افق روشن
www.ofros.com

گزارشاتی از مبارزات مردم در روز عاشورا در ایران

مجموعه                                                                                                 یکشنبه ٦ دی ۱٣٨٨


گزارشی از تهران که در آتش و خون است

فعالین حقوق بشر ودمکراسی در ایران : از ساعت ١٠:٣٠ صبح امروز به سمت میدان امام حسین حركت كردیم پیاده رو پر از جمعیتی بود كه به سمت انقلاب حركت می كرد .سر تمام جهارراهها نیروی انتظامی و بسیج مستقر كرده بودند .سر خیابان رودكی ٣ لباس شخصی ایستاده بودند كه یك نفر از جمعیت فیلم می گرفت و دو نفر دیگه جوانها ( دخترها و پسرها) را به طرفی می كشاندند و جیب و داخل كیف آنها را می گشتند. در مقابل دانشكده دامپزشكی با جمعیتی كه از سمت انقلاب به آزادی می رفت یكی شدیم دو طرف خیابان و حتی پیاده روها پر از جمعیتی جوان و پیر و حتی خردسال بود كه دستها را به نشانه پیروزی بالا گرفته بود و شعار مرگ بر دیكتاتور ، ماه ماه خونه سید علی سرنگونه ، دیكتاتور بدونه به زودی سرنگونه ، شام غریبان رژیم امشبه ، مرگ بر دیكتاتور، نصر من الله و فتح قریب مرگ بر این دولت مردم فریب ، حركت می كرد .
به تقاطع آزادی اسكندری كه رسیدیم موتور سوارها با شلیك هوایی از پشت حمله كردند مردم در حالی كه شعار مرگ بر دیكتاتور را می دادند در خیابان اسكندری پخش شدند و با شعار نترسید نترسید ما همه با هم هستیم دوباره در تقاطع اسكندری ، فرصت به هم پیوستند .ساعت ١١:١٠ هلی كوپترها بالای سر جمعیت حركت می كردند.اما هو می كردند و شعار مرگ بر دیكتاتور می دادند و عده ای هم با بوق زدن از مردم حمایت می كردند .برای اینكه موتور سوارها نتوانند از خیابان ازادی بالا بیایند و به جمعیت حمله كنند جلوی یك اتوبوس واحد را گرفتند تا مسیر موتور سوارها را ببندند با جمعیت به سمت نواب حركت كردیم تا چشم كار می كرد جمعیت بود كه شعار می داد تمام مسیرها ی فرعی به سمت آزادی توسط نیروهای ضد شورش و بسیجی ها بسته شده بود جمعیت در تقاطع نواب ، آزادی ایستاد و شعار می داد .انقدر جمعیت زیاد بود كه موتورسوارها جرات آمدن به طرف مردم را نداشتند و دائما گاز اشك آور می زدند تا مردم متفرق شوند .در همین خیابان مردم یك بسیجی را گرفتند و از خانمها تا انجایی كه می خورد كتك خورد دوباره به سمت آزادی حركت كردیم سر تقاطع خوش آزادی دوباره با شلیك گاز اشك آور و تیر هوایی مردم را متفرق كردند .درگیری بین مردم و نیروهای ضد شورش بالا گرفت مردم با سنگ به جان آنها افتادند و ماموران هم گاز اشك آور را به طرف مردم پرتاب می كردند و جوانها هم همان گاز اشك آور را به طرف خود نیروها پرت می كرد.پسرها كاغذها را آتش می زدند و سیگار روشن می كردند و جلوی صورت خانم ها و بقیه مردم می گرفتند تا گاز اشك آور زیاد اذیتشان نكند .مردم در خانه هایشان را باز گذاشته بودند تا در صورت حمله نیروها مردم به انجا پناه ببرند و عده ای سركه و دستمال كاغذی برای استفاده مردم گذاشته بودند نیروی انتظامی امروز حامی مردم بود و به طرف مردم یورش نبرد در خیابان آزادی و تمام خیابان های فرعی پر سنگ هایی بود كه مردم نثار نیروها كرده بودند اما لباس شخصی ها داخل جمعییت اسپری فلفل می زدند .دوباره وارد ازادی شدیم درست ساعت ١٣ بود كه مردم در خیابان ازادی تقاطع رودكی ۴ اتومبیل یگان ویژه را به آتش كشیدند دود تمام خیابان را پر كرده بود مردم راه را بستند تا ماموران آتش نشانی نتوانند آتش را خاموش كنند نیروهای ضد شورش دوباره با موتور به سمت مردم یورش بردند و مردم را از خیابان ازادی به خیابان های فرعی كشاندند اما باز مردم دست بر دار نبودند خیابان شادمان ، آذربایجان مملو از جمعیتی بود كه شعار مرگ بر خامنه ای ، شام غریبان رژیم امشبه ، دیكتاتور بدونه به زودی سرنگونه را می داد به طوری كه مامورها مجبور به عقب نشینی میشدند و برای اینكه به خودشون قوت قلب بدهند صلوات می فرستند مسیر اذربایجان به آزادی توسط نیروها بسته شده بود اما در خیابان كارون جوانها با به آتش كشیدن سطل های زباله و هل دادن به سمت نیروها قصد داشتند هر جور كه شده مسیر را باز كنند .اینجا خانمها بود كه شعار می دادند سید علی خائن آواره گردی ...... و مرگ بر دیكتاتور ، حسین حسین شعارشه تجاوز افتخارشه ، حسین حسین شعارشه كهریزك افتخارشه ،ماه ماه خونه سیدعلی سرنگونه
روی تمام كیوسك های تلفن مسیر آزادی شعار مرگ بر دیكتاتورخامنه ای ، مرگ بر خامنه ای قاتل نوشته شده بود نیروهای گارد هم در حالی كه حسین حسین می گفتند و باتوم هاشون را به پاهایشان می زدند تا صدا ایجاد كند و بتونند مردم را به وحشت بندازند و از جلو و پشت سر جمعیت حمله می كردند .دسته سینه زنی هیات بیت العباس داشت حركت می كرد و مردم هم می دانستند كه امسال رژیم فقط به پاسدارها و بسیجی ها ی طرفدار خودش مجوز هیات داده به سمت هیاتیها حمله كردند و درسی بهشون دادند كه تا عمر دارند یادشون نره چون همین هیات در را به روی مردم بست و نگذاشت جوانهایی كه مامورها بهشون حمله كرده بودند به آنجا پناه ببرند.

«دست‌کم چهار کشته در تهران، تا ظهر عاشورا»

رادیو فردا: در ادامه اعتراضات مردم در تهران و درگیری‌ها بین مخالفان دولت محمود احمدی‌نژاد و نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی جمهوری اسلامی، خبرها حاکی از کشته شدن چهار تن از معترضان در تهران، در حوالی چهارراه ولی‌عصر، است. این در حالی است که خبرگزاری فارس از قول یک «منبع انتظامی» که نامش را مشخص نکرده است می‌گوید کسی در ناآرامی‌های عاشورا کشته نشده است.
پس از آن که وب‌سایت خبری جنبش راه سبز،‌ جرس، از کشته شدن سه نفر در این اعتراضات خبر داد، اکنون خبرگزاری رویترز به نقل از این وب‌سایت می‌گوید یک نفر دیگر نیز به جمع این کشته شدگان افزوده شده است. جرس همچنین از زخمی شدن دو نفر در این درگیری‌ها خبر می‌دهد.
این در حالی است که تنها ساعاتی از آغاز عزاداری روز عاشورا و اعتراضات مردم به دولت جمهوری اسلامی می‌گذرد. این برخورد خشونت‌بار را می‌توان نشانه عزم نیروهای دولتی برای عقب راندن مردم معترض دانست. خبرگزاری‌های خارجی درگیری‌های امروز، عاشورای سال ۱۳۸۸، را خونین‌ترین مواجهه بین مردم و نیروهای امنیتی ایران از زمان آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری خوانده‌اند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول شاهدان عینی در تهران می‌گوید یکی از کشته‌شدگان مرد سالمندی بوده که گلوله به پیشانی او اصابت کرده است. جرس می‌گوید پس از این که مردم مانع از آن شده‌اند که نیروهای لباس‌شخصی زخمی‌ها را از صحنه خارج کنند، مردم معترض خود دست به کار شده و با سر دادن شعار علیه رهبر جمهوری اسلامی خود آنها را از صحنه خارج کرده‌اند.
در حالی که وب‌سایت جنبش راه سبز از حمله نیروهای بسیج و لباس‌شخصی به مردم معترض «با چاقو و قمه» می‌گوید، خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس، نزدیک به دولت محمود احمدی‌نژاد، نیز از «به آتش کشیده شدن اموال عمومی، بانک‌ها و خودروهای شخصی» در تهران خبر داده است.
آسوشیتدپرس همچنین می‌گوید نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به‌رغم تلاش فراوان با استفاده از گاز اشک‌آور و باتون و شلیک تیر هوایی نتوانسته‌اند مردم را متفرق کنند و به همین دلیل به شلیک مستقیم به سوی مردم معترض متوسل شده‌اند.
یک شاهد عینی از تقاطع خیابان‌های آزادی و اسکندری در تهران در گفت‌وگو با رادیوفردا گفت که جمعیت مردم معترض حاضر در خیابان آن قدر زیاد بوده است که «حتی بسیج به خود جرات نمی‌داد که به مردم نزدیک شود».
این شاهد عینی به رادیوفردا گفت که هر «حمله نیروهای گاردی» جمهوری اسلامی با مقابله به مثل مردم روبه‌رو می‌شده است. به گفته این شاهد، اغلب شعارهای مردم در روز عاشورا علیه رهبر جمهوری اسلامی بوده و مردم در حال مقابله با نیروهای امنیتی شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» و «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله» سر داده‌اند.
گزارش‌های اولیه از تهران حاکی از آن بود که از نخستین ساعات روز یک‌شنبه، روز عاشورا، خیابان‌های مرکزی شهر بار دیگر به صحنه حضور معترضان و مخالفان دولت بدل شده و نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور سعی در متفرق کردن معترضان داشته‌اند.
بر اساس گزارش شاهدان عینی، در چند نقطه‌ مرکزی شهر تهران در مسیر خیابان انقلاب، پل چوبی، تقاطع رستگاران، و میدان فردوسی تجمعاتی از جانب مخالفان دولت شکل گرفته است.

چهارنفردرتهران کشته شدند ایران، قیام برای آزادی

گزارش های رسیده از تهران، حاکی از حضور گسترده ی مردم در خیابان ها و شعارهای آزادی خواهانه علیه حکومت استبدادی حاکم است. فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران گزارش داده اند در تمامی نقاط تهران مردم به خیابان ها آمده اند. از حضور میلیون ها نفر در خیابان ها سخن گفته می شود. از شمال تا جنوب تهران و از شرق تا غرب تهران مردم در حال سر دادن شعارهای ضد حکومتی هستند.
شعارها راس رژیم را هدف قرار داده است. در حال حاضر مردم در خیابان آزادی، میدان انقلاب، میدان فردوسی، میدان آزادی، تقاطع اسکندی- وصال شیرازی، خیابان سمیه، بازار، میدان حر، میدان امام حسین و سایر نقاط در خیابانها هستند و علیه شخص خامنه ای شعار میدهند.
شعارهایی که در نقاط مختلف شنیده می شود عبارتند از: این ماه ماه خونه، سید علی سرنگونه/ مرگ بر دیکتاتور/ ما اهل کوفه نیستیم، پشت یزید بیستیم/ تجاوز جنایت، مرگ بر این ولایت/ زندانی سیاسی آزاد باید گردد/ دیکتاتور بدونه بزودی سرنگونه/ مرگ بر خامنه ای.
مردم در تقاطع اسکندری - وصال شیرازی یکی از اتوبوسهای واحد را متوقف کردن و خیابان را بسته اند تا مانع یورش موتورسواران ولی فقیه شوند . در نقاط مختلف صدای تیراندازی به گوش می رسد. در تظاهرات امروز از تمامی افشار مردم در آن شرکت کرده اند حتی تعدادی از نیروهای نظامی مخالف رژیم، کودکان و تعداد زیادی از خانواده ها در خیابان ها هستند.
این گزارش می افزاید: نیروهای سرکوبگر ولی فقیه به مردم یورش می برند ولی عملا کنترل شهر را از دست داده اند و قادر به انجام کاری نیستند خیلی از آنها روحیه خود را باختند و وحشت از مردم در آنها عیان است.

تظاهرات در حدفاصل میدان انقلاب تا آزادی

فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران در گزارش دیگری نوشته اند: هزاران نفر از مردم تهران حدفاصل میدان انقلاب آزادی دست به تطاهرات زده اند. بنابر این گزارش هزاران نفر از مردم تهران از میدان انقلاب بسوی میدان آزادی در حال حرکت هستند و شعار های ضد حکومتی سر میدهند.
خیابانها از میدان انقلاب تا میدان آزادی مملو از جمعیت است و هر لحظه بر تعداد آنها افزوده می شود. شعار هایی که مردم در حین راه پیمائی سر میدهند عبارتند؛ این ماه ماه خونه سید علی سرنگونه/ مرگ بر دیکتاتور/ ما اهل کوفه نستیم پشت یزید بیستیم/ تجاوز جنایت مرگ بر این ولایت / زندانی سیاسی آزاد باید گردد/ دیکتاتور بدونه بزودی سرنگونه.
علاوه بر خیابانهای اصلی خیابانهای فرعی مملو از جمعیت است و مردم بصورت خانوادگی در این اعتراضات شرکت دارند حتی بچه های کوچک در این تظاهرات شرکت دارند.
نیروهای سرکوبگر ولی فقیه با مشاهده هزاران نفر از جمعیت با شلیگ هوایی و همراه با موتور سوران خود به جمعیت یورش می برند. آنها مردم را با موتورهای خود زیر می گیرند و با باتون مردم را مورد ضرب و شتم قرار میدهند. در حال حاضر درگیری شدیدی بین مردم و نیروهای سرکوبگر در جریان است.
گزارش های لحظه به لحظه تا ساعت دوازده
خبرگزاری هرانا:‌ بنا بر اخبار رسیده، ‌تجمع معترضان در تهران که از چندی پیش فراخوان آن برای روز عاشورا از سوی گروه های مختلف منتشر شده بود آغاز شده است.
به گزارش واحد اندیشه و بیان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مردم معترض از ساعت ۱۰ صبح امروز به سمت میدان انقلاب در حرکت هستند، پلیس ضد شورش و گارد ویژه در اکثر نقاط تهران به وضوح مشهود است، خشونت های پلیس و مردم در اکثر نقاط تهران گزارش شده است.
گزارش لحظه به لحظه از نقاط مختلف تهران:
۱۰:٣۷– درگیری در میدان امام حسین بسیار شدید گزارش شده است ، نیروهای ضد شورش اجازه تجمع را به معترضین ندادند، ضرب و شتم مردم توسط پلیس باعث پراکندگی مردم در خیابان های اطراف شده است.
۱۰:۵٣- نیروهای تندرو بسیج و حزب الله با یورش به سمت مردم با سلاح سرد اقدام به ضرب و شتم مردم کردند.
۱۱:۰۵ – زیر پل کالج درگیری بین نیروهای پلیس ضد شورش و مردم شدید گزارش شده است، کلیه مسیرهای منتهی به میدان انقلاب بسته شده است.
۱۱:۱۲ – چهار راه ولیعصر درگیری شدید بین مردم و نیروهای ویژه رخ داده است ، پلیس با استفاده از گاز اشک آور سعی در پراکنده کردن جمعیت دارد.
۱۱:۲۱ – خیابان کارگر جنوبی درگیری های پراکنده بین نیروهای پلیس وجود دارد، در این محل نیز پلیس از گاز اشک آور برای متفرق کردن مردم استفاده نموده است، تعداد جمعیت در اطراف میدان انقلاب دهها هزار نفر گزارش شده است.
۱۱:۲۴ – از چهار راه ولیعصر به سمت خیابان جمهوری با شلیک گاز اشک آور معترضین پراکنده شده اند، آنها با پرتاب سنگ و سر دادن شعار به مقابله با نیروهای پلیس بر خواستند.
۱۱:٣۰ - ‌تعدادی از معترضان در خیابان های منتهی به میدان فردوسی مجروح شده اند و تعدادی نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
۱۲:۰۰ – مردم معترض به در میدان فردوسی به سمت نیروهای بسیج که در اعمال خشونت بر علیه زنان دست داشته اند حمله ور شده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند، در این بین موتور سیکلت اکثر آنها به آتش کشیده شد.
۱۲:۰۰ - خیابان انقلاب یک دستگاه خودرو نیروهای انتظامی و موتور سیکلت در حوالی میدان انقلاب به آتش کشیده شده و خشونت های مردم نیز افزایش یافته است.

تظاهرات و درگیری در نقاط مختلف تهران

بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی،در تمامی نقاط تهران مردم به خیابانها آمده اند و میشود گفت که میلیونها نفر از مردم به خیابانها سرازیر شده اند از شمال تا جنوب تهران و از شرق تا غرب تهران مردم در حال سر دادن شعارهای ضد حکومتی هستند.
مردم تهران در نقاط مختلف به خیابان ها آمده اند و شعارها راس رژیم را هدف قرار داده است . در حال حاضر مردم در خیابان آزادی ، میدان انقلاب ،میدان فردوسی، میدان آزادی، تقاطع اسکندی- وصال شیرازی ،خیابان سمیه، بازار ،میدان حر ،میدان امام حسین و سایر نقاط در خیابانها هستند و علیه شخص خامنه ای شعار میدهند.
شعارهایی که در نقاط مختلف شنیده می شود عبارتند از ؛ ؛ این ماه ماه خونه سید علی سرنگونه /مرگ بر دیکتاتور/ ما اهل کوفه نستیم که پشت یزید بیستیم/ تجاوز جنایت مرگ بر این ولایت / زندانی سیاسی آزاد باید گردد/ دیکتاتور بدونه بزودی سرنگونه/ مرگ بر خامنه ای و شعارهای متعدد دیگر مردم در تقاطع اسکندری � وصال شیرازی یکی از اتوبوسهای واحد را متوقف کردن و خیابان را بسته اند تا مانع یورش موتورسواران ولی فقیه شوند . در نقاط مختلف صدای تیراندازی به گوش می رسد.
در تظاهرات امروز از تمامی اقشار مردم در آن شرکت کرده اند حتی تعدادی از نیروهای نظامی مخالف رژیم ،کودکان و تعداد زیادی از خاواده ها هستند. نیروهای سرکوبگر ولی فقیه به مردم یورش می برند ولی عملا کنترل شهر را از دست داده اند و قادر به انجام کاری نیستند خیلی از آنها روحیه خود را باختند و وحشت از مردم در آنها عیان است.

گزارش لحظه به لحظه از روز عاشورا:گزارش تکمیل می شود:

کشته شدن سه نفر و زخمی شدن دو نفر در پل کالج

مردمک:محتوای این گزارش با توجه اتفاقات پیرامون روز عاشورا سال 1388 به روز می‌شود. هدف از این گزارش جمع‌آوری اطلاعات و اخبار و نظرهای مرتبط با این واقعه در یک‌جا جهت سهولت امر خبررسانی است.
* ساعت 10:07 - در اینجا گزارش لحظه به لحظه از اتفاقات روز عاشورا را آغاز می‌کنیم. براساس فراخوان که پیشتر در سایت‌های اینترنتی منتشر شده بود، امروز قرار است معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری از ساعت 10 صبح به وقت تهران در محدوده میدان امام حسین تا میدان آزادی راهپیمایی کنند.
* ساعت 10:15 - به گزارش خبرنگار مردمک، نیروهای امنیتی در خیابان انقلاب حد فاصل میدان فردوسی تا میدان انقلاب حضور پرتعداد دارند. در طول مسیر خودروهای نیروهای ضدشورش و ون‌های نیروهای انتظامی به چشم می‌خوردند.
تا این لحظه، خیابان انقلاب تقریبا خلوت است و در پیاده‌روها گروه‌های چند نفره عابران پیاده در حال عبور به چشم می‌خورند.
* ساعت 10:18 - با وجود آنکه پیامک‌های ارسالی در سطح شهر تهران از چند روز گذشته ساعت 10 صبح را برای راهپیمایی امروز اعلام کرده بود، تعدادی از مردم شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگاران مردمک گفتند که قصد دارند از ساعت 11 به بعد این راهپیمایی بپیوندند.
* ساعت 10:25 - به گزارش خبرنگار مردمک حضور نیروهای امنیتی در خیابان انقلاب چندبرابر روز گذشته است. براساس این گزارش امروز موتورسواران نیروهای ویژه پلیس و وانت‌های نرده‌دار برای حمل این نیروها چند برابر روز گذشته در خیابان انقلاب حاضر شده‌اند.
‎* ساعت 10:36 - گزارش‌های وارده حکایت از حمله نیروهای پلیس به گروهی از تظاهرکنندگان در نزدیکی میدان فردوسی تهران دارد. ‎در روی پل چوبی در خیابان انقلاب ترافیک بسیار سنگین گزارش شده است.
* ساعت 10:50 - ‎بنابر گزارش رسیده تعداد زیادی از نیروهای ویژه از خیابان انقلاب به سمت میدان امام حسین در حرکت هستند‫.‬
* ساعت ۱۱:۱۰ - به گزارش خبرنگاران مردمک از سطح شهر تهران در تقاطع خیابان‌های حافظ و سمیه جمعیت به بیش از هزار نفر رسیده است و همچنین جمعیت زیادی از مردم در میدان امام حسین بدون هرگونه شعار و در سکوت کامل تجمع کرده‌اند.
* ساعت ۱۱:۱۵ - گزارش‌ها حکایت از حرکت تعداد زیادی از مردم از خیابان کریم‌خان و از طریق خیابان‌های ویلا و ایرانشهر به سمت خیابان انقلاب دارد. همچنین در درگیری مقابل دانشگاه امیرکبیر تعدادی از مردم مجروح و جمعیت تا حدودی متفرق شده است.
* ساعت ۱۱:۲۰ - به گزارش خبرنگار مردمک از میدان امام حسین نیروهای گارد ویژه به شدت تجمع کنندگان را سرکوب میکنند و همچنین در خیابان‌های ویلا و ایرانشهر مردم با شعار های یا حسین ، میر حسین در حال حرکت به سمت خیابان انقلاب هستند.
* ساعت ۱۱:۳۰ - یک شاهد عینی به مردمک از شلیک گاز اشک آور در میدان انقلاب خبر داده است. شاهدان عینی می گویند که چهارراه ولیعصر توسط نیروهای پلیس مسدود شده است.
* ساعت ۱۱:۴۰ - به گزارش خبرنگار مردمک از خیابان ویلا مردم با آتش زدن سطل‌های آشغال با نیروهای سرکوبگر مقابله میکنند. همچنین بیش از هزار نفر در چهارراه گرگان تجمع کرده‌اند.
* ساعت ۱۱:۴۵ - ‎شاهدان عینی می گویند که چهارراه ولیعصر توسط نیروهای پلیس مسدود شده است.‬ همچنین ورودی های متروی میدان امام حسین مسدود است و مسافران برای خروج از آن با مشکل مواجه هستند.
* ساعت ۱۱:۵۲ - اخبار رسیده از شاهدان عینی به مردمک از حکایت از شلیک چند تیر هوایی در پیچ شمیران و همچنین شروع بوق‌های ممتد خودروها روی پل حافظ دارد.
* ساعت : ۱۱:۵۶ - ‎مردم معترض در مناطق مرکزی شهر تهران سد نیروهای امنیتی در چهارراه ولیعصر را شکستند و یک موتور نیروهای یگان ویژه را به آتش زدند. ‎از سوی دیگر درگیری مقابل دانشگاه امیرکبیر و چهارراه کالج شدت گرفته است.
* ساعت ۱۱:۵۹ - خبرنگار مردک خبر از آتش سوزی بزرگ در چهار راه حافظ ارسال کرده‌است. همچنین پرواز هلی‌کوپتر روی سطح شهر و در مناطق مرکزی دیده شده است.
* ساعت ۱۲:۰۵ - جمیعت زیادی خیابان سمیه و همچنین چهارراه طالقانی در حال حرکت هستند. شعارهای « مرگ بر دیکتاتور » و « یاحسین، میرحسین » شنیده میشود. ماموران شهرداری مشغول جمع کردن خورده‌هاش شیشه هستند و چند دستگاه آمبولانس در این مناطق دیده میشوند.
* ساعت ۱۲:۰۷ - ‎رادیو زمانه نوشته است که ماموران امنیتی و نیروهای پلیس برای متفرق کردن عزاداران از گاز اشک‌آور استفاده کرده و درگیری‌های پراکنده‌ای در مناطق مرکزی شهر تهران در جریان است.
* ساعت ۱۲:۱۴ - رادیو فردا گزارش داده است که در چند نقطه‌ مرکزی شهر تهران در مسیر خیابان انقلاب، پل چوبی، تقاطع رستگاران، و میدان فردوسی تجمعاتی از جانب مخالفان دولت شکل گرفته است. یک شاهد عینی به رادیو فردا گفته است که ترافیک زیادی در خیابان‌های منتهی به خیابان انقلاب به چشم می‌خورد و عابران پیاده در حال حرکت به تقاطع‌های اصلی خیابان انقلاب هستند. حضور نیروهای امنیتی در مسیر خیابان انقلاب، در میدان فردوسی و محدوده‌ دانشگاه تهران، بسیار سنگین گزارش شده است.
ساعت ۱۲:۱۸ - شبکه خبری پرس تی‌وی متعلق به جمهوری اسلامی ایران چند دقیقه پیش با نشان دادن تصاویر زنده از تجمع عزاداران در شهرهای زنجان و اردبیل گزارش داد که تهران آرام است و تعدادی از معترضان دولت نیز در میان عزاداران امام حسین حضور دارند.
* ساعت ۱۲:۲۵ - وب سایت بی بی سی به نقل از شاهدان عینی در تهران از درگیری معترضان با پلیس در خیابان های مرکزی تهران خبر داده است. بنا بر این گزارش پلیس برای متفرق کردن جمعیت از گاز اشک آور استفاده کرده است.
* ساعت ۱۲:۳۱ - یک شاهد عینی گفت که در بلوار کشاورز جمعیت زیادی در حال حرکت است. این جمعیت علیه رهبری در حال شعار است. یکی از شعارهای شنیده شده امروز: خامنه ای یزید شد، یزید رو سفید شد.
* ساعت ۱۲:۳۸ - بر خلاف سال های گذشته که صدا و سیما از شبکه های تلویزیون برنامه های زنده و مستقیم از میدان امام حسین تهران داشت، اما تا کنون از هیچ شبکه ای تصویری از این میدان پخش نشده است.
* ساعت : ۱۲:۴۶ - خبرنگار جرس در تهران از کشته شدن سه نفر و زخمی شدن دو نفر در پل کالج خبر داده است. تا این لحظه منبع دیگری این خبر را تایید نکرده است.
* ساعت : ۱۲:۴۹ - به گزارش خبرنگار مردمک معترضان پل حافظ را با روشن کردن آتش در اختیار خود گرفتند و هم چنین در میدان ولیعصر و بلوار کشاورز جمعیت بسیاری در حال شعار دادن هستند.
* ساعت ۱:۰۵ - تا این لحظه خبری از درگیری های امروز تهران در خبرگزاری های فارس، ایرنا، ایسنا و ایلنا منتشر نشده است. خبرگزاری ایرنا اما از برگزاری نماز ظهر عاشورا در حرم حضرت عبدالعظیم با حضور محمود احمدی نژاد خبر داده است. * ساعت ۱:۱۷ - خبرگزاری رویترز به نقل از جرس از کشته شدن سه نفر در مرکز تهران خبر داده است. بنا به این گزارش مردم اجساد کشته شدگان را با فریاد مرگ بر دیکتاتور مشایعت کرده اند.
* ساعت ۱:۲۵ - یک منبع از تهران می گوید مردم سه کشته و چند زخمی را از چهارراه ولیعصر و چهارراه کالج به بیمارستان ساسان در بلوار کشاورز منتقل کرده اند.
* ساعت ۱:۵۷ - گزارش شاهدان عینی از شهرهای مختلف ایران از اوج گرفتن درگیریها بین مردم و نیروهای امنیتی در روز عاشورا حکایت دارد. بنابراین گزارشها در شهر قم و در مقابل بیت آیت الله منتظری و آیت الله صانعی مردم شعار داده اند: این ماه ماه خون است یزید سرنکون است. در نجف آباد مردم شعار این ماه ماه خون است سید علی سرنگون است سر داده اند.
در شهر شیراز در خیابان های منتهی به حرم شاهچراغ که محل تردد دسته های عزاداری است از درگیری میان پلیس و مردم عزادار و معترض خبر می رسد. پلیس در شیراز اقدام به شلیک تیر هوایی و استفاده از گاز اشک آور نموده است.
* ساعت ۲:۰۴ - وب سایت جرس از کشته شدن یک نفر دیگر در درگیری های امروز تهران به دست نیروهای امنیتی خبر می دهد. گزارش های تایید نشده ای از گشودن رگبار از سوی پلیس به سمت معترضان در میدان آزادی تهران دریافت کرده ایم.
ساعت ۲:۱۸ - خبرگزاری فارس اولین خبرگزاری داخلی است که از درگیری های امروز خبر می دهد. فارس نوشته است :
جمعی از افراد فریب خورده و اراذل و اوباش حامی موسوی و خاتمی حرمت عاشورا را شکسته اند.
این خبرگزاری از قول یک مقام انتظامی کشته شدن افراد را در درگیری های امروز تکذیب کرد. فارس اوضاع تهران را «آرام» توصیف می کند.
* ساعت ۲:۳۱ - از شهر شیراز خبر می رسد که خیابان زند روز پر تنشی را تجربه کرده است. تجمع ده‌ها هزار نفری مردم عزادار و معترض در فاصله سینما سعدی تا پارمونت با شعارهایی علیه آیت لله خامنه ای تا بعد از ظهر عاشورا ادامه داشته است. مسجد قبا محل سخنرانی آیت الله دستغیب در محاصره نیروهای امنیتی است. و پلبس به ضرب و شتم معترضان پرداخته است.
* ساعت ۲:۳۶ - معترضان برای مقابله با گارد ویژه، موتورها را آتش زدند. آنها در واکنش به کشته شدن چند نفر شعار می دهند: می کشم، می کشم، آنکه برادرم کشت. براساس این ویدئو معترضان چند تن از افراد نیروی های ویژه و یا لباس شخصی را به شدت مورد ضرب و شتم خود قرار می دهند.
http://www.youtube.com/watch?v=KrHz8dVCS-k&feature=player_embedded

درگیری شدید بین مردم و نیروهای سرکوبگر درخیابان آزادی

بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی، درگیریهای شدید بین مردم و نیروهای سرکوبگر که تا به حال منجر به آتش کشیدن 4 ماشین گارد و یک ماشین نیروی انتظامی شده است.
صدها هزار نفر در خیابانهای مختلف تهران که مشغول عزاداری عاشورا بودند و شعارهایی علیه رژیم سر می دادند . مورد یورش وحشیانه نیروهای سرکوبگر قرار گرفتند. که مردم به مقابله برخواستند و در گیریهای در خیابانهای مختلف ادامه دارد. در این درگیریها تعدادی زخمی شدند و گزارشاتی حاکی از آن است که تعدادی جان باختند.
مردم و بخصوص جوانان دختر و پسر با یورشهای وحشیانه نیروهای ولی فقیه مقابله می کنند آنها با سنگ با نیروهای سرکوبگر که وحشیانه به مردم تهاجم می کردند درگیر شدند. در نقاطی از تهران حتی نیروهای سرکوبگر را خلع سلاح کردند و آنها را گوشمالی دادند بخصوص نیروهای گارد موتور سوارو لباس شخصیها .
مردم در حالی که با نیروهای سرکوبگر درگیر هستند اقدام به سر دادن شعار های مختلف می کنند که بعضی از شعارهایی به قرار زیر است؛ این ماه ماه خونه سید علی سرنگونه /مرگ بر دیکتاتور/ ما اهل کوفه نستیم که پشت یزید بیستیم/ تجاوز جنایت مرگ بر این ولایت / زندانی سیاسی آزاد باید گردد/ دیکتاتور بدونه بزودی سرنگونه/ مرگ بر خامنه ای و شعارهای متعدد دیگر
سر خیابان رودکی بسوی خیابان آزادی جوانان پس از دریگیریهای شدید با نیروهای گارد و نیروی انتظامی که مانع ورود مردم به خیابان آزادی می شدند. مردم موفق شدن 4 ماشین گارد ویژه و یک ماشین نیروی انتظامی را به آتش کشیدند و تعدادی از آنها را گوشمالی دادند طوری که بقیه گاردیها و نیروی انتظامی از آن نقطه متواری شدند.
مردم به همدیگر می گویند که قصد دارند امشب را به شام غریبان رژیم تبدیل کنند. در حال حاضر درگیری شدید در میدان انقلاب،میدان امام حسین ،میدان فردوسی و سایر نقاط تهران ادامه دارد و نیروهای سرکوبگر گاها اقدام به تیراندازی می کنند . آنها همچنین بصورت گسترده اقدام به پرتاب گاز اشگ آور می کنند.

درگیری شدید بین مردم و نیروهای سرکوبگر درخیابان آزادی

بنابه گزارشات رسیده به فعالین حقوق بشر و دمکراسی، درگیریهای شدید بین مردم و نیروهای سرکوبگر که تا به حال منجر به آتش کشیدن 4 ماشین گارد و یک ماشین نیروی انتظامی شده است. صدها هزار نفر در خیابانهای مختلف تهران که مشغول عزاداری عاشورا بودند و شعارهایی علیه رژیم سر می دادند . مورد یورش وحشیانه نیروهای سرکوبگر قرار گرفتند. که مردم به مقابله برخواستند و در گیریهای در خیابانهای مختلف ادامه دارد. در این درگیریها تعدادی زخمی شدند و گزارشاتی حاکی از آن است که تعدادی جان باختند.
مردم و بخصوص جوانان دختر و پسر با یورشهای وحشیانه نیروهای ولی فقیه مقابله می کنند آنها با سنگ با نیروهای سرکوبگر که وحشیانه به مردم تهاجم می کردند درگیر شدند. در نقاطی از تهران حتی نیروهای سرکوبگر را خلع سلاح کردند و آنها را گوشمالی دادند بخصوص نیروهای گارد موتور سوارو لباس شخصیها .
مردم در حالی که با نیروهای سرکوبگر درگیر هستند اقدام به سر دادن شعار های مختلف می کنند که بعضی از شعارهایی به قرار زیر است؛ این ماه ماه خونه سید علی سرنگونه /مرگ بر دیکتاتور/ ما اهل کوفه نستیم که پشت یزید بیستیم/ تجاوز جنایت مرگ بر این ولایت / زندانی سیاسی آزاد باید گردد/ دیکتاتور بدونه بزودی سرنگونه/ مرگ بر خامنه ای و شعارهای متعدد دیگر
سر خیابان رودکی بسوی خیابان آزادی جوانان پس از دریگیریهای شدید با نیروهای گارد و نیروی انتظامی که مانع ورود مردم به خیابان آزادی می شدند. مردم موفق شدن 4 ماشین گارد ویژه و یک ماشین نیروی انتظامی را به آتش کشیدند و تعدادی از آنها را گوشمالی دادند طوری که بقیه گاردیها و نیروی انتظامی از آن نقطه متواری شدند.
مردم به همدیگر می گویند که قصد دارند امشب را به شام غریبان رژیم تبدیل کنند. در حال حاضر درگیری شدید در میدان انقلاب،میدان امام حسین ،میدان فردوسی و سایر نقاط تهران ادامه دارد و نیروهای سرکوبگر گاها اقدام به تیراندازی می کنند . آنها همچنین بصورت گسترده اقدام به پرتاب گاز اشگ آور می کنند.

فرمانده نیروی انتظامی ادعا کرد:

هیچ کس امروز در تهران کشته نشده است تایید دستگیری در نیاوران و اطراف

حسینیه جماران در شب گذشته و دستگیری در خیابان های آزادی و انقلاب در روز عاشورا

روشنگری: در حالی که تصاویر ویدئویی منتشره از پل کالج در یوتیوب که مربوط به اعتراضات امروز است, نشان می دهد که جگونه مردو و جوانان دو زحمی یا جانباخته را بر سر دست می برند, و خبرگزاری آسوشپیتدپرس تصویری به نقل از سایت های داخلی منتشر کرده است که تصویر غرقه به خون یک جوان جانباخته را نشان می دهد, سردار رجب زاده فرمانده انتظامى تهران بزرگ در گفتگو با خبرگزاری ایسنا, "اخبار برخى رسانه‌ها و سایت‌ها مبنى بر كشته شدن چند تن در تجمعات امروز تهران را تكذیب كرد" و گفت: "تا كنون خبرى از كشته شدن فردى به پلیس در تجمعات امروز گزارش نشده است."
به گزارش ایسنا وی ادامه داد:" پلیس هیچ تیراندازى در تهران نداشته و ماموران حاضر سلاح جنگى به همراه ندارند."
فرمانده انتظامى تهران بزرگ در رابطه با تعداد دستگیری‌هاى صورت گرفته توسط پلیس با بیان این كه هنوز جمع‌بندى نهایى در این زمینه انجام نشده است، افزود:‌ تجمعات امروز بیشتر در خیابان‌هاى انقلاب و آزادى بوده است البته تعداد تجمع‌كنندگان هنوز برآورد نشده است.
سردار رجب‌زاده درباره وقایع پیش‌آمده در اطراف حسینه جماران طى شب گذشته نیز گفت‌: در این رابطه هم تعدادى در خیابان نیاوران دستگیر شدند كه تعداد افراد دستگیر شده پس از جمع‌بندى نهایى اعلام خواهد شد.
وى خاطرنشان كرد: ماموران پلیس در حسینیه جماران حضور نداشتند و تنها تجمع‌كنندگان در خیابان نیاوران و افرادى را كه قصد انجام تحركاتى داشتند متفرق كردند.
فرمانده انتظامى تهران بزرگ در رابطه با ورود غیرمجاز چند تن از ماموران پلیس به خبرگزارى دانشجویان ایران در روز شنبه و مضروب كردن یك تن از خبرنگاران این رسانه، اظهار كرد:‌ دستور ما این است كه ماموران پلیس به هیچ عنوان وارد خانه‌ها و اماكن عمومى نشوند و این ماموران نیز سرخود به ایسنا وارد شده بودند.
وى تاكید كرد: وسط درگیرى بعضى اوقات چنین موضوعاتى نیز پیش می‌آید كه البته این ماموران را شناسایى و با آنها برخورد خواهیم كرد.

اعلام وضعیت فوق العاده از سوی شورای عالی امنیت ملی برای نیروهای امنیتی و نظامی؟

روشنگری: خبری که دقایقی پیش انتشار یافته از اعلام وضعیت فوق العاده از سوی شورای عالی امنیت ملی برای نیروهای نظامی و امنیتی رژیم حکایت دارد. در همین راستا ساعتی پیش خبر رسیده بود که بخش هایی از مناطق مرکزی تهران از کنترل نیروهای سرکوب خارج شده است و همچنین عکس هایی انتشار یافته بود که نشان می داد مردم خودروهای نیروی انتظامی را به آتش می کشند, به ماموران انتظامی و بسیجی ها حمله کرده و برخی از آنها را ضرب و شتم و خلع سلاح کرده اند. نیروهای بسیجی و امنیتی مجبور شدند در برابر تعرض جوانان و مردم از ولی عصر و پل کریمحان عقب نشنیی کنند.
از تهران خبر تایید نشده دریافت شده است که حاکی از آن است که کودتاچیان شروع به تخلیه بعضی پایگاههای نیروی انتظامی و بسیج از مناطق درگیری کرده اند تا مبادا اسلحه بدست مردم بیافند. در رابطه با خبر تیراندازی از درون یک مرکز نظامی آموزشی نیز یکی از توضیحاتی که تاکنون انتشار یافته حاکی از آن است که تیراندازی از داخل دانشکده افسری بوده و صدای تیراندازی مربوط به شلیک یک دانشجوی افسری بسمت هلیکوپتر رهبری بوده است.
ادامه اعتراضات در سراسر تهران و خارج شدن کنترل مناطقی از پایتخت از کنترل سرکوبگران با انتشار موجی از خبرهای لحظه به لحظه همراه شده است که تعیین صحت و سقم برخی از آنها بشدت دشوار است. با این حال به خاطر اهمیت فوق العاده بازتاب این اخبار, روشنگری اقدام به انتشار آنها می کند. روشنگری از کاربران خود می خواهد که خبرهای خود را از طریق فوروم روشنگری در اختیار سایرین قرار دهند. گفتنی است بر اساس یک برآورد تخمینی در بخش خبر سایت روشنگری در لحظه حاضر که این یادداشت خبری تنطیم می شود در هر دقیقه بیشتر از 60 خبر از درگیری ها در تهران بر روی شبکه اینترنت انتشار می یابد.

فعالین حقوق بشر- رادیو فردا- روشنگری - ٦ دی ٨٨

گوشه های از اعتراضات و مبارزات مردم در روز"عاشورا" در تهران

یکشنبه ٦ دی ماه ١٣٨٨ - ٢٧ دسامبر ٢٠٠٩