افق روشن
www.ofros.com

ادامه مبارزات کارگران پس از حادثه خونبار ایران خودرو


رامین کوهیاری                                                                                                    پنجشنبه ۵ اسفند ١٣٨٩

بعد از پایان اعتصاب ایران خودرو در ٧ بهمن ٨٩ وقایع متعددی به این شرح اتفاق افتاد:
- در مراسم ختم یکی از کشته شدگان که دهنادی ( قائم مقام مدیر عامل ) نیز حضور داشت مورد اعتراض کارگران حاضر در مسجد قرار گرفت. وی در جواب گفت که کشته شدن کارگران یک حادثه بوده است. چرا همه جا علیه من شعار می دهید؟ کارگران اعتراض کردند که در اعتصاب اسفند ٨۴ شما قول دادید که کسی اخراج نشود اما بعد از مدتی و به تدریج کارگران معترض زیادی به بهانه های مختلف مثلا به علت تمام شدن مدت قرارداد و عدم تمدید قرارداد مجدد اخراج شدند. او درجواب گفت که مسئولیت این کار با معاونت نیروی انسانی بوده است و من نقشی نداشته ام!! همچنین در جواب کارگری با ١۵ سال سابقه کارکه به حقوق ۴٠٠ هزار تومانی خود اعتراض کرد، گفت که به دفتر من بیایید تا رسیدگی کنم ! کارگران با اعتراض گفتند اصلاٌ دفتر شما کجاست ؟!
- باقری معاونت منابع انسانی برکنار شد و احمد بذلی همکار نجم الدین در مگا موتور به جای او آمد.
- چهار نفر از روسای حراست بر کنار شدند. شایع شده است که دهنادی نیز برکنار خواهد شد.
- متاسفانه یکی از مجروحان حادثه ( سعید به نژاد ) ۵ بهمن در گذشت. اما مسئولان شرکت بدون اعلام رسمی و ابراز تسلیت، بی شرمانه سکوت کرده اند.
- مسئولان شرکت به مناسبت ٢٢ بهمن، بر خلاف سالهای قبل و به دلیل اعتراضات، سبد کالای هدیه ناچیزی اعلام کردند که در سالهای قبل ازآن خبری نبود.
- در ٢۴ بهمن، شرکت ایران خودرو به عنوان برترین شرکت ایرانی سال ٨٨ انتخاب شد. به این مناسبت قرار شد ١۵روز حقوق و مزایا پرداخت شود. اما این مبلغ کمتر از ١۵ روز بود که با اعتراضات کارگران جوابهای متفاوت و متناقضی از سوی منابع انسانی و امور مالی شرکت داده شد. اعتراضات همچنان ادامه دارد.
-پس از شکسته شدن رکورد تولید سال قبل اعلام شد به کارکنان تولیدی ٣٢٠ هزار، پشتیبانی ٢٧٠هزار و ستادی ٢٢٠ هزار تومان پرداخت می شود. روز یکشنبه اول اسفند، کارگران شیفت صبح سالن مونتاژ با تجمع خود به پایین بودن مبلغ پاداش شکست رکورد تولید، اعتراضاتی را شروع کردند. بعد از ظهر، مدیریت شرکت که فکر می کرد کارخانه آرام است و هدایا و پاداشها، کارگران را ساکت کرده است بر خلاف قولی که در تجمع ٧ بهمن داده بود روز تعطیل دوشنبه ٢ اسفند را کار ٣ شیفت اعلام کرد.
بلافاصله کارگران شیفت عصر سالن مونتاژ، اعتصاب کردند. حراست به داخل سالن آمد اما اعتراضات به قدری وسیع بود که حراست مجبور شد قول تعطیلی دوشنبه را بدهد. اما مدیریت شرکت اطلاعیه دیگری صادر کرد و با عقب نشینی عنوان کرد که کار فردا به صورت " داوطلبانه" است. در شیفت شب سالن مونتاژ، با توجه به اعتراضات شیفتهای قبل، اعتصاب غذای محدودی نیز انجام شد. صبح روز دوشنبه هنگامی که کارگران متوجه شدند که کار "داوطلبانه" اعلام شده است بسیاری با سرویسهای صبح به منزل برگشتند و در سالن مونتاژ عملاٌ کاری انجام نشد.
- به دنبال این اعتراضات گویا مدیریت تصمیم گرفته است که مبالغ پاداش شکست رکورد تولید را افزایش دهد.
برای چندمین بار ثابت شد که کارگران و جانباختگان آنها برای مدیریت بی ارزشند و هنوز یکماه نگذشته مدیریت زیر قول خود زده است. کارگران نشان دادند که می توانند با اتحاد قسمتهای مختلف کارخانه، مدیریت را به عقب نشینی وادار کرد و آماده اند تا در روز ١۵ اسفند، نجم الدین گزارش کارها و وعده هایی را که داده است بدهد.

رامین کوهیاری - ٣ اسفند ٨٩