افق روشن
www.ofros.com

بازداشت محمد حسینی فعال کارگری

و گزارشی از وضعیت کارگران مجتمع صادراتی بندر ماهشهر


انجمن صنفی کارگران برق                                                                                  جمعه ١٦ دی ماه ١٣٩٠

گزارش تکمیلی از بازداشت محمد حسینی

طبق آخرین خبری که در رابطه با بازداشت محمد حسینی به انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه رسیده است، محمد حسینی دو هفته قبل در محل کارش بازداشت و سپس منزل او را تفتیش کرده اند. براساس این خبر، قرار است روز شنبه یا یک شنبه او را به دادگاه ببرند. محمد حسینی هم اکنون در زندان دماوند زندانی است.

١٦/١٠/١٣٩٠

**************

محمد حسینی فعال کارگری فیروزکوه بازداشت شد

بنابر خبر رسیده محمد حسینی فعال کارگری فیروزکوه حدود دو هفته قبل توسط نیروهای اطلاعاتی شهر فیروزکوه بازداشت شده است. محمد حسینی هم اکنون در زندان دماوند بسر می برد. از نحوه و علت بازداشت او اطلاع دقیقی در دست نیست.

**************

گزارشی از وضعیت کارگران مجتمع صادراتی بندر ماهشهر

مجتمع صادراتی بندر ماهشهر زیر نظر پالایشگاه نفت آبادان و برای صادرات محصولات نفتی آن فعالیت می کند. این مجتمع دارای حدود ٣۵٠ کارگر است که به طور قراردادی مشغول کار هستند. اکثر این کارگران جوانند. به گفته یکی از کارگران، کارفرما مدت٧ سال است کارگران را از حق برخورداری از مرخصی سالانه (۵/٢ روز در ماه معادل یک ماه در سال) که در قانون کار هم این حق به رسمیت شناخته شده است، محروم کرده و آشکارا دست به غارت حقوق آنان زده است. بعد از ٧ سال به جیب زدن حق مرخصی توسط کارفرما، کارگران چندی پیش به این چپاول اعتراض کرده و خواهان استفاده از مرخصی یا دریافت دستمزد معادل آن شده اند. کارفرما زیر فشار اعتراض کارگران قبول کرده بود که حق استفاده از مرخصی استحقاقی را به آنان بدهد، ولی عملا زیر قول خود زده و فقط به کسانی به تشخیص خود مرخصی می دهد. این کارگران از نظر عیدی و سنوات نیز مورد سؤاستفاده و کلاهبرداری کارفرما قرار گرفته اند. کارفرما ماهیانه مبالغی را از حقوق کارگران کسر می کند تا در پایان سال به عنوان عیدی و پاداش به آنان برگرداند، به این ترتیب نه تنها عیدی و سنوات به کارگران داده نمی شود بلکه معادل آنها را هم تا پایان سال از کارگران کسر کرده و به جیب خود می زند. از طرفی دیگر حق بن، مسکن و غیره نیز به کارگران پرداخت نمی شود و وسایل ایمنی مانند دستکش که به خاطر نوع فعالیت مصرف زیاد دارد به میزان مورد نیاز در اختیار آنان قرار نمی گیرد. کارگران این مجتمع به دلیل عدم امنیت شغلی و ترس از اخراج تاکنون اعتراض گسترده ای نسبت به اجحافاتی که کارفرما در حقشان کرده، صورت نداده اند.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه ١۵/١٠/١٣٩٠