افق روشن
www.ofros.com

ریزش معدن و نشت گاز موجب کشته شدن ۴ کارگر شد


آفتاب - ایلنا                                                                                                           جمعه ٢٦ آذر ١٣٨٩

ریزش معدن و نشت گاز موجب کشته شدن ۴ کارگر شد

ریزش معدن و نشت گاز در معادن زغالسنگ هجدک بار دیگر حادثه آفرید و جان ۴ کارگر معدن را گرفت.
به گزارش آفتاب، بر اثر ریزش دیواره‌های معادن زغالسنگ هجدک در شهرستان راور که سه‌شنبه شب روی داد ۴ کارگر معدن در اعماق این معادن مدفون شدند. پس از ریزش معدن نشت گاز نیز در این قسمت از معادن موجب شده است معدچیان در خطر قرار گیرند.
هم اکنون امداد گران در معدن هجدک در حال امدادرسانی هستند و تاکنون موفق به خارج کردن جسد یک نفر از کارگران شده‌اند.
به‌دلیل شدت ریزش معدن و همچنین نشت گاز ٣ معدن چی دیگر نیز جان باخته‌اند و همچنان تلاش‌های برای خارج کردن آنها ادامه دارد.
علت این حادثه توسط مسئولان و کارشناسان اعلام نشده است و تحقیقات در این خصوص همچنان ادامه دارد.
معادن زغال سنگ استان کرمان طی دو سال اخیر و پس از واگذاری به بخش خصوصی بارها شاهد بروز سوانح دلخراش بوده‌اند و طی این مدت بالغ بر ٣٠ نفر جان خود را در حوادث معادن از دست داده اند.
به گفته کارشناسان مهمترین دلیل بروز سوانح در این معادن عدم استفاده از امکانات روز دنیا برای استخراج و رعایت نکردن نکات ایمنی است.
هر چند بارها با تشکیل کمیته‌های بررسی این سوانح تلاش‌هایی برای بالا بردن سطح ایمنی صورت گرفته است اما این سوانح دلخراش همچنان ادامه دارد و جان معدنچیان کرمانی را تهدید می‌کند.
درحال حاضر خانواده ٣ کارگر زیر آوار در محوطه معدن در انتظار خارج کردن کارگران هستند، استاندار کرمان و معاون امنیتی استاندارکرمان نیز در محل معدن حاضر شدند و بر ادامه امدادرسانی نظارت دارند.

-------------------------

چهار معدنچی زیر آوار گرفتار شدند

مقارن ساعت ١٠ صبح روز سه‌شنبه ٢۵ آذر ماه بر اثر ریزش معدن چهار كارگر معدنچی در معدن اشكیلی كرمان واقع در منطقه هجتك كرمان به زیر آوار رفتند/ تاكنون جسد یكی از معدنچیان از معدن خارج شده‌است.
ایلنا: دبیر اجرایی خانه كارگر كرمان می‌گوید: روز سه‌شنبه بر اثر ریزش معدن اشكیلی در منطقه هجتك كرمان چهار كارگر جان خود را از دست دادند.
عبار كاربخش در گفتگو با خبرنگار ایلنا، گفت: مقارن ساعت ١٠ صبح روز سه‌شنبه ٢۵ آذر ماه بر اثر ریزش معدن چهار كارگر معدنچی در منطقه هجتك كرمان به زیر آوار رفتند.
وی افزود: این حادثه كه در معدن اشكیلی در منطقه هجتك كرمان روی داده‌است و احتمال دارد كه همه معدنچیان به دلیل نبود هوای كافی برای تنفس جان خود را از دست داده باشند. به گفته كاربخش تاكنون جسد یكی از معدنچیان به نام طیب ولیان از زیر آوار خارج شده است.
به گفته این فعال كارگری حسین گریكی‌پور ٢٨ ساله، طیب ولیان ٢۵ ساله، مسلم نجفی ٢۵ ساله و حسین یزدیزاده ٢۵ ساله معدنچیانی هستند كه بر اثر ریزش روز سه‌شنبه پیش معدن اشكیلی گرفتار شدند.
وی افزود: هنوز علت وقوع این حادثه كه به ریزش كارگاه معدنچیان منجر شد مشخص نیست.
كاربخش با بیان اینكه در كرمان حداقل ١٢ معدن فعال وجود دارد؛ گفت: معادن زغال‌سنگ یكی از حادثه‌خیزترین كارگاه‌ها در این منطقه است به طوری كه طبق آمار تعداد كشته‌شدگان در حوادث معدن به یك نفر در ماه و تعداد مجروحان نیز به یك نفر در هر روز می‌رسد.
وی یادآور شد: معدن اشكیلی از معادن دولتی است كه بهره‌برداری از آن توسط عوامل و بحران وزارت صنایع صورت می‌گیرد.