افق روشن
www.ofros.com

بحران اقتصادی - سیاسی و اعتراضات گسترده در یونان همچنان ادامه دارد


بی بی سی - دویچه وله                                                                                   پنجشنبه ١٦ اردیبهشت ١٣٨٩


اعتراضات گسترده در یونان به خشونت کشیده شد

دست کم سه نفر در جریان راهپیمایی اعتراضی بزرگ در آتن، پایتخت یونان، که علیه سیاست های دولت این کشور برای صرفه جویی در هزینه ها برگزار شد، کشته شده اند.
کشته شدگان در بانکی کار می کرده اند که با یک بمب آتش زا، دچار حریق شد.
شماری از ساختمان ها، از جمله اداره مالیات، نیز به آتش کشیده شده است.
خشونت زمانی بروز کرد که گروهی از جوانان که به سمت ساختمان پارلمان سنگ پرتاب می کردند، با ماموران پلیس حاضر در این محل درگیری پیدا کردند.
راهپیمایی اعتراضی روز چهارشنبه (۵ مه)، در حالی برگزار شده است که اعتصاب سراسری یونان را فرا گرفته است.
در جریان سومین اعتصاب سراسری در یونان که در ماه های اخیر انجام گرفته است، دهها هزار معترض در آتن راهپیمایی کردند.
همزمان دو راهپیمایی بزرگ دیگر نیز، که در پاسخ به دعوت اتحادیه های کارگری برنامه ریزی شده بود، برگزار شده است.
اعتصاب سراسری امروز، شبکه ترابری یونان را فلج کرده است. پروازها به یونان و از یونان به خارج، به حال تعلیق درآمده، کشتی ها در بندرها مانده و فروشگاه ها تعطیل است.
بسیاری از کسانی که در اعتصاب امروز شرکت کرده اند، کارمند بخش دولتی و در واقع افرادی هستند که صرفه جویی های دولتی مستقیما آنها را فقیرتر می کند.
دولت برنامه صرفه جویی در هزینه ها را، که از جمله شامل کاهش حقوق و مزایای کارگران و حق بازنشستگی می شود، به این دلیل مطرح کرده و به دنبال اجرای آن است که بتواند شرایط دریافت کمک های مالی بین المللی را برآورده سازد و بدهی های بزرگ خود را پرداخت کند.
گزارشگر بی بی سی در آتن می گوید خشم عمومی مردم یونان نسبت به دولت و دولت های خارجی و ناخرسندی آنها از برنامه صرفه جویی در هزینه ها رو به افزایش بوده است.
مجلس یونان تا پایان هفته جاری درباره اجرایی شدن این سیاست ها تصمیم گیری خواهد کرد.
سیاست های جدید مالی دولت یونان در پاسخ به تقاضای اتحادیه اروپا صورت می گیرد که از این کشور خواسته است تا در برابر دریافت کمک های پولی این اتحادیه برای نجات یونان از بحران مالی، در سیاست های اقتصادی خود تغییراتی به وجود آورد.

سیاست های مالی و پولی جدید دولت یونان
• قطع پاداش های کارگران بخش عمومی
• قطع پاداش های مربوط به تعطبلات سالانه
• توقف تمامی افزایش دستمزدها و حقوق بازنشستگی در بخش خدمات عمومی برای سه سال
• افزایش مالیات بر درآمد از ۲۱ درصد به ۲۳ درصد
• افزایش ۱۰ درصدی مالیات ها بر سوخت، الکل و تنباکو
• وضع مالیات برای ساخت و ساز های غیر قانونی

کمک های مالی اتحادیه اروپا به یونان که رقمی میان ۱۲۰ - ۱۰۰ میلیارد یورو (۱۶۰ - ۱۳۰ میلیارد دلار) پیش بینی شده است، طی مدت سه سال و از این هفته به تدریج در اختیار دولت یونان قرار می گیرد.
بحران بدهی های یونان موجب تضعیف یورو، واحد پول اتحادیه اروپا، شده است. این بحران باعث شده است تا یونان از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تقاضای وام اضطراری کند.
صندوق بین المللی پول با اعطای وام اضطراری به دولت یونان موافقت کرده تا یونان از آن برای بازپرداخت بدهی های خارجی خود که سررسید آنها فرا رسیده است، استفاده کند.
با توجه به عضویت در حوزه پولی یورو که مستلزم تبعیت کشورهای عضو از سیاست واحد پولی این منطقه است، یونانیان توقع دارند کشورهای عمده عضو این حوزه مسئولیت نجات یونان از بحران کنونی را برعهده بگیرند و با خرید اوراق قرضه دولتی این کشور، باعث بهبود اعتبار مالی آن شوند.
در همین حال، پارلمان آلمان رسیدگی به برنامه نجات مالی یونان را آغاز کرده است.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از نمایندگان پارلمان مصرانه خواسته است با دادن وام اضطراری به یونان که توسط وزرای دارایی اتحادیه اروپا تائید شده است، موافقت کنند.
بزرگترین سهم از این وام بر گردن آلمان گذاشته شده است.
خانم مرکل گفت: "مسئله ای ساده است؛ آینده اروپا در گرو دادن این وام است."
وزرای دارایی اتحادیه اروپا موافقت کرده اند ٨٠ میلیارد یورو وام به یونان بدهند که حدود ٢٢ میلیارد یورو آن توسط دولت آلمان پرداخت خواهد شد. تامین مابقی کمک مالی ١١٠ میلیارد یورو بر عهده صندوق بین المللی پول گذاشته شده است.
تصاویر تلویزیونی نشان داده است که پلیس به سمت گروهی از معترضان که می خواسته اند به ساختمان پارلمان حمله کنند، گاز اشک آور پرتاب کرده است.
مایکل برابانت، گزارشگر بی بی سی در آتن می گوید دهها هزار کارمند دولتی که در حال حاضر واجد شرایطند که بازنشستگی بزرگی دریافت کنند، قبل از تصویب برنامه صرفه جویی در هزینه های دولت در پارلمان، استعفا داده اند.
دولت یونان از کارمندان ارتش، نیروهای پلیس، مدارس و بیمارستان ها که از برنامه صرفه جویی دولت روحیه خود را از دست داده اند و دلسرد شده اند، خواسته است تقاضای بازخرید نکنند چون می ترسد درخواست برای دریافت حق بیمه اجتماعی شدیدا افزایش یابد و منابع وزارت دارایی را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.
اتحادیه های کارگری می گویند صرفه جویی های مورد نظر دولت، یونانی های کم درآمد را فقیرتر می کند.

بی بی سی - BBC

--------------------------

سه تن در تظاهرات آتن کشته شدند

درگیری پلیس با تظاهرکنندگاندر تظاهرات خشونت‌بار آتن دست‌کم سه تن در یک حادثه آتش‌سوزی جان باختند. این ناآرامی‌ها در پی اعلام تدابیر جدید اقتصادی در یونان رخ داده است. از سوی دیگر اتحادیه‌های کارگری نیز مردم را به یک اعتصاب عمومی فراخوانده‌اند.
بنا به آخرین خبرهای رسیده دست‌کم سه تن در تظاهرات روز چهارشنبه (۵ مه) جان خود را از دست داده‌اند. به گفته‌ی پلیس، قربانیان در بانکی در مرکز آتن به سر می‌بردند و بر اثر پرتاب مواد آتش‌زا به درون بانک کشته شده‌اند. پلیس جوانان تظاهرکننده را مسئول این حادثه ناگوار می‌داند. به گفته نیروهای انتظامی، در زمان آتش‌سوزی حدود ۲۰ نفر در میان شعله‌های محاصره شده بودند، که به کمک پلیس و نیروهای امدادگر از ساختمان بانک خارج شده‌اند.

اعتصاب عمومی
بر طبق برنامه اعلام شده از سوی گیورگوس پاپاندرو، نخست‌وزیر یونان، دوران اقتصادی سختی پیش روی مردم این کشور است. دولت یونان برای مقابله با بحران مالی، خواهان صرفه‌جویی در هزینه‌های خود، از جمله کاهش دستمزد کارمندان است. حال اتحادیه‌های کارگری در یونان، پس از گذشت سه روز از اعلام برنامه جدید، دولت را با یک اعتصاب عمومی به چالش کشیده‌اند.
اتحادیه‌های کارگری در روزهای گذشته با انجام اعتراضات و تظاهرات پراکنده، زمینه این اعتصاب عمومی را فراهم ساختند. به گفته اتحادیه‌های کارگری، این اعتراضات و اعتصابات واکنشی به بی‌کفایتی دلالان بورس و فشارهای اقتصادی از سوی بازار است. به نظر مخالفان نیازهای مردم مهمتر از الزامات بازار و کارکردهای اقتصادی است. به گفته‌ی اتحادیه‌های کارگری، معترضان می‌خواهند با اعتصاب عمومی از حقوق اجتماعی خود دفاع کنند. در همین راستا تظاهرات بزرگی نیز در چهارشنبه (۵ مه) در آتن برپا شد.

فعالیت فرودگاه‌های یونان متوقف شد
هنوزبطور دقیق روشن نیست، که چه تعداد از شهروندان یونانی در سراسر کشور از اعتصاب عمومی پیشتیبانی می‌کنند، اما از بامداد چهارشنبه (۵ مه) در بسیاری شهرهای یونان خدمات عمومی دچار اخلال شده و حتا در برخی مناطق کاملاً متوقف شده است. به گفته خبرگزاری‌ها تاکنون صدها هزار نفر از فراخوان اتحادیه‌های کارگری حمایت کرده و دست از کار کشیده‌اند.
نخستین خبرها حاکی از آن است، که ادارات دولتی، مدارس، بیمارستان‌ها و حتا مراکز فرهنگی نیز دست به اعتصاب زده‌اند. حمل و نقل عمومی متوقف شده و فرودگاه‌ها نیز به حالت تعطیل درآمده‌اند. به علت اعتصاب کارکنان فرودگاه‌ها، حریم هوایی یونان از نیمه‌شب سه‌شنبه (۴ مه) به روی تمام هواپیماها بسته شده است.
به دنبال پیوستن روزنامه‌نگاران و کارکنان رسانه‌ها به اعتصاب عمومی، فعالیت عادی رادیو، تلویزیون نیز دچار اخلال شده است.

تظاهرات در آتن
در آتن برای روز چهارشنبه دو تظاهرات بزرگ تدارک دیده شده است. حدود ۱۵۰۰ مامور پلیس در خیابان‌های آتن نیز وظیفه حفظ نظم عمومی و جلوگیری از بروز ناآرامی‌ها را برعهده دارند.
دولت یونان در زیر فشارهای اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول مجبور شد، که تدابیر جدیدی را برای صرفه‌جویی اقتصادی در پیش گیرد، که بر زندگی بسیاری از اقشار مردم تاثیری منفی ومستقیم خواهد نهاد.
به گفته اتحادیه‌های کارگری، صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های دولتی ضروری است، اما این تدابیر بیش از پیش شامل اقشار متوسط و کم‌درآمد می‌شود. بطور مثال کاهش حقوق بازنشستگی، سبب آسیب زیاد به اقشار میانی خواهد شد. به نظر مخالفان، دولت باید پیش از همه، به اتخاذ اقداماتی دیگر از هزینه‌های خود بکاهد.
با وجوداین ، بنا به نظرسنجی‌های مستقل، اکثریت مردم یونان از برنامه‌های جدید اقتصادی دولت حمایت می‌کنند و تنها ۲۰ درصد خواهان ادامه اعتراضات هستند.

عدم همکاری اپوزیسیون با دولت
دولت یونان در پنج‌شنبه (۶ مه) برنامه جدید خود را به پارلمان خواهد برد. حزب حاکم سوسیالیست ۱۶۰ کرسی از مجموع ۳۰۰ کرسی پارلمان را در اختیاردارد. بدین خاطر تصویب برنامه صرفه‌جویی دولت مطمئن به نظر می‌رسد.
حزب محافظه‌کار با رد برنامه دولت، پیشاپیش مخالفت خود را برای اتحادی گسترده در پارلمان یونان اعلام کرد. آنتونیس سامارا، رهبر حزب محافظه‌کار، ضمن انتقاد شدید از مدیریت بحران توسط دولت اظهار داشت، که نمایندگان اپوزیسیون رای منفی به برنامه جدید دولت خواهند داد.
یونان موظف است، که تا سال ۲۰۱۲ در مجموع ۳۰ میلیارد یورو صرفه‌جویی کند. در مقابل اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول اعتباری بالغ بر ۱۱۰ میلیارد یورو برای یونان منظور خواهند داشت.

دویچه وله - SI/RN