افق روشن
www.ofros.com

مجموعه اخبار: کشته و زخمی شدن کارگران

... ایران خودرو و درگیری های کارگران با کارفرما، حراست و


مجموعه اخبار                                                                                                چهارشنبه ٦ بهمن ١٣٨٩


كشته شدن ٨ كارگر در ایران خودرو

ایلنا: انحراف یک کامیون هووو حامل بار در محوطه کارخانه ایران خودرو منجر به کشته شدن ٨ کارگر و مصدوم شدن چندین کارگر شد.
به گزارش ایلنا، به گفته شاهدان ‌این حادثه در زمان ورود کارگران شیفت شب کارخانه روی داد. بعد از این حادثه شماری از کارگران کارخانه به شرایط سخت کار اعتراض کردند. کارگران تاسیس یک تشکل کارگری را برای حمایت از حقوقشان در کارخانه ایران خودرو را خواستار شدند. برخی از کارگران در مصاحبه با خبرنگاران به کار اجباری در ایام تعطیل مانند روز اربعین اعتراض داشتند.
به دستور جواد نجم الدین، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، تیم ویژه ای برای پیگیری این حادثه تشكیل شده است. ٦ نفر در شركت فوت كرده‌اند و ٢ نفر در بیمارستان فوت كردند.
كامیون هووو كامیون مشكل داری است كه رانندگان آن بارها نسبت به كیفیت آن اعتراض داشته‌اند. این كامیون چینی است و توسط شركت ایران خودرو دیزل مونتاژ می شود.
مسئولین ایران خودرو البته می‌گویند كه تاكنون 4 نفر در این حادثه كشته شده‌اند و آماری غیر از این كذب است اما منابع خبری كشته شدن ٨ نفر را تایید می‌كنند.

---------------

ایران خودرو: چهار نفر كشته شده‌اند

ایلنا: پایگاه اطلاع رسانی ایران خودرو ضمن تسلیت این واقعه اسامی درگذشتگان این بدین شرح اعلام کرد : ولی الله رحمانی فرزند رمضان؛ مصطفی خضری فرزند حسین؛ سعید شفیع خانی فرزند عزیز؛ میرمحسن حسینی فرزند میریعقوب.
به گزارش ایلنا، روابط عمومی ایران خودرو اعلام كرد كه در حادثه خونین شب گذشته كه در اثر بی‌احتیاطی یك راننده كمپرسی بنز حامل بار در ایران خودرو رخ داد؛ چهار نفر كشته و ١٣ تن مجروح شده‌اند.
درساعت ٢٣:٣٠ پنجم بهمن ماه ١٣٨٩ یك دستگاه كمپرسی بنز حامل بار یكی از پیمانكاران در حال ورود از در شماره 9 ایران خودرو بود كه بر اثر بی احتیاطی با تعدادی از كاركنان شركت برخورد و متاسفانه باعث كشته‌شدن چهار نفر و زخمی شدن ١٣ نفر از پرسنل این شركت شد.
در پی این حادثه مدیرعامل و كلیه مسئولان این شركت به سرعت در محل حادثه حضور یافته و نیروهای امدادی نیز مجروحان را به مراكز درمانی انتقال دادند.

---------------

برخورد با مسببین حادثه ایران خودرو

ایلنا: معاون دبیر كل خانه كارگر تهران با ابراز تاسف از حادثه شب گذشته كارخانه ایران خودرو، گفت: مطابق قانون، كارفرما نمی‌تواند بدون پیمان دسته جمعی معتبر برای كارگران بیش از٢ ساعت اضافه كاری تعیین كند.
حسن صادقی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا با یادآوری اینكه در شركت ایران خودرو هیچ تشكل صنفی كارگری فعالیت ندارد،گفت: روز اربعین حسینی، ‌روز تعطیل رسمی است كه مطابق قانون كار، بدون توافق با كارگر ، كارفرما نمی‌تواند در این روز كارگاه را دایر كند.
وی افزود: مطابق قانون كار، در صورت نبود پیمان دسته‌جمعی كارفرما فقط می‌تواند به صورت توافقی برای هر كارگر تنها تا سقف ٢ ساعت اضافه كاری تعیین كند.
وی تاكیدكرد در روزهای تعطیل و غیر تعطیل هرگونه افزایش زمان 2 ساعته اضافه كاری تنها از طریق توافق و پیمان با تشكل صنفی كارگری مقدور است.
وی با یاداوری اینكه در شركت ایران خودرو تنها در سال‌های حسین كمالی در وزارت كار و امور اجتماعی، شورای اسلامی كار برای مدت كوتاهی تشكیل شد، گفت: در حال حاضر به دلیل نبود هرگونه تشكیل صنفی كارگری در مجموعه ایران خودرو مدیران این شركت نمی‌توانند برای كارگران خود بیش از ٢ ساعت اضافه كاری تعریف كنند.
به گفته صادقی صرفه نظر از ایرادی كه به اضافه كاری كارگران ایران خودرو وارد است در صورت رعایت شدن نكات ایمنی در این شركت حادثه شب گذشته نباید به هیچ وجه رخ می‌داد.
وی گفت: در واقع در سال‌های گذشته مسوولان ایران خودرو به جای بازنگری در ساختار سازمانی، برای انجام تعهدات خود تنها با تعریف اضافه كاری‌های طاقت فرسا بر كارگران فشار آورده‌اند.
صادقی خواستار روشن شدن دلیل واقعی این حادثه، برخورد با مسببین و جبران خسارت مادی و معنوی وارد شده به كارگران قربانی این حادثه شد.

---------------

می‌توان جان كارگران قربانی را بازگرداند؟

در روز اربعین که باید مسلمانان در حال عزاداری باشند، در مهمترین و بزرگترین کارخانه خودرو سازی ،کارگران را سر کار می‌برند، حوالی نیمه شب تریلری به دلیلی نامعلوم از کنترل خارج شده و تعداد زیادی کارگر را کشته و زخمی می‌کند.
ایلنا: به‌دنبال وقوع حادثه شب گذشته برخورد كامیون در كارخانه ایران خودرو كه به كشته و زخمی شدن جمعی از كارگران این كارخانه منجر شد؛ اتحادیه پیش كسوتان جامعه كارگری بیانیه ای صادر كرد.
به گزارش ایلنا، متن بیانیه اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری به مناسبت حادثه دلخراش کشته و زخمی شدن تعدادی از کارگران ایران خودرو در اربعین حسینی به شرح ذیل است: در روز تعطیل رسمی - اربعین حسینی که باید مسلمانان در حال عزاداری باشند، مهمترین و بزرگترین کارخانه خودرو سازی ،کارگران را سر کار می برند و در حوالی نیمه شب تریلری که معلوم نیست به چه دلیل کنترلش خارج می شود تعداد زیادی کارگر را کشته و زخمی می کند چه کسی مقصر است !؟ چه کسی باید پاسخ گو باشد؟ آیا می توان جان انسانهایی که هر یک سر پرست یک خانواده بوده اند را بازگرداند؟ آیا می توان جواب قانع کننده ای برای آنها داشت؟ تا کی باید منتظر وقوع چنین حوادثی باشیم.
مقصر مدیریت کارخانه است که کارگران را در شب اربعین حسینی به سر کار می کشاند؟ یا مقصر راننده تریلر است که نتوانسته خودرو خود را کنترل کند، یا اشکال ازتریلربوده که شاید مشکل فنی داشته و ترمزها به موقع عمل نکرده،هر چه که باشد مهم این است که در پی این حادثه دل خراش جان انسانهایی که قصد داشتند شبانه کار کنند گرفته می شود و تعداد قابل توجهی هم زخمی و روانه بیمارستان می شوند.
به یاد می‌آوریم کارگران معدنی در شیلی را که در زیر زمین حبس شده بودند و طی چند ماه کار شبانه روزی همه آنها سالم از فاصله صدها متر زیر زمین سالم بیرون آورده شدند در آن حادثه رئیس جمهور شیلی حاضر و ناظر عملیات نجات بود، اما در ایران بارها معادن و کارخانجات ما دچار حادثه می شوند و تعدادی از کارگران جان می بازند و رسانه های ما در حد گفتن یک حادثه کوچک از آن می گذرند و مسئولی راجع به آن کنجکاوی نمی کند، بیانیه ای حداقل به بهانه دلجویی از کسی صادر نمی شود انگار این گونه وقایع طبیعی است و اگر اتفاق نیافتد اشکال دارد اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مراتب تاسف و تاثر خود را از حادثه شب گذشته اعلام و به خانواده های متوفی تسلیت می گوید و برای بازماندگان صبر و سلامتی آرزو می کند و منتظر است ببیند وجدان های بیدار چه توضیحی برای این حادثه دارند آیا سوالی طرح می شود؟ آیا تحقیقی صورت می گیرد؟ و در نهایت آیا صادقانه علت وقوع حادثه به افکار عمومی گفته می شود و هزاران آیا های دیگر....

---------------

هفده کارگر ایران خودرو کشته و مجروح شدند

خبرگزاری هرانا - بی‌احتیاطی‌ یک راننده کمپرسی حامل بار در ایران خودرو موجب کشته و زخمی شدن هفده تن از کارگران شد.
به گزارش ایکوپرس، در ساعت ۲۳:۳۰ مورخ ۸۹/۱۱/۵ یک دستگاه کمپرسی بنز حامل بار یکی از پیمانکاران در حال ورود از درب شماره ۹ ایران خودرو بود که بر اثر بی‌احتیاطی با تعدادی از کارکنان این شرکت برخورد می کند.
مسئولین ایران خودرو البته می‌گویند که تاکنون ۴ نفر در این حادثه کشته شده‌اند و آماری غیر از این کذب است اما منابع خبری کشته شدن ۸ نفر را تایید می‌کنند.
در پی این حادثه مدیرعامل و کلیه مسؤلین این شرکت به سرعت در محل حادثه حضور یافته و نیروهای امدادی نیز مجروحین را به مراکز درمانی انتقال دادند.
متعاقب آن پرسنل و مدیران ایران خودرو از این حادثه اظهار تاسف نموده و خواستار رسیدگی و برخورد با عاملان حادثه شده‌اند.
گفتنی است به دستور مهندس نجم‌الدین مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تیم ویژه‌ای جهت پیگیری این حادثه تشکیل شده است.
هم چنین گفته می شود، از ساعت ۱۲ دیشب تا ۵ صبح امروز بین کارگران ایران خودرو و حراست کارخانه درگیری بوده است.
بر اساس گزارش کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری، مسئولان یکی از کارگران شرکتی شیفت شب را، که در قسمت حمل و نقل داخل کارخانه کار می‌کند، با وجود بیماری مجبور به کار می‌کنند. این کارگر پس از اینکه با حال ناخوش خود چند سرویس کار می‌کند حدود ساعت ۱۱ و نیم دیشب با خودرو خود به کارگرانی، که برای زدن کارت ساعت در محل کارت ساعت جمع شده بودند، برخود می کند.
پس از این حادثه، مسئولان کارخانه بلافاصله جنازه‌ها را با آمبولانس از محل حادثه جمع می‌کنند. اما کارگران جنازه یکی از کارگران را که سر از تن‌اش جدا شده بود از دست آنان می‌گیرند و با روی دست گرفتن آن در داخل کارخانه با شعار «مرگ بر نجم الدین» (مدیر عامل ایران خودرو) تظاهرات می‌کنند.
در پی این حرکت، بین کارگران و نیروهای حراست درگیری ایجاد می‌شود. حراستی‌ها ابتدا کارگران را از کارخانه بیرون می‌کنند اما بعد که می‌بینند که کارگران در بیرون کارخانه تظاهرات می‌کنند در‌ها را می‌بندند و مانع پیوستن کارگران داخل به کارگران بیرون کارخانه می‌شوند. کارگران چند تن از مدیران را کتک می‌زنند. تجمع و تظاهرات کارگران هم در داخل و هم در بیرون کارخانه توسط نیروهای ضدشورش، که بلافاصله از تهران و کرج و جاهای دیگر به محل کارخانه آورده شده بودند، سرکوب می‌شود.
گفتنی است به سرویس‌هایی که کارگران شیفت صبح را به کارخانه می‌آورده‌اند گفته شده است که آن‌ها را به خانه‌هایشان برگردانند زیرا کارخانه تعطیل است و عزای عمومی اعلام شده است. امروز صبح هیچ کارگری را به داخل کارخانه راه نداده‌اند و برخی از کارگرانی نیز که از دیشب در کارخانه محبوس شده‌اند هنوز نتوانسته‌اند بیرون بیایند.
ایلنا گزارش داده است که این حادثه با برخورد کامیون هووو به کارگران رخ داده است و این کامیون مشکل داری است که رانندگان آن بار‌ها نسبت به کیفیت آن اعتراض داشته‌اند. این کامیون چینی است و توسط شرکت ایران خودرو دیزل مونتاژ می‌شود.
اسامی چهار تن از کشته شدگان این حادثه از این قرار است: ولی الله رحمانی فرزند رمضان؛ مصطفی خضری فرزند حسین؛ سعید شفیع خانی فرزند عزیز؛ می‌رمحسن حسینی فرزند می‌ریعقوب.

---------------

گزارش تكمیلی از تظاهرات كارگران كارخانه ایران خودرو

آژانس ایران خبـر: شركت ایران خودرو به كارگرا ن خود دستور داده است كه روزهای تعطیل هم درسركارحاضر شوند دراین رابطه روز سه شنبه ٨٩.١١.۵ علیرغم اینكه اربعین حسینی بود كارگران را مجبوربه حاضر شدن در سر كار كرده بود. این شركت به تعهد ٧۵٠ هزار تولید خود نرسیده است , برای همین این گونه كارگران رامورد استثمار قرار میدهد.
روزسه شنبه در شیفت سوم كه ساعت ٢٣٠٠ شروع میشود قریب به سه هزار نفر كارگر از خودروها پیاده میشوند كه مطابق معمول به سركار بروند, وقتی وارد خیابان اصلی كارخانه میشوند یك كامیون كه گویا ترمز آن نمی گیرد وارد جمعیت شده و آنها را زیر میگیرد , در این تصادف ٨ نفر از كارگران كشته و ١٠ نفر مجروح میشوند . كارگران كشته شده متعلق به قسمت تولید خودروهای سواری بودند ( سواری سازان).
در این هنگام كارگران شلوغ میكنند و شروع به دادن شعار میكنند و مقصر اصلی را مدیر كارخانه قلمداد میكنند كه كارگران مجبور به آمدن سركار در ایام تعطیل كرده است . امروز چهارشنبه از صبح كارخانه بسته است ,٢ هزار نفر از كارگران شیفت صبح كه برای كار آمده بودند شروع به دادن شعار میكنند و خیابان اصلی را می بندند . پلیس ضد شورش و گارد ویژه به صحنه آمده و وارد كارخانه میشوند و شروع به برگرداندن كارگران میكنند و آنها را به سمت پاركینگ خودروها میفرستند.

---------------

ایران خودرو تعطیل شده ، کارگران تجمع کرده‌اند

جهان: حادثه برخورد یك دستگاه كامیون با ایستگاه سرویس كاركنان ایران خودرو که بر اساس آماراولیه تاكنون چهار كارگر جان خود را از دست داده و ۱۰ نفر هم به بخش مراقبت های ویژه منتقل شده اند، نشان ازحوادثی دارد که در ایران خودرو در حال رخ دادن است.
دكتر فولادی پزشک معالج اورژانس در این باره گفت: در ساعت ۲۳:۳۰ شب گذشته (سه‌شنبه) امدادگران شیفیت اورژانس از طریق تماس شهروندانی در جریان حادثه تصادفی در بلوار ایران خودرو مابین جاده مخصوص و جاده قدیم قرار گرفتند.
وی ادامه داد: امدادگران با حضور در صحنه حادثه دریافتند كه یك دستگاه كامیون متعلق به شركت ایران خودرو با پرسنل ایران خودرو كه در محل سرویس ایستاده بودند، برخورد كرده كه این حادثه چهار كشته بر جای گذاشته است.
به گزارش جهان یک منبع آگاه در ایران خودرو گفت: رویه ای که ایران خودرو در سال های اخیر و به دلایل نامعلوم در پیش گرفته نشان می دهد که مسئولان این شرکت به بهانه افزایش تولید، کارگران را مجبور به کار در روزهای تعطیل رسمی کشور از جمله در روزهای اربعین و تاسوعای حسینی کرده اند. اقدامی که هم از نظر شرعی و هم ازنظر قانونی به نظر خلاف می رسد.
حادثه ای که شب گذشته در ایران خودرو رخ داد ناشی از همین نوع نگاه به کارگران بوده و نشان می دهد که مسئولان ایران خودرو به کارگر صرفا به عنوان یک عامل تولید نگاه کرده و برای وی ارزش انسانی قائل نیستند.
گزارش ها حاکی است پس از این حادثه کارگران در مقابل دفترمدیرعامل شرکت تجمع کرده و نسبت به رویه در پیش گرفته شده توسط مدیران ایران خودرو اعتراض کردند.
این در حالی است که گفته می شود مدیران شرکت برای منتشرنشدن اخبار داخل ایران خودرو امروز را برای تمام کارگران ستادی ایران خودرو و شرکت های تابعه تعطیل اعلام کرده و سرویس ها هم به دنبال کارگران نرفته اند.
جالب است دانستن این نکته که مدیر کل روابط عمومی ایران خودرو که اقوام وزیر اطلاعات آقای خاتمی است با استفاده از این موضوع دست به سانسور اخبار ایران خودرو زده و ارتباط شرکت های تابعه با رسانه های منتقد را محدود کرده اند.
گفتنی است که اتفاقات اخیر با توجیهاتی اعم از افزایش تولید رخ داده است که می توان گفت با توجه به عدم تغییر تکنولوژی در این سال ها، این افزایش تولید فقط بر گرده کارگران فشار وارد خواهد کرد.

---------------

اعتراض کارگران به حادثه مرگبار در کارخانه ایران خودرو

بهروز کارونی- رادیو فردا: کارخانه ایران خودرو، بیش از ۱۰ هزار کارگر دارد که در سه شیفت مشغول کار هستند.
گزارش های رسیده از تهران حاکی است که بر اثر انحراف یک کامیون حامل بار خودرو در محوطه کارخانه ایران خودرو در جاده تهران - کرج حداقل چهار نفر کشته شده اند.
بر اساس این گزارش ها، حادثه یاد شده ساعت ۱۱ و ۳۰دقیقه سه شنبه شب رخ داد و در جریان آن، ۱۳ نفر نیز زخمی شده اند.
خبرگزاری های ایران در مورد دلیل انحراف این کامیون، توضیح بیشتری نداده اند، اما جمعی از کارگران ایران خودرو در بیانیه ای که به این مناسبت انتشار داده اند، گفته اند که ترمز کامیون کمپرسی بنز دچار نقص فنی شده بود و در حال ورود از درب شماره ۹ ایران خودرو بود که بر اثر بریدن ترمز، با تعدادی از کارگران برخورد کرد.
این بیانیه نیز شمار کشته شدگان را چهار نفر ذکر کرده است.
در این میان، وبسایت گروه صنعتی ایران خودرو، در خبر کوتاهی در مورد این حادثه، بی احتیاطی راننده را دلیل بروز این اتفاق دانسته است.
در همین حال، برخی از رسانه های رسمی در ایران، از اعتراض کارگران کارخانه ایران خودرو خبر داده اند.
واحد مرکزی خبر و خبرگزاری ایلنا نوشتند: بعد از این حادثه، شماری از کارگران کارخانه به شرایط سخت کاری اعتراض کردند و تاسیس یک تشکل کارگری را برای حمایت از حقوق شان در کارخانه ایران خودرو خواستار شدند.
بر اساس این گزارش، برخی از کارگران در مصاحبه با خبرنگاران به کار اجباری در ایام تعطیل، مانند روز اربعین، اعتراض داشتند.
این رسانه ها اشاره ای به چگونگی این اعتراض نکردند، اما کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری در بیانیه ای، از متشنج شدن اوضاع در کارخانه ایران خودرو پس از این حادثه خبر داده و گفته است که کارگران علیه جواد نجم الدین، مدیر عامل کارخانه، شعار داده اند.
بر اساس این گزارش که تاکنون از سوی منبع دیگری تایید نشده، میان کارگران و نیروهای حراست کارخانه ایران خودرو درگیری روی داده است.
کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری همچنی گفته است که نیروهای ضد شورش به محل کارخانه اعزام شدند و تظاهرات کارگران را سرکوب کرده اند.
در این حال، جمعی از کارگران ایران خودرو با انتشار بیانیه ای، روز چهارشنبه را روز عزا و تعطیل اعلام کردند و از هزاران کارگر این کارخانه خواستند تا در این روز، دست از کار بکشند.
تاکنون خبر تایید شده ای در مورد دست از کار کشیدن کارگران این کارخانه منتشر نشده است.
البته وبسایت «جهان نیوز»، از سایت های اصولگرای منتقد دولت، روز چهارشنبه از تجمع کارگران ایران خودرو در مقابل دفتر مدیرعامل این کارخانه شرکت خبر داد و نوشت: مدیران ایران خودرو برای منتشر نشدن اخبار داخل این کارخانه، روز چهارشنبه را برای تمام کارگران ستادی ایران خودرو و شرکت های تابعه تعطیل اعلام کردند.
کارخانه ایران خودرو، بیش از ۱۰ هزار کارگر دارد که در سه شیفت مشغول کار هستند.
در این میان، جواد نجم الدین، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، با گفتن تسلیت به خاطر کشته شدن چهار کارگر این کارخانه، دستور داده است تا تیم ویژه ای برای پیگیری این حادثه تشکیل شود.
به گفته برخی از کارشناسان، آمار حوادث ضمن کار در ایران بالا است، اما گزارش های مربوط به همه این حوادث منتشر و اعلام نمی شوند.
محمد صفوی، کارشناس حوادث ضمن کار در کانادا و فعال سابق سندیکایی در ایران، در گفت و گو با رادیو فردا، این موضوع را تایید می کند و در پاسخ به این پرسش که در قوانین ایران، تا چه اندازه درباره ایمنی کارگران توجه شده است، پاسخ می دهد: «در قانون کار ایران، به مسائل بهداشت و ایمنی کارگران اشاره شده است. همچنین نهادهای خصوصی وجود دارند که در این زمینه کار می کنند و موارد غیر ایمن و غیر بهداشتی کار را متذکر می شوند. ولی مسئله اصلی در صنعت و نهاد، اولاً با یک نهاد کار بسیار استبدادی روبرو هستیم. فضای کار ما یک فضای دموکراتیک نیست، یعنی کارگران تشکل ها و سندیکاهای مستقل خود را ندارند.»
وی می افزاید: تجربه جهانی می گوید هر جا تشکل و سندیکا وجود داشته، توانسته اند با نظارت کامل بر اجرای دقیق قوانین بهداشت و ایمنی محیط کاری، صدمات و خسارات ناشی از حوادث کار را پایین بیاورند. ولی از آنجا که ما یک سیستم نظارتی مؤثر در محیط های کاری نداریم، در نتیجه، قوانین موجود هم بسیار بی اثرند و کارفرمایان معمولاً به اجرای آن تن نمی دهند.
این کارشناس حوادث ضمن کار اشاره می کند: حتی بر اساس آمارهای دولتی می بینیم که مسئول ۸۰ تا ۹۰ درصد از حوادث کار، کارفرمایان و عدم نظارت دولتی هستند. بازرسان باید کارخانه ها و معادن را کنترل کنند، اما این محیط ها معمولاً مورد بازرسی قرار نمی گیرند.
وی تاسیس تشکل های کارگری را عامل مهمی در وادار کردن کارفرمایان به رعایت ایمنی محیط های کار می داند.
در همین ارتباط، به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسن صادقی، معاون دبیر کل خانه کارگر تهران، گفت: مطابق قانون، کارفرما نمی‌تواند بدون پیمان دسته جمعی معتبر، برای کارگران بیش از دو ساعت اضافه کاری تعیین کند.
وی با اشاره به اینکه در شرکت ایران خودرو هیچ تشکل صنفی کارگری فعالیت ندارد، گفت: روز اربعین، ‌روز تعطیل رسمی است که مطابق قانون کار، کارفرما نمی تواند بدون توافق با کارگر و تشکل صنفی کارگری در این روز، کارگاه یا کارخانه را دایر کند.
این مسئول خانه کارگر همچنین گفت که در سال‌های گذشته، مسئولان ایران خودرو از طریق اضافه کاری‌های طاقت فرسا، بر کارگران فشار آورده‌اند.