افق روشن
www.ofros.com

فاز جدید “هدفمندسازی یارانه‌ها”، موج

جدید افزایش قیمت‌ها و حذف تدریجی یارانه نقدی


رادیو دمکراسی شورایی                                                                                       شنبه ٣ دی ماه ١٣٩٠

دور جدید افزایش قیمت‌ها توسط دولت که بر آن نام هدفمندی یارانه‌ها نهاده‌اند، در اواخر سال جاری به مرحله‌ی اجرا درخواهد آمد.
در هفته‌ای که گذشت، مقامات اقتصادی دولت و نمایندگان مجلس در گفتگوهای مطبوعاتی و سخنرانی‌های خود خبر دادند که اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها به زودی آغاز خواهد شد. احمدی‌نژاد نیز در سفر خود به ورامین به این مسئله پرداخت و گفت: “ظرف دو، سه گام دیگر، همه یارانه‌ها را در اختیار مردم قرار می‌دهیم و تلاش داریم امسال گام دوم هدفمندسازی یارانه‌ها را اجرا کنیم و حق مردم را در جیب خودشان بگذاریم.”
احمدی‌نژاد به عنوان مجری سیاست نئولیبرال سرمایه‌داران حاکم بر ایران، در گامِ نخستِ هدفمندسازی یارانه‌ها با آزادسازی قیمت‌ها، بهای گاز، برق، آب، بنزین، گازوییل را ۷ تا ۱۰ برابر و قیمت نان و برخی کالاهای دیگر را به چند برابر افزایش داد و نرخ تورم را به حدود ۳۰ درصد رساند. یعنی در حالی که به طور متوسط یک سوم دستمزد واقعی کارگران کاهش یافت، دولت با پرداخت چهل و پنج هزار تومان به اصطلاح یارانه نقدی فقط بخشی از این کاهش درآمد دستمزد و حقوق‌بگیران را جبران نمود. نتیجتاً برخلاف ادعای دولت، جیب اکثریت بزرگ مردم ایران خالی‌تر و فقر آن‌ها افزون‌تر گردید.
اکنون دولت مجدداً قصد دارد با دور دیگری از افزایش بهای کالاها، جیب مردم را خالی‌تر کند. تا جایی که علنی شده است، در دور جدید افزایش قیمت‌ها، بار دیگر بهای کالاهای حامل انرژی، بنزین، برق، آب، نان و تعداد دیگری از کالاهایی که هنوز اعلام نشده است، افزایش می‌یابد.
بر طبق آن‌چه که تاکنون انتشار یافته، بهای بنزین به لیتری هزار تومان افزایش خواهد یافت. وزیر نیرو از افزایش ۲۰ درصدی بهای آب خبر داد. معهذا هنوز افزایش قطعی بهای کالاها و شمول آن‌ها روشن نیست.
مسئله دیگری که از هم اکنون زمزمه‌های آن آغاز شده است، حذف تدریجی یارانه نقدی‌ست. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد که در مرحله دوم بیش از ۳ میلیون خانوار که با میانگین چهار نفر تعداد آن‌ها به ۱۲ میلیون می‌رسد، از فهرست دریافت‌کنندگان کمک‌های نقدی حذف می‌شوند. رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی، حتا پیشنهاد حذف یارانه نقدی و اختصاص یارانه‌ها به حمایت از بخش تولید، یعنی سرمایه‌داران را مطرح کرد. اما آن‌چه مسلم است، با مرحله دوم “هدفمندسازی یارانه‌ها” حذف تدریجی یارانه نقدی آغاز می‌گردد.
از همان آغاز اجرای طرح آزادسازی قیمت‌ها پوشیده نبود که دولت می‌خواهد با پرداخت یارانه نقدی سر مردم را کلاه بگذارد و با اجرای طرح، تدریجاً یارانه نقدی را حذف کند. اکنون این کلاه‌برداری آشکار می‌گردد. در طی چند مرحله پرداخت یارانه نقدی هم از میان خواهد رفت.
اما در حالی که دولت در تدارک اجرای مرحله دوم افزایش قیمت‌ها و فقیرتر کردن کارگران و زحمتکشان است، مقامات دولتی در این هفته، در سالگرد اجرای طرح “هدفمندسازی یارانه‌ها” از بهبود وضعیت رفاهی توده‌های وسیع مردم ایران سخن گفتند. دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها، دستاورد بزرگ آزادسازی قیمت‌ها را بهبود رفاه مردم و برقراری “عدالت” اعلام نمود.
احمدی‌نژاد در ورامین ادعاهای پوشالی همیشگی‌اش را تکرار کرد و گفت یکی از دستاوردهای بزرگ هدفمندسازی یارانه‌ها این بود که بی‌عدالتی گذشته را از بین برد و فاصله طبقاتی را کاهش داد. توده‌های کارگر و زحمتکش مردم ایران که در پی آزادسازی قیمت‌ها و افزایش سرسام‌آور نرخ تورم در طول یک سال گذشته، فقیرتر شده‌اند، می‌دانند که این اراجیف احمدی‌نژاد، چیزی جز ادعاهای یک شیاد و کذاب معروف نیست. اما او نه فقط از رفاه مردم، بلکه از کاهش فاصله طبقاتی نیز حرف می‌زند. در این‌جا کافی‌ست به نمونه‌ی گروه سرمایه‌داران آریا، وابسته به باند احمدی‌نژاد اشاره شود که در نتیجه‌ی نزاع درونی طبقه حاکم، ابعاد رشد سرمایه و ثروت آن در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد که هزاران برابر شد، برملا گردید. سرمایه ۲۰ میلیونی آن به ۴ هزار میلیارد، با متجاوز از ۵۰ کارخانه، ۲۰۰ مورد املاک در داخل و خارج از ایران افزایش یافت. دادستان جمهوری اسلامی در همین هفته گفت علاوه بر این، مشخص شد که این سرمایه‌دار بیش از ۱۰ میلیارد تومان طلا برای یک خانم خریداری کرده است. سند خرید یک برلیان به قیمت ۶ میلیارد تومان هم وجود دارد و آپارتمانی هم به قیمت دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای همسر یکی از این افراد خریداری شده است.
این فقط پرونده افشا شده‌ی یک گروه از سرمایه‌داران طرفدار احمدی‌نژاد و باند اوست که نشان‌دهنده تراکم عظیم ثروت و سرمایه در دست ثروتمندان، در همین دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد به عنوان نماینده سیاسی آن‌هاست. توده‌های کارگر و زحمتکش روز به روز فقیرتر و شکاف فقر و ثروت عمیق‌تر شده است. اما نماینده‌ی شیاد سرمایه‌داران ادعا می‌کند که فاصله طبقاتی در جامعه ایران کاهش یافته است. میلیون‌ها انسان در ایران بیکار، فقیر و گرسنه‌اند، اما سرمایه‌داران ایران در جمهوری اسلامی آن‌قدر ثروت اندوخته‌اند که برلیان ۶ میلیارد تومانی و طلای ده میلیارد تومانی به همسران خود هدیه می‌دهند.
هدفمندسازی یارانه‌ها نیز چیز دیگری جز سیاست سرمایه‌داران در خدمت منافع سرمایه‌داران و برای افزایش سود و ثروت آن‌ها نبوده و نیست. در حالی که در این یک سال، مردم زحمتکش دستمزد و حقوق‌بگیر، فقیرتر شده‌اند، سرمایه‌داران از قِبل این سیاست ثروتمندتر شده‌اند.
مرحله جدید هدفمندسازی یارانه‌ها نیز برای توده‌های کارگر و زحمتکش مردم، جز افزایش جهش‌وار بهای کالاها، تنزل سطح معیشت و فقر بیش‌تر نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

فدائیان(اقلیت) - رادیو دمکراسی شورایی