتقل کرد.
بازداشت علی اکبر باغانی و محمد بهشتی لنگرودی، دو تن از اعضای ارشد کانون صنفی معلمان: صبح روز چهارشنبه، هشتم اردی بهشت ماه ماموران وزارت اطلاعات با مراجعه به خانه‌های علی اکبر باغانی دبیرکل کانون صنفی معلمان و محمد بهشتی لنگرودی سخنگوی این کانون، آنها را دستگیر کردند.
بازداشت یکی از اعضای کانون صنفی معلمان در تبریز: در پی فشارهای فزاینده بر فعالان صنفی معلمان در آستانه ی روز معلم، یکی از اعضای کانون صنفی معلمان در تبریز بازداشت شد.
دبیر کل سازمان معلمان ایران بازداشت شد: در آستانه ی روز معلم، علی رضا هاشمی، دبیر کل سازمان معلمان ایران مورخ چهارشنبه ٨ اردی بهشت ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
بازداشت شماری از معلمان در روز معلم: شماری از معلمان و فرهنگیان که امروز قصد داشتند به مناسب روز معلم در مزار "دکتر ابوالحسن خانعلی" گرد آیند از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
چهار تن از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان بازداشت شدند: عصر امروز چهار تن از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
بازداشت اسماعیل عبدی، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران: اسماعیل عبدی، از اعضای کانون صنفی معلمان ایران روز چهارشنبه مورخ ٢٩ اردی بهشت ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.
محمد اولیایی فرد، وکیل دادگستری بازداشت شد: محمد اولیایی‌فرد حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری صبح امروز بازداشت شد. دکتر حسین رئیسیان استاد دانشگاه بین‌المللی قزوین بازداشت شد: دکتر حسین رئیسیان استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی همزمان با موج جدید احضار های دانشجویی به کمیته انضباطی دانشگاه و اداره اطلاعات شهر قزوین بازداشت شد.

احضار به دادگاه و ارگان های اطلاعاتی
احضار دبیركل و سخنگوی كانون صنفی معلمان ایران به وزارت اطلاعات: دبیركل و سخنگوی كانون صنفی معلمان ایران در آستانه روز معلم به وزارت اطلاعات احضار شده‌اند.
احضار سه تن دیگر از فرهنگیان سنندجی به ستاد خبری: صبح روز دوشنبه بیستم اردی بهشت ماه سال جاری، سه تن دیگر از فعالان انجمن صنفی معلمان کردستان به ستاد خبری اطلاعات سنندج احضار شدند.

صدور حکم
محکومیت علی صادقی و محمد توکلی، دو تن از اعضای کانون صنفی معلمان کرمانشاه: شعبه ۱۱۱ دادگاه جزایی کرمانشاه احکام دو تن از اعضای شورای مرکزی کانون صنفی معلمان استان کرمانشاه را صادر کرد.
محکومیت یک معلم به حبس تعزیری: حسن صالح زاده، عضو هیات مدیرة انجمن صنفى معلمان استان كردستان ، از سوی دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری به مدت ٢ سال تعلیق محکوم شده است.

اعتصاب
اعتصاب غذای معلمان مشهدی در اعتراض به ادامه نگهداری هاشم خواستار در زندان: جمعی از اعضای گروههای صنفی معلمان در مشهد روز معلم ۱۲ اردی بهشت، در اعتراض به ادامه نگهداری مهندس هاشم خواستار ، معلم دربند مشهدی در زندان، اعتصاب غذا کردند و در حالی که در اعتصاب غذا بودند در منزل مهندس خواستار حاضر شدند

ممنوع التدریس
علی انجم روز، از تدریس منع شد: علی انجم روز عضو شعبه گیلان سازمان دانش آموختگان ایران (ادوارتحکیم)، پس از آزادی از زندان، با حکم هسته گزینش سازمان آموزش و پرورش، از تدریس منع شده است.
رحمت الله باستانی ممنوع التدریس شد: در ادامه جلوگیری از تدریس استادان، رحمت الله باستانی یکی دیگر از اساتید باسابقه در دانشگاه سیستان و بلوچستان، ممنوع‌التدریس شد.

محاکمه
محاکمه دو وکیل، به جرم وکالت: فرشید یداللهی فارسی و امیراسلامی از وکلای دراویش گنابادی که پیشتر خود نیز به وزارت اطلاعات احضار شده بودند، طی نامه ای از روند محاکمه خود و آنچه "به چالش کشیدن شأن و حیثیت شغل شریف و کالت" نامیده اند، انتقاد کرده اند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

شنبه ٠١ خرداد ١٣٨٩