افق روشن
www.ofros.com

گزارشی از آخرین وضعیت کارخانه خورشید زریبار سنندج

کارگر کارخانه خورشید                                                                                  یکشنبه ٨ آذر ۱٣٨٨


گزارشی از آخرین وضعیت کارخانه خورشید زریبار سنندج (شاهو سابق )

که توسط یکی از کارگران این کارخانه برای کمیته هماهنگی ارسال شده است.

شرکت تولیدی و صنعتی خورشید زریبار ( کار خانه ریسندگی شاهو سابق ) با تولید مالشعیر ایستک در تاریخ ٣٠ تیر ماه ٨٨ افتتاح و مورد بهره بر داری قرار گرفت.
این شرکت با تعداد ١٦٠ نفر کارگر و تولید روزانه ٣٢ هزار بطری و٢٠ هزار قوطی ایستک در ساعت مشغول به کار می باشد و کارگران در دو شیفت ١٢ ساعته کار می کنند که بجز ١۵ نفر از کارگران که مربوط به شرکت قدیمی ( شاهو ) می باشند، همگی بصورت قرار داد های یک وسه ماهه و تعدادی محدود هم قرار داد نه ماهه مشغول به کار می باشند.لازم به ذکر است که ان ١۵ نفر کارگر قدیمی که هر کدام دارای سابقه کاری ٢٠ الی ٢۵ سال می باشند در فر وردین امسال با فشار و تهدید مدیریت تن به تسویه سنواتی دادند و هر کدام از انها در ازای هر سال خدمت کار ، یک ماه حقوق در یافت نموده اند وبه سر کارهایشان بر گشته اند . همچنین قرار بر این بود با استفاده از ماده ١٠ قانون باز سازی و نوسازی صنایع مصوب سال ٨۴ ،هر گاه سابقه این کارگران به ٢۵ سال برسد از طرف ساز مان تامین اجنماعی بازنشسته شوند. اما تامین اجتماعی کردستان عملا از این کار جلوگیری نموده و مانع شده است .لازم به ذکر است که تعداد ١٣٠ نفر از همکاران قدیمی این کارگان از این مزایا استفاده نموده و بازنشسته شده اند و تنها این ١۵ نفر باقی مانده اند و به نا چار در شرکت تازه تاسیس با همان پایه و حقوق رسمی ، کار می کنند . شرکت خورشید زریبار ایستک با نصب بیش از ۵٠ دوربین مدار بسته در کل کار خانه و فشار و تهدید کارگران مبنی بر عدم تمدید قرار داد هایشان به استثمار و بهر کشی با کم ترین امکانات رفاهی و بهداشتی و امنیت شغلی برای پرسنل خود مشغول به کار می باشد. در وقت نهار، کارگران به ناچار در پای دستگاه خود ایستاده و بدون خاموش کردن آن ، در حین کار غذای خود را صرف می کنند و حتی اگر کارگری به دلیل اشنا نبودن با کار دستگاه در حین کار دچار حاد ثه ای گردد نمی تواند ان را برای مراجع قانونی بازگو نماید و به نا چار با استفاده از مرخصی خود یک الی دو روز استراحت میکند و از ترس بی کار شدن به سر کارش باز می گردد.
مدیریت شرکت در مهر ماه امسال سالن های تولید را دو شیفته نمود و به دلیل رکود و عدم فروش محصول تولید شده در اواسط مهر ،کارگران سالن تولید را به ده روز مرخصی اجباری فرستاد.مجد دا در ابان ماه امسال شروع به تولید نمود تا اینکه در ٣٠ ابان ٨٨ بدون اطلاع قبلی اقدام به تعطیلی کل کار خانه نمود . البته به جز ان ١۵ نفر کارگرقدیمی شرکت شاهو و تعدادی از کارگران قسمت تاسیسات و نگهبانی که جمعا ٣٠ نفر می باشند .لا زم به ذکر است که این کارگران ساعت ٨ صبح شروع به کار می کنند و تا ساعت ٣ بعداز ظهر بدون خوردن نهار به خانه بر می گردند . صاحب شرکت عنوان نموده به دلیل سردی هوا وعدم فروش محصول، به نا چار اقدام به تعطیلی کار خانه نموده است و وعده داده است که بعد از مدتی همه کارگران را به سر کار هایشان باز می گرداند . همچنین اعلام کرده است در این مدت هیچ حقوق و مزایایی به کارگران تعلق نمی گیرد. لاز م است توضیح دهم چون تعدادی از کارگران از اشنا یان و اقوام خود صاحب کار خانه می باشند و تعدادی هم با پارتی و اشنا ئی این و ان به استخدام در آمده اند و حتی دارای مدرک تحصیلی فوق دیبلم و لیسانس و فوق لیسانس هم می باشند در میان انها به چشم می خورد که به علت ترس از عدم تمدید قرار دادهایشان از سوی مدیریت کار خانه ، لب به اعتراض نگشوده اند و هم اکنون هم کار خانه تعطیل می باشد .طبق اخرین گفته مدیر اداری ،از شنبه ٧/٩/٨٨ کل کار خانه تعطیل خواهد شد و حتی ان ٣٠ نفر که هم اکنون در قسمت بارگیری و تاسیسات و ساختمانی کار می کنند هم تعطیل می شوند. کارگران قدیمی به این وضع اعتراض نموده و به آنها اعلام نموده اند که حق و حقوق شما محفوظ بوده و بقیه بدون حقوق می باشند.

یک کارگر کارخانه خورشید زریبار

۵/٩/٨٨

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری