افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                             جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱


زنگ اول ماه مهر: اعتصاب سراسری معلمان

در این مطلب توضیح خواهیم داد که چطور فریبکاریِ دو دولت روحانی و رئیسی در ازای مطالبات مزدی معلمان، جرقه اعتصابات سراسری را در آغازین روزهای مهرماه روشن کرد که آخرین رد اثر چنین اعتصابی در تاریخ به سال ۱۳۵۷ بازمی‌گردد. همچنین از نقش تشکل‌های مستقل، سیاستِ سرکوب سخت و نرم و در نهایت اهمیت نقش پیشتاز در پیشروی جنبش‌ها گفته‌ایم.

فصل جدید نزاع مزدی: رتبه‌بندی
روی کار آمدن دولت رئیسی همزمان شد با بنیانگذاری فصل جدیدی از سیاست‌های ریاضتی. یادمان هست که بعد از قیام آبان ۹۸ حکومت برای «جمع کردن بازنشستگان از کف خیابان» بالأخره بعد از ۱۵ سال در برابر اجرای طرح همسان‌سازی بازنشستگان آموزش و پرورش یک عقب‌نشینی موقت و تاکتیکی کرد که منجر به افزایش یکی دو میلیون تومانی حقوق آن‌ها شد. اجرای این طرح گرچه به شکل ناقص[۱] و ناپایدار، اما برای این بازنشستگان دستاورد مهمی بود. برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

**********

فراخوان‌سراسری تجمع شورای‌هماهنگی

🔹 مراکز استان‌ها: اداره کل آپ استان
🔹 شهرستان: مقابل ادارات آپ شهرستان
🔸 استان تهران و البرز: مقابل سازمان برنامه و بودجه
تاریخ: شنبه سوم مهر ، ساعت ۱۰ صبح
رتبه‌بندی‌شاغلان هشتاددرصد حقوق‌هیات‌علمی
همسان‌سازی‌بازنشستگان مبتنی ‌بر ق‌م‌خ‌ک

**********

حکم زندان، شلاق و جزای نقدی علیه «اسماعیل گرامی» ظالمانه است، آزادش کنید!

مردمی که اسماعیل گرامی را می‌شناسند، به‌خوبی می‌دانند که او یک بازنشسته و معترض به شرایط ناگوار و سخت زندگی بازنشستگان است که نتیجه و ناشی از سیاست‌های نادرست اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که رنج آن بر‌ همه‌ی مردم تحمیل شده است!
همه‌ی مردم دریافته‌اند که برای بستن دهان‌ها و واداشتن آنها به سکوت و عدم مطالبه‌ی خواسته‌های برحق، احکام ظالمانه به استناد اتهامات ساختگی و رنگ‌باخته مانند «تبلیغ علیه نظام» و یا «اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، دستگیر و محاکمه می‌شوند و ناروا به زندان و شکنجه محکوم می‌گردند. ... برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراض معلمان

زنگ ها به صدا در آمد: اول مهر با طنین فریاد اعتراضی معلمان در تجمعات سراسری و همزمان در بسیاری از شهرها آغاز شد!
معلمان شاغل و بازنشسته برای مطالبات معیشتی-زیستی خود به خیابان أمدند:
« تا رتبه‌بندی نشه، کلاسا تعطیل می‌شه!»
«گوشی و تبلت ما، حریم شخصی ما!»
«۸۰% حل نشه، کلاسا منحل می‌شه!»
«نه تسلیم، نه سازش! رتبه بدون خواهش!»
«معلم به پا خیز! برای رفع تبعیض!»

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: امیرعباس آذرم‌وند به قید وثیقه آزاد شد

دقایقی قبل امیرعباس آذرم‌وند روزنامه اقتصادی که دهم شهریور ماه بازداشت شده بود، به قید وثیقه آزاد شد. روزنامه‌نگاران مستقل ایران با تبریک آزادی امیر عباس آزرم وند عزیز و به امید رهایی تمامی فعالان و زندانیان سیاسی در بند!🌷

امیرعباس آذرم‌وند، امروز پنج شنبه - ۱ مهر ۱۴۰۰ از زندان اوین و با قید وثیقه سنگین و ظالمانه پانصد میلیونی آزاد شد. با تبریک به امیر عباس اذرم وند و خانواده و دوستان او و تمام کسانی که در مدت بازداشت او، صدای او بودند، اعلام میکنیم که تحمیل کردن وثیقه و کفالت که خود از ابزار سرکوب و اعمال فشار است باید از روند آزادی فعالین اجتماعی و سیاسی برچیده شود و همچنین تمامی فعالین دربند نیز باید آزاد شوند. پایتان را از گلوی فعالین اجتماعی و سیاسی بردارید. مردم حق دارند اعتراض کنند. پیام همکار - هفت تپه

**********

اردوی کار: پرونده‌سازی مجدد علیه سپیده قلیان

سپیده قلیان در پی افشای آزار زنان زندانی در بوشهر به «تبلیغ علیه نظام» متهم شد
سپیده قلیان، زندانی سیاسی که در مرخصی بود و به تازگی گزارشی از آزار زنان در زندان بوشهر منتشر کرد، احضاریه‌ای با شکایت ادار‌ه کل زندان‌های بوشهر دریافت کرد.
در این احضاریه که از سوی شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بوشهر صادر شده و قلیان آن را در توییترش منتشر کرده، اتهام «نشر اکاذیب رایانه‌ای» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به قلیان منسوب شده است.
این احضاریه که به تاریخ دوشنبه ۲۹ شهریور صادر شده، به قلیان پنج روز فرصت داده تا در این شعبه حضور یابد و در غیر این صورت، «جلب» خواهد شد.
قلیان روز چهارشنبه ۳۱ شهریور در حساب توییتر خود نوشت: «جمهوری اسلامی یه بار دیگه ثابت کرد که جواب دادخواهی و حقیقت، سرکوب و انتقامه.»
این فعال مدنی زندانی که اکنون در مرخصی است، اضافه کرد که زندان بوشهر۱۰ روز پیش در تماسی از او خواسته به زندان بازگردد.

**********

اردوی کار: پرداخت سه میلیون تومان علل الحساب به جای دستمزد بعد از چند ماه اعتراض کارگران

اردوی کار: پیمانکاران که بسیاری از آنها از وابستگان دستگاههای حاکمیتی هستند، در بسیاری از موارد که قدرت چانه زنی کارگران را ناچیز و کم اهمیت می دانند، علل الحساب را جایگزین حقوق کارگران می کنند. کارگران شهرداری رودبار زیتون یک نمونه از این گروهها هستند. این کارگران از یک الی دو سال پیش هر ماه بخشی از مطالباتشان را به صورت علی‌الحساب با تاخیر سه تا چهار ماهه دریافت می‌کنند.
امروز صبح پس از چندروز تجمع مبلغ سه میلیون تومان به حساب کارگران پیمانکاری واریز شده است این در حالیست شهرداری برای نیروی کار رسمی شش میلیون تومان واریز کرده است.

**********

کارگران شهرداری کوت عبدالله در اعتراض به‌ عدم پرداخت معوقات مزدی خود مقابل شورای شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از این کارگران می‌گوید: در روزهای گذشته هرچه از فرمانداری کارون پیگیری کردیم، نتیجه‌ای نگرفتیم به همین دلیل، مقابل شورای شهر آمدیم؛ چهار ماه است که بدون حقوق و بیمه به سر می‌بریم و می‌خواهیم بدانیم پاسخ مسئولان به این وضعیت ناراحت کننده چیست؟
این کارگران با تاکید بر اینکه مشکلات شهرداری به ما مربوط نمی‌شود و مدیران حقوق‌هایشان را به موقع می‌گیرند؛ می‌گویند: یک سوال از شهردار یا شورای شهر داریم؛ آیا خودشان می‌توانند چهار ماه بدون حقوق زندگی کنند؟!
به گفته این کارگران، پیگیری مشکلات از طریق استانداری خوزستان نیز ادامه دارد و تمام مقامات می‌دانند که اوضاع زندگی کارگران شهرداری کوت عبدالله چقدر سخت است اما عجیب است که کاری صورت نمی‌دهند. این کارگران حدود چهارصد نفر هستند که در دو شیفت کار می‌کنند.

**********

تهدید به اخراج کارگران پیمانکاری در پایانه نفتی خارک

کارگران پیمانکاری پایانه‌ی نفتی خارک می‌گویند نه یک روز مرخصی دارند نه خوابگاه و نه حتی غذا و با این وجود در صورت کوچکترین اعتراضی ما را تهدید می‌کنند که برایتان پرونده می‌سازیم که می‌خواهید شورش کنید و بعد اخراجتان می‌کنیم. حتی اگر اخراج نکنند تعلیق‌مان می‌کنند؛ اگر تعلیق شویم، مجبوریم مدت‌ها در اتاق بخوابیم و بعد هم التماس کنیم تا ما را به کار برگردانند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران پتروشیمی بندرامام باز هم دست به تجمع و راهپیمایی زدند!

صبح امروز ۳۰ شهریور به مانند روزهای گذشته، بالغ بر ۳۰۰ تن از کارگران معترض شرکت پتروشیمی بندر امام در اعتراض به وضعیت خود با حضور در محل این شرکت دست به راهپیمایی اعتراضی زدند. کارگران در اعتصاب هستند و خواهان انتقال به پتروشیمی به جای زیر نظر شرکت عملیات غیر صنعتی بندر ماهشهر هستند: بندر ما تو خوابه کارگرش بی جوابه!/ اینجا میام همیشه این انتقال نمی شه!

**********

اردوی کار: تجمع معلمان در چند شهر

تجمع معلمان خرم‌آباد مقابل اداره کل آموزش و‌ پرورش
روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور جمعی از معلمان استان لرستان مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان در خرم‌آباد تجمع کردند.
معلمان شاغل و بازنشسته خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی برای معلمان شاغل، اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته و تحقق دیگر خواسته‌های خود هستند. این تجمع در پی فراخوان برگزاری سراسری معلمان کشور صورت گرفته است.

تجمع معلمان کرمانشاه مقابل اداره کل آموزش و‌ پرورش
این تجمع در پی فراخوان برگزاری سراسری معلمان کشور صورت گرفته است.

معلمان معترض امروز در آبادان و مشهد هم دست به تجمع زدند

تجمع معلمان خوزستان مقابل اداره کل آموزش و‌ پرورش
معلمان شاغل و بازنشسته خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی برای معلمان شاغل، اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته و تحقق دیگر
گوشی و تبلت ما/ حریم شخصی ماست/ مشکل ما حل نشه/کلاسها تعطیل میشه/ رتبه هشتاد درصد اجرا باید گردد

تجمع اعتراضی پرسنل آموزش و پرورش ایذه
تجمع اعتراضی پرسنل آموزش و پرورش ایذه جلوی درب ورودی اداره آموزش و پرورش شهرستان ایذه برای دفاع از اجرای طرح رتبه بندی، عدم حذف طرح معلم تمام وقت و دیگر مطالباتی که دارند.
مشهد: امروز ۳۰ شهریور تجمع اعتراضی فرهنگیان مقابل آموزش و پرورش ،در پاسخ به فراخوان سراسری قبلی بمنظور اجرای فوری رتبه بندی و سایر مطالبات بر زمین مانده! رتبه بندی اجرا نشه / کلاس ها تعطیل میشه
سبزوار: امروز ۳۰ شهریور تجمع اعتراضی فرهنگیان مقابل آموزش و پرورش ،در پاسخ به فراخوان سراسری قبلی بمنظور اجرای فوری رتبه بندی و سایر مطالبات بر زمین مانده!

**********

هجدهمین روز تجمع اعتراضی کارنامه سبزها مقابل وزارت آموزش و‌ پرورش

روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که اصطلاحاً کارنامه سبز نامیده میشوند برای هجدهمین روز متوالی در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند.
جمع‌هایی از این تجمع‌کنندگان که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را نیز در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند.
این تجمع کنندگان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند. کارنامه سبزها در اعتراض به عدم تحقق‌ مطالبات‌شان از سال گذشته تاکنون تجمع‌های اعتراضی متعددی را برگزار کرده‌اند اما تاکنون به مشکلات‌شان رسیدگی نشده است.

فرهنگیان شریف، خانواده های ارجمند و دانش آموزان عزیز سراسر کشور

با درود بر اراده ی پولادین شما در راه رسیدن به خواسته ها و حقوق قانونی خود ، به آگاهی می رساند ، شورای هماهنگی با اعلام پشتیبانی از اعتراضات اخیر و قانونی همه ی فرهنگیان، دانش آموزان وخانواده ها وبه حق دانستن همه ی تجمعات، وبه خاطر بی توجهی حاکمیت به اعتراضات به حق فرهنگیان و عطف به هشدارهای قبلی، به زودی سلسله برنامه های اعتراضی را در دستور کار قرار داده و فراخوان تجمع سراسری وهماهنگی را اعلام خواهد نمود وتا رسیدن به خواسته های به حق فرهنگیان و دانش آموزان ازجمله:
اجرای نظام رتبه بندی/ اجرای نظام همسان سازی حقوق بازنشستگان /تهیه ی گوشی، سیمکارت واینترنت رایگان برای همه ی معلمان ودانش آموزان کشورباحضور درمدرسه و خودداری از رفتن به کلاس درس و تدریس درفضای مجازی وخود داری ازفعالیت درسامانه ی شاد، به یاری شما جنبش سراسری فرهنگیان را ادامه خواهیم داد.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

۲٨ شهریور ۱۴۰۰

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمعات برگزار شده روز یکشنبه ۲۸ شهریور

البرز: تجمع اعتراضی مالباختگان پروژه البرز در اعتراض به بی عدالتی و رشوه گیری قضات و سران نیروی انتظامی که کلاهبرداران را تبرئه کرده اند، در مقابل قوه قضاییه تجمع کردند
تهران: تجمع اعتراضی کارکنان بانک سپه مقابل بانک مرکزی
تهران: شانزدهمین روز تجمع اعتراضی و تحصن کارنامه سبزهای۹۹ مقابل وزارت آموزش وپرورش
اهواز: تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در خوزستان
اصفهان: تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد اصفهان
مشهد: تجمع اعتراضی معلمان مقابل آموزش و پرورش
تهران: تجمع اعتراضی مال‌باختگان مجتمع تجاری قائم در تهران: سکوت دولت شریک با کلاهبرداران!
کرمانشاه: در میدان آزادی بیش از ۱۰۰ نفر از کارکنان بانک سپه مقابل بانک سپه جنب فروشگاه ارتش ( اتکا) دست به تجمع اعتراضی زدند
اصفهان: تجمع اعتراضی جایگاه‌داران سوخت
رامهرمز: اعتراض کارگران کارخانه سیمان به اخراج ۵۰ نفر از همکارانشان

**********

اردوی کار: دو تجمع کارگری

تجمع کارگران شهرداری دهدشت مقابل فرمانداری
روز یکشنبه ۲۸ شهریور کارگران خدمات شهری شهرداری دهدشت در اعتراض به محقق نشدن وعده‌های مسوولان در وصول مطالباتشان جلوی فرمانداری کهگیلویه تجمع کردند.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی واحد اجرائیات شهرداری اهواز
کارگران اخراجی واحد اجرائیات شهرداری اهواز برای چندمین بار در ‌اعتراض به اخراج خود مقابل ساختمان شورای شهر اهواز دست به تجمع زدند. این کارگران خواستار بازگشت به کار خود هستند.

**********

حکم ظالمانه زندان، شلاق و جریمه علیه کارگر بازنشسته «اسماعیل گرامی»، ضربه بر پیکر تمامی بازنشستگان معترض!

حکم ظالمانه ۶ سال زندان به «اسماعیل گرامی» کارگر بازنشسته توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تایید گردید. علاوه بر این به شیوه ای قرون وسطایی، ۷۴ ضربه شلاق را نیز این بازنشسته باید متحمل گردد. دادگاه انقلاب شعبه ۲۴ حکم بدوی صادر نموده و دادگاه تجدید نظر شعبه ۳۶ آن حکم را عینا تایید می نماید! این در حالی است که میلیون ها بازنشسته و شاغل حداقل بگیر زحمتکش پیش از آن که به «جرم» اعتراض به شرایط فلاکتبار زیست و معیشت خود از سوی بیدادگاه ها با احکام فرمایشی به شلاق و بند کشیده شوند، پیشاپیش به مرگی تدریجی محکوم شده اند و چرخ های خردکننده این ساختار ضد انسانی استثمارگر بر مدار فقر ،محرومیت و تبعیض به گردش در می آید و زندگی زحمتکشان شاغل و بازنشستگان را به تباهی کشانده است.بازنشستگانی که حتی از ابتدایی ترین حقوق اجتماعی- اقتصادی خود مانند زندگی بی دغدغه نان (در شرایط سال ها کار کردن، کهولت و نیاز به آرامش) ، خدمات درمانی رایگان و بیمه جامع، اداره و مدیریت صندوق های بازنشستگی متعلق به خود با نمایندگان واقعی مستقل و منتخب، و ... محروم می باشند، و راهی جز اعتراض، برگزاری تجمع و سایر شیوه های آزادانه پیگیری خواست های برحق خود ندارند. «اسماعیل گرامی» کارگر فعال بازنشسته تامین اجتماعی همصدا با تمامی هم سرنوشتان، فریادگر این مطالبات برحق در تجمعات مستمر می باشد.
سیستم قضایی حاکم که اعتراض به مزدهای حداقلی چندین برابر زیر خط فقر ، گرانی، تورم، فلاکت فزاینده و ...، را با زدن اتهامات واهی و پرونده سازی امنیتی برای فعالان جرم انگاری نموده و پاسخی جز سرکوب، زندان، شلاق، و انواع آزارها را مقابل شهروندان قرار نمینهد، هرگز قادر به سد کردن مبارزات جاری جامعه و تضغیف اراده بازنشستگان نخواهد بود. ما بازنشستگان صدور این حکم غیر انسانی علیه «اسماعیل گرامی» که از بیماری جسمی نیز در زندان رنج می برد را شدیدا محکوم نموده و می کوشیم تا لغو این احکام ظالمانه و سرکوبگرانه، همچنان فریادگر مطالبات و خواست منع تعقیب و آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی فعالان و سایر زندانیان سیاسی باشیم.

اعتراض، اعتصاب، تجمع، تشکل جرم نیست، حق مسلم ماست!

اسماعیل گرامی آزاد باید گردد!

۲۸ شهریور۱۴۰۰

گروه اتحاد بازنشستگان

**********

اردوی کار: قتل سیروان نسلی پرستار خوشنام بیمارستان فجر مریوان

جسد سیروان نسلی ۳۶ ساله، کادر درمانی بیمارستان فجر مریوان در داخل اتاق کارش پیدا شده است.
وی چندی پیش، به چند نفر از اعضای خانواده و دوستان نزدیک خود گفته بود: «توسط نیروهای اداره اطلاعات به مرگ تهدید شده‌ام و اگر اتفاقی برایم رخ بدهد کار ماموران اطلاعاتی است و شاید برای انحراف افکار عمومی آن را خودکشی یا مرگ طبیعی اعلام کنند.»
یکی از همکاران سیروان نسلی که توانسته‌است جسد را مشاهده کند، گفته است که «وی از ناحیه پیشانی، سر، گرد، فک و دست‌هایش دچار شکستگی شده است و دو تا چشمش کاملاً فرو رفته‌اند».
خانواده نسلی و همکاران وی نیز در بیمارستان فجر توسط نهادهای امنیتی به شدت تهدید شده‌اند که نباید در اینباره با هیچ رسانه‌ای حرف بزنند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی فرهنگیان

«وقتی معلم نتواند انتقاد کند، نباید انتظار داشت دانش آموزان آزاد اندیش باشند»!

شنبه ۲۷شهریور کهگیلویه و بویراحمد تجمع اعتراضی فرهنگیان شهرستان دهدشت: «بحث ما اینه که چرا ما حق مون را باید با التماس بخواهیم، چرا باید التماس کنیم. خواستار اجرای رتبه بندی و همسان سازی بازنشستگان هستیم.»

کرج: امروز شنبه ۲۷ شهریور همچون همکاران در سایر شهرستانها ، تجمع اعتراضی فرهنگیان در مقابل اداره ی کل آموزش و پرورش البرز در اعتراض به دریافتی کم، نابرابری و اجرا نشدن رتبه بندی آموزگاران برپا شد!

تجمع معلمان بازنشسته و شاغل مقابل اداره آموزش و پرورش کرمانشاه.

**********

اردوی کار: «مافیای استخدام مشکل اصلی ماست»!

روز چهارشنبه ۲۴ شهریور کارنامه سبزها برای دوازدهمین روز متوالی، در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت استخدامی و شغلی خود، در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند. شماری از کارنامه سبزها پیگیرانه با تحصن شبانه چندین شبانه روز را نیز در همان محل سپری کرده‌اند.

**********

رای صادر شده علیه خانم فرزانه زیلابی باید لغو شود!

بر اساس اخبار منتشر شده، خانم فرزاته زیلابی وکیل شجاع و آگاه کارگران هفت تپه، محکوم به یک سال حبس تغزیری و ... شده است.
خانم زیلابی افتخار کارگران هفت تپه و کل کشور است و این حکم صادر شده علیه ایشان که به علت دفاعش از کارگران هفت تپه و وکالت داوطلبانه در پرونده های قضایی همکاران بوده، تنها و تنها نشان دهنده این است که دستگاه فاسد قضایی از کارگران و مدافعان کارگران انتقام میکشد و میخواهد ما را به سکوت بکشاند.
دستگاه فاسد قضایی بعد از دو سال هنوز رای صادر شده علیه بزرگترین اختلاس کننده ارزی در تاریخ مملکت را اعلام نمیکند زیرا دادستان فاسد کل کشور با آنها همدست است. اما در عوض برای وکیلی که از کارگران دفاع کرده است حکم زندان صادر کرده است.
ما به دستگاه قضایی اعلام میکنیم که حکم صادر شده باید فورا و بدون قید و شرط لغو شود و در عوض دزدان و فاسدانی چون اسدبیگی باید محاکمه شوند. تمامی مسئولین حکومتی که در اختلاس و فساد با اسدبیگی همراه بوده اند باید محاکمه شوند.
مجرم انان هستند که دستور میدهند که مردم را به گلوله ببندند و سرکوب کنند. مجرم آنها هستند که فقر و فلاکت را به ما تحمیل کرده اند. مجرم سیستمی است که کارگر و فعالین حامی کارگر را سرکوب میکند.
کارگران، فعالین کارگری و وکلای باشرفی که مدافع حقوق ما بوده اند باعث افتخار تاریخ بشریت هستند. حکم صادر شده علیه خانم فرزانه زیلابی، وکیل باشرف، شجاع و توانمند کارگران هفت تپه باید فورا لغو شود.

جمعی از کارگران هفت تپه از بخشهای مختلف- دوشنبه - ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

انتشار: کانال مستقل کارگران هفت تپه

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارنامه سبزها شبها نیز از اعتراض و تحصن کوتاه نمی آیند!

تحصن شبانه کارنامه سبزها مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش همانند روز ادامه دارد‌.
جمع زیادی از کارنامه سبزها که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند، تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را نیز در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند.
«کارنامه سبز می میره ذلت نمی پذیره» : دهمین روز تجمع اعتراضی کارنامه سبزها مقابل وزارت آموزش و‌ پرورش!
روز دوشنبه ۲۲ شهریور قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که اصطلاحاً کارنامه سبز نامیده میشوند برای دهمین روز متوالی در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند.
جمع‌هایی از این تجمع‌کنندگان که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را نیز در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند.
این تجمع کنندگان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند.
کارنامه سبزها در اعتراض به عدم تحقق‌ مطالبات‌شان از سال گذشته تاکنون تجمع‌های اعتراضی متعددی را برگزار کرده‌اند اما تاکنون به مشکلات‌شان رسیدگی نشده است.

**********

صدای اعتراض کارگران شهرداریهای کشور همچنان بلند است

«تجمع کارگران پیمانی شهرداری آبادان، منطقه آزاد اروند به‌دلیل پرداخت نشدن حقوق و وضعیت بد معیشتی روز شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۴۰۰، کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری شاغل در مناطق ۱، ۲ و ۳ آبادان و منطقه آزاد اروند همزمان مقابل ساختمان شهرداری مرکزی و دفتر شورای شهر آبادان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
کارگران فضای سبز شهرداری آبادان؛ پس از هر بار پیگیری، فقط حقوق‌های عقب‌افتاده یک ماه خود را دریافت می‌کنند.
به گفته کارگران معترض، مسئولان شهرداری هر بار فقط یک ماه از حقوق‌های عقب افتاده آنها را آن هم به صورت پایه حقوق به حساب کارگران واریز می‌کنند. آنها می‌گویند پرداخت این حقوق بدون محاسبه اضافه‌کاری و سایر مزایا پرداخت می‌شود.»
وضعیت بسیار نامساعد کارگران شهرداریهای سراسر کشور که درچنگ شرکتهای پیمانکاری واسطه ای اسیرند به اعتراض سراسری این کارگران در سالهای اخیر تبدیل شده است.
زندگی کارگرانی که کارشان مستقیماً به بهداشت و خدمات عمومی شهر مربوط است، اینچنین دستخوش نابسامانی و تنگناهای اقتصادی و عدم امنیت شغلی ست.
نگرانی و دغدغه این بخش از کارگران با این شرایط معیشتی، نشانه بی توجهی و کم اهمیت دادن مسئولین در برآوردن نیازهای عمومی خدمات شهری است.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: نهمین روز تجمع اعتراضی کارنامه سبزها مقابل وزارت آموزش و‌ پرورش

روز یکشنبه ۲۱ شهریور قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که اصطلاحاً کارنامه سبز نامیده میشوند برای نهمین روز متوالی در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند.
عده ای از این تجمع‌کنندگان که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند تحصن‌های شبانه نیز دارند و طول شب را نیز در همان محل مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند. این تجمع کنندگان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند.
کارنامه سبزها در اعتراض به عدم تحقق‌ مطالبات‌شان از سال گذشته تاکنون تجمع‌های اعتراضی متعددی را برگزار کرده‌اند اما تاکنون به مشکلات‌شان رسیدگی نشده است.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع و راهپیمایی اعتراضی کارکنان پتروشیمی بندر امام

خواهان برگشت از عملیات غیر صنعتی به پتروشیمی بندر هستیم.
کارکنان پتروشیمی بندر که سال گذشته پس از کش و قوس‌های فراوان زیر نظر شرکت عملیات غیر صنعتی بندر ماهشهر قرار گرفتند، امروز شنبه ۲۰ شهریور بار دیگر در اعتراض به این موضوع دست به تجمع اعتراضی و راهپیمایی زدند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران شهرداری آبادان

هم برای معوقات خود، به اعتراضات سایر همکاران در مناطق دیگر پیوستند!

کارگران پیمانی فضای سبز شهرداری مناطق یک، دو و سه آبادان و منطقه آزاد اروند همزمان روز شنبه ۲۰ شهریور مقابل ساختمان شهرداری مرکزی و دفتر شورای شهر آبادان تجمع اعتراضی برگزار کردند.
مسئولان شهری پس از هر بار پیگیری کارگران فضای سبز شهرداری آبادان؛ یک ماه از معوقات مزدی آن‌ها را آنهم به صورت پایه حقوق به حساب کارگران واریز می‌کنند و بدین صورت کارگران را همیشه منتظر مزدشان نگه می دارند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: اخبار اعتراضات معلمان

"بدون رتبه بندی/ مدرسه بی مدرسه"!
تجمع اعتراضی معلمان در شیراز همزمان با تهران و اهواز امروز برگزار شد.

شورای بازنشستگان ایران: اهواز: روز شنبه ۲۰ شهریور ماه تجمع اعتراضی معلمان
علاوه بر تهران و شیراز معلمان اهوازی نیز امروز در اعتراض به عدم تحقق مطالبات‌شان ، خواهان اجرای رتبه‌بندی و رسیدگی به وضعیت نامناسب معیشتی و کاری خود شدند و بدین منظور مقابل اداره آموزش و‌ پرورش این شهر دست به تجمع زدند.

تجمعات اعتراضی همزمان معلمان در مقابل وزارت و ادارت آموزش و پرورش!
امروز شنبه ۲۰ شهریور معلمان در شهرهای تهران، اهواز و شیراز مقابل آموزش و پرورش دست به تجمع زدند. دور جدید اعتراضات معلمان با خواست رتبه بندی بر مبنای هشتاد درصد حقوق هیات علمی و رسیدگی به شرایط ناگوار معیشت، طی روزهای گذشته تاکنون ادامه دارد.

مشکل ما حل نشه مدرسه تعطیل میشه!
شنبه ۲۰ شهریور تجمع امروز معلمان تهران و تاکید بر پیگیری حقوق مسلم خود!

**********

پیمانکاران شهرداری عدم پرداخت مزدهای معوقه و حق بیمه کارگران را عادی سازی می کنند!

کارگران خدمات و فضای سبز شهرداری هویزه خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت حق بیمه و مطالبات معوقه حقوقی خود در محوطه شهرداری تجمع و خواهان رسیدگی مسئولان مربوطه شدند. این در حالی است که این وضعیت در مورد قریب به اتفاق کارگران شهرداری دیگر مناطق نیز اعمال گردیده و به روندی عادی از سوی پیمانکاران شهرداری تبدیل شده است. در مقابل اعتراضات و تجمعات کارگران شهرداری ها نیز همچنان روزانه جریان دارد. معیشت و زندگی خانوارهای کارگری بدون حقوق و بیمه و سایر مطالبات، جهنمی است که کارگران شهرداری به آن تن نمی دهند.

**********

بند زنان زندانی در زندان مرکزی بوشهر جایی است نزدیک به آخر دنیا

روایت سپیده قلیان از وضعیت زندانیان زن «بند نسوان» زندان مرکزی بوشهر

سال گذشته و هنگامی که به این زندان تبعید شدم، می‌دانستم که با جهنمی فراموش‌شده مواجه خواهم شد،اما سبعیت جاری در این زندان حتی در خیالاتم هم نمی‌گنجید. زنان زندانی این بند به جرم زن بودن و زندانی بودن تحت وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها و ضدانسانی‌ترین شرایط ممکن نگهداری می‌شوند. هر طور که می‌توانستم و به هر جا که می‌شناختم از وحشت و توحش این زندان نوشتم و گفتم؛ شبیه ایستادن در میان چهاردیوار از جنس سنگ و فریاد زدن، اما این‌بار می‌خواهم رو به کسانی از رنج‌های زنان زندانی در بوشهر حرف بزنم که گوشی برای شنیدن دارند، جانشان از ظلم به لب آمده و در مقابل خشونت بی‌تفاوت نیستند. این گزارش (با اسامی مستعار)، صحنه‌هایی کوتاه از شرایطی است که زنان زندانی بوشهر در آن زیست می‌کنند.
یک: زهرا زن افغانستانی با فرزندش از دست طالبان و مرگ گریخته و حالا در مراسم تدفين نمادينی که زندان‌بانان ترتیب داده‌اند، در هواخوری زندان مركزی بوشهر ایستاده است. از ديد زندان‌بانان احمد که در آغوش مادر راهی زندان شده، حرام‌زاده است. کودکِ زهرا در هواخوری بند نسوان، به دستور مسئول اندزرگاه كفن‌پيچ شده؛ تنها برای اینكه احمد بترسد و شب زودتر بخوابد زهرا بهت زده است و به محض درآوردن فرزندش از كفن به سويش حمله می‌كند، پسر را كتك مي‌زند و می‌گويد خودم ادبش مي‌كنم. لطفا شما كاری با او نداشته باشيد.
دو: مسئول بند تشخیص داده که پوشیدن لباس زیر باید اجباری باشد. مائده امتناع می‌کند و نمی‌خواهد روز و شب سوتین تنش باشد. مددكار فعلی بند برای تنبیه او همه زنان زندانی را مجبور به تحویل لباس زیرشان می‌کند. او زنان زندانی را فاحشه‌های شهر خطاب می‌کند و تهدید می‌کند که اگر لباس‌های زیرشان را تحویل ندهند، آنها را به زور از تنشان درمی‌آورد. در صف آمار و در مقابل چشمان وحشت‌زده‌ی سایر زنان زندانی لباس‌های مائده را (تنها به جرم درنیاوردن لباس زیر) پاره کردند. تاوان امتناع مائده همچنان ادامه داشت. در صف آمار همه را مجبور کردند، لباس‌های زیر را در آورند و سوتین و شورت را در كیسه زباله‌ای كه در دست مددكار بود بگذارند. بعد از آن روز هفته‌ها پوشیدن لباس زیر ممنوع شد، حتی در زمان عادت ماهیانه.
سه: حمام رفتن زندانیان در زندان بوشهر ساعت‌های مشخصی دارد. سحر خارج از ساعت مقرر حمام كرده و حالا به همین جرم باید در وسط هواخوری به دست مسئول بند «پاک شود». مسئول بند سحر را در هواخوری لخت می‌كند، با همكاری مدد كار بند با شیر و آب معدنی غسل می‌دهد و بقیه‌ی زندانیان را وادار می‌كنند كه صحنه را تماشا كنند و او را هو كنند. اگر کسی نگاهش را بدزدد از حق تلفن محروم خواهد شد. ده‌ها چشم، خشمگین و حیرت‌زده به تن عریان و لرزان زن خیره شده‌ایم. هر کدام فکر می‌کنیم چقدر تنها و بی‌پناهیم.
چهار: قانون حجاب اجباری برای زنان زندانی بوشهر، در سطحی فراتر از آنچه‌که در برخی زندان‌ها مرسوم است، اجرا می‌شود. چادر و پوشش کامل در صف آمار و راهرو و هواخوری اجباری‌ است. زن زندانی در هر جایی جز تخت خواب باید حجاب داشته باشد
پنج: آمنه از بازداشتگاه برمی‌گردد. چند باری است باوجود تمام‌شدن مراحل تحقيق و بازجويي به مراكز تحقيق منتقل مي‌شود اما نه براي سوال و جواب. او را با هماهنگی مسئول بند برای ارائه خدمات جنسی به ماموران تحویل می‌دهند. اینجا با هماهنگی مسئول بند خيلی كارها انجام می‌شود، مثل فرستادن زنانی که از طرف خانواده حمایت مالی نمی‌شوند، نزد زندانی‌های مرد بند مالی و صيغه موقت آنها.
اين فقط پنج مورد از ٢٠ موردی است كه تاكنون در رابطه با بند نسوان زندان بوشهر، کتبی و شفاهی به مسئولان اعلام کرده‌ام و پاسخی جز سکوت گورستانی نگرفته‌ام. هرکسی هم که اعتراض کند، تشدید شکنجه‌ها کَمینش را می‌کشد؛ تهديد به معاینه‌ی آلت تناسلی در برابر تمام پرنسل و زندانی‌ها، ضرب و شتم زندانی، قرنطینه‌ی زندانی، آوردن گارد و شكنجه و تعرض، قطعی تلفن، ملاقات و لغو مرخصی در سیاه‌چال بوشهر هرگونه سرپیچی و سرکشی از اوامر خشن و غیرانسانی اداره‌کنندگان زندان برابر است با مچاله‌شدن بیشتر و بیشتر در این برزخ که نه صدایی به بیرون دارد و نه چهره‌ای.
#حقیقت_زندان
از: همراه کارگران
نقاشی: سودابه اردوان

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: کارنامه سبزها جمعه را هم تعطیل نکردند!

امروز جمعه ۱۹ شهریور ساعت۱۰:۲۰صبح جمعی از قبول شدگان آزمون معلمی موسوم به کارنامه سبز در مقابل وزارت آموزش و پرورش برای چندمین روز متوالی با شعارهای زیر دست به تجمع اعتراضی زدند:
نه مجلس نه دولت نیستن به فکر ملت/ مسول بی کفایت عامل خوار و خفت/ تا حقمو نگیرم از اینجا نمیرم

کارنامه سبزها در ششمین روز تجمع
کارنامه سبزها در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش واقع در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند. کارنامه سبزها نفرات اول تا سوم پذیرفته شده آزمون استخدامی ماده ۲۸ هستند که به گفته این شهروندان آموزش و پرورش علیرغم کمبود نیروی شدید، از جذب آن‌ها سرباز زده و همچنان از نیروهای بازنشسته استفاده می کند.

**********

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارگران پروژه‌ای نفت مقابل مجلس

روز چهارشنبه ۱۷ شهریور جمعی از کارگران پروژه‌ای نفت همزمان با هشتاد و‌ یکمین روز از اعتصاب سراسری خود مقابل مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند.
کارگران پروژه‌ای نفت از روز ۲۹ خردادماه وارد اعتصاب سراسری شده‌اند و خواهان افزایش دستمزد بر مبنای لیست پیشنهادی کارگران، تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت، حذف شرکت‌های پیمانکاری، بهبود وضعیت محیط کار و خوابگاه‌ها و دیگر خواسته‌های خود هستند.
کارگران پروژه‌ای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در ادامه اعتصاب سراسری خود چندین تجمع و مجمع عمومی در شهرهای مختلف برگزار کرده‌اند و اینبار جمعی از آنان مقابل مجلس دست به تجمع زدند.
تاکنون حدود ۳۰ شرکت پیمانکاری حاضر به قبول خواسته‌های کارگران شده‌اند و ضمن افزایش دستمزد و تغییر نوبت کاری با جوشکاران و فیترها قرارداد منعقد‌ کرده‌اند. اما هنوز بخش بیشتر کارگران پروژه‌ای در اعتصاب هستند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: خوزستان تجمع اعتراضی کارگران مخابرات روستایی

«اداره کل حیا کن حق ما را ادا کن»
کارگران امروز دراعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایای خود و نادیده گرفته شدن مطالبات‌شان مقابل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

**********

اردوی کار: ادامه بازجویی در عین اعلام وثیقه برای امیر عباس آذرم وند

براساس یک گزارش موثق باوجود تعیین وثیقه، #امیرعباس_آذرم_وند هنوز زیر بازجویی است و به خانواده‌اش هم گفته اند که فعلا نیایند.
امروز در ششمین روز بازداشت امیرعباس آذرم‌وند، پدرش به شعبه دو بازپرسی دادسرای اوین مراجعه کرده و از قاضی پرونده درخواست پایین آوردن وثیقه سنگین پانصد میلیونی را که به هیچ عنوان از عهده تامینش برنمی‌آیند کرده که این درخواست با مخالفت رد شده و از او خواسته‌اند دیگر مراجعه نکند. همچنین به اتهام اولیه امیرعباس که تبلیغ علیه نظام بود اتهامات دیگری نیز اضافه شده است. صدور چنین مقدار سنگین وثیقه‌ای شکنجه ای مضاعف هم برای امیرعباس و هم برای خانواده و رفقای اوست.

**********

شورای بازنشستگان ایران: تجمع اعتراضی فرهنگیان ورامین در مقابل شهرداری ورامین در اعتراض به پایمال شدن اموالشان.

واگذاری زمین برای ساخت مسکن توسط مسئولان نادیده گرفته میشود. چرا؟؟؟؟
بیش از ۲۵ سال است به معلمان و فرهنگیان زمین واگذار کردند و با وعده های دروغین و فریب، هر بار اقدام به کاهش متراژ زمین های واگذاری به بهانه های مختلف کردند.
تمام مسئولین شهر از این زمین ها بهره برده و تعاونی مسکن فرهنگیان، با همدستی مقامات شهر اقدام به زمین خواری از معلمینی کردند که اندوخته اندکشان را به امید صاحب خانه شدن در این راه هزینه کردند. به جای تامین مسکن رایگان برای همه؛ مافیای زمینخوار دست در دست تعاونیهای مسکن یکه تازی میکند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: سومین روز اعتراض کارنامه سبزها

تهران: سومین روز پی در پی گردهمایی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش (کارنامه سبز ها) در برابر وزارت آموزش و پرورش، در اعتراض به استخدام نشدن

**********

اردوی کار: تجمع تعدادی از مربیان پیش دبستانی شهرستان ایذه مقابل استانداری خوزستان در اهواز

امروز یکشنبه ۱۴ شهریورماه تعدادی از مربیان پیش دبستانی ایذه برای پیگیری بازگشت به کار خود مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
این مربیان می گویند: سال ۹۷ از طریق اداره کل آموزش و پرورش و طی ابلاغیه‌ای در مدارس دولتی مشغول بکار شدیم و ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان از جیب خودمان بابت بیمه پرداخت می‌کردیم.
به گفته آن‌ها در سال ۹۹ و با روی کار آمدن رئیس جدید اداره آموزش و پرورش ایذه تمامی مربیان بیکار شده و بعد از گذشت یکسال و طی کردن مراحل قانونی و تجمعات پی در پی و حتی حضور در وزارت آموزش و پرورش منبع مشکل در شهرستان ایذه عنوان شد.

**********

تداوم اعتراض کارگران خدمات شهری شهرداری میاندوآب در استان آذربایجان غربی

اعتراضات کارگران خدمات شهری میاندوآب در استان آذربایجان غربی در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق‌هایشان مقابل ساختمان شهرداری وارد هشتمین روز خود شده است. شش ماه حقوق و مزایای این کارگران پرداخت نشده است

**********

تجمع اعتراضی فرهنگیان

گروه اتحاد بازنشستگان: «معلم بیدار است از تبعیض بیزار است»!

امروز یکشنبه ۱۴ شهریور فرهنگیان با تجمع در مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه به عدم اجرای رتبه‌بندی، تاخیر در اعمال فوق العاده ویژه ، سطح نازل حقوق و تبعیض بین حقوق ها، اعتراض کردند.
جمع اعتراضی معلمان مقابل مجلس با فریاد: معلم داد بزن حقتو فریاد بزن!/ حقوق ما سه میلیون خط فقر ده میلیون!/ صدا و سیما کجاست حقق ما رو هواست!/ تا حق خود نگیریم جای دیگر نمی رویم!/ ریاست سازمان حق ما را ادا کن!/ خواسته معلم اجرای حکم دیوان!

**********

اردوی کار: دومین روز تجمع اعتراضی کارنامه سبزها مقابل وزارت آموزش و‌ پرورش

روز یکشنبه ۱۴ شهریور جمع زیادی از قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که اصطلاحاً کارنامه سبز نامیده میشوند در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند. این تجمع کنندگان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی پرسنل شهرداری خرمشهر

خرمشهر محروم، کارگران خرمشهری محرومتر!
تجمع اعتراضی پرسنل شهرداری خرمشهر درب فرمانداری شهرستان در خصوص عدم دریافت ۶ ماه حقوق معوقه. پرسنل شهرداری خرمشهر، از حقوق ماه های سال ۱۴۰۰ تاکنون دریافتی نداشتند و از مبلغ حقوق خود نیز بی خبرند.

**********

حاضر به عقد قرارداد با پیمانکار نیستیم

حدود ۷۰ کارگر خدماتی قرارداد پیمانی شهرداری قروه در استان کردستان خواستار حذف شرکت پیمانکار و عقد قرارداد مستقیم با شهرداری شدند. آن‌ها مدعی‌اند که در نتیجه حضور پیمانکار مطالباتشان به صورت حداقلی پرداخت می‌شود و این موضوع آن‌ها را در شرایط بد مالی قرار داده است. با وجود آنکه مدیریت شهرداری قروه با سرپرستی اداره می‌شود اما ما کارگران خواستار رفع تبعیض با عقد قرارداد مستقیم با شهرداری هستیم که یک خواسته قانونی است./ایلنا

پانوشت:
عقد قراردادهای مستقیم و حذف پیمانکاران یکی از مطالبات محوری کارگران بخش خصوصی ست.
رویکرد خصوصی سازی با برون سپاری فعالیتها به پیمانکاران ریز و درشتی که عمدتا ارتباط رانتی و معامله گرانه با کارفرمای اصلی دارند، زندگی حقوق بگیران را به ورطه نابودی کشانده است. شدیدترین درجه استثمار، بالاترین بیحقوقی در روابط کار و عدم امنیت شغلی توسط سیستم پیمانکاری و محول کردن فعالیتها به بازار آزاد صورت میگیرد.

شورای بازنشستگان ایران

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: پنجمین روز متوالی اعتراض کارگران شهرداری امیدیه

ماهها مزدهای پرداخت نشده و حق بیمه، کارگران شهرداری شهرها را در خیابان نگه داشته است!چهارشنبه ۱۰ شهریور۱۴۰۰
پنجمین روز متوالی اعتراض کارگران شهرداری امیدیه.
کارگران شهرداری امیدیه بار دیگر مقابل ساختمان استانداری خوزستان ، تجمع اعتراضی برگزار کردند. حتی بدون یک روز حقوق نمی توان زندگی کرد، اما پیمانکاران زالو صفت و متولیان نسبت به عدم پرداخت ماهها مزد کارگران پاسخگو نیستند.

**********

تجمع نیروهای پروژه ای شهرستان ایذه مقابل درب فرمانداری.

جمعی از جوانان صنعتی ایذه که حدود سه ماه دست به اعتصاب زدند درب فرمانداری شهرستان جمع شدند و خواستار پیگیری حق و حقوق شان از طرف مسئولین شهرستان شدند.
خواست کارگران معترض «حذف پیمان‌کاران، برقراری برابری مزدی، بالا رفتن سطح دستمزدها، تامین امنیت شغلی، و برخورداری از حق تشکل‌یابی» است.

**********

«انگار که ما وجود نداریم»!

چهارمین روز تجمع اعتراضی کارگران شهرداری «امیدیه»سه شنبه ۹ شهریور۱۴۰۰
چهارمین روز تجمع پرسنل شهرداری امیدیه درب فرمانداری در اعتراض به حضور نیافتن اعضای شورای شهر امیدیه در جلسات شورا و بلاتکلیف ماندن حقوق پرسنل زحمتکش شهرداری.

**********

برای چندمین روز متوالی:

۶ ماه حقوق عقب افتاده کارگران شهرداری میاندوآب را به خیابان کشاند!

**********

بیش از یکسال مزد و بیمه کارگران شهرداری «بستان» نیز پرداخت نشده است

همزمان با کارگران شهرداری های اهواز، امیدیه و میاندوآب: بیش از یکسال مزد و بیمه کارگران شهرداری «بستان» نیز پرداخت نشده است!
کارگران شهرداری بستان در اعتراض به حقوق و بیمه عقب مانده و مشکلات به وجود آمده ناشی از آن دست به تجمع زدند.
کارگران شهرداری بستان بیش از یکسال است که حقوق و بیمه خود را دریافت نکرده اند همچنین ۳ سال نیز بیمه اشان معوقه مانده است! حتی تصور یک روز بی درآمدی خانوارهای کارگری با هزینه های کمرشکن و نیازهای ضروری زندگی، فلاکتبار است چه رسد به عدم پرداخت بیش از یکسال حقوق! یکشنبه ۷ شهریور۱۴۰۰

**********

"معلم داد بزن حقتو فریاد بزن": تجمع اعتراضی فرهنگیان در مقابل دیوان عدالت اداری کشور!

امروز شنبه ۶ شهریورماه، فرهنگیان در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان دیوان عدالت اداری در تهران تجمع برگزار کردند.
در پی واریز حقوق مردادماه معلمان، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان از آنها کسر شده است و فرهنگیان با سر دادن شعارهایی چون؛ معلم داد بزن، حقت را فریاد بزن، خواستار پاسخگویی مسئولان به مشکلات و مطالباتشان شدند.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراضات کارگران شهرداری ادامه دارد!

تجمع کارگران شهرداری امیدیه خوزستان
امروز شماری از کارگران شهرداری مقابل ساختمان فرمانداری، دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران شهرداری شهرهای خوزستان ماه ها با مزدهای معوقه و بیمه های پرداخت نشده از سوی پیمانکاران مواجه اند. تجمعات، اعتراضات و راهپیمایی خیابانی مکرر آنان هنوز ادامه دارد. فریاد اعتراض کارگران بدون مزدی که شرمنده خانواده شده اند!!
اعتراض کارگر شهرداری «امیدیه» که توانایی پرداخت هزینه درمان فرزندش را ندارد.
یکی از کارگران شهرداری امیدیه در تجمع امروز مقابل ساختمان فرمانداری این شهر، با نشان دادن بدن فرزند بیمارش گفت؛ از ابتدای امسال حقوقی دریافت نکرده و توانایی پرداخت هزینه درمان فرزندش را ندارد.

**********

سپیده قلیان درباره احضارش به زندان: به زندان اوین نمی روم

چند روزیست که از طریق پیامک متوجه شدم پرونده‌ مربوط به اعتراضات هفت‌تپه به شعبه ۱۱ اجرای احکام ارسال شده است. من حالا به بستن ساک، خداحافظی با جان‌های خسته‌ام و رفتن به زندان فکر می‌کنم. اینجا اما چند کلام با مسئولین و مسببین این حکم حرف دارم:
هرگز نفهمیدم چرا و چطور پرونده از اهواز به تهران ارسال شد؟ چرا به جای رسیدگی به شکایت‌مان از شکنجه‌گاه اطلاعات خوزستان و تخته کردن درب آن خراب شده، ما را شبانه و به سیاق آنچه که در فیلم‌های مافیایی نشان می‌دهند، به تهران منتقل کردید؟! با انتقال ما به تهران روی چه چیزی خط کشیدید؟! زادگاه من دزفول است و ساکن خوزستانم. خوزستانِ جنگ و سیل و مصیبت. خوزستان نفت و خون!
پنج سال حبس قطعی برای یک پرونده، مرا به این وا داشت که بگویم: شما مرا بازداشت و مصیبت دادید. دیگر چرا به تهران منتقل کردید؟! از بودن من در سپیدار چرا هراس دارید؟! خون من از خون مکیه ‌و صهبا و زهرا رنگین‌تر نیست. چرا جای پاک کردن گه و کثافت‌تان در زندان‌ها، زندان مرا عوض کردید؟!
من زاده و ساکن خوزستان‌ام و پایم را به زندان اوین نخواهم گذاشت. بنابر آیین‌نامه‌ی خودتان موظف هستید مرا به سپیدار منتقل کنید. من به زندان سپیدار خواهم رفت ‌و شما هم موظف هستید پاسخگوی ستم سیاهی باشید که در آن زندان حاکم است.
خانواده‌ام جان و مالِ سفر هفته‌ای به تهران را ندارند. هفته‌ای ۱۷ ساعت طی کردن مسیر ناممکن است. از همین رو اگر به زندان اوین منتقل شوم به هیچ عنوان داخل بند نخواهم رفت و درب دفتر ریاست نسوان خواهم ماند تا به مطالبه‌ی بر حق‌ام برسم. شما ظالمانه گرفتید و شکنجه کردید و حبس بریدید. این چه ستمی‌ست که من حتی حق ندارم در سرزمینی که شاهد رنج‌هایش بوده‌ام محبوس باشم.

**********

عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است!

مردم را فورا واکسینه کنید!
اکنون ایران به یمن وجود حاکمیتی غیر مسئول و ناکارآمد به قتلگاهی تبدیل شده است که طبق آمار رسمی روزانه بیش از ٧٠٠ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می دهند. کشتاری با چنین وسعت تنها بخش کوچکی از مصیبت های وارد شده بر خانواده ها و شهروندانی است که به سوگ عزیزان خود می نشینند. این کشتار کرونایی شهروندان در کنار ده ها معضل دیگر از جمله کمبود دارو و مراکز درمان، ضعف مالی بیماران و عدم توانایی خرید داروها، هزینه بالای تست کرونا و سی تی اسکن، گرانی ویزیت پزشکان بویژه مراکز درمانی خصوصی و ... مهم تر از آن اعمال تبعیض و شکاف طبقاتی در درمان و بهداشت و امر واکسیناسیون مردم محروم، نشان دهنده ابعاد دیگر سیاست های حاکم می باشد. ... برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

**********

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی پزشکان و پرستاران بیمارستان روحانی بابل

روز دوشنبه اول شهریور، پزشکان و پرستاران بیمارستان روحانی بابل مقابل درب بیمارستان به دلیل پرداخت نشدن معوقات حقوق ماهیانه تجمع کردند.

**********

وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست.

محاکمه فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت تپه را محکوم می‌کنیم

مردم آزاده ایران!
چنانکه می دانید شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به استناد اتهاماتی بی اساس فرزانه زیلابی را به دادگاه فراخوانده است.خانم زیلایی در مردادماه ۱۴۰۰ برای دومین باراست که محاکمه می گردد. پنجم مرداد در شعبه ۱۱۳و .-۳۱ مرداد به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «عضویت در گروههای معاند» و «توهین به رهبری» اتهاماتی است که قوه قضایی سالهای طولانی برای خفه کردن صدای حق خواهی معترضان، مطالبه گران و کنشگران به کار بسته اند‌‌. ما حصل این اتهامات خفه کردن صدای اعتراض به فقر و بیکاری، بهره کشی، زورگویی، فساد، غارتگری و نقض آشکار حقوق شهروندی و استقلال رای وکیل می باشد. وارد کردن این اتهامات به فرزانه زیلابی با هدف هر چه دشوارتر کردن پیگیری حقوقی حق خواهی کارگران و انتقام جویی از کارگران نیشکر هفت تپه صورت می گیرد.
ما اعلام می کنیم که وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست. اتهامات دستگاه قضایی به فرزانه زیلابی را اتهامی نخ نما و بی پایه می دانیم و همراه با کارگران هفت تپه حمایت خود را از این وکیل مردمی اعلام می داریم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

سندیکای کارگران شرکت واحد تهران ‌وحومه

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

گروه اتحاد بازنشستگان

اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

اتحاد بازنشستگان

سه شنبه دوم شهریور ۱۴۰۰