افق روشن
www.ofros.com

آخرین خبرها از میدان خورشید مادرید


هژیر پلاسچی                                                                                                 شنبه ٣١ اردیبهشت ١٣٩٠

بر اساس آخرین خبرهایی که در ارتباط مستقیم با فعالان کمپ میدان خورشید در مادرید به دستم رسیده در روز جمعه، ۲۰ ماه می دولت اسپانیا حضور مردم در میدان سُل (میدان خورشید) را ممنوع اعلام کرد. با وجود این یک فعال چپ اسپانیایی اعتقاد دارد: «دولت توان این را که در فضای انتخاباتی از حضور مردم در میدان سُل جلوگیری کند ندارد و برخورد در این شرایط برای دولت بسیار خطرناک و بغرنج خواهد شد».
هرچند وزارت کشور اسپانیا در ساعات پایانی ۲۰ می اعلام کرد که به رغم غیرقانونی بودن تجمع در میدان سُل با آن برخوردی صورت نخواهد گرفت اما در نیمه شب ۲۱ می پلیس با بلندگو از تجمع‏کننده‏گان درخواست می‏کند که میدان را تخلیه کنند. درخواستی که برای حاضران در میدان بیشتر شبیه طنز است.
در نیمه شب ۲۱ می جمعیت بسیار زیادی در میدان سُل و خیابان‏های اطراف آن حضور دارند و تصمیم گرفته‏اند در خیابان‏های اطراف نیز چادر بزنند. به این ترتیب کمپ میدان خورشید بزرگتر از پیش خواهد بود. در عین حال گزارش‏هایی از بروز درگیری‏های پراکنده‏یی میان مردم و نیروهای پلیس در نقاط دیگری از شهر مادرید، در طول روز خبر می‏دهند.
به گزارش شاهدان عینی امروز مردم دسته جمعی سرود «اسمش رو دموکراسی گذاشتن ولی نیست» را بارها در میدان خورشید خواندند و شعار انقلاب واضح‏تر و بلندتر از روزهای قبل به گوش می‏رسید.
علاوه بر ناآرامی‏هایی در کشور پرتغال، هم‏زمان با مادرید روز شنبه، ۲۱ ماه می ساعت ۷ بعدازظهر تجمعی در براندن بورگاتور برلین با عنوان «دموکراسی، همین الان» در حمایت از کمپ میدان خورشید برگزار خواهد شد. این گزارش‏ها هم‏چنین از ادامه‏ی اعتراضات در شهرهای دیگر اسپانیا از جمله والنسیا و بارسلون خبر می‏دهند.
هم‏چنین به گفته‏ی فعالان اسپانیایی حزب سوسیالیست زاپاته‏رو تلاش می‏کند با موج‏سواری‏هایی نظیر قرار دادن مانیفست «دموکراسی واقعی همین الان» و فعال کردن روشنفکران «تقلبی» و «مزدور» از کمپ میدان خورشید برای جلوگیری از سقوط انتخاباتی در انتخابات روز یکشنبه استفاده کنند. ائتلاف چپ شامل حزب کمونیست و چند حزب کوچک‏تر کمونیستی نیز بیشترین تاثیر را در فهرست مطالبات بر جای گذاشته‏اند. به گفته‏ی فعالان اسپانیایی نیروهای فراپارلمانی و چپ رادیکال بیشتر بر پروسه‏ی سیاسی شدن مردم در کمپ میدان خورشید تاکید دارند تا مطالباتی که فهرست می‏شود.

مطالبات کمپ میدان خورشید
فهرست مطالباتی که امروز از سوی کمیسیون مطالبات کمپ میدان خورشید اعلام شده، به این شرح است:
۱ تغییر قانون انتخابات. لیست‌های «باز» انتخاباتی، حوزه‌ی رای‌گیری واحد برای کل کشور. کرسی‌های دریافتی در مجلس باید با تعداد کل آرا تناسب داشته باشد.
۲ توجه به حقوق اساسی مذکور در قانون اساسی، اعم از - حق مسکن شایسته با اصلاح قانون وام‌‏های قسطی تا تحویل واحد مسکونی باعث لغو بدهی وام شود. - رسیدگی پزشکی دولتی، رایگان و همگانی - تردد آزاد افراد و تقویت نظام آموزشی دولتی و لاییک.
۳ لغو قوانین و مقررات تبعیض‌آمیز و غیرعادلانه مانند طرح «بولونیا» «فضای اروپایی آموزش عالی»، قانون اتباع بیگانه و «قانون سینده» [که بر اساس آن معاونتی در وزارت فرهنگ با اختیار مسدود کردن سایت‏ها بدون دستور قضایی به منظور/بهانه‏ی دفاع از حقوق مؤلف در فضای اینترنتی تشکیل شده است]
۴ اصلاح مالیاتی به نفع اقشار کم ‌در‌آمدتر. اصلاح مالیات ارث و دارایی. اعمال مالیات «توبین» بر حواله‏های مالی بین‏المللی و ریشه‌کنی «بهشت‏های مالیاتی».
۵ اصلاح شرایط کار طبقه‏ی سیاست‌مدار با لغو دست‌مزدهای مادام‏العمر. برنامه‌های انتخاباتی و پیشنهادات سیاسی باید لازم‏الاجرا باشد.
۶ طرد و محکومیت فساد مالی. قانون انتخابات باید ارائه‏ی لیست‌های انتخاباتی سالم و عاری از کاندیداهای متهم و یا محکوم به فساد مالی را اجباری کند.
۷ اقدامات چندگانه در ارتباط با نظام بانکی و بازارهای مالی برای تحقق اصل ۱۲۸ قانون اساسی اسپانیا که طبق آن «تمامی ثروت مملکت در اشکال گوناگون آن و هر آن که مالک آن باشد منوط به منفعت عمومی است». تقلیل قدرت صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا. ملی‏سازی فوری هر نهاد بانکی‏ای که با امکانات دولتی از ورشکستگی نجات پیدا کرده باشد. تشدید نظارت بر نهادها و عملیات مالی برای جلوگیری از هر گونه سواستفاده به هر شکل.
۸ قطع حقیقی پیوند میان کلیسا و دستگاه حکومتی، طبق اصل ۱۶ قانون اساسی.
۹ دموکراسی مشارکتی و مستقیم با نقش فعال شهروندان. دسترسی مردمی به رسانه‏ها. رسانه‌ها باید بااخلاق و راست‌گو باشند.
۱۰ نظم‏گذاری حقیقی شرایط کار و نظارت بر رعایت مقررات توسط نهادهای حکومتی.
۱۱ تعطیلی تمامی نیروگاه‏های هسته‌ای و پیشبرد منابع انرژی قابل تجدید و رایگان.
۱۲ بازپس‏گیری شرکت‌های دولتی خصوصی‏سازی شده.
۱۳ جدایی عملی سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه.
۱۴ تقلیل بودجه‏ی نظامی، تعطیلی فوری کارخانه‏های اسلحه‌سازی و نظارت بیشتر بر نیروهای نظامی و انتظامی کشور. ما به عنوان یک جنبش صلح‏جو، به شعار «نه به جنگ» معتقدیم.
۱۵ بازپس‏گیری حافظه‏ی تاریخی و حافظه‏ی اصول بنیادین مبارزه‏ی دموکراسی‌خواهی تحت سلطه‏ی حکومت ما.
۱۶ شفافیت کامل در حساب‌های بانکی و تغذیه‏ی مالی احزاب سیاسی در راستای جلوگیری از فساد مالی.

فیلسوف انقلابی بر دروازه‏ی خورشید
روز جمعه آگوستین گارسیا کالوو، فیلسوف و شاعر انقلابی اسپانیایی در کمپ میدان سُل حاضر شد و سخنرانی پرشوری انجام داد که بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت. این فعال هشتاد و پنج ساله‏ی جنبش آنارشیستی که جوانی‏اش را وقف جنبش ضدفاشیستی علیه رژیم فرانکو در اسپانیا و بعدتر در تبعید پاریس کرده، گفت: «اولین کاری که باید بکنید هجوم و اشغال مدارس و دانشگاه‏هاست چون آنها پایه‏ی پول هستند. دانشگاه یعنی امتحان. امتحان از شاگردان برای تبدیل کردن آنها به تولیدکننده و منبع پول».
او افزود: «من نیامده‏ام شما را نصیحت کنم، اما اجازه بدهید چند ایده‏یی را که به ذهنم می‏رسید بگویم. یک تعهد هم با حکومت نبدید. نه با حکومت و نه با دموکراسی. دموکراسی نوعی حکومت است. پیشرفته‏ترین نوع تضمین بقای پول و دستگاه‏های تولید. هیچ دموکراسی خوب و هیچ حکومت خوبی وجود ندارد. باید اینها را نابود کنید و باید خود را به همین شکل سازماندهی کنید. به صورت مجمعی».
کالوو در میان تشویق ممتد حضار تاکید کرد: «مردم هیچ وقت نمی‏توانند به قدرت دست پیدا کنند. قدرت همیشه علیه مردم است».

هژیر پلاسچی - شنبه ٣١ اردیبهشت ١٣٩٠

سایت اشتراک