افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، اطلاعیه و مصاحبه های کارگری


اخبار کارگری                                                                                                   سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۲ مارس ۲۰۲۱

تجمّع

کارگران، بازنشستگان و معلمان

برای مزد شایسته

یکشنبه ۱٧ اسفند ساعت ١٠/٣٠

محل: مقابل وزارت کار در تهران

فراخوان مشترک تشکل های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان

تجمع ادامه دارد و ما منسجم و مصمم تر از قبل تا دستیابی کامل به مطالبات بر زمین مانده ی خود، خواهیم امد. شاغلین دیروز بازنشستگان امروزند و شاغلین امروز بازنشستگان فردایند، پس درد ما مشترک ست!

دیدار ما
یکشنبه ۱۷ اسفند ساعت ۱۰/۳۰
تهران : مقابل سازمان تامین اجتماعی
شهرستانها: مقابل اداره کل تامین اجتماعی
صندوق بازنشسته /غارت دزدان گشته
#تاحق_خود_نگیریم_ازپا_نمینشینیم

شورای بازنشستگان ایران

*************

بیانیه در محکومیت کشتار اخیرسوختبران سراوان:

به نام خداوند جان و خرد
بلوچستان این روزها سوگناک تر از همیشه روزگار می گذراند.مردمی فراموش شده و به حساب نامده از سوی حاکمان که در منتهای فقر و تنگدستی و بیکاری روزگار پر از رنج و شکنج را طی می کنند،در میان بهت و ناباوری،تصویری دردناک تر از همیشه را این بار عیان دیدند و بر آن سخت گریستند و شوریدند.آری در صحنه ای دردناک چند نفر از زحمت کشان این سامان که برای لقمه نانی به حمل سوخت مشغول بودند، به ضرب مستقیم گلوله نیروهای نظامی سراوان به شهادت رسیدند.
حاکمیت سالهاست که اداره کشور و سامان آن را با گسترش اختلاس هایی که دیگر در حساب اعداد نمی گنجد،به دست چپاولگرانی سپرده که از تمام آزادی های اساسی برای از بین بردن منابع ایران بهره مندند و دست هیچ کسی هم برای قطع تعدی های آنان کارگر نمی افتد.در میانه همه ی این غارت گری ها وجود کلاس ها و مدارس کپری در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان همچون:زاهدان،خاش،میرجاو، زابل،بنجار و درجنوب استان یعنی بلوچستان:چاه بهار.سرباز.ایرانشهر و نهایتا سراوانی که این روزها داغ دار شده است،حکایت از قصور مضاعف حاکمیت در مهیا کردن حداقلی ترین امکانات حقوق شهروندی در طی سالیان سال برای این منطقه محروم و مستضعف بوده است.
دریغا و شگفتا در منظر چشم مردم بلوچ، قطار قطار کامیون های سوخت در نهایت آزادی به کشورهای همسایه گسیل می شود اما هم وطنان به ستوه آمده برای لقمه نانی جزئی، چنین به تیر مستقیم گلوله از پای در می آیند.
نظامی که در بدو تأسیس خود با شعار حمایت از محرومان و تأسیس بنیاد مستضعفان و کمیته امداد امام خمینی، مدعی حمایت از محرومان بود،امروز بیشترین وجه همت خود را در برخورد با محروم ترین و مظلوم ترین قشر سرزمین ما نهاده است.کولبران را به حال خود رها کرده و در سرمای سخت یکی از پس دیگری تلف می شوند و گاه آنها هم به تیر مستقیم مأموران گرفتار می آیند.متاسفانه با گذشت زمان و دیدن تصاویر دردناکی که بر کولبران و سوختبران رفته،حاکمیت روند برخوردهای خود را شدت بخشید که در آخرین مورد بنا بر پاره ای از گزارش ها ده نفر از سوختبران سراوان به ضرب مستقیم گلوله ماموران از پای در آمدند و پس از این واقعه که موجی از اعتراضات بلوچ های مظلوم را در پی داشت،با قطع اینترنت دست به سرکوب معترضان زده شد که هنوز از چند و چون میزان این سرکوب و کشته ها و زخمی های احتمالی خبر دقیقی در دست نیست. شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر ایران با عرض تسلیت خدمت خانواده های جان باختگان اخیر سراوان،انتظار دارد مقامات تصمیم ساز در لایه های فوقانی قدرت با تجدید نظر در روند سرکوب اقوام و اقلیت های قومی و مذهبی،به جای ادامه روند خشونت بار برخورد با معترضان،تغییر رویه های نامناسب پیشین را با بازخوانی دقیق چگونگی شکل گیری این اعتراض ها، در دستور کار قرار دهند و با تجدید نظر اساسی در روش های آزمون شده پیشین خود که به شکاف حداکثری حکومت_ملت منجر شده،با در پیش گیری رشته کوشش های مردم سالارانه،به رغم در هم شکسته شدن جدول ارزش های انسانی و اخلاقی، به رنج و اندوه قوم دردمند بلوچ و سایر رنج دیدگان مستمر از کارگر تا کولبر و دانشجو و معلم و روزنامه نگار و کنشگران مدنی و فعالان محیط زیست و انجمن های مردم نهادی چون جمعیت امام علی پایان دهند.اگر حاکمیت نخواهد بپذیرد که راه حل پایان دادن به شکاف ملت_حکومت نه سرکوب معترضان بل شنیدن صدای آنهاست،دیری نخواهد گذشت که نتایج و عواقب خطرناک این نشنیدن ها گریبان حاکمان را چاک چاک خواهد کرد و از قول سعدی باید به آنها گوشزد کرد:مکن که مظلمه خلق را جزایی هست.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر ایران/ ۱۱ اسفند ۹۹

*************

تجمع اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران

شماری از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران روز شنبه ۹ اسفند ماه در اعتراض به عدم تحویل زمینهای خود از سوی این تعاونی، مقابل دادگستری کل استان البرز واقع در شهرستان هشتگرد تجمع کردند.
یکی از اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران در این خصوص می گوید، بیست و هفت سال پیش اقدام به خرید زمین در فاز پنج هشتگرد کرده‌اند، با این حال تعاونی قطعات موردنظر را به خریداران تحویل نداده است. به گفته معترضان، اخیرا بدون رضایت مالکان، شهرداری هشتگرد با تغییر نقشه‌هایی که در زمان خرید قطعات ترسیم شده بود، اقدام به حذف ۲ هزار قطعه زمین از نقشه‌ها کرده است. آنها افزودند: با توجه به این نقشه، قرار است به جای زمین‌ها، کمتر از ۱۶۰۰ واحد آپارتمان در ۳۸ قطعه تحویل داده شود. این در حالی است که شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده‌اند، ۲۰ هزار نفر است.

*************

تجمّع

کارگران، بازنشستگان و معلمان

برای مزد شایسته

فراخوان مشترک تشکل های مستقل کارگران، بازنشستگان و معلمان

حقوق کارگران، بازنشستگان، معلمان، پرستاران و سایر زحمتکشان شاغل برای تامین معاش روزمره به‌شدت ناکافی است و تورم افسارگسیخته هر روز مبلغ بیشتری از درآمد کارگران و... را می‌بلعد.
ما در طول سال به‌کرات نارضایتی عمیق خود را نسبت به حداقل مزد مصوب به اشکال گوناگون اعلام کرده‌ایم اما سال‌هاست که شورای عالی کار به عنوان مرجع رسمی تعیین حداقل دستمزد، در آخرین روزهای پایان سال، حداقل مزدی را تصویب می‌کند که معنای دیگری جز فقیرتر شدن خانوارهای کارگران و به‌تبع آن بازنشستگان و خالی‌تر شدن سفره‌های ما ندارد، بنابراین برای اعتراض به حداقل دستمزد گرد هم می‌آییم.

یکشنبه ۱٧ اسفند ساعت ١٠/٣٠

محل: مقابل وزارت کار در تهران

*************

اردوی کار: تجمع بازنشستگان به روایت تصاویر

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران بجنورد در مقابل سازمان تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان اصفهان و فولاد اصفهان امروز یکشنبه ۱۰ اسفند
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران در خرمشهر و آبادان
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران در سنندج
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران شاهرود در مقابل اداره تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در دزفول
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران زنجان در مقابل اداره تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران شوش.
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران کرمانشاه در مقابل اداره تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در کرج
تجمع بازنشستگان اراک در مقابل سازمان تامین اجتماعی
امروز در شوش بازنشستگان شعار می دادند:دولت ورشکسته دشمن بازنشسته

*************

‍ بیانیه عمومی در اعتراض به پرونده سازی علیه جوانمیر مرادی و محاکمه وی

جوانمیر مرادی از فعالین کارگری شناخته شده، روز ۱۴دی ۹۹ توسط اطلاعات سپاه نبی اکرم کرمانشاه به خاطر فعالیت‌هایش در دفاع از کارگران، کودکان کار و دفاع از حقوق عموم مردم جامعه که زیر بار فقر و گرسنگی زندگیشان تباه شده و همواره اعتراضاتشان با سرکوب و خشونت پاسخ می گیرد بازداشت شد و به مدت ٨ روز در سلولهای انفرادی مورد بازجویی قرار گرفت.
جوانمیر مرادی توسط شعبه ۴ بازپرسی کرمانشاه ابتدا به تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه های معاند نظام تفهیم اتهام گردید که بعدا از اتهام عضویت در گروه های معاند نظام تبرئه گردید.
طبق آخرین ابلاغیه الکترونیکی که برای جوانمیر مرادی در تاریخ ۵ اسفند ۹۹ ارسال گردیده است، وی باید روز ۱۱ اسفند ۹۹ در شعبه یک دادگاه انقلاب کرمانشاه حاضر شود تا به اتهامش رسیدگی شود و به جرم دفاع از کارگران، جمع آوری کمک های خوراکی و بهداشتی و توزیع آنها میان کودکان کار و همچنین دفاع از حقوق انسانیشان، به جرم دفاع از زندانیان سیاسی و اعتراض به شکنجه‌های روحی و جسمی آنان، به جرم دفاع از حقوق اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اکثریت مردم محروم جامعه و به جرم اعتراض به کشتار معترضان آبان ٩٨ و اعدام زندانیان محاکمه شود.
مصادیق اتهام تبلیغ علیه نظام که با استناد به آن علیه جوانمیر مرادی پرونده سازی شده است، همین مواردی هستند که فوقا به آنها اشاره شده است!
این نوع فعالیت‌های کاملا انسانی و انسان‌دوستانه که امروز در قرن ٢۱ از نظر سیستم قضایی ایران جرم به حساب می آیند و به فعالین آنها دست بند و پابند می زنند و آنان را محاکمه و مجازات می کنند، نزدیک به یک قرن است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان جزو ابتدایی ترین حقوق شهروندان به حساب می آیند و محترم شمرده می شوند.
این گونه فعالیت ها باید در ایران نیز آزاد گردند و به فعالین در عرصه های دفاع از حقوق سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مردم با احترام رفتار گردد. وجهه امنیتی دادن به این فعالیتها و سرکوب و زندان و اذیت آزار فعالین باید فورا پایان داده شود.
ما امضاء کنندگان این بیانیه ضمن اعتراض شدید به پرونده سازی علیه جوانمیر مرادی با اتهام واهی تبلیغ علیه نظام به خاطر فعالیتهای انسانیش، خواهان مختومه شدن فوری پرونده و منع هر گونه تعقیب علیه او هستیم. همچنین از همه تشکلها، نهاده و سازمانهای کارگری و اجتماعی و همه مردم انساندوست می خواهیم در کنار ما قرار گرفته و از جوانمیر مرادی قاطعانه حمایت کنند.

۱- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

٢- گروهی از فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه رازی کرمانشاه

۳- گروهی از ورزشکاران رزمی کار کرمانشاه

۴- سندیکای نقاشان البرز

۵- گروهی از فعالین کارگری سقز

٦- گروهی از کارگران لوله کش ساختمانی سقز

٧- گروهی از کارگران برق کار ساختمانی سقز

٨- گروهی از کارگران نقاش ساختمانی سقز

٩- گروهی از کارگران بیکار محله تپه شافعی سقز

۱٠- گروهی از کارگران بیکار محله بردبران سقز

۱۱- گروهی از کارگران بیکار محله تپه مالان سقز

۱٢- گروهی از کارگران بیکار محله کریم اباد سقز

۱۳- گروهی از فعالین کارگری سنندج

١۴- گروهی از کارگران نانوایی سنندج

١۵- گروهی از کارگران کمربندی ١٧ شهریور سنندج

۱٦- گروهی از کارگران بیکار خیابان فرح سنندج.

١٧- گروهی از کارگران دستفروش سنندج

١٨- گروهی از کارگران شهرک صنعتی سنندج

۱۹- گروهی از جوانان بیکار روستای نوره سنندج

٢٠- گروه کوهنوردی زنان خانه‌دار سندج

٢١- گروهی از کولبران مریوان

٢٢- گروهی از کارگران مرغداری مریوان ٢۳-گروهی از معلمان مریوان

٢۴- گروهی از کارگران فصلی نقده

٢۵- گروهی از فعالین لغو کار کودکان

*************

انجمن برق و فلز کرمانشاه: دو اعتراض کارگری

اعتصاب کارگران شرکت لاستیک پارس در اعتراض به بروز مشکلاتی در صندوق پس‌انداز، کسری حقوق و قطعی وام کارگری در این شرکت. ۹ اسفند ۹۹
تجمع کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری بندر ماهشهر مقابل شهرداری و فرمانداری بندر ماهشهر در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات . ۹ اسفند ۹۹

*************

همگامی پنج تشکل مستقل کارگری با حداقل مزد دوازده و نیم میلیونی

همگام با سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، کانون صنفی معلمان اسلامشهر، گروه اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری کارگری، اتحاد بازنشستگان، شورای بازنشستگان ایران، اتحاد سراسری بازنشستگان ایران، کمیتۀ پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری ایران و با پشتیبانی کامل از بیانیۀ مزد سال ۱۴۰۰ مورخ ۲۶ بهمن ۹۹ این تشکل ها و تلاش در راه تحقق خواست های برحق آنان اعلام می کنیم:

اتحاد و مبارزه برای افزایش مزد حداقل به ۱۲میلیون و پانصد هزار تومان در ماه!

سطح پایین مزدهای حقیقی در جامعه، تشدید فقر و فلاکت در میان طبقات محروم و فشار روز افزون چنگال خون ریز سرمایه داری بر گلوی رنجبران ، زندگی را در همه ابعاد آن بر کارگران و زحمتکشان تنگ تر و مصیبت بار تر کرده است. جمهوری اسلامی همه روزنه های تامین معیشت کارگران را مسدود نموده وگذارن زندگی با مزدهای بخور و نمیر ‌توام با گرانی سرسام آور را سخت و طاقت فرسا کرده است. در کنار این بلای خانمان برانداز که ارمغان سرمایه داری و حاکمیت سرمایه داران است، سونامی بیکاری با طغیانی سرکش، چشم انداز کسب درآمدی ناچیز را به رویای دست نیافتنی برای خانوار کارگران و زحمتکشان در شرایط حاکمیت جمهوری اسلامی تبدیل کرده است. در این شرایط، طبقه کارگر برای ادامه حیات و ارتقای سطح معیشت خود راهی جز مبارزه ندارد. برای مشاهده و مطالعۀ متن کامل اینجا مراجعه کنید.

*************

بیانیه عمومی در رابطه با افزایش حقوق کارگران برای سال ۱۴۰۰.

به سیاق سالیان گذشته، امسال نیز شورای عالی کار از نیمه دوم سال اقدام به اجرای نمایشات مشمئزکننده حول افزایش دستمزد کارگران برای سال آینده کرده است. در حالیکه کارشناسان اقتصادی حکومتی و گروه به اصطلاح نمایندگان کارگری وابسته به دولت، با زدن از سر و ته سبد معیشت خانواده کارگری و حذف اقلامی مانند تفریح، مسافرت و امکانات رفاهی مناسب که نقش اساسی در حفظ آرامش و سلامتی روان انسانها دارد، میزان سبد معیشتی را بیشتر از ١٠ میلیون تومان محاسبه کرده بودند و در حالیکه خواست عمومی کارگران شاغل و بازنشسته بیش از ١٢ میلیون تومان است، دولت با بهره گیری از بخشنامه مجلس در مورد افزایش ٢۵ درصدی حقوق کارمندان، قصد دارد در صورت عدم موفقیت طرح دستمزد توافقی بین کارگر و کارفرما که در نامه معاونت حقوقی ریاست جمهوری در ارتباط با مزد نوشته شده است، حقوق کارگران را بین ٢۵ تا ٣۵ درصد افزایش دهد.
معلوم است نه دولت و مجلس می خواهند به خواست سراسری کارگران برای افزایش مزد بالای خط فقر تن بدهند و نه ادعاهای اعضای شوراهای اسلامی کار، خانه کارگر و کانون انجمن‌های صنفی که در شورای عالی کار عضویت دارند، مبنی بر اینکه افزایش ٢۵ و ٣۵ درصدی مزد را نخواهند پذیرفت، جدی است.
برای مشاهده و مطالعۀ متن کامل اینجا مراجعه کنید.

*************

انجمن برق و فلز کرمانشاه: اعمال فشار بر ناهید خداجو از طریق

انسداد حقوق بازنشستگی و تهدید به ضبط وثیقه برای اجرای حکم زندان

ماه گذشته آخرین اخطار برای وثیقه‌گذار ناهید خداجو مبنی بر اقدام به ضبط وثیقه ارسال شد که چنانچه ناهید برای اجرای حکم ۶ سال زندان مراجعه ننماید وثیقه ضبط خواهد شد.
نهادهای امنیتی و قوه قضائیه به این اقدام بسنده نکرده اند و از یک ماه گذشته حساب‌های بانکی ناهید که شامل حقوق بازنشستگی او می‌شود را مسدود کرده‌اند.

*************

اردوی کار: ضرورت سازماندهی اعتراض به دستمزد

خبرنگاران و روزنامه‌نگاران رسانه‌های ایران مدت‌ها است که نسبت به پایین بودن دستمزدها اعتراض دارند. اغلب خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها حداقل دستمزد را به خبرنگاران پرداخت می‌کنند و کم نیستند رسانه‌هایی که حتی همین حداقل مزد را نیز به خبرنگاران نمی‌پردازند. از طرفی در دوران کرونا که اغلب روزنامه‌ها، همکاری با خبرنگاران را به شکل دورکاری انجام می‌دادند، از فرصت استفاده کرده و با اخراج تعدادی از نیروها که موج آن در ابتدای سال ۹۹ رخ داد، بخش عمده‌ای از تولید محتوا را به شکل دورکاری به صورت حق‌التحریری برون سپاری کردند. به این ترتیب هر چه بیشتر به هدف مقررات زدایی از بازار کار نزدیک شدند. آنها تلاش کردند تا از حق بیمه و در نتیجه شمولیت از حقوق کار خبرنگاران نیز سر باز بزنند. مهم‌ترین دلیلی که خبرنگاران را مجبور می‌کند که به کار بدون بیمه حق‌التحریری رو بیاورند، بیکاری و ناکافی بودن دستمزدها است. اغلب خبرنگاران حداقل بگیر در شرایط کنونی اغلب دو شغله هستند. تعداد زیادی از ترس بیکاری در مقابل تخلف کارفرمایان در خصوص دستمزد و بیمه سکوت می‌کنند و شرایط روز به روز حاد و غیر قابل تحمل می‌شود.
شاید مهم‌ترین نماد و نمود اتحاد درونی خبرنگاران را باید در واکنش آنها به دستمزدهای اندک دانست. سال‌ها است که ما نسبت به تعیین دستمزد پایین‌تر از سبد معیشت خانوار در شورایعالی کار که شرایط زندگی جمعیت عظیمی از کارگران را تعیین می‌کند، سکوت کرده‌ایم. مسئله‌ای که مستقیماً با حیات یک سال ما گره می‌خورد. حال روا نیست در شرایطی که واقعاً جمعیت زیادی از خبرنگاران برای گذران زندگی مجبور به انجام کار بیشتر شده‍‌‌اند، سکوت کنیم. در عینحال حتی در صورت تعیین دستمزد پایین‌تر از سوی شورایعالی کار نباید اجازه بدهیم که مدیران مسئول در رسانه‌ها با همین پرداخت‌های اندک، از زیر بار مسئولیت‌های خود بگذرند.
بارها و بارها مدیران مسئول از روزنامه‌نگاران خواسته‌اند تا به علت بالا رفتن قیمت کاغذ و دیگر مسائل، شرایط آنها را درک کنیم. آنها این مسئله را در قالب «فداکاری کردن برای فرهنگ مملکت» تئوریزه کردند. درحالیکه امروز کمتر کسی است که نداند، رسانه‌های کنونی چیزی جز رانت اطلاعاتی و تبلیغاتی برای خواص و سرمایه‌دارها نیستند. این مسئله آنقدر جا افتاده که حتی خبرنگاران را نیز با خرده نانی که از گوشه دستشان می‌چکد در قالب کارت‌های هدیه درگیر کرده‌اند. درحالیکه رسانه‌ها روز به روز بیشتر از محتوای انتقادی و پرسشگرانه به نفع جامعه و خالی می‌شود، چرا ما باید قربانی شویم؟ بهتر است که همان جماعتی که از این رانت اطلاعاتی نفع می‌برند، راه فداکاری برای آن را در پیش بگیرند! کدام یک از رسانه‌ها طبق آزادی عقیده و بیان شکل گرفته که دقیقاً حداقل‌بگیران خبرنگار باید آن را «فرهنگ» قلمداد کنند؟ چند مدیرمسئول را باید مثال بیاوریم تا نشان دهیم که این جماعت اساساً در دایره قدرت هستند؟ اطمینان داریم که همان رانت قدرت برای سرپا نگاه داشتن روزنامه‌ای که در زمان انتخابات دستور حمایت از راست و چپ می‌گیرد و فسادها را لاپوشانی می‌کند، به پیش خواهد آمد. ما نباید نگران بسته شدن این منابع قدرت باشیم. اساساً علت اصلی آلوده شدن خبرنگاران به روابط فسادآمیز همین دستمزدهای اندک بوده و یکبار برای همیشه باید بساط آن برچیده شود. خبرنگاران مثل همه کارگران حق دارند که دستمزدی متناسب با معیشت و هزینه‌های زندگی‌شان بگیرند و باید با اتحاد آن را محقق کنیم.
در این راستا هیچ گاه امیدی به انجمن صنفی روزنامه‌نگاران نداشته و نداریم. ماهیت مستقل تشکل برای پیگیری چنین مسائلی یک ضرورت است. برای همین است که طی سال‌های قبل هیچ صدایی از انجمن در مخالفت با تصمیمات شورایعالی کار که صراحتاً خلاف ماده ۴۱ شورایعالی کار بوده نشنیده‌ایم. اینبار خودمان دست به کار ‌شویم و البته واقف هستیم که این مسئله نیاز به اتحاد و تلاش جمعی دارد. حال که آنان قدرت و رانت قوی در مقابل خبرنگاران دارند، ما نیز قدرت اتحاد و اعتصاب و مقاومت را داریم. طی سال گذشته آموختیم که با اتحاد امیدمان برای تغییر شرایط را بیشتر کنیم.

*************

جوانمیر مرادی و اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروهای معاند

صدور قرار منع تعقیب بابت اتهام عضویت در گروه های معاند نظام و قرار جلب به دادرسی بابت اتهام تبلیغ علیه نظام برای جوانمیر مرادی.
امروز دوشنبه ۴ اسفند ۹۹، طی ابلاغيه الکترونیکی از شعبه ۴ بازپرسی به جوانمیر مرادی، ارجاع پرونده وی به اتهام تبلیغ علیه نظام به شعبه یک دادگاه انقلاب کرمانشاه، اعلام گردید.
جوانمیر مرادی در تاریخ ۱۴ دی ۹۹ به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروهای معاند نظام توسط اطلاعات سپاه نبی اکرم کرمانشاه بازداشت و توسط شعبه ۴ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه تفهیم اتهام شده بود که در همان شعبه بازپرسی از اتهام عضویت در گروهای معاند تبرئه گردید.
مصادیق اتهام تبلیغ علیه نظام که به جوانمیر مرادی نسبت داده شده اند، شامل بازنشر فراخوان بازنشستگان به تجمع برای ۲۱ دی ۹۹ در کانال تلگرامی انجمن کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، جمع آوری کمک های خوراکی و بهداشتی برای کودکان کار و انتشار گزارش و تصاویر از شرایط کار و زندگی کودکان کار در کانال تلگرامی انجمن کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، اعتراض به اعدام نوید افکاری و روح الله زم، تهیه و انتشار پیام ویدئویی به مناسبت سالگرد کشته شدگان در اعتراضات آبان ۹۸ و انجام مصاحبه ها در مورد وضعیت زندانیان سیاسی، اعتراضات و اعتصابات کارگری با شبکه های ماهواره‌ای خارج از کشور هستند.

انجمن برق و فلز کرمانشاه

۴ اسفند ۹۹

*************

شورای بازنشستگان ایران: مصائب زنان کولبر

آراسته چهار سال است که کولبری می‌کند، به همراه شوهرش. هفته‌ای دو مرتبه می‌رود برای کولبری. دیسک کمر دارد و درد پا امانش را بریده است.
شبی ۲۰۰ هزار تومان از کولبری درآمد دارد که ۶۰ هزار تومانش را هم باید بدهد بابت کرایه راه.
خودش می‌گوید: «تا به خانه برسیم پول یک شب کولبری می‌رود برای خرید بسته‌ای نان و یک شانه تخم‌مرغ و دو، سه مدل میوه و خلاص. چیزی دست‌مان را نمی‌گیرد.
می‌گوید دست‌کم ۴۰ زن را می‌شناسد که همچون خودش کولبری می‌کنند. مرد‌ها تا ۴۰ کیلو بار را هم برمی‌دارند، اما زن‌ها آخرِ آخرش ۳۰ کیلو/اعتماد

*************

شورای بازنشستگان ایران: دومین روز تحصن سکوت مربیان‌ پیش‌دبستانی ایذه مقابل دفتر نماینده مجلس

مربیان پیش‌دبستانی شهرستان ایذه در استان خوزستان، در پی بی توجهی مسئولان شهرستان به خواسته‌های شغلی‌شان تصمیم به برگزاری تحصن ادامه‌دار گرفته‌اند و می‌گویند این‌ تصمیم آنها یک مطالبه‌گری در چارچوب‌ قانون است و کوتاه‌ بیا نیستند./ عصرجنوب

*************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع سراسری بازنشستگان

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان ایران اینجا مراجعه کنید.
یکشنبه ۳ اسفند، تهران تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی برای دستیابی به حقوق پایمال شده خود هم مجلس هم دولت     بس ست فریب ملت
تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران قزوین
امروز یکشنبه سوم اسفند بازنشستگان قزوین هم زمان با سایر شهرهای بزرگ ایران ، در اعتراض به سطح پائین حقوق و مستمری و عدم اجرای همسان سازی دست به تجمع زدند.
تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی نیشابور
جمعی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیشابور به دلیل عدم رسیدگی به مشکلاتشان روز یکشنبه ۳ اسفند مقابل اداره تامین اجتماعی این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
این پنجمین دور اعتراضات سراسری بازنشستگان و مستمری‌بگیران سراسر ایران در دو ماه گذشته است. با این حال، حکومت هیچ اقدامی برای حل مشکلات این شهروندان نکرده است‌.     کرمانشاه: سوم اسفند و فراخوان تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان به تنگ آمده تامین اجتماعی علیه تبعیض روزافزون مقابل اداره تامین اجتماعی!
فقط کف خیابون/ بدست میاد حقمون     تا حق خود نگیریم/ آرام نمی نشینیم
تبریز-تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران مقابل اداره تامین اجتماعی یکشنبه ۳ اسفند ۹۹
خرم آباد: سوم اسفند تجمع اعتراضی، بنا به فراخوان سراسری بازنشستگان توسط به تنگ امدگان تامین اجتماعی، تا حصول نتیجه اعتراض ادامه دارد!
اهواز: سوم اسفند تجمع اعتراضی و سراسری در مقابل تامین اجتماعی و سر دادن شعار:
صندوق بازنشسته / سرقت دزدان گشته     ظلم و ستم کافیه / سفره ی ما خالیه!
اصفهان : سوم اسفند تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران بنا به فراخوان سراسری بازنشستگان علیه خدمات درمانی ناکافی و حقوق چند برابر زیر خط فقر در مقابل اداره ی تأمین اجتماعی
نیشابور: سوم اسفند تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران بنا به فراخوان سراسری بازنشستگان علیه حقوق پایمال شده در مقابل اداره ی تأمین اجتماعی
اراک: سوم اسفند تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران علیه این همه بیداد مقابل سازمان تبعیض اجتماعی

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام گروه اتحاد بازنشستگان اینجا مراجعه کنید.
سخنرانی یکی از بازنشستگان که سی سال خدمت کرده است:
ما یه ضرب شست کوچک نشون دار دادیم که بدونید ما همیشه اینجا جمع نمی شیم شعار بدیم دفعه اینطوری نیست یک گوشه اش را نشان دادیم دفعات بعدی اینطوری نخواهد بود اینطوری نخواهد بود وزیر کار وزیر دولت ما کسایی هستیم که سی سال خدمت کار کردیم حاضر نیستم که اینجا وایستم که ببنیم حق مو میخورند.
«حیدری! سازمان رو رها کن!»
تبریز: تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر اداره ی کل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی، در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود تجمع کنندگان خواهان برکناری مدیران فاسد سازمان تأمین اجتماعی هستند.
‏تجمع اعتراضی بازنشستگان مقابل سازمان تامین اجتماعی اهواز یک شنبه ۳ اسفند
قزوین: گردهمایی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر اداره ی کل تأمین اجتماعی، در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود
نیشابور: تجمع بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در برابر اداره ی تأمین اجتماعی، در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود
راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی از مقابل سازمان تامین اجتماعی به سمت سازمان برنامه و بودجه در تهران با شعار های :خواسته بازنشسته حقوق طبق تورم دستهای ماخالیه وضع شما عالیه

اردوی کار: تجمع بازنشستگان به روایت تصویر

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
کرج: یکشبنه سوم اسفند. تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران در مقابل اداره کل تامین اجتماعی
؛وعده وعید کافیه سفره ما خالیه شعار بازنشستگان ساری در تجمع امروز سوم اسفند مقابل تامین اجتماعی
تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی مقابل اداره‌ی تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی - تبریز ۳ اسفند ۹۹ بازنشستگان شعار می دهند: حیدی حیا کن! سازمان رو رها کن

************

تجمع بزرگ سراسری یکشنبه سوم اسفند

بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی

تهران: مقابل سازمان تأمین اجتماعی

شهرستانها: مقابل اداره کل تأمین اجتماعی

ساعت ٣٠ :۱٠ صبح

تنها راه رهایی از فقر و از نداری    از نکبت و سیاهی؛     فریاد در کف خیابان!

فقط کف خیابان بدست میاد حقمان!