افق روشن
www.ofros.com

گزارش کمپین حمایت از اعتصابیون گوهردشت


کمپین حمایت از اعتصابیون                                                                              یکشنبه ۲٦ شهریور ۱۳۹٦ - ۱٧ سپتامبر۲۰۱٧


"سرنوشت نامعلوم دستگير شدگان مقابل زندان گوهردشت"

از اول صبح امروز ۲۵ شهریور درحالی‌که خانواده‌ی دو تن از بازداشت‌شدگان تجمع همبستگی با زندانیان اعتصابی در مقابل زندان گوهردشت، منتظر انتقال عزیزان‌شان به دادسرای انقلاب کرج بودند ساعت یازده و ربع واله زمانی، بهنام ابراهیم زاده و پیمان سالمی با دست‌های بسته و با حضور دو مامور امنیتی در حالی‌که از روحیه‌ی خوبی برخوردار بودند و ماموران از تماس آن‌ها با نزدیکان‌شان جلوگیری می‌کردند وارد دادسرای انقلاب کرج شدند اما پس از نیم ساعت دو مامور مربوطه در حالی‌که دستبندهای زندانیان را به‌دست داشتند از دادسرا خارج و در مقابل سوال خانواده ها در مورد سرنوشت عزیزان‌شان گفتند آن‌ها نیز تا دقایقی دیگر خواهند آمد.
اما پس از این‌که با گذشت حدود یک ساعت از خروج آنان از دادسرا خبری نشد نزدیکان بازداشت‌شدگان وارد محل دادسرا شدند و با مراجعه به بخش‌های مختلف آن، جویای وضعیت عزیزان خود شدند و در کمال تعجب به هر قسمتی از آن سر زدند، مسئولان مربوطه از حضور آنان در دادسرا و وضعیت‌شان اظهار بی اطلاعی کردند و پیگیری این خانواده‌ها در مورد محل نگهداری و سرنوشت عزیزان‌شان تا ساعت ۱۵ بعد از ظهر که دادسرا به‌طور کامل تعطیل شد نتیجه‌ای نداد.
کمپین دفاع از زندانیان اعتصابی گوهردشت، با محکوم کردن تداوم بازداشت واله زمانی، بهنام ابراهیم زاده و پیمان سالمی، تلاش نهادهای امنیتی برای بی خبر نگه داشتن خانواده‌های آنان از وضعیت این عزیزان را وسیله‌ای برای اعمال فشار به خانواده‌های آن‌ها ارزیابی میکند و بدین‌وسیله با تاکید بر اطلاع‌رسانی دقیق به آنان در مورد وضعیت و محل نگهداری عزیزان‌شان، خواهان آزادی فوری وبی قید و شرط واله زمانی، بهنام ابراهیم زاده و پیمان سالمی است.

۲۵ شهریور ۱۳۹٦

****************

گزارشی از وضعیت زندانیان اعتصابی، تجمع همبستگی در مقابل زندان و دستگیری چهار نفر

امروز ، طبق روال هر چهارشنبه، روز ملاقات با زندانیان سیاسی گوهردشت بود و به بسیاری از زندانیان حتی زندانیان اعتصابی ملاقات حضوری داده‌ شده بو.د در این ملاقات مشخص شد که به‌جز ۴ نفر ، اعتصاب دیگر زندانیان به اتمام رسیده است هرچند که مطالباتشان همچنان پابرجاست.
سعید شیرزاد، رضا شهابی، سعید پورحیدر و محمد نظری همچنان در اعتصاب هستند که البته مطالبات این چهار نفر به‌جز سعید شیرزاد از ابتدا متفاوت و معطوف به وضعیت پرونده هایشان بوده است. تنها سعید شیرزاد مطالباتی همچون سایر اعتصابیون داشت که اکنون نیز بر اساس همان مطالبات در اعتصاب غذا به سر می‌برد اگرچه با قطعیت نمی‌توان دراین‌باره نظر داد.
چیزی که همه زندانیان به‌ویژه زندانیان اعتصابی که اکنون به اعتصاب خود خاتمه داده‌اند بر آن تأکید داشتند این نکته بود که نه ‌تنها مطالباتشان پاسخی دریافت نکرده که اوضاع بند به‌ مراتب بدتر شده است به‌ طوری‌که معدود روزنامه‌هایی هم که وارد بند می‌شد اکنون ممنوع شده و امکان خرید از فروشگاه وجود ندارد.
زندانیان اعتصابی از تمام افراد، شخصیت ها و فعالان کارگری، معلمان، زنان و دانشجویان و ... که در این مدت آن‌ها را تنها نگذاشتند تشکر و قدردانی نمودند.
اعتصاب چهار زندانی سیاسی و صنفی گوهردشت در حالی ادامه دارد که امروز تجمع اعلام همبستگی فعالین صنفی و مدنی با زندانیان اعتصابی حوالی ساعت ۱۲ ظهر مورد یورش نیروهای انتظامی قرار گرفت و طی آن علاوه بر ضبط گوشی های تعدادی از تجمع کنندگان، واله زمانی در محل دستگیر شد و سپس نیروهای انتظامی پس از پایان تجمع در مقابل زندان با تعقیب تجمع کنندگان در مسیر بازگشت، سه نفر دیگر از آنان، بهنام ابراهیم زاده، پیمان سالمی و صالح اسعدی را بازداشت و به کلانتری ۱۹ باغستان برده و سپس همه ی آنان را به پلیس امنیت میدان نبوت منتقل کردند که قرار است فردا جهت تعیین تکلیف به دادسرا برده شوند.
در تجمع امروز فعالان صنفی و مدنی که به دنبال دعوت حاميان "كمپين دفاع از زندانيان اعتصابی" صورت گرفت؛ جمعیتی از ساعت 9 صبح در كنار خانواده هایی كه برای ملاقات آمده بودند در بيرون درب ملاقات گرد هم آمدند و با خانواده های زندانيان كه براي ملاقات آمده بودند همدردی می كردند. تجمع کنندگان، پيام هایی در حمايت از زندانيان برای آنان مي فرستادند و خانواده ها ضمن تشكر از اين همبستگی با تجمع كنندگان درباره ی زندانيان و وضعيت آنان به گفتگو مي پرداختند. برخی از خانواده ها و همراهانشان به پذيرایی از تجمع كنندگان مبادرت می كردند. خانواده هایی كه ازملاقات برمی گشتند اخبار اعتصاب غذا كنندگان را می آوردند.
اين وضعيت تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت و تجمع کنندگان در حالی‌که منتظر بازگشت خانواده های زندانیان اعتصابی از ملاقات بودند از سوی مأموران انتظامی جهت پراکنده شدن تحت فشار قرار گرفتند. آنان با دادن اخطارهایی خواستار پراكنده شدن تجمع كنندگان شدند و از آنجا كه تجمع با موفقيت انجام شده بود و آخرين دسته های ملاقات كنندگان در حال بيرون آمدن بودند؛ صلاح را بر آن دانستند كه محل را ترک كنند تا آسيبی به خانواده ها نرسد. مأموران حین پراکنده کردن اقدام به ضبط گوشی موبایل برخی از تجمع کنندگان كردند و در نتيجه برخی واكنش ها ايجاد شد. مأموران كه در پی دستگيری يكی از دختران در حال فيلم گرفتن بودند با عكس العمل شديد تجمع كنندگان مواجه شدند كه منجر به رهایی او شد اما در اين بین گوشی او را ربودند که با عکس العمل مجدد تجمع کنندگان مواجه و در این بین واله زمانی بازداشت شد.

۲۲ شهریور ۱۳۹٦

****************

از آخرین وضعیت زندانيان اعتصابي

با توجه به اینکه روزهای چهارشنبه هر هفته، تنها روز دسترسی خانواده ها به زندانیان اعتصابی و کسب خبر از وضعیت آنان است این گزارش بر اساس آخرین اخبار در روز چهارشنبه گذشته مورخه ۱۳۹٦/٦/۱٦ تهیه شده است.
اخرین آمار زندانیان اعتصابی و وضعیت آنان:
- در حال حاضر تعداد زندانیان اعتصابی یازده نفر است كه عبارتند از: محمدامیر خیزی - رضا اکبری منفرد - سعیدماسوری - شاهین ذوقی تبار - حسن صادقی - ابوالقاسم فولادوند - امیرقاضیانی - رضاشهابی - محمدنظری - پیام شکیبا - سعیدشیرزاد -
- عده اي ديگر از اعتصابيون كه در روزهاي قبل حالشان و خيم شده است به نحوي ديگر با هم بندیهای در حال اعتصاب غذای خود همراهي ميكنند. تمامی افراد گفته شده خواستشان بازگشت به سالن قبلی و اعاده خسارت و حیثیت می باشد. در این میان رضا شهابی خواهان آزادی خود است.
- سعید پورحیدر هم که به علت شدت ضعف بی هوش و سرش به لبه ی تخت خورده بود و دچار آسیب به بیناییش شده بود و در پی آن به بیمارستان منتقل شده و پس از بازگشت به بند اعلام اعتصاب غذای خشک کرده بود. جمعه شب پیش(۹۶/۶/۱۱) اعتصابش را با قولهایی که از طرف دادستانی مبنی بر همکاری به او داده اند، شکسته است.
- محمد نظری از هفته گذشته تاکنون خونریزی معده داشته،اما به بیمارستان منتقل نشده است. وی با کاهش ۱۲کیلویی وزن مواجه شده و وضعیت جسمانیش وخیم و معده اش حتی آب را پس می‌دهد. کسی هم برای رسیدگی به وضعیتش نیامده است.
- سعید شیرزاد ۱۳کیلو کاهش وزن داشته و فشار خونش به شدت افت کرده است، بهداری حتی از تزریق سرم خودداری می کند و بعضی مواقع معده اش آب را قبول نمی کند
- محمد بنازاده امیرخیزی با سن بالا (۷۵سال) به علت اعتصاب حال جسمانی اش به شدت وخیم است و خواسته است وقت دکتر بگیرد که با مخالفت شدید زندان و دادستانی مواجه شده است.
- آقای ابوالقاسم فولادوند همچنان ممنوع الملاقات هستند.
- وضعیت جسمی بقیه زندانیان نیز پس از ۴۴ روز اعتصاب غذا به هيچ وجه خوب نيست

پرونده سازی جدید علیه زندانیان اعتصابی:
- یک پرونده جدید برای ۱۱ نفری که انفرادی بوده اند، باز شده و حتی در پرونده و پوشه زندان آنها ثبت شده است. اتهاماتی که به آنها نسبت داده اند عبارتند از ::توهین به رهبری - توهین به مقامات کشوری - اخلال در نظم .
- قاضی اجرای احکام کهندانی و رییس زندان مردانی باعث این پرونده سازی جدید هستند. گفتنی ا‌ست اگر این حکم ها تایید شود بین دو تا دو و نیم سال حبس به پرونده این زندانیان اضافه می شود.
- سعید ماسوری - رضا اکبری منفرد - ابوالقاسم فولادوند - امیرقاضیانی - شاهین اقدامی - ابراهیم فیروزی - حسن صادقی - سعید شیرزاد - شاهین ذوقی تبار - پیام شکیبا - مجید اسدی از جمله افرادی هستند که به علت اعتراضشان با پرونده سازی جدید مواجه هستند.

شرایط زندان:
- تمام شرايط، همان شرايط سابق و کلیه زندانیان از امکانات اولیه محروم هستند. هیچ گونه تهویه هوایی وجود ندارد. آب آشامیدنی سالم در دسترس نیست. هیچ امکاناتی وجود ندارد و هیچ کدام از وسایل آنها از جمله تصفیه آب، کولر، هواکش، تلویزیون و... که در سالن قبلی(سالن۱۲) داشته اند به آنها داده نشده است همچنین به علت بستن تمام منافذ و پنجره ها از طریق جوش دادن روقه های فلزی و فنس، هوای کافی در سلولها وجود ندارد و هوا به سختی جریان دارد.
- در روز تنها ۲ساعت هواخوری اعلام می شود که استفاده از آن هم به دلیل بالا بودن سالن۱۰ و تعدد پله ها، برای همه ی زندانیان از جمله افراد سالخورده و بیمار و اعتصابی به سختی صورت می گیرد.
- وضعیت بهداشتی بند اسفناک است‌. آب کلا قطع و در روز ۲ ساعت وصل می شود آن هم فقط آب سرد . بچه ها مجبورند در هواخوری با شلنگ آب، زیر آفتاب حمام کنند.
- اعتصابی ها به شدت ضعيف شده اند و رسيدگي پزشكي به هیچ عنوان صورت نمی گیرد. به طوریکه بهداری زندان کماکان از معاینه و گرفتن فشار خون و سرم زدن خوداری می کند.
- رييس زندان گفته دادستان دستور داده كه هيچ وسيله اي از قبيل راديو وتلويزيون و...در اختيارشان نگذاريد.
- مواد غذایی که در سالن ۱۲ بود و توسط زندانیان خریداری شده بود کلا فاسد شده به طوری که بوی بد آن سراسر اندرزگاه را گرفته بود و پاسداربندها مجبور شدند یخچال ها را خالی کرده و مواد غذایی را دور بریزند با این حال فروشگاه زندان پول اجناس تخریبی و سرقتی زندانیان را از خود زندانیان می خواهد. که این امر با اعتراض سالن مواجه شه است.
- فروشگاه همچنان از آوردن موادغذایی اولیه مورد نیاز زندانیان امتناع می کند.
- محمودی معاون دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، به سالن آمده و بچه ها شکایاتشان را در مورد سرقت و تخریب اموالشان به او ارائه دادند‌. اما محمودی به بچه ها گفته که هیچ مرجعی در ایران به شکایات شما رسیدگی نمی کند.
- هیچ کدام از اموال و وسایل شخصی زندانیان به آنان داده نشده و هم اکنون تنها دارائیشان ۲عدد پتوی سربازی (یا همان دولتی) است.
- زندانیان همچنان در شرایطی زیست می کنند که بیش از چهل دوربین مداربسته و دهها دستگاه شنود که حتی در حمام و توالت نصب شده اند، کوچکترین حریم خصوصی را از آنها گرفته است.
لازم به توضیح است به رغم ضرب و شتم های صورت گرفته در روز انتقال و به یغما بردن و تخریب وسایل شخصی آنان از جمله عکس های خانوادگی(حتی عکس کودکان)، هنوز هیچ مسئولی نسبت به این امور پاسخگو نبوده است و نحوه ی غارت اموال به گونه ای بوده که سربازان بر سر به یغما بردن اموال زندانیان به نزاع پرداخته اند.
اوضاع همچنان در بند متشنج و زندانیان همچنان از نحوه ی انتقالشان(با لباس خواب و همراه با توهین و ضرب و شتم) جریحه دار هستند. و مسئولین زندان به طرق مختلف سعی در تحریک آنان دارند.

کمپین حمایت از اعتصابیون زندان گوهر دشت - بیستم شهریور ماه ۱۳۹٦

لینک گروه تلگرامی کمپین: https://t.me/joinchat/ChA3bg4B7L7gMZMtr37yXg