افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                        سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵ مارس ۲۰۲۲


تجمع بازنشستگان صنعت نفت

بازنشستگان صنعت نفت دیروز دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ در چندین شهرستان از جمله تهران، اصفهان، شیراز و شاهین شهر تجمع اعتراضی خود را بر پا کردند و بر مطالبات خود از جمله:
- تعدیل مستمری و پرداخت معوقات ۱۰ درصد سال۱۳٩٩
- پیگیری وضعیت بازنشستگان پیش از موعد (کد۲۳)
- همسانسازی حقوق بازنشستگان و بازماندگان همچون شاغلین،
پافشاری و تاکید کردند

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: انتقال «هاله صفرزاده» از فعالان حقوق زنان و «علیرضا ثقفی»، فعال حقوق کارگری به زندان

«هاله صفرزاده» فعالان حقوق زنان و «علیرضا ثقفی»، فعال حقوق کارگری ،جهت تحمل دوران محکومیتِ یک سال حبس خود، به زندان کچویی کرج منتقل شدند.
این شهروندان روز گذشته به همراه سها مرتضایی و الهام صالحی و حدود ۲۰ نفر از حاضرین، در جریان برگزاری مراسم یادبود صمد شعبانی، شاعر و نویسنده، توسط پلیس امنیت کرج دستگیر شده بودند. همچنین عصر روز دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ «الهام صالحی» و «سها مرتضایی» نیزآزاد شدند.
هاله صفر زاده و علیرضا ثقفی، فعالان زنان و کارگری پیشتر توسط شعبه ششم دادگاه تجدیدنظر استان البرز از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده شده بودند.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: بیانیۀ مشترک پیرامون محکومیت سرکوب معلمان در رودسر

و در حمایت از تداوم‌جنبش معلمان و همچنین پیوند با معلمین زندانی!

در حالی که چند روز بیشتر به عید نوروز ۱۴۰۱ باقی نمانده است ،حکومت پرداخت عیدی ناچیز اش به معلمین وهمۀ زحمتکشان کشور را با سرکوب معلمین ومردم رودسر تکمیل کرد .
اگر دست حکومت در اجابت درخواستهای کارگران ، معلمین ، بازنشستگان ودیگر اقشار ستمدیده ، همیشه بسته بوده واز حلقومشان جز وعده و وعید‌دروغین بیرون نیامده ونمی آید ، اما در عوض در سرکوب وبگیر وببند وتوهین وتحقیر طبقات زحمتکش وفرودست اجتماع ید طولایی داشته ودارد.
سخن بر سر حمله وهجوم به مردم‌رودسر است که در دفاع از معلمینی که تحت پیگیرد و بازجویی قرار گرفته اند، در خیابان معترض شدند.
مردمی از اقصا نقاط شهرهای استان گیلان وبرای اعلام حمایت از همکارانشان که تحت پیگرد و بازجویی به دادگاه برده میشوند ، به رود سر آمدند و با غیر انسانی ترین اعمال سرکوبگرانۀ مشتی اوباش نقابدار اما بزدل حکومت وحکومتیان مواجه شدند ،چنانکه دو نفر از کسانی که مورد ضرب وشتم قرار گرفته بودند راهی بیمارستان شدند.
براستی اگر اعمال شما به عنوان ضابطین نظم و امنیت درست است وشرم آور نیست، پس چرا خود را در پشت نقاب سیاه پنهان میکنید؟ متاسفانه دادخواهی معلمان از قوه ای است .که خود این عدلیه نمیخواهد پاسخگو باشد. وتنها راه مانده درکف خیابانها ودرمقابل مجلس و دادگاههای حاکمیت است.
ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن محکوم نمودن چنین اعمال سرکوبگرانه و ددمنشانه درحق معلمین مبارز ومردم حق شناسی که به حمایت از یاران خود در صحنه حضور می یابند، اعلام میداریم:
که بدانید ، بیش از این از سرکوب واعمال شنیع ، درحق زحمتکشان ومردم ستمدیده ، طرفی نمی بندید وحتی با این اعمال ، خشم وکین سالیان متمادی‌ ناشی از ستم وسرکوب را متراکم تر میکنید.
شما خود میدانید که در میان مردم توهمی از خدمتگذار بودن شما باقی نمانده است وگر نه چنین ذلیلانه خود را در پشت عوامل سرکوبگر پنهان نمی نمودید این رفتار سرکوبگرانه حاکمیت عزم ما بازنشستگان راهم درحمایت وهمبستگی با معلمان را استوارترنموده ودرحمایت کامل از خواسته های برحق معلمان پایدار خواهیم ماند.

ما بازنشستگان، این سیاست وحشیانه و عمل شنیع نیروهای سرکوبگر رامحکوم مینمائیم وحاکمیت بایستی از معلمین ازاده وفرهیخته در سراسر کشور عذر خواهی وطلب بخشش نموده و‌ به احضارها خاتمه داده و همه زندانیان‌ کارگر و معلم و ... را بدون قید و شرط فورا آزاد نمایید .

کارگر، معلم، بازنشسته، دانشجو....اتحاد، اتحاد

سرکوب پاسخ نیست

- گروه ‌بازنشستگان مستقل تهران

- گروه اتحاد بازنشستگان

- شورای بازنشستگان ایران

۲۳ اسفند ۱۴۰۰

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: گستردگی اعتصابات در صنایع نفت و گاز

در روزهای گذشته شاهد اعتصاب کارگران پتروشیمی آبادان و پتروشیمی بوشهر در اعتراض به عدم تحقق مطالباتشان بودیم. کارگران پتروشیمی آبادان با خواست افزایش حقوق و مزایا و کارگران پروژه‌ای پتروشیمی بوشهر در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماهه‌ی حقوق که توسط کارفرما به سال بعدی موکول شده است.
در ادامه‌ی همین روند امروز کارگران پروژه‌ای نفت شاغل در دو شرکت ایده‌سازان صدف و جهان‌پارس (آینده ‌سازان) در اعتراض به عدم پرداخت حقوق دی و بهمن خود دست از کار کشیدند. شواهد حاکی از تصمیم متحد پیمانکاران در به تعویق انداختن پرداخت دستمزد سه ماهه‌ی آخر سال کارگران به سال بعدی است. به دنباله‌ی این تصمیم واحد پیمانکاران، کارگران پروژه‌ای نفت نیز فراخوانی به اعتراض سراسری بر سر این موضوع داده‌اند. حالا که پیمانکاران در عدم پرداخت دستمزد متحد شده‌اند، زمزمه‌ی اعتصاب سراسری کارگران نیز گسترده‌تر می‌شود. اما قطعاً مشخص است که کدام اتحاد دارای قدرت بیشتری است. قطعاً مشخص است که همین دراز کشیدن‌ کنار لوله‌ها، به راحتی کمر کارفرمایان را خرد خواهد کرد.

***********

اردوی کار: اعتصاب کارگران پروژه‌ای نفت شاغل در شرکت ایده‌سازان صدف در اعتراض به عدم پرداخت دو ماه حقوق

کارگران پروژه‌ای شرکت ایده‌سازان صدف امروز شنبه ۲۱ اسفند در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌ ماه‌های دی و بهمن دست به اعتصاب زدند. اعتصاب کارگران پروژه‌ای نفت در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌های سه ماهه‌ی پایانی سال از روز ۱۵ اسفند شروع شده و هر بار کارگران از شرکت های پیمانکاری مختلفی دست به اعتصاب میزنند.

***********

شورای بازنشستگان ایران: بیانیه پیرامون مزد ۱۴۰۱

در حالیکه سال جاری یکی از بدترین سالهای تورمی بود و هرچه به روزهای آخر سال نزدیک میشویم گرانی کمرشکن مایحتاج عمومی آخرین رمق زندگی مزدبگیران را میمکد ، نمایندگان به اصطلاح سه جانبه گرائی در ساختار حکومتی شورای عالی کار بدور از اعمال اراده و بدون حضور و مشارکت تشکل های مستقل و نمایندگان واقعی کارگران، در "کمیته مزد" با چانه زنی های نمایشی خود و منتظر نگه داشتن میلیون ها کارگر و مزدبگیری که شرایط معیشت و زندگیشان به چگونگی تعیین مزد حداقل بستگی می یابد، بالاخره حداقل مزد حقیرانه سال ۱۴۰۱ را هلهله کنان اعلام نمودند!
براساس مصوبه شورای عالی کار حداقل مزد کارگر شاغل ماهیانه ۴.۱٧٩.٧۵٠ تومان تعیین شده که با مزایای پایه سنوات، حق مسکن و بن کارگری ۵.٦٧٩.٧۵٠ تومان میشود. در حالیکه مراجع رسمی خودشان با رویکرد حداقلی و غیرواقعی، هزینه سبد معیشت را برای خانوار۳.۳ نفره حدود ۹ میلیون تومان محاسبه و اعلام کرده اند، حداقل معاش را برای یک خانوار کارگری ۴ نفره ٦.٧٢۵.٧٠٠ تومان مصوب کرده اند! یعنی نادیده گرفتن و زیرپا گذاشتن قوانین خود.
این ماحصل آخرین "چانه زنی" ها در نمایشی است که هر ساله در غیاب تشکل های واقعی کارگران شاغل و بازنشسته به خیر و خوشی خود میبُرند و میدوزند تا این "جهنم زندگی با ارزان ماندن نیروی کار "و "بهشت سرمایه با سود سرشار برای کارفرمایان و دولت" همچنان پابرجا بماند!
همانطور که بارها اعلام شده است کارگران ساختار و تصمیمات این نهاد وابسته را که بطور واقعی و مستقل در آن حضور ندارند به رسمیت نمیشناسند و به مصوبات ضد کارگری آن تن نخواهند داد. از طرفی تشکل های مستقل کارگری و بازنشستگان در بیانیه های مشترک خود میزان هزینه متوسط زندگی خانوار را ماهانه ١٦ میلیون تومان برآورد کرده و بعنوان مطالبه محوری کارگران و سایر اقشار زحمتکش بر آن پا فشاری و تاکید دارند.
ما کارگران شاغل و بازنشسته ضمن محکوم کردن تصمیمات خارج از اعمال اراده و مشارکت مستقیم کارگران و غیرقابل قبول دانستن این افزایش های حقیرانه ، تا رسیدن به حداقل مزد اعلام شده مورد نظرمان ، تجمعات اعتراضی خود را که ماه هاست ادامه دارد در هر شرایطی گسترش خواهیم داد.

تا حق خود نگیریم / از پا نمی نشینیم

شورای بازنشستگان ایران

۲۱ اسفند ۱۴۰۰

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: ساعاتی پیش امروز جمعه ۲۰ اسفند ۱۴۰۰

با هجوم نیروهای امنیتی به مراسم بزرگداشت زنده یاد صمد قربانی شاعر و نویسنده در فردیس کرج ۲۰ نفر از شرکت کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند از جمله بازداشت شدگان امروز عصر علیرضا ثقفی، هاله صفرزاده، الهام صالحی و سها مرتضایی و سمانه مرادی میباشند. ۱۵ نفر از بازداشت شدگان بعد از بازجویی در پلیس امنیت کرج با اخذ تعهد آزاد شدند اما تلفن های همراه آنها همچنان در اختیار نیروهای امنیتی میباشد.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: بیانیه مشترک گروه های بازنشستگان در خصوص مزد!

در مبارزه علیه مزد حداقلی تحقیر آمیز ۱۴۰۱ از پای نخواهیم نشست!

در حالی که بسیاری از‌کارگران در ایران‌ از جمله کارگاه های زیر ۱۰ نفر و کارگران در مناطق آزاد، و نیز میلیون ها شاغل در بخش غیر رسمی اقتصاد به ویژه زنان، از شمول قانون کار و قوانین حمایتی خارج می باشند، یعنی حتی فاقد بیمهٔ تأمین اجتماعی و زیر فشار خردکننده شرایط برده وار کار به سر می برند ، حداقل مزد اعلام شده توسط شورای عالی کار برای سال ۱۴۰۱، مبلغ ۴۱۷۹۷۵۰ ریال تعیین شده است. حداقل تصویبی نه تنها کفاف تامین مایحتاج عمومی را نمی دهد بلکه هزینه های سرسام آور بهداشت ودرمان، اجاره کمرشکن سرپناه، هزینه حمل و نقل و ارتباطات و سایر نیازهای به روز و فزاینده انسانی را نیز در بر نمی گیرد. با توجه به این که در سال آینده ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی حذف میشود ، از هم اکنون مشخص است که مواد غذایی با کیفیت مانند گوشت ، مرغ و تخم مرغ، لبنیات، میوه و سبزیجات و.... از سفره بسیاری از خانوارهای کارگری حذف میگردد . نیاز کارگران به خودرو جهت تردد و خرید خودرو به جای خود ، این چندرغاز تصویبی حتی کفاف سوخت و هزینه نگهداری یک خودرو بسیار ارزان قیمت را هم نمیدهد.برخورداری از وسایل خانگی زندگی، پوشاک و هزینه های آموزشی فرزندان، تفریحات، سرگرمی و سفر از بدیهیات زندگی امروز است . آیا کارگران در ایران از بردگان ماقبل قرون وسطا هم بی ارزش تر هستند که این شورای وابسته «یکجانبه گرا» چنین حکم به «مرگ تدریجی» آنها میدهند ؟ اصلأ این نمایندگان به اصطلاح کارگران چه کسانی هستند و کجا کارگران آنها را انتخاب کرده اند، که سرنوشت معیشت و زندگی ما را تعیین می کنند؟! این مبلغ بر چه اساس واقعی و صحیح از وضعیت زندگی محاسبه و اعلام گردیده است ؟ درست است که کارگران و اقشار زحمتکش با انواع سرکوب و بگیر و ببند و انواع تضییقات از تشکلهای مستقل خود محروم میباشد اما حاکمیت کنونی در مورد قدرت اعتراضات کارگران، زحمتکشان در بخشهای دیگر جامعه و بازنشستگان و.... دچار توهم شده است. تحصن، تجمعات، اعتصابات و اعتراضات فزاینده و جاری اقشار زحمتکش محروم در سطح جامعه، سرکوبگران را در کف خیابان ها پس زده است چرا که دیگر کارد نیز از استخوان ما گذشته است .ما کارگران و تمامی زحمتکشان مشمول تعیین دستمزد و تمامی کارگرانی که ظالمانه از شمول قانون کار خارج شده ایم به هیچ وجه، تعیین مزد خفت بار کنونی را به وسیله نمایندگان سرمایه داران و کارفرمایان نمی پذیریم و علیه این شرایط برده وار دست از مبارزه متحد و پیگیرانه خود بر نخواهیم داشت.

کارگر، معلم، بازنشسته اتحاد اتحاد!

علیه مزد حقارتبار خواهیم ایستاد

- گروه بازنشستگان مستقل تهران

- گروه اتحاد بازنشستگان

- اتحاد سراسری بازنشستگان

- شورای بازنشستگان ایران

۲۰ اسفند ۱۴۰۰

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: مزد حداقل کارگران همچنان برای سال ۱۴۰۱ چلانده شد!

در حالیکه سبد معیشت هشت میلیون و ۹۷۹ هزار تومانی برای یک خانواده متوسط شهری ۳.۳ نفری برای سال ۱۴۰۱ نرخ گذاری شده است، حداقل مزد پاسخگوی هزینه سبد معیشت (که بسیاری از نیازهای روزافزون انسانی نیز در آن در نظر گرفته نشده است) هم نخواهد بود و از تورم فزاینده و لحظه ای نیز جا می ماند. این تداوم پسرفت مزدی کارگران، معیشت و زیست اسفبار اکثریت زحمتکش جامعه در سال آینده و پیامدهای فاجعه بار آن را تشدید خواهد نمود و تغییری در وضعیت کنونی ما به بار نخواهد آورد.

***********

اردوی کار: مهدی فتحی از معلمان استان فارس به ۱۲ سال زندان محکوم شد

مهدی فتحی از معلمان فعال صنفی استان فارس توسط دادگاه انقلاب به ۱۲ سال حبس، دو سال تبعید به گرمسار، دو سال ممنوع‌الخروجی و دو سال ابطال گذرنامه محکوم شد.

***********

اردوی کار: حکم امیرعباس آذرموند بدون اطلاع قبلی به اجرا درآمد

روز گذشته امیرعباس آذرم‌وند، روزنامه‌نگار طی تجمعی که به مناسبت ‎هشت مارس مقابل تئاتر شهر برگزار شده بود، بازداشت شد. امروز پس از مراجعه به دادسرای اوین، در اقدامی ناگهانی و به دستور قاضی پرونده، حکم ۴سال و ۳ماه حبس او بدون اعلام قبلی به اجرا درآمده و او به زندان منتقل شد./ روزنامه‌نگاران مستقل ایران

***********

اردوی کار: توافق بر سر میزان حداقل دستمزد امسال در شورای عالی کار

اردوی کار: چانه زنی اعضای شورای عالی کار تمام شد و شورا با افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده موافقت کردند. در واقع حداقل دستمزد ۱۴۰۱ از دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان به ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار تومان افزایش یافت. یعنی حداقل بگیران همچنان حدود یک سوم خط فقر دریافتی خواهند داشت. این گروه حتی اگر حق مسکن، بن خواربار و حق اولاد را هم دریافت کنند میزاندریافتی ماهانه آنان به حدود ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می رسد که هنوز پنجاه درصد زیر خط فقر است.
شورای‌عالی کار مبلغ بن خواربار کارگران را ۸۵۰ هزار تومان و حق مسکن را ۶۵۰ هزار تومان تعیین کرد و با افزایش سایر سطوح مزدی تا ۳۸ درصد افزایش موافقت نمود.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران شرکت تولید قالب‌های صنعتی سایپا دست به اعتصاب زدند

کارگران شرکت تولید قالب‌های صنعتی سایپا در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی، سطح نازل دستمزد و عدم پرداخت هیچ نوع بُن و ارزاقی از سوی شرکت از ساعت ۱۰ صبح دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان اداری شرکت دست به تجمع زدند.
پس از شروع اعتصاب و تجمع، مدیریت شرکت بلافاصله مبلغ ۴۵۰ هزار تومان بُن‌کارت برای تمامی کارگران شارژ نمود اما کارگران اعلام کرده‌اند چنانچه به مطالبات اصلی‌شان پاسخی ندهند به اعتصاب ادامه خواهند داد. این کارگران خواستار افزایش پایه‌ی حقوق خود هستند.
شرکت تولید قالب‌های صنعتی سایپا واقع در کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص کرج در‌ مجموع ۲۵۰۰ نفر کارگر دارد که در سه شیفت کار می کنند. حدود ۱۰۰۰ نفر از این کارگران شرکتی و ۱۵۰۰ نفر مابقی به صورت پیمانکاری در استخدام هستند.
کارگران شیفت صبح هر ۶ سالن فعال شرکت هم‌اکنون در اعتصاب به سر میبرند./ چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۰

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراض کارورزان دانشگاه علوم پزشکی ایران برای سومین روز پیاپی

کمپین تعدادی از کارورزان دانشگاه علوم پزشکی ایران، برای سومین روز پیاپی با برگزاری تجمع اعتراضی، خواهان رسیدگی به مطالبات خود شدند.
معترضان نسبت به عدم پرداخت معوقات ۱۱ ماه و عدم اجرای افزایش کمک هزینه تحصیلی ۲۵ درصدی مصوب وزارت بهداشت، اعتراض کرده‌اند.
این دانشجویان که نیروهای در حال آموزش در بیمارستان‌ هستند، پیشتر نیز در اعتراض به استفاده از کارورزان به عنوان کادر درمانی در زمان شیوع ویروس کرونا، تجمع برگزار کرده بودند. / چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۰

***********

اردوی کار: تجمع اعتراضی بازنشستگان شرکت مخابرات منطقه چهارمحال و بختیاری

امروز سه‌شنبه ۱۷ اسفندماه جمعی از بازنشستگان شرکت مخابرات منطقه چهارمحال و بختیاری نیز همزمان با بازنشستگان مخابرات در دیگر استان‌ها و در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات‌شان مقابل ساختمان شرکت مخابرات شهرکرد دست به تجمع زدند.

***********

اردوی کار: اعتصاب کارگران سد کوار

کارگران سد کوار در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ۶ ماه اخیر خود توسط پیمانکار، الان حدود ۹ روز است که دست از کار کشیده و در محل کار خود اعتصاب کرده اند. همچنین آنان برای اعتراض در تاریخ ۱۵ اسفندماه۱۴٠٠ به فرمانداری شهرستان کوار رفته .ولی جوابی دریافت نکردن

***********

اردوی کار: تجمع اعتراضی سرایداران و خدمتگزاران مدرسه قزوین

مهم‌ترین مشکل نیروهای خدماتی وضع معیشت و حقوق ناچیز آن‌ها است که طبق احکام جدید صادرشده سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و با در نظر گرفتن کسورات برایشان سه میلیون تومان می‌ماند، یعنی حقوقشان نه کارمندی حساب می‌شود و نه کارگری.
بیشتر نیروهای خدماتی آموزش‌وپرورش بیمه تأمین اجتماعی هستند، اما مشخص نیست چرا عیدی آن‌ها کارمندی حساب می‌شود! رتبه‌بندی هم شامل تمام نیروهای آموزش‌وپرورش شد، به‌غیراز نیروهای خدماتی.چند سالی است اضافه‌کاری نیروهای خدماتی پرداخت نمی‌شود
حق سرایداری از سال ٨٨ تاکنون قطع‌شده و با اینکه سرایداران با مسئولیت‌های سنگینی روبرو هستند هیچ مبلغی برای این مسئولیت به آن‌ها پرداخت نمی‌شود.
یکی از تجمع‌کنندگان :با مدرک لیسانس مدرسه را جارو می‌زنم، اما این انصاف نیست که حتی مدرک‌های ما را اعمال نمی‌کنند تا به‌اندازه مدرکمان حقوق دریافت کنیم

***********

اردوی کار: هیراد پیربداقی به ۴ سال و ۸ ماه حبس محکوم شد

هیراد پیربداقی، فعال کارگری توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۴ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدیدنظر ۴ سال زندان برای این فعال کارگری قابل اجرا خواهد بود.
هیراد پیربداقی به همراه عسل محمدی در تاریخ ۱۵ آبان‌ماه بازداشت شده و منزل آنان مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت و نهایتا در تاریخ ۱۱ دی‌ماه با تودیع قرار وثیقه از بند عمومی زندان اوین آزاد شد.

***********

اردوی کار: سخنرانى يكى از فعالان اجتماعى اكراينى تبار در تظاهرات ضد جنگ در امريكا

بازنده واقعى اين جنگ طبقه ى كاركر اكراين و روسيه أست.

يكى از فعالان اجتماعى اكراينى تبار در تظاهرات ضد جنگ در آمريكا گفته: "من امروز اینجا هستم چونکه در اوکراین بزرگ شده ام و در آنجا خانواده دارم. اینجا هستم تا خواهان پایان بخشیدن به جنگ باشم. مادر من مجبور شد چندین روز فرار کند تا از مرز بگذرد. هنوز افرادی از خانواده ام آنجا هستند که برای حمایت از پناهندگان سازماندهی می کنند. آنها تمام تلاششان را می کنند تا به دوستان کارگر خود کمک کنند. زیرا در نهایت، این چیزیست که مهم است، زیرا اکنون بازندگان واقعی این جنگ طبقه کارگر است، چه در اوکراین و چه در روسیه. زیرا کارگران در رده سربازان هر دو ارتش هستند که برای قتل عام فرستاده میشوند، این طبقه کارگر اوکراین است که در وسط آتش گیر کرده است، این طبقه کارگر روسیه هست که از تحریم غرب شدیدا آسیب می بیند. تنها برنده در اینجا، طبقه حاکم است، در هر دو طرف. سودبرندگان از جنگ، مدیران نفتی که سود بادآورده کسب می کنند، امپریالیسم در روسیه و ناتو قدرت خود را تحکیم می بخشند و حوزه نفوذ خویش را گسترش میدهند. آنچه که ما نیاز داریم همبستگی بین المللی طبقه کارگر است، آنچه که ما نیاز داریم این است که در کنار طبقه کارگر روسیه که برعلیه پوتین برخاسته است، بایستیم، آنچه که نیاز داریم سرمشق قرار دادن آنهاست، دشمن در خانه است، آنچه نیاز داریم برخاستن در مقابل ناتوی ریاکار است که اشک های مصنوعی میریزد، کاری نمیکند جز اینکه وضعیت را ملتهب تر کند. آنچه نیاز داریم این است که در مقابل بیلیونرها، که از این فاجعه رونق میگیرند، قد علم کنیم. آنچه نیاز داریم پایان بخشیدن به سیستم بهره کشی سرمایه داری است که این نوع فاجعه را اجتناب ناپذیر می نماید. آنچه نیاز داریم سوسیالیسم است، آنچه نیاز داریم کمونیسم است. اگر موافق هستید و باور دارید، به جامعه مارکسیست ها بپیوندید، پیش به سوی انقلاب رفقا، همبستگی برای همیشه." رجمه پروين اشرفى

***********

اردوی کار: ششمین روز از اعتصاب کارگران کارخانه کاغذ پارس هفت‌تپه

کارگران کارخانه کاغذ پارس هفت‌تپه در ششمین روز از اعتصاب خود و در اعتراض به عدم امنیت شغلی مجدداً در محوطه شرکت دست به تجمع زدند.
کارگران کارخانه کاغذ پارس خواهان حذف واسطه‌ی پیمانکاری با عناوین مختلف و عقد قرارداد مستقیم با شرکت هستند. کارخانه کاغذ پارس حدود ۸۰۰ نفر کارگر دارد که با سوابق بین ۱۰ سال تا ۲۵ همگی حداقل‌بگیر و به صورت پیمانکاری در استخدام شرکت هستند.

***********

قطعنامه پایانی بازنشستگان در تجمع یکشنبه ۸ اسفندماه

سال ۱۴۰۰ در حال تمام شدن می باشد ولی زندگی نابسامان بازنشستگان بیش از پیش بر مدار فقر،تنگدستی، ناامنی وبی خانمانی در حال چرخیدن است.
در حالیکه از یک سو رانت و فساد و اختلاس‌های کلان و پی در پی مسئولان هر روز در حال افزایش بیکران می باشد، در سوی دیگر، ما بازنشستگان قرار گرفته ایم که علیرغم تجمعات مکرر و همصدا با همه ی معترضان از کارگر گرفته تا معلم، از پرستار تا مالباخته ، در هر گوشه ای از این جامعه ثروتهای غارت شده ی خود را طلب می‌نماییم.
شما تمامی منابع مالی و اقتصادی صندوق های بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی که متعلق به بازنشستگان می باشد و در سنوات اشتغال برای پشتوانه دوران بازنشستگی ذخیره کرده اند را با اتکا بر قدرت سیاسی و قلدرمنشانه در مالکیت و تصرف خود در آورده اید و کاخ های ظلم خود را بر ویرانه های زندگی ما بنا نهاده اید.
قدرت متحد کارگران، معلمان، بازنشستگان و سایر زحمتکشان ، پتانسیل بالقوه ای است که خشم و نفرت و بیزاری از شرایط فلاکتبار موجود را در خود نهفته دارد و هیچ قدرتی یارای مقاومت در مقابل آن را ندارد.
طبق فراخوان ۳۱ تشکل مستقل بازنشستگان ، بار دیگر در یکشنبه ای که روز اعتراض ماست، در بستر خیابان بهم می پیوندیم تا خواب و آرامش کسانی که با تسخیر قدرت، ثروت عمومی را در اختیار گرفته و بی محابا همچون غنایم جنگی بین خود تقسیم می کنند را بر هم زده و هشدار می دهیم که ما بیداریم و تا رفع تبعیض و دستیابی به زندگی مناسب و بی دغدغه، آرام نخواهیم گرفت و بر همین اساس بخشی از‌ خواست های مهم و فوری خود را اعلام میکنیم :
۱- تعیین مزد بر مبنای هزینه های واقعی زندگی که متناسب با هزینه واقعی سبد معیشت خانوار و افزایش آن طبق تورم واقعی جامعه باشد.
۲- تامین بیمه درمانی کارآمد و رایگان طبق ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی (قانون الزام) و انحلال بازار بیمه تکمیلی.
۳- دریافتی مستمری بگیران از جمله بازماندگان و از کارافتادگان نباید کمتر از حداقل مزد پیشنهادی تشکل های مستقل کارگری و بازنشستگان باشد.
۴- پرداخت فوری دیون دولت، بالغ بر ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به صندوق تامین اجتماعی .
۵- کوتاه نمودن دست دولت بر صندوقی که دولتی نیست و تمام اموالش متعلق به بازنشستگان میباشد.
۶- اجرای همسانسازی کامل حقوق بازنشستگان.
۷- احتساب سابقه ارفاقی مشاغل سخت و زیان آور همچون سابقه استحقاقی در متناسب سازی حقوق سال ۹۹ بازنشستگان و پرداخت معوقۀ آن.
۸- مدیریت و نظارت بر صندوق های بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی توسط نمایندگان منتخب و مستقل بازنشستگان.
۹- پرداخت یکسان عیدی کارگری اعم از شاغل و بازنشسته بمیزان دوماه حقوق.
۱۰- آزادی بی قید و شرط تمامی فعالان بویژه آقای اسماعیل گرامی.

تشکل های مستقل بازنشستگان کشور

اسفند ماه ۱۴۰۰

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: شعبان محمدی عضو ارشد انجمن صنفی فرهنگیان مریوان آزاد شد!

شعبان محمدی که در جریان کنش صنفی فرهنگیان در روز ۱۰ بهمن ماه توسط نیروهای امنيتي بازداشت شده بود بعد از ۲۵ روز با قرار وثیقه آزاد شدند.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران خواستار توقف احضار و پرونده‌سازی علیه معلمان و آزادی بدون قید و شرط تمام معلمان دربند است.

شورای بازنشستگان ایران: قدردانی شعبان محمدی
از تشکل ها ی مستقل و افرادی که او را تنها نگذاشتند، صدایش بودند و حمایتش نمودند.
شعبان محمدی در جریان کنش صنفی فرهنگیان در روز ۱۰ بهمن ماه توسط نیروهای امنيتي بازداشت شده بود بعد از ۲۵ روز با قرار وثیقۀ ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شدند.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران خواستار توقف احضار و پرونده‌سازی علیه معلمان و آزادی بدون قید و شرط تمام معلمان دربند می‌باشد.

***********

گروه اتحاد بازنشستگان: «کارگر می میرد ذلت نمی پذیرد!»

پنجشنبه ۵ اسفند کارگران پتروشیمی آبادان در اعتراض به عدم دریافت حق و حقوق خود، دست از کار کشیدند.
روز گذشته تفاهم‌نامه‌ای از جانب مدیریت در بورد شرکت نصب شد که به کارگران اطمینان می‌داد به حق و حقوق خود خواهند رسید! ولی آن توافق‌نامه بدون امضا بود و تعهدی را ضمانت نمی‌کرد!

***********

فراخوان مشترک ده ها تشکل‌ مستقل بازنشستگان پیرامون تجمع یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰

تا محرومیم و زیر فشار، معترض باقی خواهیم ماند!
به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم اما برای ما بازنشستگان و مستمری بگیران؛ معیشت، زیست و تامین ضروری ترین نیازهای زندگی همچنان دغدغه ای عذاب آور است.
رنج و محرومیت روز افزون ناشی از چندین دهه سیاست های مخرب و ضد کارگری دولت های حاکم پای ما بازنشستگان را از تیرماه ۱۳۹۹ در روزهای یکشنبه به صحنه اعتراضات خیابانی کشید ؛ در همین زمان با اتحاد و همبستگی موفق به کسب نسبی بخشی از حقوق پایمال شده خود شدیم. اما با تورم های ۴۵ در صدی قیمت کالاها و خدمات و افرایش بیش از ۶۵ درصدی قیمت مواد خوراکی مجددا خط فقر شدیدتری به ما تحمیل شد.
همه ی ما بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی که بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر از ما حتی حداقل بگیر هم نیستیم ، همچون سایر اقشار زحمتکش جامعه، با حقوقهای چندین برابر زیر خط فقر ، روزگاری جهنمی را با مرارت می گذرانیم:
- هزینه های بهداشت و درمان کمرشکن و وضعیت پوشش بیمه ای با پرداخت حق بیمه های رنگارنگ ، خیلی اسفبار است.
- همسان سازی واقعی و کامل حقوقمان بدلیل چپاول صندوقها توسط دولت و عدم اعمال قانون برای بازپس گیری سرمایه ی به یغما رفته مان، نیز هنوز پا در هواست،
- میزان عیدی که بر اساس قانون، بایستی حداقل دوماه حقوق باشد نیز مبلغ ناچیزی در نظر گرفته شده ست که حتی کفاف خریدن چند قلم مایحتاج ضروری خانواده را نیز نمی دهد، و با این روند سراسر تبعیض ، منزلت اجتماعی ما را به بازی گرفته اند.
پس از ماهها تجمعات مکرر و طرح مطالبات قانونی و برحقمان، هنوز شما متولیان مرفه و بی درد با آن زندگی فوق تصور "لاکچری" تان ،نه تنها بر ما بلکه بر اکثریت جامعه، طرحها و تصمیماتی را تحمیل میکنید که فقط ریاضت کشی و فقر خانمان‌سوز را رقم میزند و خود را عامدانه به کری و کوری زده اید و به یک کلام درب همچنان برایمان بر یک پاشنه می چرخد.
اما ما بازنشستگان نیز همچنان زیر بار این شرایط تحمیلی مشقت بار نخواهیم رفت و سنت تجمعات خیابانی سراسری خود را در «یکشنبه» های اعتراضی ، متحد و گسترده تر، پی خواهیم گرفت و همواره بر این باوریم که:

تنها کف خیابون، بدست میاد حقمون!

دیدار ما:     یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۰/۳۰ صبح

تهران‌، ‌مقابل مجلس     شهرستانها‌‌، ادارات کل تامین اجتماعی

امضا کنندگان:
۱- کارگران و بازنشستگان تهران ۲- بازنشستگان استان مرکزی ۳- بازنشستگان استان خراسان جنوبی ۴- کانون‌گفتگوی بازنشستگان تامین اجتماعی ۵- هم اندیشی بازنشستگان تامین اجتماعی کرج ۶- بازنشستگان استان گیلان ۷- بازنشستگان استان مازندران ۸- اتحاد سراسری بازنشستگان ایران ۹- بازنشستگان استان البرز ۱۰- بازنشستگان استان اردبیل ۱۱- بازنشستگان استان اصفهان ۱۲- بازنشستگان تامین اجتماعی استان قزوین ۱۳- گروه بازنشستگان مستقل تهران ۱۴- بازنشستگان استان لرستان ۱۵- گروه اتحاد بازنشستگان ۱۶- بازنشستگان استان آذربایجان شرقی ۱۷- بازنشستگان استان آذربایجان غربی ۱۸- بازنشستگان استان کرمانشاه ۱۹- بازنشستگان روشنفکر ۲۰- بازنشستگان استان مازنداران ۲۱- شورای بازنشستگان ایران ۲۲- بازنشستگان استان خوزستان ۲۳- بازنشستگان استان کرمان ۲۴- بازنشستگان استان یزد ۲۵- گروه معلمان و کارگران ۱۹ اسفند ۲۶- بازنشستگان استان ایلام ۲۷- بازنشستگان استان فارس ۲۸- بازنشستگان تامین اجتماعی البرز(بتا) ۲۹- بازنشستگان مستقل ومطالبه گر استان کرمانشاه ۳۰- صنف بازنشستگان کارگری مستقل گیلان ۳۱- پیشکسوتان پیشرو هرمزگان

تا حق خود نگیریم، آرام نمی نشینیم