افق روشن
www.ofros.com

علیرغم قول مدیران به پرداخت سنوات، کارگران به مدیریت بی اعتمادند


یک کارگر خودروساز                                                                                          پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹٢

علیرغم قول مدیران به پرداخت سنوات ۴٠ تا ۴۵ روز، کارگران به مدیریت بی اعتمادند

در ادامه ی اعتراضات کارگران ایران خودرو، قرار بر آن بود که کارگران، تا انتشار " کارآمد" که بنا بود، قولهای مدیریت مبنی بر (پرداخت حق سنوات) سالیانه ۴۵ روز، برای کارگران در شرف بازنشستگی مکتوب شود، منتظر شوند.
شنبه ٢١ اردیبهشت، نشریه ی " کارآمد" منتشر شد، اما نه از انتشار اعتراضات کارگری خبری بود و نه از قول و قرارهای مشعلچیان اثری. بعد از اعتراضات اولیه و اعتراض ٢٠٠ نفری، چند تجمع کوچکتر در کارخانه ی شمالی و کارگزینی کل صورت گرفت. مشعلچیان، یکی از مدیران منابع انسانی کارخانه، در گفتگو با معترضان، گفته بود، فرمهای پرداختی سالی یک ماه برای بازنشستگی تعویض شده و پرداختی ها مانند سال قبل، بین۴٠ تا ۴۵ روز می باشد.
یکشنبه 29 اردیبهشت، بار دیگر، حدود ٢٠٠ تا ٣٠٠ نفر، در کارخانه ی شمالی، مجاور دفتر نجم الدین، تجمع کردند. تعدادی از پرسنل حراست، به میان کارگران آمدند و یکی از حراستی ها در سخنرانی برای جمعیت، همان سخنان کلیشه ای را تکرار کرد؛ که ما با شما موافق هستیم، شرایط را درک کنید، بهانه به دست کسی ندهید و تجمع نکنید.
بالاخره با اصرار حراستی ها قرار شد که چند نماینده به دفتر مشعلچیان بروند، بعضی از کارگران مخالف رفتن بودند و میگفتند، همینجا تجمع کنیم و متفرق نشویم، (بالاخره) حدود ١٠ کارگر به دفتر مشعلچیان رفتند. از قرار در دفتر به کارگران گفته شده که خبر اعتراض شما در سایتها منتشر شده است.
مشعلچیان بار دیگر تاکید کرد که پرداختی ها از ۴٠ تا ۴۵ روز می باشد، اما به هیچ عنوان حاضر نشده است که این توافق را کتبا به اطلاع برساند.
چنین به نظر می رسد، که این دور از مبارزات با روحیه ی اعتراض بالای کارگران و با ترس و عقب نشینی مدیریت تمام شده است. اما کارگران نگران هستند که مبادا مدیریت قول خود را زیر پا بگذارد، و یا در فرصت بعدی روزهای پرداختی را کم کند. همه منتظر رفتار مدیریت هستند و آتش اعتراض هنوز روشن است.

**********************

اعتراض کارگران ایران خودرو برای دریافت حق سنوات هنگام بازنشستگی

در روز سه شنبه ١٧ اردیبهشت در کارخانه ایران خودرو حدود ٢٠٠ نفر از کارگرانی که در آستانه بازنشستگی هستند برای اعتراض به بلاتکلیفی خود (در خصوص نحوه ی محاسبه وپرداخت حق سنوات در زمان بازنشستگی) و به خصوص نسبت به شایعه پرداخت سالی یکماه، در کارخانه شمالی، در مجاورت دفتر مدیرعامل (نجم الدین)، گرد آمدند. مدیریت ایران خودرو در این سالها این پرداخت را از سالی ٣ ماه به ١/۵ ماه تنزل داده است.
یکی از کارگران به نمایندگی از طرف بقیه و با متنی تایپ شده، که در آن درخواست شده بود: « با توجه به سالها کار و زحمت و تورم موجود، حداکثر ممکن به ما پرداخت شود» به دفتر مدیریت رفت و بعد از چند دقیقه با دفتردار او بازگشت. با دخالت نیروهای حراست، قرار شد که فقط دو نماینده به کارخانه جنوبی (ساختمان کارگزینی کل) مراجعه کنند. بعد از مشورت بین کارگران، تصمیم بر این شد که حدود ٣٠ نفر با مینی بوس به کارخانه جنوبی بروند.
در بدو ورود، مشعل چیان، یکی از مدیران شرکت گفت؛آیا به مصلحت نبود که فقط دو نفر به نمایندگی می آمدید که کارمندان این واحد، که برای شما کار می کنند، بتوانند به کارشان برسند؟
پس از آن بین مشعل چیان، و جمع ٣٠ نفری کارگران گفنگوهایی ردو بدل شد که مهمترین آنها از این قرار بود:
- ماه هاست یک نفر یک نفر به اینجا می آییم و شما بدون جواب صریح و شفاف به هرکس چیزی می گویید. اصلا ما می خواهیم که در نشریه کارآمد، اطلاع رسانی شود، تا بدانیم تحت چه شرایطی، چه وقت و به خصوص با پرداخت چه مقدار پول بازنشسته می شویم. چرا در این مدت پاسخ گویی شما متناقض و این همه طولانی شده است.
- مشعل چیان در جواب گفت: شما نگران نباشید. مدیران شرکت به فکر شما هستند و با سازمان تامین اجتماعی در حال مذاکره هستند. شما که می دانید وضع شرکت خوب نیست. چند نفر از کارگران خودشان به ما گفته اند که سالی یک ماه می خواهند تا زودتر بازنشسته شوند. ما تمام مسائل را به دو نفر نماینده شما ابلاغ می کنیم و اگر تجمع کنید به جای من کسان دیگری با شما صحبت خواهند کرد!
- جواب ما چنین بود: اگر وضع شرکت خراب است پس چرا نجم الدین در نشریه کارآمد می گوید که وضع خوب است.
- مشعل چیان در جواب گفت : این برای حفظ آبروست و گرنه همه می دانند وضع خراب است.
- ما مدیران شرکت را به خوبی می شناسیم آنها فقط به فکر خودشان هستند، باید نظرات ما را به گوش نجم الدین برسانید. او که هیچ وقت در میان کارگران پیدایش نمی شود.
- نجم الدین هم مثل بقیه مدیرها است. او بدون واسطه بقیه مستقیما باید نظرش را بگوید.
- بعد از سالها خدمت صادقانه حالا که وقت عروسی دخترم است باید سرم را پایین بیاندازم و چندرغاز بگیرم.
- ما در جبهه زیر گلوله و خمپاره بوده ایم و جنازه ها را به دوش کشیده ایم، ما از مجروح شدن و خون دادن نمی ترسیم.
کارگران با روحیه بسیار بالا و حالت تهاجمی جواب مشعل چیان را می دادند و بالاخره قرار شد اگر در نشریه کارآمد بعدی خبری نشد، این بار با تعداد زیادتری جمع شوند.
کارگران بین خود قرارهای لازم را برای پخش خبر در میان کارگران، و جمع آوری نیرو، گذاشتند و متفرق شدند.
گفتنی است در این جمع ٢٠٠ نفری به جز کارگرانی که در نوبت بازنشستگی بودند، کارگران جوان نیز شرکت داشتند.
فردای آن روز یعنی چهارشنبه تعدادی کارگر بدون اطلاع از حرکت روز قبل، در کارگزینی کل جمع شدند و آنان نیز درخواست کردند تا نظرات مدیریت به طور شفاف در کارآمد درج شود و در غیر این صورت آنها نیز با تعداد زیادتری تجمع خواهند کرد.

یک کارگر خودروساز