افق روشن
www.ofros.com

صدمین اجلاس سالیانه سازمان جهانی کار ورژیم ایران


ناصرپارسی                                                                                                    دوشنبه ٦ تیرماه ١٣٩٠

- دراجلاس سالیانه امسال سازمان جهانی کارپرونده ایران درموردعدم رعایت مقاوله نامه بنیادین ١١١ این سازمان دررابطه با تبعیض دراشتغال مطرح شد. ایران درکمیته استانداردها کماکان متهم به تبعیض درکار شد.امسال قراربود نمایندگان رژیم گزارشی دراین باره به کمیته استانداردها ارائه کنند. نمایندگان دولتی برای وقت کشی ضمن عدم ارائه گزارش، نمایندگان کارفرمایی را واسطه کردند وبنا به تقاضای نمایندگان کارفرمایی بررسی پرونده ایران درکمیته استانداردها یک سال دیگر بتعویق افتاد. اتهام عدم رعایت این مقاوله نامه توسط رژیم همچنان بقوت خودباقی ماند. باید گفت که ایران دراجلاس نود وهشت سازمان جهانی کار نیز درهمین رابطه موردسئوال قرارگرفت و به همین دلیل ازجانب کمیته استانداردها درپاراگراف ویژه قرارگرفت.این اتهام درنودونهمین اجلاس سالیانه این سازمان دوباره مطرح وقرار شد ایران امسال گزارشی به کمیته استانداردها ارائه دهد. خبرگزاری مهر در دوم تیرماه طی گزارشی ضمن تائید این اتهام ،بنقل ازیک مقام مسئول درحوزه کاربدون ذکر نام وی نوشت:
"یک مقام مسئول در حوزه کار و اشتغال در گفتگو با مهر از تعویق یکساله پرونده رسیدگی به موضوع نحوه اجرای کنوانسیون منع تبعیض در اشتغال ایران خبر داد و گفت: طبق درخواست و مکاتبه کارفرمایان، رسیدگی به این موضوع به سال آینده موکول شده است. وی خاطر نشان کرد: در هر صورت می توان گفت شرایطی ایجاد شده است که موضوع اجرای کنوانسیون منع تبعیض کار در ایران توسط کمیته استانداردهای سازمان جهانی کار به تعویق بیافتد.
"این مقام مسئول در حوزه کار و اشتغال، خاطر نشان کرد: با این حال مسئول کمیته استانداردهای سازمان جهانی کار در جریان برگزاری اجلاس امسال سازمان در شهر ژنو کشور سوئیس اعلام کرد که این موضوع باید در سال آینده مورد بررسی قرار گیرد.
"به گفته وی، رئیس کمیته استانداردهای ILO تعویق بررسی اجرای کنوانسیون منع تبعیض کار در ایران را به معنی پاسخ دولت ایران ندانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران باید در اجلاس سال آینده در این زمینه توضیحات خود را ارائه کند."
-دراجلاس امسال سازمان جهانی کاررژیم ایران کماکان دررابطه با عدم پایبندی به مقاوله نامه های بنیادین ٨٧ و ٩٨ این سازمان تحت فشارقرارگرفت.تشکل های بظاهرکارگری ونمایندگان قلابی کارگری شرکت کننده دراین اجلاس علیرغم همه فریب کاری هایشان نتوانستند جلب اعتماد کنند وخودشان رابعنوان نماینده کارگران ایران وتشکل هایشان را به مثابه تشکل های کارگری ،طبق مقاوله نامه این سازمان جا بیندازند.
مصاحبه های یار احمدیان یکی ازاین نمایندگان دروغین کارگری تایید ه کننده این اخبار است:
نامبرده طی گفتگوئی با خبرگزاری فارس بتاریخ ٢٢خرداد دراین باره چنین می گوید:
"تصویر مناسبی از تشكل‌های كارگری ایران توسط ILO وجود ندارد كه دلیل آن تفسیر و ترجمه متفاوت از تشكل‌های كارگری و نیز نحوه ساختار تشكل‌ها در ایران و همچنین عدم اطلاع‌ رسانی از فعالیت تشكل‌ها و گروه‌های كارگری در ایران است.
"طرح شبهات بدون مدرك و منطق از سوی برخی گروه‌ها در قبال تشكل‌های كارگری از دیگر مباحث در این زمینه است كه با ارتقا همكاری ها و گسترش مناسبات رفع خواهد شد. "وی در این دیدار با انتقاد از نگاه تبعیض‌آمیز ILO به ایران اظهار داشت: سازمانی كه خود در متن اساسنامه، مقاوله‌نامه‌ها و توصیه‌‌نامه‌ها تصریح در عدم تبعیض میان گروه‌ها و كشورها دارد نباید از این رویه ناپسند در قبال دیگر كشورها استفاده كند."
اعضای هیئت قلابی کارگری شرکت کننده دراجلاس پس از مواجه شدن با این مخالفت ها به دست وپا افتاده و در پی چاره جویی بر آمده اند. وی درهمان گفتگوبا فارس افزود، باید :"جهت حل سوء تفاهم‌ها و گسترش سطح همكاری ‌های مشترك میان ایران و سازمان در یك بازه زمانی مشخص كمیته ویژه‌ای تشكیل شود كه «گای رایدر» معاون اجرایی سازمان از این موضوع استقبال كرد".
همین فرد درمصاحبه با ایلنا در ٣١ خرداد ماه دراین باره می چنین می گوید:
"توانستیم مدیران ارشد سازمان جهانی كار را قانع كنیم كه نگاه تبعیض‌آمیز به ایران نداشته باشند و مقرر شد تا در اولین فرصت كه احتمالا چند ماه آینده خواهد بود هیات عالی رتبه‌ای از مدیران ارشد I.L.O در ایران حضور پیدا كنند و نسبت به رفع سوءتفاهمات اقدام كنند. "
با توجه به اخبار بالا و احتمال سفر هیئتی از طرف سازمان جهانی کاربه ایران ، فعالین کارگری درداخل وخارج از کشور وطیفه دارند دست بکار شوند و یک بار دیگر ماهیت واقعی تشکل هایی چون شورای اسلامی کار،مجمع عالی نمایندگان کارگری،کانون عالی انجمن های صنفی کارگری وخانه کارگر را در سطح جهانی بیش ازپیش آشکارکنند وماهیت جعلی چنین نمایندگانی را برملا سازند. نباید گذاشت که رژیم جمهوری اسلامی با فرستادن مزدوران خود به سازمان جهانی کار به عنوان نمایندگان کارگران ایران، ماهیت ضد کارگری خود را پرده پوشی کند.
افشای گسترده و سراسری ماهیت واقعی این نمایندگان دروغین کارگری توسط فعالین کارگری در جریان اجلاس امسال سازمان جهانی کار باعث شد که این مزدوران شرکت کننده در اجلاس جرات نکنند خودشان را برای هیئت مدیره کارگری سازمان جهانی کار کاندیدا کنند.
مصاحبه یاراحمدیان با مهر در ٢٣ خرداد این موضوع را تایید می کند:
"با برگزاری مجمع عمومی سازمان جهانی کار، ١۴ نفر به عنوان عضو اصلی هیئت مدیره کارگری ILO انتخاب و معرفی شدند.
یاراحمدیان ادامه داد: در خلال برگزاری مجمع عمومی کارگری سازمان جهانی کار، ١٩ نفر دیگر نیز به عنوان عضو علی البدل انتخاب شده اند.
وی خاطر نشان کرد: ١۴عضو اصلی نمایندگان کارگران جهان در ILO از کشورهای غنا، کانادا، بلژیک، گینه، آمریکا، کلمبیا، انگلیس، چین، الجزایر، ژاپن، روسیه، آلمان و نیوزیلند هستند.
وی افزود: نمایندگان کارگری جمهوری اسلامی ایران در این بخش کاندید نشده اند."
مصاحبه مورخ4تیرحبیب زاده، قائم مقام وزیرکارواموراجتماعی دراموربین الملل وعضوی ازهیئت نمایندگی دولتی با ایسنا گواه دیگری برتایید این خبرمی باشد: "در هیات مدیره نیز حضور نمایندگان شرکای اجتماعی الزامی است، اما در مورد ایران هنوز تشکل‌های كارگری و كارفرمایی نتوانسته‌اند به عضویت هیت مدیره درآیند. -دراجلاس امسال عطاردیان نماینده کارفرمایان شرکت کننده دراین اجلاس برای باردوم به عنوان عضوجایگزین هیئت مدیره سازمان جهانی کار ازمنطقه آسیا انتخاب شد. وب سایت پیام کارفرمایان دراین باره می نویسد:
مهندس محمد عطاردیان دبیركل كانون عالی انجمن‌های صنفی كارفرمایی ایران كه به عنوان نماینده‌ی كارفرمایان ایران به یكصدمین اجلاس كنفرانس بین‌الملی كار اعزام شده بود، برای بار دوم به عنوان عضو جایگزین هیأت مدیره‌ی سازمان بین‌آلمللی كار از منطقه‌ی آسیا انتخاب شد.
گفتنی است كه طی سال‌های ٢٠٠٨ تا ٢٠١١ آقایان اندرسون از استرالیا، دهلان از عربستان سعودی، سوزوكی از ژاپن و شادروان اشرف تابانی از پاكستان به عنوان اعضاء اصلی كارفرمایان از منطقه‌ی آسیا در هیأت مدیره‌ی سازمان بین‌المللی كار حضور داشتند و آقایان بالبول از لبنان، اوریلی از نیوزیلند، محمد عطاردیان از ایران، رحمان از بنگلادش و شریف از بحرین به عنوان عضو جانشین از منطقه‌ی آسیایی سازمان بین‌المللی كار به هیأت مدیره‌ی این سازمان خدمت می‌كردند.
-دراجلاس اخیر سازمان چهانی کار ررژیم ایران دربخش نمایندگان دولت ها به عضویت هیئت مدیره سازمان جهانی کاردرآمد.
حبیب زاده درگفتگویش باایسنا بتاریخ ۴ تیردراین باره می گوید:
"اعضای هیات مدیره در سازمان جهانی كار به دو گونه انتصابی و انتخابی هستند. كشورهایی مانند ژاپن، چین، هند، ‌آمریكا، فرانسه، ‌انگلستان،‌ آلمان به دلیل قدرت اقتصادی عضو دائم هیات مدیره ILO هستند و بقیه كشورها کرسی‌های باقیمانده را باید با یک توزیع جغرافیایی بین خود تقسیم كنند.
وی بیان كرد: در كنفرانس امسال به ترتیب استرالیا، ایران، قطر و ویتنام كشورهای انتخابی در هیات مدیره ILO از گروه آسیا و اقیانوسیه به مدت سه سال هستند. " وزیرکاررژیم سرمایه داری-اسلامی ایران ودارودسته اش چه در وزارت کارو چه آنهایی که عنوان جعلی نماینده کارگران را به یدک می کشند، با استناد به انتخاب رژیم در هیات مدیره سازمان جهانی کار تبلیغات زیادی راه انداخته اند تا اخباردیگر اجلاس به ویژه اخبار مربوط به افشای ماهیت ضدکارگری رژیم را تحت الشعاع قراردهند و ناکامی هایشان را در این عرصه لاپوشانی کنند. اما درعصر کنونی ارتباطات اخبارتمامی کنفرانس ها بسرعت انتشار می یابد و رژیم سرکوبگروضد کارگر اسلامی ایران نمی تواند با توسل به سانسور مانع از انعکاس واقعیت شود.

ناصرپارسی - ۴ تیر١٣٩٠

سایت چشم انداز کارگری