افق روشن
www.ofros.com

اخبار انفجار در پالایشگاه آبادان ٣ کشته و ٢۵ نفر زخمی


ایلنا - فردا - بی بی سی - آلمان                                                                              سه شنبه ٣ خرداد ١٣٩٠

در حادثه انفجار پالایشگاه آبادان ٢۵ نفر زخمی و ٣ نفر كشته شدند

ایلنا: به دلیل عمل نکردن دقیق یکی از کمپرسورهای پالایشگاه آبادان ،این پالایشگاه دچار حریق شد.
به گزارش خبرنگار ایلنادر آبادان از دقایق اولیه صبح امروز پیش از مراسم افتتاح فاز سوم پالایشگاه آبادان (بنزین سازی) ناگهان شنیدن صدای انفجار و برخاستن دود عظیم از پالایشگاه حاضران را دچار حیرت كرد براساس بررسی ها به دلیل عمل نکردن دقیق یکی از کمپرسورهای پالایشگاه آبادان ،این پالایشگاه دچار حریق شد.
بر اساس این گزارش مسئولان بیمارستانی شرکت نفت آبادان از کشته شدن سه نفر و زخمی شدن ٢۵ نفر در این حادثه خبر دادند که دو نفر از زخمی ها بدلیل وخامت سوختگی به بیمارستان آیت الله طالقانی اهواز منتقل شده اند.

-----------------

دستکم ۲۵ کشته و زخمی در انفجار پالایشگاه آبادان

رادیو فردا: در حالی که برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در اثر انفجار در پالایشگاه نفت آبادان دستکم سه نفر جان باختند، مدیرعامل شرکت نفت آبادان می‌گوید این حادثه تنها یک کشته بر جای گذاشته است. دستکم ۲۴ نفر نیز در این حادثه زخمی شده اند. این انفجار همزمان با حضور محمود احمدی نژاد و هیئت همراهش در پالایشگاه نفت آبادان رخ داد.
خبرگزاری کار ایران، ایلنا گزارش کرده است که بر اساس اعلام پزشکان بیمارستان شرکت نفت آبادان، وقوع انفجار در فاز سه پالایشگاه نفت آبادان موجب کشته شدن سه نفر و زخمی شدن ۲۵ تن شده است.
در عین حال خبرگزاری مهر نیز می‌نویسد که پیگیری‌های خبرنگار این خبرگزاری نشان می‌دهد که تعداد کشته‌شدگان این حادثه به چهار تن رسیده است.
خبرگزاری نیمه رسمی فارس نیز به نقل از شاهدان عینی تعداد کشته‌شدگان را چهار تن اعلام کرده است.
این در حالی است که عبدالرضا مهربان، مدیر عامل شرکت پالایش نفت آبادان در گفت‌و‌گو با واحد مرکزی خبر گفته است که این حادثه یک کشته و چند مصدوم بر جای گذاشته است.
روز سه شنبه، در حالی که محمود احمدی‌نژاد و هیئت همراهش به منظور افتتاح طرح بنزین‌سازی این پالایشگاه در منطقه حاضر بودند، نشت گاز در فاز سه این پالایشگاه منجر به وقوع انفجار، آتش سوزی و انتشار گسترده گازهای سمی شد.
به گفته کمیسیون انرژی مجلس تا این لحظه به طور مشخص دلیل این انفجار مشخص نیست اما به احتمال زیاد دلیل این انفجار نقص فنی بوده است.
به نوشته فارس، این انفجار موجب شده است تا در مدار تولید قرار گرفتن مرحله اول فاز سه این پالایشگاه که قرار بود با آغاز به کار آن، تولید بنزین این پالایشگاه افزایش یابد، تا زمان انجام تعمیرات و بازسازی بخش‌های آسیب دیده به تعویق بیافتد.
علیرضا ضیغمی، مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده است که این پالایشگاه حداکثر «۱۵ روزه» بازسازی می‌شود.
هدف از طرح توسعه پالایشگاه نفت آبادان، تولید بنزین سوپر و برخی دیگر از فرآورده‌های نفتی است و به نوشته مهر پیش‌بینی می‌شود با راه‌اندازی کامل این پروژه نفتی، روزانه به طور متوسط «۴ تا ۴.۵ میلیون لیتر بنزین» به ظرفیت تولید این فرآورده‌ها در ایران افزوده شود.

-----------------

در پالایشگاه آبادان به هنگام حضور احمدی نژاد

بی بی سی: هنگام برگزاری مراسم افتتاح طرح بنزین سازی در پالایشگاه آبادان توسط محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، انفجاری در پالایشگاه روی داده که به آتش سوزی، پخش گازهای سمی و کشته و زخمی شدن تعدادی از کارکنان منجر شده است.
آمار کشته ها و زخمی ها هنوز مشخص نیست و آمارهای متفاوتی در این زمینه منتشر شده است.
خبرگزاری مهر از ۲۰ مجروح و دو نفر کشته خبر داده اما خبرگزاری فارس تعداد کشته ها را یک نفر و تعداد زخمی ها را ۱۷نفر گزارش کرده است و خبرگزاری دانشجویان ایران نیز نوشته که در این حادثه یک نفر کشته و ۲۴ نفر مجروح شده اند که حال یکی از مجروحان وخیم است.
بعد از وقوع انفجار کسانی که در مراسم افتتاح طرح بنزین سازی در پالایشگاه آبادان حاضر بودند بلافاصله این مراسم را ترک کرده اند.
بنابر گزارش خبرگزاری فارس، دود غلیظی فضای آبادان را فرا گرفته است و به گزارش خبرگزاری مهر، احتمال انفجار مجدد نیز در این تاسیسات وجود دارد.
آقای احمدی نژاد بعد از این حادثه از آبادان به تهران برگشته و دستور داده یک هواپیما از تهران برای انتقال مجروحان و حادثه دیدگان به آبادان اعزام شود.
دلیل انفجار روشن نیست اما خبرگزاری مهر نوشته که نشت گاز از یکی از واحدهای پالایشگاه عامل انفجار و آتش سوزی و گسترش گازهای سمی بوده که چند نفر از کارکنان و حاضران در پالایشگاه را مسموم کرده است.
این خبرگزاری نوشته که در این حادثه، به آقای احمدی نژاد و همراهان و گزارشگران خبری که او را همراهی می کردند آسیبی نرسیده است. همزمان با انتشار خبر انفجار، حمید رضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی مجلس، به خبرنگاران گفته که "کارشناسان قبلا در باره پالایشگاه آبادان هشدار داده بودند و این اتفاق خرابکاری نبوده است."
حادثه انفجار در پالایشگاه آبادان تعدادی کشته و مجروح به جای گذاشت به گفته آقای کاتوزیان، "مشکل پالایشگاه آبادان فنی بوده و کارشناسان هشدار داده بودند که پالایشگاه آبادان آمادگی افتتاح ندارد."
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای احمدی نژاد بعد از این حادثه در جمع کارکنان پالایشگاه گفته که "ایران آمادگی دارد صنعت تمام کشورهای اسلامی و صنعت نفت کشورهای تولید کننده نفت را نوسازی کند."
ایران بعد از گسترش تحریم های بین المللی و احتمال بروز مشکل در واردات بنزین، در سال گذشته خورشیدی برنامه ای را برای تولید بنزین در پتروشیمی ها به اجرا گذاشت و بعد از آن نیز سعی کرد تا طرح توسعه تولید بنزین در پالایشگاهها را با سرعت بیشتری دنبال کند.
طرح توسعه پالایشگاه آبادان نیز از جمله طرح های افزایش تولید بنزین در داخل است که بنابر گزارشهای وزارت نفت ۸۲۰ میلیون دلار در این طرح سرمایه گذاری شده و قرار بود با اجرای آن، چهار میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر تولید شود.
بنابر گزارشهای رسمی، پالایشگاه آبادان حدود هشت میلیون لیتر بنزین تولید می کند و قرار بود با بهره برداری از طرح توسعه این پالایشگاه، تولید بنزین به ۱۲ میلیون لیتر در روز برسد.
آنطور که مقامات وزارت نفت پیشتر اعلام کرده بودند، شرکت های داخلی، ساخت و اجرای این پروژه برعهده داشته اند و این تاسیسات "با استفاده از تکنولوژی های جدید و پیشرفته جهانی و متناسب با استانداردهای معتبر دنیا ساخته شده است."

-----------------

«پالایشگاه آبادان برای افتتاح آماده نبود»

رادیو آلمان: انفجار در پالایشگاه آبادان به هنگام افتتاح فاز سوم آن توسط محمود احمدی‌نژاد به موضوعی تازه برای مناقشات سیاسی و فنی بدل شده است. شماری از کارشناسان و نمایندگان مجلس در باره‌ی شتاب در افتتاح پروژه هشدار داده بودند.
در ساعات اولیه حادثه در پالایشگاه آبادان یک توده گاز سمی در سطح شهر آبادان پراکنده شد که کم‌کم ناپدید شده است. این حادثه همچنین سبب شده که تولید در پالایشگاه آبادان ۴۰۰ هزار بشکه کاهش یابد.
اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به رسانه‌ها گفته‌اند که قبلاَ در باره‌ی افتتاح زودهنگام فاز جدید پالایشگاه آبادان به دولت هشدار داده بودند. عماد حسینی از اعضای این کمیسیون به سایت خبرآنلاین گفته است: « خیلی از تست های مهم برروی تجهیزات این طرح توسعه صورت نگرفته تا هرچه زودتر این پالایشگاه وارد مدار شود.»
حسینی در پاسخ به این سوال که افتتاح زودهنگام فاز جدید چه ارتباطی با کمبود بنزین دارد، گفته است: «بالاخره همه ما می دانیم که به افزایش تولید بنزین نیاز داریم اما این دلیلی برای اقدام عجولانه دولت نیست.»
خبرآنلاین از شنیده‌های خود نقل کرده که رئیس پالایشگاه نیز در مخالفت با راه‌اندازی زودهنگام فاز سوم آن در مراسم روز سه‌شنبه حاضر نشده است.
ایران در یکی دو سال اخیر به دلیل تحریم فروش بنزین به این کشور در تامین بنزین مورد نیاز خود در تنگنا بوده است. ظاهراَ نه اختصاص بخشی از ظرفیت پتروشیمی‌ها به تولید بنزین و نه حذف یارانه‌های مواد سوختی نتوانسته‌اند در رفع کمبود بنزین گشایش چندانی ایجاد کنند. دولت ایران در سال‌های اخیر پروژه‌های مختلفی را برای تاسیس پالایشگاه‌های جدید در دست اقدام داشته که به علت کمبود سرمایه یا ضف فنی و تکنولوژیک ناشی از تحریم‌های بین‌الملی هیچکدام به بهره‌برداری نرسیده‌اند.
کارشناسان می‌گویند که بروز انفجار در فاز سوم پالایشگاه آبادان تکمیل و راه‌اندازی این پروژه را برای ماه‌ها به عقب انداخته است. FW/MDM