افق روشن
www.ofros.com

رشد بیکاری با سیاست اشتغالزایی احمدی نژاد


زینت میرهاشمی                                                                                          دوشنبه ۱۴ شهریور ماه ١٣٩٠

نرخ بیکاری از طرف مرکز امار ایران ١٢ درصد اعلام شده است. آمار بیکاری همچون آمارهای دیگر در جمهوری اسلامی واقعیت آن چه را که هست بیان نمی کند و برای مصلحت نظام غیر واقعی بیان می شود. دولت نظامی امنیتی احمدی نژاد سال ٩٠ را سال کاهش بیکاری در حیات رژیم دانسته است. احمدی نژاد اعلام کرد که موفق به ایجاد یک میلیون و ۵٠٠ هزار شغل در سال گذشته شده است. همچنین وی وعده ایجاد ٢ میلیون و ۵٠٠ هزار شغل در سال جدید را داده است. احمدی نژاد روز ٢٣ مرداد ادعا کرد «باید میزان ۵/٢ میلیون بیکار به صفر نزدیک شود».
همه داده های آماری موجود و نیز نظرات کارشناسان اقتصادی بر غیر واقعی بودن ادعای فوق، صحه می گذارند. یکی از علائم به چرخش در آمدن چرخهای تولید، بالارفتن تعرفه های گمرکی بر واردات کالاها و نیز بالارفتن نرخ صادرات نسبت به نرخ واردات کالا است. هر دوی این پارامتر جهت مخالف را داشته است.
عضو شورای عالی اشتغال و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، در بی پایگی ادعای احمدی نژاد در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر ٣١ مرداد می گوید:«وقتی که یک میلیون و ٦٠٠ هزار فرصت شغلی ایجاد می شود ما باید ابعاد آن را به صورت رشد اقتصادی مشاهده کنیم. حال در صورتی که رئیس جمهور معتقد به رشد اقتصادی است اما گزارشات مرکز آمار و منابع خارجی آن را تایید نمی کند.»
احمدی نژاد زمانی ادعای عملی کردن طرحهای اشتغالزایی و یا طرحهایی از این قبیل را می کرد که قیمت نفت بالا بود و به هر صورت بعد از پرشدن جیبهای سردمداران رژیم، شاید چیزی نصیب طرحهای بی پایه احمدی نژاد می شد. اما در شرایط فعلی کاهش تولید نفت خام و در پی ان پایین آمدن درآمد دولت، بر بی پایگی چنین طرحهایی تاکید می کند.

صدور بحران و فقیر شدن مردم
روز دوشنبه ٣ مرداد، احمدی نژاد ادعا کرد:« :«وجود فقر در کشور عیب است و خوشبختانه با اجرای طرح یارانه ها و پرداخت نقدی کسی محتاج نان شب نیست.» دولت نظامی امنیتی احمدی نژاد حتا حاضر نیست آمارهای اقتصادی را اعلام کند. فقدان آمارهای درست و واقعی صدای مخالفت برخی از پایوران رژیم را هم درآورده است. توکلی از مجلس نشینان و رئیس مرکز پژوهشهای مجلس روز دوشنبه ٣ مرداد گفت وضعیت طوری شده تا «رئیس جمهور بی محابا اعلام کند که نرخ رشد ٣.۵ درصد غلط است و نرخ رشد (اقتصادی ایران) ١٠ درصد است.» وی سوال می کند؛ «آیا دولت می خواهد مردم و نمایندگان ندانند که به جای اجرای قانون هدفمند سازی (یارانه ها) با فشار رئیس جمهور، مسئولان ضعیف بانک مرکزی دست به انتشار اسکناس زده اند و پول را روانه بازار کرده اند که فشار تورم را بر دوش مردم زیاد می کند؟» در سخنان احمدی نژاد در رابطه با وضع خوب اقتصادی، ورای دروغ بزرگ مبنی بر نبود فقر که شعاری در هوا است، واقعیت سیاست تولید بحران توسط جمهوری اسلامی و اهداف آن به خوبی آشکار است.
یکی از علتهای سیاست بحرانزایی رژیم در منطقه و نیز در کشورهای پیرامونی، سرپوش گذاشتن بر بحران داخلی است. در حقیقت با تکیه بر بحران برون مرزی، بر بحرانهای درونی سرپوش گذاشته می شود.
احمدی نژاد روز دوشنبه ٣ مرداد در مراسم افتتاح نیروگاه علی آباد کتول گفت: «اگر ما دنبال اصلاح جهان نباشیم دیگران خود را بر ما تحمیل می کنند و اگر دنبال ایجاد نظام عادلانه نباشیم دیگران نظم ظالمانه شان را حاکم می کنند.» منظور احمدی نژاد از اصلاح جهان همان سیاست تجاوزگرانه، مداخله گرانه و صدور ترور است. جنبه تجاوزگرانه این سیاست این روزها با لشگرکشی به کردستان عراق و بمباران مردم بی دفاع خود را نشان می دهد. یکی از آثار ریانبار این عملیات نفرت انگیز، آواره شدن مردم بی دفاع کردستان عراق است.

خودکشی یک فاجعه اجتماعی
میزان خودکشی به ویژه در میان زنان طی سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. خودکشی پدر یا مادر به خاطر فقر و حتا خودکشی دسته جمعی یک خانواده به دلیل فقر در لابلای صفحه های مطبوعات دیده می شود. اما هیچگاه آمار دقیق و علتهای آن در رسانه ها منعکس نمی شود. زیرا بالارفتن امار خودکشی یک فاجعه اجتماعی است که حکومت در افزایش این پدیده سهم به سزایی دارد. و حتا می توان عامل اصلی آن دانست. در روز سه شنبه ٢۵ مرداد، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران آماری از رشد خودکشی داد که بسیار هولناک است.
رئیس سازمان پزشکی قانونی ضمن تاکید بر افزایش چشمگیر آمار خودکشی گفت:«در سه ماهه نخست سال جاری، آمار خودکشی ۴/٩ درصد افزایش داشته است». وی همچنین گفت:«آمارخودکشی سال ٨٩ در مقایسه با سال ٨٨ حدود ١٧ درصد رشد داشته است».

شکست پروژه خودکفایی بنزین
بر اساس گزارش رسانه های حکومتی، روز دوشنبه ٣١ مرداد، وزارت نفت از تصمیم این وزارت بر واردات روزانه ١۴ میلیون لیتر بنزین خبر داد. روز آدینه ١۵ بهمن ١٣٨٩، خامنه ای در نماز جمعه گفت:«بر اساس گزارشهایی که بنده دارم تا ٢٢ بهمن کشور در تولید بنزین به طور کامل خودکفا خواهد شد».
خامنه ای در همین سخنرانی گفت:«جمهوری اسلامی بعد از این مرحله نیز می تواند بنزین خود را صادر کند». در ٧ تیر سال گذشته، علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت وقت و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرد که «تا ٢ سال آینده در تامین بنزین کشور به خودکفایی کامل می رسیم و از ٢ سال پس از آن نیز صادر کننده این فرآورده خواهیم بود».
احمدی نژاد تصویری که از وضعیت اقتصادی ایران می دهد آنقدر ذهنی و بی پایه است که در این نوشته کوتاه به آن اشاره نمی شود. با توجه به تغذیه دولت از درآمد منابع نفتی، کاهش تولید نفت در ماههای اخیر، بسیاری از پروژه های دهن پر کن که پایوران رژیم شعار آن را می دادند، در حد همان شعار باقی ماند. بر اساس داده های آماری، تولید بنزین داخلی به دلیل کیفیت نامطلوب و غیر استاندارد طی این مدت، زیانهای فراوانی به سلامتی مردم و محیط زیست زده است. انفجار در پالایشگاه آبادان در خرداد ماه سال جاری در هنگام افتتاح طرح تولید بنزین توسط احمدی نژاد، شکست پروژه خودکفایی بنزین را کلید زد. دستور وزارت نفت برای از سرگیری واردات بنزین نشانی از ورشگستگی طرحهای رژیم است که نه تنها کمکی به توسعه و رشد اقتصاد نمی کند بلکه آن را بحرانی تر می کند.

بیمه بیکاری
قرار است طرح پرداخت بیمه بیکاری به بیکاران برای تصویب به مجلس ارائه شود. این طرح که در سال ٨٩ توسط عده ای ارائه شده، مبنی بر پرداخت بیمه بیکاری به مدت ٢۴ ماه به بیکاران است. روز ۵ شنبه ٢٠ مرداد، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس رژیم تعارف را کنار گذاشت و عدم اجرایی شدن این طرح قبل از تصویب آن را اعلام کرد. وی گفت:«بار مالی این مصوبه سنگین است و دولت نمی تواند آن را اجرایی کند». همچنین وی پیشاپیش عدم پذیرش این مصوبه را از طرف شورای نگهبان اعلام کرد.
بیمه بیکاری همگانی یکی از خواسته های کارگران و مزدبگیران است. کارگران و مزدبگیران در ماه گذشته برای دریافت دستمزدهای معوقه و سایر حقوق پایمال شده خود به مبارزه ادامه دادند.

زینت میرهاشمی - اول شهریور ١٣٩٠