افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                          شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱ مه ۲۰۲۱


اردوی کار: خطر مرگ جان کارگران منطقه ویژه انرژی پارس را تهدید می کند

بر اساس آخرین رنگ بندی کروناییِ وزارت بهداشت، شهرستانهای عسلویه و کنگان (محدوده منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس) به رنگ قرمز درآمده‌اند.
کارگران پیمانکاری پارس جنوبی با ابراز نگرانی از این وضعیت می‌گویند: پروتکل‌های کرونایی و دستورالعمل‌ها به هیچ وجه رعایت نمی‌شود؛ همچنان در کانکس‌های استراحت بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، می‌نشینیم و غذایمان را نیز دست به دست به کانکس‌ها می‌رسانند. این در حالیست که در برخی از پالایشگاه‌ها، غذا را با وانت بار و به شکل بسیار پرخطر به محوطه می‌آورند؛ این غذا تا به دست کارگر برسد، چند دست چرخیده است. سرویس‌های تردد و رفت و آمد کارگران نیز خطرناک است و می‌تواند موجب انتقال بیماری شود.
کارگران پارس جنوبی، خواستار شیفتی شدن کار و افزایش روزهای تعطیلی هستند؛ آن‌ها می‌گویند: اکنون زمانی است که باید سیستم چهارده - چهارده برای همه کارکنان پارس جنوبی اجرایی شود؛ حتی دو هفته ماندن در منطقه نیز بسیار خطرناک است؛ نباید به بهانه‌ی اورهال یا فشردگی کار، کارگران را بیشتر از دو هفته در منطقه‌ی پارس جنوبی نگه دارند.
کارگران از شرایط اورهال پالایشگاه‌ها انتقاد بسیار دارند؛ مثلاً می‌گویند: یکی از پالایشگاه‌ها در همین وضعیت اورهال را آغاز کرده و بالغ بر ۷۰۰ نفر نیرو در قالب اورهال وارد پالایشگاه شده‌اند یعنی هر روز نزدیک به ۲۰۰۰ نفر نیرو در پالایشگاه تردد دارند و در حال فعالیت هستند.
این کارگران می‌گویند: وقتی کارگران بعد از روزها ماندن در محیط‌های شلوغ و پرخطر به دیدن خانواده‌هایشان می‌روند، می‌توانند به راحتی ناقل کرونا باشند و خانواده‌ها را درگیر بیماری کنند.

**********

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارگران آبفای ایذه

امروز شنبه یکم خرداد جمعی از کارگران آب ‌‌فاضلاب شهرستان ایذه مقابل سازمان آب و فاضلاب تجمع کردند و پس از این تجمع به اداره کار شهرستان مراجعه کردند تا پیگیر مطالبات خود شوند.
کارگران آبفای ایذه ۱۰ ماه حقوق معوقه دارند و همچنین به عدم اجرای تعیین وضعیت شغلی خود اعتراض دارند.

تجمع اعتراضی شرکت نفت و گاز پارس POGC
اعتراض متخصصان عملياتی رسمی صنعت نفت نسبت به نحوه تصویب و اجرای افزایشات عمومی ۱۴۰۰
افزایش حقوق کارکنان عملیاتی نفت در سال ۱۴۰۰: کمی پوچ تر از هیچ!!
این تجمع اعتراضی در سکوها دیروز برگزار شده
همچنین چند ماه گذشته مشکلات زیادی در زمینه خدمات و تامین مواد اولیه غذایی در منطقه و سکوها مشکل را برای کارکنان چند برابر کرده است

اعتراض رانندگان دیزلی در مشهد
صبح امروز رانندگان دیزل در مشهد با پارک خودروهای خود در حاشیه بزرگراه غدیر از قوه قضائیه خواستند به وضعیت آن‌ها رسیدگی کند

اعتراض کارگران شرکت لبنیاتی پاژن نسیم شهر
کارگران شرکت لبنیاتی پاژن نسیم شهر در اعتراض به عدم دریافت شش ماه حقوق خود در برابر فرمانداری بهارستان تجمع کردند

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: چهارمین روز از اعتراضات وسیع کارگران شرکت معادن «آسمینون

#سرخط: امروز چهارمین روز از اعتراضات وسیع کارگران شرکت معادن «آسمینون» است. در ۲۷ اردیبهشت ماه اعتراضات کارگران به سبب بی نتیجه ماندن از محدوده‌ی کارگاهی معدن به مقابل فرمانداری کشیده شد. در روزهای ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه کارگران محدوده‌ی تونل محور کهنوج به بندرعباس را به طور کامل بستند. هر دو شب نیز در تونل ماندند تا امکان تحقق خواسته‌های خود را فراهم کنند. آنان امروز ۳۰ اردیبهشت نیز به همراه خانواده‌های خود دست به تجمع و راهپیمایی در سطح شهر زدند.
اما کارگران معدن آسمینون منوجان چه می‌خواهند؟
کارگران خواهان پرداخت حقوق معوقه‌ و بستان‌کاری‌های خود و بازگشت به کار کارگران اخراجی هستند. واگذاری معدن به بخش خصوصی باعث تعطیلی بخش‌های زیادی از معدن و اخراج تعداد زیادی از کارگران شده‌است. در چنین شرایطی کارگران خواهان برکناری کارفرمای این شرکت، رونق و به کار افتادن بخش‌های تعطیل شده‌ی کارخانه و اجرای طبقه‌بندی مشاغل اعلام کرده‌اند.
کارگران هم‌چنین دیشب دوباره با راهپیمایی در خیابان های مرکزی شهر، با دادن شعار «فرماندار! حیا کن! صندلی رو رها کن!» به همراهی و هم‌دستی محمد محمودی‌کندر فرماندار منوجان با علی‌اصغر علیمحمدی، کارفرمای شرکت اعتراض کردند.
با وجود جو شدید امنیتی کارگران در کنار هم متحدانه در خیابان‌ها و محور کهنوج به بندرعباس هم‌چنان بر خواسته‌های به حق خود ایستاده‌اند و اعلام کرده‌اند که تا خواسته‌ها برآورده نشود این اعتراضات در خیابان و جاده‌ها ادامه دارد.
فیلم‌ها و تصاویر مربوط به تجمعات دیروز و امروز اینجا مراجعه کنید.

**********

انجمن برق و فلز کرمانشاه: بیانیه جمعی از فعالین کارگری و اجتماعی

در محکومیت بازداشت عثمان اسماعیلی و محمود صالحی

کارگران، مردم آگاه ایران!
روز یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ماه سال جاری، طی احضاریه قبلی، عثمان اسماعیلی و محمود صالحی از فعالین جسور جنبش کارگری ایران در شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر سقز به اتهام تبلیغ علیه نظام ، برگزاری مراسم روز جهانی کارگر و انتشار عکس و فیلم مربوط به این روز در دنیای مجازی، محاکمه شدند، این فعالین کارگری با برحق دانستن فعالیت های خود، از حقوق اجتماعی طبقه کارگر دفاع کرده و اعلام داشتند هر اقدام طبقه کارگر علیه ظلم هایی که در جامعه بدان ها روا داشته می شود، حق بی چون و چرای ما کارگران است، که در مقابله با آن اعتراض کرده و عکس العمل نشان دهیم. در نهایت بازپرس شعبه مذکور، برای نامبردگان قرار وثیقه چهل میلیون تومانی صادر می کند، اما این فعالین کارگری اعلام کردند که ما نه متهم هستیم و نه مجرم؛ تا با تامین وثیقه آزادمان کنند. لذا قرار وثیقه صادره را قبول نکرده و از این رو ظهر همان روز ( یکشنبه ) این فعالین را به زندان مرکزی شهر سقز منتقل کردند.
ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن محکوم کردن بازداشت عثمان اسماعیلی و محمود صالحی، همصدا با آنها اعلام می داریم، حق خواهی طبقه کارگر جرم نیست و طبقه کارگر حق دارد در مقابل ظلم کارفرما و دولت بعنوان بزرگترین کارفرما که باعث و بانی این وضعیت اسفبار معیشتی کارگران است، که حتی مجال نفس کشیدن را از طبقه کارگر سلب کرده؛ اقدام کند. ما بر این باوریم طبقه کارگر بایستی در سطحی سراسری به سازمان یابی خود اقدام کند. در پایان؛ خواهان آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و فعالین معلمان، زنان، دانشجویان، بازنشستگان و کارگران دربند بویژه عثمان اسماعیلی و محمود صالحی هستیم. برای دیدن اسامی امضاء کنندگان به کانال تلگرام انجمن اینجا مراجعه کنید.

**********

اردوی کار: اعتراض کارگران معدن آسمینون منوجان ادامه دارد

در سومین روز اعتراضات کارگران معدن آسمینون منوجان جاده‌ی کهنوج به بندرعباس بسته ماند. کارگران معترض معدن، به‌رغم گسیل نیروهای ضدشورش به این منطقه، از روز گذشته جاده را با بدن‌هایشان و تکه‌های سنگ مسدود کرده‌اند. آنها شب را نیز داخل تونل این جاده به سر برده و در تونل خوابیده‌اند.
کارگران معدن آسمینون روز ۲۷ اردیبهشت ماه، ابتدا در محدوده‌ی کارگاهی معدن آسمینون دست به اعتراض زدند. به دنبال بی‌نتیجه بودن اعتراضات در محل معدن، کارگران در برابر فرمانداری منوجان تجمع کردند.
صبح روز بعد، کارگران معدن در محدوده‌ی تونل در محور کهنوج به بندرعباس تجمع نموده و این جاده را به طور کامل مسدود کردند. با آنکه شورای تامین استان برای آرام کردن کارگران از پیمانکار معدن خواسته مطالبات کارگران را برآورده کند، پیمانکار اعلام کرده این خواست را اجرا نمی‌کند. از سوی دیگر نماینده‌ی کارگران معدن درگفت‌وگویی گفته تا زمان برآورده نشدن مطالبات کارگران، اعتراض و اعتصاب ادامه خواهد داشت.
خواست اصلی کارگران معدن آسمینون استخدام مجدد کارگران اخراج‌شده در ماه‌های اخیر است

**********

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارنامه سبزها مقابل آموزش و پرورش

امروز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت قبول شدگان آزمون استخدامی که کارنامه سبز خوانده میشوند در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل وزارت آموزش و‌ پرورش دست به تجمع زدند.
تاکنون کارنامه سبزها تجمع‌های زیادی را در مقابل مجلس انجام داده‌اند. آنها میگویند ما کارنامه سبزهای سال ۹۹ ماده ۲۸ هستیم که با اختلاف کمتر از دو درصد با وجود تمام تلاش‌ها و سختی‌هایی که در انجام مصاحبه متحمل شدیم پس از گذشت یک سال انتظار، هنوز پذیرفته نشدیم. بسیاری از ما فارغ‌التحصیل دکتری و ارشد هستیم و برای بار دوم و یا سوم است که به مصاحبه دعوت می شویم اما به دلیل تک ظرفیتی و کمبود ظرفیت از این حق محروم می مانیم. ما خواستار استخدام همه کارنامه سبزهای ۹۹ هستیم.

**********

تجمع، اعتراض، تشکل فراگیر و مستقل ضامن پیروزی ماست

تجمع بازنشستگان یکشنبه های اعتراض

یکشنبه ۲ خرداد ساعت ۱۰/۳۰

تهران: روبری مجلس

شهرستان ها: روبروی سازمان تأمین اجتماعی

بازدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی

**********

اردوی کار: تجمع کارکنان خدمات فرودگاهی ایران ایر

صبح امروز سه شنبه ۲۸ اردیبهشت تعدادی از کارکنان شرکتی ایران ایر که در بخش خدمات فرودگاهی مشغولند، در اعتراض به احتمال حذف نیروهای شرکتی، در ترمینال ۲ مهرآباد تجمع کردند و پروازها با تأخیر مواجه شد.
به دنبال نارضایتی‌های دنباله‌دار در بخشهای مختلف ایران ایر درباره حقوق و مزایا وهمچنین اعتراضات بازنشستگان به عدم اجرای قانون همسان‌سازی، امروز صبح کارکنان بخش خدمات فرودگاهی درجلوی درب اصلی ایران ایر تجمع کرده اند.
تعدادی از پروازهای صبح فرودگاه مهرآباد که هندلینگ آنها با خدمات فرودگاهی "هما" انجام می‌پذیرد، دچار تاخیر شده‌اند.

**********

خانم روح زاد همسر اسماعیل گرامی زندانی بازنشسته در یاداشتی کوتاه از تمامی تشکل های مستقل کارگری و صنفی و مدنی و دانشجویی درخواست کرد صدای دردمند اسماعیل وخانواده اش باشند.
این جانب همسر اسماعیل گرامی بازنشسته زندانی که ۴۳روز میباشد که دربازداشت بسر میبرد، بارها به دادسرای اوین مراجعه کردم ولی اجازه دیدار با بازپرس پرونده را ندادند وهر بار دست خالی برگشتم.دیروز (۱۴۰۰/۲/۲۶)طی تماس تلفنی همسرم اعلام کرد که قرار بازداشت به وثیقه ۵۰۰ میلیون تومان تبدیل شده وتاریخ این دستور بازپرس (۱۴۰۰/۲/۲۱) می باشد ! نمی دانم چرا برگه با ۵ روز تاخیر به ایشان ابلاغ می شود؟! امروز با تهیه مدارک وسند لازم به دادسرای اوین مراجعه کردم تا مراحل اداری انجام شود، ولی با این پاسخ رو به رو شدم که پرونده به دادگاه ارسال شده وحدود دوهفته طول می کشد.
درطی ۴۳روز گذشته که همسرم زندانی است و از نظر جسمی هم شرایط خوبی ندارد رفتارهای نهادهای قضایی و امنیتی در دادسرای زندان اوین درپیگیری همسرم واقعا غیرمسئولانه بوده وتا کنون حتی یکبار هم پاسخ مناسبی درمورد وضعیت همسرم نشنیده ام.
همسر۶۷سال سن دارد و بجز پیگیری حقوق خودش وهمکاران بازنشسته اش هیچ جرمی مرتکب نشده است اما او را درزندان کرده اند و با اینگونه رفتارها، خانواده اش را هم مورد اذیت وآزار قرارمیدهند واقعا باید به کی دردمان را بگوییم.
ازتمام نهادها ی مدنی وتشکل های مستقل صنفی وکارگری ودانشجویی درخواست دارم صدای درد مرا به گوش مسئولین بیدرد برسانند.

ژاله روحزاد، همسر اسماعیل گرامی

**********

اردوی کار: دوخبر کوتاه

اسماعیل بخشی:
حکم خلع ید هفت تپه بهمن ماه صادر و نزدیک انتخابات اعلام شد!/ هفت تپه تا آزادی کامل فاصله دارد

دومین روز از تجمع آموزگاران نهضت سوادآموزی
امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت دومین روز تجمع اعتراضی آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی برگزار گردید.
تجمع کنندگان خواهان اجرای عدالت و رفع هر گونه تبعیض در مورد وضعیت استخدامی خود هستند.

**********

انجمن برق و فلز کرمانشاه: بازداشت محمود صالحی و عثمان اسماعیلی توسط دادگاه سقز

روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت محمود صالحی و عثمان اسماعیلی از فعالین کارگری شهر سقز بر اساس احضاریه صادر شده به شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سقز مراجعه میکنند.
بازپرس شعبه این فعالین کارگری را به دلیل انتشار عکس و فیلم در رابطه با برگزاری مراسمی به مناسبت روز جهانی کارگر تفهیم اتهام کرد و برای هر‌ کدام از آنها قرار وثیقه ۴۰ میلیون تومانی صادر نمود. محمود صالحی و عثمان اسماعیلی نسبت به این قرار وثیقه اعتراض نموده و تودیع وثیقه را قبول نکردند و در نتیجه بازپرس شعبه اعلام‌ کرد که در صورت عدم تودیع وثیقه بایست در بازداشت بمانند.

#آزادی_فوری_محمود_صالحی_و_عثمان_اسماعیلی

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: گزارش دریافتی از یکشنبه های اعتراض

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام گروه اتحاد بازنشستگان اینجا مراجعه کنید.

تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم.
به رغم هر قشون کشی و وارد کردن لشکر نیروی انتظامی و امنیتی در مقابل مجلس، بازنشستگان جسور بر سر قرار خود ایستادند و برای دفع مزاحمت ها و شکستن سد نیروهای سبز پوش و لباس شخصی ها به شکل دسته های جدا از هم، خود را به میدان بهارستان رساندند. استقامت و پیگری بازنشستگان برای گرفتن حق و حقوق خود چنان وحشتی در میان صف زورگویان و حق کُشان بوجود آورده است که حتی تحمل شکل گرفتن تجمع بازنشستگان و فریاد حق خواهی این سپیدمویان راست قامت را ندارند. گرچه امروز بازنشستگان با موانع انبوه نیروهای انتظامی و امنیتی روبرو شدند؛ اما این به معنی عقب نشستن از مبارزه برای گرفتن خواست های خود نیست. بازنشستگان سال هاست که برای ایجاد تغییر و تحول در زندگی فلاکت بار خود، در یافته اند که راهی جز حضور در خیابان و سر دادن شعار "تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم"، ندارند. امروز ۲۶ اردیبهشت تا ساعت ها خیابان های اطراف مجلس شاهد حضور بازنشستگانی بود که هرکدام برای یافتن راهکاری برای ادامه "یکشنبه های اعتراض" از همدیگر پُرس جو می شدند.
آنچه از استقامت و پیگری بازنشستگان دریافت می شود، این است که اعتراضات و تجمع ها به رغم تفرقه افکنیِ دستجات زرد و رسمی کانون بازنشستگان و دنباله روان آنها و گسیل کردن چند برابری نیروهای امنیتی باید ادامه داشته باشد. اما آنچه که بازنشستگان بر آن واقف هستند این است که ادامه تجمع های حق طلبانه با همبستگی همه بازنشستگان و انسجام و تشکل فراگیر میسر است و اتحاد عمل بازنشستگان، راه را برای موفقیت باز خواهد کرد.

اعتراض، تجمع، تشکل مستقل حق مسلم ماست.

کارگر بازنشسته اسماعیل گرامی آزاد باید گردد.

باز نشر گروه اتحاد بازنشستگان

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: ادامه‌ی تجمع سراسری بازنشستگان در شهرهای مختلف

#سرخط: یکشنبه ۲۶ اردیبهشت، بازنشستگان و مستمری‌بگیران در شهرهای مختلفی از جمله کرج، مشهد، تهران، کرمانشاه و خرم‌آباد در اعتراض به عدم پاسخ به مطالباتشان مقابل ساختمان تامین اجتماعی شهرها دست به تجمع زدند. همسان‌سازی حقوق‌ها یکی از اصلی‌ترین مطالبات آنان است. از ابتدای سال جدید، این هشتمین بار است که بازنشستگان تامین اجتماعی به صورت سراسری و هماهنگ در شهرهای مختلف تجمع برگزار می‌کنند. در سه ماهه‌ی آخر سال گذشته نیز حداقل ۱۰ تجمع سراسری از سوی بازنشستگان و مستمری‌بگیران صورت گرفته بود. وعده و وعیده‌های مسئولان، قشون‌کشی نیروهای امنیتی مقابل دفاتر تامین اجتماعی در شهرهای مختلف و بازداشت فعالین نتوانسته است از تداوم اعتراضات آنان بکاهد. در این میان ۴۳ روز از «بازداشت موقت» اسماعیل گرامی، کارگر ۶۷ ساله‌ی بازنشسته‌ی کارخانه‌ی کارتن‌سازی نیز می‌گذرد. اما بازنشستگان در طول این مدت لحظه‌ای از مطالبه‌گری عقب ننشستند و نشان دادند که حقیقتاً به آنچه فریاد می‌زنند (فقط کف خیابون، به دست میاد حقمون) باور دارند. این تداوم، اعتماد به نفسی به بدنه‌ی بازنشستگان تزریق کرده که بازنشستگان دیگر صنوف نیز طی این مدت برای گرفتن حق خود خیابان را انتخاب کنند. در شرایطی که نه تنها اجازه‌ی فعالیت تشکل مستقل و فراگیر بازنشستگان وجود ندارد، بلکه تشکل‌های امنیتی وابسته به خانه کارگر در پی انداختن شکاف و انشقاق میان آنان است، #یکشنبه‌های_اعتراضی یکی از بروزهای پتانسیل زحتمکشان دیروز در سیاست‌ورزی رهایی‌بخش است.

#تجمع_سراسری_بازنشستگان

#فقط_کف_خیابون_بدست_میاد_حقمون

باز نشر گروه اتحاد بازنشستگان

**********

اردوی کار: دو خبر کارگری

اعتصاب کارگران کارخانه سیمان جغتای در سبزوار
امروز پنجمین روز اعتصاب ای کارگران است اما گوش شنوایی برای مطالبات کارگران نيست.

تجمع نیروهای پیمانی وزارت نفت مقابل مجلس
امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ نیروهای پیمانکاری وزارت نفت در اعتراض بە عدم تغییر وضعیت شغلی خود مقابل مجلس تجمع کردند.

**********

انجمن برق و فلز کرمانشاه: هیراد پیربداقی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد

امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه هیراد پیربداقی هنگام مراجعه به پلیس امنیت تهران بازداشت شده و برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شد. هیراد پیربداقی در روز جهانی کارگر در ۱۱ اردیبهشت همراه با تعدادی دیگر از کارگران، بازنشستگان و فعالین کارگری مقابل وزارت کار دستگیر شدند و همان شب آزاد شدند اما گوشی‌های تلفن همراه چند نفر از آنان را در پلیس امنیت نگه‌داشتند و گفته بودند که چند روز بعد برای دریافت آن‌ مراجعه نمایند.
هیراد پیربداقی امروز هنگام مراجعه به پلیس امنیت برای دریافت گوشی بازداشت می‌شود و اعلام میکنند که او را برای اجرای حکم قبلی به زندان اوین منتقل میکنند.
هیراد پیربداقی دو سال قبل به همراه چند نفر دیگر به اتهام حمایت از دستگیرشدگان هفت تپه به ۶ ماه زندان محکوم شده بود که بعدتر توسط رئیس قوه قضائیه احکام همه بازداشتی‌های مربوط به پرونده هفت تپه نقض شد. اما امروز برخلاف آن و بدون هیچ اطلاع قبلی، هیراد پیربداقی را برای اجرای همان حکمی که از قبل نقض شده بود بازداشت ‌و زندانی کردند.
هیراد پیربداقی باید فورا و بی قید و شرط آزاد گردد و به تعقیب و بازداشت فعالین سیاسی باید پایان داده شود.

٢۵ اردیبهشت۴۰۰

شبنامه: عسلویه مهم ترین منطقه آزاد صنعتی تجاری

در عسلویه قطب صنعت گاز که سپاه پاسداران در آن سلطه دارد، وضعیت کارگران اسف انگیز است. کارگران تحت پوشش قانون کار نیستند. دست مزد ها به موقع پرداخت نمی شود. در هوای شدیدا گرم و مرطوب که گاه حرارت بالای ٦۰ درجه و رطوبت بالای ۹۰ % است. اگر باران هم ببارد به دلیل گازهای معلق در هوا باران اسیدی است نه مفرح جان از امکانات تهویه و خنک کننده ی هوا خبری نیست. کارگران در خوابگاه های شبیه اردوگاه اسرا زندگی می کنند در حالی که برای آن بخشی از دست مزد شان غارت می شود. غذای شان را هم باید از کانتینرهای فروش غذا بخرند، غداهایی که کیفیف بسیار پایینی دارد و کارگران چاره ای جز خرید آن ندارند. خوابگاه و کانتینر غذا هم مثل سایر موارد به پیمان کاران سپرده شده است که در این رابطه هم مافیای واسطه ی کنترات پول زیادی به کیسه می زند. دستمزد در این جهنم گرما و رطوبت و گاز، چندان از حداقل دست مزد برای بسیاری از کارگران بیش تر نیست. تعداد کارگران پیمان کاری بیش از دو برابر کارگران رسمی و قراردادی است. شرکت های پیمان کاری متعددی در این منطقه فعال اند که با مافیای واسطه اغلب دست شان در یک کیسه است. بسیاری از این شرکت ها شرکت های دختر دخترهای سپاه هستند که به این طریق وابستگی شان مخفی نگه داشته می شود و به عنوان بخش خصوصی معرفی می شوند. اختلاف زیادی بین دست مزدهای کارگران رسمی و پیمان کاری وجود دارد. هرچند که کارگران رسمی هم با توجه به شرایط کار و منطقه دست مزد مناسبی ندارند. از بسیاری از تعطیلات رسمی محرومند و فرصت کافی برای دیدار یکبار یا دوبار در سال خانواده به آن ها داده نمی شود. مشکل دیگر کارگران پیمان کاری منطقه تغییر دائم پیمان کاران است. پیمان کاران قبلی که گاه چند ماه دست مزد کارگران را نپرداخته اند، عوض می شوند. پیمان کار جدید که با گزارش پیمان کار قبلی در چگونگی کار و فعالیت کارگران قرار گرفته معمولا کارگران فعال در زمینه ی حقوق کارگری را اخراج می کند و مسئولیتی هم در مقابل دست مزدهای عقب مانده نمی پذیرد. گاه به طور مرتب بستن قرارداد را ماه ها به عقب می اندازد و کارگران را پا در هوا نگه می دارد تا بالاخره با هر سازی که اومی زند برقصند و شرایط ناگوار پیشنهادی اش را بپذیرند.

بازنشر گروه اتحاد بازنشستگان

**********

اردوی کار: احضار محمود صالحی به دادسرا

محمود صالحی از فعالین کارگری شهر سقز به به دادسرای این شهر احضار شده است.
وی طی ابلاغیه‌ای الکترونیکی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت به شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر سقز برای دفاع از اتهام انتسابی احضار شده است.
در این ابلاغیه اعلام شده که پس از رؤیت باید ظرف ۵ روز به این شعبه مراجعه نماید.

**********

اردوی کار: کارگران هفت تپه تکذیب می کنند!

امروز یک کانال تلگرامی گمنام خبری جعلی علیه کارگران هفت تپه منتشر کرده است. در این خبر با نصب دو بنر روی دیوار ناکجاآبادی بنام هفت تپه، از زبان و با امضای "کارگران نیشکر هفت تپه" از نمایندگان مجلس و رئیسی بخاطر توجه به هفت تپه و خلع ید تشکر کرده است! از آنجا که جاعلین خبر فهمیدن امضای کارگران نیشکر هفت تپه در گلویشان گیر می کند، آنرا از طرف "جمعی از کارگران" توضیح دادند!!
ما بروشنی اعلام کردیم و اعلام میکنیم که از کسی و کسانی برای خلع ید تشکر نمی کنیم بجز کارگران هفت تپه و قدرت اتحاد و مبارزه شان. خب روشن است که خلع ید یا هر حکمی را بالاخره نهادهای حکومتی میدهند. اما برای اینکه این بشود، باید مبارزه ای و کاری شده باشد. روی هوا نمیشود. در واقع آن حکم در بالا، برسمیت شناختن اعلام حکم در پائین است. این پیروزی حاصل مبارزه ما بوده نه لطف کس یا کسانی.
کارگران هفت تپه و نمایندگان شناخته شده آنها این خبر جعلی را قویا تکذیب و سیاست ایجاد تنش توسط اسدبیگی و عواملش را محکوم می کنند. موج سواری و سو استفاده از پیروزی کارگران هفت تپه موقوف!

جمعی از کارگران هفت تپه در بخشهای مختلف

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

**********

فقط کف خیابون     بدست میاد حقمون

تجمع بازنشستگان یکشنبه های اعتراض

یکشنبه ۲٦ اردیبهشت ساعت ۱۰/۳۰

تهران: روبری مجلس

شهرستان های نزدیک به تهران اولویت با حضور در تهران است

شهرستان ها: روبروی سازمان تأمین اجتماعی

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: خبر آزادی اسماعیل گرامی

بادرود
دوستان و رفقا!

باخبر شدیم که همکارمان جناب اسماعیل گرامی از بند رها گشته و به میان خانواده و ما بازگشته است. آزادی ایشان را به جامعه کارگری و.بازنشستگان شاد باش می گویم . باشد که دیگر این بند و.زندان تکرار نگردد.

پیروزی با ماست، چون (حق) با ماست.

زحمتکشان جهان متحد شوید.

**********

اردوی کار: ادامه اعتصاب و تجمع کارگران شهرداری قروه

اعتصاب و تجمع پرسنل قراردادی شهرداری قروه در روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه در اعتراض به تبعیض در مقدار دستمزد دریافتی و عدم اجرای همسان‌سازی حقوق ها همچنان ادامه داشت.
این کارگران می گویند که “با داشتن ۲۰ الی ۲۵ سال سابقه کاری، وضعیت شغلی آنها مشخص نیست. سال ۹۸ دو بار بخشنامه‌ای در خصوص تبدیل وضعیت کارگران صادر شد که به دلیل کارشنکی کارکنان کارگزینی و امور مالی تبدیل وضعیت آنها انجام نشد. همچنین بخشنامه «همسان‌سازی حقوق و مزایای کارمندان قرارداد کار معین (مشخص) با کارمندان پیمانی» در سال جاری ابلاغ شد. پرسنل قراردادی شهرداری قروه، خواستار اجرای بی‌کم و کاست این بخشنامه هستند و می‌گویند: باید حقوق آنها به اندازه کارمندان پیمانی مجموعه‌ شهرداری افزایش یابد.

**********

"اسماعیل عبدی، آزاد باید گردد!"

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
شیراز: گردهمایی آموزگاران در برابر اداره ی کل آموزش و پرورش استان فارس، در اعتراض به پایمال شدن حقوق خود و دربند بودن کنشگران فرهنگی

**********

۲۰ اردیبهشت - اعتصاب کارگران و جوشکاران پالایشگاه بید بلند دو بهبهان

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام اردوی کار اینجا مراجعه کنید.
امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، جمعی از کارگران و جوشکاران شرکت های سازه پاد تهران و شالوده شایان که در پالایشگاه بید بلند دو بهبهان مشغول به کار هستند، در محل کار خود اعتصاب کردند.
این کارگران می‌گویند: طبق قرارداد اداره کار این شرکت ها موظف به افزایش ۳۵ درصدی حقوق آنها هستند اما مسئولین از انجام این کار امتناع می‌کنند.
به گفته آن‌ها علیرغم گذشت سه ماه از سال جدید، این شرکت ها هیچگونه قراردادی با آنها امضا نکرده و حقوق آن‌ها نیز افزایش نیافته است.
کارگران می‌گویند: حقوق ما در سال گذشته ۴ میلیون تومان بوده و شرکت ها موظف هستند که طبق قانون کار این مبلغ را تا میزان ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش دهند اما مسئولین شرکت گفته‌اند نهایتا ۵۰۰ هزار تومان به حقوق شما اضافه می‌شود.
بنابر گفته این کارگران ماموران حراست و پاسگاه بید بلند از اعتصاب و تجمع این کارگران جلوگیری می‌کنند، با وجود این آن‌ها سر کار نرفته و دست به اعتصاب زده‌اند.

**********

گردهمایی عظیم کارگران رسمی نفت، امروز دوشنبه روبروی مجلس در تهران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام گروه اتحاد بازنشستگان اینجا مراجعه کنید.
#صدای_کارگران: در بخشی از درد دل کارگران می خوانیم: ما کارگران رسمی صنعت نفت طی چند سال اخیر به اندازه کافی از مدیریت ناصحیح و غلط مسئولین کنونی وزارت نفت لطمه و آسیب دیده ایم، طی چند ماه اخیر هم سعی کردیم به روش های مختلف مشکلاتمان از جمله بی عدالتی در نحوه افزایشات عمومی ۱۴۰۰ را به گوش مسئولین برسانیم تا شاید گوش شنوایی پیدا بشود و دردی از ما دوا کنند، ولی غافل از يک ذره عمل.
لذا بنا به خرد جمعی برای یک خواسته کاملا صنفی اقدام به #تجمع_۲۰ اردیبهشت مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی خواهیم کرد تا شاید مسئولین راه دیگری غیر از راه های تاکنون رفته، برای التیام دردهای گوناگون ما و خانواده هایمان پیش رو قرار دهند. مهمتر از همه اینکه این یک تصمیم دسته جمعی و چند هزار نفری بوده و یک فرد نمی‌تواند این گردهمایی را کنسل نماید.
مطالبه گران نفت امروز دوشنبه ۲۰اردیبهشت۱۴۰۰ روبروی مجلس در تهران٬ با در دست داشتن شعارهایی خواسته ها و اعتراضاتشان را فریاد زدند:
دست درازی به صندوق نفت را خاتمه دهید.
جمعی از شاغلین رسمی دیروز و امروز صنعت نفت
برای ریا کاران هیچ چیز زیبنده تر از تظاهر به عدالت نیست!!
کارگران نفت خواستار اجرای کامل مفاد قانونی ماده ۱۰ هستند.
میزان رضایت سرمایه انسانی صنعت نفت از وزیر= صفر
تا کی شرمنده خانواده هایمان باشیم؟؟
ما خواهان اجرای عدالت در افزایشات عمومی سال ۱۴۰۰ برای کارگران رسمی صنعت نفت هستیم.
ما صدقه نمی خواهیم، حقمان را می خواهیم.
#از_حق_خود_کوتاه_نمیآییم
۴۵۴روزِ کرونایی، کشور نیمه تعطیل، مشاغل تعطیل، مدافعان تولید بدون یکروز توقف تولید مشغول فعالیت.

پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران

بازنشر گروه اتحاد بازنشستگان

اعلام حمایت از تجمع روز ۲۰ اردیبهشت کارگران و کارکنان رسمی نفت مقابل مجلس

#صدای_کارگران: آن دسته از کارگران که به دلیل حضور در محل کار و بخاطر شیفت کاری٬ امکان حضور در تجمع تهران را نداشتند با ارسال عکس و در دست داشتن پلاکاردهایی٬ از همکارانشان حمایت کردند.

**********

گزارشی از یکشنبه های اعتراضی بازنشستگان.

ارسالی به: گروه اتحاد بازنشستگان
امروز ۱۹ اردیبهشت، طبق قرار بازنشستگان روز یکشنبه های اعتراض می باشد. بازنشستگان تهران فراخوان داده بودند که ۱۹ اردیبهشت روبروی سازمان تامین اجتماعی در خیابان آزادی تجمع اعتراضی برگزار کنند. بر اساس همین فراخوان تعدادی از بازنشستگان از محلات مختلف تهران و کرج و حومه قبل از ساعت ۱۰/۳۰ دقیقه خود را به محل اعلام شده رساندند. اما در کمال تاسف با دیواری از نیروهای انتظامی و امنیتی روبرو شدند. پیش از شکل گیری تجمع، نیروهای انتظامی و امنیتی به قصد سرکوب و ممانعت از اعتراض و حق خواهی بازنشستگان، در ستون های چند نفره در مقابل سازمان تامین اجتماعی و خیابان آزادی همچون قشونی از لشکر نظامی موضع گرفته بودند. این نیروهای سرکوبگر در واقع خود را برای سرکوب کسانی مهیا کرده بودند که خواسته اشان افزایش حقوق و مستمری بازنشستگان بود. بازنشستگانی که سال هاست از ناکافی بودن سطح معیشت و بیدادگری سازمان تامین اجتماعی و نهادی رسمی حکومت به تنگ آمده اند و راهی جز اعتراض به فلاکت موجود ندارند. همچنانکه مدت هاست با اراده ای مصمم و ثابت قدم فریاد می زنند، تاحق خود نگیریم از پا نمی نشینیم. مردمی که از جور و ناحقی دولت و مسئولان معترض هستند و پناهی جز همدردان و همبستگی یاران خود ندارند و کف خیابان را برای مبارزه و بیان خواست های خود انتخاب کرده اند؛ گرچه در این مبارزه مورد بی حرمتی و ضرب و شتم و دستگیری و زندان قرار می گیرند، اما دریافته اند که اگر به این فقر و نابرابری معترض نباشند سال های باقی مانده از عمرشان باید در تنگدستی و محرومیت بیشتر سپری کنند. امروز نیروهای انتظامی و امنیتی به حمایت از دولت و سازمان تامین اجتماعی و نهاد های رسمی که مسئول فشار بر بازنشستگان هستند، با نشان دادن زور و برقِ باطوم خود، بر استمرار محرومیت بازنشستگان زحمتکش صحه گذاشتند و نشان دادند که دولت سرمایه داری بدون نهادهای انتظامی و امنیتی نمی تواند به استیلای خود ادامه دهد و فقر و فلاکت را بر زندگی زحمتکشان تداوم بخشد. جمعی از بازنشستگان با دیدن چنین صفبندی و آماده باشی از نیروهای انتظامی و امنیتی تصمیم گرفتند که خود را به مقابل مجلس برسانند و در آن جا تجمع اعتراضی برگزار کنند.
بازنشستگان بعد از ساعتی، روبروی مجلس حاضر شدند. دوتجمع دیگر از کارگران توانیر و سازمان برق و معلمان جوانی که به رغم قبولی در آزمون استخدامی، وزارت آموزش و پرورش از استخدام آنها سرباز می زند، نیز در مقابل مجلس در حال اعتراض و شعار دادن بودند. این کارگران و معلمان از شهرهای مختلف خود را به تهران رسانده بودند که صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. وزارت آموزش و پرورش در حالی از استخدام نیروهای قبول شده در آزمون امتناع می کند که اخیرا برای تکمیل کادر آموزشی ۲۵ هزار طلبه را به استخدام در آموزش و پرورش در آورده است. باز نشستگان پس از دقایقی با اصرار پلیس از روبروی مجلس دور شدند.

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

بازنشر گروه اتحاد بازنشستگان

**********

طرح مطالبات قانونی حق هر انسان ست.

کسانی که سوء استفاده و اختلاس کرده و وضعیت صندوقهای بازنشستگی را به این حال و روز انداخته اند، کسانی که هزاران میلیارد بدهی به صندوق را قلدرانه نمی پردازند و هربار با یک ترفند از شفافیت پرداخت فرار میکنند، کسانی که سالهاست حقوق قانونی بازنشستگان را نپرداخته و پس از فشارها و اعتراضات سالهای اخیر بازنشستگان، مجبور به پرداخت بخشی از حقوق آنان شده اند باید محاکمه و مجازات شوند؛ نه کسانی که مطالبات قانونی و این خلاف ها را مطرح کرده اند. اسماعیل گرامی، بازنشسته ی مطالبه گر به چه اتهامی دستگیر و زندانی شده است؟
امثال اسماعیل گرامی بایستی صدایشان شنیده شود و در اسرع وقت پاسخگوی مطالباتشان بود نه اینکه با هجوم شبانه در منزل موجب سلب آرامش خانواده شده و وی را بازداشت نمائید!
ما بازنشستگان خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط ایشان هستیم

اسماعیل گرامی آزاد باید گردد

**********

مصدومیت ۱۶ کارگر معدن زغال سنگ «تخت» البرز شرقی بر اثر واژگونی مینی بوس

در اثر واژگونی مینی بوس حامل کارگران معدن زغال سنگ تخت از واحد‌های شرکت البرز شرقی واقع در شهرستان مینودشت استان گلستان ۱۶ کارگر مصدوم شدند.
این حادثه عصر دیروز پنجشنبه در محور جاده‌ای روستای لیسه در استان گلستان برای کارگران معدن زغال سنگ «تخت «از واحدهای زیر مجموعه شرکت زغال سنگ البرز شرقی واقع در شهرستان مینودشت استان گلستان رخ داده است.
در این حادثه ۱۶ کارگر مجروح شدند که ۱۱نفرتوسط تکنسین‌های اورژانس به بیمارستان برکت این شهرستان و بقیه به بیمارستان مطهری گنبدکاووس اعزام شدند که بر اساس آخرین اخبار رسیده جراحات همگی سطحی است.
شرکت معادن زغال سنگ البرز شرقی از سه واحد مجزای استخراج بنام معدن «طرزه» با حدود ۸۰۰ کارگر، معدن «تخت» مینودشت با حدود ۳۰۰ کارگر و معدن «رامیان» با حدود ۵۰ کارگر تشکیل شده است.

**********

از توییتراسماعیل بخشی

برادران اسد بیگی پیشنهادات نجومی برای خرید من و دیگر فعالین کارگری داده بودند
«جلسه کلاب هاوس بخاطر پراگندگی گفتگو فرصت نشد از دیگر جنایات و کثافت کاری های اسدبیگی ها در هفت تپه و کشور سخن بگم از جمله پیشنهادات نجومی و وسوسه کننده برادران اسدبیگی به بنده و دیگر فعالین کارگری اما سرمان بالاست که مثل مسئولان و مدیران بانکی و دکترقلابی شرافت خود را نفروختیم.
یک برادر به من پیشنهاد بورسیه تحصیلی به هر کشور اروپایی که دوست دارم به همراه خانواده می داد و میگفت آدمش را داریم بورسیه بگیریم برات تا اون برادر که پیشنهاد مدیریت و سهامداری کارخانه رب گوجه را می‌داد. بماند بقیه پیشنهادات مالی و پست و مقام با حقوق نجومی در هفت تپه. وقتی به یک کارگر چنین رشوه هایی را پیشنهاد می‌دهند دیگر خودتان تصور کنید به آنهمه مدیربانکی و مسئولین کشوری که در پرونده هستند و نیستند چه داده اند.
کیف پر از سکه و دلار که یادتان هست اون یک فقره بود

اسماعیل بخشی در کلاپ هاوس:
- همان رئیس صدا و سیمایی که از من مستند ساخت به خاطر شعار نان، کار، ازادی و مرا تا مرز اعدام برد الان با همان شعار کاندید ریاست جمهوری شده۔
- وزیر کار دولت( ربیعی) خودش بازجوی فعالین کارگری بوده۔
- وقتی یک معلم بیست روز است نمی تواند میوه سر سفره اش ببرد( با بغض) در چنین شرایطی چطور می شود روز معلم را به معلمین تبریک گفت، یا روز کارگر را به کارگران،
- ما باید متشکل شویم۔ چنان جنبش را قوی کنیم که پا روی گلوی مسئولین بگذاریم.
-به مسئولین دل نبندید۔ نظام باید خدمتگزار مردم باشد یا مردم خدمتگزار نظام؟ کی باید به کی خدمت کند؟ ممکن است فردا همین کلاپ هاوس برای من دردسر درست کند و دوباره کنار دخترم نباشم۔

**********

فراخوان تجمع بزرگ و سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی

حقوق همه سطوح مستمری بگیران و از جمله حداقل بگیران و از کارافتادگان باید طبق تورم باشد.
اینهمه تبعیض برای چیست؟
با این حقوق های پایین تر از خط فقر ما چگونه زندگی کنیم؟
ما و خانواده هایمان حق داریم که از درمان رایگان، و بخصوص از واکسن رایگان کرونا برخوردار باشیم.
ما حق داریم تا رسیدن به مطالبات خود در خیابان باقی بمانیم و تنها کف خیابون بدست میاد حقمون

زمان تجمع: یک شنبه ۱۹ اردیبهشت ساعت ۱۰:۳۰ صبح

مکان:‌ تهران :‌ مقابل سازمان تأمین اجتماعی

شهرستانها : مقابل اداره کل تامین اجتماعی

بازنشستگان، مستمری بگیران، از کارافتادگان و بازماندگان عزیز ما همه با هم هستیم.

**********

انجمن برق و فلز کرمانشاه: احضار و بازجویی از عثمان اسماعیلی

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام انجمن برق و فلز کرمانشاه اینجا مراجعه کنید.
روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، عثمان اسماعیلی، فعال کارگری اهل سقز به پلیس امنیت این شهرستان احضار و مورد بازجویی قرار گرفت. احضار این فعال کارگری در پی “برگزاری مراسم اول ماه مه و گرفتن عکس با پلاکارد سرخ” صورت گرفته و او پس از یک ساعت و نیم بازجویی آزاد شده است. دادستانی سقز روز شنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه بنا به اظهارات پلیس امنیت، حکم احضار این فعال کارگری را صادر کرده است.

**********

شیث امانی و هوشنگ کریمی آزاد شدند

امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ شیث امانی از اعضای هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و هوشنگ کریمی ساعت ۱۲:۳۰ ظهر از بازداشت آزاد شدند. این کارگران روز گذشته و در حالیکه میخواستند در مراسم روز جهانی کارگر در شهرک صنعتی تعمیرکاران سنندج شرکت کنند توسط مأموران امنیتی دستگیر شده بودند. همچنین نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تجمع کارگران آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده بود.

**********

دستگیرشدگان تجمع روز جهانی کارگر در تهران آزاد شدند

ساعت ۱۱ شب روز شنبه یازدهم اردیبهشت دستگیرشدگان تجمع مقابل وزارت کار که نزدیک به ۳۰ نفر بودند همگی آزاد شدند.
این دستگیرشدگان که در محدوده وزارت کار توسط پلیس امنیت و بخاطر ممانعت از برگزاری تجمع روز جهانی کارگر دستگیر شده بودند در‌ محل پلیس امنیت وزرا تحت بازداشت و بازجویی قرار داشتند که حوالی ساعت ۱۱ شب همگی آزاد میشوند.
هیراد پیربداقی، عسل محمدی و سعید ملایری از جمله این دستگیرشدگان بودند.
لازم به ذکر است که به این بازداشت شدگان گفته شده است که طی هفته آینده با آنها تماس گرفته خواهد شد و احتمالاً دوباره احضار میگردند.

١۲اردیبهشت۴۰۰

**********

دستگیر شدگان اول ماه مه در سنندج و تهران

شیث امانی و هوشنگ کریمی دستگیر شدند.
امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت شیث امانی عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و نماینده سابق کارگران کارخانه نساجی کردستان و هوشنگ کریمی فعال کارگری دستگیر شدند.
امروز جمعی از کارگران سنندج که قصد داشتند در محل شهرک صنعتی تعمیرکاران سنندج مراسم گرامیداشت روز جهانی کارگر را برگزار کنند، قبل از شروع مراسم مورد حمله پلیس و‌ نیروهای امنیتی قرار گرفتند. مأمورین کارگران را مورد ضرب و شتم قرار دادند و چند نفر را دستگیر کرده‌اند که شیث امانی و هوشنگ کریمی جزء دستگیرشدگان هستند.

عسل محمدی، هیراد پیربداقی، سعید ملایری دستگیر شده‌اند
امروز و در پی فراخوان کارگران برای برگزاری تجمع روز جهانی کارگر مقابل وزارت کار، تعداد زیادی از فعالین توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند. عسل محمدی، هیراد پیربداقی و سعید‌ ملایری از جمله دستگیر شدگان هستند.

تجمع بازنشستگان و کارگران اهواز
تجمع کنندگان خواهان افزایش حقوقها به نرخ تورم ، بیمه رایگان و ادامه ی تجمعات تا رسیدن به خواسته های بحق خود سر دادن شعار: فقط کف خیابان بدست میاد حقمان ، شدند. در پایان قطع نامه ای مبنی بر مطالبات بر زمین مانده ، قرائت گردید که یکی از بندهایش آزادی فعالین زندانی بود.

**********

شورای بازنشستگان ایران: گزارش دوم: اول می ۱۴۰۰، تهران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام شورای بازنشستگان اینجا مراجعه کنید.
رویاروئی عریان و علنی تشکلهای زرد و نیروهای امنیتی در یکسو، با کارگران، و بازنشستگان در سویی دیگر!
امروزخیابان آزادی در تهران کم از صحنه نبردهای جنگی نداشت. صفی ازنیروهای نظامی ، لباس شخصی و خواهران پلیس با انواع و اقسام ابزارآلات لجستیک شامل کلت و باتوم و شوکر و اتومبیلهای ون و نفربر و بیسیم های مدرن و البته دوربینهای تخصصی عکس برداری و فیلمبرداری به جنگ دشمن آمدند!! دشمن اما همان بازنشستگان و معلمان و کارگران بودند که در جیب و کیفشان حداکثر یک قلم و یک تلفن معمولی بود و نه بیشتر.
ظرفیت تحملشان بقدری پائین بود که حتی تجمع چند نفره هم ممنوع بود، میریختند و متفرق میکردند و میبردند ولی بازهم در گوشه ای دیگر جمع ها شکل میگرفت وشعارها سروده میشد.
تجمع کنندگان در اول ماه می ، فقط نیروهای امنیتی و نظامی را در مقابل خود نمی دیدند، دارودسته خانه کارگری ها به لیدری حسن صادقی لُمپن معروف و کانونی ها از روزها قبل چنگ و دندان نشان دادند و ‌کاملا حساب شده و با اعلام تجمعی در پشت وزارت کار ( ۹ تا ۱۰) سناریوی از پیش طراحی شده ای را برپا کردند و عملا" با این زمینه سازی ، تجمع کنندگان مستقل را هدف سرکوب قرار دادند. در حقیقت اینبار دوبازوی سرکوب (سیاسی و نظامی) مستقیم و همزمان در کنارهم عمل کردند.
مگر دشمن که بود و چه میخواست؟؟؟
گرچه و در ظاهر امر، نگذاشتند که تجمع اول ماه می در تهران به روال معمول شکل بگیرد، ولی مشاهده چهره های مصمم و پر انرژی معترضان نشان از قدرتی داشت که در این سوی صف وجود دارد و اینکه:
برای ما، هر روز اول ماه می است، چرا که ۹۹ درصدیها مطالبه "معیشت و رفاه و درمان" را روی صحنه به جلو رانده اند و تا دگرگون شدن مناسبات جامعه، این صحنه ها ادامه خواهد داشت
مطالبه نان و رفاه را با باتوم پاسخ میدهید!!، منتظر بازتاب آن باشید!!

**********

شورای بازنشستگان ایران: اعمال حکومت نظامی،

مقابل وزارت کار در روز جهانی کارگر، محکوم ست‼️

امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت، زودتر از زمان فراخوان سراسری تجمع اعتراضی کارگران، معلمین ، بازنشستگان ،بیکار ماندگان در تهران که ساعت ۱۰/۳۰ بود، محدوده خیابان آزادی مقابل وزارت کار بطور کامل با هجوم نیروهای امنیتی قرق شده و تاکنون یک خانم را بازداشت واجازه برگزاری تجمع به سایر شرکت کنندگان حاضر در محل را نداده و حتی توقف جمع چند نفره را نیز بزور متفرق نموده و جمعیت حاضر در محل بناچار در اطراف و روی پل عابر پیاده ، همچنان منتظر تا شاید بر این دیوار آهنین غلبه نمایند دیواری سرکوبگرانه که ناشی از رعب حکومت در مقابل اعتراض منسجم و همگانی کسانی ست که از زندگی زیر خط فقر و سفره های خالی ، دیر زمانی ست بتنگ آمده اند. این ممانعت شدید امنیتی ها در حالی ست که خانه کارگر و ایادیش در کمال امنیت و آرامش در محل درب پشتی وزارت کار از ساعت ۹ صبح تجمع فرمایشی خود را برای خوش رقصی و تشکر از متولیان امر که صندوقهایمان را غارت نموده اند، آغاز کرده ست‼️
شرایط معیشتی و درمانی اکثریت جامعه بگونه ای وخیم ست که چیزی برای از دست دادن نداشته و ما کارگران، معلمین، پرستاران، بازنشستگان و بیکار ماندگان و غارت شدگان ،ضمن محکوم نمودن این گونه سرکوبها و لشکرکشی های گاه و بیگاه و تهدید و ارعاب تجمع کنندگان و یا فعالین و خانواده هایشان و همچنین حبس بیدلیل عبدی ها و گرامی ها که دغدغه و مطالبه ای غیر از رفاه و برابری برای خود و جامعه نداشته اند، نه تنها عقب نشینی نکرده بلکه مصمم تر از قبل ، تا گرفتن پاسخ واقعی، بگونه ای تا این پاسخ اثرش بر سفره هایمان و کل زندگی اکثریت جامعه، نمایان نشود ، لحظه ای آرام نگرفته و به هیچ وجه کوتاه نمی‌آییم !

**********

شورای بازنشستگان ایران: گزارش تجمع اول ماه مه در اصفهان

طبق فراخوان قبلی امروز شنبه ١١ اردیبهشت (روزجهانی کارگر) همزمان با شهرهای مختلف در ایران ، در شهرستان اصفهان نیز تجمع اعتراضی برپا شد. طبق ساعت مقرر ١۰:۳۰ صبح تعداد زیادی از افراد که بیشتر آنان را بازنشستگان تشکیل میدادند، بصورت دستجات جداگانه حضور یافته و منتظر شروع تجمع بودند. از آنجا که پیش از آغاز تجمع، ماشین و افراد نیروی انتظامی و تعدادی گارد ویژه از قبل حضور داشتند، بدین جهت مدتی در انتظار برای شروع و ارزیابی از شرایط و وضعیت گذشت و نزدیک های ساعت ١١ ، جمع زنان با شعار " ازبس دروغ شنیدیم، ما دیگه رای نمیدیم" مراسم را شروع کردند و دستجات پراکنده با گردآمدن در محل مقابل ساختمان تامین اجتماعی شروع به شعار دادن کردند .
برخی از شعارهای داده شده عبارت بود از :
-حقوق نصف و نیمه/ دزدی به سبک بیمه
-تامین اجتماعی/ چه اسم اشتباهی
-تامین اجتماعی، فقر و فساد، تباهی
-پول های نفت کجا رفت، به جیب زالو ها رفت
-زن و مردکارگر/ متحد وهم سنگر
-سرمایه از روز ازل نبوده، سرمایه دار حق ما را ربوده
-از فقر و از کرونا / در خطر است جان ما
- کارگر بازنشسته / چرا به غم نشسته
همچنین شعارهائی علیه دولت و صدا و سیما داده شد
در میان شعارها کارگر بازنشسته ای با فریاد ، سخنرانی کوتاهی از درد و رنج و مشکلات درمان و معیشت خود را که بسیار تاثیر گذار بود بیان کرد که در هر جمله ای با تائید و تشویق حضار پاسخ گرفت.
چند افسر نیروی انتظامی از قول مسئولین تامین اجتماعی واسطه شدند که چند نفر از افراد را به نیابت از دیگران برای مذاکره بالا ببرند که با مخالفت تجمع کنندگان مواجه شد و منصرف شدند.
تجمع کنندگان در انتها از محل اداره کل تامین اجتماعی واقع در خیابان عباس آباد تا انتهای آن که منتهی به خیابانی بزرگتر و مرکز شهر بود به فاصله کوتاهی دست به راهپیمائی همراه با شعار زدند.