افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب کارگران فولاد البرز تاکستان


ستار رحمانی                                                                                                   پنجشنبه ٢٦ تیر ۱۳۹۳

کارگران شرکت فولاد البرز تاکستان که به نام کارخانجات ذوب آهن و نورد البرز (گروه صنعتی صفا) شناخته شده است مدتها است که از طرف صاحب این شرکت، آقای محمد رستمی صفا، مورد تهدید اخراج قرار دارند. آقای رستمی این شرکت را از آقای مصیب زاده به ارزش ١٦٠ ملیارد تومان در سال ٩٠ خریداری کرد و به کارگران وعده داد که دستمزد و مزایای کارگران افزایش خواهد یافت اما این امرهیچوقت اتفاق نیفتاد که هیچ وضع بدتر هم شده است.
این شرکت دارای دو خط تولید به ظرفیت ٣٠ و ٧٠ هزار تن در ساعت ظرفیت اسمی دارد و شمش آهن را به میلگرد ١٠ و١٢و١۴و١٦و١٨و٢٠ میلیمتری تولید می کند.
حدود ٦٠ درصد از کارگران کارخانه را کارگران بومی تاکستان و مابقی از روستا های اطراف و تعداد کمی هم از شهر های مجاورو شمال کشور تشکیل می دهند.
در سال ٩٠ کارگران این کارخانه که ٣۵٠ نفر بودند در ٣ شیفت کار می کردند. اما از ٩١ تا به حال دستمزد کارگران با تعویق پرداخت شده است و کارگران در دو شیفت کار می کردند به همین دلیل تعداد ٧٠ نفر از کارگران شغل خود را از دست داده و اکنون ٢٨٠ نفر کارگر در کارخانه باقی مانده است. از این ٢٨٠ نفر هم حدود ٣٠ نفر در عرض چند هفته پیش استعفا داده و در حال حاضر ٢۵٠ نفر در این کارخانه کار می کنند.
یکی از کارگران این کارخانه می گوید: " معلوم نیست چه وضعیتی هست بیش تر از ۵ ماهه که درشرکت فولاد البرز تاکستان شمش نداریم که نورد کنیم و حقوق هم تیکه تیکه تا اردیبهشت دریافت کردیم صاحب شرکت هم آقای محمد رستمی صفا هست که انگار براش مهم نیست؛ دو ماه هم حقوق عقب افتاده داریم ما اعتصاب کردیم دلیل اش هم نپرداختن حقوق ما است. بن سال ٩٢ و ٩٣ تا الان رو دریافت نکردیم. حقوق ۴ ماه رو با اعتصاب داخلی مکرر فقط فروردین اون هم در ٣ قسط دریافت کردیم و حقوق اردیبهشت را ۵٠ درصد ٢ هفته پیش دادند. ولی از حقوق ٦٠٠ تا ٨٠٠ تومن کارگر مگه چی میمونه تا اونم در چند قسط بدهند. در هرماه ٣ الی ۴ دفعه روزانه اعتصاب داشتیم. یکبار هم از حقوق بچه ها ۵٠ تومن هر نفر تنبیهی کم کردند. الان هم دو روزه (دوشنبه و سه شن١۴ و ١۵ جولای) دوباره اعتصاب کردیم."
کارگران همچنین دراسفند ماه ٩٢ و اردیبهشت و خرداد ٩٣ و دو بار در تیر ماه ٩٣ به دلیل تعویق در پرداخت حقوق شان دست به اعتصاب زدند. کارگر کارخانه فولاد البرز تاکستان در بخش دیگری از صحبت هایش گفت که "متاسفانه اینجا نمایندگی رسمی کارگری نداریم و کارکان خودشان هماهنگ میشن و کار رو تعطیل می کنند."
در این کارخانه در حال حاضر فقط در سالن تولید شماره ١ کارگران در هفته ٢ الی ۴ روز کاردارند وکارگران سالن تولید ٢ اصلا کار ندارند و در روز های کاری سالن تولید ١ کل کارگران تحت فشار روحی با تعطیل کردن کار و اعتصاب مدیریت را تحت فشار قرار داده تا شاید دستمزدهای معوقه خود را بگیرند و همچنین دستمزد ها به موقع پرداخت شود. همین کارگر در بخش دیگری از صحبت هایش می گوید: "ولی عرض کردم سه تا شرکت بزرگ هم در طرفین ما دارن خوب کار میکنن فاصله قیمت شمش آهن وارد شده تا تبدیل آن به میلگرد و فروش آن ظاهرا برای شرکت به صرفه نیست البته مشکل بزرگ ما هم اکنون:
١- بیکاری به مدت ۵ ماهه که کارگران به شرکت می یان ولی کار ندارن و کلافه هستن و در عوض اون حقوق رو هم به صورتی که شرح داده شد دریافت کردن
٢- حقوق کم و تورم شدید هزینه زندگی قابل پرداخت نیست و ما باید از این و اون قرض بگیریم تا زندگی مون بچرخه.
٣- با اینکه شرکت ما به اسم جدید کارخانجات ذوب آهن و نورد البرز دارای طبقه بندی مشاغل هست ولی با پارتی بازی هایی که می شه حق بچه ها در شرح طبقه بندی تعریف نشده و مینیمم حقوق را به کارگران اختصاص دادند."
همچنین او می گوید "حقوق هم تیکه تیکه تا اردیبهشت دریافت کردیم. بچه ها اجاره خونه و خرجی دارن. تیر ماه هم که داره پایان می رسه. البته عیدی کارگران هم بعد از عید پرداخت شد و بن کارگران در سال ٩٢ کاملا پرداخت نشده و پایه حقوق کارگران از ٦٠٠ هزار تا ٧٠٠ هزار حدود ٨٠ درصد و از ٧٠٠ هزار تا ٨٠٠ هزار حدود ١٠ درصد و مابقی از ٨٠٠ تا یک میلیون و چند نفری هم حقوق یک میلیون تا یک میلیون ۵٠٠ هزار تومان دستمزد می گیرند که تعداد انها به ۵ نفر هم نمیرسد. البته حق مسکن ٢٠ هزار تومان و سرویس ماشین ایاب و ذهاب هم فراهم هست.
اما قیمت دستمزد جمعه کاری ها و تعطیلات که باید ۴٠ درصد بیشتر باشد به قیمت معمولی محاسبه می شود. الان یه خونه حدود ٢۵٠ هزار تا ٣۵٠ هزار آن هم در حد معمولی در توان کارگر اجاره داده می شود که در مکان های خوب از ۴٠٠ تا ٧٠٠ هزار اجاره منزل برای کارگران قابل پرداخت نیست. راستی بیمه تکمیلی هم قرارداد آنرا تمدید نکردن و مهمتر بیمه تامین اجتماعی کارگران که مرتب تامین نمیشود و الان بعضی از کارگران در بیمارستان با مشکل مواجه شدند. متاسفانه در این کارخانه همه کارگران به صورت یک ماهه قرار داد میبندند."
کارگران فولاد زاگرس هنوز دستمزد خردادماه را دریافت نکرده اند و دستمزد اردیبهشت ماه هم ۵٠ درصد آن در هفته قبل پرداخت شد.
اعتصاب روزهای دوشنبه و سه شنبه، ١۴ و ١۵ جولای کارگران این کارخانه در اعتراض به تعویق در پرداخت دستمزد ها، عدم امنیت شغلی وطبقه بندی مشاغل در کارخانه می باشد.

ستار رحمانی - تاریخ: ۱۴/٠٧/١٦