افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


اخبار کارگری                                                                                                                             یکشنبه ۲٩ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲


عسل محمدی و هیراد پیربداقی ممنوع‌الملاقات و ممنوع‌التماس شده‌اند

عسل محمدی و هیراد پیربداقی از فعالین کارگری زندانی از دوشنبه هفته پیش تاکنون ممنوع‌الملاقات و ممنوع‌التماس شده‌اند.
این زوج زندانی مطابق قانون می‌بایست حق تماس و ملاقات مستمر با همدیگر را داشته باشند اما این حق مسلم هم از آنها سلب شده است.
عسل محمدی و هیراد پیربداقی از فعالین کارگری هستند که تاکنون چندین بار بخاطر دفاع از حقوق کارگران بازداشت و زندانی شده‌اند.

***********

اعتصاب و تجمع کارگران سایت ۳ شرکت صنعتی کروز

شرکت صنایع تولیدی کروز اصلی‌ترین شرکت تأمین‌کننده قطعات برای صنعت خودرو ایران (نظیر دسته فرمان، قطعات برقی، کاتالیست، ضبط خودرو) است و حدود ۱۲ هزار نفر به طور مستقیم در آن کار می کنند.
امروز شنبه ۲۸ آبان‌ماه ۱۴۰۱، کارگران سایت ۳ شرکت کروز مجدداً دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران که روز پنجشنبه ۲۶ آبان نیز تجمع برگزار کردند نسبت به عدم رسیدگی به مشکلاتشان اعتراض ند. یکی از موارد نارضایتی این کارگران، اعتراض به لغو کلیه شیفت‌های اضافه‌کاری روز جمعه است.
کارگران شرکت کروز همچنین نسبت به سطح پایین دستمزدهای خود اعتراض دارند و خواستار رسیدگی به خواسته‌هایشان هستند.

***********

حمله ماموران امنیتی به منزل محمود صالحی

شامگاه جمعه ۲۷ آبان ماموران امنیتی به منزل شخصی محمود صالحی فعال کارگری اهل سقز با ده‌ها موتور سیکلت یگان ویژه حمله کردند و با تخریب شیشه‌های درب ورودی منزل می‌خواستند به زور وارد منزل شوند. اما خوشبختانه موفق نشدند، بعد از یک ساعت مانور و ایجاد رعب و وحشت و شکستن شیشه همسایه‌ها و تخریب یک ماشین محل را ترک کردند. قابل ذکر است که یکی از ماموران کُرد بوده و به نیروهای دیگر دستور می‌داد که این منزل محمود صالحی است آن را تخریب کنید. شایان ذکر است که در این حادثه سر و صورت عروس محمود صالحی هانا توحیدی در حین شیر دادن به نوزاد ۳ ماهه خود زخمی شده است.

***********

گروه اتحاد بازنشستکان: تحاد کارگران رمز مبارزه میدانی است!

اتحادعمل کارگران صنایع، گارگران رشته های مختلف خدماتی و کارگران کشاورزی نقطه عطف بسیار مهمی در جنبش طبقۀ کارگر است و نقش تعیین کننده ای در پیشبرد و تکامل اعتراضات و جنبش اعتراضی در سراسر ایران خواهد بود. ما از هرگونه تلاش برای تشکل یابی و مشارکت در اعتراضات حق طلبانه مردم زحمتکش حمایت می کنیم و پیشبرد این مبارزه را از وظایف خود می دانیم.
در تداوم خیزش های اعتراضی سال های قبل، اکنون قریب به دوماه است که بی وقفه جنبش عظیمی در میان زنان، جوانان (به ویژه دانشجویان و دانش آموزان)، معلمان، کارگران ، بازنشستگان و همه محرومان و زحمتکشان جامعه، با قدرت و صلابت به پیش می رود. گستردگی و عمق یابی این جنبش با طرح شعارهای سیاسی از همان روز نخست در فریاد توده های معترض تجلی یافته و بنیان های حاکمیت سیاسی را نشانه رفته است. مردم معترض در این روزهایی که در عرصه خیابان حضور دارند به رغم سرکوب عریان نیروهای انتظامی و امنیتی، همچنان مصمم به تداوم مبارزه هستند و خواب را از چشمان سرکوبگران گرفته اند.
کارنامه ننگین دولت ها، مسئولان و ارگان های مدافع رژیم چیزی جز فساد، دزدی، گرانی، بیکاری، تشدید فقر، بی خانمانی، زندان، شکنجه، اعدام و کشتار نبوده است. فقر و نابرابری برای مردم زحمتکش و رفاه، آسایش، تجمل و ثروت اندوزی برای سرمایه داران حاکم و وابستگان به حکومت بوده است. کارگران و زحمتکشان هیچ سهمی از ثروت های اجتماعی نداشته اند. در تمام دوران حیات جمهوری اسلامی، مزدهای حقیقی یعنی قدرت خرید واقعی کارگران کاهش یافته و اکنون چند برابر زیر خط فقر است. که این نیز به اندازه زنده ماندن برای ادامه استثمار بوده است. البته میلیون ها بیکار و جویای کار از آن هم محروم بوده اند. اعتراض و نفرت و خشم بر افروخته شده در جنبش اخیر پاسخ ظلم و ستم و استثمار بی حد مرزی است که در تمام این سال ها سایه سنگین خود را بی وقفه بر زندگی کارگران و زحمتکشان گسترانده است.
مردم بر این امر واقف شده اند که وقتی سیاست و برنامه های اقتصادی دولت و حکومت هیچ روزنۀ امیدی برایشان باقی نگذاشته و علیه منافع مردم زحمتکش عمل می کند، باید در مقابلش بایستند و با مبارزه با این رژیم، در تغییر سرنوشت خود تلاش کنند.
بی تفاوت نبودن نسبت به عملکرد دولت ها در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اولین قدم در راه مشارکت در تغییر سرنوشت خود و جامعه است. اما این کافی نیست. برای یک تحول اساسی در جامعه، باید روش های متناسب با آن تحول تدارک دیده شود. هیچ حکومتی با این حجم از تخلف و فساد،خودکامگی و دروغگویی و این همه نیرو و وسایل سرکوب به سادگی مجبور به عقب نشینی از قدرت سیاسی نشده است. تنها مبارزۀ سازمان یافته، با اهداف روشن و با تدارک می تواند حاکمیت را به عقب بنشاند و زمینه را برای اینکه خود مردم زحمتکش سرنوشت خویش را در دست گیرند فراهم سازد.
در جامعه ای که ساختار سیاسی و اقتصادی آن به ضد منافع مردم است و خواست های اکثریت عظیم مردم سرکوب گردیده و از هیچ گونه آزادی سیاسی و مدنی برخوردار نیستند، این توده عظیم از پتانسیل توفنده ای برخوردارند که هیچ حکومت سرکوبگری قادر به مهار آن نمی باشد. اما آنچه واقعیت دارد، این است که این پتانسیل توفنده باید به قدرت سازمان یافته و بالفعل تبدیل شود. تبدیل شدن به یک قطب قوی و کارآمد نیز تنها با اتحاد نیروهای تحت ستم کارگر و زحمتکش و زنان و جوانان میسر است.
اکنون این اتحاد، حداقل از نظر مشارکت در عمل و بیان اعتراضات میدانی تا حدودی بوجود آمده و بخش های مختلف جامعه با اعتماد به هم سرنوشتان خود به فراخوان های مختلف که از سوی برخی هسته ها و محافل پیشرو صادر می شود پاسخ مثبت می دهند و بطور عملی در صحنه مبارزه حضور می یابند.
اما در سطح کل جامعه و برای قوت یابی بیشتر جنبش در حال و آینده نقش و جایگاه طبقه کارگر در این اعتراضات از اهمیت بالائی برخوردار است. طبقه کارگر به عنوان وسیع ترین و مهم ترین بخش جامعه که از قدرت توقف تولید و بستن شریان های اقتصادی حاکمیت سرمایه داران برخوردار است، با شناخت از جایگاه اقتصادی و اعمال اراده سیاسی خود، قادر خواهد بود، روند مبارزه علیه حاکمیت سرمایه داران را به نفع طبقه و اقشار محروم جامعه تغییر دهد. موقعیت تولیدی کارگران به ویژه در مراکز کلیدی اقتصادی بدون شک می توانند با یک فرمان و توقف تولید، سیستم اقتصادی و سیاسی سرمایه داری جمهوری اسلامی را به مخاطره انداخته و با اتحاد کارگران رشته های مختلف و دیگر زحمتکشان و ستمدیدگان تحول دموکراتیک انقلابی جامعه و تغییر سرنوشت خود را تسریع نمایند.

۲۶ آبان ۱۴۰۱

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

گروه اتحاد بازنشستکان

***********

‏کارگران ذوب‌آهن اصفهان برای دومین روز دست به اعتصاب زدند

کارگران شرکت ذوب‌آهن اصفهان از بخش‌های مختلف شرکت در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان برای دومین روز متوالی دست به اعتصاب زده و در محوطه این شرکت تجمع کرده‌اند.
این اعتصاب مطابق فراخوان قبلی صورت پذیرفته و کارگران خواستار تحقق مطالباتشان شده‌اند. از جمله افزایش دستمزدها و اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل.

***********

‏کارگران ذوب‌آهن اصفهان دست به اعتصاب زدند

امروز سه‌شنبه ۲۴ آبان‌ماه ۱۴۰۱، کارگران شرکت ذوب‌آهن اصفهان از بخش‌های مختلف شرکت در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب زده و در محوطه این شرکت تجمع کرده‌اند.
این اعتصاب مطابق فراخوان از پیش اعلام شده کارگران صورت گرفته است.
لازم به ذکر است که کارگران بخش کک‌سازی شرکت روزهای ۱۷ و ۱۸ آبان دست به اعتصاب و اعتراض زده بودند و مدیران شرکت با اعلام وجود وضعیت بد مالی شرکت به خواسته‌های کارگران بی‌اعتنایی کردند.
امروز مدیریت شرکت برای ممانعت از اعتصاب کارگران اقدام به واریز مبلغ یک میلیون تومان به حساب آنها نموده است. اما کارگران خواستار تحقق مطالباتشان از جمله افزایش دستمزدها، اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل و دیگر خواسته‌هایشان هستند.

***********

اعتصاب کارگران آب معدنی داماش وارد دومین روز شد

کارگران آب معدنی داماش در استان گیلان از روز دوشنبه در اعتراض به پرداخت نشدن ۳ ماه دستمزد ،‌ اعتصاب کرده‌اند. کارگران اعتصابی به ایلنا گفته اند که « از زمانی که مدیریت آب معدنی داماش از بانک ملی به بخش خصوصی واگذار شد، مطالبات مزدی‌شان همچون گذشته با تاخیر پرداخت می‌شود و پرداخت حق بیمه کارگران نیز با مشکل روبرو است.»

***********

اعتصاب کارگران سیتی‌سنتر اصفهان ‏

امروز سه‌شنبه ۲۴ آبان‌ماه ۱۴۰۱، کارگران مجتمع سیتی‌سنتر اصفهان در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب زده و در محوطه این مجتمع تجمع اعتراضی برگزار کردند.

***********

‏گروه اتحاد بازنشستگان: شروع اعتصابات گسترده در ده‌ها شهر در سالگرد "آبان خونین"

عکس‌ها، گزارش‌ها ویدئوهای منتشره در روز سه‌شنبه ۲۴ آبان نشان می‌دهند شمار زیادی از کسبه و اصناف به رغم تهدید‌های امنیتی، به فراخوان‌های اعتصاب و اعتراض در سالگرد "آبان خونین" پاسخ مثبت داده و مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.
بنا بر گزارش‌ها بازاریان و کسبه در مناطق کردنشین شهرهای سنندج، مریوان، سقز، بانه، دیوان‌دره، مهاباد، بوکان، اشنویه، پیرانشهر، کامیاران و سردشت‌ اعتصاب کرده‌اند. در هفته‌های پیش نیز بازاریان و کسبه کردستان به دفعات دست به اعتصاب زده و از باز کردن مغازه‌هایشان خودداری کرده بودند. شمار زیادی از کسبه و اصناف در تهران نیز در این روز مغازه‌هایشان را بستند.
بنا بر ویدئوهای منتشره فروشندگان در بازار بزرگ، بازار چراغ برق، بازار منوچهری، باغ سپهسالار، پاساژ علاءالدین، کسبه ستارخان، صنف پارچه مبلی دروازه شمیران، کسبه تهرانپارس و کسبه پل چوبی، دست به اعتصاب زدند.
در بازار بزرگ تهران شماری از کسبه فریاد "مرگ بر دیکتاتور"، "بی‌شرف، بی‌شرف"،

***********

‏پایان اعتصاب غذای لیلا حسین‌زاده در پی رفع ممنوعیت تماس و ملاقات

لیلا حسین‌زاده، فعال صنفی دانشجویی دانشگاه تهران طی تماس با خانواده، از پایان دادن به اعتصاب غذای خود در پی رفع ممنوعیت تماس و ملاقاتش خبر داد.
این فعال دانشجویی که در حال حاضر در زندان عادل آباد شیراز تحت بازداشت است، هفته گذشته در پی اعتراض به پوشیدن چادر در بازدید اسحاق ابراهیمی، رئیس سازمان زندان‌های استان فارس، از بند زنان زندان عادل‌آباد و درگیری لفظی با وی ممنوع‌التماس و ممنوع‌الملاقات شد. این دانشجو در اعتراض به این رویه‌ی زندان، علی‌رغم ابتلا به بیماری خودایمنی و تشدید علائم آن در پی بازداشت طولانی مدت، اقدام به اعتصاب غذای تر کرد که منجر به افزایش ضربان قلب و کرختی پاهای او منجر شد.
با پذیرفتن شرط لغو ممنوعیت تماس و ملاقات برای لیلا حسین‌زاده از سوی مسئولین زندان، این دانشجو به اعتصاب غذای خود پایان داد.

***********

بیانیه جمعی از زنان زندانی اوین در اعتراض به وضعیت لیلا حسین‌زاده ‏

خبرهای نگران کننده از شرایط جسمانی لیلا حسین زاده قطع تماس تلفنی با خانواده و تداوم حبس در زندان عادل آباد شیراز و اعلام اعتصاب غذای او مایه نگرانی ما در زندان اوین شده است. گمان نمی‌بریم که تارک قوه قضائیه، سازمان زندانها و نهادهای امنیتی جایی برای کلمه ننگ دیگری داشته باشد. طبق اسناد و مدارک پزشکی و حتی پزشکی قانونی وابسته به جمهوری اسلامی، رای بر عدم تحمل حبس ليلا حسین‌زاده داده شده و جان او در خطر است.
لیلای عزیزمان، صدای مقاومت تو از زندان عاد‌ل‌آباد به گوشمان رسید. همان طور که فریاد «دیگه تمومه ماجرا» از دهانت از سردر دانشگاه به گوش‌ها رسیده بود. صدای تو شنیده شده و همراه ماست. صدای تو که صدای اعتراض در تهران، خوزستان، کردستان و صدای زن و مرد بلوچ است. تو درست گفته‌ای که مرزی بین مقاومت در بیرون و داخل زندان وجود ندارد. از تو که خواهرانگی و مبارزه‌ات، مقاومت و جسارتت برای ما تداعی شکست قدرتی است که خشونتش تمام شدنی نیست، تقاضا داریم به اعتصاب غذای خود پایان دهی چرا که برای پیروزی، خیابان، دانشگاه و مردم به تن و جان سالم تو نیاز دارد.
نرگس محمدی - عالیه مطلب‌زاده - سپیده قلیان - هستی امیری - نیلوفر بیانی - گلاره عباسی - عسل محمدی - زهرا زهتابچی - ملیحه جعفری - فاطمه مثنی - سپیده کاشانی - فریبا اسدی

***********

‏شورای بازنشستگان ایران: ممنوع ‌التماسی و اعلام اعتصاب غذای تر از سوی لیلا حسین‌زاده

لیلا حسین‌زاده در تاریخ ۱۶ آبان از قاعده‌ی حجاب اجباری در ملاقات با پدرش امتناع کرده و در پی آن ممنوع‌التماس شده و در اعتراض به این وضعیت اقدام به اعتصاب غذای تر کرده است.
وی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته‌ی انسان‌شناسی دانشگاه تهران است که در تاریخ ۲۹ مردادماه در درب منزل خود با ضرب و شتم دستگیر و پس از دو روز به اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شد. بازجویی‌های وی در بازداشتگاه آگاهی نیروی انتظامی (سروش) انجام شده و پس از یک هفته به بند قرنطینه‌ی زندان عادل‌آباد شیراز منتقل شد. با این‌که در لحظه‌ی دستگیری حکم بازداشت ۱-۷ روز جهت انجام تحقیقات به او نشان دادند، اما به بند مواد مخدر زندان عادل‌آباد منتقل شده و پس از حدود یک ماه قرار بازداشت موقت به وی ابلاغ شد.
پزشکی قانونی به دلیل ابتلای حسین‌زاده به بیماری خودایمنی گوارشی(کرون) یک بار در سال ۹۹ و بار دیگر در سال ۱۴۰۰ حکم عدم تحمل حبس برای وی صادر کرده و تأکید کرده که زندان عوارض بیماری او را تشدید کرده و جانش را در معرض خطر جدی قرار خواهد داد. بااین‌حال او ۷۷ روز است که با وجود اتمام روند بازجویی و انجام تحقیقات همچنان در زندان نگهداری می‌شود و قرار بازداشت وی بار دیگر در تاریخ ۱۴ آبان تمدید شده است. این در حالی است که پیشتر در جریان بازداشت سال گذشته، دادسرا برای وی قرار وثیقه یک و نیم میلیاردی صادر کرده بود.
همچنین در این مدت غیر از خانواده حق تماس با هیچ‌کس حتی وکیلش را نداشته و عوارض بیماری این دانشجو(چشمی، پوستی، مفصلی) تشدید شده؛ به‌طوری که چشمانش تار شده است. به همین دلیل درخواست اعزام به بیمارستان جهت رسیدگی پزشکی داده که نه‌تنها از سوی مسئولین زندان بی‌جواب مانده است، بلکه از تاریخ ۱۶ آبان در اقدامی ناعادلانه وی را ممنوع‌التماس کرده و حق تماس با خانواده را نیز از او سلب کرده‌اند. اکنون خانواده‌ اش نیز از حال او بی‌خبرند.
گفتنی است لیلا حسین‌زاده در پی امتناع از قاعده‌ی ملاقات حجاب اجباری با پدرش از تاریخ ۱۶ آبان ماه در اعتصاب غذای تر به سر می‌برد. تمدید خودسرانه‌ی قرار بازداشت موقت علیرغم اتمام تحقیقات، نگهداری متهم در زندان برخلاف حکم پزشکی قانونی و سلب حق تماس از زندانی غیرقانونی است. بی‌شک تبعات هرگونه تشدید بیماری لیلا حسین‌زاده در بی‌خبری مطلق خانواده از او به‌عهده‌ی بازپرس شعبه‌ی ۱۴ و مسئولین قوه قضائیه است.

***********

‏کارگران شهرداری گرگان خواستار پرداخت حقوق معوقه و امنیت شغلی شدند

مطالبات معوقه کارگران خدمات شهری گرگان روی هم انباشته شده اما شهرداری و پیمانکار حاضر به پاسخگویی به کارگران نیستند. برخی مطالبات معوقه کارگران عبارتند از: مابه‌التفاوت حق مسکن سال ۹۹، حق مسکن و سنوات سال ۱۴۰۰ و حق مسکن سال جاری. این کارگران به واسطه یک شرکت پیمانکار و با قرارداد موقت برای شهرداری گرگان کار می‌کنند. کارگران گفته‌اند پیمانکار علاوه بر این، از هر بهانه‌ای برای تحمیل کار بدون مزد و نپرداختن بخشی از دستمزد آن‌ها استفاده می‌کند.
کارگران همچنین گفته‌اند: «گاهی آماده باش می‌دهند؛ مثلا می‌گویند ۵ بعد از ظهر تا ۸ پای کار باشید و ۸ بعدازظهر تا ۴ صبح هم شیفتِ اصلی‌مان است. اما برای این آماده‌باش‌ها پولی نمی‌دهند. در واقع اگر اینها را روی هم بگذاریم، ماهی چیزی حدود ۳ تا ۴ روز به صورت رایگان برای پیمانکار کار می‌کنیم.»
پیمانکار برای کسر حقوق کارگران هم بهانه‌هایی پیدا می‌کند: «گاهی به این بهانه که مثلا بخشی از خیابان را درست جارو نکرده‌ایم، برگه اخطار می‌دهند و حقوق آن روز را قطع می‌کنند و برای آن روز غیبت رد می‌کنند. درصورتیکه ما کم‌کاری نمی‌کنیم و ممکن است به‌دلیلِ تاریک بودنِ آن فضا بخشی از کار از دستمان در رفته باشد. بارها گفته‌ایم اخطار بدهید بعد اگرخواستید حقوق کم کنید، اما ظالمانه با ما رفتار می‌کنند.»
کارگران شهرداری گرگان گفته‌اند شورای شهر و شهردار گرگان تمام اعتراضات آن‌ها را اینچنین پاسخ گفته‌اند: «شما کارگر پیمانکار هستید و این مسائل به ما ربطی ندارد».
خواست حذف پیمانکاران و امنیت شغلی از طریق قرارداد مستقیم به شهرداری خواست مشترک همه کارگران شهرداری است که در ازای کار سخت و طاقت فرسا دستمزد کمی می‌گیرند و هر لحظه در معرض اخراج قرار دارند.

***********

‏بیانیه جمعی از اعضای نظام پزشکی کشور برای آغاز اعتصاب سراسری

«صدای رسای اعتراض و دادخواهی مردم در سراسر ایران به گوش اعضای نظام پزشکی نیز رسیده و ما همبستگی خود با مردم عزیز ایران را اعلام می داریم. ضمن تشکر از تمامی هم صنفان و دیگر اصناف پیشرو در اعتصابات در حمایت از آنان از تمام اعضای خدمتگذار نظام پزشکی، تمام محصلین در حوزه پزشکی و درمانی در تمام مقاطع تحصیلی و آموزشی و تخصصی، تمام شاغلین در مراکز آموزشی و درمانی خصوصی و دولتی دعوت می کنیم سکوت خود را شکسته و از سه شنبه دهم آبان ماه ۱۴۰۱ تا اطلاع ثانوی اعتصاب خود را آغاز نمایند و جز در موارد اورژانس از پذیرش بیماران و مراجعه کنندکان خودداری کنند. به علاوه مطابق اصل ۲٧ قانون اساسی چهارشنبه یازدهم آبان ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۱ صبح در برابر نظام پزشکی های حوزه ی خدمت خود در سراسر کشور به تحصن و تجمع مسالمت آمیز بپردازند.

شرح مطالبات ما:
- پایان یافتن سرکوب شدید و خشونت علیه مردم، کادر درمان و دانشجویان
- آزادی فوری و بی قید و شرط تمام بازداشت شده گان حوادث اخیر
- رفع انواع تهدیدها علیه اعضای نظام پزشکی و آحاد مردم مطالبه گر
- رفع محدودیت های اعمال شده علیه دانشجویان علوم پزشکی های سراسر کشور
-عدم ورود نیروهای امنیتی به مراکز درمانی و تکرار نشدن سواستفاده از امکانات تامین سلامت جهت اهداف نظامی همچون استخدام آمبولانس ها برای حمل نیروهای سرکوب
- الزام محفوظ ماندن اطلاعات بیماران در مراکز درمانی و عدم ورود واجبار نیروهای امنیتی به اظهار محتویات پرونده ها یا تغییر آن
- احترام به حق استقلال پزشکی قانونی در بیان حقایق
- تامین امنیت پرسنل درمانی و دانشجویان علوم پزشکی در محیط کار، دانشگاهها، بیمارستان ها و درمانگاهها و خوابگاه ها در برابر اجبار نیروهای امنیتی
- عدم تکرار مجدد هیچکدام از موارد فوق از سوی نهادها و سازمان های ذی ربط
در راستای حفظ اتحاد وهمبستگی در مسیر اعتصاب تا پایان احقاق حقوق مذکور و تحقق این مهم از مردم شریف ایران خواهشمندیم جز موارد اورژانسی به مراکز درمانی مراجعه نفرمایند.»

***********

‏گزارش ششم از پارس جنوبی

اعتصابات و چرای به نتیجه نرسیدن

درآبان‌ماه گروهی از همکاران پروژه‌ای ما تحت عنوان صنعت‌گران نفت و گاز در همبستگی با مبارزات مردمی از کمپینی برای اعتصاب سراسری در حوزه نفت و گاز خبر دادند که استارت این اعتصاب از هفتم آبان‌ماه به صورت تخلیه سراسری کارگاه ها اعلام گردید.
با توجه به فراخوان اعلام شده اعتصاب در روز مشخص گردیده صورت نگرفت که می‌خواهیم علل آن را با شما در میان بگذاریم.
همان‌طور که در گزارشات قبلی بیان شد کارگران منطقه به دو دسته‌ی پروژه‌ای و رسمی تقسیم بندی می‌شوند و تاکنون همه‌ی اعتصابات منطقه از سوی کارگران پروژه‌ای بوده است.
کارگران پروژه‌ای در مهرماه امسال اعتصابی انجام دادند که با توجه به عدم همکاری نیروهای رسمی منطقه دو روز بیشتر دوام نداشت. یکی از مهمترین علل آن عدم همکاری نیروهای رسمی ( بهره‌برداری و تعمیرات) در منطقه می‌باشد.
از آغاز اعتصاب مهرماه تاکنون حدود ۳۰۰ نفراز کارگران پروژه ای بازداشت گردیدند که با وثیقه ( فیش حقوقی، سند ملکی و پول نقد) تعدادی از کارگران آزاد شدند. ولی در بلک‌لیست قرار گرفتن و امکان ادامه فعالیت در منطقه برای آنان وجود ندارد.
یکی از عللی که کمپین آبان‌ماه تا هم‌اکنون به نتیجه نرسید همین مورد بلک‌لیست شدن کارگران بوده است و ترس از دست دادن کار عامل بازدارنده در این کمپین می‌باشد.
از علل دیگر نیز جو امنیتی فوق‌العاده در منطقه می‌باشد به نحوی که عوامل لباس شخصی به صورت علنی و مشخص در کارگاه رفت و آمد دارند و هر چند روز یک‌بار کارگری را که در اعتصاب مهرماه حضور داشته و یا نداشته را بازداشت می‌کنند و با ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران آن‌ها را از ادامه اعتصابات باز می‌دارند.
بیشترین مدت اعتصاب در سال گذشته و کمپین بیست ده بوده است که بیش از دوماه به طول انجامید. با توجه به اینکه کارگران این منطقه از اقشار کم درآمد و ضعیف می باشند از نظر مالی در شرایط بدی قرار گرفتند و توانایی کمپین برای مدت طولانی را ندارند.
اعلام اعتصاب در شرایط کنونی بیشتر تابع احساسات بوده است چون هیچ‌گونه سازماندهی و ساختاری برای حمایت از کارگر در منطقه وجود ندارد. برای مثال تعدادی از کارگران بازدداشتی به دلیل عدم تامین وثیقه هنوز در زندان به سر می‌برند. یا حال که از کار بیکار شده‌اند فریادشان به‌جایی نمی‌رسد و از سوی هیچ نهادی نیز در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است.

زن زندگی آزادی

نهم آبانماه هزار و چهارصد و یک

پارس جنوبی - عسلویه

***********

‏ «سوسن رازان» روز گذشته بازداشت شد

در ادامه‌ی روند بازداشت مدافعین حقوق‌زنان در شهرهای کردستان، شامگاه ۷ آبان سوسن رازانی، از فعالین شناخته شده زنان و کارگری در سنندج بازداشت شد.

***********

‏ بیانیه جمعی از زندانیان زندان اوین

در پی اعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی، اینک جنبش اعتراضی مردم ایران وارد مرحله جدیدی شده است. امروز دانش آموزان، معلمان، کارگران، دانشجویان و اساتید دانشگاه دوشادوش سایر اقشار اجتماعی در حال خلق صحنه‌های درخشانی از مبارزه برای تحقق آزادی و برابری هستند. در این بین پیشروی، زنان با شعار "زن، زندگی، آزادی" بنیان‌های ساختار موجود را با چالش جدی روبرو کرده است. این همه نشان از آن دارد که جنبش مترقی مردم ایران از مشروطه تا کنون وارد مرحله جدیدی شده است و تا تحقق آرمان‌ها و حق خود، سر ایستادن ندارد.
بدون تردید این اعتراضات ناشی از اعمال سیاست‌هایی است که بیش از چهار دهه شرایطی نابرابر و غیرانسانی را بر مردم تحمیل کرده است. از طرفی تبعیض طبقاتی/جنسیتی/اتنیکی/مذهبی و نفی آزادی‌های اجتماعی را به طور مداوم تئوریزه و عملیاتی می‌کنند که فقر، بیکاری، شکاف طبقاتی/ فرودستی زنان/ نادیده گرفته شدن حقوق اقوام و اقلیت‌ها/ سلب آزادی بیان و تحمیل سبک زندگی از پیامدهای این سیاست‌ها است.
از طرفی دیگر، هر شیوه‌ای از تشکل‌یابی را به عنوان یگانه گزاره منطقی دگرگونی این نظم مسلط، از اساس نهی و سرکوب می‌کنند. در چنین شرایطی، سرکوب زندانیان و به خاک و خون کشیده شدن آنان در «شنبه سیاه اوین» نشان داد که حکومت حتی از پژواک صدای اعتراض مردم در زندان نیز هراسان است. تا جایی که با به میدان آوردن تمام قوای سرکوبگر خود ( نیروهای یگان ویژه، گارد زندان، نیروهای لباس شخصی و کارمندان مسلح شده‌ی زندان) و با بکارگیری بیشترین ادوات سرکوب ( باتوم، شوکر، گاز اشک‌آور، گلوله‌ی ساچمه‌ای و گلوله‌ی جنگی) به مقابله با زندانیان روی می‌آورد.
اگر چه یک سوی صحنه، تصویر قلع و قمع زندانی بی‌دفاع بندهای ۷ و ۸ طی ساعات متمادی تا بامداد روز یک شنبه بود اما آن سوی دیگر، ایستادگی آنان را نشان می‌دهد که همراهی سایر بندها و سرکوب متعاقب آنها را به دنبال داشت.
رسانه‌های حاکمیتی قصد دارند همچون گذشته با سناریوسازی افکار عمومی را منحرف کنند تا جویِ خون اوین را به درگیری بین زندانیان جرائم مالی و سرقت منتسب کنند و با برجسته سازی عباراتی نظیر زندانیان اراذل و اوباش، سرکوب زندانیان را توجیه کنند. اما پر واضح است که اراذل و اوباش، همان سلب مالکیت شدگان و مطرودین ساختار طبقاتی جامعه هستند. دستگاه پروپاگاندای حکومت هرگز نمی‌تواند با گفتمان ارعاب و برچسب از زیر بار مسئولیت سرکوب خونین زندانیان شانه خالی کند.
در حالی که بیش از یک هفته از سرکوب خون‌بار زندانیان می‌گذرد، همچنان آمار دقیقی از جانباختگان و مجروحان در دست نیست. بنا بر اطلاع، تعداد زیادی از مجروحان هیچگونه دسترسی به درمان مناسب ندارند و جانشان در خطر است و عده‌ی کثیری از آنها نیز به زندان‌های تهران بزرگ و رجایی شهر کرج تبعید شده و در شرایط کاملا غیر انسانی و غیر بهداشتی محبوس‌اند. ما امضا کنندگان این بیانیه به عنوان جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت هم بندانمان و اعلام نزاجار از عملکرد آمران و عاملان جنایت مذبور، این فاجعه‌ی خونین را محکوم کرده و خواستار رسیدگی فوری به وضعیت زندانیان و پاسخگویی به خانواده‌هایشان هستیم.

اسامی امضا کنندگان به ترتیب حروف الفبا:

جعفر ابراهیمی، میلاد ارسنجانی، رسول بداقی، عباس دهقان، محمد شریفی مقدم، حسین طیوری، مصطفی عبدی، حسین قشقایی، ابوالحسن منتظر، علی نوری.

***********

پنج کشته و مصدوم حادثه کارخانه اکسیژن اهواز کارگر هستند

به گفته‌ی منابع کارگری در خوزستان، حادثه انفجار چهارشنبه شب در کارخانه اکسیژن اهواز منجر به کشته شدن چهار نفر و مصدومیت یک نفر دیگر شده است که از قرار معلوم همگی کارگر کارخانه بوده‌اند. همچنین به گفته‌ی آنها؛ هرچند علت دقیق حادثه هنوز مشخص نیست و کارشناسان در حال بررسی آن هستند اما به دلیل اینکه این کارگران نزدیک محل انفجار در محل کار خود بودند، دچار حادثه شده‌اند.
سالهاست حوادث کار در کشور ما قربانی می گیرد . محل کار قتل گاه کارگران است. اما در این میان نه کارفرمایان و نه رژیم در قبال این فجایع مسؤولیتی احساس نمی کنند ...وقتی حادثه ای رخ می‌دهد عوامل رژیم و کارفرمایان سعی می کنند کارگران را مقصر نشان دهند که بی توجهی به موارد ایمنی کرده و خود باعث ایجاد حادثه شده اند. در حالی که گزارشات متعددی که از منابع کارگری تا کنون انتشار یافته نشان می دهد در غالب موارد کارگران از کوچکترین وسایل ایمنی کار برخوردار نیستند.
تنها راه وجود تشکل های مستقل کارگری است تا بتوانند با تهیه وسایل ایمنی از یکسو و از سوی دیگر با ترتیب دادن بازرسی دائم از محیط کار از حوادث کار بطور جدی جلوگیری کنند.

***********

اعلام اعتصاب پزشکان جراح سنندج

پزشکان جراح سنندج در اعتراض به برخوردهای سرکوبگرانه حاکمیت ضمن اعلام اعتصاب این چنین عنوان کرده‌اند:
ما رزیدنت‌های جراحی کردستان به دلیل هتک حرمت جامعه‌ی پزشکی و حمله‌ی ساختارشکنانه‌ی نیروهای انتظامی به خوابگاه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تا زمان پاسخ‌گویی مراجع ذیصلاح در اعتصاب صنفی هستیم، فقط اعمال جراحی اورژانس را به دلیل سوگند پزشکی انجام خواهیم داد…

************

‏درهای زندان شکسته باد!

سرانجام بی دادگاه انقلاب شعبه ۲۶، در حکمی ظالمانه آقای حسن سعیدی و رضا شهابی، دونفر از کارگران آگاه، عضو هیئت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران را مجموعا به شش سال زندان و دوسال تبعید از تهران محکوم کرد. به رغم توطئه برنامه ریزی شده ای که توسط نیرو های امنیتی و قوه قضائیه برعلیه این دو کارگر آزادی‌خواه و معلمان آگاه تدارک دیده شده است، لیکن کارگران و توده های زحمتکش با اعلام انزجار از این پرونده سازی ها و احکام ضد انسانی، زندانی کردن کارگران و معلمان را محکوم کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط آنها هستند. در بحبوحه این جنبش حق طلبانه که طبقات و اقشار محروم و زحمتکش جامعه، بستر خیابان را به عرصه مبارزه با ستم و سرکوب ظالمان و دولت سرمایه داران قرار داده اند، مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی از ضرورت ویژه ای برخوردار گردیده است.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد.

گروه اتحاد بازنشستگان

************

‏بیانیه جمعی از تشکل‌های حامی کودکان

از کودکان و صدای آنها در مقابل خشونت محافظت کنیم

در یک ماه گذشته اسفناک‌ترین اتفاق‌ها برای کودکان کشورمان رقم خورده است.
بر اساس گزارش‌های متعدد، حدود سی کودک دو تا هجده ساله در اعتراض‌های خیابانی با خشونت تمام کشته شده و تعداد زیادی نیز مجروح، مصدوم و دستگیر شدند. در این میان، متاسفانه مدارس هم از خشونت‌ها در امان نمانده‌اند؛ مکانی که در همه جای دنیا حتی در جنگ‌ها و جنبش‌ها جزو امن‌ترین مکان‌ها به شمار می‌آید و تامین امنیت آن جزو بدیهی‌ترین وظایف حکومت‌هاست، توسط ارگانی که طبق قانون نیز حق ورود به مدارس را ندارد، مورد هجوم واقع شده و به یکی از ناامن‌ترین مکان‌ها برای کودکان تبدیل شده‌ است و کودکانی در مدارس دستگیر شده‌اند یا مورد ضرب و جرح قرار گرفته‌ و متاسفانه در مواردی هم کشته شده‌اند. برخی مسئولان نشان داده‌اند که کمترین صلاحیتی برای آموزش به کودکان و مراقبت از آنها ندارند. آنهایی که خود به تشدید این فشار و نا‌امنی در مدارس کمک کرده‌اند و البته برخی نیز متعهدانه وظیفه حرفه‌ای خود را در قبال کودکان انجام داده‌اند و تا حد توان از امانت‌های مردم مراقبت کرده‌اند‌ و رنج خود را به جای رنج کودکان انتخاب کرده‌اند اما مهمترین متولی آموزش و دانایی کودکان کشور، یعنی وزیر آموزش و پرورش در موضعی بسیار عجیب و خلاف اصول انسانی و حقوق کودک، از حمله به مدارس حمایت کرد و در واقع با این کار، مدرسه را که مهمترین پناه اجتماعی کودکان بعد از خانواده است، فروریخت. نهادی که قرار بود زمینه‌های رشد کودکان در دفاع از حق‌طلبی و آزادی‌خواهی، زمینه آموزش‌های مرتبط با صلح و مدارا را فراهم کند، با تهدید و تحقیر و ایجاد رعب و وحشت، سعی در مطیع کردن همراه با زور و اجبارکودکان را داشته است.
اکنون کوکانمان بی‌پناه مانده‌اند و وضعیت روحی و روانی آنها نامساعد است. در وضعیتی که به چنین وزیری و نهادهای مرتبط برای حمایت از دانش‌آموزان امیدی نیست، لازم است همگی در اقداماتی حمایتی و مطالبه‌گرانه در ایجاد فضایی امن برای آنان تلاشی جمعی داشته و انتظار آن است که با حمایت حداکثری و گسترده از کودکان، رعایت حقوق حداقلی آنان مانند حق داشتن عقیده، نظر و حق برپایی اجتماعات مسالمت‌آمیز و... که هم در مفاد قانون اساسی و هم در پیمان‌نامه جهانی حقوق کودکان درج شده است، را مورد تاکید قرار بدهیم.
موارد زیر از جمله اقداماتی است که در این زمینه توصیه می‌شود:
۱- در شرایط فعلی به خانواده‌ها و همچنین نهادهای‌ مدنی حامی کودکان توصیه می‌شود به منظور ایجاد فضایی امن برای فرزندانشان و ابراز آزادانه عقاید آنان تلاش کنند، با مدارس بیشتر در ارتباط باشند، وظایف مسئولان مدارس و همچنین انجمن‌های اولیا و مربیان مدارس را برای حمایت از دانش‌آموزان در محیط مدرسه و به رسمیت شناختن حق انتقاد و اظهارنظر دانش‌آموزان را به آنان یادآور شده و زمینه امنیت فرزندان را در مواقع خطر و بحران فراهم آورند. ۲- معلمان و آموزگاران آگاه و دلسوز که خوشبختانه تعدادشان هم زیاد است، در کلاس‌های درس زمینه گفتگو، همراهی و همدلی با کودکان و نوجوانان را فراهم کنند. دانش‌آموزان نیاز دارند حرف بزنند و شنوایی توام با مهربانی معلمانِ همراه به آنان امید و آرامش خواهد داد.
۳ - از وکلای دلسوز و مردمی تقاضا داریم بیش از گذشته با خانواده‌هایی که فرزندان آنان در زندان و کانون‌های اصلاح و تربیت در حبس هستند، همدلی و همراهی مجدانه داشته و برای آزادی هر چه سریعتر بچه‌ها تلاش کنند.
۴ - چنانچه مدیران و مسئولان مدارسی که حامی رویه‌های خشونت‌بار هستند، همچنان به ادامه روش‌های قبلی پافشاری کنند، که طبیعتا به احساس ناامنی و ترس کودکان و خانواده‌ها دامن می‌زند، توصیه می‌شود که والدین هرچه سریعتر نسبت به جابجایی فرزندان از ان مدارس به مدارسی امن‌تر اقدام یا بطور موقت از حضور کودکان در اینگونه مدارس خودداری کنند، چرا که حضور توام با ترس در مدارس، آسیب بیشتر و بلندمدت‌تری برای کودکان درپی‌خواهد داشت.
۵- در خصوص مرجع ملی حقوق کودک که علیرغم مخالفت همیشگی نهادهای مدنی، خود را نهاد دولتی ناظر بر اجرای مفاد پیمان نامه جهانی حقوق کودک در کشور می‌دانست، سکوت وهم انگیز مرجع تاکنون در وقایع اخیر و عدم حمایت از کودکان و نوجوانان آسیب‌دیده، ناکارآمدی آن سازمان را در مسئولیت خطیری که برای خود تعریف کرده بود، بیش از پیش آشکار ساخت.
۶- ما انجمن‌های حامی کودکان بر اساس پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک که همواره پایبندی خود به آن را اعلام کرده و چراغ راه فعالیت‌های خود قرار داده‌ایم، همه اقدامات روزهای اخیر را خلاف اصول پیمان‌نامه می‌دانیم.
ضمن ابراز نگرانی از شرایطی که گریبانگیر کودکان و نوجوانان عزیز کشورمان شده است، هرگونه اعمال خشونت علیه دانش‌آموزان، ورود نهادهای امنیتی و انتطامی به محیط مدرسه، دستگیری و زندانی و تهدید و ارعاب آنان چه در مدارس و چه در خیابان را که همه این موارد مصداق بارز کودک‌آزاری و قابل پیگیری و شکایت از سوی والدین و مدعی‌العموم می‌باشد، محکوم کرده و خواهان پایان دادن به این رویه خشونت‌بار هستیم و تاکید می‌کنیم دانش آموزانِ گرفتار هر چه سریعترآزاد شده و به آغوش خانواده‌های خود برگردند.
هیئت موسس (سوم) شبکه یاری کودکان کار
اسامی تشکل‌های امضا کننده به ترتیب حروف الفبا؛
*۱- انجمن برای کودکان ۲- انجمن پژوهش‌های آموزشی پویا ۳- انجمن حمایت از حقوق کودکان ۴- انجمن درخت کوچک زندگی ( قزوین) ۵- انجمن دوستداران کودک پویش ۶- انجمن فرهنگی، پژوهشی پرنده درخت کوچک ۷- انجمن یاری کودکان کار ۸- جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان ۹- قشم، جزیره‌ای برای کودکان ۱۰- گروه تلاشگران یاری همدل ۱۱- موسسه پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی انسان، دشواری وظیفه ۱۲-،موسسه فرهنگی اجتماعی کیانا ۱۳- موسسه توانمندسازی مهر و ماه ۱۴- موسسه توانمندسازی ندای ماندگار ۱۵- موسسه توسعه و توان افزایی کنشگران اجتماعی( فرزانه) ۱۶- موسسه شکوفایی استعدادهای کودکان مهر( شکوفا) ۱۷- موسسه نوید زندگی کوشا ۱۸ - موسسه یاریگران کودکان کار پویا

************

‏وضعیت لیلا حسین زاده در شرایط بلاتکلیفی

برادر لیلا حسین زاده:
امروز (۳۰ آبان ) ۳۲ روز است که از بازداشت خواهرم لیلا حسین زاده میگذرد او را به بهانه تکمیل تحقیقات به طرز ناجوانمردانه ای و جلوی درب خانه در تهران ربودند و او را به شیراز منتقل کردند اگر تحقیقات قضایی تان اتمام شده چرا بلاتکلیف در بازداشت نگه داشتید.
با توجه به دو بار تاییدیه پزشک قانونی تهران مبنی بر عدم تحمل حبس، او همچنان در حبس است.
بخاطر بیماری می بایست مدام تحت نظر فوق تخصص، درمانش را ادامه دهد و داروهای مصرفی عوارض شدید دارد.
طی تماس روز گذشته(جمعه ۲۹ آبان) اعلام کرد که التهابات پوستی شدید دارد چشمهایش تار شده و استخوان درد شدیدی را تجربه می کند بیماریش رو‌ به پیشرفت است.
عوامل حکومت، کمر به قتل خاموش او بسته اند و متاسفانه از وکلایش هم آبی گرم نمی شود. این اخطار به سازمان زندانها و رئیس قوه قضاییه است؛ جهت ادامه درمان لازم است تا کار از کار نگذشته لیلا را آزاد کنید

************

‏اعتصاب کارگران کارخانه کیان‌تایر

کارگران کارخانه ایران تایز از روز دوشنبه ۱۸ مهرماه دست از کار کشیده و تاکنون نیز در اعتصاب به سر ‌می‌برند. اعتراض این کارگران به عدم پرداخت حق بیمه‌ها از تیرماه و بسته شدن خدمات درمانی آنهاست. حقوق شهریورماه نیمی از کارگران نیز تاکنون پرداخت نشده است.
این کارگران روز شنبه ۲۳ مهرماه با سردادن شعار در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلاتشان خواستار پیگیری تعیین تکلیف شرکت توسط مسئولین شدند که از طرف سپاه ناحیه اسلامشهر و پلیس امنیت مورد تهدید شدید قرار گرفتند.
هم‌اکنون تنها ۸۳۰ کارگر در استخدام شرکت مانده‌اند. تعداد ۶۰ نفر از کارگران از ماه قبل تمدید قرارداد نشده‌ و ۱۳ نفر هم در شهریورماه اخراج شدند. تعداد دیگری از کارگران نیز بخاطر شرایط بحرانی کارخانه و عدم رسیدگی مسئولان به موضوع تعیین تکلیف شرکت استعفا داده‌اند.

************

‏کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه دست به تجمع اعتراضی زدند

آغاز اجتماع کارگران شرکت نیشکر هفت تپه امروز صبح سه شنبه ۲۶ مهر ماه مقابل مدیریت. مطالبات کارگران شامل همسان سازی حقوق ها، بازگشت به کار اسماعیل بخشی از نمایندگان اخراجی کارگران هفت تپه، پاداش کشت، و بن نوشت افزار برای دانش آموزان هفت تپه میباشد.

************

‏نامه سه اتحادیه سراسری سوئد با بیش از ۴ میلیون عضو به سفیر ایران در استکهلم‎‎

سفیر احمد معصومی فر!
بطور مشترک به نمایندگی از بیش ازچهار میلیون کارگر در سوئد به شما نامه می نویسیم تا نگرانی شدید و عمیق خود را در مورد کاربرد خشونت و تداوم وحشیگری مقامات ایران نسبت به مردم خود را اعلام کنیم.
ما در کنار همه سوگواران مهسا امینی ایستاده ایم و انتظار داریم به این پرونده توسط یک هیئت تحقیق مستقل رسیدگی شود و عاملان آن پاسخگو باشند.
ما به مردم فوق العاده شجاعی که در برابرحملات قهقرایی و شریرانه مقامات ایرانی ایستاده اند و به مقاومتی که توسط زنان و دخترانی که با در معرض خطر قرار دادن جان خود می خواهند به زن ستیزی و انقیاد حقوق اولیه خود در ایران پایان دهند ادای احترام می کنیم.
ما همچنین دستگیری های اخیر فعالین اتحادیه کارگری ایرانی و بین المللی را بشدت محکوم میکنیم. در این رابطه طرح توطته دست ساز خارجی تلاش مذبوحانه ای است که از سوی رژیم ایران برای خاموش کردن منتقدان و خفه کردن خشم عمومی مطرح میشود.
ما و کارگران ایران و خواهران و برادران آنها در سراسر جهان حقیقت را میدانیم و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنها می باشیم.
ما خواهان آزادی همه فعالین سندیکایی زندانی و سایرین که به ناحق در ایران بازداشت شده اند می باشیم.
امضاء:
سوساننا گیدنسون، دبیر سازمان مرکزی کارگران سوئد (ال.او)
ترز سوانستروم، دبیر اتحادیه سراسری کارکنان سوئد (ت.س.او)
گوران آریوس، دبیر اتحادیه سراسری دانش فرهیختگان سوئد (ساکو)


************

‏اعتصاب در عسلویه و آبادان

الان نزدیک یک هفته است عسلویه و آبادان در ‎اعتصابات سراسری هستند و جمهوری اسلامی داره به هر دری می‌زنه این صدای اعتصاب شنیده نشه که به جاهای دیگه کشیده نشه!
خبرهایی از اعتصاب فولاد هم به گوش می‌رسه! ! صداشون باشیم! ‌
برای این که بدونید اعتصابات در چه حدی است ، به یک نمونه اشاره می شود. قیمت یونولیت سقفی تو یک ماهه گذشته از سه روز پیش به علت اعتصاب پتروشیمی ها حدود دو برابر شده است.
شاید اخبار زیادی از کار بزرگ کارگران مخابره نشه ولی اعتصابات کارگران هرقدر که اخبارش سانسور بشه ولی بسیار مهمه در موردش بدونیم . در گام اول باید به هر طریق ممکن در مورد اون خبررسانی کرد و دوم این که بخش های مختلف جامعه باید به طرق مختلف همبستگی شون را با کارگران اعلام کنند . سوم مطالبات آنها را در تجمع های اعتراضی مختلف به صورت شعار باید مطرح کرد. و در پایان این که خواهان آزادی کارگران زندانی شد.

************

مادر ندا ناجی: دخترم به خاطر آسم به بهداری زندان منتقل شد

مادر ندا ناجی، فعال مدنی زندانی در اوین می‌گوید که در تماس تلفنی کوتاه دخترش که در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی است، باخبر شده که او «دیشب به دلیل بیماری آسم و مشکل شدید تنفسی به بهداری زندان منتقل شده است.»
او می‌گوید دخترش بیمار است و باید فورا آزاد شود.
مادر ندا ناجی همچنین گفت که «مسئولان زندان داروهای دخترش را به او تحویل نمی‌دهند.»
ندا ناجی دو هفته پیش در میان موج اعتراضات اخیر در ایران بازداشت شد.
او در تجمع روز جهانی کارگر در سال ۱۳۹۸ بازداشت شده بود و ابتدا به ۵ سال و ۶ ماه حبس محکوم شد. حکم او در دادگاه تجدیدنظر به ۳۰ ماه حبس و ۳۰ ضربه شلاق تبدیل شد.

************

اردوی کار: اسماعیل گرامی به زندان رجایی شهر منتقل شد

اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته که به خاطر دفاع از حقوق بازنشستگان در اوین زندانی شد، در تماسی با خانواده اش خبر داد که اورا به زندان رجایی شهر منتقل کرده اند. و حالش خوب است.

************

اعلام تجمع اعتراضی در هفت تپه

سه شنبه ۲۶ مهر ساعت ۸ صبح مقابل مدیریت

با سلام به خانواده بزرگ و همیشه در صحنه هفت تپه
مردان و زنان غیور در هفت تپه. بعد از بررسی ها و بحث های مختلف تصمیم گرفته شد که ار روز سه شنبه ۲۶ مهر ساعت ۸ صبح دست به اعتصاب بزنیم.
نیاز به یه توضیح مختصر بود که خدمت همکاران عرض کنیم:
با توجه به ۵ سال مبارزه به حق ما و تمام نا ملایمتی های آن روزها که منجر به ضربات جبران ناپذیر به هفت تپه و خانواده های آنان شد، از اخراج همکارمان اسماعیل بخشی و خونه نشین شدنش تا فشار زیاد و بارها زندان رفتن نمایندگان به حق کارگری و تهدید و نمایندگان و ماها گروگان گزفتن حقوق به حق کارگران که همگی شاهد آن بودیم الان در شرایط دیگری هستیم.
ما در آن روزها با اتحاد نشان دادیم که حق گرفتنی ست و با خرد جمعی توانستیم به مواردی از حقوق ضایع شده خانواده هفت تپه برسیم.
با ورود هفت طرح به شرکت که یکی از خواسته های ما بود توانستیم قدمی کوچک در کسب مطالبات و تعطیل نشدن مطلق سفره های کارگران برداریم اما این قدم کوچک هیچ وقت سفره خانواده یک کارگر هفت تپه نیست.
ما در ورود هفت طرح به هفت تپه همگی سهیم بودیم، الان که یک سال از ورود اقایون هفت طرح به هفت تپه میگذرد شاهد آن هستیم که اقایون هفت طرح دارند در خلاف جهت منافع کارگران قدم برمیدارن و حتی برای عملی کردن وعده وعید خودشون در روز اول ورودشون هیچ اقدامی نکردن. آقای دکتر ناصری که اعلام کردن حقوق کارکران در جیب ما هست و تمام حقوق و مزایای کارکران دقیقا مثل طرح های هفت گانه نیشکری پرداخت خواهد شد اما شاید این وعده و عید به دروغ بودیم در حالی که مسئولین شرکت ماها به بهانه ندادن سهام هفت تپه به هفت طرح این خواسته کارگران را عملی نکردن و هر روز وقیح تر از روزهای قبل و با صراحت اقای فتحی اعلام کرده که همسانسازی حقوق کارگران هفت تپه با کارگران طرح های هفت گانه بنا به دلایلی انجام نخواهد شد. ما شاهد این هستیم که همان روش اسدبیگی ها که در روز اول قول دادند و بعدها عمل نکردند در حال تکرار شدن است.
و اما هشدار جهت اقدام .....

کارگران شریف در هفت تپه!
۲۴مهرماه دقیق یک سال از وعده اقای دکتر ناصری مدیر عامل هفت طرح میگذره در حالی که قرار بود اواخر برج ۳ تعین تکلیف کنن و نکردن و کارگر شریف هفتپه با توجه به فهم و شعورش و صبرش تا الان بخاطر زنده نگه داشتن هفت تپه صبر کرده اما دیگه صبر کارگران تموم شده و در یک سالگی ورود هفت طرح که مصادف با ۲۴مهرماه میباشد همگی جهت احقاق حق به حقه خود در روز سه شنبه درب مدیریت شرکت تجمع خواهیم کرد و از مسئولین شرکت درخواست داریم تا در جمع کارگران جهت روشن سازی و جواب منطقی به کارگران برای یک بار موضع مدیرت جهت همسانسازی حقوق هفتپه تعین تکلیف بشود.
لازم به ذکر است که با کشت بالای ۴هزار هکتار و حدود ۸۰درصد آماده سازی کار خانه و آماده شدن زیر ساخت های تولید و بهره برداری بهترین زمان برای تجمع و درخواست مطالبه خود هستیم.
از تمامی کارگران و نمایندگان کارگری درخواست داریم در روز سه شنبه که مصادف با ورود یک سالگی هفت طرح به هفت تپه هست همگی سه شنبه ۲۶ مهر ساعت ۸ صبح با تجمع جلوی مدیرت شرکت خواهان جواب و شفاف سازی توسط مسئولین هفت تپه خواهیم بود.

تعدادی از مطالبات ما:
بازگشت به کار اسماعیل بخشی
همسانسازی حقوق
پاداش کشت
بن نوشت افزار برای دانش آموزان شریف هفت تپه

وعده ما روز سه شنبه ساعت ۸ صبح جلوی مدیریت شرکت

حضور تمامی کارگران از تمام قسمت های شرکت الزامیست. یک بار برای همیشه موضع کارگران و نمایندگان مستقل کارگری در رویارویی با مسئولین شرکت مشخص خواهد شد.

جمعی از کارگران هفت تپه در بخش های مختلف- شنبه - ۲۳ مهر ۱۴۰۱

************

بیانیه دانشجویان در حمایت از اعتصابات آغاز شده کارگران نفت و پتروشیمی

بار دیگر شاهد آن هستیم که اعتراضات انقلابی مردمی توسط اعتصاب شما کارگران نفت همراهی می‌شود. شرایط سخت و اسفناک حاکم بر فضای کاری کارگران نفت و دستمزد پایین به ازای کار سرسام‌آور در مناطق نفتی و صدالبته فضای سرکوبگرانه در سراسر کشور؛ شما که بخش مهم و سرنوشت‌ساز جامعه‌مان هستید را بر آن داشته تا درک هم‌سرنوشتی خود را، هرچه سریع‌تر و گسترده‌تر به نیروی فعاله تغییر شرایط موجود تبدیل کنید.
ما دانشجویان می‌دانیم این سرنوشت مشترک، تنها با اقدام همگام و مشترک عموم جامعه تغییر خواهد کرد و تبدیل به یک سرنوشت جدید می‌شود. سرنوشتی که در آن خبری از بیگاری، استثمار و دستمزد زیر خط فقر نباشد. سرنوشتی که یک مسئول حکومتی و دولتی جرئت آنرا نداشته باشد پشت تلویزیون در کمال وقاحت؛ علیه کارگران و دانشجویان و زنان و کوییرها و رانندگان و بازنشستگان و دانش‌آموزان و ... لجن‌پراکنی کند! برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتصاب کارکنان نیشکر سلمان فارسی

کارکنان شرکت نیشکر سلمان فارسی نیز دست از کار کشیده و با اعتصاب خود به اعتراضات سراسری مردم پیوستند. شرکت نیشکر سلمان فارسی در خوزستان و یکی از شرکت های طرح توسعه نیشکر می باشد./ پنجشنبه ۲۱ مهرماه برای دیدن ویدئو کلیپ اینجا کلیک کنید.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتصاب کارگران شرکت فولاد گروس بیجار

کارگران شرکت فولاد گروس واقع در جاده بیجار به زنجان در نزدیکی روستای بیانلو در اعتراض به معوقات حقوق، دست از کار کشیده و اعتصاب کرده‌اند.
کارگران زحمتکش می دانند که تنها چاره رفع دائمی بحران‌های شغلی و معیشتی کارگران، پیوستن به اعتصابات و اعتراضات و مبارزه برای خواست های اقتصادی و سیاسی است./ سه‌شنبه ۱۹ مهرماه

************

در محکومیت سناریو سازیهای تکراری وزارت اطلاعات علیه فعالین کارگری و سندیکایی

امروز، ۱۴ مهر ۱۴۰۱، خبرگزاری دولتی ایرنا کلیپ کوتاهی را با عنوان "داستان یک ماموریت" انتشار داده است که سراپا دروغ و بی پایه و اساس است. این ویدئو شامل اعترافات اجباری دو فعال سندیکایی فرانسوی میباشد که در اواسط اردیبهشت ماه امسال پس از پایان سفرشان به ایران و در راه فرودگاه در تهران دستگیر شدند. این دو فعال سندیکایی، به نامهای خانم سیسیل کوهلر و همسرش آقای ژاک پاریس، هر دو از معلمان شناخته شده و عضو یکی از اتحادیه های کارگری-معلمی مستقل فرانسه به نام "فدراسیون ملی آموزش، فرهنگ و کارآموزی حرفه‌ای - سندیکای نیروی کارگری" میباشند، و اتحادیه آنها بدنبال دستگیریشان قویا کلیه اتهامات ساختگی حکومت علیه آنها را کذب محض اعلام کرده است و خواهان آزادی آنها شده است. متن کامل را اینجا کلیک کنید.

کارگران زندانی، زندانیان سیاسی و‌ کلیه معترضین بازداشتی فوری و بدون قید و شرط آزاد باید گردند

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

۱۴ مهر ۱۴۰۱

************

بیانیه گروه اتحاد بازنشستگان در محکومیت سرکوب دانشجویان

تکرار سناریوی سرکوب و کشتار جوانان دانشجو با توحش مضاعف

یورش به دانشگاه شریف و دانشگاه های دیگر: تقابل جبهه جهالت و جنایت و حامیان سرمایه داری با قطب مبارز و ظلم ستیز و آگاه جامعه است. ما حمله به دانشگاه و سرکوب دانشجویان آزادی‌خواه و حق طلب را محکوم می کنیم.
روز یکشنبه نیروهای امنیتی به حریم دانشگاه وارد شدند و با بستن درب های ورود و خروج صحنه های وحشیانه دیگری از سرکوب را رقم زدند.
هجوم هدفمند به دانشگاه و جوانان دانشجو، انتقام از حضور جوانان جسور و مبارز در سطح جامعه و خیابان و اعتراضات مردمی است که از دیرباز مبارزه علیه ستم و تبعیض را در شناسنامه خود دارند و هویت تاریخی جنبش دانشجویی را با « اتحاد مبارزه پیروز » در سنگر آزادی تداعی می کنند. از سوی دیگر نیروهای سرکوب که نان خود را آغشته به خون جوانان و مردم محروم می کنند، پرونده خود را با تشدید تالانگری در خیابان ها و کشتن مردم به جان آمده از سرکوب و ستم تکمیل کرده اند. همچنانکه اسلاف آنها در عرصه کشتار و سرکوب جنبش دانشجویی، در سال ۱۳۳۲ با ذبح کردن سه تن از دانشجویان آزادی‌خواه در پیش پای نیکسون رئیس جمهور آمریکا وریختن خون آنها بر سنگفرش دانشگاه، از فرونشاندن اعتراضات بر خود می بالیدند.
به رغم تکرار سرکوب دانشجویان، امروز جوانان دانشجو با سطح بالاتری از تجربه و رزمندگی در مبارزات دموکراتیک و نیز حضور گسترده دختران و زنان، در اعتراض به سیاست های حاکم دوشادوش سایر اقشار زحمتکش حضور فعال داشته و عرصه دانشگاه و خیابان را به تسخیر خود درآورده اند. با محاصره دانشگاه شریف و سایر دانشگاه ها و ورود لباس شخصی ها امنیتی به ساختمان دانشگاه به قصد سرکوب و دستگیری وسیع دانشجویان، نیروهای امنیتی و انتظامی به عریان ترین شکلی خشونت خود را به نمایش گذاشتند. اما حماسی ترین صحنه از اتحاد و مقاومت مردم با فرزندانشان زمانی صورت گرفت که دانشجویان محاصره شده زیر خون و آتش توسط سرکوبگران، از مردم برای حمایت از دانشگاه فرا خواندند و دیدیم که چگونه مردم با حضور در پشت دیوارهای دانشگاه شریف و خیابان های اطراف با شعار « مرگ بر دیکتاتور و زنده باد آزادی » تا ساعاتی از بامداد در صحنه ماندند و شجاعانه از فرزندان خود دفاع کردند. همبستگی جنبش های اعتراضی در بطن جامعه و حمایت بخش های مختلف از خواست های دموکراتیک و طبقاتی و ارتقا این خواست ها تا کسب آزادی و رهایی، خط بطلانی بر این بساط ستم و ظالمانه کنونی است. کارگران، معلمان، زنان، جوانان، بازنشستگان، کشاورزان و همه زحمتکشان جامعه اکنون در هیات یک جنبش اجتماعی بزرگ در میدان مبارزه حضور دارند.
حضور این جمعیت وسیع و عظیم با ظرفیت و پتانسیل نهفته در خاستگاه طبقاتی آنها قابلیت تبدیل این اعتراضات به یک مبارزه عمیق و هدفمند بر علیه اقلیت سرکوبگر و مناسبات حاکم و همچنین تغییر بنیادی در جامعه و پیشرفت بسوی آینده ای روشن و بالنده برای این اکثریت عظیم را خواهد داشت.

گروه اتحاد بازنشستگان

۱۳ مهر ۱۴۰۱

************

گروه اتحاد بازنشستگان: اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته را آزاد کنید

چهاردهم مهر درحالی فرا می رسد که هجده ماه از بازداشت و زندانی شدن کارگر بازنشسته اسماعیل گرامی میگذرد.
اسماعیل گرامی جمعاً به ۶ سال زندان ودومیلیون تومان و هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم شد که حتی یک روز آن هم اضافی است!
مگر مطالبه ایشان ورای مطالبات دیگر بازنشستگان بود!؟
افرادی که به جای سپری کردن دوران بازنشستگی با خیالی آسوده، مجبور شدند برای گرفتن حق وحقوق خود در گرما وسرما پا به خیابان بگذارند.
خواسته آنان اجرای قانون و افزایش حقوق مطابق با نرخ تورم بود، که سالهاست فراموش شده و اکنون نیز با حضور وپیگیری بازنشستگان به اجرا درآمده است.
حال درچنین شرایطی چه دلیلی برای تداوم زندانی بودن ایشان وجود دارد؟ اعتراض وشرکت درتجمعات قانونی برای احقاق حقوق پایمال شده دلیلی برای بازداشت وزندانی کردن فرد نیست. این حق قانونی هر فرد است که از حقوق خود و هم صنفی‌هایش دفاع کند.
اسماعیل گرامی تنها با محاکمه‌ای چند دقیقه‌ای پانزده ماه را با وجود بیماری در زندان تهران بزرگ سپری کرد و هم اکنون نیز در اوین به ناحق در بند است.

اسماعیل گرامی را آزاد کنید.

************

اردوی کار: شروع اعتصابات در صنعت نفت

در حالی که امروز بخشی از پرسنل پیمانی واقع در عسلویه دست از کار کشیده اند، و قرار بود از امروز اعتصاب رانندگان اسنپ شروع شود که با هجوم ماموران امنیتی و جلوگیری از خروج پرسنل اسنپ بزور جلوی اعتصاب را گرفته اند هم اکنون بخشی از کارگران صنعت نفت دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند. بی تردید این اعتصاب با هر مطالبه مطرح شده ای که شروع شده باشد پاسخی است درخور از سوی کارگران و پرسنل آگاه صنعت نفت در شرایط کنونی . در حالی که اعتراضات خیابانی در ده‌ها شهر کشور جریان دارد و دانشجویان ده‌ها دانشگاه در شهرهای مختلف اعتصاب کرده از رفتن به کلاس ها خودداری کرده ودر صحن دانشگاه تظاهرات برگزار می کنند، و اعتراضات در مدارس هم از دیروز کلید خورده است، اعتصاب کارکنان نفت به هر میزان و مقدار که اخلال در روند تولید و فروش نفت و گاز ایجاد کند ضربه ای مهم بر پیکر نظام پوسیده جمهوری اسلامی است و می تواند جنبش انقلابی کنونی را ده‌ها گام جلو ببرد . جمهوری اسلامی را باید از همه سو محاصره کرد . جنگ در خیابان و اعتصابات سراسری دو تاکتیک کارآمد انقلابی برای به زیر کشیدن نظام جهنمی جمهوری اسلامی است.

************

اعلام تحصن زنان زندانی در اوین

زندانیان سیاسی زن در زندان اوین اعلام کرده‌اند که همگام با اعتراضات مردمی در روز دوشنبه ۱۱ مهر دست به تحصن می‌زنند. نرگس محمدی، عالیه مطلب‌زاده و سپیده قلیان از جمله شرکت کنندگان در این تحصن هستند.

دویچه‌‌وله: اعلام تحصن زنان زندانی در اوین
در نامه‌ای که از داخل بند زنان زندان اوین برای خانواده زندانیان سیاسی ارسال شده و متن آن به دست دویچه‌وله فارسی رسیده است، ۱۲ تن از این زندانیان اعلام کرده‌اند که در همراهی با اعتراضات مردمی امروز دوشنبه ۱۱ مهر دست به تحصن می‌زنند.
نویسندگان این نامه نوشته‌اند که "فریاد اعتراض مردم" را از "پشت دیوارهای بلند و سرد زندان" شنیده‌اند و دل‌هایشان با مردم است.
این زندانیان عقیدتی و سیاسی ابراز امیدواری کرده‌اند که "این دیوارها فرو بریزد" و آنها نیز به "موج خروشان اعتراضات" بپیوندند.
نرگس محمدی، عالیه مطلب زاده، هستی امیری، ژیلا مکوندی، سپیده کاشانی، سپیده قلیان، ملیحه جعفری، الناز اسلامی، مهناز طراح، نازنین محمدنژاد، رها عسگری زاده و گلاره عباسی امضاکنندگان این نامه هستند.

************

حمله به دانشجویان، حمله به همه ماست

چند روز است که فرزندانمان زیر حمله وحشیانه وخشونت بار نیروهای سرکوبند، جوانان ما در شرایط فشار اقتصادی و محیط افسرده و یکنواخت مدرسه بزور و ضرب و به امید تامین آینده شان زحمت کشیدند. ما شاهد تلاش بی حد و شب نخواببهایشان بودیم ما شاهد انزجارشان از محیط کسل آور و پلیسی مدارس بودیم چون خودمان هم در چنین محیطهای کنترل شده و پلیسی کار کرده و یا میکنیم . درد آنها را کاملا درک میکنیم با همه مشکلات تحمیلی درس خواندند و دانشگاه رفتند ولی شرایطشان بدتر شد. اجازه نفس کشیدن که نداشتند و هر روز تعدادی از همکلاسیهایشان احضار و تنبیه پادگانی میشدند . بنا به حق طبیعیشان اعتراَض کردند و خواهان پایان یافتن فضای رعب و تهدید در دانشگاه ها و آزادی همکلاسیهای خود شدند . به حجاب اجباری و بازداشت و حبس و کشتن زنان بخاطر حجاب اعتراض دارند. ولی برایشان قشون مسلح اونیفورمی و لباس شخصی گسیل کردند. نیروهای سرکوب با همه تجهیزات جنگی فرستادند.
علیه جوانانی که فقط کوله پشتی کتاب و دفترشان همراهشان بود ، ارتش و لباس شخصی میفرستید؟؟!! آنهارا در دام انداخته و بازداشت میکنید، گاز اشک آور و گلوله میزنید؟؟؟ این صحنه ها را در فیلم های نازیسم دیدیم و بس!
جگر گوشه هایمان درصدد مطالبات انسانی و تامین آینده شان هستند و این از نظر شما جرمست!! ما خانواده ها پشت جوانانمان هستیم برای هر تار مویشان خون دل خوردیم. اجازه نمیدهیم تلنگری به آنها وارد کنید. هرچه زودتر آزادشان کنید تا بدون هیچ ممنوعیتی به دانشگاه برگردند. اگر شما آخر خط را دیده اید، ما هم دیده ایم.

************

ندا ناجی بازداشت شد

بنا به اطلاعات رسیده به دست «زمانه»، ندا ناجی، کنشگر اجتماعی و فعال کارگری، یکشنبه شب ۱۰ مهر بازداشت شد. مأموران امنیتی به خانه ندا ناجی ریختند و او را با خود بردند. ندا ناجی در تجمع روز جهانی کارگر ۱۳۹۸ نیز بازداشت شد. او را به پنج سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم کردند. پس از قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی، یک جنبش اعتراضی سرتاسری در ایران به راه افتاده است.

************

کارگران هفت تپه: به سوی گسترده تر کردن اعتراضات، اعتصابات و تجمعات

با شعار زن زندگی آزادی و با فریادهایمان به سایر مردم معترض و برحق بپیوندیم. ما خواهان آزادی کامل و حق پوشش، نظر، عقیده، رای، بیان، انجمن، حزب، تشکل و همچنین خواهان برقراری فوری آموزش رایگان، بهداشت و درمان رایگان، برقراری فوری حداقل دستمزد مطابق با بیست و سه میلیون تومان در ماه، بیمه کامل، حقوق بازنشستگی مناسب برای همه زنان و مردان جامعه هستیم؛ اما اینها حداقل های مطالبات ماست.
ما باید بلافاصله برای ایجاد شوراهای مستقل در محیط های کار و زندگی اقدام کنیم تا در تمامی شئون اقتصادی-سیاسی-اجتماعی دخالت مستقیم کنیم. ما با شیوه جمعی و متحدانه و با رای حداکثری و دموکراسی مستقیم و شورایی درباره موارد زیربنایی و ریز و درشت مسائل اقتصادی و سیاسی تصمیم گیری خواهیم کرد و به طور کامل سرنوشت خود را به دست خواهیم گرفت. اینجا مملکت ماست و نه مفت خوران و سرکوبگران و استثمارگران. در کنار هم و دست به دست هم باید این مملکت را آباد کنیم و آزادی و رفاه و برابری را به قدرت و توان خودمان برقرار کنیم.
این یک فراخوان به همکاران ما در هفت تپه و سایر کارگران در شهرهای شوش، دزفول، اندیمشک و سایر شهرهای خوزستان و ایران است. ما باید در کنار عزیزان معترض اعم از زن و مرد در اهواز که امروز به خیابان آمدند قرار بگیریم. امروز روز آن است که همکاران هفت تپه ای به شکلی متحدانه تر و منسجم تر در اعتراضات حاضر شوند.

جمعی از کارگران هفت تپه- جمعه - ۸ مهر ۱۴۰۱

************

نامه لیلا حسین زاده فعال صنفی‌دانشجویی و

دانشجوی کارشناسی ارشد انسان‌شناسی دانشگاه تهران از بند زنان زندان عادل‌آباد شیراز

به‌نام زن، زندگی و آزادی
با قلبی بی‌قرار خون مردم سرزمینم و امیدوار به شجاعت و ایستادگی بی‌بدیل‌شان در خیابان از پشت دیوارهای زندان اعلام همدلی با معترضین می‌کنم. دیوارها دستان ما را جدا می‌کند اما قلبمان را هرگز.
به‌عنوان قطره‌ای کوچک از دریای مردم جان به ستوه آمده و به‌عنوان معترضی که در یک دهه گذشته با چشمان یک پژوهشگر نیز به قیام‌ها و اعتراضات مردم ایران نگریسته‌ام، در همدلی و همراهی با قیام مردم، ذکر چند نکته را اساسی می‌دانم. با این تأکید که بی‌شک قیام جاری تا همین لحظه به لحاظ وسعت جغرافیایی، تکثر اقشار مشارکت‌کننده، بروز گسترده چهره آزاد زنانه، به‌کارگیری گسترده‌تر حق دفاع مشروع، همراهی سایبری و تکنولوژیک با معترضان، حکایت بین‌المللی و همراهی چهره‌ها، گسستی قاطع‌تر از دی ۹۶ ، آبان ۹۸ و قیام تشنگان در تاریخ معاصر ایران ایجاد کرده است. امید که این نکات به کاری آید.

اول: در شرایطی که حتی سلبریتی‌ها تلاش می‌کنند در کنار مردم بایستند، باز همچون پنج سال گذشته شاهدیم که فعالان سیاسی-مدنی به‌ویژه در مرکز اکثرا از سیل خروشان مردم جا مانده‌اند. بزرگترین خلاء در حال حاضر این است که در سطحی اجتماعی-مدنی در داخل ایران، نیرو یا جبهه مترقی گسترده‌ای برای به عهده گرفتن مسئولیت در پیوند با و همپای اعتراضات توده‌ای تکوین نیافته است. مردم در میان خون و مقاومت به هوای کدام آلترناتیو وانهاده شده‌اند؟ یا فعالان حوزه‌های مختلف مسئولیت تکوین چنین نیرویی را که اصلا در شرایط فعلی دور و بعید نمی‌نماید می‌پذیرند یا باید مثل صد سال گذشته سرنوشتمان را به غیر واگذاریم و به لگدکوبی استقلال و ازادی‌مان تن دهیم. سرکوب امانمان را بریده اما ایمانمان چه؟ امروز بیش از همیشه وقت آن رسیده که فریاد بزنیم استبداد، مردمحوری، مرکزگرایی، یکدست‌سازی، دیگری ستیزی، سیاست غارت و استثمار کافیست. ما نیازمند تغییر ریشه‌ای ساختار هستیم، آن‌هم به‌نحوی که تضمین کند ستم طبقاتی، جنسیتی، ملی و مذهبی تداوم نخواهد داشت و مردم از بدیهی‌ترین حقوق خود همچون حق حیات، حق ابراز هویت و حق آزادی بیان، حق سلامت، اموزش، اشتغال، مسکن و حق به منابع سرزمینی محروم نخواهند شد، چنانچه اکنون از همه آن‌ها محرومند. این مهم جز با ساختاری دموکراتیک مبتنی بر دموکراسی مستقیم و غیرمرکزگرا محقق نخواهد شد، وگرنه سالیان درازی است که مداوم برای ما ولی و صاحب و سلطان و پادشاه عوض می‌کنند و ما گرسنه و در خفقان رعیت می‌مانیم.

دوم: تا آنجا که من شاهد بوده‌ام، کلان رسانه‌ها قدرت مردم را در قیام‌های گذشته، خواسته یا ناخواسته، سانسور کرده‌اند. بازنمایی و تأکید بر قدرت مردم موجب تکثیر و بسط آن می‌شود. از قدرتی واقعی می‌گویم که در محله‌ها و شهرها سازمان می‌یابد، جاده‌ها را به روی سرکوبگران می‌بندد، با سرکوبگران مقابله می‌کنند، خلاقانه می‌جنگد و دستان خالی‌اش بارها و بارها بر اسلحه و باتوم و زره پیروز می‌شود و اگر بتواند شب خیابان را هم تسخیر کند و به صبح برساند ، حکومت تاریکی را شکست خواهد داد. این قدرت همچنان که ویران می‌کند می‌تواند بسازد هم. هیچ ماورایی نیست، امید به غیر کاذب است. تنها راه گسترش، نظم‌بخشی و هوشمندتر کردن همین قدرت جمعی است. این واقع‌نگرانه‌ترین مسیر برای پیشروی اعتراضات و تحقق آلترناتیو است، چراکه در واقعیت قدرت جمعی بی‌چیزان همه چیز است.

سوم: جمهوری اسلامی بنابر تجربه تاریخی می‌خواهد اشتباه پهلوی را تکرار نکند، حال آنکه در حال اشتباه مهلک‌تری برای موجودیت خویش است. اگر پهلوی با خیال کنترل اعتراضات قدری از شدت سرکوب کاست و همین موجب عدم کنترل و ایجاد بحران انقلابی شد، جمهوری اسلامی می‌خواهد ذره‌ای عقب ننشیند و تا لحظه آخر سرکوب کند. عجیب است که نمی‌تواند ببیند این کار از بحران انقلابی جلوگیری نمی‌کند، فقط سطح خشونت را به‌صورت غیرقابل کنترلی بالا می‌برد، به نحوی که سیستم حتی اگر نپاشد درون دریای خونی که خودش ساخته غرق می‌شود. تصاویری که این روزها از مقابله مردم با قوای سرکوب می‌بینیم، فقط شمه‌ای بسیار کوچک از مواجهه بسیار حداقلی مردم با سیستمی است که با سیاست «تا می‌توانی به هر نحو ممکن سرکوب کن»، ادامه می‌دهد. کل مسئولیت هرگونه تشدید خشونت در این جدال مستقیما به عهده حکومت است چرا که مردم حق دفاع مشروع دارند و منطقا از آن استفاده می‌کنند. از کشتار مردم تا دیرتر از این نشده دست بکشید. این مردم حتی از مجرای بلندگوهای خودتان هم آموخته‌اند که خون بر شمشیر پیروز است.

آخر: خیزید مخسبید که نزدیک رسیدیم
استاره روز آمد و آثار بدیدیم
حق داند و حق دید که در وقت کشاکش از ما چه کشیدند وز ایشان چه کشیدیم
شب بود و همه قافله محبوس رباطی
خیزید کز آن ظلمت و آن حبس رهیدیم.

************

بازداشت فعال کارگری "کامران ساختمانگر"

بر اساس خبرهای منتشرشده، امروز پنجشنبه ۷ مهرماه ، حدود ساعت یک بعد از ظهر ماموران امنیتی به منزل شخصی فعال کارگری کامران ساختمانگر هجوم برده و نامبرده را با طرز وحشیانه ایی ضرب و شتم کرده و همراه خود بردند.

************

خواست عمومی: آزادی فوری دانش آموزان، دانشجویان و زندانیان سیاسی

امروز ششم مهر ۱۴۰۱:
روزهاست که مردم در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی که به بهانه حجاب، به قتل رسید، در خیابانند و همچنان سرکوب و کشته می شوند، تا حاکمیت ثابت کند، مهسا را نکشته است.
برخلاف مهر سالهای گذشته که دانش آموزان و دانشجویان به استقبال شروع سال تحصیلی می رفتند، در مهر امسال نه تنها این دانش آموزان کلاسهایشان را در کف خیابان برگزار کرده اند، بلکه خود، آموزگارِ آموزگاران خود شده اند، چرا که پیش از اساتید و معلمان خود شعار مدرسه بی مقنعه را سردادند.
وقتی حاکمیت برای سرکوب مردم معترض از مدارس به عنوان پایگاه نظامی جهت استقرار و بازسازی نیروی سرکوب استفاده میکند، و یا برخلاف قوانین بین المللی که حتی در زمان جنگ اجازه استفاده از آمبولانس برای جابجایی نیروی نظامی را ندارد، از آمبولانس جهت جابجایی نیروی سرکوب و حتی جابجایی دستگیر شدگان استفاده می کند، و حتی فراتر از آن، به دست کودکان سلاح داده و در بین نیروی سرکوب خود از آن کودکان سوء استفاده می کند، سیستم آموزشی را قربانی اهداف سیاسی خود می کند.
امروز شعار، "*دانشجو و دانش آموز زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد"* یکی از مطالبات اصلی مردم جامعه می باشد، چرا که طبق آمار رسمی اعلام شده بیشتر دستگیر شدگان از میان دانش آموزان و دانشجویان می باشد.
پس ما نیز همصدا با مردم جامعه فریاد می زنیم:

دانشجوی و دانش آموز زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

خواهان لغو کلیه پرونده های سیاسی و امنیتی هستیم

زن     زندگی   آزادی

ندای زنان ایران - ۶/مهر/۱۴۰۱

************

بیــانیــــه:

ما بازنشستگان از همه چیز شما متنفریم!

ما بخشی از بدنه اجتماعی مردم و جنبش اعتراضی بازنشستگان، علیه همه وضعیت نفرت انگیزی هستیم که شما مسببان در بیش از چهار دهه بر هست و نیست ما مردم آوار کرده اید.
زندگی و قتل مهسا، ستار، زهرا، نوید و رامین و همه فرزندان کشته شده به زندگی و مرگ ما مربوط است. آنها کشته شدند تا جسارت حق خواهی و ایستادگی زنان و ما مردم در برابر ظلم تان را بشکنید و بترسانید و عقب برانید. اما خشم متحدانه مردم یکصدا و بی لکنت خروشید و فریاد برآورده:

"زن، زندگی، آزادی"

این "نه"ی سراسری مردم، ایستادن در صف حق خواهی به دفاع از رفاه و آزادی در زندگی انسان ست. پیوستن به صف رها شدن از همه نکبتهای وضع موجود است.
تازیانه "حجاب" و سرکوب و منفعت قوانین خودساخته دربرابر ربودن ثروت و دسترنج های کار این جامعه ست.
نان از سفره هامان برده اید و معاش مان را به گرو گرفته اید. برای بدست آوردن اندک حقوقی که خود قانونش کردید باید ماهها در کف خیابان می جنگیدیم. زیست مان را سوزانده، آب را به خشکی و هوای تنفس مان را آلوده آید.
کولبری و سوخت بری و تن فروشی وعضو فروشی وخودکشی های بیسابقه ودهها مشقت را به "حوزه کار ومعیشت" ارتقا ورسمیت داده اید.
زندگی فرزندان مان را از کودکی ربوده و در چهار راه های بردگی کار و تجارت جنسی سامان دهی سودتان کرده اید.
ما بازنشستگان بارها به "سهم "خواهی از زندگی مان و به اشکال و ظرفیت های گوناگون به میدان جدال آمدیم و هر بار به "صدقه"و سرکوب پاسخ مان داده اید.
صندوق ها و داشته هامان را رسماً به غارت برده اید و قوانین نیم بندتان را هم به سخره گرفتید و وقیحانه به حق و حقوق بازنشستگی "فتوای" انکار سر میدادید. اما ما بازنشستگان نه تنها تمکین نکرده ایم که وسیع ترین جدال نپذیرفتن فقر معاش را به بزرگترین جنبش اعتراضی / حق خواهی کارمزدی به میدان آورده ایم.
اینک روند جدال ما و میلیونها فرزندانمان در موقعیت تاریخساز دیگری قرارگرفته ست.
جدال ها قطعی و دوران تعیین تکلیف است.
جدال مردم برای رها شدن از همه نکبت فقر، سرکوب، تحجر، غارتگری و فساد در مقابل قدرتی که برای بقا و استمرارش به اسلحه و ثروت متکی ست. اما این شرایط تاریخساز به وضعیت گذشته بر نخواهند گشت.
ما بازنشستگان هم اکنون نه برای "چانه زنی" و نه تنها برای مقابله با حقارت های قوانین ضدکارگری ، که برای زندگی های به غارت رفته مان، برای خلاصی از همه قوانین و ساختارهای ضد انسانی و برای رفاه و آزادی به میدان قطعی جدال خواهیم آمد.
ما نه تنها و هر لحظه در صفوف اعتراضات این مردم خواهیم بود، که بزرگترین جنبش اعتراضی نود و نه درصدی های جامعه را در خیابان بجلو خواهیم آورد.

٣١ شهریور ۱۴۰۱

- شورای بازنشستگان ایران

- اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

************

همبستگی جهانی جنبش زنان🤝

ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل خواستار دادرسی درباره کشته شدن مهسا امینی شد و در یک استوری اینستاگرامی نوشت: «هرچیزی که یک زن تصمیم بگیرد بپوشد حق دارد که در مورد خودش تصمیم بگیرد»

************

قتل دولتی مهسا امینی بی پاسخ نخواهد ماند

دخترمان مهسا (ژینا) امینی را به خاطر حجاب گرفتند، ضرب و شتم کردند و کشتند. دختران و خواهران و مادران ما در این سرزمین هر روز به هزاران شیوه مورد ستم و تبعیض و سرکوب قرار میگیرند. حکومت ضد زن و ضد انسان، برای بقای خودش دست به انواع سرکوب و ستم میزند. در حالی که جامعه از فقر و فلاکت و نابرابری در عرصه های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی در حال فروپاشی است، حاکمان هر روز شیوه های جدیدی از توحش و سرکوب را به اجرا میگذارند تا بلکه چند صباحی عمر حکومت ظالمانه خود را طولانی تر کنند. اما خشم ما هر روز گسترده تر میشود. اتحاد و همدلی بین ما مردمان فرودست و سرکوب شده بیشتر میشود. ما در آبان و دیماه خشم مان را آتشفشان کردیم و بیرون ریختیم. امروز هم درباره مهسا عزاداری نمیکنیم بلکه خشم مان را به اعتراض بدل میکنیم.
قتل دولتی دخترمان مهسا، یک نمونه از قتل تدریجی است که روزانه و در مقیاس اجتماعی بر همه ما تحمیل میکنند. فرزندان ما با وجود دست و پنجه نرم کردن با فقر و نابرابری حتی نمیتوانند چند ساعت به خیابان بروند و از نظر جسمی صدمه نبینند. امروز ما باید به فرزندانمان بگوییم به خیابان رفتن خطر دارد زیرا در خیابان پلیس حضور دارد. خیابان نا امن است زیرا پلیس در خیابان است. ما دیگر توان تحمل این وضعیت را نداریم. امروز فقط سقز و کردستان نیست که خشمگین و معترض است. هفت تپه و کل خوزستان و تهران و خراسان و بلوچستان و گیلان و مرکز و شرق و غرب و جنوب و همه جای مملکت سراسر خشم و نفرت از تمامی ارکان حاکمیت است.
قتل دولتی و خشونت بار دخترمان #مهسا_امینی، کشتن همه ماها هم هست. اما نه مهسا می میمرد و نه ما. مهسا امروز رمز مقاومت و اعتراض و اتحاد ماست. ما نمی میریم. ما زنده می مانیم و مقاومت میکنیم و مبارزه میکنیم تا ستم و ظلم و نابرابری بمیرد.
ضمن اعلام همدردی با خانواده مهسای عزیز ( ژینا امینی)، به این خانواده معزز می گوییم امروز ما هم همراه با شما گریستیم و خشمگین شدیم. مهسا دختر ما هم هست. ما همدل و همراه با شما فریاد میزنیم. شما تنها نیستید و همه ما با شماییم. ما همه انتقام جوی خون مهسا هستیم. قتل عمد و دولتی مهسا امینی بی پاسخ نخواهد ماند همانطور که تا الان بی پاسخ نمانده است. ما عزاداری نمیکنیم بلکه خشم مان را به اتحاد و مبارزه برای به پایان رساندن این وضعیت وحشیانه و ظالمانه بدل خواهیم کرد.
نظام سرکوبگر سرمایه داری، علاوه بر تحمیل استثمار و ستم بر مردان و زنان کارگر، همچنین بر زنان، ملیت ها، اقوام، گروه های مختلف اجتماعی، افراد با گرایش های جنسی متفاوت از اکثریت جامعه و نیز افراد با عقاید و باورهای متفاوت و ... ستم و تبعیض مضاعفی تحمیل میکند. به باور ما همه این گروه های اجتماعی ضمن مطالبه و مبارزه برای کسب خواسته های اختصاصی خود، لازم است که مضافا، به صورت متحدانه علیه مناسبات سرکوبگرانه و تبعیض آمیز و استثمارگرانه مبارزه کنند. تفرقه و چند دستگی به سود دستگاه سرکوب است. ما وظیفه خود میدانیم که به طور همزمان و متحد و بدون تفرقه علیه همه این ستم ها باشیم. بار دیگر میگوییم که قتل دولتی مهسای عزیزمان، ما را خشمیگن تر و متحد تر کرده است. قتل دولتی مهسا بی پاسخ نخواهد ماند.

جمعی از کارگران هفت تپه - یکشنبه - ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع بازنشستگان فولاد دراصفهان

در ادامه یکشنبه های اعتراضی، بازنشستگان فولاد دراصفهان تجمع خود را به برگزار کردند.
بازنشستگان فولاد به افزایش ناچیز حقوق خود معترض بوده و خواهان اجرای افزایش حقوق مطابق مصوبه قانون کار هستند./ ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی کارگران اخراج‌شده‌ی شرکت نفت و گاز سیه‌فام

امروز یک‌شنبه ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱، کارگران شرکت نفت و گاز سیه‌فام در اعتراض به اخراج‌ و بلاتکلیفی‌شان مقابل استانداری هرمزگان در بندرعباس تجمع کردند.
این کارگران دو ماه است که با تعطیلی کارخانه، اخراج و بیکار شده‌اند و تاکنون هیچ حکمی برای آنها صادر نشده است.
لازم به ذکر است که این کارگران چند ماه حقوق پرداخت‌نشده نیز دارند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: قتل هدفمند مهسا امینی محکوم است!

خشونت، خیره سری و توحش نیروی انتظامی و گشت ارشاد بار دیگر دختر جوانی را به کام مرگ کشاند. داغدار کردن خانواده مهسا امینی موجی از خشم توده مردم که به سرنوشت فرزندان خود حساس هستند، بر انگیخته است. تکرار این فجایع و جنایات توسط پلیس که به دروغ و بسیار مضحک مأمور حفظ امنیت در جامعه نامیده می شود واکنش گسترده ای به دنبال داشته است. بر هیچ کس پوشیده نیست که این آتش به اختیاران برای سرکوب و کشتاری که بر مردم اعمال می کنند از سوی دستگاه قدرت مجوز دریافت می کنند. زیرا حفظ امنیت برای حاکمیت یعنی پاسداری از قدرت سیاسی و حراست از قاتلان فرزندان مردم است.
محاکمه و مجازات قاتلان فرزندانمان
سرکوب خشونتبار و جنایت علیه زنان

گروه اتحاد بازنشستگان

۲۵ شهریور ۱۴۰۱

************

اردوی کار: در پی اعتصاب غذا؛ سپیده قلیان به بیمارستان اعزام شد

سپیده قلیان، فعال مدنی محبوس در زندان اوین از روز جمعه ۱۸ شهریور دست به اعتصاب غذا زد. اعتصاب سپیده قلیان در اعتراض به نگهداری در زندانی دور از محل زندگی خانواده اش صورت گرفته است. وی روز گذشته در پی حال نامساعد جسمی به بیمارستان طالقانی اعزام شد.
سپیده دیروز بعد از ظهر در پی حال نامساعد جسمی و افت فشار به بیمارستان طالقانی اعزام شده است و همچنان در اعتصاب غذا بسر میبرد، این موضوع موجب افزایش نگرانی خانواده و نزدیکان او شده است.

************

اردوی کار: انتقال لیلا حسین‌زاده به زندان عادل‌آباد شیراز و ادامه‌ی بازداشت غیرقانونی وی

لیلا حسین‌زاده که روز ۲۹مردادماه مقابل درب منزل خود با ضرب و شتم بازداشت شده، پس از جابجایی‌های مکرر میان بازداشتگاه زندان اوین، بازداشگاه اداره اطلاعات شیراز و بازداشتگاه نیروی انتظامی شیراز، هشت روز پیش به قرنطینه زندان عادل‌آباد و سپس بند مواد مخدر این زندان منتقل شده است و تا روز گذشته از حق تماس جهت برقراری ارتباط با خانواده خویش محروم بوده و این محرومیت همچنان با نداشتن حق تماس با وکیل ادامه دارد.
بنا به اخبار واصله، در آغاز بازداشت وی، قرار وثیقه صادر شده اما اجازه تماس با وثیقه گذار داده نشده و علت آن نیز نگهداری ۱-۷ روز جهت "انجام تحقیقات" عنوان شده است اما با وجود اتمام این مدت، وی بدون قرار بازداشت همچنان در بازداشتی غیرقانونی به سر می‌برد.
گفتنی‌است این فعال صنفی‌دانشجویی پس از انتقال به شیراز، هر بار جهت بازجویی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات برده شده و پس از آن به بازداشتگاه سروش نیروی انتظامی بازگردانده می‌شد. ادامه‌ی بازداشت خودسرانه و خلاف قوانین حال حاضر کشور، سبب تشدید بیماری خودایمنی حسین‌زاده شده و به گفته‌ی وی، داروها اثرگذاری خویش را از دست داده و پیشرفت بیماری به صورت عارضه‌ی پوستی، مشکلات دستگاه گوارش، مفاصل و چشم‌ها بروز یافته است. این درحالیست که پیش از این، پزشکی قانونی گواهی "عدم تحمل کیفر" برای حسین‌زاده صادر کرده است و بدین جهت قوه قضائیه باید پاسخگوی فشارها و بدعت‌های غیرقانونی و تحمیل آن بر زندگی فعالین و زندانیان سیاسی باشد.

************

اردوی کار: اعتراض کارگران خباز مشهد به عدم افزایش حقوق کارگران نانوایی‌ها

رئیس انجمن صنفی کارگران خباز مشهد گفت(ابوالفضل صاحب قرانی): کارگران خباز نانوایی‌های سنتی مشهد نسبت به‌ عدم افزایش حقوق خود از ابتدای سال جاری تاکنون طبق مصوبات قانون کار معترض هستند.
او در ادامه می افزاید: باوجود مصوبه افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل دستمزد شورای عالی کار برای کارگران، از سال جاری حقوق روزمزدی کارگران خباز مشهد هنوز همان ۱۵۰ هزار تومان در روز به ازای ۸ ساعت کار است که با احتساب ۴ روز تعطیلی در ماه، دستمزد این کارگران کمتر از ۴ میلیون تومان (۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان) پرداخت می‌شود.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: حوادث کاری: هشت کارگر مصدوم شدند، یک کارگر جانش را از دست داد

طی روزهای ۱۹ و ۲۰ شهریور حداقل چهار حادثه کاری در نقاط مختلف ایران گزارش شد. در جریان این حوادث هشت کارگر مصدوم شدند. حال دو تن از مصدومان نامساعد گزارش شده است. یک کارگر پیمانی مخابرات هم جانش را از دست داد.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع بازنشستگان سنگ آهن مرکزی یزد

تجمع اعتراضی بازنشستگان سنگ آهن مرکزی یزد در اعتراض به بی عدالتی صندوق فولاد و وزارت رفاه جهت عدم اجرای افزایش ۳۸ درصدی به اضافه ۵۱۵۰۰۰ تومان طبق مصوبه شورای عالی مزد و مشابه افزایش مزد بازنشستگان تامین اجتماعی./ یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱

************

گروه اتحاد بازنشستگان: مزدهای پرداخت نشده، کارگران پروژه ای را به اعتصاب کشاند!

کارگران پروژه‌ای شاغل در پتروشیمی دنا واقع در عسلویه در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه‌ دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. این کارگران دستمزد ماه‌های تیر و مرداد را هنوز دریافت نکرده‌اند./ یکشنبه ۲۰ شهریور۱۴۰۱

************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد اصفهان!

تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در محل ساختمان بازنشستگی فولاد.
بازنشستگان تا برقراری عدالت در افزایش حقوق سالیانه (حداقل ٣٨ درصد بعلاوه ۵١۵ هزار تومان) در کف خیابان پیگیر میمانند./ یکشنبه ۲۰ شهریورماه

************

گروه اتحاد بازنشستگان: مرگ یک کارگر اهل مهاباد بر اثر سقوط از ساختمان

یک کارگر جوان اهل مهاباد به نام سیامند محمدپور ۳۹ ساله روز یک‌شنبه ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ در اثر سانحه‌ی کاری جانش را از دست داد.
این حادثه به دلیل نبود ایمنی در محل کار و سقوط از طبقه دوم یک ساختمان اتفاق افتاد.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: درخواست کارگران

شهرداری رودبار زیتون از مسئولان شهری: معوقاتمان را پرداخت کنید

گروهی از کارگران شهرداری شهر رودبار در استان گیلان، خواستار دریافت معوقات مزدی خود شدند.
منابع کارگری در شهرستان رودبار اعلام کردند، صبح امروز (۲۰شهریور ماه) گروهی از کارگران شهرداری رودبار پیگیر دریافت مطالبات مزدی خود شدند.
کارگران می‌گویند: روز به روز بر بدهی‌های کارگران شهرداری رودبار افزوده می‌شود ولی راه‌حل مناسبی از سوی مسئولان شهری مشاهده نمی‌کنیم.
کارگران می گویند، غیر از دو ماه معوقه مزدی سال جاری، ۴ ماه از سال گذشته طلبکاریم. در عین حال مطالباتی از از سال ۹۲ تاکنون در ارتباط با سنوات، مانده مرخصی اضافه کار و حق بیمه طلبکاریم.
کارگران در ادامه تصریح کردند: طی یک ماه گذشته برای پیگیری مطابات صنفی خود به چند نهاد دولتی و غیردولتی مراجعه کردیم اما هنوز اتفاقی نیفتاده است./ یکشنبه ۲۰ شهریورماه

************

شورای بازنشستگان ایران: جابجایی لیلا حسین‌زاده در بازداشتگاه‌های شیراز!

شوراهای صنفی دانشجویان گزارش داد بنا به پیگیری‌های صورت‌گرفته از جانب خانواده و وکیل لیلا حسین‌زاده، وی ۶ روز پیش، از بازداشتگاه وزارت اطلاعات به بازداشتگاه نیروی انتظامی شیراز موسوم به سروش منتقل شده است. این انتقال در حالی صورت گرفته که خانواده و وکیل وی در بی‌خبری مطلق از این انتقال قرار داشتند و انتقال‌های مکرر و غیرقانونی وی می‌تواند فشار روانی مضاعفی بر لیلا حسین‌زاده با توجه به شرایط جسمی و شدت بیماری وی وارد کند.
بنا به اخبار واصله روز گذشته پدر این فعال صنفی دانشجویی، بالاخره موفق به ملاقات کوتاهی در حضور مامورین امنیتی بازداشتگاه سروش شده است.
قرار بازداشت موقت وی در شرایطی از سوی خسروانی، بازپرس شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب شیراز صادر شده که پیشتر و طی پرونده گذشته، دادگاه انقلاب شیراز قرار بازداشت را تبدیل به وثیقه کرده و رای بر عدم تحمل حبس ایشان داده بود اما با ممانعت خسروانی و اصرار وی بر عدم آزادی لیلا حسین‌زاده، مجددا قرار بازداشت موقت برای این فعال صنفی صادر گردید.
گفتنی است لیلا حسین‌زاده دانشجوی کارشناسی ارشد انسان‌شناسی دانشگاه تهران روز ۲۹مرداد در مقابل منزل شخصی خود به دلایلی نامشخص به صورت غیرقانونی و همراه با ضرب و شتم بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین برده شد. سپس در روز اول شهریور به دستور دادستانی شیراز به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به پلاک۱۰۰ منتقل شده بود.

************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع کارکنان خدماتی همزمان در چندین شهر

اصفهان اهواز کرمانشاه یزد زاهدان سه شنبه ۱۵ شهریور ۴۰۱ ، تجمع اعتراضی کارکنان خدماتی مدارس طبق فراخوان سراسری در برابر اداره ی کل آموزش و پرورش استان، در اعتراض به حقوق پایین و مشکلات معیشتی که آنچنان گریبان آنان را گرفته که شرایط زندگی غیرقابل تحمل می‌باشد.

************

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی لیلا حسین‌زاده و حسن سعیدی

لیلا حسین‌زاده و حسن سعیدی مدت‌هاست در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می‌برند. لیلا حسین‌زاده به بیماری خود ایمنی مبتلاست و بی‌خبری از وضعیت او باعث نگرانی خانواده‌اش شده است.

************

اردوی کار: اعتراض کارگران سیمان اردستان

امروز بیش از ده‌ها نفر پرسنل کارخانه سیمان اردستان برای گرفتن حق سختی کار و ایجاد شورای کارگری مقابل اداره کار اردستان تجمع کردند.
نماینده فرماندار و مسئولین امنیتی به صورت گشت ارشادی و بررسی موضوع حضور داشتند. جالب اینکه خبرگزاری‌های شهرستان که در این تجمع حضور داشتند قبل از ارسال خبر و اطلاع‌رسانی عمومی، این اخبار را به مسئولین شهرستان و سیمان اردستان اطلاع دادند.
لازم به یادآوری است که مشابه همین تجمع با تعداد اندکی طی سنوات گذشته انجام شد که با برخورد توهین‌آمیز و تهدید به اخراج کارگران مربوطه از طرف مدیر اداری کارخانه سیمان، اصغر شریفی منجر شد. با توجه به افزایش نفرات در تجمع امروز و لابی‌گری مدیران این کارخانه و مسئولین شهرستان، باید منتظر عکس‌العمل‌های ناجوانمردانه دوباره سیمان اردستان

************

گروه اتحاد بازنشستگان: ادامه اعتصاب و تجمع کارگران کیان تایر در سومین روز!

امروز سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱، کارگران کارخانه کیان‌تایر برای سومین روز متوالی در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ماه گذشته و سایر مشکلات خود در محوطه شرکت دست به تجمع زده و اعتصاب خود را ادامه دادند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: آزادی تعدادی از بازداشت‌شدگان تجمع مقابل وزارت نفت

عصر امروز شنبه ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۱، تعدادی از کارکنان رسمی بازداشت شده وزارت نفت آزاد شدند.
به همکاران آنها اعلام شده که طی ساعات آتی تمامی بازداشت شدگان آزاد خواهند شد.
امروز جمع‌هایی از کارکنان رسمی صنعت نفت شاغل در برخی مراکز عملیاتی در نقاط مختلف کشور، طبق فراخوان از پیش اعلام شده به تهران آمده و قصد برگزاری تجمع اعتراضی مقابل ساختمان وزارت نفت را داشتند که با برخورد نیروهای امنیتی و انتظامی روبرو شدند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراض کارکنان رسمی عملیاتی سکوهای گازی پارس جنوبی

امروز شنبه ۱۲ شهریورماه ۱۴۰۱ کارکنان رسمی عملیاتی شاغل در سکوهای گازی پارس جنوبی در همراهی با همکاران‌شان با در دست گرفتن پلاکارد و کاغذنوشته‌هایی نسبت به عدم تحقق مطالبات‌شان دست به اعتراض زدند.
کارکنان رسمی نفت نسبت به مشکلات معیشتی و دستمزدهای ناکافی و عدم اجرای قوانین مصوب و ساعات کاری غیرعادلانه و مالیات‌ زیاد و کیفیت پایین خدمات بهداشت و درمان و … اعتراض دارند و خواهان اجرای کامل ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات کارکنان رسمی وزارت نفت هستند.
اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف کارکنان وزارت نفت، کارکنان بخش عملیات وزارت نفت را از چارچوب قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنی می‌کند. همچنین کارکنان رسمی ضمن خواسته‌ی اجرای فوری این قانون، خواستار پرداخت کل حقوق معوقه‌ی ناشی از اجرای ماده ۱۰ هستند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتراض اهالی اندریان به فعالیت معدن طلا

اهالی روستای اندریان ( ورزقان ) روز جمعه ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به فعالیت غیراصولی و تخریبی بهره بردار معدن طلای اندریان تجمع اعتراضی برپا کردند و شعار دادند : « معدن گره باغلانا » ( معدن باید بسته شود)

************

اردوی کار: اعتصاب کارگران کشت و صنعت نیشکر کارون شوشتر

ویدیوها و خبرهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی از آن است که این کارگران به اعمال «زور و تهدید» در مقابل درخواست مطالباتشان اعتراض دارند. «همسان‌سازی با شرکت‌های نیشکر همجوار و تبدیل وضعیت» از جمله مطالبات این کارگران است. اعتصاب امروز برای روز یازدهم ادامه دارد و ۱۴ کارگر تحصن‌کننده از کار «تعلیق» شده‌اند. کارگران این شرکت در ماه‌های اخیر بارها نسبت به شرایط صنفی خود اعتراض کرده‌اند.

************

اردوی کار: چهارمین روز اعتصاب کارگران شرکت اکسین استیل پارس

روز چهارشنبه ۹ شهریور ۱۴۰۱، کارگران شرکت اکسین استیل پارس شاغل در پروژه‌ رفسنجان در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماه دستمزد معوقه برای چهارمین روز متوالی به اعتصاب خود ادامه دادند. دستمزد این کارگران از اردیبهشت‌ماه به بعد پرداخت نشده است.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: سپیده رشنو با وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی آزاد شد!

سامان رشنو برادر سپیده رشنو زن معترض به تذکر حجاب اجباری با انتشار تصویری از او اعلام کرد که خواهرش امروز سه‌شنبه هشتم شهریور ۱۴۰۱موقتا و باقرار وثیقه آزاد شده است.
به گزارش روزنامه شرق سپیده رشنو پس از حدود ۴۰ روز بازداشت، با تودیع وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
سپیده رشنو در واکنش به تذکر حجاب زنی به نام «رایحه ربیعی» بازداشت و برای مدتی در مکانی نامعلوم نگهداری شد.
روز ۲۹ مردادماه سال جاری خبرگزاری قوه قضائیه اتهامات او را «فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشویق به فساد و فحشا» عنوان کرد.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: عدم پرداخت بیمه، مزایا و سایر حقوق، کارگران مترو

عدم پرداخت بیمه، مزایا و سایر حقوق، کارگران مترو را به خیابان کشاند! راهپیمایی اعتراضی کارگران خدماتی خط۳ مترو:
در پی عدم پرداخت حق و حقوق ، کارگران خدماتی خط ۳ مترو دست از کار کشیدند و به سمت ساختمان اصلی شرکت مترو شهرداری تهران در پل کالج حرکت کردند.

************

اردوی کار: تجمع کارگران کارخانه آجر جیل مقابل فرمانداری کارون

امروز سه‌شنبه ۸ شهریورماه جمعی از کارگران کارخانه آجر جیل در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات‌شان مقابل فرمانداری کارون تجمع کردند. کارگران کارخانه آجر جیل با تعطیلی و مزایده این شرکت در آستانه بیکاری قطعی قرار‌ گرفته‌اند.

************

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارکنان رسمی مخابرات آذربایجان شرقی

امروز سه‌شنبه ۸ شهریورماه، کارکنان رسمی مخابرات آذربایجان شرقی در مقابل دفتر مدیر منطقه در تبریز تجمع کردند. این تجمع در اعتراض به تاخیر در پرداخت حقوق و مطالبات معوق این کارکنان صورت گرفت.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: واله زمانی فعال کارگری ازاد شد!

واله زمانی بعد از تحمل روزهای سخت انفرادی دقایقی پیش امروز یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ با قرار وثیقه ۲ میلیارد تومانی بطور موقت از زندان اوین آزاد شد.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: «حتی یکساعت ماندن در معدن را هم نمی توانیم تحمل کنیم»!

اعتراض کارگران معدن ذغالسنگ البرز شرقی نسبت به روند بازنشستگی

جمعی از کارگران معدن البرز شرقی به طولانی شدنِ پروسه‌ی بازنشستگیِ خود اعتراض دارند. آنها می‌گویند: ما کارگرانِ معدن در طول این بیست و اندی سال سختی‌های بسیاری کشیده‌ایم. هیچ کدام به لحاظ جسمی در وضعیتِ خوبی نیستیم و یک ساعت ماندن در معدن برایمان قابل تحمل نیست.

************

اردوی کار: چند خبر

اخراج ۱۸۰ تن از پرستاران در زنجان <
هدیه ای ناقابل از وزارت بهداشت به پرستاران زنجانی!

مدیر پرستاری معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان: با توجه به تمدید نشدن طرح ویژه کرونا برای پرستاران در وزارت بهداشت، حدود ۱۸۰ نفر از پرستاران به تدریج از سیستم دانشگاه خارج خواهند شد. تا پایان امسال حدود ۱۸۰ نفر از پرستاران داوطلب در طرح اختیاری وزارت بهداشت در استان زنجان خارج خواهند شد.

تجمع تعدادی از جوانان بیکار
تجمع تعدادی از جوانان بیکار شهرستان امیدیه در اعتراض به مشکل بیکاری و عدم پاسخگویی مسئولین مقابل درب فرمانداری

سربازی، کارخانه تولید ناامیدی
تجمع اعتراضی دانشجویان مقابل سازمان نظام وظیفه در اعتراض به سربازی اجباری پلاکاردهایی با شعارهای «‌برده‌داری نوین»، «‌سرباز صدا ندارد» و «‌سربازی، کارخانه تولید ناامیدی» در دست داشتند.

اعتراض جمعی از اهالی کهگیلویه
اعتراض جمعی از اهالی کهگیلویه با تجمع در مقابل فرمانداری این شهرستان برای حقابه قانونی خود از رودخانه مارون

************

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران اعتصابی پتروشیمی عسلویه به نشانه اعتراض کنار دریا نشستند!

بهانه کارفرما برای عدم پرداخت ماهها حقوق: تا برجام امضا نشود نمی توانیم حقوق بدهیم!
کارگران شرکت پتروشیمی «ستاره تاراز» عسلویه با کار در شرایط تحمل گرمای طاقت فرسا تا پای مرگ و از هوش رفتن و حتی مسمومیت غذایی و شدت بی حقوقی مطلق در اردوگاههای جهنمی مراکز کار، ماه ها از دریافت مزدهایشان نیز محروم از گشته اند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: آتش‌نشانان معترض کرج به خیابان آمدند!

آتش‌نشان‌های معترض کرج نسبت به وضعیت معیشتی و حقوق، مزایا و سایر حقوق خود و دیگر همکاران‌شان در برابر ساختمان مرکزی شهرداری کرج دست به تجمع زدند. چهارشنبه دوم شهریور ۱۴۰۱

************

اردوی کار: تجمع کارگران کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز

روز سه شنبه اول شهریور کارگران و بازنشستگان کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز بار دیگر به دلیل عدم تولید این کارخانه در محل این کارخانه تجمع کردند و خواهان حل مشکلات خود از سوی مسئولان شدند.

************

اردوی کار: کارگران شهرداری کوت‌عبدالله بار دیگر دست از کار کشیدند

کارگران شهرداری کوت‌عبدالله امروز سه شنبه‌ یکم شهریورماه بار دیگر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، دست از کار کشیده اند. حقوق این کارگران چندین ماه است که پرداخت نشده و کارگران می گویند به جای پرداخت حقوق به خاطر مطالبه گری و تجمع تهدید شده و در معرض اخراج و بازداشت هستیم.
به گفته یکی از کارگران شهرداری کوت عبدالله چهار تن از کارگران به عنوان نمایندگان کارگران بازداشت شده‌اند و‌ بعد از آن هم اخراج شده‌اند. تنها جرم این افراد این‌ بود که از استانداری حقوق خود را مطالبه کردند.

************

اردوی کار: اعتراض کارگران کارخانه روغن نباتی زنجان

از مجموعه هلدینگ داروگر، به‌ ممانعت از حضورشان در کارخانه

صبح امروز سه‌شنبه یکم شهریور مدیران کارخانه به دلیل کمبود منابع مالی از ورود حدود ۶۰ نفر از مجموع ۸۵ کارگر کارخانه به محل کارشان جلوگیری کردند.
به گفته یک کارگر اخراجی میانگین سوابق فعالیت بعضی از کارگران بیکار شده به ۱۵سال می‌رسد و در حالی با اتمام قرارداد یک ماهه اخراج شده‌ایم که علارغم مطالبات چهارماهه سال جاری، هنوز موفق به دریافت مطالبات قدیمی سالهای ۹۳ تا ۹۷ خود نشده‌ایم.
کارفرما اعتنایی به درخواست کارگران برای بازگشت به کار ندارد و می‌گوید برای کاهش هزینه‌های کارخانه ناچار به تعدیل این تعداد نیروی شده است.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: افزایش نگرانی‌ها درباره سلامت واله زمانی

واله زمانی به بیماری‌های متعددی مبتلاست. با وجود این، بیش از ۸۰ روز است که در بازداشت موقت به سر می‌برد و با وجود اینکه چندین بار خون بالا آورده، هم‌چنان از دریافت خدمات درمانی محروم است.

************

اردوی کار: احضار سه فعال کارگری به دادسرا

محمد ایران نژاد، مرتضی صیدی و نصرالله امیرلو فعالین کارگری، امروز یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه‌ای جهت اخذ آخرین دفاع به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران احضار شدند. آنها باید ظرف مدت ۵ روز از زمان درج ابلاغیه در این دادسرا حاضر شوند. از میان آنها محمد ایران نژاد هم اکنون در حال تحمل دوران محکومیت پیشین خود در زندان اوین است.
بر اساس این ابلاغیه، محمد ایران نژاد، مرتضی صیدی و نصرالله امیرلو جهت اخذ آخرین دفاع در خصوص اتهام “تشکیل گروه به قصد بر هم زدن امنیت کشور ” به دادسرای ناحیه ۳۳ تهران احضار شدند.
از میان آنها محمد ایران نژاد در پرونده پیشین خود به ۳ سال و ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال و ۹ ماه زندان برای وی قابل اجراست. او جهت تحمل دوران محکومیت خود در تاریخ ۵ تیرماه، راهی زندان اوین شد. محمد ایران نژاد پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.
مرتضی صیدی و نصرالله امیرلو، روز جمعه ۲۶ فروردین ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. آنها پس از چند روز از پلیس امنیت قلعه حسن خان تهران به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.
آقای امیرلو در تاریخ ۱۲ اردیبهشت و آقای صیدی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه با تودیع قرار وثیقه از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شدند.

************

شورای بازنشستگان ایران: کارگران صنایع بسته بندی داروگر رشت:‌‌‌

راهی جز اعتراض برای ما نمانده

کارگران «صنایع بسته‌بندی داروگر رشت ۵ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند و بیمه‌هایشان نیز با مشکل روبرو است. به هر مسئولی هم شکایت می کنند فقط شنونده است و اقدامی نمی‌کند.
کارگران بدلیل بدقولی های مکرر برای پرداخت حقوق شان راهی جز اعتراض ندارند چون الان که ۵ماه از سال میگذرد هیچگونه حقوقی در سال ۱۴۰۱ دریافت نکردند. / یکشنبه ۳۰ مرداد

************

اردوی کار: آنیشا اسداللهی با قید وثیقه دومیلیارد تومانی، موقتاً آزاد شد

آنیشا اسداللهی با قید وثیقه دومیلیارد تومانی، موقتاً آزاد شد. به امید آزادی هر چه سریع تر کیوان مهتدی و همه فعالین کارگری و معلمان کنشگری که بر سر پرونده سازی نخ نمای اطلاعات بازداشت شده و همچنان در بندند.

لیلا حسین زاده همراه با ضرب و شتم بازداشت شد
دقایقی پیش لیلا حسین زاده فعال صنفی دانشجویی توسط چند تن از نیروهای امنیتی در مقابل منزل خویش همراه با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافت‌.
گفتنی است لیلا حسین زاده دانشجوی کارشناسی ارشد انسانشناسی دانشگاه تهران، سال گذشته به پنج سال حبس محکوم شده و به دلیل عدم تحمل کیفر از بابت ابتلا به بیماری خودایمنی که در دوران حبس پیشین خود بدان مبتلا شده بود، به گواهی پزشکی قانونی آزاد بود.

************

کانال صنفی معلمان ایران: دیدار با خانواده های محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی

جمعه ۲۸ مردادماه، تعدادی از فعالان حقوق زنان با خانوادهای محمد حبیبی و جعفر ابراهیمی دیدار کردند و از آخرین وضعیت این معلمان زندانی مطلع شدند.
در این دیدار سمانه عابدینی همسر جعفر ابراهیمی با تشریح وضعیت جسمی بازرس شورای هماهنگی اعلام کرد: علی‌رغم انجام آزمایش کلونوسکپی و نیاز مبرم جعفر ابراهیمی به دریافت نتیجه آزمایش و تجویز و نظر پزشکی، او کماکان از پزشک متخصص و داروهای جدید، محروم است، وضعیتی که موجب شده که همسر جعفر ابراهیمی نگران جدی خود را از سلامت وی ابراز دارد.
لازم به ذکر است پس از بازداشت جمعی معلمان در اردیبهشت‌ماه، حقوق معلمان بازداشت شده، قطع و برای تمامی آنان غیبت رد شده است.‌
در این دیدار، خانواده‌های جعفر ابراهیمی و محمد حبیبی با تاکید بر اهمیت «مقاومت جمعی» معلمان و سایر کارگران و فعالان کارگری دربند اعلام کردند که علی‌رغم فشار زیاد با هدف اخذ اعترافات اجباری، آنان توانسته اند، سناریوسازی‌های امنیتی را با مقاومت خود، نقش بر آب کنند.

************

اردوی کار: ۱۷ تن از کارگران شرکت آذرآب به‌دلیل اعتراضات صنفی به حبس و شلاق محکوم شدند

در روزهای اخیر حکم دادگاه برای ۲۱ نفر از کارگران شرکت آذرآب صادر شد. کارگران این شرکت در این رابطه می‌گویند: چهار نفر تبرئه شدند و برای ۱۷ نفر حکم تعلیقی (تعلیق تا یک سال) صادر شده است؛ این حکم ۳۰ ضربه شلاق و سه ماه زندان است که قابل تبدیل به پول نقد است.
این حکم به اعتراضات خردادماه کارگران آذرآب برمی‌گردد؛ کارگران می‌گویند: خوشبختانه حکم تعلیقی است و اکنون قابلیت اجرایی ندارد؛ قرار بود موضوع را دنبال کنیم اما چون حکم تعلیقی داده‌اند، فعلاً کاری نمی‌کنیم.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران کارخانه داروگر تهران مجبور به انجام کارهای خدماتی شده‌اند

کارگران کارخانه داروگر تهران به دلیل پرداخت نشدن دستمزدشان مجبور به انجام کارهای خدماتی شده‌اند. کارگران این کارخانه مجبور به انجام کارهای ساختمانی، نظافت منازل، پیک موتوری، رانندگی و… شده‌اند. مدیران این کارخانه از چند ماه پیش دستمزد کارگران را با تاخیر‌های طولانی پرداخت می‌کند. کارگران نیز به ناچار باری تامین هزینه‌های زندگی به این کارهای روی‌ آورده‌اند. این کارگران که تعداد آنها نزدیک به ۲۰۰ تن می‌باشد، ماه‌ها است در این وضعیت بسر می‌برند.
یکی از کارگران کارخانه داروگر تهران در رابطه با وضعیت معیشتی خود و همکارانش می‌گوید:
«می‌دانیم انجام کار‌های خدماتی همانند کار در منازل و پیک موتوری و موسسات کرایه خودرو هیچ آینده شغلی ندارد، اما وقتی نه مزدی داده می‌شود و نه حق بیمه پرداخت می‌شود، ناچاریم مخارج‌مان را تامین کنیم.»
مقامات دولتی و مسئولان استانی در چند سال گذشته همواره نسبت به مشکلات کارگران بی‌توجه بوده‌اند. این بی‌توجهی باعث سخت‌تر شدن وضعیت معیشتی کارگران کارخانه داروگر تهران شده است. به دلیل مشکلات اقتصادی برخی از خانواده‌ها به مرز متلاشی شدن رسیده‌اند.
در همین رابطه شاهد تجمع اعتراضی کارگران شرکت داروگر در رشت
و هم چنین تجمع اعتراضی کارگران شرکت داروگر تهران در مقابل وزارت کار بودیم.
بی‌عملی و پاسخگو نبودن مقامات دولتی نسبت به مشکلات کارگران
مقامات دولتی در ۵ ماه گذشته نسبت به اعتراضات کارگران بی‌توجه بوده و خود را در قبال مشکلات آنها پاسخگو نمی‌دانند. این موضوع موجب شده، برخی از کارگران کارخانه داروگر تهران بدون تسویه حساب محل کار خود را ترک کنند. برخی از کارگران نیز که در شرف بازنشستگی هستند نگران وضعیت خود با تعطیل شدن کارخانه می‌باشند.
هلدینگ داروگر از موسسات بزرگ اقتصادی است که ۱۸ شرکت زیرمجموعه آن می‌باشند. شرکت‌های کیوان، ارزش آفرینان، تولید دارو، یاس خرمشهر، کیمیاگران، هومن شیمی و صنایع بسته‌بندی داروگر و… از زیرمجموعه‌های این هلدینگ محسوب می‌شوند. بسیاری از کارگران این هلدینگ در چند ماه گذشته دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند.
سران حکومت با سرقت ثروت‌های عمومی فقر را در جامعه نهادینه کرده‌اند. کارگران اولین قربانیان این چپاول حکومتی هستند. آنها به خوبی می‌دانند، علت فقر کارگران و سایر اقشار مردم، دزدی‌های سران حکومت ولابی‌های تحت حمایت آنها می‌باشد.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: مسدود کردن مسیر بازنشستگان هما توسط نیروهای سرکوبگر

صبح امروز شماری از بازنشستگان هما که برای اعتراض به وضع معیشتی خود به سمت اداره مرکزی هما در حال حرکت بودند توسط نیروهای پلیس سرکوبگر تمامی مسیرهای رسیدن به اداره مسدود شده است ولی بازنشستگان همچنان به تجمع ادامه دادند./ سه‌شنبه ۲۵ مردادماه

شورای بازنشستگان ایران: آزادی بازداشت شدگان بازنشستگان هما
صبح امروز سه‌شنبه ۲۵ مردادماه، شماری از بازنشستگان هواپیمایی کشوری(هما) به سمت اداره مرکزی هما در حال حرکت بودند که توسط نیروهای پلیس تمامی مسیرهای رسیدن به اداره مسدود شده است ولی بازنشستگان همچنان به تجمع ادامه دادند.
در این تجمع عده ای از بازنشستگان دستگیر شدند. نیروی انتظامی در توجیه بازداشت کردن ها، عنوان کرد که از داخل شرکت به دادستان تهران اعلام کرده اند گروهی شورشی و اغتشاشگر بنا دارند به شرکت هجوم بیاورند !!
عکسی از بازنشستگان هما (به قول دادستان اغتشاشگر و شورشی) بعداز آزادی!

************

اردوی کار: احتمال آزادی موقت آنیشا اسدالهی

وکیل آنیشا اسدالهی و کیوان مهتدی خبرداد: آنیشا تا رفتن به دادگاه به قید وثیقه می تواند آزاد گردد. مادر آنیشا به دادسرا رفت و آنها خبر را تایید کردند. آنیشا اسداللهی همراه با کیوان مهتدی در رابطه با سناریوسازی نخ نمای وزارت اطلاعات در خصوص سفر دو فعال سندیکایی فرانسوی به ایران و دیدار با فعالین کارگری و معلمی بازداشت شدند.

************

اردوی کار: عسل محمدی و ثمین احسانی، در اوین کرونایی شدند

عسل محمدی، فعال کارگری و ثمین احسانی، شهروند بهایی، بعد از انتفال به بند قرنطینه، از دیدار پزشک محروم ماندند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان:اعتراض مردم به بی آبی و تجمع کشاورزان اصفهان

تجمع اعتراضی و راهپیمایی مردم شهرکرد در اعتراض به بی آبی روبروی استانداری.
مردم از بی آبی که طاقت شان طاق شده با شعار بیشرف بیشرف یگان ویژه که برای سرکوبی تجمع کنندگان وارد شده را مورد خطاب قرار میدهند. مردم شعار می دهند استاندار حیا کن صندلی و رها کن.

تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان
تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان درب اداره آب منطقه ای اصفهان اعتراضات مردم به شرایط نا مطلوب که حاکمیت به آنها تحمیل کرده است از هر سو ادامه دارد./ سه‌شنبه ۲۵ مردادماه‌

************

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارکنان شرکتی مخابرات ارومیه

کارکنان شرکتی مخابرات ارومیه در اعتراض به واریز نشدن ۷ ماهه حق بیمه تامین اجتماعی خود و محرومیت از خدمات بیمه درمان تامین اجتماعی امروز یکشنبه ۲۳ مرداد در محوطه مخابرات ارومیه تجمع کردند و خواستار پاسخگویی مسئولان شدند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران شهرداری هویزه سه ماه حقوق طلبکارند

تعدادی از کارگران شهرداری هویزه از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند و گفتند: علاوه بر ۳ ماه حقوق معوقه، بخشی از مطالبات بیمه‌ای ما به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.
به گفته کارگران، علارغم پیگیری‌های مکرر کارگران برای دریافت حقوق، مسئولان شهری پاسخ قانع‌کننده‌ای به درخواست‌های کارگران نمی‌دهند.
این کارگران که در بخش‌های خدمات و فضای سبز کار می‌کنند، در ادامه گفتند: در شرایط سخت کار می‌کنیم اما از دستمزد خبری نیست! بیشتر همکاران، نمی‌توانند نیازهای ضروری خانواده‌هایمان را تامین کنند، انتظار داشتیم شهرداری هر ماه حداقل بخشی از مطالباتمان را بپردازد./ سه‌شنبه ۲۵ مردادماه

************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتصاب ابزار مبارزه دسته جمعی کارگران است

اعتصاب مدرسه ای برای آموزش طبقه کارگر در مبارزات سرنوشت سازی است که پیش رو دارد. اعتصاب فرصتی برای روآمدن و پرورش فعالان و رهبران کارگری است. در جریان اعتصاب است که کارگران به ضرورت متشکل شدن و یا انسجام دادن بیشتر به تشکل هایشان پی می برند. در جریان اعتصاب است که کارگران نقاط قوت و نقاط ضعف حرکت خود را در می یابند و تجربه خود را برای مبارزات سرنوشت سازی آتی غنی تر می سازند. در جریان اعتصاب رفاقت و همبستگی کارگری تقویت می شود. در روزهای اعتصاب خانواده های کارگری بیش از پیش به همدیگر نزدیک می شوند و در رفع مشکلات روزمره به یاری همدیگر می شتابند.هیچ درجه ای از خدمات اجتماعی و بیمه ها، هیچ میزانی از افزایش دستمزد، هیچ بهبودی در شرایط ایمنی کار، حاصل تصمیم داوطلبانه و اختیاری از جانب سرمایه داران نبوده است. هر حقی که در این زمینه ها بدست آمده است و یا قرار است در آینده بدست بیاید تنها حاصل مبارزه مستقیم کارگران و یا ترس سرمایه داران و دولتشان از واکنش های شدیدتر و گسترده تر کارگران بوده است. سرمایه داران و دولت شان تا وقتی که با اعتراض و مبارزه کارگران در شکل اعتصاب مواجه نشوند، در برابر طرح خواست های کارگران با اشکال دیگر مبارزه، بی اعتنایی می کنند. اما وقتی کارگران پروسه تولید و سود اندوزی سرمایه داران را متوقف کردند آنگاه است ترس بر وجودشان غلبه می کند و در می یابند که چگونه شیشه عمر نظامشان در دست محرومان و بی چیزانی است که تا دیروز به بردگی می کشید و تحقیرشان می کرد.

اعتصاب مدرسه مبارزه طبقاتی کارگران بر علیه نظام سرمایه داری است.

زنده باد اعتصاب

************

روناک رضایی به قید وثیقه به‌طور موقت آزاد شد

روناک رضایی دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی که برای انجام پایان‌نامه‌ی خود به آبادان رفته‌بود در جریان فاجعه متروپل بازداشت شده بود. او پس از ماه‌ها بلاتکلیفی، امروز پس از برگزاری جلسه دفاع آخر، به قید وثیقه آزاد شد.

************

گروه اتحاد بازنشستگان از تلاش و مبارزه کارگران بازنشسته خوزستان در اهواز، شوش، شوشتر و .... و تجمع آنها در مقابل سازمان تامین اجتماعی در فلکه کارگر در اهواز و فرمانداری ها که برای به دست آوردن حقوق خود می باشد حمایت می کند و در جهت اتحاد با بازنشستگان خوزستان و همه بازنشستگان تلاش مضاعف می نماید.

************

اردوی کار: تجمع اعتراضی زنان در چند نقطه تهران

در‌تاریخ ۲۴ مرداد ، تعدادی از زنان در چند نقطه تهران نسبت به سیاست‌های سرکوبگرانه حکومت تجمع کردند.
زنان با در دست داشتن تراکتهایی به ادامه دستگیریها و همچنین سیاست‌های ضد انسانی و زنستیرانه حاکمیت در خصوص کنترل بدن زنان و فرزند آوری اجباری اعتراض و اعلام کردند که جنبش زنان پیگیر امر رهایی خود از قید هر گونه تبعیض و ستم از جنس مذهب/ سرمایه داری و مردسالاریست.
بعضی از شعارها به دفاع از سپیده رشنو بود که هفته هاست در زیر شکنجه و اعتراف گیری اجباریست، چرا که سپیده خواهان لغو حجاب بود و حق انتخاب سبک زندگی را فریاد می‌زد.
زنان همچنین در تراکتهای خود ممنوعیت سقط جنین، محرومیت زنان از غربالگری و ابزار پیشگیری را بشدت محکوم کرده و زنان محروم جامعه را اولین قربانیان این سیاست‌ها دانستند. زنان اعلام می‌کنند که جامعه فقر زده رفاه میخواهد و نه فرزند بیشتر!

************

اردوی کار: اعتراض گسترده سرانجام پتروشیمی بوشهر

را به تغییر ساعت کاری کارگران در عسلویه ناگزیر کرد

اردوی کار: در پی انتشار خبر مرگ دو کارگر آبادان در اثر گرما و گرمازدگی و بیهوشی کارگران در بسیاری از واحدهای صنعت نفت در جنوب، همچنین اعتراض گسترده به پیمانکاران و سرمایه دارانی که به خاطر سود جان کارگران را درمعرض خطر مرگ از گرما قرار می دهند، پتروشیمی بوشهر با انتشار نامه‌ای اعلام کرده که با توجه به شرایط آب و هوایی نامساعد و سخت منطقه عسلویه تصمیمات ساعت‌ و شرایط کاری را تغییر داده است.
قنواتی مدیر منابع انسانی شرکت پتروشیمی بوشهر با اشاره به این که در ابر پروژه این شرکت در فاز ۲ منطقه عسلویه بیش از ۴۰۰۰ کارگر از اقصی نقاط کشور مشغول کار هستند به ایسنا گفته:«پیش تر ساعت کاری کارگران این شرکت در نوبت صبح از ساعت ۵:۳۰ تا ۱۲ و در نوبت عصر از ۱۵ تا ۱۹:۳۰ بود، اما طبق برنامه جدید کارگران در نوبت صبح از ساعت ۶ تا ۱۱ و در نوبت عصر از ساعت ۱۶ تا ۱۹:۳۰ کار خواهند کرد. »

************

چرا کارگران می‌توانند جهان را تغییر دهند؟

"زمانی‌که تشخیص دهیم که مبارزه‌ی طبقاتی مبتنی بر روابط استثمارگرانه، بنیاد نظام سرمایه‌داری را تشکیل می‌دهد، می‌توانیم درک کنیم که کارگران در نظام سرمایه‌داری دارای قدرت بی‌همتایی هستند. از آن‌جا که این نظام به استثمار کار مزدی وابسته است، در نتیجه، کارگران از قدرت بالقوه‌ی بزیر کشیدن آن برخوردار اند.
اگرچه باید از رمانتیزه کردن کارگران خودداری کرد، با این وصف، می‌دانیم که برای رشد سازمان‌های جمعی لازم برای مقاومت و در نهایت شکست سرمایه‌داری، آن‌ها باید بر اختلافات در صفوف خود غلبه کنند. آن‌ها باید برای همبستگی بکوشند تا نه‌تنها براشکال مختلف قشربندی‌های درون طبقه، بلکه علاوه‌برآن، بر اختلافات بسیاری که از ستم ناشی می‌شود: نژادپرستی، تبعیض جنسیتی، هم‌جنس‌گراهراسی و غیره چیره شوند، ستم‌هایی که غالباً موجب تجزیه‌ی طبقه‌ی کارگر در درون خود می‌شود.
در حالی که نظریه‌پردازان فرهنگی معاصر، مانند جامعه‌شناسان طبقه، تمایل دارند تا اختلافات بین گروه‌های مختلف تحت ستم را برطرف کنند، اگر تشخیص دهیم که همه‌ی اعضای این گروه‌ها در واقع به‌نحوی از انحا در روند سرمایه‌داری استثمار شده‌اند، می‌توان مشاهده کرد که اساس رهایی همگانی به‌وجود آمده است.
در مقابل کسانی که ستم را صرفاً به‌عنوان تفاوت می‌نگرند، استدلال ما این است که طبقه‌ی کارگر تمام کسانی را دربر می‌گیرد که در پیوند با روند استثمار (به‌معنای‌ گسترده‌ی آن) قرار دارند. این امر، اجازه می‌دهد تا دریابیم طبقه بخش‌های مختلف کارگران را از هر گروه تحت ستم نظیر «ارتش ذخیره»ی بیکاران تا آن دسته از کارگران را شامل می‌شود که ناخواسته با ماندن در خانه در کنار فرزندان، به بازتولید نیروی کار کمک می‌کنند."

پل بلک لج

باز نشر: گروه اتحاد بازنشستگان

************

شورای بازنشستگان ایران: اعتراض کارکنان رسمی نفت به عدم اجرای مطالبات پنجشنبه ۲۰ مرداد

امروز بخشی از کارکنان رسمی شاغل در صنعت نفت به صورت هماهنگ در مراکز کاری با در دست گرفتن پلاکارد و کاغذ نوشته‌هایی نسبت به عدم تحقق مطالبات‌شان دست به اعتراض زدند.
کارکنان رسمی نفت نسبت به مشکلات معیشتی و دستمزدهای ناکافی و عدم اجرای قوانین مصوب و ساعات کاری غیرعادلانه و مالیات‌ زیاد اعتراض دارند و خواهان اجرای کامل ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات کارکنان رسمی وزارت نفت هستند.
اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف کارکنان وزارت نفت، کارکنان بخش عملیات وزارت نفت را از چارچوب قانون خدمات مدیریت کشوری مستثنی می‌کند. همچنین کارکنان رسمی ضمن خواسته‌ی اجرای فوری این قانون، خواستار پرداخت کل حقوق معوقه‌ی ناشی از اجرای ماده ۱۰ از سال ۱۳۹۳ تاکنون هستند.

************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاه چهارشنبه ۱۹ مرداد

با گذشت حدود ۵ ماه از سال و تخلف و سنگ اندازی دولت در مسیر اجرای افرایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح تامین اجتماعی ، بازنشستگان اعتراضات خود به تعلل و سکوت عامدانه دولت در اجرای افزایش حقوقشان را همچنان ادامه میدهند.
در این تجمع در ابتدا میکروفن، توسط نیروهای امنیتی ضبط شد و در پایان تجمع نیز چهار نفر از بازنشستگان کرمانشاه بازداشت که با پیگیری منسجم همکاران، تمامی بازداشت شدگان تا ساعت ۸ شب آزاد شدند.

************

شورای بازنشستگان ایران: کامیار فکور، روزنامه‌نگار و فعال کارگری به سه سال زندان محکوم شد

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، کامیار فکور را به سه سال حبس تعزیری محکوم کرده است و در صورت تایید حکم در مرحله تجدیدنظر با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی دو سال زندان برای او قابل اجرا خواهد بود.
بر اساس حکم صادر شده، این فعال کارگری به اتهام نشر اکاذیب به ۲ سال حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یک سال زندان محکوم شده است.

************

وضعیت نامعلوم کارگران نگهبان پروژه متوقف شده

قطار شهری اهواز، سال‌هاست حقوق این کارگران پرداخت نشده است!

پس از حدود چهار سال از اعلام توقف فعالیت پروژه قطار شهری اهواز در استان خوزستان هنوز وضعیت ۱۱۳ کارگر باقی مانده این پروژه عمرانی نامعلوم است. تعدادی از کارگران نگهبان پروژه قطار شهری اهواز در اعتراض به رویه پرداخت حقوق خود از سوی پیمانکار، به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفتند: «حدود ۱۱۳ کارگر شاغل در بخش حراست پروژه تعطیل‌شده قطار شهری اهواز هستیم که پیمانکار هر چند ماه یک بار بخشی از حقوق یک ساله ما کارگران را پرداخت می‌کند و این موضوع مشکلات زیادی را برای ما به‌عنوان حداقل‌بگیر به‌وجود آورده است.» آن‌ها با انتقاد و اعلام نارضایتی از پیمانکار و اینکه رویه پرداخت حقوق‌، گذران زندگی کارگران را در وضعیتی دشوار قرار داده است، افزودند: «متأسفانه هریک از ما کارگران نگهبان براساس سوابق کار مبالغی بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون از کارفرما طلبکاریم. این درحالی‌ست که چندین سال است علیرغم داشتن طلب مالی از شرکت برای تأمین حداقل مایحتاج روزانه خانواده‌های خود دچار مشکل شده‌ایم.» با توقف فعالیت پروژه ساخت قطار شهری اهواز ۵۰۰ کارگر این مجموعه بیکار شدند. علاوه بر این ۱۱۳ کارگر نگهبان، سه کارگر تأسیساتی در این واحد با یک سال معوقات مزدی باقی مانده‌اند و وضعیت شغلی‌شان تاکنون مشخص نیست. کارگران پروژه قطار شهری همچنین به نداشتن قرارداد کار و حق مرخصی و سایر مطالبات خود از جمله پرداخت نشدن هزینه رفت و آمد، ناهار و عیدی که مربوط به سال ۱۴۰۰ است، اشاره کردند. در ماه‌های اخیر این کارگران برای پیگیری وضعیت خود مکاتباتی با مسئولان داشته‌اند اما تا این لحظه پاسخ روشنی دریافت نکرده‌اند. فعالیت پروژه قطار شهری اهواز در ماه‌های پایانی سال ۹۷ متوقف شد. از آن زمان تاکنون حدود ۱۱۳ کارگر نگهبان آن در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند و آن‌ها چندین ماه مزایای مزدی معوقه و حق بیمه طلبکارند و علاوه بر دو سال عیدی، سنوات آن‌ها نیز از چندین سال پیش پرداخت نشده است.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: استعفای دسته جمعی شوراهای صنفی دانشجویان سراسر کشور

استعفای دسته جمعی شوراهای صنفی دانشجویان سراسر کشور در اعتراض به آیین نامه جدید شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی و اقدامات خصمانه وزارت بهداشت در حوزه دانشجویی
در قسمتی از بیانیه استعفای شوراهای صنفی دانشجویان آمده است:
تقلیل روحیه مطالبه گری و تضعیف تریبون مطالبه‌گری ، رویکردی ظالمانه به جامعه است و اگر این پدیده نامیمون در سطح جامعه دانشجویی باشد منتج به تضعیف فضای علمی خواهد شد.
متاسفانه بر خلاف جلسات و ارائه نظرات کارشناسی به معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، کسانی که باید وکلای دانشجویان باشند ، بدون قانع کردن ، در راستای تضعیف والاترین و مشروع ترین نهاد دانشجویی که برخواسته از آرای تمام دانشجویان با هر گرایش سیاسی و علقه ی فرهنگی می باشد، گام برداشتند.
وعده های کذب معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت متبوع مبنی بر جلسات بیشتر و بررسی کارشناسی موضوع همراه با حضور نمایندگان دانشجویی، عدم برگزاری جلسات منظم توسط معاون محترم فرهنگی دانشجویی، توهین های متعدد شخص معاون در جلسه رسمی و مشاور رسانه‌ای ایشان در مکالمات تلفنی به نمایندگان صنفی دانشجویان، عملکرد غیر دانشجویی و از همه مهم تر مخالفت صریح دکتر شیروژن با روحیه مطالبه گری، تیری زهر آگین به بدنه ی دانشجویی و اتمسفر مطالبه گری بود و در این برهه حساس تصمیمات غیر منطقی و به دور از خروجی جهت اعتلای شرایط دانشجویی دانشجویان مجموعه معاونت دانشجویی و فرهنگی محکوم به شکست و تحمیل خسران های غیر قابل جبران خواهد شد.

شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گناباد / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران / شورای صنفی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی اسدآباد / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی خمین / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی آبادان / شورای صنفی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی نیشابور / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قزوین / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مراغه / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم / شورای صنفی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی شوشتر / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند / شورای صنفی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی سراب / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی البرز / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز / شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

************

گروه اتحاد بازنشستگان: فریاد حق خواهی بازنشستگان طنین انداز خیابان!

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی شوشتر با فریاد:
ریئسی دروغگو حاصل وعد هات کو؟!/ دولت انقلابی فقط شعار خالی!/ دولت انقلابی چه اسم اشتباهی!/ رزمندگان دیروز گرسنگان امروز! سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
‌شوش

جمع و راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی ‌شوش در گرمای بالای ۵۰ درجه.
نه به فقر، نه به نابرابری ها،نه به تبعیض و ستم./ زنده باد رفاه و آسایش، زنده باد، نان و آزادی.
اراک

بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن!
تصاویر دیگری از تجمع اعتراضی امروز بازنشستگان پیگیر تامین اجتماعی اراک.
اهواز

بازنشستگان تامین همچنان فریادگر مطالبات: تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز با فریاد: مصوبات شورا باید اجرا گردد!

************

گروه اتحاد بازنشستگان: آزادیت مبارک!

ریحانه انصاری‌نژاد، فعال کارگری با وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی آزاد شد. او در تاریخ ۲۲ اردیبهشت‌ماه در منزل خود دستگیر شد و در مجموع ۸۷ روز در بازداشت موقت قرار داشت. گفتنی است که قرار وثیقه در ماه اول بازداشت او صادر و تودیع شده بود، اما بازجوی وی مانع آزادی او شد.
آزادی تمامی کارگران، معلمان، بازنشستگان، زنان، دانشجویان و فعالان سایر عرصه ها را خواهانیم و پرونده سازی و صدور احکام ظالمانه را قاطعانه محکوم می کنیم!

************

در دفاع از اعتراضات اخیر مردم علیه حکومت های سرمایه داری و نئولیبرالیسم

نئولیبرالیسم سرنوشت محتوم روند تاریخی سرمایه داری نیست. نئولیبرالیسم پاسخ نظام سرمایه داری برای این دوره مشخص از سرمایه داری است که می خواهد کاهش نرخ عمومی سود سرمایه (یا به عبارت دیگر گرایش نزولی سودآوری سرمایه) را با کاهش هزینه های زندگی توده های کارگر و زحمتکش جبران نماید. به همین دلیل با مقررات زدایی می کوشد بیش از پیش جامعه را به زیر فرمان بلامنازع خود درآورد و با کاهش ارزش نیروی کار (به عبارت دیگر با کاهش مزدهای حقیقی) و افزایش نرخ استثمار بیشترین سود را از استثمار طبقه کارگر کسب نماید. سرمایه داری، بویژه با سیاست نئولیبرالیسم، علاوه بر کاهش سطح مزدهای حقیقی، از پرداخت به موقع دستمزد ها طفره می رود و با قطع منابع مالی برای هزینه های آموزشی، درمانی، عمرانی و رفاهی، سطح معیشت عمومی جامعه را تنزل می دهد. در واقع هر هزینه ای که رابطه ای با معیشت و رفاه توده های زحمتکش داشته باشد را به شدت تقلیل می دهد یا کاملا قطع می نماید و اکثریت جمعیت جامعه که کارگران و زحمتکشان می باشند را به فلاکت می کشانند تا از کاهش سود آوری خود که روندی تاریخی در تکامل این شیوۀ تولیدی است جلو گیری نمایند. کاهش سود آوری سرمایه یکی از مهم ترین علل بحران های نظام سرمایه داری است و بحران تولید، بحران مبادله و تجارت و بحران مالی به نوبۀ خود بر کاهش سود آوری سرمایه یا نرخ عمومی سود اثر می گذارند. نئولیبرالیسم یکی از روندها و روش هائی است که سرمایه داری، بویژه سرمایۀ انحصاری و نظام های سیاسی مدافع آن برای مقابله با بحران و یا کاهش اثرات آن بر انباشت سرمایه و دارائی سرمایه داران بزرگ به کار می گیرند.
انحصارات و به طور کلی مؤسسات سرمایه داری و دولت های حامی آنان منابع انرژی، معادن، مخازن، جنگل ها، دریاها وغیره را غارت می کنند. کارخانه ها، شرکت ها، مراکز تولیدی، آموزشی و درمانی زیر نام خصوصی سازی را به حراج می گذارند و سپس ورشکسته می کنند. گرچه خود را مدافع سرمایه گذاری صنعتی می نامند ولی با افزایش سرمایه های مالی روند سودآوری ِ کم خطرتر و به صرفه تر را به سمت تجارت، سودا گری و تنزیل خواری هدایت می نمایند. این گونه است که سرمایه داری های حاکم توده های زحمتکش را فقیرتر و مرگ تدریجی را بر جامعه مستولی می کنند. این منادیان فقر و مرگ برای کنترل جامعه و مسدود کردن مجاری اعتراض و خشم توده ها که نتیجه محتوم این شکل از حکمرانی بر مردم است را با تشدید سرکوب ها و میلیتاریزه کردن جامعه، ادامه حیات دیکتاتوریِ خود را تضمین می کنند. اما غافل از آنکه استبداد، غارتگری و سرکوب آزادی ها در طول تاریخ هرگز متضمن تداوم حیات آنها نبوده است.
نمودهای تحمل ناپذیری و انفجار خشم توده های سرکوب شده هم اکنون بخش زیادی از کشورهای جهان را فراگرفته است. اعتراضات توده های مردم در نقاطی از جهان فوران کرده است که در همان جاها مستبد ترین حکومت ها حاکم هستند. مردم معترض پندارهای واهی ِ حاکمانی را که به قهر دولتی و تقویت برج و بارو و دستگاه عظیم بوروکراسی و نظامی اتکا کرده اند، به یاس مبدل می سازند و کارگران و زحمتکشان متحد، متشکل و آگاه همیشه پیروز خواهند بود.

گروه اتحاد بازنشستگان

************

طوفان توییتری در همبستگی با معلمان و کارگران زندانی

تاریخ: روز سه ‎شنبه ۱۱ مرداد ماه ۱۴۰۱ زمان: ساعت ۵ - ٧ بعد از ظهر

با هشتگهای زیر به زبانهای فارسی و انگلیسی (لطفا از همه هشتکها همزمان استفاده کنید):
#معلم_زندانی_کارگر_زندانی_آزاد_باید_گردد
#Freedom_for_Trade_Unionists_in_Iran #Solidarity #1u

برای مشاهدۀ متن کامل با تصاویر و نمونه توییت ها: اینجا کلیک کنید.

************

شورای بازنشستگان ایران: ممانعت اسماعیل گرامی از زدن پابند ودستبند

در حین انتقال به بیمارستان ، باعث متوقف شدن ادامه درمان این بازنشسته بیمار زندانی شد.

با وجود اینکه شرایط بیماری اسماعیل گرامی در زندان به حدی حاد شده، که بصورت اضطراری میخواستند ایشان را به بیمارستان لقمان الدوله اعزام کنند . اما به دلیل ممانعت از زدن دستبد و پابند با همان حال، ایشان را به قرنطینه زندان برمی گردانند.
با توجه به سابقه بیماری صرع دچار تشنج شده و به علت عوارض ناشی از کرونا و تشنج ، سیستم حرکتی و اعصاب ایشان دچار اختلال شده بطوری که تعادلش را از دست داده وطبق تجویز پزشک زندان باید برای درمان تکمیلی و بررسی بیشتر به فوریت به بیمارستان منتقل شود،.
اما به دلیل اینکه آقای گرامی از زدن دستبند و پابند خوداری کرده اند، انتقال نامبرده به مراکز درمانی صورت نگرفته و با همان شرایط وخیم جسمانی به قرنطینه زندان بازگردانده شده است.
زدن دستبند و پا بند به بیماری که درچنین شرایط است می تواند موجب تشدید وضعیت او شود و باعث اضطراب و استرس شدید بیمار میگردد.

بازنشسته زندانی آزاد باید گردد

************

اردوی کار: صدور حکم محکومیت فاطمه بهمنی معلم ساکن استان مرکزی

فاطمه بهمنی فعال صنفی اراک در شعبه اول دادگاه بدوی شازند به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، به شش ماه حبس محکوم شد.این فعال صنفی از اتهام فعالیت تبلیغی به واسطه ی شرکت در تجمع با استناد بر اصل ۲۷ قانون اساسی که تجمعات را حق قانونی دانسته، تبرئه گردیده ولی دادگاه به استناد «مصاحبه با شبکه های معاند» خانم بهمنی را به فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۶ ماه حبس محکوم کرده است. شایان ذکر است ۶ ماه حبس قابل تبدیل به ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی است. این حکم در دادگاه بدوی صادر شده و تا ۲۰ روز قابل تجدید نظر در دادگاه استان مرکزی می باشد!
فاطمه بهمنی در واکنش به این حکم گفته است:«حکومت برای کسری بودجه خود از هر طریق ممکن دست به جیب مردم می برد و دستگیری های متعدد معترضان هم دلیلی است برای این ادعا! شخص بنده حتی یک ریال جریمه هم برای پرونده ام پرداخت نخواهم کرد حتی اگر سال های عمرم را در زندان سپری کنم!»

************

گروه اتحاد بازنشستگان: یورش، بازداشت و وارد کردن خسارت به حریم شخصی فعالان!

بازداشت هیراد پیربداقی جهت اجرای حکم حبس.
هیراد پیربداقی، فعال کارگری امروز شنبه ۸ مرداد، در منزل شخصی خود واقع در تهران بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. ساعاتی پیش، ۵ تن از ماموران امنیتی با توسل به زور و شکستن در منزل آقای پیربداقی اقدام به بازداشت وی کرده اند. وی سپس در تماسی با خانواده خود از انتقالش به بند قرنطینه زندان اوین خبر داده است. بازداشت این فعال کارگری در حالی صورت گرفته که وی پیش از این احضاریه ای از بابت اجرای حکم دریافت نکرده و پرونده در مرحله تعیین شعبه تجدیدنظر است.

************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع کارگران داروگر و بازنشستگان

تجمع اعتراضی کارگران داروگر تهران
کارگران کارخانه مواد شوینده داروگر تهران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و معوقات حقوقی‌شان،در مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند.
تجمع بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اهواز

امروز شنبه۸مردادماه جمعی از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اهواز در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های بازنشستگان در مقابل ساختمان تامین اجتماعی استان تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگر زندانی آزاد باید گردد / مصوبات شورا اجرا باید گردد
تجمع اعتراضی بازنشستگان شوش و کرخه

مصوبات شورا اجرا باید گردد

************

گروه اتحاد بازنشستگان: ادامه اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز

تجمع و اعتصاب کارگران فولاد امروز چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ برای پنجمین روز متوالی در مقابل استانداری خوزستان ادامه دارد.
برخی از مطالبات کارگران فولاد که در اعتراض به اخراج کارگران و رفع فشارهای امنیتی نیروهای حراست دست به تجمع زده‌اند از این قرار است:
۱. بازگشت همکاران اخراجی‌شان بر سر کار ۲. راه اندازی خطوط تولید ۳. باز کردن کارت تردد همکاران ۴. پرداخت حق بدی آب و هوا ۵. اجرای طرح طبقه‌بندی
کارگران فولاد شعار می‌دهند: کارگر می‌میرد/ ذلت نمی‌پذیرد. ما کارگران فولاد/ علیه ظلم و بیداد می‌جنگیم می‌جنگیم.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: دستگیری کارگر بازنشسته ی فولاد خوزستان بهرام گرگان

شنبه گذشته ساعت هفت و نیم صبح بهرام گرگان کارگر بازنشسته فولاد خوزستان در حالی که داشت از خانه خارج میشد، توسط اطلاعات سپاه دستگیر و بازداشت شد. دليل بازداشت اين كارگر هنوز اعلام نشده است.
نامبرده فردای همان روز فقط توانسته با خانواده اش تماس كوتاهى داشته باشد. تا این لحظه هیچ خبری از وضعیتش نیست. لازم به ذکر است بهرام گرگان دچار چند مریضی حاد هستند، و هر خطری ميتواند جان اين كارگر مورد تهديد قرار دهد.

************

شورای بازنشستگان ایران: اهواز: چهارم مرداد تجمع کارکنان شرکت برق

تجمع کارکنان شرکت برق در برابر ساختمان شرکت برق منطقه ای خوزستان، در اعتراض به پایین بودن دریافتی و پایمال شدن حقوق خود.
اعتراضات معیشتی و فریاد جامعه علیه مشکلات اقتصادی تمامی زندگی در این مملکت را فرا گرفته و حکومت و دولتش با سماجت، همچنان «جراحی اقتصادی» که مفهوم دست بردن بیشتر در جیب مردم است را ادامه می‌دهند.

************

اردوی کار: تجمع اعتراضی کارکنان برق منطقه‌ای خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد

کارکنان برق منطقه‌ای خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد در اعتراض به وضعیت حقوق و مزایای خود دست به تجمع اعتراضی زدند

************

اردوی کار: اعتراض کارگران تولی پرس قزوین به پرداخت بیمه بیکاری به جای حقوق

صبح امروز تعدادی از پرسنل و کارگران شرکت تولی پرس قزوین در مقابل استانداری به تداوم روند معوقات حقوقی و خطر بیکاری برای کارگران این شرکت اعتراض کردند.
به گفته یکی از کارگران؛ از اسفند سال گذشته این شرکت به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های هولدینگ داروگر درگیر مشکلات اقتصادی بوده و از آن تاریخ کارگران معوقات پرداختی و حقوقی دارند که هنوز وصول نشده است. ضمن اینکه پیش از این کارگران در محوطه شرکت چندین بار اقدام به اجتماع اعتراضی پیرامون وضعیت حقوقی خود کرده بودند

************

اردوی کار: تجمع اعتراضی دانشجویان پزشکی بهشتی در مقابل ساختمان شماره ۱ ستاد دانشگاه

بنابر اخبار منتشرشده، تاکنون مسئولی در میان دانشجویان و کارورزان پزشکی معترض حاضر نشده است. این تجمع به دنبال سکوت مسئولین و انفعال ایشان پس از ۹ روز اعتصاب اینترن های پزشکی رخ داده است./ دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱

************

گروه اتحاد بازنشستگان: مردم پشت درهای بسته: محاصره آرامگاه «شاملو» جهت جلوگیری از برگزاری مراسم برزگداشت!

امامزاده طاهر کرج مهرشهر
ماموران امنیتی محوطه اطراف آرامگاه «احمد شاملو» را در سالگرد درگذشت او و در نگرانی از گردهمایی دوست‌دارانش محاصره کرده و اجازه مراسم بزرگداشت نمی‌‌دهند. این مراسم به دعوت کانون نویسندگان ایران در ساعت ۵ عصر بود که از حضور مردمی که خود را رسانده بودند بر مزار شاملو ممانعت به عمل آمد.

یکشنبه ۲ مرداد ۱۴۰۱

************

اردوی کار: تجمع اعتراضی مجدد کارکنان مخابرات منطقه یزد

کارکنان مخابرات منطقه یزد در ادامه تجمع‌های اعتراضی و سه تجمع تیرماه خود، صبح امروز یکشنبه دوم مرداد ۱۴۰۱ دست از کار کشیدند و با تجمع در ساختمان مرکزی مخابرات این استان خواستار پرداخت مطالبات معوقه خود شامل حق جذب، پاداش بهره‌وری و ... شدند.
این کارکنان معترض همچنین با توجه به گذشت ۴ ماه از سال ۱۴۰۱ خواستار صدور حکم افزایش حقوق و رفع مشکلات و اختلال‌های خدمات بیمه تکمیلی و پرداخت هزینه‌های درمانی و بیمارستانی خود شدند.

************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع اعتراضی کارگران فولاد:

خوب به گوش باشید امروز تازه روز اول بود و این مقاومت تا روزی که تمام خواسته های بحق ما، از قبیل
- باز شدن کارتهای تردد همکاران
- راه اندازی خطوط تولید
- اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
- پرداخت حق بدی آب و هوا
ادامه خواهد یافت.
ما باز هم خواهیم آمد و این آمدنها ادامه خواهد داشت تا روز عملي شدن مطالبات بر حق كارگران ان شاالله

وعده ما شنبه اول مرداد ماه ساعت ۹ صبح درب استانداری خوزستان

*بماند که عهد بستیم در کنار همدیگر باشیم*

************

اردوی کار: ادامه اخراج و بازداشت کارگران مجتمع مس سونگون

مدیریت مجتمع مس سونگون ورزقان روز یکشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱ با بستن کارت تردد حدود ۳۰ نفر از کارگران شاغل در شرکت آهن‌آجین مانع از ورود آنان به معدن شده است. این در حالیست که سوابق کاری این کارگران از ۱۵ تا ۲۵ سال می‌باشد و قراردادهای‌شان به اتمام نرسیده است.
روزهای شنبه و یکشنبه ۲۵ و ۲۶ تیرماه نیز حدود پانزده نفر دیگر از کارگران توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند. این کارگران که از شرکت‌های پیمانکاری مبین و آهن‌آجین هستند روز پنجشنبه ۲۴ تیر به صورت تلفنی به اداره اطلاعات احضار شده بودند که پس از حضور، بازداشت و به زندان اهر منتقل شده‌اند.
تمامی دستگیر‌شدگان تاکنونی همچنان در بازداشت به سر میبرند و بنابر گفته‌ها، جهانگیر رضوی مدیر مجتمع و ناصر نعمت‌پور رئیس امور اداری شرکت آهن‌آجین و علیپور رئیس کارگاه با همکاری نهادهای امنیتی پشت‌پرده اصلی شکایت از کارگران هستند.
اسامی تعدادی از بازداشت‌شدگان که تاکنون برای اتحادیه آزاد کارگران ایران احراز شده است به قرار زیر است:
ولی‌الله محمودی، ارشد کاظمپور، جعفر عباسپور، مهرداد منفرد، خدایی، فرزاد زالی‌زاده، اسماعیل ایزدخواه، کاظم شاهی، صالح محمدی، محمد محمودی، اسماعیل عبادی، کریم حضرتی، کریم کریم‌زاده، صالحی و محبوب اسماعیلی از کارگران معدن و حاج زیاد محمودی برادر یکی از کارگران بازداشتی و همچنین بهنام زارعی روزنامه‌نگار ساکن ورزقان.
کارگران شرکت‌های پیمانکاری مجتمع مس سونگون ورزقان روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات‌شان و بازداشت همکاران‌شان دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب در شامگاه شنبه ۱۸ تیرماه و با وعده‌های مساعد مسئولین استان و کارفرمای مجتمع مبنی بر پیگیری تحقق خواسته‌های کارگران و آزادی کارگران بازداشتی خاتمه یافت. اما نهادهای امنیتی و مدیران مجتمع پس از خاتمه اعتصاب و برخلاف وعده‌های اعلام شده به اخراج و بازداشت تعداد زیاد دیگری از کارگران دست زده‌اند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: قوه قضائیه جمهوری اسلامی: جعفر پناهی برای اجرای حکم ۶ سال زندان به بازداشتگاه اوین معرفی شد

یک هفته پس از بازداشت جعفر پناهی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت این فیلمساز شناخته شده برای اجرای حکم ۶ سال زندان به بازداشتگاه اوین معرفی شد.
به گفته مسعود ستایشی «جعفر پناهی سال ۸۹ به ۶ سال حبس محکوم شده بود. این حکم قطعی و لازم الاجراست. این فرد ۲۰ تیر ماه برای تحمل کیفر حبس به بازداشتگاه اوین معرفی شده است.»
این مقام قضایی احکام صادر شده را ناشی از اتهاماتی چون اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام اعلام کرد.
این نخستین موضع‌گیری یکی از مقام‌های رسمی قضایی ایران درباره بازداشت اخیر یکی از تقدیر شده‌ترین فیلمسازان تاریخ سینمای ایران محسوب می‌شود.
سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی توضیحی در این باره که چرا این حکم از زمان صدور تاکنون اجرا نشده بود، نداد.
جعفر پناهی دوشنبه هفته گذشته زمانی که همراه تعداد دیگری از سینماگران برای پیگیری بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به دادسرای زندان اوین رفته بود، بازداشت شد. جعفر پناهی از پرافتخارترین فیلمسازان سینمای ایران محسوب می‌شود که تاکنون جوایز مهمی چون شیرطلای جشنواره ونیز، خرس طلای جشنواره برلین و دوربین طلای جشنواره کن را از آن خود کرده است. بازداشت او با اعتراض شدید جشنواره‌ها و نهادهای فرهنگی و هنری مختلف در دنیا روبرو شده است.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: نگرانی از وضعیت سلامتی سه فیلمساز بازداشتی در ایران

خانواده‌ها و شماری از دست‌اندرکاران سینمای ایران روز یکشنبه ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت سلامتی و امنیت جعفر پناهی، محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد، سه کارگردان مطرح ایرانی ابراز نگرانی کردند.
بیش از ۱۰ روز از بازداشت این سه فیلمساز ایرانی گذشته و با انتشار سومین بیانیه از سوی خانواده و نزدیکان این سه کارگردان، نگرانی نسبت به وضعیت آنها نیز افزایش یافته است.
محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد ۱۷ تیر دستگیر شدند. علت دستگیری این دو کارگردان، جمع‌آوری امضا برای بیانیه "تفنگت را زمین بگذار" اعلام شده بود.
خانواده‌ها و شماری از دست‌اندرکاران سینمای ایران در بیانیه آخر با اشاره به مرگ بکتاش آبتین در زندان، از مسئولان مرتبط با بازداشت این سه فیلمساز، خواستار "تضمین سلامتی" آنها شدند.

آزادشان کنید

************

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران بازنشسته بازداشت شده اهواز، باید بی‌درنگ و بی قید و شرط آزاد شوند!

در پی تجمعات و راهپیمایی های خیابانی اعتراضی سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز، نیروهای انتظامی و امنیتی به منازل آنها یورش برده و تعدادی را دستگیر و بازداشت نمودند. بازنشستگان دیگری نیز با احضار و ارعاب، به بازداشت تهدید شده اند.
این بازداشت ها در شرایطی تشدید می شود که دولت به رغم آنکه زندگی و معیشت بازنشستگان به جهنم تبدیل شده است، از افزایش واقعی حقوق بازنشستگان سر باز می زند و هرگونه حق خواهی و مطالبه گری را قلدرمابانه با اتکا به قدرت سیاسی و بازوهای انتظامی و امنیتی خود، با سرکوبگری پاسخ می دهد. اساسا این بگیر و ببندها به منظور جلوگیری از رشد و گسترش تجمعات و اعتراضات خیابانی می باشد.
مدت هاست که بازنشستگان برای پیگیری خواست های مسلم و تعیین تکلیف وضعیت اسفبار خود، اعتراضات، راهپیمایی و تجمعات سراسری و فریاد در خیابان را با پیگیری و مقاومت روزانه در پیش گرفته اند‌.
در این میان کانون های بازنشستگان نیز در جایگاه مشاوران صدیق مدیران سازمان تامین اجتماعی و دولت که بخشی از مواجب بگیران حکومتی هستند در جبهه ای قرار دارند که بر بی حقوقی و اعمال محرومیت و غارت اندوخته و دارایی بازنشستگان صحه می گذارند و با بی اعتنایی فلاکت و غارت بازنشسته را نظاره گر می باشند.
اعتراض به این شرایط غیر انسانی و افزایش حقوق های حداقلی تحقیرآمیز حق مسلم و قانونی بازنشستگان است که با حمایت همه اقشار مزدبگیر و زحمتکش ادامه دارد. بازنشستگانی که اکنون در بند گرفتارند، نه مجرمند و نه غارتگر و فقط فریادگر حقوق قانونی و برحق خود میباشند. بازنشستگان بازداشت شده اهواز و تمامی فعالان را محکوم می کنیم و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها هستیم.

************

اردوی کار: تداوم بازداشت و بلاتکلیفی روناک رضایی در زندان سپیدار اهواز

روناک رضایی، شهروند ساکن آبادان و دانشجوی ارشد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی، علیرغم گذشت بیش از یک ماه از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد. یک منبع مطلع در خصوص تداوم بازداشت این شهروند گفت: «حدود ۵۰ روز از بازداشت روناک رضایی میگذرد اما هنوز باآ زادى وى موافقت نشده است. این موضوع ما و نزدیکانش را نگران کرده که مبادا تا زمان صدور حکم او را در بازداشت نگهدارند.»
خانم رضایی در تاریخ ۱۱ تیرماه طی یک تماس تلفنی با خانواده‌اش از انتقال خود به بند قرنطینه زندان سپیدار اهواز خبر داده بود.

************

اردوی کار: دستگیری گروهی از بازنشستگان در تهران ۲۵ تیر

نیروهای امنیتی و اطلاعاتی با لشکرکشی خیابانی، بسیج نیروی سرکوب و مخصوصا لباس شخصی ها و ایجاد جو شدید امنیتی، امروز هم جلوی برگزاری تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران را گرفتند و با جلوگیری از تردد افراد، گروه کثیری از بازنشستگان را که برای تجمع آمده بودند پراکنده کردند. البته مدت کوتاهی جمعی ازبازنشستگان توانستند با تغییر محل جمع شده و شعار بدهند. گروهی از بازنشستگان معترض را سوار ون کرده و با خود بردند.

************

شورای بازنشستگان ایران: تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی ۲۵ تیر

سیرجان
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرستان سیرجان مقابل اداره تأمین اجتماعی
بازنشستگان تامین اجتماعی از ۴۰ روز قبل که مصوبه غیرقانونی دولت منتشر شد ، بعنوان اعتراض خیابانها را ترک نکرده اند.
در مقابل سماجت دولت در اصلاح مصوبه خود، بازنشستگان در احقاق حقوق خود مصمم هستند. پافشاری دولت در اجرای مصوبه ای که از طرف کمیسیون تطبیق مجلس هم رد شده دیگر وجاهت قانونی ندارد و با تکیه به زور اصرار به اجرای آن دارد

دزفول
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرستان دزفول مقابل اداره تأمین اجتماعی این بازنشستگان از ۴۰ روز قبل که مصوبه غیرقانونی دولت منتشر شد ، بعنوان اعتراض خیابانها را ترک نکرده اند. در مقابل سماجت دولت در اصلاح مصوبه خود، بازنشستگان در احقاق حقوق خود مصمم هستند

کرج
بازنشستگان تامین اجتماعی در کرج همراه با سایر بازنشستگان در تجمع سراسری، در مقابل اداره تأمین اجتماعی این شهرستان تجمع کردند.
امروز ۴۰ روز از اعتراض شدید بازنشستگان به تخلف دولت در افزایش حقوق سایر سطوح مزدی تامین اجتماعی می‌گذرد و آنان همچنان مصمم به احقاق حقوق پایمال شده خود هستند.
اصرار دولت بر اجرای مصوبه اش از طرف کمیسیون تطبیق مجلس هم رد شده و سماجت دولت وجاهت قانونی ندارد و باید به خواسته بازنشستگان تمکین کند. / زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی

کرمانشاه
در کرمانشاه بازنشستگان مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع اعتراضی بر پا کردند. بازنشستگان عاصی از تبعیض و شرایط غیر قابل تحمل معیشتی و درمانی شعار دادند: بازنشسته به پا خیز برای رفع تبعیض
در خاتمه اعلام شد که فردا یکشنبه ۲۶ تیر ماه نیز طبق هماهنگی بعمل آمده مقابل استانداری تجمع اعتراضی خواهند داشت.

ایلام
بازنشستگان تامین اجتماعی در ایلام همراه با سایر بازنشستگان در تجمع سراسری ، در مقابل اداره تأمین اجتماعی این شهرستان تجمع کردند.
امروز ۴۰ روز از اعتراض شدید بازنشستگان به تخلف دولت در افزایش حقوق سایر سطوح مزدی تامین اجتماعی می‌گذرد و آنان همچنان مصمم به احقاق حقوق پایمال شده خود هستند.
اصرار دولت بر اجرای مصوبه اش از طرف کمیسیون تطبیق مجلس هم رد شده و سماجت دولت وجاهت قانونی ندارد و باید به خواسته بازنشستگان تمکین کند.

رشت
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرستان رشت مقابل اداره کل تأمین اجتماعی استان گیلان
در مقابل سماجت دولت در اصلاح مصوبه خود، بازنشستگان در احقاق حقوق خود مصمم هستند. این بازنشستگان از ۴۰ روز قبل که مصوبه غیرقانونی دولت منتشر شد ، بعنوان اعتراض خیابانها را ترک نکرده اند.

خرمشهر
ادامه اعتراضات بازنشستگان از ۴۰ روز قبل تا کنون گسترش بیشتری یافته و بازنشستگان شهر های کمتر دیده شده به این تجمعات پیوستند . از جمله تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرستان خرمشهر مقابل اداره تأمین اجتماعی این شهرستان
در مقابل سماجت دولت در اصلاح مصوبه خود، بازنشستگان در احقاق حقوق خود مصمم هستند.

کرمان
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرستان کرمان مقابل اداره تأمین اجتماعی در مقابل سماجت دولت در اصلاح مصوبه خود، بازنشستگان در احقاق حقوق خود مصمم هستند. این بازنشستگان از ۴۰ روز قبل که مصوبه غیرقانونی دولت منتشر شد، بعنوان اعتراض خیابانها را ترک نکرده اند.

تبریز
بازنشستگان تبریز بعد ازمدتی وقفه امروز باشکوه بیشتری مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان تجمع اعتراضی بر پا کردند.

زنجان
فیلمی از تجمع و راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی در زنجان مقابل اداره تأمین اجتماعی با شعار:

اهواز
فیلم دیگری از تجمع و راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی در گرمای شدید اهواز با شعار: رئیسی دروغگو حاصل وعده‌هات کو

شوش
تجمع و راهپیمایی باشکوه بازنشستگان تامین اجتماعی همراه با خانواده ها در شهرستان شوش
بازنشستگان تامین اجتماعی در گرمای خوزستان امروز با حضور گسترده خود مقابل اداره سازمان در این شهرستان و سپس راهپیمایی در خیابان، علیه تخلف دولت در نحوه فزایش سایر سطوح مزدی این سازمان بشدت اعتراض کردند
در مقابل سماجت دولت در اصلاح مصوبه خود، بازنشستگان در احقاق حقوق خود مصمم هستند.
ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه / نه مجلس نه دولت،نیستند بفکر ملت / میرهاشم موسوی خجالت خجالت / وزیر بی کفایت، خجالت خجالت

اردبیل
بازنشستگان تامین اجتماعی در اردبیل امروز با حضور گسترده خود مقابل اداره سازمان در این شهرستان علیه تخلف دولت در نحوه فزایش سایر سطوح مزدی این سازمان بشدت اعتراض کردند. / مصوبات شورا گذاشته شد زیر پا / هم مجلس هم دولت بی خبرند از ملت / مسئول بی کفایت نمیکشه خجالت

مازندران - بابل
با گذشت ۴۰ روز از مصوبه غیرقانونی دولت در زیرپا گذاشتن مصوبه شورای عالی کار و مواد ۹۶ و ۱۱۱ سازمان تامین اجتماعی در افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان ، بازنشستگان این سازمان امروز بصورت گسترده تری در مقابل ادارات سازمان تامین اجتماعی دست به تجمع اعتراضی زدند

************

اردوی کار: محکومیت حمیدنوری در دادگاه استکهلم به حبس ابد

دادگاه استکهلم ظهر امروز حکم دادگاه را درمورد محاکمه حمید نوری از شکنجه گران و قاتلان زندانیان سیاسی صادر کرد. حمید نوری دادیار جنایتکار زندان گوهردشت به جرم مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی به حبس ابد محکوم شد. در سوئد به خاطر ممنوعیت اعدام، حبس ابد بالاترین و سنگین ترین حکمی است که یک دادگاه می تواند صادر کند.
حکم دادگاه استکهلم یک پیروزی برای خانواده ها شهدا و جانباختگان کشتارهای ٦٧، عموم دادخواهان و جنبش دادخواهی؛ همچنین همه آزادیخواهان است که در تمام سال های سیاه حکومت اسلامی بر علیه سرکوب و کشتار دگراندیشان و منتقدان اعتراض و برای رعایت حقوق انسانی مبارزه کرده اند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: بازداشت و اخراج کارگران معدنکار پس از اعتصاب: ۲۰ کارگر اعتصابی معدن سونگون بازداشت شدند!

با پایان اعتصاب کارگران پیمانی معدن سونگون ۲۰ نفر از کارگران اعتصابی بازداشت شدند، پیش از این نیز ٧ کارگر اعتصابی دیگر بازداشت شده بودند.
طی اعتصاب کارگران پیمانی سونگون، حتی آب را به روی آن‌ها بستند. کارگران برای همسان‌سازی حقوق خود دست به اعتصاب زده بودند. آنها با وعده مسئولان برای احقاق حقوقشان و آزادی بازداشت‌شدگان اعتصاب را پایان داده بودند، اما اکنون ۲۰ نفر دیگر از کارگران بازداشت شده و زمزمه اخراج برخی دیگر از کارگران به گوش می‌رسد.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: تجمع و راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز، شوش و شوشتر

امروز چهارشنبه ۲۲ تیرماه بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز، شوش و شوشتر غوغای حق طلبی را در خیابان ها برپا کردند. هم دولت هم مجلس و همه نهادها و مسئولان چشم و گوش خود را بر واقعیات بسته اند و شاهد زجر و فقر بازنشستگان هستند. بازنشستگان هیچ امیدی از نهادهای رسمی و متولیان امور ندارند و از آنها بریده اند.
همبستگی و اتحاد همه بازنشستگان و حمایت توده های مردم است که خواست هایمان را تأمین می کند. این همبستگی را از همدیگر دریغ نکنیم. فقط کف خیابون / بدست میاد حقمون

************

اردوی کار: تجمع کارگران داروگر تهران و مخابرات چهار محال

تجمع کارگران کارخانه داروگر تهران
برای چندمین بار به محقق نشدن پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای، تامین امنیت شغلی، حذف سرویس ایاب و ذهاب و همچنین تعیین تکلیف وضعیت کارخانه اعتراض کردند.

تجمع کارکنان و بازنشستگان مخابرات
تجمع اعتراضی کارکنان و بازنشستگان مخابرات استان چهارمحال محال بختیاری در مقابل ساختمان مرکزی مخابرات استان در شهر کرد در اعتراض به زیرپاگذلشتن قانون توسط مدیران و سهامداران مخابرات که به تجمع مقابل استانداری استان نیز کشیده شد‌..

************

گروه اتحاد بازنشستگان: حمله‌ به منازل و بازداشت «مادران و اعضای خانواده‌های‌ دادخواه آبان»

از صبح امروز دوشنبه ۲۰ تیرماه، به خانه‌های چندین نفر از خانواده‌های دادخواه آبان، حمله و تعدادی را نیز بازداشت کردند.
مادر «وحید دامور» جان‌باخته آبان ۹۸ مورد ضرب و شتم قرار گرفته و «سعید دامور»، برادر وی، بازداشت شده است. همچنین «ناهید شیربیشه» توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.
به گزارش رسانه‌ ۱۵۰۰ تصویر، ماموران به منازل جان‌باختگان «پژمان قلی‌پور»، «نوید بهبودی»، «ابراهیم کتابدار»، «مهرداد معین‌فر» و «محمد طاهری» حمله کرده و ضمن ضرب و شتم مادران دادخواه، تلفن‌های همراه آنان را نیز ضبط کردند.

************

اردوی کار: جعفر پناهی بازداشت شد

جعفر پناهی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
این هنرمند، روز گذشته با انتشار بیانیه ۳۳۴ نفر از سینماگران و کنشگران، بازداشت مصطفی آل‌احمد و محمد رسول‌اف، سینماگران ایرانی را محکوم کرده بود.
وی همچنین طی روزهای اخیر، با انتشار مطلبی در حساب اینستاگرام در واکنش به بازداشت این دو‌ سینماگر به اتهام جاسوسی نوشت: جاسوسی شغل رده‌های بالای حکومتی است نه هنرمندان!

************

گروه اتحاد بازنشستگان: اعتصاب رانندگان مینی بوس بندرعباس

امروز شنبه ۱۸تیر رانندگان مینی‌بوس شهرستان بندرعباس با توقف فعالیت‌های خدمات‌رسانی و تشکیل صف‌های طولانی خودروها در منطقه تازیان این شهرستان دست به اعتصاب زدند.

راهپیمایی بازنشستگان اهواز
راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز بازنشستگان شعار می دادند: قالیباف حق ما را پس بده / ظلم و ستم کافیه سفره ما خالیه شنبه ۱۸تیر - اهواز

************

اردوی کار: چهارمین روز اعتصاب کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان

امروز جمعه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۱، کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان در چهارمین روز از اعتصاب خود قرار دارند.
شب گذشته ساعت ۱۲ شب نیروی یگان ویژه‌ی بیشتری وارد مجتمع شدند و با تهدید تلاش کردند تا چادرهای کارگران را جمع کنند و با کنار زدن خودروهای کارگران ورودی معدن را باز کنند، که کارگران بخاطر ممانعت از ایجاد تنش چادرها را جابجا کردند. در نهایت و ساعت ۱ بامداد حسین فتحی مدیرکل اداره کار آذربایجان شرقی به همراه مدیر مجتمع و فرمانده انتظامی منطقه به میان کارگران آمده ‌و سعی در آرام کردن کارگران داشتند. اما کارگران با اشاره به اظهارات کذب فتحی در شبکه استانی درباره عدم برخورد سرکوبگرانه با کارگران حاضر به شنیدن صحبتهای او‌ نشدند و اعلام کردند که نمایندگان ما در بازداشت هستند و باید آنها را آزاد کرده سپس حاضر به مذاکره خواهیم شد.
همچنین شب گذشته اسماعیل ایزدخواه از کارگران شرکت آهن‌آجین در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. از میان کارگران بازداشت شده تنها سعید جباریان که دیروز صبح در جریان یورش نیروهای گارد ویژه دستگیر شده بود آزاد شده است و از سرنوشت ۷ کارگر بازداشتی دیگر اطلاعی در دست نیست.

************

پیام ربابه همسر رضا شهابی به تمام کسانی که صدای فعالین در بند هستند.

از تمام افرادی که در کنار ما بوده و هستند و امروز هم با طوفان توئیتر ی "جان رضا شهابی در خطر است" صدای رضا و دیگر زندانیان در بند، شده اند، کمال تشکر را دارم.
درود بر همگی شما که در کنار ما هستید. با وجود شما ما احساس تنهایی نمی کنیم.

به امید آزادی تمامی عزیزان در بند.

ربابه، همسر رضا شهابی

جمعه ۱۷ تیر ۱۴۰۱

************

فوری- زمان تجمع در شهر شوش است! دعوت از مردم شوش و سایر شهرهای خوزستان!

تعدادی از نمایندگان شجاع کارگری هفت تپه برای جلسه با مقامات دولتی به صورت اضطراری به تهران رفته اند زیرا شرکت هفت تپه به دست اختلاسگران و حامیان حکومتی آنها مانند منتظری دادستان کل کشور در حال تجزیه و نابودی است. ما اعلام میکنیم هر حرفی که این شش دلاور بزنند حرف ما هم هست. از همینجا اعلام میکنیم برای تجمعات مقابل فرمانداری آماده هستیم.
همکاران و نمایندگان ما که در تهران جلسه دارند اگر دیدید این مقامات دارند حرف های بیراه میزنند خودتان را خسته نکنید و برگردید ما اینجا خودمان و در خیابان تکلیف کار را مشخص میکنیم. تا منتظری و اژه ای بفهمند که این فساد و تخریب علیه هفت تپه به دست خود ما تمام و در خیابان تکلیفش معلوم میشود.

به مردم شریف شوش! مردم شریف سایر شهرهای خوزستان!
از مردم شوش هم میخواهیم که در صورت آغاز تجمعات به ما بپیوندند. عزیزان بازنشسته که خیلی وقت است که شروع کردند. وقت آن رسیده که دسته جمعی کاری بکنیم. تجزیه و نابودی هفت تپه یعنی از بین رفتن اقتصاد چند شهر. الان دیگر مساله فقط دو تا کارخانه در هفت تپه نیست. مساله اقتصاد کل شوش و دزفول و اندیمشک و شوشتر است. مردم شوش به همراهی کارگران هفت تپه بیایید مساله در مورد کل شهرستان است. از مردم شریف سایر شهرهای خوزستان هم دعوت میکنیم که به محض شروع تجمعات در شوش، آنها نیز برای رساندن صدای اعتراض خود در موارد گوناگون در شهرهای خود تجمع و همراهی کنند.
به نمایندگان کارگری هفت تپه که در تهران هستند! عزیزان خسته نباشید. ما ضمن اعلام حمایت از شما همچنین اعلام میکنیم که برای تجمع مقابل فرمانداری آماده هستیم. هر وقت صلاح دیدید برگردید که تجمع خواهیم داشت. الان دیگر زمان تجمعات داخل شهر است. قطعا مردم خوزستان هم همراهی خواهند کرد.

جمعی از کارگران هفت تپه از بخش های مختلف پنج شنبه - ۱۶ تیر ۱۴۰۱

************

اردوی کار: پروژه بزرگ نیروهای اطلاعاتی و امنیتی

جمهوری اسلامی در پی بازداشت دو فعال کارگری فرانسوی در ایران

سیسیل کوهلر و ژاک پاری از اعضای «فدراسیون ملی کار آموزشی و فرهنگی فرانسه» به گفته سخنگوی قوه قضاییه به «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور» متهم شده‌اند. جزئیاتِ این پرونده محرمانه طبقه‌بندی شده است. اما این تمامِ ماجرا نیست. بازداشت دو تبعه فرانسوی در ایران بخشی از پروژه بزرگ‌تری است که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ج.ا به طور هماهنگ و به منظورِ آزادسازیِ عواملِ تروریستی‌‌اش در اروپا به کار بسته است. هزینه تروریسمِ بین‌الملل ج.ا و گروگان‌گیری‌‌هایش را فقط شهروندانِ اروپایی پرداخت نمی‌کنند، بلکه با کلید خوردنِ این پروژه نخ‌نمایِ امنیتی و اطلاعاتی، فعالانِ صنفی معلمان و فعالان سندیکایی-کارگری قربانیانِ اصلیِ این پروژه امنیتی هستند. آنچه که از اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ بر سرِ رضا شهابی، حسن سعیدی، کیوان مهتدی، آنیشا اسداللهی، رسول بداقی، مسعود نیکخواه، شعبان محمدی و اسکندر لطفی آمده است یک پرونده‌سازیِ آشکار است. در دو ماهِ گذشته فعالان کارگری و معلمان تحتِ شکنجه‌هایِ جسمی و روانی قرار گرفتند تا به اجبار اعتراف کنند که علیهِ امنیتِ پوشالی ملی ج.ا توطئه کرده‌اند.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: کارگران معدنکار اعتصابی مس سونگون ورزقان زیر ضربات باتوم یگان ویژه!

یورش نیروهای یگان ویژه به کارگران اعتصابی معدن سونگون ورزقان
دقایقی پیش نیروی یگان ویژه با حمله به کارگران اعتصابی معدن سونگون تلاش کردند تا تعدادی از کارگران معترض را بازداشت نمایند.
در دو سال گذشته که کارگران معدن سونگون بارها در راستای حقوق قانونی خود دست به اعتصاب زده اند مسولان به جای تلاش برای تحقق خواسته های کارگران اقدام به گسیل نیروهای یگان ویژه به این مکان کرده اند. در دو روز گذشته نیز که کارگران پیمانکاری این مجتمع دست به اعتصاب زده اند دوباره با گسیل نیروهای یگان ویژه به این مجتمع تاکنون ۵ نفر از کارگران معدن سونگون را بازداشت نموده اند.

پنجشنبه ۱۶تیرماه ۱۴۰۱

************

اردوی کار: تمدید قرار بازداشت جعفر ابراهیمی برای سومین بار!

سمانه عابدینی، همسر معلم زندانی جعفر ابرهیمی از تمدید قرار بازداشت وی برای سومین بار خبر داده است. سه هفته است که جعفر ابراهیمی هیچ تماسی نداشته است!
پیش از این نیز به منظور آزار و اذیت خانواده این معلم زندانی، یکبار قرار وثیقه صادر کردند و پس از تامین آن از قبولی سر باز زدند!
جعفر ابراهیمی در آستانه رو جهانی کارگر امسال و همزمان با تجمعات گسترده معلمان بازداشت شد.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: ژاله روحزاد به دادگاه کیفری احضار شد

ژاله روحزاد، معلم بازنشسته و فعال صنفی معلمان و همسر اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته زندانی با دریافت ابلاغیه ای به دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدوسی تهران احضار شد. از این معلم خواسته شده که در تاریخ ۲۰ تیرماه، جهت رسیدگی به اتهام مطروحه در این دادگاه حاضر شود.

************

گروه اتحاد بازنشستگان: باز هم آمدیم تا فریادگر حقمان باشیم!

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز در خیابان های اهواز و مقابل فرمانداری زیر آفتاب سوزان:
فقط کف خیابون بدست میاد حقمون! / مصوبات شورا اجرا باید گردد! / دولت قانون شکن، شرتو از ما بکن!

یکشنبه ۱۲تیرماه ۱۴۰۱

************

«میجنگیم، میمیریم، تا حق خود نگیریم، آروم نمی نشینیم»!

تجمعات، راهپیمایی خیابانی و اعتراضات سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی دیروز ۱۱ تیرماه ۱۴۰۱ در بسیاری از شهرها پرشور، متحد و مصمم برگزار شد. روزها و هفته های متوالی از اعتراض بازنشستگان علیه حقوق های حداقلی تحقیر آمیز و عدم افزایش قانونی مصوبات مزدی و دخالت های دولت در امور صندوق و سرنوشت بازنشستگان، به پیش میرود، اما هنوز حقوق و معیشت بازنشستگان را مبهم و بلاتکلیف نگهداشته اند تا همچنان به غارت اندوخته و دارایی و منابع صندوق بازنشستگان ادامه داده و این حیاط خلوت را در چنگ خود داشته باشند و از پرداخت بدهی های خود به سازمان سر باز زنند و دزد زده را همچنان بچاپند. اما چنین شرایطی نه قابل تحمل است و نه معیشت و زیست میلیون ها بازنشسته را با سرکوب و بگیر و ببند میتوانند در شرایط جهنمی تداوم بخشند. فریادهای کوبنده بازنشستگان حتی با پوشیدن کفن در شوش و سرکوب در تجمع اراک و شرایط امنیتی در تهران، علیه وضعیت فلاکتبار کنونی و تداوم حضور بازنشستگان در خیابان، پاسخی قاطع به این شرایط است‌. تجمعات و اعتراضات بازنشستگان در شهرهای زیر که با راهپیمایی خیابانی و نیز حضور مقابل نهادهای دولتی همراه بود: اهواز، شوش، اندیمشک، دزفول، شوشتر، اراک، اصفهان، خرم آباد، زنجان، همدان، آبادان، ساری، کرمان، و کرج.

گروه اتحاد بازنشستگان

************

بازداشت و زندانی کردن رضا شهابی، حسن سعیدی،

ریحانه انصاری نژاد، کیوان مهتدی و آنیشا اسدالهی نشانه عجز حاکمیت سرمایه داری است!

این وصله های ناجور به کارگران و معلمان نمی چسبد.
بیش از یکماه است که رضا شهابی، حسن سعیدی، ریحانه انصاری، آنیشا اسدالهی، کیوان مهتدی، جعفر ابراهیمی، رسول بداغی، محمد حبیبی، اسکندر لطفی،مژگان باقری، محمد علی زحمتکش، عزیز قاسم زاده، محسن عمرانی و ده ها کارگر و معلم زحمتکش را به بند کشیده شده اند و به جرم دادخواهی و حق طلبی در زندان هستند. قوه قضائیه و نیروهای امنیتی برای خفه کردن فریادهای حق طلبی مردم زحمتکش طبق معمول به ترفند دروغ متوسل شده اند و با جرم تراشی های غیر واقعی، به کارگران فعال و معلمان آگاه و آزادیخواه اتهام های واهی و ناچسب وارد کرده اند. کیست که نداند که از نگاه مسئولان حکومتی همه چیز جرم است جز دزدی، فساد و آدم کشی. اگر به شرایط فقر و نابرابری در جامعه معترض باشی، همه اتهامات به تو وارد می گردد و با زور و تهدید زندانی می شوی.در سیستمی که مهم ترین اسناد طبقه بندی شده امنیتی و فوق محرمانه توسط افراد و مهره های حکومت افشا می شود و در اختیار سازمان های جاسوسی بین المللی قرار می گیرد، فرزندان دلیر مردم را به اتهام ملاقات آشکار با نمایندگان اتحادیه های جهانی که حمایت از افراد تلاشگر و ظلم ستیز و تشکل های تابعه از وظایف اساسنامه ای و اخلاقی آنهاست جرم محسوب می گردد. کیست که پس از چهار دهه با این حربه ها و فریب کاری ها آشنا نباشد. اگر این ترفند ها کارساز می بود هنوز دیکتاتور ها و مستبدان منفور تاریخ در قدرت بودند و تاج و تخت و منابر و مناصب شان محفوض مانده بود. گروگان گرفتن کارگران و معلمان و زندانی کردن آنها نمی تواند روند تاریخ را تغییر دهد. سیاست مدارانی که برای بقای خود درد و رنج و فقر را به مردم زحمتکش تحمیل می کنند و فعالان اجتماعی در بند را در شرایط سخت و زیر بدترین شرایط و بازجویی های سنگین نگه می دارند، از این سیاست ها طرفی نخواهند بست و فقط چهره واقعی خود را نشان می دهند. اکنون رضا شهابی و تعدادی از معلمان که معترض به زندان و اتهام خود هستند، در حال اعتصاب غذا هستند و شرایط غیر قابل تحمل زندان سلامتی آنها را به مخاطره انداخته است. مسئولان زندان، قوه قضائیه، نیروهای امنیتی، دولت و همه کسانی که این فعالان حق طلب را به زندان انداخته اند مسئول سلامتی و جان آنها هستند. همه کارگران و معلمان و حامیان طبقه کارگر باید فوری و بدون قید و شرط آزاد شوند.

گروه اتحاد بازنشستگان

************

گروه اتحاد بازنشستگان: ضرورت مقابله با سياست های ضد کارگری حاکمیت سرمایه داری!

کارگران و زحمتکشان
طبقۀ سرمايه دار و دستگاه دولتی، قانونی، قضايی و اداری آن هدفی جز استثمار بیشتر طبقه کارگر و جز فرو دست و وابسته نگاه داشتن توده های زحمتکش به سرمايه و نهادهای آن ندارند. هر حرکت سرمایه داری، به ويژه قوانينی که می گذراند، ايجاد عرصه و زمينه ای برای استثمار و انقياد بيشتر کارگران و زحمتکشان است. هدف اصلی قانون هدفمند کردن يا حذف يارانه ها چيزی جز تحميل استثمار مطلق بر کارگران و انحطاط بيشتر وضع زندگی مادی و فرهنگی طبقات محروم نيست. بايد با تمام نيرو در برابر اين توطئۀ سرمایه داری ايستاد.
تعيين حداقل مزد – که همواره يکی از عرصه های مهم مبارزۀ کارگران با سرمايه داران و دولت های سرمایه داری است - اکنون معنای مهم تر و حياتی تری به خود می گيرد. حداقل مزد همۀ کارگران مزدی در ايران، اعم از زن و مرد، شهری و روستايی، و در همۀ رشته ها، بايد زندگی شايستۀ يک خانوادۀ ۴ نفری را تأمين کند. اين مزد بر حسب نقاط مختلف ايران باید بیش از ۱۶ ميليون تومان در ماه باشد. این مبلغ بايد هر سال مطابق با نرخ تورم و افزايش بارآوری متوسط کار ترميم شود.
مبارزه برای حداقل مزدِ شايسته – که تنها پاسخ درخور به سياست ضد کارگری حذف تدريجی يارانه ها است نمی تواند به صورت مبارزه ای منفرد و جدا از مبارزه برای ايجاد تشکل های مستقل کارگری، مبارزه برای بهبود شرايط کار، مبارزه برای حق اعتصاب، مبارزه برای برابری مردان و زنان در زمينه های اشتغال، تصدی برابر مسئوليت، مزد برابر در مقابل کار يکسان، به پيروزی برسد. مبارزه برای حداقل مزدِ شايسته نمی تواند بدون مبارزه برای آزادی بيان و قلم و تظاهرات، بدون حذف همۀ تبعيض های جنسیتی، مذهبی، ملی و غيره در محيط کار و در جامعه، بدون مبارزه برای آزادی زندانيان سياسی، بدون مبارزه با اختناق و ميليتاريسم دولتی موفق شود، زيرا پيروزی در هر يک از اين مبارزات وابسته به پيروزی در مبارزات ديگر است.

گروه اتحاد بازنشستگان

************

اردوی کار :کارگران پروژه‌ای داربست‌بند فاز‌ ۱۴ عسلویه دست به اعتصاب زدند

امروز چهارشنبه اول تیرماه ۱۴۰۱ کارگران ‌پروژه‌ای داربست‌بند شاغل در فاز ۱۴ عسلویه در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌های‌شان و مطابق فراخوان از پیش اعلام شده دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.
کارگران شرکت‌های پایندان، شهبازی، مطوری، حاجی‌پور و زیرمجموعه‌های آنها وارد اعتصاب به قصد ترک کامل کارگاه‌ها شده‌اند.
کارگران پروژه‌ای داربست‌بند شاغل در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خواستار افزایش دستمزد به میزان لیست پیشنهادی خودشان و اجرای نوبت‌کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت هستند.
کارگران داربست‌بند شاغل در پروژه‌های نفت پیش از این برای شروع اعتصاب گسترده از روز اول تیرماه فراخوان داده بودند.

************

شورای بازنشستگان ایران: اهواز چهارشنبه اول تیرماه ۱۴۰۱

پس از دو هفته تجمعات اعتراضی با حضور مستمر در خیابان ها، بالاخره کمیسیون تطبیق مصوبات با قوانین، تخلف دولت در میزان افزایش غیرقانونی بازنشستگان تامین اجتماعی را تایید کرد.
گرچه این اقدام قدم بزرگی در راه احقاق حق بازنشستگان است اما از آنجائیکه هنوز گام اول است و تا اجرایی شدن آن مشخص نیست دولت غیرقابل اعتماد چه ترفندی را پیش میگیرد کما اینکه دیروز با ایستادن در مقابل کمیسیون تطبیق شروع به مانع تراشی کرد، و از طرفی چون اجرای مصوبه شورای عالی کار همه مطالبات نیست، بازنشستگان در اهواز همچنان برای اطمینان از لغو مصوبه دولت و تحقق ادامه مطالبات خود به خیابان آمدند.

اعتصاب نیروهای شرکت آتی سازان پرشیا در فاز نوزده
بنا بر اخبار دریافتی، نیروهای شرکت آتی سازان پرشیا در فاز نوزده هم از روز پنجشنبه دست به اعتصاب زده اند.
این شرکت پیمانکاری هم شرایط دستمزدهای پیشنهادی جدید را نپذیرفته و ایام نوبت کاری ها را بیست و دو روز کار و هشت روز استراحت اعلام کرده است.
بیش از پنجاه نفر از همکاران در اعتراض به این وضعیت دست از کار کشیده و پیمانکار بلافاصله تسویه حساب همگی را صادر کرده است. به گفته نیروهای آتی سازان شرکت علی الحساب مبلغ دو میلیون تومان برایشان واریز کرده است و تعدادی از همکاران همچنان خوابگاه را تخلیه نکرده اند تا واریز مطالبات کامل و برای همه نیروها انجام گیرد.

_______________________

برای مطالعه و یا رجوع به اخبار پیشین اینجا کلیک کنید.