افق روشن
www.ofros.com

خبر تکمیلی دربارۀ اعتصاب اخیر کارگران ایران خودرو

خبر فوری دربارۀ اعتصاب در ایران خودرو

وبلاگ درابا                                                                                                   چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۴ مارس ٢٠١۵

خبر تکمیلی درباره ی اعتصاب اخیر کارگران ایران خودرو

چنان که در خبر قبلی از قول یک کارگر اعتصابی ایران خودرو آمده است، امروز سه شنبه ۹۳/۱۲/۱۲ پیش از ظهر در پی اطلاعیه ی مدیریت در این باره که پاداش تولید خودرو «دنا» ٢٠٠ هزار تومان خواهد بود، کارگران بسیاری از سالن ها و در رأس آنها سالن شاتل (بدنه سازی) دست از کار کشیدند و در خیابان های داخل کارخانه تجمع کردند. این مبلغ در مورد تولید خودروهای دیگر حداقل ۵٠٠ هزار تومان بوده و کارگران در این مورد نیز انتظار چنین مبلغی را داشتند. به دنبال این حرکت کارگران، ضیائی، «مدیریت حوزه ی مدیر عامل»، از کارگران خواست که در سالن غذاخوری شاتل جمع شوند تا در مورد اطلاعیه توضیح دهد. توضیح این مدیر همچون توضیحات او در اعتصاب غذای پیشین کارگران از سر عجز و التماس کامل و خواهش و تمنا از کارگران برای بازگشت به کار بود. او به کارگران گفت «شما خیلی سریع واکنش نشان دادید و کار را خواباندید و اصلا به ما اجازه ندادید توضیح بدهیم. این ٢٠٠ هزار تومان صرفاً هدیه ناچیزی از طرف مدیریت است و اصل مبلغی که قراراست تا پیش از عید به شما پرداخت شود بسیار بیش از این است». او ضمن صحبت هایش مبلغی را که قرار است تا پیش از عید پرداخت شود مربوط به پاداش شکستن رکود ٦٠٠ هزار خودرو در سال و نیز مبلغ قابل توجهی علی الحساب بابت طرح طبقه بندی مشاغل ذکر کرد.
به این ترتیب، کارگران با انداختن توپ به زمین مدیریت و متعهدکردن او به پرداخت مبالغ فوق تا پیش از پایان سال، پس از حدود ٢ ساعت توقف تولید به سر کارهایشان بازگشتند. گفتنی است که در این حرکت نیز، همچون اعتصاب پیشین، کارگران از روحیه ی تهاجمی بسیار بالایی برخوردار بودند و با وجود آن که نیروهای حراست می کوشیدند حضورشان را به رخ کارگران بکشند تا شاید آنها را مرعوب کنند کارگران کمترین اعتنایی به آنها نکردند و شجاعانه به اعتصاب خود ادامه دادند.

۱۲ اسفند ۱۳۹۳

*****************

خبر فوری درباره ی اعتصاب در ایران خودرو

بر اساس خبر ارسالی یکی از کارگران اعتصابی ایران خورو، هم اکنون (ظهر سه شنبه ٩٣/١٢/١٢) کارگران سالن های مختلف ایران خودرو کار را ترک کرده و در خیابان های داخل کارخانه تجمع کرده اند. این حرکت کارگران پس از انتشار اطلاعیه ی مدیریت در باره ی افزایش تولید روی داده است. در این اطلاعیه اعلام شده که مبلغ ٢٠٠ هزار تومان به عنوان افزایش تولید به کارگران تعلق خواهد گرفت. در حالی که قرار بوده این مبلغ حداقل ۵٠٠ هزار تومان باشد. کارگران تصمیم دارند به عنوان اعتراض به سالن های ناهارخوری نروند و تا زمان تغییر اطلاعیه ی فوق کار را متوقف کنند.
یادآوری می کنیم که این حرکت در ادامه ی حرکت بزرگ کارگران ایران خودرو در دی ماه ٩٣ صورت می گیرد که طی آن کارگران در اعتراض به پایین بودن سطح دستمزد و دیگر مطالبات اقتصادی خود ١٠ روز اعتصاب غذا کردند.
اخبار بعدی به اطلاع خواهد رسید.

وبلاگ «درابا»

۱۲ اسفند ۱۳۹۳

derabaa.wordpress.com

*****************

اعتصاب غذای کارگران ایران خودرو همچنان ادامه دارد

اعتراض کارگران ایران خودرو در مورد سطح پایین دستمزدهای خود، که یک هفته است به صورت اعتصاب غذا ادامه دارد، مدیریت کارخانه را به دست و پا انداخته است. از یک طرف بخشنامه صادر می کند که به زودی طرح طبقه بندی مشاغل را اجرا خواهد کرد و افرادی دست نشانده را که نام «نماینده» کارگران را بر آنها نهاده اند، احضار می کند و از طریق آنها به کارگران پیغام می دهد که در صورتی که غذای شرکت را بخورند طرح طبقه بندی مشاغل را در عرض چند روز آینده اجرا خواهد کرد. از طرف دیگر، تعدادی از سهام کارگران را که قبلاً به گروگان گرفته بود آزاد می کند تا شاید کارگران را از ادامه اعتراض بازدارد، و درعین حال وعده می دهد که ماه آینده پاداشی چند صد هزار تومانی به کارگران خواهد داد، بی آن که خود را به طور کتبی متعهد به انجام آن کند. و اینها همه در حالی است که خواست اصلی کارگران هیچ کدام از اینها نیست. خواست اصلی کارگران افزایش پایه حقوق آنهاست به طوری که سطح دستمزدها را، اگر نگوییم با سطح سود شرکت، حداقل با سطح افزایش واقعی قیمت ها متناسب کند، خواستی که مدیریت تا کنون هیچ واکنشی به آن نشان نداده است.
بر اساس شنیده ها، امروز (دوشنبه ٢٢ دی ١٣٩٣) وزیر صنایع به کارخانه ایران خودرو رفته است، بازدیدی که به احتمال زیاد به اعتراض سراسری و متحدانه کارگران مربوط می شود. امر مسلم این است که کارگران اعتراض خود را با عزمی راسخ آغاز کرده اند و شواهد و قرائن نشان می دهند که آنها این اعتراض را تا دستیابی به خواست های خود به ویژه خواست افزایش دستمزد ادامه خواهند داد.

یک کارگر اعتصابی ایران خودرو - ٩٣/١٠/٢٢

ارسالی به وبلاگ «درابا»

*****************

اعتصاب غذا در ایران خودرو

در پی اعتصاب غذای کارگران کارخانه پارس خودرو، که به وعده و قول مدیریت مبنی بر تحقق خواست های کارگران انجامید، امروز(چهارشنبه ١٧ دی ۱۳۹۳) چندین هزار کارگر شرکت ایران خودرو نیز دست به اعتصاب غذا زدند و بدین وسیله اعتراض خود را نسبت به وضعیت دستمزدها و دیگر مسائل و مشکلات کار و زندگی خود اعلام کردند. اخبار موثق حاکی از آن است که این حرکت اعتراضی سراسری بوده و تمام قسمت های مختلف کارخانه عظیم ایران خودرو را در بر گرفته است، به طوری که جز مدیران و افرادی از میان سرپرستان هیچ کس برای خوردن غذا به سالن های غذاخوری نرفته است. بر اساس قول و قرارهایی که از درون خود کارگران جوشیده و بیرون آمده است، قرار است شیفت های دیگر نیز از خوردن غذای شرکت خودداری کنند و فردا پنج شنبه ١٨ دی کارگران شب کار همراه با کارگران شیفت صبح به صورت دسته جمعی خواست های خود را به مدیریت شرکت اعلام کنند.

یک کارگر اعتصابی ایران خودرو - ١٧ دی ١٣٩٣

ارسالی به وبلاگ «درابا»

*****************

اعتصاب غذا در شرکت پارس خودرو

طی روزهای یکشنبه ٧ تا سه شنبه ٩ دی ماه، هفت هزارکارگر (زن ومرد) جوان و جان به لب رسیده پارس خودرو (جنرال موتورز سابق) به شکلی خودجوش، با توجه به شرایط عینی زندگی و کار خود و به عنوان اعتراض به کسانی که شب و روز عمر و جوانی و شیره ی جان آنان را می مکند، در حرکتی همبسته و سراسری و جنبشی با سه روز اعتصاب غذا، خواب خوش صاحبان زر و زور و سرمایه آشفته کردند. کارگران با نخوردن غذای شرکت (نهار و شام) در هر دو شیفت صبح و بعدازظهر مخالفت خود را با شرایط حاکم بر سرنوشت خود به اربابان سرمایه و پادوهای آنها در هیئت مدیران بی صلاحیت اعلام نمودند و اعتراض خود به سطح دستمزدها را با صدایی بلند و رسا ابراز داشتند.
کارگران از ابتدای دی ماه در کنار خطوط سالن های تولید، در سرویس های ایاب و ذهاب و در برگشت تا رسیدن به منزل، با هم قرار می گذاشتند و به یکدیگر یادآوری می کردند که از یکشنبه ٧ الی ٩ دی اعتصاب غذا خواهند کرد و چهارشنبه ١٠ دی سوار سرویس ها نخواهند شد و به جای آن به سمت جاده مخصوص تهران - کرج حرکت خواهند کرد و این جاده را خواهند بست.
از یکشنبه ٧ دی کارگران هر دو شیفت از خوردن غذای شرکت خودداری کردند و غذایی را که همراه خود آورده بودند (کوکو و سیب زمینی و تخم مرغ و مربا و پنیر و...) صرف کردند و به همکارانی نیز که غذا نداشتند می دادند و به این ترتیب آنها را به نخوردن غذای شرکت تشویق می کردند. همکاران زن نیز از گرفتن غذای شرکت خودداری کردند. ابتدا از جانب مدیریت ارشد شرکت توجهی به این حرکت نشد. عوامل شناخته شده و تعدادی از مدیران میرزا بنویس و روحانی شرکت، مصایبی که مدیر امور فرهنگی است، وارد معرکه شدند و با ریش گرو گذاشتن و خواهش و تمنا کردن و گردن کجی و پند و موعظه، خواهان غذاخوردن کارگران شدند که با هوکردن و بی توجهی کارگران مواجه شدند. روز اول با غافلگیرشدن مدیران و تقویت روحیه و اعتمادبه نفس کارگران به پایان رسید.
در روزهای دوم و سوم اعتصاب(٨ و ٩ دی) تعداد نفرات اعتصابی به بیش از هشتاد درصد رسید و صددرصد سالنها، قسمتها و حتی بخشهای اداری و خدماتی نیز همدلانه به بقیه پیوستند و دراین میان، فعالیت و هماهنگی زنان همکار قابل توجه بود.
شنیده می شد مدیرعامل و معاونین ارشدش پیغام داده اند که ما به کارگرجماعت باج نمی دهیم و روسا و مدیران و حراست به هرشکلی شده موظفند این بساط را جمع کنند. اما با سرسختی و مقاومت کارگران وضعیت به سرعت تغییر کرد. مدیران میانی، روسا، حراست و روحانی پارس خودرو همگی به دست و پا افتادند. مدیرانی که به ساده ترین حرفهای کارگران توجهی نداشتند از کارگران تقاضا می کردند که نهار و شام را با آنها صرف کنند، تقاضایی که با بی توجهی کارگران کارگران مواجه شد. خواهش و تمنای گاه توام با تهدید آنها هیچ اثری نداشت. سخت غافلگیر شده بودند. از یک سو، شبانه به تعداد دوربینهای مداربسته و فیلمبرداری در سطح شرکت و سالن غذاخوری می افزودند و از سوی دیگر حتی کنار خط مونتاژ می آمدند و با اصرار از کارگران خواهش می کردند به سالن های غذاخوری بروند. مدیرعامل، مهندس ناصر آقامحمدی، به معاونین دگم و بی صلاحیت خود دستور داده بود به این کارها خاتمه دهید، هیچگونه افزایش حقوقی نداریم، وضع شرکت خراب است!!!
اما با نزدیک شدن چهارشنبه ١٠ دی مدیرعامل متوجه شد که با سدی محکم و نفوذناپذیر به نام کارگر مواجه است و راه افتادن کارگران به سوی جاده مخصوص و راه پیمایی به سمت تهران و بسته شدن اتوبان تهران - کرج می تواند عواقب بدی برای او و مشاورانش داشته باشد. لذا از در تسلیم درآمد.
از شب سه شنبه بعد از اینکه باز هم شیفت بعد از ظهر از خوردن شام خودداری کردند، نیروهای حراست ، روحانی شرکت و مدیران ارشد و میانی وارد تک تک سالنهای مونتاژ شدند، اما باز هم با بی اعتنایی و هوکردن و جنجال کارگران جان به لب رسیده مواجه شدند و دست از پا درازتر در آخر شب سالنها را ترک کردند و کارگران متوجه توان و اثرگذاری تصمیم خود شدند و بیشتر مصمم به ادامه راه خود (سوارنشدن به سرویسها و رفتن به سوی جاده مخصوص) شدند. عمله اکره سرمایه کاملا غافلگیر شده بودند. در میان کارگران مطرح شده بود که اگر کسی اخراج و یا دستگیر شود دست از کار بکشند و اعتصاب را به مرحله بالاتر ارتقا دهند. تیرمدیریت به سنگ خورده بود. باید فکری دیگر می کرد.
در نهایت چهارشنبه پیش از ظهر عوامل مدیریت به سالن ها آمدند و به کارگران اعلام کردند با تمام خواسته های شما مبنی بر افزایش دستمزد، افزایش آکورد و تغییر وضعیت تعدادی از کارگران با سابقه از قراردادی به رسمی و از پیمانکاری به قراردادی موافقت شده است. کارگران اعلام کردند که مدیرعامل خود باید به سالنها بیاید و مراتب بالا را تایید کند.
کارگران از قبل خواسته های خود را نوشته و اعلام کرده بودند و یکی از کارگران بر فراز پالتی ایستاد و خواسته ها و مطالبات را برای حاضرین قرائت کرد. عمده ی خواسته ها همان ها بود که در بالا گفته شد.
مدیرعامل و همراهان با پذیرفتن آنها و دادن وعده و قول و قسم خوردن مبنی بر اجرای خواسته های آنان حداکثر تا پایان زمستان(اسفندماه) سالنهای تولید و مونتاژ را ترک کردند. کارگران از این پیروزی خوشحال بودند. خوشحالی آنها به این دلیل بود که در عمل به توانایی خود پی برده بودند.
چهارشنبه بعد از ظهر در حالی که شیفت صبح کار را به شیفت بعدازظهر تحویل می داد کارگران کار خود را با هم مرور می کردند و ضمن آن قرار گذاشتند اگر در پایان زمان وعده داده شده خواسته هایشان تحقق نیابد اعتصاب را با دست کشیدن از کار شروع کنند و تصمیم های دیگری برای پیگیری خواستهای خود بگیرند. آنها تا اینجا موفق شده بودند شخص مدیرعامل را به سالن ها بکشانند و او را مجبور به پذیرش خواست هایشان کنند، هرچند فعلاً در حد حرف و وعده.
به این ترتیب، کارگران جوان در تجربه ای جدید، بدون آویزان شدن به این یا آن جریان و با اعتماد به نفس خود توانستند روی پای خود بایستند. آنها در عمل متوجه شدند که بدون آنکه سرباز پیاده نظام و سیاهی لشکر کسی باشند و بدون آنکه نردبان صعود دیگران به قدرت شوند می توانند خواست های خود را پیگیری کنند و عوامل سرمایه را دست کم در حرف مجبور به پذیرش آنها نمایند.

تعدادی از کارگران اعتصابی پارس خودرو

چهارشنبه ١٠ دی ١٣٩٣

ارسالی به وبلاگ «درابا»

https://derabaa.wordpress.com