افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                         چهارشنبه ٣۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱ ژوئن ۲۰۲٣


تجمع بازنشستگان کشوری

امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد تجمع بازنشستگان کشوری مقابل صندوق بازنشستگی کشوری استان یزد، استان فارس، استان اردبیل، استان کرمانشاه... در راستای پیگیری اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان (اجرای ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه)

**********

تجمع بازنشستگان شرکت مخابرات

لرستان، خراسان شمالی، اذربایجانغربی، اراک، شهرکرد بندرعباس، اهواز ...
تجمع بازنشستگان شرکت مخابرات در برابر شرکت مخابرات استان ، در اعتراض به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ و پایمال شدن حقوق خود.
فیلمی از تجمع اعتراضی بازنشستگان منطقه مخابراتی خوزستان (اهواز) دوشنبه ۲۹ خرداد اینجا کلیک کنید.

**********

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته اهواز

‏تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته اهواز - میدان کارگر روبروی سازمان تامین اجتماعی. بازنشستگان علاوه بر شعارهایی مبنی بر خواست های خود، در دفاع از وکیل کارگران خانم فرزانه زیلابی نیز فریاد می زنند. وکیل با شرافت حمایتت می کنیم.

یکشنبه ۲۸ خرداد اهواز میدان کارگر

**********

مرگ دو کارگر در اثر سوانح کاری در مهاباد و ارومیه

یک کارگر جوشکار به نام خالد ژاله‌چیان اهل مهاباد و یک کشاورز اهل ارومیه به نام فارس سیدانی، در حین انجام کار با شرایط غیرایمن، دچار سانحه شده و جان خود را از دست دادند.

**********

باز هم زندگی سوختبرانی که به بهای نان سوخت!

عصر روز ۲۳ خرداد، یک #سوختبر ۱۸ ساله بلوچ، در پی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی مرصاد در نزدیکی پمپ نخلستان شهرستان ایرانشهر بر اثر انفجار و آتش‌سوزی خودرو جان خود را از دست داده است.
هویت این سوختبر نوجوان #محمدامین_بارانزهی متولد ۱۳۸۴، فرزند ناصر اهل منطقه جام جم #زاهدان احراز شده است.
به گفته منابع محلی: حوالی ساعت ۷ بعد ظهر روز گذشته نیروهای نظامی مرصاد اقدام به تیراندازی به سمت یک خوردو سوختبر کرده بودند که باعث انفجار و آتش سوزی خوردو سوختبر شده که راننده خوردو جان خود را از دست داده است.

**********

اعتراض کارگران سیمان درود به اهداف برنامه توسعه هفتم

جمعی از کارگران سیمان درود نسبت به بندهای ضد کارگری برنامه هفتم توسعه دست به اعتراض زدند.
این کارگران گفتند: به عنوان بخشی از جامعه کارگری که ذی‌نفعان اصلی مقررات قانون کار محسوب می‌شویم، اعتراض خود را نسبت به پیش‌نویس مفاد ۶۶.۶۷، ۱۹.۲۰ برنامه توسعه هفتم و سایر بند‌های ضد کارگری اعلام می‌کنیم چرا که معتقدیم در صورت تصویب این مفاد از سوی مجلس؛ بخش زیادی از منافع قانونی کارگران هدف قرار خواهد گرفت.
آنها افزودند: ما کارگران سالیان سال با سخت‌ترین شرایط به امید آینده و آرامش خانواده‌هایمان کار کرده و حق بیمه پرداخت کرده‌ایم اما دولت قصد افزایش سن بازنشستگی را دارد./ سه‌شنبه ۲۳ خرداد

**********

تجمع اعتراضی کارگران مرکز فرمان متروی تهران مقابل شهرداری واقع در خیابان بهشت

موضوع از این قرار است که قصد دارند کارگران این مرکز را تحت مجموعه ایستگاه‌ ببرند؛ که در این صورت امنیت شغلی و سابقه کاری کارگران تحت‌الشعاع قرار خواهد گرفت چرا که در مجموعه جدید باید از صفر شروع کرد!
همچنین برای کارگران واحد عملیاتی مبلغی به عنوان حق جذب که حدود ۳ میلیون تومان می‌شود در نظر گرفته شده؛ که قائم مقام مترو تشخیص داده‌اند که به کارگران مرکز فرمان تعلق نگیرد!
شایان ذکر است که تقریبا ماه پیش بود که تجمعی در این زمینه صورت گرفته بود، که باوجود وعده پیگیری و حل مشکل، هیچ نتیجه‌ای عاید نشد.

**********

گزارش تجمع اعتراضی معلولان اصفهان:

اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران شرکت بناگستر کرانه صبح سه‌شنبه ۱۶ خردادماه جمعی از کارگران شرکت بناگستر کرانه در خصوص مطالبه ی بهبود وضعیت شغلی و افزایش دستمزدهای خود، اعتصاب کرده و تجمع اعتراضی برگزار کردند.
به گفته‌ی یکی از کارگران شرکت بنا گستر کرانه: " حقوق دریافتی کارگران نسبت به شرایط کاری بسیار پایین است و ما خواستار افزایش حقوق و بهبود وضعیت شغلی خود هستیم.
حقوق پرداختی این شرکت به موقع است؛ اما سنگینی کار از میزان دستمزد دریافتی بیشتر است و ما به این موضوع اعتراض داریم و میخواهیم به آن رسیدگی شود." در جریان تجمع کارگران جلسه‌ای در خصوص مواردی که نسبت به آن اعتراض داشتند برگزار شد. در این جلسه با وعده مدیریت برای رسیدگی به خواسته‌ها، کارگران به اعتصاب پایان دادند.

**********

معطلی بازنشستگان شهرداری شوش برای دریافت سنوات:

جمعی از کارگران بازنشسته شهرداری شوش که از ۲۵ اسفند ماه سال ۱۴۰۱ تاکنون احکام بازنشستگی بیشتر آن‌ها به استناد قانون بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان‌آور صادر شده اما تا این لحظه بابت سنوات پایان خدمت خود از کارفرمای سابق طلبکارند.
این کارگران که بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور حدود ۲۰ نفر آنها تایید شده، مدعی هستند که بابت این مطالبه صنفی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان طلبکارند. مطابق قانون؛ این مزایا باید در زمان بازنشستگی و ترک کار پرداخت شود.

**********

گزارش تجمع اعتراضی معلولان اصفهان:

برای شنیدن گزارش اینجا کلیک کنید.
همه بچه واجد شرایط هستن که مستمری بگیرن چکار میشه کرد با ۷۵۰ هزارتومان؟!
من دوست دارم از طریق تربیون شما به اطلاع مردم برسونم که خواهش می کنم فریب گزارشات دروغین رو نخورید رسانه های ما مسئولین ما گزارشاتی را میدن که بله ما فلان امکانات را برقرار کردیم اینقدر داره کمک می شه این بودجه تعلق گرفته شهروندان عزیز چنین ادعایی در مقابل شما میشه ولی وقتی مراجعه میکنیم تنها جوابی که دریافت میکنیم بودجه نیست.
تجمعات اعتراضی معلولین همزمان در چندین شهر از جمله تهران، اصفهان، شاهین شهر، اراک، کرمانشاه برگزار شد.

**********

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۲۲ خردادماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان منطقه مخابراتی کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، گیلان، زنجان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، اراک ... در اعتراض به عدم‌ رسیدگی به مطالباتشان مجدداً مقابل ساختمان شرکت مخابرات یاسوج دست به تجمع زدند.

**********

اعتصاب غذای دو نفر از بازداشتی‌های آبدانان!

محمد دانیالی و #ناصر_رضایی از بازداشت‌ شدگان آبدانان از روز جمعە ۱۹ خردادماه در بازداشتگاە مرکزی ادارە اطلاعات ایلام در اعتراض به شکنجە و عدم رسیدگی بە پروندەشان دست بە اعتصاب غذای نامحدود زدەاند.
‌محمد دانیالی٢٣ سالە، عضو گروه کوهنوردی "بنار" آبدانان است که در تاریخ یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه بدون ارائه حکم قضایی توسط نیروهای امنیتی در دهلران بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ایلام منتقل شد.
ناصر رضایی ۴۳ سالە اهل شهر سراب‌باغ از توابع آبدانان نیز روز دوشنبه ۱خردادماه بدون ارائه حکم قضایی در ترمینال شهر اهواز بازداشت شده بود.

**********

کارگران پیمانی شرکت توزیع برق تهران:

برای پایان برده‌داری نوین شرکت‌های پیمانکاری را حذف کنید

۳۶۰ کارگر پیمانی و شرکتی شرکت توزیع برق تهران در نامه‌ای به وزیران نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل شرکت توانیر، شرایط حاکم بر وضعیت شغلی خود را «برده‌داری نوین» توصیف کردند. آنها در این طومار اعتراضی نوشتند: «در وهله اول، خواسته ما حذف پیمانکارانی که دیگر هیچ خاصیت و موضوعیتی ندارند و تبدیل وضعیت و نظارت دقیق در مورد اجرای درست و عادلانه این مسئله است، زیرا در حالی‌که تنها بحث اجرایی شدن این موضوع به میان آمده مدیران شرکت سعی دارند با ایجاد تبصره و قوانین در درون شرکت صرفاً جهت حفظ جایگاه مدیریتی خود، قانون را دور زده و تا حد ممکن اصل موضوع را به نحوی به حاشیه ببرند.». اجرای طبقه‌بندی مشاغل هم یکی دیگر از خواسته‌های کارگران پیمانی صنعت برق است. به گفته آنها اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی «موجبات سرخوردگی در میان نیروهای اداری و اجرایی غیر رسمی شرکت را به همراه داشته است.».
این گروه از کارگران که با خطر مصدومیت و حتی مرگ حین انجام کار روبه‌رو هستند در بخش دیگری از این طومار گفته‌اند با در نظر گرفتن عواملی چون «کار در فضای باز تحت شرایط آب و هوایی فصول مختلف سال در شهر آلوده‌ای چون تهران، کار زمان‌بر در ارتفاع بالای پنج متر و بعضاً با خط گرم که با وجود رعایت ایمنی خطراتی چون برق‌زدگی و سقوط از ارتفاع را می‌تواند به همراه داشته باشد و همچنین فعالیت‌های فرسایشی و آسیب‌رسان منتهی به مشکلات جسمانی از ناحیه کمر، گردن و دست و پا» دریافت سختی کار امری است بدیهی.
دولت و مجلس شورای اسلامی چندین سال است که وعده کرده‌اند به حکمفرمایی شرکت‌های پیمانکاری نیروی انسانی خاتمه بدهند. طرح ساماندهی قراردادهای کار موقت و شرکت‌های پیمانی اما پس از چند سال رفت و برگشت در مجلس، در نهایت تنها شمار محدودی از کارگرانی که دارای سابقه عضویت در بسیج، حضور در جنگ ایران و عراق و یا نسبت خانوادگی با خانواده کشته شدگان یا مجروحان جنگی هستند را در برمی‌گیرد.

**********

کارگران معترض به بندهای ضدکارگری برنامه هفتم هستند!

تجمع اعتراضی کارگران هپکو در محوطه‌ی شرکت

افزایش سن بازنشستگی و سخت‌تر کردنِ شرایط بازنشستگی پیش از موعد کارگران، ناعادلانه است. دولت نباید با سرنوشت میلیون‌ها کارگر اینگونه بازی کند؛ افزایش سن بازنشستگی و بندهای ضد کارگری برنامه هفتم، خلاف منافع جمعی کارگران است و باید حذف شود./ شنبه ۲۰ خرداد

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲، جمعی از بازنشستگان مخابرات خوزستان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال، بختیاری، مشهد، شهرکرد، رشت، کردستان و کرمانشاه در اعتراض به در اعتراض به عدم اجرای آیین نامه استخدامی، مشکلات هزینه‌های درمانی و مزایای قانونی خود توسط سهامداران عمده شرکت مخابرات و ستاد اجرایی فرمان امام مجدداً دست به تجمع زدند.

**********

اعتراض کارگران شرکت دورال به واگذاری کارخانه به بخش خصوصی

روز چهارشنبه دهم خردادماه، تعدادی از کارگران کارخانه دورال (تولید کننده درب و پنجره آلومینیومی) در اعتراض به واگذاری این شرکت به بخش خصوصی مقابل کارخانه تجمع کردند.
این کارگران میخواهند روند واگذاری شرکت متوقف شود و می‌گویند: واگذاری نتیجه‌ای جز زمین خوردن تولید و بیکار ی کارگران نداشته و ندارد.
شرکت دورال یکی از شرکتهای خوش آوازه در تولید درب و پنجره آلومینیومی و نماهای کرتین وال و سایر محصولات با کیفیت آلومینیومی است؛ این شرکت در سال ۱۳۴۴ پا به عرصه صنعت آلومینیوم گذاشت و برای سال‌های متمادی یکی از شرکت‌های مطرح در این حوزه بود.
این شرکت با وجود پتانسیل بسیار زیاد و سال‌ها تجربه و علیرغمِ اشتغالِ بیش از ۵۰۰ کارگر به صورت مستقیم و بیش از ۶۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم، به دلیل سیاست‌های غلط و سوءمدیریت و البته سوگیری‌های نادرستِ سهامدار اصلی یعنی شستا، هم اکنون از گردونه تولید خارج شده و ...

**********

تجمع اعتراضی کارگران نفلین سینیت کلیبر به روز چهارم کشید

کارگران مجتمع نفلین سینیت کلیبر از ساعات اولیه‌ی صبح امروز تا کنون مقابل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تجمع اعتراض برگزار کردند.
۵۵ کارگر مجتمع نفلین سینیت کلیبر به بلاتکلیفی خود پس از واگذاری سؤال‌برانگیز بهره‌برداری این معدن به شرکت جدید، عدم پرداخت حقوق و حق بیمه‌شان اعتراض دارند.

**********

تجمع اعتراضی بازنشستگان مس مقابل نهاد ریاست جمهوری

بازنشستگان خواستار بازگشت استقلال صندوق مس هستند و می‌گویند: اینکه صندوق خصوصی مس را به زیرمجموعه وزارت رفاه منتقل کرده‌اند، اصلاً برای ما قابل قبول نیست؛ ما پیش از این نیز بارها مطالبه‌گری و اعتراض کردیم؛ صندوق مس باید مستقل بماند.
بازنشستگان مس معتقدند؛ صندوق از حق بیمه‌های آن‌ها شکل گرفته و دارایی بین‌النسلی آن‌هاست و لذا دولت نمی‌تواند یک‌جانبه در مورد آن تصمیم بگیرد. سه‌شنبه ۹ خرداد

**********

سنندج؛ تعیین وثیقه سنگین برای آزادی فعالین کارگری

مراجع قضایی برای آزادی ۹ فعال کارگری اهل سنندج، قرار وثیقه یک میلیارد تومانی صادر کرد، که تنها خبات محمودی موفق به تودیع قرار وثیقه صادره شد.
به گزارش کولبرنیوز روز سه‌شنبه نهم خردادماه ۱۴۰۲، مراجع قضایی شهر سنندج برای ۹ فعالین کارگری بازداشتی کمال کریمی، عبدالله خیرآبادی، هاجر سعیدی، حبیب‌الله کریمی، برهان سعیدی، اقبال پیشکاری، سیروان محمودی، شادمان عبدی و خبات محمودی، قرار وثیقه سنگین میلیاردی صادر کردند که تنها خبات محمودی موفق به تودیع قرار وثیقه صادره شد و ۸ فعال کارگری دیگر هم‌چنان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می‌برند.
ماموران اداره اطلاعات سنندج شامگاه چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت‌، این فعالان را در منزل پدر هومن عبداللهی، از جان‌باختگان اعتراضات سراسری، پس از ضرب و شتم، بازداشت کردند.
بنا بر این گزارش، فرشید عبداللهی، پدر معترض کشته‌شده، که میزبانی این فعالان را بر عهده داشت نیز از سوی ماموران امنیتی مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته بود.

**********

مزدهای پایین کار را به تعطیلی کشاند: اعتراض کارکنان پست تبریز ادامه دارد!

جمع زیادی از کارکنان و موزعین شرکت پست آذربایجان شرقی از یکشنبه هفته جاری دست از کار کشیده اند.
یکی از مدیران پست استان با تایید این خبر گفت با توجه به تورم بالای موجود در کشور و افزایش سرسام آور قیمت ها متاسفانه شرکت پست نتوانسته است حقوق پرسنل خود به خصوص کارکنان قراردادی خود را افزایش دهد و این مشکل روحیه کارکنان را بشدت پایین آورده و علاقه خدمتی را پایین آورده است.

**********

تجمع اعتراضی کارگران نفلین سینیت کلیبر

کارگران مجتمع نفلین سینیت کلیبر امروز هم در اعتراض به عدم انعقاد قرارداد، عدم پرداخت حقوق و حق بیمه‌شان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

**********

اعتراض کارکنان رسمی آتش نشانی و کارکنان رسمی نفت منطقه ۸ عملیات انتقال گاز ایستگاه هشترود

اعتراض کارکنان رسمی آتش نشانی فاز ۱۷/۱۸ پارس جنوبی به عدم اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت.

اعتراض کارکنان رسمی نفت منطقه ۸ عملیات انتقال گاز ایستگاه هشترود به عدم اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت. / دوشنبه ۸ خرداد

**********

سرنوشت نامعلوم سجاد خسروی

سجاد خسروی از کارگران پروژه‌ای نفت و گاز در منطقه‌ی پارس جنوبی، از روز سون خرداد توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران با اتهام واهیِ "لیدری اعتصابات" ربوده شده و تاکنون از محل نگهداری او اطلاعی در دست نیست.

**********

اعتراض پرسنل بیمارستان تامین اجتماعی عسلویه

تعداد زیادی از پرسنل بخش های مختلف بیمارستان نبی اکرم عسلویه صبح امروز سه شنبه ۹ خردادماه با حضور در دفتر پرستاری نسبت به برخی خواسته های خود ( از جمله حذف غذا در حین شیفت و حق بلیط و اف های خود در ماه که در دوره جدید حذف شده) اعتراض کردند. / دوشنبه ۸ خرداد

**********

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه هشتم خردادماه ۱۴۰۲ بازنشستگان مخابرات منطقه مریوان، اصفهان، لرستان، ایلام، کرمانشاه، مشهد، خوزستان ... در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مجدداً دست به تجمع زدند.

**********

سومین روز اعتصابات کارکنان فولاد مادکوش بندر عباس

کارکنان فولاد مادکوش بندر عباس، سومین روز اعتصابات را در اعتراض به ظلم و ستم در قبال کارگران و عدم رسیدگی آنها به معضلات معیشتی و صنفی پرسنل ادامه می‌دهند. مسئولان شمار بسیاری از کارگران معترض را به بازداشت و اخراج تهدید کرده‌اند و گفته می‌شود در پی برگزاری تجمعات اعتراضی و اعتصابات تاکنون ۲۵ نفر از پرسنل اخراج شده‌اند.

**********

دومین روز تجمع اعتراضی کارگران نفلین سینیت کلیبر

نماینده‌ی کارگران معترض می گوید: هنوز هیچ مسؤولی سراغ ما نیامده.
در صورت ادامه‌ی بی‌توجهی به مطالبات کارگران، مسؤولیت هر اتفاق بعدی متوجه دولت است تنش ها هنوز در کارخانه ادامه داره و هیچ مسئول شهرستانی و سازمانی و حتی نماینده شهرستان جوابگوی پرسنل نیستند.

**********

تجمع اعتراضی معلولان مقابل مجلس

جمعی از معلولان در اعتراض به عدم اجرای پنج‌ساله قانون معلولان و عدم لحاظ حقوق افراد دارای معلولیت در برنامه توسعه هفتم کشور، صبح امروز مقابل مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند.

**********

فرهاد شیخی بازداشت شد.

بنا به اطلاعِ عرفان کرم‌ویسی، وکیل دادگستری فرهاد شیخی از مدافعین حقوق کارگران، امروز یکشنبه ۷ خرداد توسط نیروهای اداره اطلاعات در منزل شخصی خود واقع در هشتگرد کرج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

**********

رحمان سلیمانی، فعال کارگری اهل بانه به حبس محکوم شد

رحمان (عمر) سلیمانی، فعال کارگری اهل بانه که سال گذشته بازداشت شده بود، توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به ۱۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

**********

كارخانه داروگر تهران به دليل مشكلات شديد مالي تعطيل شد

بنابر گزارش منتشرشده، محصولات شوينده توليد شده توسط شركت داروگر در پايان دهه ۸۰، سهم ۷۰ الي ۷۵ درصدي بازار مصرف ايران را داشت.
در پي ادامه بحران مالي در كارخانه داروگر تهران كه به تعويق ۴ ماهه پرداخت حقوق ۱۰۰ كارگر و توقف ۷ ماهه پرداخت حق بيمه و افزايش بدهي‌هاي بيمه‌اي به اداره تامين اجتماعي منجر شده بود، كارگران روز چهارشنبه هفته گذشته تجمع اعتراضی در مقابل نهاد قوه قضاييه در خيابان وليعصر برگزار كردند.

**********

تجمع اعتراضی اهالی شهرک جوپارستان جلوی استانداری کرمان

آب شربی را که با تانکر برای ما می‌آوردند را خریداری می‌کنیم. تا چندی پیش شهرداری به نرخ دولتی به ما آبرسانی می‌کرد ولی به ما اعلام کردند با شروع گرما و کمبود آب دیگر حواله‌ای جهت دریافت آب نمی‌دهند. همه ما که در این شهرک ساکن هستیم خود شهرداری هم در جریان است که هیچ ملک دیگری در کرمان نداریم و از روی ناچاری و اینکه نتوانستیم در کرمان ساکن شویم به این شهرک آمده‌ایم

**********

تجمع اعتراضی اهالی شهرک جوپارستان جلوی استانداری کرمان

آب شربی را که با تانکر برای ما می‌آوردند را خریداری می‌کنیم. تا چندی پیش شهرداری به نرخ دولتی به ما آبرسانی می‌کرد ولی به ما اعلام کردند با شروع گرما و کمبود آب دیگر حواله‌ای جهت دریافت آب نمی‌دهند. همه ما که در این شهرک ساکن هستیم خود شهرداری هم در جریان است که هیچ ملک دیگری در کرمان نداریم و از روی ناچاری و اینکه نتوانستیم در کرمان ساکن شویم به این شهرک آمده‌ایم

**********

تجمع اعتراضی کارگران نفلین سینیت کلیبر

کارگران مجتمع نفلین سینیت کلیبر امروز در اعتراض به عدم انعقاد قرارداد، عدم پرداخت حقوق و حق بیمه‌شان تجمع اعتراضی برگزار کردند.´ این تجمع و تحصن از صبح امروز آغاز شد

**********

وکیل خانواده مهسا:

دادگاه حامدی و محمدی یکی از عجیب ترین دادگاه های کشور است

صالح نیکبخت، حقوقدان، دادگاه نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو خبرنگار بازداشت‌شده در ارتباط با پوشش خبری پرونده جان‌باختن #مهسا_امینی، را «یکی از عجیب‌ترین دادگاه‌های کشور بعد از دادگاه‌های خلخالی» توصیف کرد.
آقای نیکبخت که وکالت خانواده مهسا امینی را نیز برعهده دارد روز شنبه ششم خرداد درباره دادگاه خبرنگاران روزنامه‌های «هم‌میهن» و «شرق» به سایت «امتداد» گفت که دادگاه‌ رسیدگی به اتهامات آن‌ها پس از دادگاه‌های خلخالی یکی از عجیب‌ترین دادگاه‌های کشور است. چون متهمان جز اینکه گزارش‌هایی را در مورد مرگ مهسا (ژینا) امینی طبق رسالت حرفه‌ای خود منتشر کردند، هیچ اقدامی نداشته‌اند.»
دادگاه‌های صادق خلخالی، حاکم شرع دادگاه‌های انقلاب، در سال‌های نخست استقرار جمهوری اسلامی یکی از جنجال‌برانگیزترین دادگاه‌های تاریخ ده‌های گذشته در ایران است. او احکام اعدام شمار زیادی از سیاستمداران حکومت پیشین و فعالان سیاسی و مخالفان جمهوری اسلامی را در مدت کوتاهی صادر و بلافاصله اجرا کرد.

**********

تجمع اعتراضی پرسنل شرکت فولاد ماکوش

تجمع اعتراضی پرسنل شرکت فولاد ماکوش بندرعباس مقابل استانداری هرمزگان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات شغلی و معیشتی و معوقات دستمزد

**********

عثمان اسماعیلی به دادسرای انقلاب سقز احضار شد

عثمان اسماعیلی، فعال کارگری با دریافت ابلاغیه ای به دادسرای عمومی و انقلاب سقز احضار شد. بر اساس ابلاغیه مذکور، وی باید بیست و هشتم خردادماه جهت دفاع از اتهامات عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام و “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی (ژینا)” در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سقز حاضر شود. به این دادسرا مراجعه کند‌.

**********

اکارکنان خط و ابنیه فنی راه آهن شمالغرب در

اعتراض به عدم پرداخت ٣ ماه حقوق و ۲ سال مزایا دست به تجمع زدند.

امروز شنبه شش خرداد کلا نیروهای شمالغرب از تاکستان تا میانه حدود ۳۵۰ نفر در اعتصاب هستند. کارگران از قبل اعلام کردند در صورت دریافت نکردن حقوق دست به اعتصاب میزنند و این اعتصاب در قم و همچنین کرمان هم انجام گرفته است.
حقوق و مزایای بسیار پایین شرکت ها باعث اعتراض کارگران شده که همان را هم در شرایط دشوار تورمی و فشار شدید معیشتی به خانوارهای کارگری به موقع پرداخت نمی کنند

**********

اردوی کار: مکالمه‌ای کوتاه با کارگرِ یکی از معادنِ کرمان

«کارگران معدن معمولا خیری از بازنشستگی نمی‌بینند. آنها ۴ - ۵ سال بعد از بازنشستگی با بیماری‌های ریوی فوت می‌کنند. از این موارد زیاد داشته‌ایم…» این را کارگرِ یکی از معادنِ استان کرمان می‌گوید. زمانی که با او تماس گرفتم تا نظرش را در مورد لایحه برنامه هفتم توسعه بپرسم، با لبخندِ بی‌رمقی پاسخ داد: «کسانی که پشتِ میزشان نشسته‌اند و این تصمیمات را می‌گیرند یک روز نه، یک ساعت با ما تا عمقِ ۱۷۰ متری زمین بیایند و بنشینند، دست به کاری نزنند، فقط باشند و ببینند و بعد بروند و هر تصمیمی که خواستند بگیرند…»
از او خواستیم تا یک روزِ کاری‌اش را شرح دهد: «ساعت ۴ و نیم صبح از خواب بلند شده و ساعت پنج، سوار مینی‌بوس می‌شویم. ساعت ۶ ورودمان را ثبت می‌کنیم و بعد از خوردنِ صبحانه، وارد تونل می‌شویم. تا ساعتِ ۱۲ که برای استراحتِ یک‌ساعته از تونل خارج می‌شویم، نه از نور خبری هست، نه استراحت، نه میز و نه کولر. اینجا بیل و کلنگ است و وسایلی که با آن تونل را بشکافیم. چشم، چشم را نمی‌بیند. فضا تنگ است و سرمان به کار. شش ساعتی را با گرد و خاک و مواد معدنی و سیمان سر می‌کنیم، بعد برای خوردنِ ناهار از تونل بیرون می‌آییم».
نه فقط صدا، ارتعاش، گرما، گازها و بخارات شیمیایی که کابوسِ آوار سنگهای چند تُنی و گیر کردن در انتهایی‌ترین و غیرقابل دسترس‌ترین نقطه‌ی تونل نیز همیشه با آن‌هاست. گازگرفتگی، برق‌گرفتگی و انفجار، حوادثی است که این کارگران بارها آن را به چشم دیده‌اند و شنیده‌اند؛ «زیر سنگ رفتنِ همکارانمان را زیاد دیده‌ایم؛ همکاری داشتیم که او را به سختی از زیر سنگ دو تُنی بیرون آوردیم. انگار داشتیم تُن ماهی جمع می‌کردیم…»
بعد از ساعت ۱۲ چه می‌کنید؟ «شیفتمان تمام می‌شود اما معمولا ترجیح می‌دهیم شیفت بعدی را هم بمانیم تا از پسِ مخارج زندگی بربیاییم. سال گذشته برای ۱۵۰ و اندی ساعت کار در ماه، ۷ میلیون حقوق می‌گرفتیم».
یعنی تقریبا همان حداقل حقوق؟ «بله، برای همین معمولا شیفت بعد هم می‌مانیم…»
در نهایت از او می‌پرسیم که اگر قانون کاهشِ سنواتِ ارفاقی مشاغل سخت و زیان‌آور تصویب شود و مجبور باشید بیش از بیست سال کار کنید چه؟ می‌گوید: «حتی یک ساعت هم بعد از بیست سال زیاد است، نمی‌توانیم».

مکالمه‌ای کوتاه با کارگر یکی از کارخانه‌‎های فولاد خوزستان
با کارگری دیگر، در خوزستان تماس می‌گیریم. او کارگر یکی از کارخانه‌های فولاد است. می‌گوید: «در گرمای بالای ۵۰ درجه و رطوبتی که گاه به ۹۰ درجه می‌رسد، در یکی از سخت‌ترین و طاقت‌فرساترین مشاغل کار می‌کنیم. تصور کنید در خوزستان کنار کوره‌هایی که دمای آن هزار و هفتصد درجه است بایستید و با سرعت کار کنید… حتی ده سال هم برای چنین شغلی زیاد است».
کارگر خوزستانی می‌گوید: «سوختگی دردناکترین مرگی است که گاه برای کارگران در این مکان‌ها اتفاق می‌افتد. همکاری داشتیم که از بخارِ ذوب سوخت و فوت کرد».
از او در مورد حوادثِ شایع در فولاد می‌پرسم و پاسخ می‌دهد: «کارگران از ناحیه‌ی چشم، زیاد دچار حادثه می‌شوند، غبار اکسیدی که در قسمت ذوب و کوره‌ها وجود دارد به ریه‌ها آسیب می‌زند و قطعی دست و پا هم داشته‌ایم. دیسک کمر و گردن هم که دیگر شایع است».
پایان مکالمه به مردم سالاری می‌گوید: «همین سختی کار را هم به سختی می‌دهند، دیگر چه چیز را می‌خواهند از ما بگیرند؟»

**********

انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران خواهان برگزاری علنی

و عادلانه دادگاه الهه محمدی و نیلوفر حامدی، دو روزنامه نگار زندانی شد

در این بیانیه آمده است: «از ابتدای دستگیری خانم‌ها نیلوفر حامدی و الهه محمدی از سوی دستگاه‌های ذیربط، اتهاماتی سوای انجام وظایف حرفه‌ای به ایشان وارد شد. اما دستگیری آن‌ها متعاقب انجام امور قانونی محوله از سوی رسانه‌های متبوع ایشان اتفاق افتاد. اکنون جامعه مطبوعاتی منتظر است در یک محاکمه عادلانه و علنی سرنوشت همکاران خود را دنبال کند و روزنامه‌نگاران به‌طور جدی خواهان روشن شدن صحت و سقم این اتهامات هستند.»
نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه «شرق» در شهریور سال گذشته خبر قتل ژینا (مهسا) امینی را که در بازداشت گشت ارشاد بود منتشر کرد و الهه محمدی، خبرنگار روزنامه «هم‌میهن» گزارش مراسم خاکسپاری ژینا (مهسا) امینی در سقز را نوشته بود. مرگ ژینا (مهسا) امینی موجی از اعتراضات چند ماهه را در ده‌ها شهر سراسر ایران برانگیخت. دادگاه بدوی برای الهه محمدی ۸ خردادماه و نیلوفر حامدی ۹خردادماه تعیین شده است.

**********

کارگران زندانی و محرومیت از اشتغال!

مجتبی توکل زندانی سیاسی که به تازگی از زندان آزاد شده با حضور خود مقابل شرکت داروسازی ابوریحان خواهان بازگشت به کار و تحقق حق و حقوق‌اش شد.
مجتبی توکل پس از تحمل نه ماه حبس اکنون با حضور در مقابل شرکت ابوریحان اعلام کرد در صورت محقق نشدن خواسته‌هایش دست به تحصن خواهد زد و پیامد هرگونه مشکل امنیتی برای خود و خانواده اش بر عهده مسئولان شرکت می باشد.

**********

اعتصاب تعمیرکاران پیمانی معدن چادرملو!

اعتصاب تعمیرکاران پیمانی معدن چادرملو که چند روز پیش آغاز شد ادامه دارد. کارگران به پایین بودن سطح دستمزد، ناکارآمدی بیمه درمانی، و عدم امنیت شغلی معترضند.
پنج روز پس از انتشار نخستین خبر، خبرگزاری ایلنا سه شنبه دوم خرداد به نقل از کارگران نوشت:
«ما کارگران پیمانکاری که کارمان در این شرکت، تعمیر و نگهداری است و تعدادمان حدود دو هزار نفر است، در سخت‌ترین شرایط با کمترین حقوق و امکانات و غالباً دور از خانواده کار می‌کنیم؛ این شرایط باید تغییر کند.»
کارگران از طریق شرکت پیمانکاری آسفالت طوس در معدن چادرملو کار می‌کنند. آن‌ها گفته‌اند «با افزایش مزد امسال، نصف هزینه‌های زندگی هم تامین نمی‌شود.» کارگران چادرملو سابقه طولانی اعتراض و مبارزه برای بهبود شرایط کار، اعتراض به کمی دستمزد و بهره کشی پیمانکاران دارند. خواست عمده کارگران افزایش دستمزد و امنیت شغلی است. آن‌ها بارها در اعتصاب و تجمع خانواده‌هایشان را نیز همراه داشته‌اند.
در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۱ و حین مذاکرات شورای عالی کار بر سر حداقل دستمزد یک کارگر چادرملو درباره حداقل دستمزد گفته بود:
باید بگویم الان یک خانواده برای یک زندگی بسیار ابتدایی نیاز به ۱۷، ۱۸ میلیون تومان حقوق ماهانه دارد؛ با کمتر از این اصلاً نمی‌شود زندگی کند؛ با کمتر از این، لااقل در کلانشهرها، کارگر باید برود توی خیابان چون سرپناه هم نمی‌تواند تامین کند. با در نظر گرفتن پول پیش، امروز اجاره خانه در کلانشهرها کمتر از ۸ میلیون تومان نیست آنهم در یک زندگی کاملاً فقیرانه و در مناطق پایین شهر…..
معدن چادرملو در استان یزد واقع است و از بزرگترین تولیدکنندگان کنسانتره سنگ‌آهن در ایران است و برای واحدهایی مانند صنایع فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان خوراک تولید می‌کند.

**********

تداوم اعتصابات سراسری کامیونداران در بندر خمینی

سومین روز اعتصابات سراسری کامیونداران با توقف فعالیت‌های شغلی در بندر خمینی ادامه یافت./ چهارشنبه ۳ خرداد

**********

اخراج دو نمایندۀ کارگران درنخ البرز

محمدعلی رجبی و حمید پیغان، دو نماینده‌ی کارگران شرکت نخ البرز در شهرک صنعتی البرز قزوین، به دلیل پیگیری مطالبات کارگران، توسط کارفرما اخراج شدند.
یکی از کارگران این شرکت می‌گوید:
آقای رجبی با ۱۸ سال و آقای پیغان با ۱۱ سال سابقه کار مدت‌ ها پیش از سوی کارگران نخ البرز مسئول پیگیری مطالبات صنفی کارگران شدند و بخش زیادی از مطالبات کارگران این کارخانه مربوط به اخراج گروهی کارگران و تامین امنیت شغلی آن‌‌ها بوده است.
در این کارخانه حدود ۴۰۰ کارگر مشغول به کار هستند که از دی ماه سال ۱۴۰۱، طی چند مرحله حدود ۲۰۰ نفر از کارگران سالن شماره یک و شماره سه ریسندگی با قراردادهای یک ماهه به دلیل افت و کاهش تولید از کار اخراج شدند و در ادامه حدود ۵۷ کارگر دیگر از سالن شماره سه بیکار شدند که با پیگیری‌ های دو نماینده کارگران آقایان رجبی و پیغان، کارگران سالن شماره سه به کار بازگشتند.

**********

کارگران شرکت همراه خودرو سایپا به اخراج تهدید شدند

با توجه به اعتصاب کارگران شرکت همراه خودرو سایپا در انتهای ماه فروردین به علت کم بودن حقوق و مطالبتشان به آنها وعده های دروغین داده شد تا اعتصاب را بشکنند و به سر کارهایشان برگردند ولی به هیچ کدام از وعدهای دروغینشان عمل نکردند و دو نفر از مدیران قسمت های مربوطه را عوض کردند تا کارگران را بترسانند. در حال حاضر طبقه بندی مشاغل این کارگران انجام نشده و همچنان با وعده های دروغین کارگران را دعوت به آرامش میکنند.

**********

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات خوزستان

امروز دوشنبه اول خردادماه ۱۴۰۲ بازنشستگان مخابرات منطقه خوزستان، استان مرکزی، کرمانشاه، ایلام، اصفهان، سیستان و بلوچستان در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان دست به تجمع زدند.
تجمع اعتراضی تجمع بازنشستگان مخابرات گیلان در رشت به دلیل رگبار شدید باران داخل اداره بر گزار شد.

**********

اعتراض راننده‌های سرویس‌های کارگران معدن زغال سنگ طزره به پایین بودن دستمزدها

رانندگان سرویس‌های کارگران معدن زغال سنگ طزره، در اعتراض به پایین بودن دستمزد ومزایای دریافتی خود صبح امروز از جابجایی کارگران خودداری کردند. در همین رابطه، یکی از کارگران راننده گفت: حدودا ۱۴راننده استیجاری درمعدن زغال سنگ طزره از واحدهای شرکت البرز شرقی هستیم که حقوق و مزایایی که طبق قرارداد بابت دستمزد دریافت می‌کنیم کافی نیست و کفاف زندگی و حتی مخارج خودروهای ما را نمی‌دهد.
او افزود: خودروهای استیجاری غالبا اتوبوس هستند و راننده‌ها روزانه دو تا سه مرحله در جاده‌های خاکی و آسفالته منطقه شاهروددر استان سمنان به ازای دریافت۷۰۰ تا ۷۵۰هزار تومان در روز کار می‌کنند. درواقع راننده‌های این خودروها آنچه در مجموع ماهانه از کارفرما دریافت می‌کنند تامین کننده هزینه‌های جاری زندگی و خودروها نیست.
به گفته وی، با توجه به افزایش قیمت همه اقلام مصرفی وغیر مصرفی از جمله قطعات خودرو جابجایی کارگران از معدن طزره تا شاهرود به صرفه نیست ومدیریت معدن باید به پیشنهاد وگفته‌های ما راننده‌ها برای توافق درمیزان افزایش دستمزدها توجه کند.

**********

تجمع اعتراضی کارگران ابنیه فنی راه آهن قم مقابل ساختمان استانداری و اداره کار

اعتصاب و اعتراض کارگران بدلیل حقوق معوقه و همچنین اخراج ۲۵ نفر از همکاران خودشان صورت گرفته اداره راه آهن قم به دروغ اعلام کرده این کارگران بدلیل اینکه سرکار نیامدند غیبت خوردند در صورتی که در برگه ترک کار اینها از طرف اداره نوشته شده بدلیل اینکه احتمال بوجود آوردن سانحه این کارگران اخراج شدند

**********

شناسایی ۱۱۳ کودک کار فقط در خیابانهای رشت

مدیر کل بهزیستی گیلان از شناسایی ۱۱۳ کودک کار در خیابانهای رشت خبر داد و گفت: ۹۰ درصد این کودکان مهاجرهستند و والدین کم سواد و بی سواد دارند.
«سیدمهدی خدمت بین دانا» گفت: برای ۱۱۳ کودک کار خیابان در شهر پرونده هویتی در اداره کل بهزیستی گیلان ثبت شده استوی با اشاره به ساماندهی ۴۰ کودک کار و خانواده‌های آن‌ها در مرکز تربیتی کودک کار رشت اظهار کرد؛ فعالیت و کار این کودکان در خیابانهای شهر ممنوع است و برنامه‌های تحصیلی و فراغت، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، مهارت‌های خود مراقبتی و رسیدگی به آنها و خانواده‌های شان ارایه می شود.

**********

تجمع اعتراضی بازنشستگان سیستان بلوچستان

بازنشسته رفاهیات می‌خواهد. قرار نیست بعد از ۳۰ یال کار پر زحمت، از پس انداز در صندوق هم محروم شود. این دزدی‌ها را پایان می‌دهیم. جهت مطالبات، اجرای آیین نامه، هزینه های بیمه تکمیلی و رفاه.

**********

اعتراض کارگران پیمانکاری شهرداری ایلام به معوقات مزدی

کارگران پیمانکاری بخش حمل ونقل و خدمات شهرداری ایلام در ادامه پیگیری مطالبات مزدی خود دیروز و امروز تجمع کردند.
بیش از دو ماه معوقات مزدی طلبکاریم و نگرانیم این بدهی‌ها برای ماه‌های آینده طی دو ماه گذشته برای پیگیری مطابات خود به چند نهاد دولتی و غیردولتی مراجعه کردیم اما هنوز اتفاقی نیفتاده است. در حال حاضر وضعیت مالی کارگران مناسب نیست و آن‌ها از تامین معاش خود ناتوان شده‌اند.

**********

اعتصاب کارکنان شرکت جهان پارس پتروشیمی صدف

اینجا شرکت جهان پارس پتروشیمی صدف با وعده دروغ افزایش حقوق ۵۰ درصدی مردم را سر کار کشیدند الان که آمدیم حقوق ۸ تومانی شده ۹ تومان ۹ تومانی شده ۱۰ تومان الان نیروها هم دست از کار کشیدند.

**********

اعتصاب رانندگان کامیون در پایانه‌ی بندرعباس

امروز یکشنبه، ۳۱ اردیبهشت رانندگان کامیون در پایانه‌ی بندرعباس برای دستیابی به مطالباتشان دست به اعتصاب زدند.

**********

فراخوان به اعتصاب سراسری کامیونداران و رانندگان

کامیونداران و رانندگان زحمتکش!
همانطور که همه دوستان و همکاران عزیز مستحضر هستید برای ما سالی که از سرگذراندیم سالی بسیار سخت وکمرشکن برای جامعه حمل و نقل کشور بود. در سالی که گذاشت ما بارها هم شکایت کردیم و هم اعتصاب کوتاه مدت داشتیم و هم به همه کسانیکه در این کار نقش داشتند؛ مراجعه کردیم ولی افسوس از یک جواب قانع کننده!
اکنون کامیونداران با این مشکلات روبرو هستند:‌ بالا رفتن قیمت ارز و تورم افسار گسیخته ای که بر نرخ لوازم یدکی و لاستیک و روغن و دیگر ملزومات مصرفی کامیون‌ها تاثیر گذاشته / کمبود سوخت برای رانندگان که مشکلات جدی ایجاد کرده است/ عدم محاسبه «تن بر کیلومتر» که از دستاوردهای آن اعتصاب بزرگ و سراسری خرداد سال ۱۳۹۷بود / عدم پرداخت کرایه ها از طرف شرکت هایی مانند محصولات امور دام و جی تی سی) / نبود جاده های استاندار و عوارضی هایی که فقط پول می گیرند/ نبود امکانات در پایانه ها / به حساب نیاوردن کار رانندگی به عنوان مشاغل سخت و زیان آور و همه این موارد باعث شده است که رانندگان و کامیونداران بدون پشتیبانی قانونی رها شوند و موجبات ورشکستی آنها شود. و البته درد بسیار است و همه این مشکلات دست به دست هم داده و حمل و نقل جاده ای کشور را زمینگیر کرده است.
حال با وجود چنین مشکلاتی ما خواهان بروز رسانی نرخ کرایه ها با ضریب واقعی بر احتساب تورم موجود در بازار هستیم و این کمترین حقوقی است که کامیونداران در این دوران سخت و دشوار زندگی؛ خواستار آن هستند.
به همین دلیل ما رانندگان و کامیون داران سراسر کشور اعلام می کنیم با توجه به اینکه هیچ چشم انداز حل مشکلات مان از طروق قانونی وجود نداشته و ندارد؛ از اول خرداد سال ۱۴۰۲ دست به اعتصاب سراسری خواهیم زد و از همه اقشار و مردم شریف که همیشه حامی کامیونداران و رانندگان بوده‌اند؛ درخواست کمک و یاری داریم. بارها گفته ایم که صبر ما هم حدی دارد و چنین ظلم و ستمی که بر این قشر زحمت کش اعمال می شد دیگر قابل تحمل نیست و حکومت باید این را بفهمد که نمی تواند با سرنوشت کامیونداران و خانواده انها بازی کند و باید این هشدار را جدی بگیرد.

اتحادیه تشکل های کامیونداران و رانندگان سراسر ایران

۱۲ اردیبهشت

**********

شورای بازنشستگان ایران: تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

در اعتراض به:
- سکوت کانونها وخصوصا کانون عالی بازنشستگان در مورد عدم اجرای ماده قانونی ۹۶ و۱۱۱ و۴۱ قانون کار
- عدم اجرای ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی در رابطه با خدمات درمانی رایگان
- عدم اجرای همسان سازی

همه می آییم.     یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲    

زمان: ساعت ۱۰ صبح

تهران: مقابل سازمان تامین اجتماعی

شهرستانها: مقابل اداره تامین اجتماعی


**********

اهواز- خوزستان تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی درب اداره کل و راهپیمایی تا میدان فرهنگ-شهر اهواز در ادامه فریاد دادخواهی برای خواسته های معیشتی و اعتراض به پایمال کردن حقوق حقه خود و عدم رسیدگی توسط کلیت مسئولان و کاربدستان حکومت اسلامی

**********

انگشتان دست یک زن کارگر ۳۵ ساله حین کار قطع شد

انگشتان دست یک زن کارگر هنگام کار با چرخ گوشت صنعتی میان پره‌های چرخ گوشت گیر کرد و قطع شد. زن کارگر که نام او اعلام نشده ۳۵ سال دارد. او کارگر یک اغذیه فروشی در اصفهان بود. به گفته‌ی فرهاد کاوه آهنگران سخنگوی آتش نشانی اصفهان، زن کارگر مصدوم همراه با چرخ گوشتی که دستش در آن گیر کرده بود به بیمارستان الزهرا منتقل شده و عمل ازاد سازی دست او در اتاق عمل این بیمارستان انجام شده است.
حوادث ناشی از کار در ایران هر سال به مرگ صدها کارگر می‌انجامد و هزاران کارگر نیز در نتیجه حوادث کار مصدوم و از کار افتاده می‌شوند. معاون سازمان پزشکی قانونی اخیرا اعلام کرده است سال ۱۴۰۱، ۱۹۰۰ کارگر (شامل ۳۰ زن) جانشان را در اثر حوادث کار از دست داده‌اند و ۲۶ هزار و ۷۴ کارگر مصدوم شده‌اند. نفر از مصدومان حوادث کار زن بوده‌اند. استان اصفهان پس از تهران بیشترین تعداد مصدومان کار را داشته است. / رادیو زمانه

**********

تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن کارکنان منابع طبیعی شیراز مقابل شرکت عمران صدرا شیراز

شرکت تعاونی مسکن کارکنان منابع طبیعی استان فارس که حدود ۲۰ سال پیش تاسیس شده ۲ هزار عضو دارد و به گفته اعضای این شرکت تعاونی سهمیه زمین به مساحت ۲۵۰ مترمربع در شهر جدید صدرا برای هر عضو به آنها واگذار و بسیاری از این املاک طی ۲ دهه گذشته به افراد دیگر فروخته شده است.
شرکت عمران صدرا طی چند سال اخیر اعلام کرده که برای واگذاری این زمین ها مالکان باید مجدد بهای آن را بپردازند و به رغم پذیرش این مساله از سوی اعضای از همه جا درمانده این شرکت تعاونی، شرکت عمران صدرا هر از چند گاهی یکبار نرخ را افزایش داده و هنوز هم به قیمتی عادلانه مبتنی بر نظر کارشناسان رسمی دادگستری تمکین نکرده و درخواست ارقام بالاتری دارند

**********

اهداف تاکتیکی و استراتژیک بازنشستگان

اکثریت عظیم بازنشستگان جزء طبقۀ کارگرند و مبارزات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آنان برای دستیابی به حقوق خود جزء جدائی ناپذیری از مبارزات طبقۀ کارگر است. کمک به ایجاد تشکل های مستقل بازنشستگان در یک شهر، یک منطقه و یا سراسر کشور جزء وظایف نیروهای آگاه و پیشرو در درون جنبش کارگری و بخش های مختلف طبقۀ کارگر و جنبش بازنشستگان است. مبارزه برای افزایش سطح مستمری ها هماهنگ با افزایش سطح مزد کارگران شاغل و دیگر خواست های بازنشستگان مانند مسکن، بیمه های اجتماعی و نیز خواست آنها در زمینۀ نظارت بر و شرکت در ادارۀ صندوق های بازنشستگی، بهبود خانه های سالمندان و دیگر مؤسسات و خدمات مربوط به بهداشت، درمان و مراقبت از سالمندان و نیز مطالبات مربوط به حداقل مستمری برای تأمین وسایل و زمینه های یک زندگی توأم با آسایش، اطمینان و رفاه بازنشستگان بخشی از مبارزات طبقۀ کارگر را تشکیل می دهد. پیشبرد مبارزات بازنشستگان جزء وظایف تشکل های مستقل بازنشستگی است. همکاری، هماهنگی و پشتیبانی کارگران شاغل از بازنشستگان و تشکل های مستقل آنان (مانند پشتیبانی کارگران شاغل از کارگران بیکار و جویندگان کار و تشکل های مستقل آنان) از شرایط تقویت، پیشرفت و وحدت جنبش کارگری است. تشکل های مستقل بازنشستگان جزء تشکل های توده ای طبقۀ کارگر است و کارگران و بازنشستگان آگاه و پیشرو و نیروهای آگاه مدافع رهایی طبقه کارگر، موظفند در راه تحقق اهداف بحق بازنشستگان از این تشکل ها حمایت کنند و به ایجاد و تقویت تشکل های مستقل بازنشستگان یاری رسانند.

گروه اتحاد بازنشستگان

**********

جمعی از حقوق دانان خواهان توقف احکام اعدام شدند

جمعی از حقوقدانان و وکلای دادگستری نسبت به «نقض گسترده قوانین موجود در روند رسیدگی به پرونده‌های شهروندان معترض در ایران» اخطار جدی دادند و خواهان توقف فوری اجرای مجازات اعدام در همه موارد از جمله پرونده موسوم به «خانه اصفهان» شدند.
از چهار شب پیش که صدا و سیما جمهوری اسلامی «اعترافات اجباری» مجید کاظمی،‌ سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی، سه متهم پرونده موسوم به «خانه اصفهان» را پخش کرد، نگرانی‌ها از اجرای حکم اعدام این سه نفر شدت گرفته است.
دیشب گروهی در مقابل زندان اصفهان تجمع کردند که با حمله ماموران و شلیک گاز اشک‌آور متفرق شدند. در بیانیه این گروه از وکلا آمده فرایند تعقیب، رسیدگی و محکومیت این سه نفر و سایر محکومین اعتراضات اخیر غیرقانونی بوده است و موازین دادرسی عادلانه در هیچ یک از پرونده‌ها رعایت نشده است.
این حقوق‌دانان می‌گویند که «شهروندان متهم در پرونده موسوم به «خانه اصفهان»، در مراحل نخست دادرسی، حق دسترسی به وکیل مستقل ‌‌و منتخب را نداشته‌اند و گزارش‌هایی از شکنجه شدن آنها و نگهداری طولانی مدت در سلول انفرادی منتشر شده است.»

**********

اعتصاب کارگران IGC دشت‌عباس دهلران

اعتصاب کارگران IGC دشت‌عباس دهلران درحالی وارد روز بیست‌ و ششم شدە است کە حقوق برج دوازده سال قبل هنوز پرداخت نشده است. فشار و تهدید بر کارگران اعتصاب کنندە کماکان ادامە دارد.../ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه

**********

دریافت حکم کتبی و قطعی ۵ سال و ۸ ماه حبس تعزیری آنیشا اسداللهی

آنیشا اسداللهی، معلم و فعال حقوق کارگران، پیشتر از ابلاغ حکم ۵ سال و ۸ ماه حبس تعزیری خود در سامانه ثنا خبر داده بود، حکمی که به‌صورت کتبی نیز از سوی وکیل، دریافت کرده است.
این حکم در راستای بازداشت و پرونده‌سازی نهادهای امنیتی در بازداشت‌های گسترده‌ی فعالان کارگری و معلمان در اردیبهشت ۱۴۰۱ است.
آنیشا اسداللهی طی این پرونده به اتهام اجتماع و‌ تبانی به ۵ سال و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۸ ماه حبس، محکوم شده که در مجموع، ۵ سال آن قابل اجرا خواهد بود.
قابل ذکر است که قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، در حکم نهایی، مصداق تبلیغ علیه نظام وی را مخالفت با اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در یک پست در فضای مجازی اعلام کرده است.

**********

اعتراض سراسری بازنشستگان مخابرات

دوشنبه ها روز ماست خیابان از آن ماست!

دوشنبه های اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات در بجنورد، خرم آباد، کهگیلویه بویر احمد، خوزستان، اصفهان، با تجمعات اعتراضی بازنشستگان امروز هم ادامه یافت.

**********

عاتکه رجبی آزاد شد

دقایقی پیش عاتکه رجبی با قید وثیقه یک میلیارد و پانصد هزاری پس از پنج روز اعتصاب غذای خشک به صورت موقت از زندان مشهد آزاد شد.
عاتکه رجبی معلمی که در اعتراض به قتل و‌ بازداشت کودکان از دوم مهرماه ۱۴۰۱ از رفتن به مدرسه خوداری کرد و در ویدیویی اعتصاب حضور در مدرسه‌ را اعلام نمود ‌‌و بعدتر اخراج شد. او صبح ۱۹ اردیبهشت، پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به منظور شرکت در تجمع اعتراضی از منزل خارج و در مقابل آموزش و پرورش مشهد دستگیر شد و از لحظه بازداشت دست به اعتصاب غذای خشک زد. در نهایت امروز بیست ‌و‌ چهارم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ با قید وثیقه آزاد شد.

**********

اقبال اقبالی، دایی توماج صالحی می‌گوید:

«چشم چپ توماج در اثر ضربه‌های وارد شده به سرش، مدتی را به‌طور کامل بینایی نداشته و انگشتان شکسته دست‌هایش، به‌علاوه پایی که زیر شکنجه‌های وحشیانه شکسته و بدون مراجعه به پزشک جوش خورده، نیاز فوری به درمان و مراجعه به پزشک دارد.»

توماج صالحی آزاد باید گردد

**********

تجمع گروهی از کارگران آتش نشان مشهد

روز شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲، گروهی از کارگران آتش نشان مشهدی مقابل ساختمان شورای شهر مشهددست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار افزایش سقف اضافه‌کاری و تعطیل کاری‌ها برای افزایش میزان حقوق خود شدند.
یکی از این آتش نشانان با بیان اینکه حقوق دریافتی ما مخارج زندگی‌مان را تامین نمی‌کند و ما مجبوریم بعد از ساعت کاری در مشاغل دیگر مشغول کار شویم، افزود:
مدیریت آتش نشانی اضافه کاری‌ها، شب کاری‌ها و تعطیل کاری‌های ما آتش نشانان را به درستی محاسبه نمی‌کند به همین دلیل ماه گذشته هم به این موضع اعتراض کردیم که در نتیجه آن مدیریت ۲۰ ساعت اضافه کاری ما را پرداخت کرد.
او در ادامه افزود: مخارج زندگی در سال جاری به نسبت سال قبل بسیار تغییر کرده و هزینه‌ها به شدت بالا رفته است. تعدادی از ما آتش نشانان که مستاجریم توان پرداخت هزینه‌ اجاره خانه و حتی مخارج خوراک و پوشاک خانواده‌هایمان را نداریم اما مسئولان نیز به ایستگاه‌ها سر نمی‌زنند تا به وضعیت ما رسیدگی کنند.

**********

مخالفت با آزادی مشروط سروناز احمدی و کامیار فکور

پرونده سروناز احمدی و کامیار فکور، دو فعال زندانی که در روز هشت اردیبهشت به همراه شمار دیگری از فعالان اجتماعی و کارگری در منزل محمد حبیبی، معلم زندانی، دستگیر شده بودند به شعبه اجرای زندان اوین رفته و آزادی آنها با قید وثیقه منتفی شده است.
سروناز احمدی در تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۱ به همراه همسرش دستگیر شد و یکماه بعد با قرار وثیقه ۵۰۰ میلیونی از زندان آزاد شد. او سپس در دادگاه به تحمل شش‎سال و نیم زندان محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۳ سال و نیم زندان کاهش یافت.
کامیار فکور، روزنامه نگار کارگری و زیست محیطی ، نیز که پس از دستگیری در آبان ۱۴۰۱، برای گذراندن محکومیت یکساله قبلی خود به بند عمومی زندان اوین انتقال یافته بود، در بهمن‎ماه و در جریان عفو قوه قضاییه از زندان آزاد شد. او پس از آزادی مجددا در پرونده مرتبط با بازداشت مجددش، به یکسال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۸ ماه کاهش یافت.
پس از آزادی سایر دستگیرشدگان روز ۸ اردیبهشت، این دو فعال اجتماعی، می‌بایست برای گذراندن دوران محکومیت‌شان در زندان بمانند.

**********

کارگران شرکت همراه خودرو سایپا به اخراج تهدید شدند

کارگران شرکت همراه‌خودرو سایپا که روز چهارشنبه هفته گذشته ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ در اعتراض به دستمزدهای بسیار پائین، عدم تحقق خواسته‌هایشان و همچنین عدم رسیدگی مدیرعامل سایپا به وضعیت این کارگران دست به اعتصاب زدند که بلافاصله مورد تهدید شدید مدیران شرکت قرار گرفتند و در روز پنجشنبه با وعده و وعیدهایی به اعتصاب خود پایان دادند.
مدیریت شرکت بلافاصله پس از پایان اعتصاب، تهدید کارگران به اخراج را شدت داده و قصد اجرای وعده‌ها و تحقق خواست کارگران را ندارند.
شرکت همراه‌خودرو، شرکت بسته‌بندی قطعات و از شرکت‌های اقماری سایپا واقع در مجتمع تیبا (مجتمع کفش ملی سابق) در شهر قدس است که حدود ۲۲۰ تا ۲۵۰ کارگر در آن شاغل هستند. این کارگران با سوابق چند ساله و حتی بالای ۱۶ سال سابقه، با قراردادهای یکساله حقوق‌های حداقلی دریافت می‌کنند.
این کارگران می‌گویند با توجه به عدم پاسخگویی مدیران همراه‌خودرو بارها تلاش کرده‌اند تا صدای خود را به گوش مدیران شرکت سایپا و شرکت سایپا یدک برسانند اما موفق نشده و هیچ توجهی به مشکلات آنان نشده است.

**********

آرش صادقی، فعال مدنی به ۴ سال زندان محکوم شد

رامین صفرنیا، وکیل آرش صادقی، فعال حقوق بشر خبر داده است که بعد از واخواهی و جلسه رسیدگی، حکم آرش صادقی در دادگاه انقلاب صادر شده است.
او امروز ۱۸ اردیبهشت در توییتی نوشت: «موکلم بابت اتهام اجتماع و تبانی به سه سال و هفت ماه حبس و در مورد فعالیت تبلیغی علیه نظام به هشت ماه حبس محکوم شد. مجازات اشد، قابلیت اجرا دارد. رای صادره ظرف بیست روز قابل تجدید نظر خواهی می‌باشد.»

**********

سه تجمع اعتراضی

تجمع اعتراضی کارگران کاشی اصفهان، سفره ناهار با نون و سنگ

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بندر خمینی

تهران تجمع اعتراضی کارگران بهشت زهرا!

**********

یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به تجمع بازنشستگان تهران مقابل وزارت ارتباطات

امروز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، نیروهای امنیتی و انتظامی که از صبح زود اطراف ساختمان وزارت ارتباطات و داخل پارک اندیشه را کاملا قُرُق کرده بودند، مانع از شکل‌گیری تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات شدند.
نیروهای امنیتی با حمله به بازنشستگانی که برای تجمع آمده بودند تعدادی را بازداشت کرده و به داخل ماشین‌های ون بردند.
در ادامه ۷ نفر از بازنشستگان که در محل پارک اندیشه حضور داشتند نیز بازداشت شده و خبرها حاکی از انتقال آنها به کلانتری خیابان نیلوفر است.

دوشنبه های اعتراضی سراسری بازنشستگان مخابرات!
تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان شرکت مخابرات کرمانشاه ،استان مرکزی اراک، استان لرستان، استان ایلام،شهرکرد، خوزستان دراعتراض به عدم اجرای آیین نامه استخدامی، بیمه تکمیلی و پایمال شدن حقوق قانونی خود توسط سهامداران عمده مخابرات و ستاد اجرایی.

**********

اعتصاب کارگران ابنیه فنی کرمان ادامه دارد!

طی چند روز اخیرکارگران پیمانکاری ابنیه فنی کرمان در محور بافق تا شور گزبم در اعتراض به تداوم مشکلات خود و دستمزدهای پایین دست از کار کشیدند. در این محدوده ریلی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ کارگر مشغول کارند که پیمانکار حدود ۱۰ سال به کارگران سنوات پرداخت نکرده است.
کارگران معترض با بیان اینکه کارفرما وعده پرداخت سنوات را داده است، اظهار داشتند: با پایان قرارداد کاری، کارفرما دو نوع قرارداد برای کارگران تنظیم کرده بود که هیچیک از آنها مورد تایید کارگران و اداره کار قرار نگرفت.

**********

ما زنان زندانی در اوین اعدام، کشتار و "مردم‌کشی"

توسط حکومت استبدادی را محکوم کرده و خواهان توقف سریع آن هستیم.

ما در کنار مردمِ به‌پا خاسته، که بر تحقق هدف جنبش انقلابی خود یعنی پایان بخشیدن به حکومت دینیِ استبدادی اصرار می‌ورزند، ایستاده‌ایم و اعلام می‌کنیم که حکومت با سرکوب مردم و ایجاد رعب و وحشت از طریق کشتن راه به جایی نخواهد برد و محکوم به فناست. ما از مجامع بین‌المللی و رسانه‌های جهانی تقاضا داریم با حمایت گسترده از مردم و فشار بر جمهوری‌اسلامی مانع تداوم خشونت حکومتی شوند و به تحقق اراده‌ی مردم ایران یاری رسانند.
امضاکنندگان: گلرخ ایرایی - زهره سرو - نسرین جوادی - سپیده قلیان - بهاره هدایت - نرگس محمدی

**********

احمد حیدری دقایقی پیش با قرار وثیقه آزاد شد

احمد حیدری فعال صنفی، که چندی پیش (۸اردیبهشت ۱۴۰۲) در دیدار با خانواده محمد حبیبی بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه یک میلیارد تومانی، آزاد شد.

**********

عسل محمدی، فعال کارگری به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد

امروز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، عسل محمدی ، فعال کارگری با تودیع وثیقه یک‌میلیارد تومانی موقتاً از زندان اوین آزاد شد.

**********

ژاله روحزاد به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد

ژاله روحزاد، معلم بازنشسته و فعال صنفی معلمان با تودیع قرار وثیقه امروز عصر به صورت موقت از زندان اوین آزاد شد.
خانم روحزاد روز جمعه ۸ اردیبهشت؛ هنگامی که برای یک دیدار دوستانه با خدیجه ‌پاک‌ضمیر همسر محمد حبیبی به منزل ایشان رفته بود؛ در پی حمله ماموران به منزل محمد حبیبی بازداشت شد.

**********

صدور ۴ سال حکم حبس برای مریم وحیدیان خبرنگار کارگری

مریم وحیدیان خبرنگار کارگری بر اساس حکمی که اخیراً توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری صادر شده است، به ۴ سال حبس محکوم شد. این حکم به مدت ۵ سال به حالت تعلیق در آمده است.
جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این خبرنگار کارگری ۲۹ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری برگزار شد. اتهامات مطروحه علیه مریم وحیدیان «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» عنوان شده است.

**********

جان رفیق سلیمی در خطر است

رفیق سلیمی فعال کارگری و چهره شناخته شهر سنندج که از هفتم آذرماه ۱۴۰۱ بازداشت شد و در زندان مرکزی سنندج بسر میبرد، به اتهام ،ایجاد گروه های غیر قانونی و اقدام علیه امنیت ملی کشور به مفسد فی الارض محکوم گردیده این در حالی است که رفیق سلیمی تمامی اتهامات را رد کرده است.

**********

مهدی قلیان: سپيده قليان مجددا به ٢ سال زندان محكوم شد!

- حقیقتاً وضعیت جوریست که ما خوشحالیم سپیده هنوز زنده است هرچند از شبی که در جاده و نرسیده به خانه بردندش (هرچند خانه برایش خانه نبوده و نیست) تصاویر دردناک متعددی در ذهن من و خانواده هم است.
این کشور به ما یاد داد که اگر در خیابان گلوله نخوری، اعدام نشوی در بازداشتگاه خفه‌ات نکنند یا از گشنگی نمیری، سرنوشتت مثل سپیده ی عزیز ما میشود به قول خودش ما انگار حبس ابد گرفتیم اون وسط مسطا برای ماهی هفته ای و این اواخر ساعتی آزاد میشیم و دوباره زندان…
دیروز متوجه شدیم سپیده به ۲ سال حبس محکوم شده، دو سال دوباره یعنی از نو شروع کردن چیزی که تازه تمام شده بود از پاییز ۹۷، سپیده را پشت میله و در تبعید دیدیم از ۹۷ ما در تکاپوییم البته که در زندان گسترده تری هستیم، کیلومترها راه را طی میکنیم هرچند اکثر هفته ها سپیده بدون ملاقاتی است چون نمیپذیرد و از خستگی راه و مسیر به جای ما خسته و دل غمین میشود ولی کم نیاوردیم و کم هم نمی‌آوریم از او یاد گرفته ایم این مقاومت و ایثار را، پرواضح است که راهش مشخص است مانند خیلی از هم سن و سال هایش ۲ سال محکومیت بخاطر یک شعار درب زندان پس از آزادی.»

**********

اتحادیه‌ی نیروی کار فرانسه

خواستار آزادی فوری «سیسیل کوهلر» و همسرش «ژاک پاریس» شد

کنفدراسیون عمومی نیروری کار فرانسه به‌شدت به بازداشت خودسرانه‌ و بی‌پایه‌ی سیسیل کوهلر و ژاک پاریس، که از سال گذشته در زندان هستند، اعتراض خود را اعلام می‌کند.
بازداشت سیسیل کوهلر و ژاک پاریس در سفری شخصی در تعطیلات بهاری به ایران، کشوری که مدت‌ها بود برنامه‌ی سفر به آنجا را داشتند، اتفاق افتاد. بازداشت آنان بدون هیچ دلیلی انجام شده است؛ بدیهی است که ارتباط آنان با اتحادیه‌ی کارگری فرانسه، تنها بهانه‌‌ی در دست برای بازداشت آنها از سوی مقامات جمهوری اسلامی بوده است.

**********

رضا شهابی، حسن سعیدی و کیوان مهتدی در دادگاه تجدیدنظر به ۱۸ سال حبس محکوم شدند

محکومیت رضا شهابی، حسن سعیدی و کیوان مهتدی، فعالین کارگری در شعبه ۳۶ تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شده و هر یک به ۶ سال حبس محکوم و مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس در خصوص هر یک قابل اجرا خواهد بود.
حسین تاج، وکیل مدافع این فعالان اظهار داشت: “پرونده آقایان شهابی و سعیدی در ابتدا به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد و متاسفانه، بدون توجه به دفاعیات مطرح شده و ایرادات متعددی که در پرونده وجود داشت، حکم ۶ سال حبس برای این موکیلن صادر شد. حکمی که دادگاه شعبه ۳۶ تجدیدنظر نیز، عینا آن را تائید کرد و اشد آن، یعنی پنج سال باید اجرا شود.”
آقای تاج افزود: “پرونده کیوان مهتدی نیز به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد که متاسفانه، قاضی مظلوم بدون هیچ توجهی به ایرادات متعدد مطرح در خصوص پرونده، حکم اشد، یعنی پنج سال حبس را برای موکل اینجانب صادر کرد. این حکم نیز در مرحله تجدیدنظرخواهی، عینا تائید شده است.
آقای تاج اظهار امیدواری کرد که به مانند دیگر آرا که در مرحله دیوان نقض شده، آرا موکلین نیز در این مرحله نقض شود.

**********

اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان

امروز ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ کارگران شرکت رضوان درود که از بافق تا بم مشغول به کار هستند در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان اعتصاب کرده و در ایستگاه زرند دست به تجمع زدند.
سنوات این کارگران از سال ۹۲ تاکنون پرداخت نشده است، طرح طبقه‌بندی اجرا نشده و حدود ۱۰ میلیون بن‌ کارگری طلب دارند.
همچنین طبق محاسبه کارگران مبلغ سنوات معوقه کارگران باید به روز محاسبه شده و به نفری ۱۲۰ میلیون تومان میرسد که پرداخت نشده است.

**********

کارگران شرکت کاغذ پارس هفت‌تپه دست به اعتصاب زدند

امروز پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ کارگران بخش‌های باگاس، فضای سبز و خدمات شرکت کاغذ پارس هفت‌تپه، در اعتراض به دستمزدهای نازل، عدم تبدیل وضعیت، ساعات طولانی کار دو شیفته و‌ بدون استراحت و نداشتن مرخصی و دیگر خواسته‌ها دست به اعتصاب زدند. کارگران شرکت کاغذ پارس و خصوصا نیروهای شرکتی همواره با خطر و تهدید اخراج از کار روبرو هستند.

**********

تجمع بازنشستگان مخابرات

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات امروز در تهران، قزوین، کرمانشاه، استان کردستان، فارس، سیستان و بلوچستان، ایلام، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، منطقه مرکزی اراک، خوزستان، اصفهان برگزار شد.
بازنشستگان مخابرات سراسری به عدم اجرای کامل و بدون تنازل آیین نامه استخدامی و پرسنلی مصوب سال ۸۹ شرکت مخابرات ایران و پرداخت مطالبات رفاهی و درمانی اعتراض کردند.

**********

محمد فرجی فعال کارگری در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد:

ساعت ۱۰ شب یازده اردیبهشت با من تماس گرفتند که فردا دوازده هم راس ساعت ۹ به اداره اطلاعات سقز بروم و خودم را معرفی بکن
من همین جا اعلام می کنم بنده محمد فرجی در کمال صحت و سلامتی کامل هستم و هر گونه مشکلی برای من پیش بیاید عوامل و عواقبش با اداره اطلاعات سقز مباشد

**********

فعالان سیاسی و اجتماعی و توده های مردم را وجه المطامع خود قرار ندهید.

در روز هشتم اردیبهشت تعدادی از انسان های شریف که از روی حس انسان دوستی و همدلی و همدردی به منزل آقای محمد حبیبی رفته بودند، با یورش مأموران امنیتی به خانه آقای حبیبی آنها را دستگیر و به اداره اطلاعات شهریار منتقل شدند. دستگیری این افراد که در حکم میهمان خانه خانم پاک ضمیر بودند نه تنها دردی و رنجی از خانم خدیجه پاک ضمیر کم نکرد بلکه موجب افزایش ناراحتی و نگرانی ایشان نیز شد. زیرا با این عمل قبیح نیروهای امنیتی، به میهمانان ایشان توهین و رفتاری خلاف شأن انسانی از سوی مهاجمان گردید. علاوه بر آن طبق روال معمول از سوی نیروهای امنیتی، یک میهمانی ساده که حق طبیعی هر شهروندی است، با حاشیه سازی و شاخه و برگ های غیر اخلاقی و کذب محض به یک محفل توطئه چینی تعبیر و این افراد صادق و خوش نیت را توطئه گر تلقی شده است. این روش های نخ نما و غیر اخلاقی فقط از کسانی ساخته است که از سایه خود وحشت دارند و برای حفظ موقعیت خود به هر دروغی متوسل می شوند. این دروغ ها به این افراد نمی چسبد. اتفاقا شما به چند دلیل مجرم هستید. یک، به دلیل زندانی کردن یک معلم زحمتکش و آزادیخواه که تمام زندگیش را وقف آموزش و پرورش دانش آموزان کرده است. دو، به دلیل اینکه به منزل یک شهروند تهاجم کرده اید و موجب اذیت و رنجش آنها شده اید و دلیل آخر اینکه برای توجیه این عمل زشت و غیر قانونی خود به دروغ متوسل می شوید و به این افراد تهمت و افترا می زنید. از اینرو جامعه هوشیار است و این شیوه ناپسند را تقبیح می کند. شما با این حربه ها بجایی نخواهید رسید. شما در زندگی مردم کنکاش می کنید و با وارد کردن اتهامات نادرست و رفتار غیر انسانی راه به جایی نمی برید و هر روز به لبه پرتگاه نزدیک تر می شوید. ما دستگیری و زندانی کردن این دوستان را محکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها هستیم.
ژاله روحزاد - احمد حیدری - الدوز هاشمی - ریحانه انصاری نژاد - عسل محمدی - هیراد پیربداقی - آنیشا اسداللهی - سروناز احمدی - کامیار فکور - حسن چرتابی

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

گروه اتحاد بازنشستگان

**********

تجمع اعتراضی کادر درمان بیمارستان امام سجاد شهریار

پرسنل زحمتکش اتاق عمل و بیهوشی در ۱۱ اردیبهشت روز کارگر تجمع کردند.در اعتراض به ناعادلانه بودن تعرفه پرستاری پرسنل اتاق عمل و بیهوشی، عدم پرداخت پول لباس ، ندادن غذا و پرداخت مبلغ پایین به عنوان پول غذا( ۵۰ هزار تومان).

**********

تجمع امروز بازنشستگان جلوی تامین اجتماعی ساری.

بازنشستگان ساری نیز همپای سایر بازنشستگان در شهرهای مختلف در ۱۱ اردیبهشت روز کارگر به خیابان آمدند و یکصدا خواست های خود را فریاد زدند «حقوق ما ریالیه هزینه‌ها دلاریه»

**********

احضار و بازجویی در آستانه روز کارگر

روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، حدود ۱۰ تن از شهروندان در سنندج توسط ستاد خبری اطلاعات و اطلاعات نیروی انتظامی احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند. سوسن رازانی، هاجر سعیدی، مظفر صالح‌نیا، شریف ساعدپناه، کامران ساختمانگر، رامین کریمی، ریبوار عبداللهی، توفیق محمودی، رضا امجدی، حبیب‌الله کریمی چند تن این شهروندان برای چند ساعت تحت بازجویی قرار گرفتند.

**********

اردیبهشت بر همه کس سبز و خرم است // اردیبهشت ماست که اردی‌جهنم است

روایت خدیجه پاک ضمیر همسر محمد حبیبی از هجوم ماموران به خانه‌شان

در حالیکه بیست و سه روز از بازداشت همسرم محمد حبیبی توسط وزارت اطلاعات می‌گذرد همکاران، فعالین صنفی و مدنی و دوستان بسیاری در این مدت به منزل ما آمده و ضمن همدردی از مواضع و فعالیت های صنفی همسرم حمایت کرده‌اند.
روز جمعه هشتم اردیبهشت ۱۴۰٢، نیز شماری از دوستان و همکاران عزیز، برای دیداری دوستانه به منزل شخصی ما آمدند. در همان دقایق اولیه حضور میهمانان بیش از ۱۵ نفر از ماموران وزارت اطلاعات با پتک و با ایجاد رعب و وحشت وارد منزل شدند موجب آزار و تشویش و آشفتگی دوستان عزیزمان شدند؛ به طوری که دو نفر از دوستان حاضر در جمع به شدت بدحال گردیدند، وخامت حال یکی از آنها به حدی بود که بیهوش شد و علیرغم اصرار و درخواست دوستان از ماموران برای تماس با اورژانس، هیچگونه تماسی گرفته نشد.
پس از انجام کمک‌های اولیه، توسط دو نفر از دوستان حاضر، ایشان کمی به هوش آمدند. باز با وجود وضعیت وخیم این دوست عزیز، توسط ماموران به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در شهریار برده شد اما در پی وخامت مجدد حال ایشان به بیمارستان امام سجاد شهریار منتقل شدند. سایر دوستان حاضر نیز پس از ضبط تلفن‌های همراه‌شان توسط ماموران، به مکانی که به گفته ماموران دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در شهریار بود؛ منتقل گردیدند.
پس از حدود یک ساعت تفتیش، بازرسی و بهم ریختن نقطه به نقطه‌ی خانه از جمله لوازم شخصی و خصوصی، توسط ماموران، و نیز ضبط لپ‌تاپ و گوشی همراه اینجانب، من را نیز به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در شهریار انتقال دادند.
در دفتر پیگیری وزارت اطلاعات شهریار، پس از چندین ساعت بازجویی در خصوص این دیدار از من و سایر دوستان بازداشت شده، سرانجام نزدیک به ساعت ۱ بامداد روز ۹ ازدیبهشت؛ من به همراه تعداد زیادی از دوستان آزاد شدیم. اما متاسفانه ۹ نفر دیگر از دوستان به بند ۲۰۹ اوین فرستاده شدند و تا این لحظه همچنان در انفرادی به‌سر می‌برند.
علی‌رغم اینکه در این سالها همواره حریم خصوصی و شخصی زندگی اینجانب و همسرم محمد حبیبی، بارها مورد تعرض نیروهای امنیتی واقع شده است؛ آنچه که در روز جمعه اتفاق افتاد و من را وادار به نوشتن این چند سطر نموده است این است که این‌بار تنها من و همسرم نبودیم که مورد تعرض و آزار دستگاه امنیتی واقع می‌شدیم بلکه متاسفانه نیروهای امنیتی این بار پا را از پیش فراتر گذاشته و با ورود رعب‌آور خویش و ایجاد جو و فشار روانی میهمانان و دوستان عزیز ما را مورد ظلم و تعدی قرار داده و با بهانه‌های واهی و نخ‌نمای همیشگی از یک دیدار صرفا دوستانه، با نام تجمع و جلسه یاد کردند؛ میهمانان ما را با بازداشت و چندین ساعت بازجویی‌های بی‌اساس، مورد فشار جسمی و روانی قرار داده‌ و اضطراب زیادی بر خانواده‌هایشان وارد کردند.
بدون تردید این برخورد توهین‌آمیز، خشونت‌بار و ستمگرانه ماموران امنیتی با چنین جمعی فرهیخته که موجب به درد آمدن هر وجدان بیداری می‌شود، نشان از نوعی استیصال و عدم عقلانیت کافی از سوی دستگاه امنیتی است که دیدن حمایت‌های دوستانه و همدلانه‌ها را تاب نمی‌آورد. اما حاصل این مکانیسم‌های تنش‌زای کور، ناخواسته، بر استواری اراده و عزم مشترک هرچه بیشتر صنف زحمتکش و شریف معلمی و کارگری می‌افزاید.
این‌جانب، ضمن ابراز تاسف بسیار از اتفاق پیش آمده برای همراهان همیشگی به ویژه دوستانی که همچنان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می‌برند و نیز خانواده‌های ارجمندشان، مراتب قدردانی، سپاس صمیمانه و خالصانه خود و محمد حبیبی را از تمامی این عزیزان و دیگر بزرگوارانی که در این سال‌ها همواره همراه و پشتیبان ما بوده‌اند ابراز می‌دارم و نیک می‌دانم که اتفاق روز جمعه و مقاومت برحق شما؛ برگ زرین دیگری بر افتخارات انسان‌های آزاده و شریفی چون شما همراهان همیشگی تمامی معلمان دربند و خانواده‌هایشان افزوده است.

به امیدی آزادی و برابری برای همه مردم ایران

با احترام خدیجه پاک ضمیر

دهم اردیبهشت ماه هزار و چهارصد و دو

**********

بازداشت ۱۲ فعال جنبش معلمان در دیدار با خانواده محمد حبیبی!

«در جریان بازداشت ۱۲ فعال جنبش معلمان هنگام دیدار با خانواده محمد حبیبی در جمعه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، #ساراسیاهپور، اولدوز هاشمی، کبیری و پروین اسفندیاری پس از ضرب و شتم به بیمارستان منتقل شدند.
گفته می‌شود مابقی بازداشت شدگان در زندان اوین بسرمیبرند.
ضمن محکوم کردن این یورش سبعانه به فعالین جنبش معلمان، خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی بازداشت شدگان و سایر فعالین دربند هستیم»

**********

متحدانه به دفاع و حمایت از اعتصابات سراسری

کارگران صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، مس و فولاد می پردازیم!

درود بر کارگران پروژه ای و زنده باد کمپین ۱۴۰۲: متحدانه به دفاع و حمایت از اعتصابات سراسری کارگران صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، مس و فولاد می پردازیم!
اعتصاب‌ها در بیش از۱۰۵ کارگاه و شرکت ادامه دارند.
کارگران پروژه‌ای صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و مس درشش روز اخیر دست از کار کشیده و به اعتصابات سراسری دست زدند.. این اولین اعتراض و اعتصاب هماهنگ کارگران در سال ۱۴۰۲ است که پس از تجمع‌ها و اعتراض‌های پراکنده کارگران حوزه‌های مختلف در سال جدید، آغاز می‌شود.
کارگران در این اعتراض‌ها خواهان افزایش ۷۹ درصدی حقوقشان‌اند و به مصوبه دولت برای افزایش ۲۷ درصدی حداقل دستمزد معترض‌اند. آنان معتقدند حقوق فعلی با هزینه ها و نیازهای روزافزون زندگی یک خانواده‌ در ایران فاصله بسیاری دارد و با توجه به تورم فزاینده، شرایط هر روز سخت‌تر هم خواهد شد. کارگران پروژه ای خواست های دیگر خود را نیز پیرامون شرایط کار و معیشت اعلام نموده اند.
اکنون بیش از ۱۱۰ شرکت و کارگاه به کمپین سراسری ۲۰-۱۰ پیوسته و مراکز کار را تعطیل و ترک کرده اند. بسیاری از این خواست ها، خواست مشترک کارگران سایر بخش ها را نیز شامل می گردد. از اعتصابات کمپین سراسری کارگران پروژه ای متحدانه دفاع و حمایت می کنیم.

گروه اتحاد بازنشستگان

**********

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس، کارگران اعتصاب کننده را تهدید به اعتصاب کرد

یا پذیرش کار در شرایط فقر و بردگی یا اخراج: ترفند سرکوبگرانه سرمایه داران و پیمانکاران علیه اعتصابات طوفانی کمپین ۱۴۰۲!!
سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس، کارگران پروژه‌ای و پیمانکاری اعتصاب کننده را تهدید به اخراج کرد و گفت که «با پایان مهلت» داده شده برای پایان اعتصاب، «چهار هزار نفر از آنها با کارگران جدید جایگزین می‌شوند». / جمعه ۸ اردیبهشت‌

**********

بیانیه حمایتی مشترک|۶ اردیبهشت

باید با تمام قوا از اعتصابات کارگران به پیشگامی کارگران نفت و پتروشیمی حمایت کرد!

(ما تشکل‌ها و گروه‌های مبارزاتی دانشجویان، دانش‌آموزان، زنان و جوانان کنار کارگران اعتصاب کننده نفت، پتروشیمی و فولاد هستیم)
از جمعه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۲، اعتصابات گسترده‌ای در واحدهای نفت و پتروشیمی آغاز شدند و تا زمان انتشار این بیانیه حداقل ۸۰ مرکز وارد این اعتصابات و یا اعتصابات حمایتی شده‌اند. این اقدام اعتراضی رو به جلو، قدرت دوچندانی به مردم ذله شده از حکومت اسلامی سرمایه داران؛ یعنی، جمهوری اسلامی داده است.
از طرف دیگر، این اعتصاب گسترده نشان دهنده اعتماد مردم به تشکل‌های مستقل از حکومت در جنبش کارگری و فضای سیاسی کشور می‌باشد؛ همچنین نشاندهنده کثرت مخالفین وضع ضدانسانی موجود و قدرت بی‌نظیر ما مردمِ متحد است؛ اتحادی واقعا موجود که اعتصاب گسترده در بخش‌هایی مثل نفت و پتروشیمی که به شدت «امنیتی شده» هستند را، به شکل سراسری ممکن می‌کند.
ما بعنوان تشکل‌های دانشجویی و دانش‌آموزی و گروه‌های مبارزاتی شهری جوانان و زنان که در این هفت ماه روز به روز با جمهوری اسلامی در خیابان‌ها و مدارس و دانشگاه‌ها جنگیده‌ایم و انقلابمان را جلو برده‌ایم، با شما کارگران اعتصاب کننده نفت، پتروشیمی و فولاد و کارگران اعتصاب کننده سایر بخش‌ها اعلام همبستگی می‌کنیم. ما اعلام می‌کنیم، بخش عظیمی از جنبش دانشجویی و دانش‌آموزی، جنبش قدرتمند زنان و جوانان در کنار شما و در یک سنگر هستیم، ما را کنار و حامی و پشتیبان خود بدانید.
تنها راه حل رهایی ما مردم تحت استثمار و تحت سرکوب و محرومیت این است که گام‌های سریعتر، موثرتر، سراسری و متشکل‌تری برای سرنگونی جمهوری اسلامی برداریم.
این گام‌ها همانا روزمره شدن و همگام شدن اعتراضات سراسری و اعتصابات سراسری و ایجاد اعتصاب عمومی در سراسر جامعه است. زنده باد شما کارگران انقلابی، زنده باد «انقلاب زن زندگی آزادی»

جمهوری اسلامی نابود باید گردد

نه به استثمار، فقر و سرکوب

زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی

آزادی برابری، اداره شورایی

تشکل‌ها، نهادها و گروه‌های امضا کننده:
تشکل دانشجویان پیشرو - کمیته سراسری دانشجویان کردستان - دانشجویان آزادی‌خواه دانشگاه خوارزمی - دانشجویان آزادیخواه نوشیروانی بابل - دانشجویان آزادیخواه دانشگاه بهشتی - نهاد آزاد اندیشان جندی شاپور - نهاد آزادی‌خواهان دانشگاه تهران شمال - جمعیت دانشجویان آزاد (دانشگاه آزاد سنندج) - اتحاد دانشجویان دانشگاه الزهرا - اتحاد دانشگاه صنعتی اصفهان - جمعی از فعالین و دانشجویان: - دانشگاه آزاد اصفهان (خوراسگان) - دانشگاه آزاد شهرقدس - دانشگاه اصفهان - دانشگاه علوم پزشکی اصفهان - دانشگاه فنی دخترانه سنندج - دانشگاه کردستان - دانشگاه یزدان پناه - تشکل دانش آموزان انقلابی بوشهر - تشکل دانش آموزان انقلابی تهران - زنان مبارز و انقلابی کردستان - جمعی از فعالین حقوق زنان - سنندج - گروه دختران آفتاب ارومیه - گروه زنان و جوانان انقلابی تهرانسر - گروه زنان انقلابی شیراز - شورای جوانان انقلابی دزلی - جوانان انقلابی محلات سنندج - جوانان انقلابی محلات کامیاران - جوانان انقلابی پیرانشهر - جوانان انقلابی ژاورود - جوانان انقلابی و پیشرو رفسنجان - جمعیت جوانان پیشرو تهران - کمیته جوانان انقلابی سنندج - هسته جوانان انقلابی زاهدان -

چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

**********

بیانیه در حمایت از اعتصابات سراسری کارگران نفت و پتروشیمی

ما فعالین زن انقلاب زن زندگی آزادی و جنبش زنان، کنار شما کارگران انقلابی و مبارز و اعتصاب کننده هستیم
با توجه به اینکه اعتصابات کارگران پیمانی پروژه ای نفت و پتروشیمی که از روز جمعه اول اردیبهشت ۱۴۰۲ با تمام قدرت آغاز شده و همچنان ادامه دارد، بر آن شدیم که از کارگران اعتصاب کننده، حمایت قاطعانه خود را اعلام کنیم.
ما فعالین زن انقلاب زن زندگی آزادی و جنبش زنان، در هشتمین ماه انقلاب زن زندگی آزادی و در آستانه روز جهانی کارگر، اعلام میکنیم که اعتصاب سراسری شما کارگران مبارز از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و جبهه مبارزه مقابل نظام استثمارگر که با سرکوب سیستماتیک به جان مردم افتاده را، قطعا تقویت میکند.
ما بر این باور استواریم که جنبش کارگری و جنبش زنان در پیوندی ناگسستنی با یکدیگرند، و ید طولایی در مبارزه علیه تبعیض و نابرابری در همه ابعاد داشته اند و هم اکنون که انقلاب زن زندگی آزادی با همت و مبارزه بی وقفه نیروهای فعاله زنان، دانش آموزان، دانشجویان، جوانان و نوجوانان در حال فتح خاکریزهای بیشتر است، و همچنین با اعتراضات کارگران، بازنشستگان، معلمان، پرستاران و کادر درمان میرود که بساط ظلم و ستم بیحقوقی و غارت و چپاول را از جامعه ایران جمع کند، این دور از اعتصابات سراسری شما کارگران بعنوان یکی از تحت ستم ترین و تحت سرکوب ترین بخشهای جامعه، قطعا میتواند نقش تعیین کننده ای در پیشروی و پیروزی این انقلاب داشته باشد.
لذا ما فعالین زن انقلاب زن زندگی آزادی و جنبش زنان و تشکلهای این جنبش که این پیام همبستگی را به شما کارگران میدهیم و امضا کننده این بیانیه هستیم، همبستگی بین بخشهای مختلف جامعه با یکدیگر در برابر نظام سرکوب و استثمار را ضروری و حیاتی میدانیم و از اعتصاب و خواسته های شما کارگران با تمام قدرت حمایت میکنیم. تقویت اعتصابات سراسری به تقویت اعتراضات سراسری خواهد انجامید و زمینه را برای ایجاد اعتصاب عمومی در کل جامعه آماده تر خواهد کرد که این کلید پیروزی ما علیه حکومتی است که برای حفظ خود به هر جنایتی دست میزند.

زنده باد شما کارگران نفت و پتروشیمی اعتصاب کننده!

نه به تبعیض و استثمار

نه به سرکوب و خشونت و جنایت

زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی

سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

امضا کنندگان:

🔸یاسمن آریانی - فعال مدنی و حقوق زنان 🔸رها احمدی - مدافع حقوق زنان و کودکان 🔸سوری بابائی چگینی - فعال مدنی و حقوق زنان 🔸کوکب بداغی پگاه - فعال صنفی معلمان 🔸رضوانه خان‌بیگی - زندانی سیاسی سابق، نویسنده و فعال مدنی 🔸ناهید خداجو - فعال کارگری 🔸فرشته دیدنی - فعال حقوق زنان 🔸نرگس ظریفیان - فعال حقوق زنان 🔸منیره عربشاهی - فعال مدنی 🔸محبوبه فرحزادی - عضو هیئت مدیره کانون معلمان صنفی تهران 🔸فرنگیس مظلوم - زندانی سیاسی 🔸لیلا میرغفاری - فعال حوزه زنان و زندانی سیاسی سابق 🔹سمانه قاسمی زاهد - فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق 🔹حدیث صبوری - فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق 🔹فرهاد شیخی - فعال کارگری 🔹فرهاد عسکری 🔹چنگیز امانتی 🔹شیوا مثنوی 🔹توران خجسته 🔹مجتبی آقایی 🔹شهاب براتیان 🔹نسرین گوهری 🔹خالد فروغی 🔹هیوا معنوی 🔹جلال خسروی 🔹فهیمه نسیمی 🔹قاسم شرافتی 🔹چنگیز بهادری 🔹سارا خسروی 🔹هادی خسروی 🔹مجتبی عالی نسب 🔹محب هدایتی 🔹نسترن وردی 🔹طاهره زندی 🔹هستی روشن 🔹توران کرامتی 🔹نوید شکاری 🔹بهروز شکاری 🔹قاسم برهانی 🔹انیسه اشتیاق 🔹رحمان توفیقی 🔹یاسین خدیور 🔹مهری خدیور 🔹هاله خدیور 🔹صادق اراسته 🔹مهین وحدت 🔹آزاد عبدالهی 🔹مریم حسینی 🔹عبداله صمدی 🔹مستانه خرمی 🔹حدیث هردانی 🔹منورمحمودی 🔹هما شیرین بیان 🔹فریده ذوقی 🔹حدیثه آقایی 🔹بابک روشن 🔹لهراسب متین 🔹افسانه متین 🔹رویا نظری 🔹هاشم افتخاری 🔹عرشیا مومنی 🔹ترانه غفاری 🔹عثمان عندلیبی 🔹مهرانه فریقی 🔹جلیل قهرمانی 🔹محسن نوری 🔹شراره قادری 🔹برهان نوبخت 🔹آزیتا نعیمی 🔹مرادعلی شکری 🔹حوریه نجف زاده 🔹شورانگیز نجف زاده 🔹علاالدین محمودی 🔹ظاهر خوشکلام 🔹یاور جنابی 🔹گلاله فراهانی

**********

گزارش آنیشا اسدالهی از اعمالِ فشارهای مضاعف به کیوان مهتدی

آنیشا اسدالهی همسر زندانی سیاسی کیوان مهتدی از اعمال فشارهای مضاعف بر این مدافع حقوق کارگران نوشته است.
متن اسداللهی برگرفته از حساب توئیتر:
امروز ۵ ام اردیبهشت نزدیک به دو ماه است که اجازه دریافت هیچ دارویی را به کیوان نمیدهند
۱. اسفند‌ماه پارسال به دلایل واهی اعلام کردند کیوان مهتدی ممنوع الملاقات است و ایشان را عملا ۴ هفته و از اخرین ملاقات سال محروم کردند.
۲. از اوایل اسفند ماه با کارشکنی از تحویل داروهای ‎کیوان مهتدی به بهانه تهیه نسخه خودداری کردند. درحالی که پس از تهیه نسخه پزشک آن هم از داخل زندان مجددا اواخر اسفند ماه برای تحویل دارو کارشکنی‌‌ها ادامه پیدا کرد.
۳. گویا توان دیدن کسی را که حتی از داخل زندان سرشار از زندگی‌است، ندارند.
آن ها فقط دیوارهای بلند زندان راضی‌شان نمی‌کند.
تمام ساحت زندگی‌تان را می‌خواهند به بند بکشند. و همینکه در زندان هم مقاومت را زندگی کنی برایشان گران تمام می‌شود و محقرانه انتقام می‌گیرند.

آزادش کنید

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

اعتصاب کارگران شرکت نصب نیرو شاغل در رمیله عراق

روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت ۱۴۰۲ کارگران شرکت نصب نیرو شاغل در رمیله کشور عراق نیز در اعتراض به عدم افزایش دستمزد برای سال ۱۴۰۲ دست به اعتصاب زدند.
لازم به ذکر است که کارگران پروژه‌ای زیادی از طریق شرکتهای پیمانکاری در پروژه‌های نفت و گاز کشور عراق مشغول به کار هستند که اعلام کرده بودند هم‌راستا با دیگر همکاران پروژه‌ای دست به اعتصاب خواهند زد.
کارگران پروژه‌ای شاغل در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خواستار افزایش دستمزد مطابق با لیست پیشنهادی خود بر اساس افزایش ۷۹ درصدی هستند.

**********

فصل جدیدی از تاریخ با اعتصابات کارگری ایران در حال شکل گرفتن است

اخبار تجمعات اعتراضی و اعتصابات صنفی کارگران ایران در هر لحظه دستخوش تغییر است.

. مطالبات مزدی با تعیین رقم‌های پیشنهادی از سوی نمایندگان سراسری تشکل‌های صنفی، حذف پیمانکاران ،تبدیل وضعیت کلیه پرسنل ارکان ثالثی، تغییر قوانین مربوط به ساعت کاری، مرخصی ماهیانه، اعمال شرایط ویژه کار در شرایط سخت و زیان آور، رسیدگی به شرایط ویژه کارگران مستمر و فصلی در آستانه ماه‌های گرم پیش رو و در پیش بودن اورهال در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در سراسر کشور همزمان با درخواست بهبود مزایای مزدی ویژه این شرایط، رسیدگی فوری به شرایط رفاهی ضمن کار و توجه ویژه به شرایط کاری پر خطر در حوزه های کاری و... بخشی از مطالبات فوری کارگران در واحد های مختلف زیر مجموعه وزارت نفت و سایر شرکتهای دیگر است که با توجه به عدم رسیدگی دستگاههای دولتی و اجرایی، تجمعات اعتراض آمیز و اعتصابات کارگری را رقم زده و بصورت لحظه ای در حال گسترش است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی وزارت نفت (ارکان ثالث)
همچنین از کلیه کارگران مستمر و غیر مستمر پروژه های نفت، گاز و پتروشیمی و بویژه کارگران ارکان ثالثی خود درخواست میکند به صفوف قدرتمند کارگران در تجمعات اعتراضی و اعتصابات کارگری ملحق شده و در بیان مطالبات صنفی خود در انتظار مرحمت افراد معلوم الحال، که خود را نماینده کارگر عنوان داشته در اتاقهای در بسته مورد پذیرایی مقامات دولتی و امنیتی می‌باشند نبوده ،حق خود را در مسیر حرکتی جاری کارگران دنبال نمایند.
صفوف قدرتمند کارگران ایران با اتحاد و همبستگی در مبارزه با قوانین استثماری حاکم، تاخیر را جایز نمیداند و بازگشت به عقب نخواهد داشت.

این جنبش سر باز ایستادن ندارد.

‏شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی وزارت نفت (ارکان ثالث)

سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲

**********

‏چهارمین روز اعتصاب فراگیر و گسترده کارگران پروژه ای

چهارمین روز اعتصاب فراگیر و گسترده کارگران پروژه ای کارگاههای مختلف در دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ نیز در اعتراض به عدم افزایش دستمزد برای سال ۱۴۰۲ ادامه داشته و دست به اعتصاب زده و کارگاه را تخلیه کردند:
🔸اعتصاب بخشی دیگر از کارگران شاغل در مس سرچشمه رفسنجان
🔸اعتصاب کارگران شرکت ساتراپ صنعت شاغل در فاز ۱۴
🔸اعتصاب نیروهای شرکت ایمن سازان شاغل در کنگان
🔸اعتصاب کارگران شرکت تارا شاغل در مس خاتون‌آباد
🔸اعتصاب کارگران گروه برق و ابزار دقیق شاغل در گچساران
🔸کارگران صنعت فولاد شادگان در استان خوزستان

**********

‏چرا باید برای دانش‌آموزان از یک مِی گفت؟

(جعفر ابراهیمی - ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰)
حدود بیست سال است که در مناطق حاشیه‌ای و عمدتاً کارگری تدریس می‌کنم. بسیاری از دانش‌آموزانم در شیفت مخالف کار می‌کنند، به عبارتی کارگر-دانش‌آموز یا دانش‌آموز-کارگر محسوب می‌‌شوند؛ کارگرانی که از کمترین حقوق برخوردارند ودر مورد حقوق کار هیچ نمی‌دانند. هر سال در آستانه اول می مصادف با ۱۱ اردیبهشت، روز جهانی کارگر، از دانش‌آموزانم می‌پرسم آیا می‌دانند روز ۱۱ اردیبهشت چه روزی است؟ تا کنون پیش نیامده دانش‌آموزی جواب مثبت بدهد مگر این‌که دانش‌آموز سال قبلم باشد و صحبت‌هایم در خاطرش مانده باشد. برخی هم ۱۱ اردیبهشت را با ۱۲ اردیبهشت اشتباه می‌گیرند و فکر می کنند روز معلم است. بگذریم که علت نام گذاری روز معلم را همان روایت رسمی و حکومتی یعنی سالروز کشته‌شدن مطهری بیان می‌کنند و دکتر ابوالحسن خانعلی را نمی‌شناسند.
این مقدمه را گفتم که تاکید کنم نظام آموزشی و رسانه‌های مسلط و رسمی چگونه دانش‌آموزان را از آگاهی در مورد یک مناسبت بسیار مهم محروم کرده‌اند؛ دانش‌آموزانی که اکثرشان در بهترین حالت بعد از دیپلم راهی باز کار می‌شوند اما از پیشینه روز کارگر و مبارزاتی که کارگران جهان برای تحقق مطالباتشان متحمل شده‌اند، اطلاعی ندارند. در کنار رویکرد نظام آموزشی شاید یکی از علل این ناآشنایی، فقدان تشکل‌های قدرتمند مستقل در ایران است. تشکل‌های مستقل موجود نیز زیر انواع فشار و سرکوب هستند و قادر نیستند صدایشان را عمومی کنند. در این میان وجود تشکل‌های ضد کارگری منتسب به کارگران باعث به انحراف کشیده شدن مطالبات کارگری، اطلاع‌رسانی و آموزش حقوق ایشان و مناسبت‌های کارگری شده‌است. عامل دیگر، نگاه تحقیرآمیز به کارگران است. این در حالی است که چرخ تولید را زحمتکشان بر دوش می‌کشند، بدون نیروی کار عملا جامعه فلج است و سرمایه‌داران چیزی برای چپاول ندارند و علی‌رغم تکریم نمایشی کارگران از سوی نهادهای رسمی و حاکمیتی، اکثر دانش‌آموزان طبقه کارگر دوست دارند پدران و مادران کارگر خود را دارای شغل آزاد تصور کنند، گویی واژه کارگر تحقیرآمیز است. البته چه انتظاری می‌توان از دانش‌آموزان داشت وقتی طبق قانون رسمی کار، معلم تحصیل‌کرده -مستقل از تعریف طبقه و این‌که معلمان در طبقه کارگر قرار می‌گیرند یا نه- کارگر تلقی می‌شود (مانند معلمان بخش خصوصی ، مربیان مهدها،‌ معلمان خرید خدمتی ، معلمان حق‌التدریس و …) و با این وجود خود را متوهمانه در طبقه موهوم متوسط دسته‌بندی می‌کند؟

اول می، صرفا یک مناسبت کارگری نیست بلکه بهانه‌ایست برای گفت‌وگو در مورد حقوق پایمال‌شده دانش‌آموزانی که در کودکی کارگر شده‌اند. این وظیفه ماست.

با تمام این تفاسیر، دانش‌آموزان (به‌خصوص آن‌ها که از خانواده کارگری می‌آیند یا در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش برای ورود به بازار کار در راستای تامین نیاز بازار آموزش داده می‌شوند) باید تاریخ طبقه کارگر را بشناسند. آن‌ها باید بدانند که طبقه کارگر در ایران و جهان برای بهترشدن زندگی خود دچار چه مشقت‌هایی شده‌است؛ چگونه کارگران در آمریکای دهه ۱۸۸۰ برای کاهش ساعت کار از ۱۴ ساعت به ۸ ساعت جنگیده‌اند و توسط حکومت‌های سرمایه‌سالار سرکوب، شکنجه و اعدام شده‌اند. آن‌ها باید بدانند این مبارزات در تمام دوران قرن بیستم تاکنون ادامه یافته است.
نقش معلمان آگاه و پیشرو این است که تاریخ مبارزات کارگران را برای دانش‌آموزان تشریح کنند؛ از اولین بزرگداشت اول می، روز جهانی کارگر، در سال ۱۳۰۰ برای دانش‌آموزان بگویند و هنگامی‌که تاریخ تدریس می‌کنند، نشان دهند که هرگاه استبداد حاکم شده‌است، حقوق کارگران به حاشیه رفته و جلوی برگزاری مناسبت‌های مربوط به آن‌ها گرفته شده‌است. باید به دانش آموزان گفته شود که هر دوره آزادی و شکوفایی در تاریخ معاصر همراه با دوره فعالیت تشکل‌های کارگری بوده‌است و هر زمان حاکمیت قصد یکپارچه کردن قدرت خود را کرده‌است، کارگران و تشکل‌های مستقل کارگری را حذف کرده‌است و تشکل های زرد کارگری را به نام کارگر علیه کارگران علم کرده‌است. اول می، صرفا یک مناسبت کارگری نیست بلکه بهانه‌ای است برای گفت‌وگو در مورد حقوق پایمال‌شده دانش‌آموزانی که در کودکی کارگر شده‌اند. این وظیفه ماست.

**********

‏اعتصاب کارگران پیمانکاری عطایی

امروز یک‌شنبه سوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ کارگران جوشکار مخازن پیمانکاری عطایی نیز در اعتراض به عدم افزایش دستمزد برای سال ۱۴۰۲ دست به اعتصاب زدند.
کارگران پروژه‌ای شاغل در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خواستار افزایش دستمزد مطابق با لیست پیشنهادی خود بر اساس افزایش ۷۹ درصدی هستند./ یکشنبه سوم اردیبهشت ۱۴۰۲

‏**********

کارگران پروژه‌ای مس خاتون آباد کرمان به کمپین ۲۰-۱۰ پیوستند!

کارگران شرکت فراسان شاغل در مس خاتون آباد کرمان نیز در اعتراض به عدم افزایش دستمزد برای سال ۱۴۰۲ دست به اعتصاب زده و کارگاه را تخلیه کردند./ یکشنبه ۳ اردبیهشت ۱۴۰۲

**********

‏کارگاه‌ها و شرکت‌های پیمانکاری که تاکنون به اعتصاب سراسری و کمپین سراسری ۱۴۰۲ پیوسته‌اند.

۱ـ کارگران پروژه ای شرکت اکسیر صنعت در پالایشگاه آبادان ۲ـ کارگران شرکت آبادراهان در فاز ۲ پالایشگاه آبادان ۳ـ کارگران شرکت سکاف در فاز ۲ پالایشگاه آبادان ۴ـ کارگران پیمانکاری هخامنش نوروزی و زردادخانی در فولاد آلیاژی یزد ۵ـ کارگران پتروشیمی گچساران ۶ـ کارگران پتروشیمی کیان در عسلویه ۷ـ کارگران دفتر فنی و تست پکیج و کیوسی شرکت سازه پاد پتروشیمی بوشهر ۸ـ کارگران پتروپالایش کنگان سایت۳ ۹ـ کارگران پتروشیمی سلمان فارسی در ماهشهر ۱۰ـ کارگران پتروشیمی صدف در فاز ۲ عسلویه ۱۱ـ کارگران پتروپالایش شرکت کاین‌سازه در فاز ۳ کنگان ۱۲ـ کارگران پروژه ای آی‌جی‌سی دشت عباس در دهلران ۱۳ـ کارگران پروژه ای پتروشیمی آپادانا در عسلویه ۱۴ـ کارگران شرکت کیان صنعت در پتروشیمی گچساران (نیروهای پیمانکاری سلحشور) ۱۵ـ کارگران شرکت اکسیر صنعت فاز ۱۴ عسلویه ۱۶ـ کارگران شرکت پارس کیهان پیمانکاری لیموچی و عباسی ۱۷ـ کارگران پتروشیمی دهلران ۱۸ـ کارگران شرکت هیدورسازان در پیمانکاری محسن بویری و اسماعیل باقری ۱۹ـ کارگران شرکت زیما سایت یک ۲۰ـ کارگران پتروپالایش نیروهای مخازن کیان سازه بونوا ۲۱ـ کارگران پروژه سایت ملامین لردگان از گروه مهندس فولادی ۲۲ـ کارگران پتروشیمی بوشهر سایت یک گروه ساپورت ۲۳ـ کارگران شرکت استینال صنعت ۲۴ـ کارگران پتروشیمی بندر جاسک ۲۵ـ کارگران پیمانکاری شجاعی در پتروشیمی کرمان منطقه ویژه سیرجان ۲۶ـ کارگران شرکت آذر فلر شیراز ـ پتروشیمی هنگام ۲۷ـ کارگران شرکت جهان پارس ۲۸ـ کارگران پیمانکاری دهقان، شرکت ماشین‌سازی ویژه سیرجان ۲۹ـ کارگران شرکت کارن گستر هفشجان، مجری طرح‌های پایپینگ و نصب تجهیزات پتروشیمی‌ها در پارس جنوبی ۳۰ـ کارگران شرکت فولاد صنعت اطلس پیمانکاری اسد بهرامی ۳۱ـ کارگران شرکت فرایند صنعت در طرح یک فولاد آلیاژی یزد ۳۲ـ کارگران پیمانکاری رستم جهانگیری ۳۳ـ کارگران پتروشیمی دهلران ـ لیلان ۳۴ـ کارگران سویل سایت یک پتروشیمی بوشهر ۳۵ـ کارگران شرکت جندی شاپور پیمانکاری بهروز صالحی در پالایشگاه شیراز ۳۶ـ کارگران شرکت رستاک پایا فولاد یزد ۳۷ـ کارگران شرکت عمران صنعت پایندان در عسلویه ۳۸ـ کارگران مخازن قشم شرکت آسفالت طوس ۳۹ـ کارگران شرکت سازه پاد در پتروشیمی بوشهر ۴۰ـ کارگران شرکت شبدیز صنعت آپادانا در جزیره لاوان ۴۱ـ کارگران شرکت برق و انرژی نفت سپاهان اصفهان ۴۲ـ کارگران شرکت فولاد صنعت اطلس در پروژه میدان نفتی شماره ۲ رگ سفید واقع در گچساران و... ۴۳ـ گارگران پروژه ان جی ال ۳۱۰۰ دشت عباس ۴۴ـ کارگران شرکت پناه صنعت در پتروشیمی لردگان

**********

‏تجمع پرستاران بیمارستان رجایی قزوین

تجمع پرستاران بیمارستان رجایی قزوین، در اعتراض به پرداخت اندک و نامشخص تعرفه گذاری و سایر مطالبات. پنجشنبه ۳۱ فروردین

**********

‏تجمع اعتراضی رانندگان در بندرعباس

مسدود کردن و به گِل گرفتن درب ورود شرکت محور طلایی بندرعباس توسط رانندگان معترض

**********

‏اعتصاب کارگران سایپا آذربایجان

کارگران شرکت قطعه سایپا آذربایجان در اعتراض به وضعیت معیشتی و افزایش کم حقوق نسبت به تورم دست از کار کشیدند.
کارکنان این شرکت صنعتی اعلام کرده‌اند تا حصول نتیجه مطلوب و مدنظر خود به اعتراض خود ادامه خواهند داد.
شرکت سایپا آذربایجان در زمینه ساخت قطعات خودرو فعالیت می‌کند و توانسته است روند رو به پیشرفت را در این سال‌ها طی کند. شرکت سایپا آذربایجان با ادغام دو شرکت صانع و صنایع نساجی ایران و پس از بررسی‌ها و سنجش‌های تخصصی و مهندسی، سرانجام با تصمیم شرکت مگاموتور در مهرماه سال ۱۳۹۲ ادغام شد و تحت عنوان سایپا آذربایجان به فعالیت خود ادامه داد.
کریم صادق‌زاده (دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز) علت اعتراض کارکنان این شرکت را مطالبات مزدی عنوان کرد.

**********

‏ مرگ یک کارگر به دلیل حادثه کار

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ایلام در این خصوص گفت: “در پی تماس با مرکز ۱۲۵ آتش نشانی ایلام مبنی بر سقوط کارگر، نیروهای امدادی این پایگاه در سریع ترین زمان به محل اعزام شدند.”
وی افزود: “با ورود نیروهای آتش نشانی به محل مشخص شد متاسفانه کارگر ساختمانی ۳۷ ساله از ساختمان نیمه کاره به چاه آسانسور سقوط کرده و جان خود را از دست داده است.”

**********

‏تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز

روز چهارشنبه ۳۰ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی اهواز در اعتراض به شرایط بد معیشتی و عدم رسیدگی به خواست و مطالبات‌شان مجدداً در مقابل اداره کل تأمین اجتماعی خوزستان در اهواز دست به تجمع زده و سپس تا میدان فرهنگ این شهر در سطح خیابان‌ها همراه با سردادن شعار راهپیمائی کردند.

**********

‏پیام عثمان اسماعیلی پس آزتئی موقت از زندان

دوستان و رفقا و فعالین کارگری،
من عثمان اسماعیلی در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۹ توسط اداره‌ی اطلاعات شهرستان سقز بازداشت شدم، حدود یک ماه در سلول انفرادی اداره‌ی اطلاعات سنندج بودم و دیروز ۱۴۰۲/۰۱/۲٨ پس از هفتاد روز با قرار وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی از زندان مرکزی سقز موقتا آزاد شدم.
بنده از تک تک کسانیکه در این مدت که من حضور نداشتم،چه از راه دور و چه از راه نزدیک جویای حالم بودند و خانواده‌ام را تنها نگذاشتند از صمیم قلب تشکر و قدردانی میکنم. و همچنین سپاس از هم‌ بندی‌هایم در زندان سقز بابت برخورد‌های انسانیشان نسبت به من؛ امیدوارم که هرچه زودتر شاهد آزادی تک‌تک‌شان باشم.

**********

‏کارگران اخراج شده صدر فولاد لرستان مقابل این شرکت دست به اعتراض زدند.

یک روز پیش از اعتراض کارکران، مدیرعامل کارخانه به بهانه عدم توانایی مالی لازم برای پرداخت حقوق و دستمزد کارگران، با بخشی از کارکنان در حوزه حراست و نگهبانی در پایان سال گذشته تسویه کرده و روز بیست و هفتم فروردین نیز اقدام به اخراج ۲۳ نفر دیگر از کارگران این کارخانه کرده است.
سرمایه‌گذار صدر فولاد وعده داده تا خرداد ماه فاز دوم کارخانه را راه‌اندازی کند و کارگران اخراج شده را برای فاز ۲ بکار گیرد، اما تا آن زمان توان مالی برای پرداخت حقوق وجود ندارد.

**********

‏اعتراض پرستاران در پنج استان کشور

پرستاران در پنج استان کشور در اعتراض به تخلف دولت در پرداخت تعرفه‌های پرستاری تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند.
با وجود اینکه در بودجهٔ سال جاری، وزارت بهداشت یکی از بیشترین سهم‌ها را به خود اختصاص می‌دهد، پرستاران علی‌رغم ارائه بیشترین خدمات در بخش سلامت، سهم ناچیزی از این بودجه دارند. همچنین کمبود نیروی‌کار در حوزهٔ پرستاری به بهانهٔ «کمبود بودجه»، پرستاران را در وضعیت کار با شدت مضاعف در ازای دستمزد ناچیز قرار داده است./ ۲٨ فروردین ۱۴۰۲

**********

دگروه اتحاد بازنشستگان: یروز ۱۹ مدرسه در ۱۲ شهرِ کشور مورد حمله شیمیایی قرار گرفت!‏

آموزشگاه‌های زیر موردحمله شیمیایی در تاریخ دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ قرار گرفتند و بسیاری از دانش آموزان با حال وخیم در مراکز درمانی بستری شدند:
مدرسه دخترانه راهنمایی فجر در بوکان
مدرسه دخترانه راهنمایی شرف در بوکان
دبیرستان دخترانه شاهد در بوکان
مدرسه دخترانه مولانا در شهرک دانشگاه ارومیه
مدرسه دخترانه شاهد در محله آبیاری ارومیه
مدرسه دخترانه آسمان در تبریز
دبیرستان دخترانه بهار در اردبیل
مدرسه دخترانه پارسه در اصفهان
هنرستان دخترانه محمد باقر در ماهدشت کرج
مدرسه دخترانه متوسطه اول امام جعفر صادق در ناحیه ۴ کرج
دبستان دخترانه شهید ملک‌زاده در کرج
مدرسه دخترانه رضوان در کرج
مدرسه دخترانه ام‌السلمه در دزفول
مدرسه دخترانه نسیبه در میدان کوهنورد سنندج
مدرسه دخترانه شهدای غزه در سقز
مدرسه دخترانه هاجر در دیواندره
هنرستان دخترانه اندیشه در گیلانغرب
راهنمایی دخترانه ۱۷ شهریور در گیلانغرب
دبیرستان دخترانه عصمت در گیلانغرب
دبیرستان دخترانه خدیجه کبری در گیلانغرب
دبیرستان دخترانه بنت‌الهدی در خرم‌آباد
مدرسه راهنمایی دخترانه فرهنگ در روانسر.

**********

‏عثمان اسماعیلی فعال سرشناس کارگری اهل شهر سقز آزاد شد

امروز دوشنبه ۲۸ فروردین‌ماه ١۴٠٢، عثمان اسماعیلی، فعال سرشناس کارگری اهل شهر سقز پس از گذشت ۷۰ روز بازداشت با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی موقتاً و تا زمان پایان مراحل دادرسی از زندان سقز آزاد شد. لازم به ذکر است که جمع کثیری از دوستان و خانواده حین آزادی از او استقبال کردند.

**********

‏تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۲۸ فرودین ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان مخابرات اهواز، کرمانشاه، خراسان شمالی، سنندج، زنجان و استان خوزستان در اعتراض به شرایط نامناسب معیشتی و عدم اجرای خواسته‌هایشان در مخابرات استان خوزستان دست به تجمع زدند.
آنها خواستار اجرای کامل و بدون تنازل آیین نامه استخدامی و پرسنلی مصوب سال ۸۹ شرکت مخابرات هستند.

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات استان خوزستان
امروز دوشنبه ۲۸ فرودین ماه ۱۴۰۲ بازنشستگان مخابرات استان خوزستان در اعتراض به شرایط نامناسب معیشتی و عدم اجرای خواسته‌هایشان مقابل ساختمان مرکزی مخابرات استان در اهواز دست به تجمع زدند.
آنها با سردادن شعارهایی خواستار برقراری بیمه تکمیلی و پرداخت خسارت های معوق آن و همچنین اجرای کامل و بدون تنازل آیین نامه استخدامی و پرسنلی مصوب سال ۸۹ شرکت مخابرات شدند.

**********

اعتراض پرستاران پنج استان به تخلف دولت در پرداخت تعرفه پرستاری‏

اعتراض پرستاران پنج استان به تخلف دولت در پرداخت تعرفه پرستاری/ یک پرستار: به ازای ۱۹۷ ساعت کار موظف و ۱۵۵ ساعت اضافه‌کار، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعرفه خدمات پرستاری گرفتیم!
تجمع اعتراضی پرستاران استان قزوین در مقابل استانداری

**********

‏امروز، جمعی از پرستاران و کادر درمانی استان کردستان مقابل استانداری این استان تجمع کردند.

پرستاران کردستان، مهم‌ترین خواسته‌ی خود را اصلاح آیین‌نامه تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری می‌دانند که به گفته‌ی آن‌ها، پشت درهای بسته تنظیم شده و منافع پرستاران را نادیده گرفته است.
آن‌ها می‌گویند: خواستار برقراری عدالت هستیم؛ مبالغ تعرفه‌گذاری به شدت ناچیز است و پرستاران به این پرداختی‌های ناعادلانه اعتراض دارند. پرستاران معترض می‌گویند: ما خواستار این هستیم که حاصل زحمات پرستاران باید به جیب خودشان برود نه دیگران؛ می‌خواهیم بدانیم چه کسانی مخالف اجرای قانون است و نمی‌گذارد پرستاران به حق‌شان برسند.

فریاد پرستاران و کادر درمان در مقابل استانداری سنندج: «وعده وعید کافیه، سفره‌ی ما خالیه»!
امروز ۲۶ فروردین جمعی از پرستاران و کادر درمانی استان کردستان با مطالبه‌ی اصلاح بر اصلاح آیین‌نامه تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، مقابل استانداری در سنندج دست به تجمع زدند.

**********

‏بازنشستگان خوزستان هر روز کف خیابان

راهپیمائی و تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز
روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ جمعی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی اهواز در اعتراض به شرایط بد معیشتی و عدم رسیدگی به خواست و مطالبات‌شان مجدداً در مقابل اداره کل تأمین اجتماعی خوزستان در اهواز دست به تجمع زده و سپس تا میدان فرهنگ این شهر در سطح خیابان‌ها همراه با سردادن شعار راهپیمائی کردند.
«کو مهار تورم؟!، دروغ نگین به مردم»
«فقط کف خیابون، بدست میادحقمون»

**********

پنج تن از پرستاران زحمتکش کشورمان جان خودشان را از دست داده‌اند

در دو هفته گذشته پنج تن از پرستاران زحمتکش کشورمان جان خودشان را از دست داده‌اند اما خبر از دست رفتن آن‌ها نه در رسانه‌های اصلی بازتابی داشته و نه مسئولی صدایش در آمده است.
در خبری که درستی آن بر تحریریه پریستار محرز شده، نوشته است که در دوهفته اخیر چهار پرستار کشورمان فوت کردند. از این چهار پرستار، تنها فاطمه بیداروند پرستار بیمارستان امام خمینی در مسیر سفر به آبادان به همراه همسرش تصادف می‌کند و متاسفانه هر دو جان می‌سپارند.
داستان سایر پرستاران اما متفاوت است. فاطمه حمیدی نیز پرستار همین بیمارستان امام خمینی بود که در خواب و به دلایلی که هنوز اعلام نشده فوت کرده است.
مجید باپیریان نیز از اورژانس ۱۱۵ گیلانغرب هم در خواب یا MI همان سکته قلبی کرده وجان خودش را از دست داده است. رضا دوستی نیز پرستار بیمارستان امام خمینی به دلیلی که هنوز اعلام نشده در خود بیمارستان فوت کرده است. در عین حال برخی اخبار شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که میترا نوذری پرستار بیمارستان یاس تهران نیز روز ششم فروردین ماه فوت کرده است.
متاسفانه این اتفاق تلخ و از دست رفتن جان پرستاران آن هم تنها در دو هفته در حالی اتفاق افتاده که حتی یک رسانه رسمی کشور به مرگ آن‌ها نپرداخته و هیچ مسئولی بلند پایه‌ای هم محض رضای خدا یک تسلیت خشک و خالی به جامعه پرستاری کشور نگفته است.
پرسش اصلی اما این است که چرا جان پرستاران به این سادگی از دست می‌رود؟ برای پاسخ به این پرسش می‌توانیم به اعتراض‌های گسترده پرستاران در روزهای گذشته و در شهرهای مختلف کشور رجوع کنیم که از بی‌عدالتی، فشار کاری وحشتناک، کلاه بزرگی به نام تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و وعده‌های بی‌ثمر مسئولان برای استخدام اعتراض داشتند.
مجموعه این فشارها بر جامعه پرستاری کشور باعث شده؛ جسم آن‌ها ضعیف و مستعد آسیب‌های جدی باشد. متاسفانه کسی از مقام‌های دولتی این فشارها را نمی‌بیند و سازمانی مانند نظام پرستاری و رئیس آن یعنی محمدمیرزا بیگی هم مشغول زد و بندهای خودشان با همین مقام‌های دولتی هستند آقایان و خانم‌های مسئول شما در مرگ پرستاران عزیز کشورمان سهم دارید و ما شما را مقصر می‌دانیم.

**********

حملات شیمیایی و مسموم سازی دانش‌آموزان مدارس در سه شنبه ۲۲فروردین ۱۴۰۲

مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی تبریز
دبیرستان دخترانه فرزانگان ارومیه
دبیرستان دخترانه خدیجه کبری اشنویه
مدرسه پسرانه امیرکبیر شاهین‌شهر
مدرسه دخترانه منوچهر انصاری شاهین‌شهر
هنرستان دخترانه آل‌ یاسین شاهین‌شهر
مدرسه دخترانه حکمت شاهین‌شهر
مدرسه دخترانه حضرت معصومه شاهین‌شهر
مدرسه دخترانه حضرت مریم شاهین‌شهر
مدرسه دخترانه طلوع شاهین‌شهر
مدرسه دخترانه ملاصدرا شاهین‌شهر
مدرسه دخترانه محمد نصری شاهین‌شهر
مدرسه دخترانه مسعود باقری شاهین‌شهر
دانشگاه پیام نور شاهین‌شهر
دبیرستان دخترانه غیر انتفاعی شایان اصفهان
مدرسه دخترانه کمالی دهقان کرج
دبیرستان دخترانه حضرت زینب بندرگناوه
مدرسه دخترانه عترت بندرگناوه
مدرسه دخترانه حجاب بندر گناوه
مدرسه دخترانه آتیه‌سازان تهران
دبستان مهدوی در زنجان
مدرسه دخترانه ۱۷ شهریور کامیاران
مدرسه دخترانه فاطمه‌زهرا کامیاران
مدرسه دخترانه فهمیده کامیاران
مدرسه دخترانه نمونه دولتی مریم کرمانشاه
مدرسه دخترانه دانش‌پژوهان کرمانشاه
دبیرستان دخترانه شیما مرادی کرمانشاه
مدرسه دخترانه احمدیه بروجرد

**********

احضار آنیشا اسدالهی به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران

آنیشا اسدالهی آموزگار و مترجم،برای برگزاری دادگاه به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، احضار شد.
▪️خانم اسدللهی و همسرش کیوان مهتدی در ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ به همراه تعدادی از معلمان و کارگران در رابطه با پرونده موسوم به دو فعال سندیکایی فرانسوی دستگیر شدند. خانم اسدالهی سه ماه در بند انفرادی بازداشتگاه ۲۰۹ بود در نهایت ۲۹ مرداد ماه با قرار وثیقه آزاد شد.

**********

سپیده قلیان:«تا حکومت اعدام اسلامی بر سر کار است»

سپیده قلیان،‌ زندانی سیاسی در پاسخ به سخنگوی قوه قضاییه درباره بازداشت مجددش نوشت:
تنها ۴ ساعت پس از آزادی، با ضرب‌وشتم شدید و توهین بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
او نوشت به «تجاوز» تهدید شده و افزود «تا حکومت اعدام اسلامی بر سر کار است» در هیچ دادگاهی شرکت نخواهد کرد.

**********

ژینا مدرس ‌گرجی روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان توسط نیروهای حکومتی ربوده شد

ژینا مدرس گرجی، روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان اهل سنندج، برای دومین بار در چند ماهه گذشته توسط نیروهای اداره اطلاعات ربوده شد و به مکان نامعلومی منتقل شد.

**********

تجمع کارگران اخراجی شرکت لوله‌سازی منطقه ویژه بندر خمینی مقابل درب فرمانداری ماهشهر در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود اینجا کلیک کنید.

**********

گزارش تجمع بازنشستگان تهران

امروز یکشنبه ۲۰فروردین با تلاش برخی گروه های بازنشستگی که طی چند روز تبلیغ و اطلاع رسانی در کانال های تلگرامی کرده بودند یک تجمع در مقابل وزارت کار در تهران انجام گرفت که متاسفانه تعداد کمی از بازنشستگان در محل برگزاری حضور داشتند.
دوستان شرکت کننده با در دست گرفتن پلاکارد هایی، اعتراض خود را نسبت به وضع نامناسب حقوق ها و معیشت بازنشستگان اعلام کردند.
همچنین بر روی برخی از پلاکاردها نوشته شده بود، «شورای عالی کار حامی سرمایه دار »، که به شکل مخالفت با دستمزد مصوبه شورای عالی کار و اعتراض به مزد چند برابر زیر خط فقر نشان داده بودند. برخی شعارها بر روی پلاکارد ها از این قرار بودند.
«فقط کف خیابون به دست میاد حقمون
خواسته ما این زمان، معیشت است و درمان
مزد و مستمری ها باید هزینه یک زندگی در حد متوسط جامعه را برای ما تامین کند
تامین بیمه درمانی کارآمد و رایگان ( طبق ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی) و انحلال دکان بیمه تکمیلی
کوتاه نمودن دست دولت از صندوق های بازنشستگی و باز گرداندن اموال آنها به بازنشستگان
مدیریت و نظارت بر صندوق های بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی توسط نمایندگان منتخب و مستقل بازنشستگان
اجرای همسان سازی کامل حقوق بازنشستگان
آزادی بی قید و شرط تمامی فعالان !»
بازنشستگانی که در محل حاضر شده بودند با در دست گرفتن این پلاکاردها هر چند با تعداد کم، به فراخوان تجمع پاسخ مثبت دادند. انتظار می رود سایر بازنشستگان نیز با حساسیت نشان دادن نسبت به معیشت و زندگی پر مشقت و فلاکت‌بار خود و حقوق و مستمری تحقیر آمیز چند برابر زیر خط فقر، بی تفاوت نباشند و همراه و همگام سایر دوستان بازنشسته خود باشند.
ارسال گزارش تجمع بازنشستگان تهران از سوی یکی از دوستان بازنشسته

یکشنبه ۲۰ فروردین - گروه اتحاد بازنشستگان

**********

کارگران اخراجی، ساقط شده از زندگی!

تجمع اعتراضی کارگران اخراج شده شرکت لوله سازی مقابل درب فرمانداری بندرماهشهر. / یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

**********

دو کارگر نیروگاه «سعید رجایی» قزوین به دلیل گاز گرفتگی جانشان را از دست دادند

دو کارگر با سابقه نیروگاه برق «شهید رجایی» واقع در ۲۵ کیلومتری آزادراه قزوین- کرج در یک حادثه کاری جانشان را از دست دادند. خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) زمان این حادثه مرگ‌بار را ۱۶ فروردین گزارش کرد و به نقل از منابع کارگری نوشت: «این حادثه هنگامی رخ داده است که یک نفر از کارگران به نام «ارسلان فاریابی» که برای نظافت به داخل چاه فاضلاب به عمق ۵ تا ۶ متر برای پاکسازی رفته بود، به دلیل استشمام گاز سمی ناشی از فاضلاب دچار گازگرفتگی می‌شود. همکار او به نام «سید علی سبزپوش» که خارج از چاه بود با مشاهده این اتفاق سریعا برای نجات وی اقدام کرده و وارد چاه می‌شود که متاسفانه او نیز بر اثر استنشاق گازهای سمی بیهوش می‌شود. در نهایت با ورود مسئولان ایمنی نیروگاه یک نفردیگر بنام «محمد رضایی» با جرثقیل برای نجات این دو کارگر وارد چاه می‌شود که او نیز بر اثر گاز گرفتگی بیهوش شد اما با اقدام به موقع همکارانش وی از مرگ حتمی نجات می‌یابد اما دو کارگر اول درنهایت جان خود را از دست می‌دهند.»
بر بنیاد این گزارش کارگران فوت شده با دستور رئیس بخش خدمات و بدون تجهیزات ایمنی وارد چاه فاضلاب شده بودند.
ایران یکی از حادثه‌ خیزترین کشورها برای کارگران است.
سازمان پزشکی قانونی در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۸ هزار حادثه کاری منجر به مصدومیت یا مرگ را ثبت کرد. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اما ادعا می‌کند ۱۳ هزار حادثه کاری رخ داده است و کمتر از ۸۰۰ کارگر جانشان را از دست داده‌اند.

**********

از فراخوان تجمع سراسری کارگران و بازنشستگان در تاریخ ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ علیه مصوبه مزد حمایت می کنیم!

شرایط معیشتی در کشور برای کارگران، مزدبگیران و‌ بازنشستگان به بدترین وضعیت ممکن نسبت به سالهای اخیر رسیده است. مصوبه مزد در آخرین روزهای سال گذشته تیر خلاصی بود بر امکانات حقیرانه زیست اکثریت مردم.
نمیتوان در مقابل همچون یورشی که بدنبال حفظ منافع کارفرمایان حکومتی و غیر حکومتیست ساکت نشست.
ما چون همیشه میدانیم که:

«فقط کف خیابون به دست میاد حقمون»،

زمان: یکشنبه ۲۰ فروردین۱۴۰۲ ساعت ۱۰/۵ صبح

تهران: مقابل وزارت کار و امور اجتماعی

شهرستانها: به انتخاب بازنشستگان

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: پرستاران معترض بیمارستان قائم مشهد نیز به تجمعات سراسری پیوستند!

تجمع پرستاران و کمک پرستاران بیمارستان قائم مشهد در اعتراض به واریز ناعادلانه تعرفه خدمات پرستاری.
پرستاران مشهد نیز به اعتصاب و تجمع پیوستند!
اعتصاب پرستاران و کمک پرستاران بیمارستان امام رضای مشهد در اعتراض به واریز ناعادلانه تعرفه خدمات پرستاری. / چهارشنبه ۱۶ فروردین‌

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران داروگر مقابل وزارت کار رفتند!

تجمع اعتراضی کارگران شرکت داروگر، مقابل وزارت کار:
این کارگران که در حال حاضر فقط تعداد معدودی از آنها باقی مانده و مابقی بدون هیچ مجوزی طی ماه‌های متمادی از کار بیکار شده‌اند، ۴ ماه است که حقوق دریافت نکرده و ۶ ماه است که کارفرما بیمه‌شان پرداخت نکرده‌ است. / چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۲

**********

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز- میدان کارگر روبروی سازمان تامین اجتماعی چهارشنبه ۱۶ فروردین.
"تاحق خود نگیریم از پا نمی نشینیم"

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: ممانعت از ورود ۱۴ کارگر «داروگر تهران» به کارخانه

۱۴ نفر از کارگران شاغل در کارخانه داروگر تهران به بهانه اینکه بدون اجازه از روز ۲۸ اسفند ماه (۱۴۰۱) محل کار خود را برای تعطیلات نوروزی ترک کرده‌بودند، اجازه ورود به محل کارشان را ندارند. گرچه هنوز قطعیتی در اخراج این کارگران وجود ندارد.
بر پایه این اظهارات این کارگران، از قرار معلوم نزدیک به ۱۲ نفر از روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ و ۲ نفر دیگر از صبح امروز سه‌شنبه (۱۵فروردین ماه) از حضور در محل کار همیشگی خود منع شده‌اند اما این کارگران که بین ۱۰ تا ۲۰سال سابقه کار دارند، مدعی هستند که قبل ازخروج از کارخانه، درخواست مرخصی آن‌ها از سوی سرپرستان آن‌ها تایید شده است.
آن‌ها در ادامه درباره وضعیت فعالیت محل کار خود گفتند: فعالیت کارخانه از روز ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱ به دلیل تامین نشدن مواد اولیه، علارغم حضور مستمر کارگران محدود بود و مدت کوتاهی است دو خط تولید مایع ظرفشویی کارخانه راه‌اندازی شده است.
طبق ادعای کارگران؛ ممنوعیت حضور ۱۴ نفر از کارگران در محل کار پس از آن اتفاق افتاد که آن‌ها با سه ماه حقوق معوقه کاری برای انجام دادن نداشتند. / سه‌شنبه ۱۵ فروردین‌ماه

**********

هشدار شورای هماهنگی وهمبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت ایران به وزیر نفت

جناب آقای اوجی
بیش از یک ماه از نمایش مضحک اعلام موافقت رییس جمهور با اجرای کامل ماده ده آن هم در عمومی‌ترین رسانه موجود می‌گذرد اما به جز هجمه به کارکنان از طرف غیر به مانند چند سال گذشته، عایدی برای ما نداشته است.
هشدار می‌دهیم اگر تا ۲۰ فروردین ماه اجرای ماده کذایی به سرانجام نرسد ما کارکنان رسمی صنعت نفت تا آخرین نفس برای درآوردن ردای وزارت از تن شما تلاش و اقدام خواهیم کرد، چرا که این ردا بیش از حد برای شما گشاد به نظر می‌رسد. کارزار عزل از آنچه که فکر می‌کنید به شما نزدیک‌تر است.

شورای هماهنگی وهمبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

۱۴۰۲/۱/۱۳

**********

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز

بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز سال جدید را با تجمع اعتراضی به خاطر پایین بودن سطح حقوق های خود آغاز کردند. ۱۴ فروردین ۱۴۰۲میدان کارگر روبروی سازمان تامین اجتماعی اهواز

**********

معلمان قراردادی: ۶ ماه است حقوق نگرفته‌ایم!/ آقای وزیر! چرا پاسخگو نیستی؟

جمعی از معلمان قرارداد کار معین می گویند:
از مهر ۱۴۰۱، ریالی حقوقی دریافت نکرده‌ایم! حتی در اسفند ماه نیز از واریز عیدی خبری نشد. این روند باعث ایجاد مشکلات بسیاری در گذران زندگی ما شده است و حتی گاهی اوقات برای تأمین هزینه‌های رفت و آمد باید از بستگان و خانواده پول قرض بگیریم.
هیچ فردی باور نمی‌کند به عنوان معلم، ۶ ماه است حقوق دریافت نکرده‌ایم، در حالیکه پیش از این درباره مطالبات پرداخت نشده معلمان رسمی صحبت شد به عدم دریافت حقوق معلمان قراردادی اشاره‌ای نشد و حتی مسئولان نیز توجهی به آن ندارند.

**********

کارگران معدن آق‌دربند سرخس ۵ ماه حقوق و عیدی طلب دارند

این کارگران با بیان این مطلب می‌گوید: کسی به فکر کارگران زحمتکش معدن آق‌دربند نیست؛ کارگرانی که در سخت‌ترین شرایط کار کرده‌اند اما حقوق نگرفته‌اند.
معدن آق‌دربند یکی از قدیمی‌ترین معادن شمال شرق کشور است. ذخیره قطعی معدن آق دربند ۳۳۰ هزار تن و تولید سالانه آن ۸۰۰۰ هزار تن کُک است که کل تولیدی آن به عنوان سوخت در کارخانه‌های فولاد داخل و خارج از استان خراسان رضوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
معدن زغال سنگ آق‌دربند با مساحت ۴۰ کیلومترمربع دارای ذخیره اکتشافی بسیار قابل توجهی است. تاریخ اولین بهره‌برداری این معدن به سال ۱۳۲۴ می‌رسد؛ ۳۱ درصد از سهام این شرکت معدنی به آستان قدس رضوی و ۷۰ درصد آن به بخش خصوصی تعلق دارد.

**********

قسمتی از سخنرانی فرهاد ابراهیم کارگر ساختمانی

فرهاد ابراهیمی، عضو مجمع عمومی انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران می‌گوید: «ما باید این انجمن را به صورت شورایی اداره کنیم، یعنی باید تصمیم‌گیری‌ها از پایین به بالا باشد، نه از بالا تصمیم بگیرند برای پایین.» برای مشاهدۀ کلیپ اینجا کلیک کنید.

**********

اخبار و گزارش های کارگری: متنی به قلم دوستان آرش جوهری کارگر و مدافع حقوق کارگران

آرش جوهری ساعت ۹ صبح روز ۱۵ مهر ۱۳۹۹ توسط ماموران اطلاعات سپاه در منزل شخصی اش بازداشت شد. او بیش از دوماه با محروم بودن از حق وکیل در زندان انفرادی محبوس بود و سر انجام به عنوان فعال کارگری در روز جمعه، ۲۶ دی‌ماه، به ۱۶ سال حبس محکوم شد. وی نخست به «اتهام اداره کردن دسته‌جات غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور» به ۱۰ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. حکم وی یکی از بی رحمانه ترین و سریع‌ترین حکمی بود که در سال ۱۳۹۹ توسط قوه قضائیه جمهوری اسلامی صادر شده بود. البته پس از از تسلیم به رای، محکومیت‌اش از سوی شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر تهران به ۷ سال و ۶ ماه کاهش یافت. آرش جوهری پس از گذراندن مدت انفرادی، به بند ۸ در زندان اوین منتقل شد.
آرش جوهری از زمان بازداشت تا کنون به مدت ۲ سال و ۵ ماه در زندان بسر می برد. وی در ۲۳ مهر ۱۴۰۱ در جریان یورش به زندان اوین و آتش سوزی در زندان در حالی که براثر ضربات باتوم توسط زندانبانان از ناحیه سر مجروح شده بود، بدون مداوا به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و همچنان در سالن ۳۰ بند ۱۰ زندان رجائی شهر کرج محبوس است. در این ۲۹ ماه حتی یک روز هم به وی مرخصی داده نشد.
ما از همه آزادیخواهان و فعالین حقوق بشر می خواهیم که با سکوت خبری در مورد زندانیانی چون آرش مقابله کنند و نگذارند سرنوشت آرش و آرش های دیگر زندانی در بحبوحه مانورهای سیاسی رژیم پس از کشتار بیش از ۵۰۰ تن از مردم در جریان خیزش انقلابی زن زندگی آزادی مبنی بر عفو تعدادی از زندانیان سیاسی مورد غفلت قرار گیرد.
مبارزه برای آزادی آرش جوهری و تمامی زندانیان سیاسی بخشی از خنثی کردن این مانورهای سیاسی فریبکارانه و ادامه یابی و تقویت خیزش زن زندگی آزادی است.

جمعی از دوستان آرش

**********

اردوی کار: معلم فداکار هم رفت

حسن امیدزاده، معلم فداکاری که در سال ۷۶ برای نجات ۳۰ دانش آموز گرفتار در آتش سوزی مدرسه روستای «بیجار سر شفت» خود را به شعله‌های آتش زد و از ناحیه سر و صورت دچار سوختگی شدید شد، پس از ۱۵ سال تحمل درد و ناشی از سوختگی شدید در بیمارستان فومن جان باخت. تو هیچ اخباری هم اعلام نشد.

یادش گرامی باد.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان

تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان در شهر های تبریز، بانه، ملایر، اردبیل، کرمانشاه، خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، زنجان، همدان و...
معلمان و فرهنگیان در شهرهای مختلف مقابل ادارات آموزش و پرورش نسبت به وضعیت معیشتی و عدم پرداخت مطالبات خود تجمعات اعتراضی برگزار کردند. برای دیدن تصاویر اینجا کلیک کنید.

سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

اعتراضات اعتصابات سراسری معلمان

**********

گروه اتحاد بازنشستگان از اطلاعیه بازنشستگان شوش حمایت می کند

گروه اتحاد بازنشستگان از اطلاعیه بازنشستگان شوش که در کانال سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه منتشر شده است حمایت می کند و اعلام می دارد که برای تقویت موقعیت و توان کارگران و بهبود توازن قوا به نفع کارگران در مبارزه با دولت سرمایه دار و کارفرما در مبارزات جاری، از جمله در مورد حداقل دستمزد، از اتخاذ روش هایی که موجب تقلیل در امر مبارزه و تلاش مستقل و پیگیر کارگران می گردد و موجب ترویج مماشات جوئی با کارفرما و دولت می شود فاصله خواهد گرفت. در شرایط حاضر که اعتراضات خیابانی علیه دولت و شورای عالی کار در شرف وقوع است، لازم است که کارگران بیش از پیش بر نیروی متحد خود تکیه کنند. انتظار اینکه شورای عالی کار و به اصطلاح نمایندگان کارگری در این نهاد دولتی از کارگران حمایت کنند، انتظاری بیهوده است. متوسل شدن به تومار نویسی بجای مبارزۀ قاطع و روشن، هیچ کمکی به ارتقا جنبش نمی کند همان گونه که توسل به قانون کار ضد کارگری رژیم، نه تنها هیچ کمکی به مبارزه کارگران نمی کند بلکه به توهم در میان توده های کارگر و بازنشسته و شاغلان دامن می زند.
گر چه ما از اشکال متفاوت مبارزه دفاع می کنیم لیکن در شرایط کنونی که تشت رسوایی شورای عالی کار در هماهنگی با دولت و کارفرما از بام به زمین افتاده و دولت و کارفرما با گردن کلفتی، تحکم و زور عریان، کارگران را به اعماق خط فقر مطلق می کشانند، هیچ راهی جز اعتراض خیابانی و اعتصاب برای کارگران و بازنشستگان باقی نمانده است.
اگر به مصوبه شورای عالی کار در خصوص تعیین دستمزد زیر خط فقر و بخور نمیر اعتراض داریم. اگر برای افزایش مزد، حق تشکل، حق کار برابر و دستمزد برابر زنان و مردان کارگر، بیمه بیکاری مکفی برای بیکاران و جویندگان کار، درمان رایگان، پرداخت به موقع مزد و مستمری، کم کردن ساعت کار، سختی کار و طبقه بندی مشاغل، آزادی اعتصاب و اعتراض، آزادی بیان و آزادی کلیه زندانیان سیاسی، عقیدتی و مدنی مبارزه می کنیم، باید بدون فرقه گرائی، انحصار طلبی و امتیاز ویژه قائل شدن برای خود متحد شویم و آگاهانه مبارزه کنیم. ما مبلغ و پشتیبان این نوع مبارزه هستیم و برای آن از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

زنده باد همبستگی طبقاتی کارگران و زحمتکشان.

گروه اتحاد بازنشستگان - ۷ فروردین ۱۴۰۲

**********

جان‌باختن سه کارگر در شهرک صنعتی رجه بابل

اردوی کار: به گزارش کانال بابلی ها «حدود ساعت ١٣ امروز سه‌شنبه، ۸ فروردین ۱۴۰۲ و درحادثه گازگرفتگی چاه فاضلاب دریکی از شرکت‌های شهرک صنعتی رجه بابل، فرشاد کلاگر از شهر گتاب، اسماعیل عبداله‌زاده از ابوالحسن‌کلا و مجتبی مرتضی‌نیا از میدانسر کشتلی جان خود را از دست دادند.»
خبرگزاری ایرنا که همین خبر رابه نقل از «مدیر روابط عمومی آتش نشانی بابل» منتشر کرده زمان انفجار را ساعت ۱۶ عصر امروز وعلت انفحار را «رعایت نشدن اصول ایمنی درجابجایی گاز» ذکر کرده. اصغر متولیان کارگران جانباخته رامقصراعلام کرده و مدعی شده که این سه نفر که«در حال تمیز کردن مخزن تخمیر بودند، در نحوه محاسبه گاز تخمیر دچار اشتباه شده و در دم به دلیل انفجارفوت می کنند.»
ایران به عنوان بهشت کارفرمایان غارتگر قربانگاه نیروی کار است و آمار سوانح کار در آن بالاست. بر اساس آمار اخیر معاون وزارت کار سالانه حدود ۱۳ هزار حادثه ناشی از کار در کشور رخ می دهد و حدود ۷۰۰ نفر کشته می شوند

**********

دیدار تعدادی ازفعالین کارگری کشت وصنعت هفت تپه با خانواده‌ی پیرفلک وحضور برسر مزار کیان

اسماعیل بخشی:
دیروز جمعه در چهارمین روز از سال جدید به همراه تعدادی از فعالین مستقل کارگری هفت تپه به دیدار خانواده و حضور بر مزار زنده نام کیان پیر فلک رفتیم.
تصورش را هم نمیکردم در چنین فضایی قرار بگیرم، گویی بر مزار فرزند خودم میرفتم سرتا پایم اندوه و ماتم بود، همگی حال غریبی را از سر گذراندیم.
از خانواده ی شجاع و سرافراز پیرفلک بابت آنهمه مهر و محبتی که نسبت به ما داشتند سپاسگزاریم از آقایان میثم پیرفلک پدر کیان، سجاد پیرفلک عموی کیان و بخصوص زینب مولایی راد مادر شجاع کیان پیرفلک
اینستاگرام اسماعیل بخشی

**********

تجمع اعتراضی تعدادی از کارگران کشت وصنعت هفت تپه

تجمع اعتراضی تعدادی از کارگران کشت وصنعت هفت تپه نسبت به تعیین حداقل حقوق ۵ میلیون ٣۰۰هزار تومانی ماهیانه برای کارگران از طرف شورای عالی کار و عدم پاسخگویی به دیگرخواسته هایشان.
روز شنبه ۵ فروردین، تعدادی از کارگران کشت وصنعت هفت تپه برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به تعیین حداقل حقوق ۵ میلیون ٣۰۰ هزار تومانی ماهیانه برای کارگران از طرف شورای عالی کار و عدم پاسخگویی به دیگرخواسته هایشان مبنی بر عدم همسان سازی حثوق،مشکل منازل سازمانی،عدم تبدیل وضعیت کارگران فصلی،مشکلات مشکلات کارگران در ام.دی.اف وبازگشت به کار اسماعیل بخشی دست به تجمع در مجتمع زدند.

**********

بیـــانیــــه:

در برابر چنین وقاحت مزدی،
باید بساط شان را جارو کنیم!

"دستمزد مصوب ۱۴۰۲، فرمان کشتار جمعی برای غارت بیشتر است"
حکومت، به کمک شورای عالی کار این نهاد سرکوب مزد، در اقدامی سیاسی/اقتصادی و از پیش تصمیم گرفته شده ، برای حفظ و بقا کلیت شان در خلاصی از ضربات زیر و رو کننده انقلابی که تمامیت وضعیت موجود را نشانه رفته، در فرمانی حکومتی و با زیرپا گذاشتن قوانین خودساخته شان در ساعات پایانی سال، به معیشت و زندگی کارگران و مزدبگیران یورش آوردند و بنام افزایش حقوق اما در حقیقت با ارزان کردن بیشتر نیروی کار، کل سطح زندگی از جمله سلامت، رفاه، حق حیات، وشادی و امید را کاهش دادند تا قتل و کشتارهایشان را با قوانین گرسنگی تکمیل کرده باشند.
با این سرکوب مزدی ، حداقل بگیران این طبقه بزرگ اجتماعی دیگر حداقل بگیر هم نیستند بلکه به ورطه خردکننده فقر مطلق سقوط کرده اند.
کارگران شاغل و بازنشسته ای که نه نقشی در تورم و بحران اقتصادی داشته و نه نقش و اراده ای در تعیین دستمزد خود دارند، این دستورات حکومتی برای تحمیل فقر بیشتر بر زندگی خود را تحمل نخواهند کرد.
تداوم مقاومت ها واعتراضات سنگین اجتماعی و فروکش نکرده ی «زن ، زندگی ، آزادی » در روزها و ماه‌های آینده پاسخی غیرقابل اجتناب علیه وضعیت موجود که در آن، سهم مردم تنها فقر ، ستم و سرکوب ست، خواهد بود!!!

شورای بازنشستگان ایران

**********

از رجوی به پهلوی، رهبرتراشی فردی،

و مخالفت با مردم انقلابی - با نگاهی به مواضع آقای ایرج مصداقی

آقای ایرج مصداقی فعال سیاسی ساکن خارج از ایران، مباحث خطرناکی طرح میکند که میشود گفت مباحثی ضد انقلاب مردم است. آقای مصداقی که در زمینه دادخواهی فعال بوده و هست متاسفانه اظهاراتی علیه مبانی اصلی انقلاب مترقی جاری میکند و مثلا تلاش بسیار برای رهبرتراشی به نفع پهلوی انجام میدهد.
آقای مصداقی بارها تلاش کرده است که بگوید پهلوی رهبر مناسبی است چرا که به زعم ایشان نیروی سیاسی و رهبر دیگری وجود ندارد. ایشان نمیخواهد متوجه شود که رهبران انقلاب ما افراد شکم سیر و غارتگری مانند پهلوی نیستند بلکه رهبران اصلی این انقلاب، مبارازن واقعی در خیابان و همینطور زندانیان ما هستند. آقای مصداقی چهره های برجسته به زعم ایشان عادی و زندانیان سیاسی داخل کشور را نفی و رد میکند تا مثلا برای پهلوی ها جایی باز کند. مبارزه کارگران هفت تپه و امثال آن و کارگران و مبارزان آزادیخواه را تصغیر میکند که در عوض بگوید پهلوی باید رهبر باشد. موضوع این یادداشت الزاما و صرفا بررسی مواضع آقای مصداقی نیست اما ایشان را به عنوان مثالی طرح میکنیم تا از این رهگذر، خطری که این دسته افراد و تفکرات برای برابری و دموکراسی دارند را شرح دهیم.
آقای مصداقی متوجه نیست که حتی اگر قرار باشد ما (به فرض محال) به رهبری فردی گرایش داشته باشیم سراغ یک آدم مفت خور مانند پهلوی نخواهیم رفت که تنها هنرش خوردن از منشا اموال غارت شده مردم ایران است. پهلوی نه تنها در راستای انقلاب، کمکی به ما نبوده بلکه بارها به مثابه یک ترمز عمل کرده است (از ماجرای وکالت بازی تا منشورهای ضدمترقی و...)
اما نکته، تنها منفی بودن نقش پهلوی نیست؛ حتی اگر یک فرد مثبت و خوش سابقه و خوش فکر هم مورد بحث باشد ما اصلا باور به رهبری فردی نداریم حتی اگر این فرد یک مبارز کارگری درخشان و خوش سابقه باشد. ما باور نداریم سه تا چهار فعال سیاسی در خارج از کشور قرار است نقش رهبری یا وکالت یا نمایندگی برای انقلاب ما داشته باشند. ما باور به نیرو و اقدام جمعی و اجتماعی داریم. ما باور داریم که پهلوی و امثال او اتفاقا سد راه انقلاب هستند و خود نیروی ضد انقلاب محسوب میشوند. اتفاقا پهلوی باور به مبارزه ریشه ای با نظام سرکوب و استثمار ندارد. اتفاقا پهلوی ها نهایتا خواهان رفتن روبنای سیاسی حاضر و جایگزین کردن خودشان و امثال خودشان در این روبنا هستند. ما خواهان جایگزینی هم روبنا و هم زیربنای این مناسبات هستیم. خواهند گفت که موفق نخواهیم شد و یا وقتش نیست. در اینصورت باید بگوییم که این موضع، این یک اشتباه استراتژیک در برخورد به مواضع ماست. اینها ساده لوحانه ترین روش برخورد با وظیفه استراتژیک ماست:
ما پیشاپیش تسلیم حداقل ها و فردطلب ها و رهبرسازی ها نمیشویم! ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد و خود را با حداقل ها راضی نخواهیم کرد. شما وقتی برای حداکثرها مبارزه میکنید و هر میزان که بیشتر و بیشتر تلاش و مبارزه کنید هم حداقل ها را به دست خواهید آورد هم اینکه احتمال کسب هر چه بیشتر مطالبات حداکثری بالاتر خواهد رفت. این یک مبارزه پویا، زنده و لحظه به لحظه است. این یک قضیه ای است که به توازن قوا ربط دارد. شما باید خود را قوی تر کنید که به نیروی سازماندهی و اتحاد و آگاهی خود هر چه بیشتر دستاورد داشته باشید.
ما باور داریم که پهلوی و امثال او، به لحاظ ماهوی آن روی سکه ی جمهوری اسلامی هستند. حتما که در برخی روبناها تفاوت هایی دارند. همانطور که میتوان قطعا آمار گرفت که مثلا جنایت حکومت اسلامی در کشتار زندانیان سیاسی مثلا دو یا سه برابر همان اقدام توسط نظام پهلوی است اما این نسبت عددی تغییری در این حقیقت که هر دو نظام جانی هستند ایجاد نمیکند. ضمن اینکه رضا پهلوی چیزی نیست جز میراث خوار پدر دیکتاتورش. و البته بیش از این و بسیار بدتر: رضا پهلوی از تمام توان و امکانات رسانه ای و تبلیغی خود استفاده میکند که رسما اعلام میکند که قیام باید به استراحت برود و تجمع و تظاهرات و قیام کافی است. برای او، سپاه مقدس است و کافی است در ارتش ادغام شود. ما رضا پهلوی ها را دادگاهی خواهیم کرد. دادخواهی ما تنها در مورد نظام اسلامی صدق نمیکند بلکه در مورد نظام پهلوی هم صدق میکند. ما در آینده از رضا پهلوی ها هم در دادگاه عادلانه خواهیم خواست درباره ثروت هایی که غارت کرده اند پاسخگو باشند.
مساله دیگر این است که این ایراد در روش آقای مصداقی فقط به شخص خودش برنمیگردد بلکه ایشان با این روش با دیگران رفتار میکند. آقای مصداقی روش فعالیتی مخرب "مجاهدین" را ترک نکرده و دقیقا با همان روش رجوی ها با مخالفین فکری خودش برخورد میکند. رجوی ها هر کسی مخالفشان باشد را مزدور رژیم معرفی میکنند زیرا خودخواه، دیکتاتور و خودخواه هستند. آقای مصداقی که مدعی نقد به رجوی هاست هم دقیقا همین کار را با مخالفین خود میکند. اگر کسی مخالف رهبر ایشان (رضا پهلوی) باشد، آقای مصداقی میگوید اینها دارند به رژیم اسلامی کمک میکنند!!! یا للعجب! از نظر مجاهدین هم مبارزه یعنی فقط کاری که آنها میکنند و هر کسی را رجوی مخالف باشد خائن است. از نظر آقای مصداقی هم هر کسی با موضوع رهبری پهلوی مخالفت کند دارد به رژیم خدمت میکند !!). از اینروست که باید گفت که آقای مصداقی هنوز از نظر روش مبارزه یک "مجاهد" است و لاجرم طرفدار دیکتاوری و رهبری فردی. متاسفانه باید گفت شخصی مانند آقای مصداقی که در امر دادخواهی کارهای مثبتی به ثبت رسانده، در امر مبارزه سیاسی تمام قد در خدمت کمک به بازتولید ایده دیکتاتوری فردی و رهبرتراشی از بالا و بر فراز مبارزات توده ای و مترقی است.
روزگاری، برخی عوامل بیرونی، خمینی را از بالا به مبارزات مردم انقلابی علیه شاه تحمیل کردند. البته که نقص ها و کمبود هایی در درجه آگاهی جمعی و اجتماعی هم این اثرگذاری عوامل بیرونی را فراهم کرد. اما امروزه آگاهی جمعی و اجتماعی و درس آموزی های تاریخی اجازه تحمیل کردن رهبری فردی را نمیدهد. معلوم است که رسانه ها و قدرت های سرکوبگر سرمایه داری تلاش میکنند آلترناتیو هایی بی خطر برای نظام سرمایه را برجسته و تبلیغ کنند اما ما هم با سلاح مبارزه، آگاهی و اتحاد مان در مقابل این آلترناتیوسازی میجنگیم. برآورد ما این است که دست بالا با ماست. دیدیم که در پروژه خائنانه "وکالت برای پهلوی" میزان وکالت دهندگان آنقدر کم بود که حتی یک درصد جمعیت جامعه را تشکیل نداد. دیدیم که هزاران بار در تجمعات علیه رهبری فردی چه از نوع ولایت و چه شاهی شعار داده شد و این میزان شعار ها صدها برابر بیش از اندک شعارهای به نفع پهلوی ها بود. دیدیم که بعد از اینهمه تبلیغ رسانه ها برای پهلوی، در چهارشنبه سوری مردم تجمعات شان را به شعار به نفع پهلوی آلوده نکردند و این یعنی میلیاردها دلار بودجه برای رسانه های مبلغ پهلوی همگی توسط مردم مبارز و انقلابی دود شد و به هوا رفت! این یعنی اگاهی مردم بالا رفته است و نه پهلوی و رجوی بلکه هیچ الترناتیو فردی مورد قبول جامعه نیست. رهبران ما مردم کف خیابان و زندانیان ما هستند.
ما صراحتا اعلام میکنیم که برای ما فرقی ندارد نام رهبر و دیکتاتور چه باشد و آیا ملا است یا روسری بر سر دارد یا فردی کت و شلواری و کراواتی است. از نظر ما، دوره رهبری های فردی و دیکتاتوری گذشته است. از این روست که تلاش های افرادی مثل اقای مصداقی حقیقتا بی فایده است و میشود گفت حتی خاک پاشیدن به چشم انقلاب نیست زیرا اثری ندارد بلکه تخریب بخشی از پرونده مبارزاتی خود این اشخاص است. یعنی آقای مصداقی خبطی که می کند این است که با این حملات هیستریک به مردم انقلابی و با این حمایت های هیستریکش از پهلوی، در حقیقت به آن بخش از کارنامه سیاسی خود که مثبت است و در راستای امر دادخواهی بوده است لطمه میزند. اما این انتخاب خود اوست همانطور که این حق ماست که بگوییم آن کارهای ایشان در امر دادخواهی در مجموع مثبت بوده اما ایشان دارد با این حملاتش به مبارزین و مخالفین پهلوی، ضد انقلاب ژینا رفتار و تبلیغ میکند. ایشان متاسفانه کار خطرناکی دیگری هم میکند و برخی مخالفین خود را با عناوینی مثل تجزیه طلب و غیره مورد خطاب قرار میدهد. میدانیم که این روش توسط دستگاه سرکوب پهلوی و جمهوری اسلامی برای سرکوب مطالبات بر حق استفاده شده و اکنون هم از این روش برای منکوب کردن بخش هایی از مطالبات انقلابیون استفاده میشود. آقای مصداقی شاید بتواند پاسخ دهد که ایشان چرا دست به این کار میزند.

**********

تصمیم دولت و کارفرمایان به فروراندن بیشتر طبقۀ کارگر در اعماق فقر مطلق

سرانجام پس از هیاهوی چندش آور مجمع حامیان نظام سرمایه داری و گماشتگان آن یعنی «شورای عالی کار» پیرامون تصمیم گیری دربارۀ افزایش حداقل دستمزد سال ۱۴۰۲، در روز ۲۹ اسفند ۱۴۰۱بر اساس اراده دولت و سرمایه داران حاکم، پایه مزد اسمی ماهانه کارگران معادل رقم ۵۳۰۸۲۸۴ تومان تعیین شد. همچنین بن کارگری، ۱۱۰۰۰۰۰تومان و حق مسکن ۹۰۰۰۰۰ تومان اعلام گردید. دو رقم آخر ( بن کارگری و حق مسکن) که در واقع بخشی از اقلام اصلی درآمد کارگران هستند، جزء مزایا محسوب می شوند و نه مزد و از این رو همۀ کارگران را در بر نمی گیرند. در اکثر کارگاه ها و مراکز تولیدی، کارفرمایان با تکیه بر به اصطلاح «اصلاحیه» های قانون کار و یا صرفا بر اساس زور، تهدید و حمایت مقامات رسمی، از پرداخت آنها به کارگران سرپیچی می کنند. همین امر در مورد پرداخت حق بیمۀ کارگران هم صادق است. برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

**********

تجمع کارگران بازنشسته شوش و هفت تپه

طبق فراخوان و قرار قبلی کارگران بازنشسته شوش و هفت تپه امروز چهارشنبه دوم فروردین با پافشاری بر تحقق خواست های خود بار دیگر از ابتدای سال جدید در خیابان حضور یافتند و اعتراض به نابسامانی حقوق و مستمری ها و نگرانی از وضعیت معیشت خود را اعلام کردند. کارگران بازنشسته شوش و هفت تپه یکصدا و مصمم بر ادامه اعتراضات خیابانی تاکید کردند.
عکس ها و فیلم های دیگری از این تجمع اعتراضی متعاقب ارسال می کنیم. ۲ فروردین شوش روبروی فرمانداری.
برای مشاهدۀ تصاویر اینجا کلیک کنید.

گروه اتحاد بازنشستگان

**********

محمود صالحی: چرا طرفداران شورای عالی کار سکوت کردند؟!

شورای عالی کار ، این نهاد دولتی و کارفرمایی در طول تاریخ حیات خود در خدمت منافع دولت و کارفرما عمل کرده است . جنبش کارگری ایران هر ساله این موضوع را در قطعنامه های اول ماه مه رو به کارگران و مزدبگیران توضیح داده و اعلام کرده است که افرادی که بعنوان نماینده کارگر در شورای عالی کار حضور دارند. هیچ ارتباطی به طبقه کارگر ندارند و این افراد نماینده شوراهای اسلامی کار هستند.
با کمال ناباوری در چند ماه گذشته تعدادی از فعالان کارگری دچار توهم شده بودند و با در دست داشتن پلاکاردی از عملکرد نماینده به اصطلاح کارگری در شورای عالی کار دفاع کرده بودند. ولی چرا امروز در مقابل حداقل مزدی که برای سال ۱۴۰۲ مصوب کردند و از آن هم دفاع می کنند، سکوت کرده اند ؟!

**********

انتظار از "شورای عالی کار" ؟!!

"شورای عالی کار" سرانجام حداقل دستمزد برای سال ۱۴۰۲ را با افزایش ناعادلانه ۲۷ در صد، در دقیقه ۹۰ اعلام کرد تا شاید این ناعدالتی تحت الشعاع عید نوروز قرار گیرد و اعتراضی را در پی نداشته باشد. اما مگر میشود آنرا فراموش کرد؟!
از "شورای عالی کار" انتظاری غیر از این نبود، اما آنچه که مهم است عکس العمل عده ای از همکاران است که عملکرد این شورا را میبینند ولی باز هم امید به آن بسته اند (اگر چه عده ای آگاهانه، از نمایندگان به اصطلاح کارگری این شورا قهرمان میسازند). در کدام سال این شورا حداقل دستمزد را متناسب با نرخ تورم افزایش داده است که قرار باشد به آن امید ببندیم؟ در پایان هر سال این به اصطلاح نمایندگان کارگری در "شورای عالی کار" شروع میکنند به نمایش بازی کردن که برای افزایش حداقل دستمزد چنین خواهیم کرد و چنان خواهیم کرد. چند سال پیش حتی جلسه شورا را ترک هم کردند!! اما سرانجام چه شد؟ آنها به جلسه بازگشتند و مبلغ ناچیزی را به حداقل دستمزد اضافه کردند. هر سال در پایان تصویب حداقل دستمزد، علی خدایی میآید و حرفهای تکراری خود را میزند. او امسال هم در رابطه با پذیرش افزایش ناچیز به‌ حداقل دستمزد میگوید "با تعبیر تفاوتهای دو کلمه راضی بودن و رضایت بودن، گروه کارگری به این موضوع رضایت داد، این رضایت دادن به معنای راضی بودن قلبی نیست". کسی که خود را نماینده چند میلیون کارگر و بازنشسته میداند آیا باید "قلبی" رضایت بدهد یا ندهد؟! مگر زندگی کارگران و بازنشستگان بازیچه احساسات شماست؟!! در پای میز مذاکره باید با دلیل و منطق سخن گفت و تصمیم نهایی را گرفت نه آنکه کدخدا منشانه و یا من بمیرم تو بمیری سخن گفت. هنگامیکه دلیل روشنی وجود دارد که میگوید "حقوق کارگر باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابد"، چرا باید از منافع کارگران صرفنظر کرد و منافع دیگران را در نظر گرفت، قانون را بزیر پا گذاشت و بعد برای فریب کارگران بگوییم "این رضایت دادن به معنای راضی بودن قلبی نیست".
علی خدایی ضمن آنکه خود اقرار میکند که نرخ تورم در شورا مطرح نشده میگوید "در جلسه ملاک نرخ تورم نبوده، مباحث مختلفی مطرح شده". او آنچنان این جمله را میگوید که گویا "مباحث مختلف"، حل پیچیده ترین محاسبات ریاضی برای افزایش حداقل دستمزد کارگران‌بوده است!! او در ادامه جمله خود، در حقیقت برای بازگو کردن "مباحث مختلف" میگوید: از طرف وزیر کار "وعده اینکه تورم‌کنترل بشه داده شده"!!! عجب مباحث پیچیده ای!! واقعاً هم که پیچیده میباشد، چرا که این حکومت ۴۴ سال است میخواهد تورم را کنترل کند ولی نتوانسته است، حالا این اعضای "شورای عالی کار" در سه چهار جلسه راه حلهای وزیر کار را شنیده و در نهایت پذیرفته اند که در سال ۱۴۰۲ تورم کنترل خواهد شد!! واقعاً این علی خدایی فکر میکند که با قبیله کورها طرف است و انتظار دارد کارگران و بازنشستگان این اراجیف را بپذیرند.
واقعیت این است که علی خدایی نماینده کارگران نیست، کارگران او را "انتخاب" نکرده اند بلکه حکومت او را "انتصاب" کرده است. چندین دولت و وزیر کار آمده اند و رفته اند ولی علی خدایی همچنان در جای‌ خود برقرار است که با تجربه خود کارگران را فریب دهد. اوچندین بار خداحافظی کرده است ولی سال بعد در جای خود دیده شده است. او و دیگر اعضای شورای عالی کار که خود را نماینده کارگران میدانند، از منافع کارگران دفاع نمیکنند، آنها از منافع سرمایه داران و حکومت دفاع میکنند، پس نباید انتظار داشته باشیم که مصوبات شورای عالی کار به نفع ما کارگران و بازنشستگان باشند.

اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته

اول فروردین ۱۴۰۲

**********

حداقل مزد‌ کارگران در سال ۱۴۰۲ تعیین شد

به گزارش رسانه‌های ایران، شورای عالی کار در آخرین روز سال، در جلسه‌ای ۷ ساعته، در نهایت در ساعت ۱:۲۹ دقیقه بامداد ۲۹ اسفندماه در مورد حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ به «توافق» رسید.
براساس تصمیم این شورا حداقل دستمزد کارگران برای حداقل‌بگیران ۲۷ درصد افزایش پیدا کرد و برای سایر سطوح ۲۱ درصد به اضافه‌ مبلغ ثابتی به صورت روزانه تعیین شد.
به این ترتیب پایه مزد ماهانه کارگران حداقل‌بگیر به رقم ۵ میلیون و سیصد و هشت هزار و دویست و هشتاد و چهار تومان افزایش یافت و پایه سنوات روزانه نیز به دویست و ده هزار تومان رسید.
این سومین جلسه‌ شورایعالی کار برای تعیین دستمزد ۱۴۰۲ کارگران بود و این افزایش در حالی صورت گرفته که پیش‌بینی کارشناسان از تورم اقتصادی در ۱۴۰۲، تورم بالای ۴۰ درصدی است.
بر اساس گزارش‌ها دولت ابراهیم رئیسی در مذاکرات مزدی برای افزایش دستمزد مقاومت بسیاری کرد و در نهایت نیز حاضر به افزایش متناسب دستمزد کارگران نشد.

حداقل مزد‌ کارگران در سال ۱۴۰۲ تعیین شد
افزایش ۲۷ درصدی حقوق کارگران
حداقل حقوق کارگران برای سال آینده مشخص شد
پایه حقوق ماهانه: ۵٣.٨٠٢.٨۴٠ ریال
پایه حقوق روزانه ١.٧٦٩.۴٢٨ ریال
بن کارگری: ١١.٠٠٠.٠٠٠ ریال
حق مسکن: ٩.٠٠٠.٠٠٠ ریال
پایه سنوات: ٢.٠٠.٠٠٠ ریال
حق اولاد: ۵.٣٠٨.٢٨۴ ریال
برای کارگران سایر سطوح، افزایش به این ترتیب است: ٢١ درصد به اضافه‌ی مبلغ ٨٣۵٩٦ ریال روزانه.
یک ساعت اضافه کاری: ٣٣٧.٩۵۴ ریال
یک ساعت شب کاری: مبلغ هر ساعت شب کاری کارگران بدون سابقه در سال ۱۴۰۲ معادل ٨۴.۴٨٨ ریال تصویب شد.
حق بیمه سهم کارگر: ۵.١١۵.٧٩٩ ریال
حق بیمه سهم کارفرمایان: ١۶.٨٠٩.٠۵٣ ریال
کارگر مجرد بدون سابقه: ۶٧.٩۶٧.٠۴١ ریال
کارگر مجرد با یک سال سابقه: ۶٩.٩٢٠.٠۴٢ ریال
مبلغ فوق پس از کسر بیمه می باشد، به علت معافیت مالیاتی حقوق افرادی که در سال ۱۴۰۲ کمتر از ١٠ میلیون تومان در ماه دریافتی دارند، کارگر مذکور از مالیات معاف می باشد.
به دنبال افزایش ٢٧ درصدی حداقل دستمزد ١۴٠٢ حقوق کارگران با محاسبه مبلغ حق مسکن، بن خوار و بار و حق اولاد به ٨ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

**********

پیام نوروزی عثمان اسماعیلی از زندان مرکزی سقز:

خانواده‌ی عزیز من، مروارید گرانقدر، سال ۱۴۰۱ را با تمام خوشی‌ها و ناخوشی‌ها پشت سر گذاشتیم. من از شما قدردانی میکنم بابت حمایت و پشتیبانی که در حق من چه در دوره‌ی تبعید و چه روزهایی که در زندان بودم کردید. از صمیم قلب بابت دل‌نگرانی‌ها و اشتباهاتم از تو همسر عزیزم معذرت میخواهم.
سال ۱۴۰۲ را به تمام دوست و رفقا (فعالین کارگری، جنبش کارگری، زندانیان سیاسی، خانواده‌ی جانباختگان راه آزادی و زندانیان سیاسی، معلمان دربند و...) تبریک میگویم. با وجود سال تلخی که در ایران گذراندیم، امیدوارم که سال ۱۴۰۲ را با اتحاد و رسیدن به تک‌تک خواسته‌هایمان و با تنی‌سالم طی کنیم هرچند که در این سال چه عزیزانی را از دست دادیم و دیگر در جمع خانواده‌‌یشان حضور ندارند اما خانواده‌ی جانباختگان باید بدانند که جگرگوشه‌هایشان مایه افتخار یک ایران‌اند و نام آنها در صفحات تاریخی خونین رقم خواهد خورد.
سردی و سرمای ۱۴۰۱ را گذراندیم، نوبت زندگی دوباره‌یمان است یخ‌ها را آب میکنیم و از نو شکوفه میزنیم و مطمئنا که هر شکوفه به ثمر خواهد رسید. امیدوارم در سال نو همه زندانیان سیاسی آزاد شوند.
ضمنا تشکر میکنم از تک‌تک کسانیکه در این مدت که من در زندان بودم جویای حال من و در کنار خانواده‌ام بودند.

دوستدار شما عثمان اسماعیلی - زندان مرکزی سقز ۱۴۰۱/۱۲/۲۹

**********

پیام گوهر عشقی - «بهار طبیعت و نوروز باستانی، بر شما خجسته باد.

گوهر عشقی مادر جاویدنام ستار بهشتی با انتشار تصویری از خود در کنار مزار پسرش در حالی که تصویری از سیدمحمد حسینی را در دست دارد، در توییتی سال نو را تبریک گفت و نوشت:
«بهار طبیعت و نوروز باستانی، بر شما خجسته باد.
در این ساعات پایانی سال ۱۴۰۱ در کنار آرامگاه ستاربهشتی و در برابر شما مردم عزیز سوگند یاد می کنم، تا رسیدن به دادخواهی خون پاکترین فرزندان و آزادی ایران از پای ننشینم و دادخواه خون فرزندان این خاک بخصوص فرزندم سیدمحمدحسینی باشم.»

**********

بر پیشانی نوروز ۱۴۰۲ نوشته: زن زندگی آزادی

ساعتهای واپسین سال توام با مبارزه پر فراز و نشیب را پشت سر میگذاریم، لحظاتی که جنبشهای اجتماعی همچنان در هر فرصتی در کشاکش مداوم برای تحقق پیامهای انقلاب هستند.
در همین لحظات پایانی سال و در کنار برگزاری مراسم اعتراضی چهارشنبه سوری، رقص آزادانه دختران اکباتان و حضور همدلانه مردم بر سر مزار کشته شدگان انقلاب‌‌ نشان داد که "ایستاده ایم تا پایان" فقط یک شعار نیست بلکه تکه ای از نفس و جان مردم ست.
از طرفی در این روزها جنبش کارگران، معلمان، بازنشستگان و سایر مزدبگیران، بدون اعمال اراده و حضور مستقیم شان در مذاکرات مزدی، حکومت و نهادهای کارفرمایی را برای تعیین مزد سال آینده در بن بست گیر انداخته اند. سایه تجمعات و اعتراضات خیابانی بر جلسات مزدی حکومتی سنگینی میکند.
چنانچه دولت به خواسته مزدبگیران که همانا تعیین مزد مطابق با هزینه های واقعی زندگی ست، تن ندهد، اعتراضات گسترده تری را در خیابانها شاهد خواهد بود.
بی تردید مبارزه برای معیشت و رفاه بخشی از مبارزات ۶ ماه اخیر مردم برای تغییرات بنیادین اجتماعی_اقتصادی خواهد بود که تاریخ این جامعه را دگرگون خواهد کرد.
گرچه حکومت در مقابل مردم، همه توان و همه امکانات داخلی و خارجی و همه ابزارهای سرکوب و بیرحمانه ترین خشونت های ضدانسانی را بکار برده است ولی اراده جمعی خواهان تغییر، سر بازایستادن ندارد. مردم تصمیم خود را گرفته اند. سهم ما از زندگی، رفاه و شادی و برابری خواهد بود. نوروز و هر جشن دیگری در پیوند با همین رفاه و آزادی اجتماعی مفهوم پیدا میکند.
شورای بازنشستگان ایران بهار پیروزی را برای همه مردمی که در این شرایط سخت و دشوار لحظه ای از مبارزه و پیگیری دست برنداشته اند، آرزو میکند.

شورای بازنشستگان ایران

۲۸ اسفند ۱۴۰۱


___________________________

برای مشاهده و مطالعه اخبار، گزارش و مطالب سال گذشته اینجا کلیک کنید.