افق روشن
www.ofros.com

گزارش ماهانه نقض حقوق بشر / تیرماه ٨٩ - کارگران


فعالان حقوق بشر                                                                                                  جمعه ١ مرداد ١٣٨٩

بیمه درمانی، پرداخت حقوق:
*کارگران کارخانه صنایع مخابراتی راه دور ایران: حق بیمه را از جیب داده‌ایم: کارگران کارخانه صنایع مخابراتی راه دور ایران، می‌گویند: در ٣ سال گذشته دفترچه‌ بیمه‌های خود را با پرداخت هزینه شخصی تمدید کرده‌اند.
*کارکنان تالیا فقط یک ماه حقوق گرفته‌اند: کارکنان شرکت تالیا می‌گویند: با گذشت نزدیک به چهار ماه از آغاز سال جاری تنها یک ماه حقوق دریافت کرده‌اند.
*اکثر راننده‌های تاکسی بیمه نیستند: از مجموع ٨٠ هزار راننده تاکسی شهر تهران تنها حدود ١٩ هزار راننده تاکسی تحت پوشش بیمه قرار دارند.

تعدیل نیروی کار، اخراج:
*روند تعديل كارگران تشديدخواهد شد: به اعتقاد يك كارفرماي بخش خصوصي با افزايش بهاي انرژي مصرفي كارخانه‌ها روند تعديل كارگران تشديدخواهد شد.

بازداشت:
*محمد اشرفی، از فعالین کارگری بازداشت شد: محمد اشرفی فعال کارگری و عضو کمیته پیگیری پس از آنکه ٣١ خرداد ماه به شعبه ٣ بازپرسی دادگاه انقلاب احضار شد، در روز سه شنبه اول تیرماه پس از مراجعه به شعبه مذکور، دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است.
*تجمع اعتراضی گروهی از کارگران پالایشگاه نفت آبادان و دستگیری دو تن: همزمان با تجمع گروهی از کارگران معترض در تهران، جمعی از کارگران پالایشگاه آبادان در جنوب ایران نیز، بدلیل بیکاریِِ خود، در مقابل در اصلی آن پالایشگاه دست به تجمع زده و باعث انسداد موقت در و توقف عبور و مرور شدند.

شغل پرخطر، ایمنی کار، خودکشی:
*آثار سوء گرد و خاک خوزستان کارگران را بیشتر در معرض بیماری قرار می دهد: حسینی، دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان اظهار داشت: کارگران نسبت به اقشار دیگر بیشتر در معرض بیماری و آسیب های جسمی ناشی گرد و خاک قرار دارند.
*سقوط سه کارگر از طبقه ششم یک ساختمان نیمه‌کاره: عدم تامین ایمنی در حین کار، منجر به سقوط سه کارگر از طبقه ششم ساختمان در حال ساخت شد.
*بدقولی مسئولان کارخانه؛ یکی از کارکنان را حلق آویز کرد: جمشید جمشیدی، یکی از کارکنان قسمت تأسیسات برق شرکت کیان تایر، خود را حلق آویز کرد.این فرد امروز ظهر حوالی ساعت ١١ در محوطه کارخانه به دلیل فشارهای عصبی و مالی خودکشی کرد که خوشبختانه با هشیاری همکارانش از مرگ نجات یافت و به بیمارستان فیاض بخش منتقل شد.

اعمال فشار، تهدید و ارعاب فعالین کارگری:
*افزایش فشارها بر خانواده اسانلو: پسر کوچک منصور اسانلو به شعبه ١٠٢٧ فراخوانده شد و امروز می بایست در دادگاه حضور یابد.
*دویست تن از کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی در آستانه اخراج قرار گرفتند: قریب به دویست نفر از کارکنان شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه، در آستانه اخراج قرار گرفته اند.
*اعمال فشار بر اعضای سندیکای کارگران هفت تپه: حراست شرکت نیشکر هفت تپه از خانواده یک فعال کارگری خواسته است که خانه ی سازمانی این شرکت را تخلیه نماید و همچنین سایر کارگرانی که به اعضای اخراجی سندیکای هفت تپه کمک مالی می نمودند نیز تهدید کردند.

احضار، محاکمه و صدور حکم:
*منصور اسانلو به دادگاه انقلاب کرج رفت: منصور اسانلو، رئيس زندانی سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، به شعبه شش دادگاه کرج احضار شده است.
*احضار هفت تن از فعالین کارگری شهر اشنویه به دادگاه: شش تن از اعضای کمیته هماهنگی به نام های صمد احمدپور، رحمان تنها، رحمان ابراهیم زاده، فتاح سلیمانی، حسین پیروتی، عباس هاشم پور و هم چنین عیسی ابراهیم زاده از فعالین کارگری شهر اشنویه از طرف شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه احضار شدند.
*دو سال زندان برای خسرو بوکانی، از فعالین کارگری: خسرو بوکانی، فعال کارگری و عضو هیات اجرایی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری به دوسال زندان محکوم شد.
*دادگاه تجدید نظر حکم کاوه گل محمدی را تایید کرد: حکم چهار ماه حبس تعزیری کاوه گل محمدی، از فعالین کارگری در کامیاران، از سوی دادگاه تجدید نظر استان کردستان تایید شده است.

تجمع کارگری و اعتصابات کارگری:
*تجمع كارگران نازنخ در مقابل مجلس: در پي تعطيلي و چندين ماه پرداخت نشدن مطالبات كارگران كارخانه نازنخ استان قزوين، جمعي از كارگران اين كارخانه امروز در مقابل ساختمان مجلس شوراي اسلامي واقع در ميدان بهراستان تجمع كردند.
*تجمع کارگران ساختمان نصب در پالایشگاه ابادان: حدود ۵٠٠ نفر از کارگران شرکت ساختمان نصب واقع در شرکت پالایش نفت ابادان بدلیل عدم پرداخت حقوق خود روز دوشنبه چهاردم تیرماه، امروز دست از کار کشیده و در محل پروژه فاز ٣ پالایشگاه ابادان تجمع نمودند.
*جمعی از کارگران کارخانه پارس‌متال تهران مقابل دفتر ریاست‌جمهوری تجمع کردند: جمعی از کارگران کارخانه پارس‌متال تهران در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات معوقه و اخراج خود صبح امروز در محل دفتر ریاست‌جمهوری واقع در میدان پاستور تجمع کردند.
*تجمع اعتراضی گروهی از کارگران پالایشگاه نفت آبادان و دستگیری دو تن: همزمان با تجمع گروهی از کارگران معترض در تهران، جمعی از کارگران پالایشگاه آبادان در جنوب ایران نیز، بدلیل بیکاریِِ خود، در مقابل در اصلی آن پالایشگاه دست به تجمع زده و باعث انسداد موقت در و توقف عبور و مرور شدند.
*اعتصاب مجدد کارگران سد مخزنی ژاوه در سنندج: کارگران سد مخزنی ژاوه در سنندج صبج دیروز، شنبه نوزدهم تیرماه، دست به اعتصاب زدند.
*تجمع خانواده های کارگران کارخانه هفت تپه: کارگران اخراجی نیشکر هفت تپه(چهار نفر) به همراه وکیل خود خواهان رسیدگی همزمان به شکایت هر چهار نفر در یک جلسه شدند و همزمان خانواده های آنان در مقابل اداره کار شوش با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان بازگشت بکار پدران و همسران خود شدند.
*بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل مجلس تجمع کردند: در سومین روز از هفته تامین اجتماعی، جمعی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی با تجمع در مقابل مجلس اعتراض خود را نسبت به اقدامات اخیر مدیران این سازمان و وزارت رفاه و تامین اجتماعی اعلام کردند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

جمعه ٠١ مرداد ١٣٨٩