افق روشن
www.ofros.com

گزارش ماهانه نقض حقوق کارگران - فروردین ماه ۸۹


هرانا                                                                                                      چهارشنبه ١ اردیبهشت ١٣٨٩

آنچه در پی می آید حداقل موارد نقض حقوق کارگران در ایران در محدوده زمانی فروردین ماه سال ٨٩ است که توسط مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری یا ثبت شده است:

تجمع و اعتراض

تجمع ۱۵۰ کارگر که هفت ماه است حقوق نگرفته‌اند: حدود ۱۵۰ نفر از کارکنان کارخانه سبلان پارچه اردبیل فروردین ماه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق هفت ماهشان در مقابل ساختمان استاندارى اردبیل تجمع کردند.
اعتراض کارگران شرکت صنایع اراک به دلیل عدم پرداخت حقوق: بیش از ۱۵۰ کارگر شرکت صنایع اراک به دلیل عدم پرداخت حقوق شش ماهه اخیر و معرفی تعدادی از آنها به بیمه بیکاری در آستانه بازنشستگی و اجرا نشدن تعهدات کارفرما معترضند و قصد تجمع در برابر نهاد ریاست جمهوری را دارند.
ادامه اعتراض کارکنان تامین اجتماعی به عدم افزایش دستمزدها: اعتراضات جمعى از کارکنان سازمان تامین اجتماعى به دلیل
عدم افزایش دستمزد و عدم پرداخت بخشى از بهره ورى و کارانه ادامه دارد.
تجمع اعتراض آمیز چهارصد کارگر بارانداز در آبادان: کارگران و نمایندگان ۲۳ شرکت تخلیه و بارگیرى فعال در بارانداز شلمچه در مقابل ساختمان مرکزى منطقه آزاد اروند در آبادان و در محل نماز جمعه خرمشهر تجمع اعتراض آمیز برپا کردند.
کارگران چینى ‌حمید مقابل اداره کل کارشهر قم تجمع کردند: یش از ۵۰ نفر از کارگران ‌کارخانه تعطیل شده چینى حمید قم، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود امروز صبح در مقابل در اداره کل کار و امور اجتماعى استان تجمع کردند.
کارگران نساجى بافته‌ها در مقابل استاندارى کرمان تجمع کردند: تعدادى از کارگران نساجى بافت‌هاى کرمان به دلیل تعطیلى و عدم پرداخت سنوات در محل استاندارى کرمان تجمع کردند.
موج اعتراضات کارگرى در خوزستان: پس از کارگران شهرداری آبادان، نوشابه خرمنوش و تخلیه و بارگیری خرمشهر در استان خوزستان، کارگران اتوبوسرانی و لوله سازی اهواز هم دست به تجمع اعتراض آمیز زدند و به موج وسیع اعتراضات کارگرى در ایران پیوستند.
تجمع اعتراضی ۶۰ تن از کارگران شرکت میلاد اصفهان: صبح روز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه، ۶۰ نفر از کارگران شرکت میلاد از توابع مجتمع صنایع قایم رضا در برابر دفتر این مجتمع واقع در سه راه توحید شهر اصفهان تجمع کردند.
دومین تجمع کارگران شرکت میلاد اصفهان برگزار شد: صبح امروز سه شنبه ۳۱ فروردین بار دیگر ۶۰ تن از کارگران شرکت میلاد روبروی دفتر مجتمع صنایع قائم رضا واقع در سه راه توحید شهر اصفهان تجمع کردند.

خطر جانی و شرایط سخت کاری

ادامه کار کارگران یک معدن زغال سنگ در شرایطى بسیار دشوار: کارگران یک معدن زغال سنگ در استان کرمان در شرایط بسیار نامناسبى به کار ادامه مى دهند و امنیت جانی ندارند.
مصدومیت شدید یکی از کارگران کارخانه ذوب آهن اصفهان در حین کار: هفته گذشته مهدی امیدی، کارگر شرکت تابان نیرو سپاهان در حین انجام تعمیرات در نیروگاه حرارتی کارخانه ذوب آهن اصفهان به علت سقوط قلاب جرثقیل از ناحیه بینی، فک، گردن و کمر دچار آسیب دیدگی شد.

تعطیلی کارخانه - اخراج

اخراج کارگران و تعطیلی بزرگترین کارخانه نوشابه سازى خاورمیانه: کارکنان شرکت تولید نوشابه خرمنوش خرمشهر اخراج شدند و این واحد تولیدى که یکى از بزرگترین خطوط تولید نوشابه در خاورمیانه و ایران محسوب می شود، تعطیل شد.
آغاز اخراج‌ها در شرکت مخابرات پس از تصاحب آن توسط: شرکت مخابرات ایران پس از واگذاری به کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین وابسته به شرکتهای زیرمجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تعدیل نیرو در شرکتهای وابسته را آغاز کرده است.
پلمپ شرکت صنعت و معدن فولاد ابرکوه و بیکارى دهها کارگر: در پى پلمپ شرکت صنعت و معدن فولاد ابرکوه که با دستور مدیر کل سازمان محیط زیست استان هرمزگان صورت گرفت دهها کارگر و کارمند این شرکت از کار بیکار شدند.
نود درصد کارگران عسلویه اخراج شدند: اخراج های گسترده در عسلویه تعداد کارگران را از ۴۰ هزار نفر در سال ۸۳ به ۴ هزار نفر کاهش داده است.
موج اخراج نیروهاى جوان از صندوق پس انداز کارکنان راه آهن: مدیرعامل جدید صندوق پس انداز کارکنان راه آهن در طول سه ماه گذشته تاکنون در دو مرحله ۱۰ نفر از نیروهاى جوان خود را تعدیل و از نیروهاى بازنشسته به جاى آنها استفاده می‌کند.
اخراج گسترده کارگران شرکت های دولتی در شهر اراک: درآستانه روز جهانی کارگر، روز اول ماه مه، وضعیت کارگری در شهر اراک، بزرگترین قطب صنعتی ایران، بحرانی است و شرکت های دولتی در شهر اراک، بسیاری از کارگران خود را اخراج نموده اند.
نیمى از واحدهاى صنعتى خیرآباد تعطیل شده است: دراثر رسیدگى نکردن مسوولان حدود ۵۰ درصد واحد صنعتى خیر آباد ورامین تعطیل شده است.
رانندگان معترض اتوبوس حمل و نقل همگانى شهرستان لنجان حقوق دریافت نکردند: در پى ۴ ماه تاخیر در پرداخت حقوق رانندگان اتوبوس حمل و نقل همگانى شهرستان لنجان استان اصفهان در اواخر سال گذشته و نامه نگارى ۱۵ تن از رانندگان به فرماندارى شهرستان نماینده شهرستان در مجلس و نیز استاندارى در حالى که حقوق سایر رانندگان به طور کامل پرداخت گردید به ۱۵ راننده معترض حقوقى داده نشد.
تعطیلی‌های دامنه‌دار کارخانه‌های چرم مشهد : تعطیلی کارخانه‌های چرم‌سازی در مشهد ادامه دارد و این تعطیلی‌ها موجب بیکار شدن حداقل هزار و پانصد کارگر شده است.
اخراج و بیکاری هزار کارگر در ایلام : على غیاثى یک فعال کارگرى در استان ایلام از بحران واحدهاى صنعتى خبر داد و گفت: طى سال‌هاى ۸۷ و ۸۸ تعداد ۲۰ واحد استان تعطیل شده و بیش از هزارکارگر اخراج و بیکار شده‌اند.

بیکاری و عدم امنیت شغلی

کارخانه صنایع فلزى تا پایان فروردین به روى کارگران بسته می شود: به دلیل نبود مواد خام‌، کارخانه صنایع فلزى شماره یک تهران، تا پایان فروردین ماه تعطیل و درهاى آن به روى تمامى کارگران آن که تنها نزدیک به ۳۵۰ تن از ایشان کارگر رسمى اند؛ بسته خواهد شد
نگرانی نسبت به افزایش بیکاری کارگران در قزوین: بیشتر واحدهاى تولیدى استان قزوین تا پایان فروردین ماه تعطیل هستند و کارفرمایان از قبل شروع سال ۸۹ با تمامى کارگران قراردادى تسویه حساب کرده و به آنها گفته بودند که از آغاز سال جدید در سرکار خود حاضر نشوند.
اخراج‌ کارگران در تعطیلات عید نوروز سال‌جارى رشد ۷۰ درصدى داشته است: معاون امور استان‌هاى خانه‌کارگر معتقد است که اخراج‌ها در تعطیلات عید نوروز سال‌جارى نسبت به سال ۸۷ در استان تهران از رشد ۴۹ درصدى برخوردار است و اگر رقم این آمار را به کل کشور تعمیم دهیم بیش از ۵۰ درصد خواهد بود.
علی رغم وجود ۳۸۰ کارخانه؛ پنج هزار نفر در کمالشهر کرج بیکار هستند: به رغم وجود ۳۸۰ کارخانه در کمالشهر بیش از پنج هزار بیکار ثبت نام شده در این منطقه وجود دارد.
سه هزار دویست کارگر در تبریز در معرض بی کاری: شماری از کارخانه‌های تبریز به‌دلیل مشکلات مالی، سوءمدیریت و بدهی‌های هنگفت به بانک‌ها و پیمانکاران، دست به تعدیل یا اخراج کارکنان خود زده‌اند و ۳۲۰۰ کارگر نیز بر همین اساس در معرض تهدید جدی قرار گرفته اند.

جلوگیری از تجمع

ابهام در پاسخ مسوولین به درخواست رئیس خانه کارگر برای برگزاری راهپیمایی روز جهانی کارگر: رئیس خانه کارگر، برای برگزاری تجمع و راهپیمایی روز کارگر امسال از دولت درخواست مجوز کرده است اما وزارت کار و دولت با این درخواست او موافقت نکرده اند و برگزاری راهپیمایی امسال خانه کارگر در هاله ای از ابهام قرار دارد.

عدم پرداخت حقوق و مزایا

کارگران کارخانه ایران پتو و تهران پتو بیست و شش ماه است که حقوق دریافت نکرده اند: یکی از کارگران کارخانه نیمه تعطیل ایران ترمه و تهران پتو گفت:"کارخانه ای که روزی۳هزارنفرمستقیم و۲۰هزارنفرغیرمستقیم ازآن نان می بردند، باوضعیت فعلی درحال نابودی است و کارگران آن بیست و شش ماه است که حقوق و مزایایی دریافت نکرده اند."

هرانا

چهارشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٨٩