افق روشن
www.ofros.com

گسترش اعتصاب معدنچیان آفریقای جنوبی به بخش های دیگر


دویچه وله - بی بی سی - و ...                                                                              شنبه ١٨ شهریور ١٣٩١

گسترش اعتصاب معدنچیان آفریقای جنوبی به بخش های دیگر

بیش از ٣ هزار نفر از معدنچیان آفریقای جنوبی روز چهارشنبه در خیابانهای نزدیک به معدن ماریکانا تظاهرات کردند تا بر درخواست اولیه خود مبنی بر افزایش حقوق اصرار کنند.
گسترش تظاهرات، خوش بینی به نتیجه مذاکراتی را که قرار است امروز میان شرکت بریتانیایی لانمین، اتحادیه ها و دولت آفریقای جنوبی برای بازگشت کارگران به کار صورت گیرد، کمرنگ می کند.
اعتصاب کارگران معدن طلای سفید لانمین در منطقه ماریکانا چهار هفته است که ادامه دارد و روز چهارشنبه فقط ۴.۲ درصد کارگران بر سر کارشان حاضر شدند.
این گسترده ترین تظاهرات پس از تیراندازی پلیس به سوی معدنچیان معترض است. حضور و آمادگی پلیس نیز در کنار تظاهرات امروز چشمگیر بود.
ادامه اعتصاب باعث افزایش بهای جهانی پلاتینیوم وسقوط سهام شرکت لانمین شده است.
ادامه بحران کارگری بر سرنوشت سیاسی جاکوب زومبا، رهبر کنگره ملی آفریقا نیز تأثیر می گذارد.

گسترش اعتصاب معدنچیان آفریقای جنوبی به بخش های دیگر
اعتصاب و تظاهرات ٣٠٠٠ کارگر حفارمعدن طلای سفید ماریکانا، اکنون با همراهی هزاران کارگر بخشهای دیگر این معدن پیوند خورده است و احتمال گسترش آن به سایر معادن طلای کشور هم وجود دارد.
مطالبه اصلی این کارگران ماهر و غیر ماهر دریافت دستمزد ماهانه ١۲ هزار پانصد رند آفریقای جنوبی برابر با ١۵٠٠ دلار است. رقمی که دو برابر دستمزد فعلی آنها است.
یک کشیش کلیسای متودیست درمحل اعتصاب این کارگران می گوید:“آنها با دست و پاهای بسته در زنجیر التماس و درخواست می کنند تا در ازای کاری که می کنند، دستمزدهایشان اضافه شود. اگر دستمزد این کارگران را با سرمایه گذاران و کسانی که از این معدن درآمد کسب می کنند مقایسه کنیم، تقاضای آنها معقولانه است.”
اعتصاب کارگران این معدن در منطقه ماریکانا که در تملک شرکت بریتانیایی لانمن است چهار هفته پیش شروع شد، اعتصابی که با تیراندازی پلیس ٣۴ کشته به جای گذاشت و یکی از تلخ ترین حوادث دوران پس از تبعیض نژادی را در آفریقای جنوبی رقم زد.

--------------------------

تظاهرات بزرگ معدنچیان آفریقای جنوبی

بیش از ٣ هزار نفر از معدنچیان آفریقای جنوبی روز چهارشنبه در خیابانهای نزدیک به معدن ماریکانا تظاهرات کردند تا بر درخواست اولیه خود مبنی بر افزایش حقوق اصرار کنند.
گسترش تظاهرات، خوش بینی به نتیجه مذاکراتی را که قرار است امروز میان شرکت بریتانیایی لانمین، اتحادیه ها و دولت آفریقای جنوبی برای بازگشت کارگران به کار صورت گیرد، کمرنگ می کند.
اعتصاب کارگران معدن طلای سفید لانمین در منطقه ماریکانا چهار هفته است که ادامه دارد و روز چهارشنبه فقط ۴.۲ درصد کارگران بر سر کارشان حاضر شدند.
این گسترده ترین تظاهرات پس از تیراندازی پلیس به سوی معدنچیان معترض است. حضور و آمادگی پلیس نیز در کنار تظاهرات امروز چشمگیر بود. ادامه اعتصاب باعث افزایش بهای جهانی پلاتینیوم وسقوط سهام شرکت لانمین شده است.
ادامه بحران کارگری بر سرنوشت سیاسی جاکوب زومبا، رهبر کنگره ملی آفریقا نیز تأثیر می گذارد.

--------------------------

تعدادی از معدنچیان اعتصابی آفریقای جنوبی آزاد شدند

به دنبال حکم دادگاهی در حومه پرتوریا، ۴۷ تن از ۲۷۰ معدنچی که حدود دو هفته پیش در هنگام قتل عام ۳۴ تن از همکارانشان در معدن ماریکانا توسط پلیس آفریقای جنوبی دستگیر شده بودند، آزاد شدند.
یکی از این کارگران آزاد شده می گوید: “آنچه که بیشتر مرا ناراحت می کند این است که من را در حالی که هیچ کاری نکرده بودم دستگیر کردند. ما با هیچکس در جنگ نیستیم، اما درحالی که ما فقط برای گرفتن حقمان مبارزه می کردیم، پلیس به ما شلیک کرد و تعدادی از ما را کشت.”
مادر یکی از این معدچیان که همچنان در زندان است هم می گوید: “از این که تعدادی امروز آزاد شدند خوشحالم، اما از این که پسرم در میان آنها نیست ناراحتم. ولی امید دارم که او تا چند روز دیگر آزاد شود.”
همزمان درگیری پلیس با معدنچیان معترض در معدنی در نزدیکی ژوهانسبورگ، باعث زخمی شدن حداقل چهار نفر دیگر شده است.
مذاکره میان شرکت لانمین و معدچیان از روز دوشنبه از سرگرفته شد. شرکت بریتانیایی لانمین نیز که این معدنچیان برای آن کار می کردند، هشدار داده است که ادامه اعتصاب در معدن پلاتین ماریکانا که از حدود یک ماه پیش آغاز شده، می تواند باعث بسته شدن این معدن و بی کار شدن چهل هزار نفر شود.

--------------------------

پلیس آفریقای جنوبی می‌کَشد معدنچیان به قتل محکوم می‌شوند

دادستانهای آفریقای جنوبی ۲۷۰ معدنچی را «بطور موقت» از اتهام قتل تبرئه و رای به آزادی موقت آنان دادند. روند دادگاهی شدن، محاکمه و حکم صادره برای معدنچیان یادشده توسط دادگاه آفریقای جنوبی را امروزه شاید در کمتر کشوری بتوان مشاهده کرد.
این معدنچیان در کشتار ۳۴معدنچی معترض توسط پلیس، متهم به داشتن «اهداف مشترک» در قتل شده‌اند، اتهامی که دادگاه می‌گوید پس از کامل شدن تحقیقات دوباره قابل پیگیری است. این بدین معناست که آزادی آنان موقتی و امکان بازداشت دوباره آنان وجود دارد.
حدود دو هفتۀ پیش پلیس آفریقای جنوبی به روی کارگران معدن پلاتین «لونمین» که برای افزایش دستمزدشان تظاهرات می‌کردند آتش گشود و تظاهرات آنان را به خاک و خون کشید.
پس از این حادثه، پلیس، دلیل به رگبار گلوله بستن معدنچیان را مسلح بودن برخی از معدنچیان و دفاع از خود عنوان کرد.
اما رای دادستانها، یاد روزهای آپارتاید در آفریقای جنوبی را که هنوز از اذهان رخت برنسبته دوباره زنده می کند و به ناچار سوالی را مطرح می کند. اگر شلیک پلیس آفریقای جنوبی به روی معدنچیان، یادآور آپارتاید و سلطه سابق سفیدپوستان بر سیاهپوستان نباشد، رای دادستانها آیا یادآور این روزهای تلخ نیست؟

--------------------------

پرونده کشتار معدنچیان در آفریقای جنوبی وارد مرحله‌ای تازه شد

دادستانی آفریقای جنوبی روز یکشنبه به طور موقت اتهام ۲۷۰ معدنچی را که متهم به ایجاد اغتشاش و زمینه سازی کشتار ۳۴ تن از همکاران خود توسط نیروهای پلیس بودند پس گرفت.
بر این اساس دادستانی اعلام کرده است که تا پیش از تکمیل تحقیقات اتهامی مطرح نخواهد بود.
این پرونده یکی از مهم‌ترین موضوعات جزایی آفریقای جنوبی در سال‌های اخیر به شمار می‌آید و رئیس جمهوری این کشور از دخالت در آن خودداری کرده است.
منطقه ماریکانا در شمال غربی آفریقای جنوبی محلی است که کارگران یک معدن طلا در آن دست به اعتصاب زده و به دلیل حمل سلاح سرد از سوی پلیس و در برابر دوربین‌های روشن به رگبار بسته شدند.
از این واقعه به عنوان خشن‌ترین برخورد پلیس با شهروندان آفریقای جنوبی پس از پایان دوران تبعیض نژادی یاد می‌شود.

--------------------------

اعتراض وزیر دادگستری آفریقای جنوبی به اتهام قتل معدنکاران

وزیر دادگستری آفریقای جنوبی بعد از متهم شدن ۲۷۰ کارگر معدن به قتل همکاران خود خواستار توضیح شده است.
دلیل اعتراض وزیر دادگستری این است که معدن کاران کشته شده با تیراندازی پلیس از پای در آمدند و توسط همکاران خود کشته نشده بودند.
دادستانان بر اساس قانونی بازمانده از دوره تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی اتهام قتل را به معدنکاران، و نه تیراندازان پلیس، وارد کردند.
متخصصان حقوق اساسی هم، مثل وزیر دادگستری، این تصمیم دادستانی را محکوم کرده اند.
وکلای ۲۷۰ معدنکار بازداشت شده در نامه ای از جیکوب زوما، رییس جمهور آفریقای جنوبی خواسته اند که موکلان آنها از بازداشت آزاد شوند.
وزیر دادگستری آفریقای جنوبی گفته است که طبق قانون اساسی، دادستانی به وزیر پاسخگوست و لذا باید دقیقا توضیح دهد که همکاران کارگران کشته شده معدن چگونه می توانند مسوول قتل آنها شناخته شوند در حالی که پلیس بر روی معدنکاران آتش گشوده بود.
ماموران پلیس دو هفته پیش، ۳۴ معدن کار را در اعتصاب به سر می بردند کشت. پلیس می گوید این معدن کاران با سلاح سرد به سمت خطوط پلیس حمله کرده بودند.
دادستانی با ادعای این که کشته شدگان به تحریک همکاران خود در اعتصاب به سمت پلیس حمله کردند، دیگر کارگران معدن را مسوول مرگ این ۳۴ نفر شناخته است.
پییر د ووس، متخصص حقوق اساسی، گفته است که متهم کردن کارگران معتصب به جای پلیس "نقض فاحش نظام عدالت کیفری" بوده است.
به هیچ یک از ماموران تیرانداز پلیس توسط دادستانی ایراد اتهام نشده است.

--------------------------

معدنچيان آفريقای جنوبی به 'قتل' متهم می شوند

به گفته دادستان ها در آفریقای جنوبی کارگران دستگیر شده معدن پلاتین ماریکانا، به قتل ۳۵ نفر از همکارانشان که توسط پلیس کشته شدند، متهم شده اند.
فرانک لزنیگو، سخنگوی دادستانی کشور روز پنجشنبه ۳۰ اوت ( نهم شهریور ماه) گفت که اگر افراد مسلح با پلیس درگیر شوند و در این درگیری ها تلفات جانی به بار آید، آنهایی که دستگیر می شوند به قتل متهم خواهند شد فارغ از اینکه چه کسی درگیری را آغاز کرده یا شلیک کرده باشد.
هفته گذشته پلیس به معدنچیانی که برای افزایش حقوق تظاهرات کرده بودند، شلیک کرد و ۳۴ نفر را کشت. در این درگیریها دو پلیس هم کشته شدند.
اتحادیه های کارگری آفریقای جنوبی پلیس را متهم به خشونت و سرکوب بیرحمانه محکوم می کنند.

--------------------------

برگزاری برنامه‌های یادبود معدنچیان کشته‌شده در آفریقای جنوبی

هزاران تن از اهالی آفریقای جنوبی در مراسم یادبود کشته‌شدگان معدن پلاتین ماریکانا شرکت کرده اند.
هفته گذشته پلیس به معدنچیانی که برای افزایش حقوق تظاهرات کرده بودند، شلیک کرد و ۳۴ نفر را کشت.
اکنون اعتراض ها به دیگر معادن پلاتین آفریقای جنوبی نیز کشیده شده است.
مراسم معدن ماریکانا برای مدت کوتاهی با ورود معدنچیان اعتصابی مختل شد. بعضی از این معدنچیان، با خود قمه حمل می کردند. در سرتاسر آفریقای جنوبی نیز برنامه های مشابه یادبود برگزار شده است.
جیکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، کشته شدن معدنچیان را فاجعه‌بار خوانده و گفته است در این مورد تحقیقات قضایی انجام خواهد شد.
آفریقای جنوبی تولید کننده حدود سه چهارم پلاتین جهان است.

--------------------------

پیکر کارگران اعتصابی آفریقای جنوبی به خاک سپرده شد

مراسم خاکسپاری معدنچیان اعتصابی آفریقای جنوبی که توسط پلیس کشته شدند، برگزارشد.
١٠ روز پس از کشته شدن این معدنچیان، سرانجام پیکر برخی از آنها به خاک سپرده شد.
سی و چهار معدنچی طلای ماریکانا در آفریقای جنوبی بدنبال اعتراض برای افزایش دستمزد و اعتصاب، روز ١٦ اوت با شلیک گلوله پلیس کشته شدند.
حادثه ای که به گفته کارشناسان یکی از خونبارترین مورد سرکوب کارگران معدن بعد از دوران آپارتاید است و منجر به زخمی شدن ٧٨ و دستگیری بیش از ١٠٠معدنچی شد. شهر معدنی ماریکانا در یکصد کیلومتری شمال روهانسبورگ به ویژه به یکی از قربانیان ، به نام پاپی یک معدنچی ٢۴ ساله ادای احترم کرد. در این مراسم، بدلیل تالم و تاثر شدید، چند تن از حاضران به بیمارستان منتقل شدند.
اعتصاب چند هزار معدنچی در معدن طلای سفید ماریکانا از شش روز پیش از این حادثه آغاز شده بود.

--------------------------

گسترش اعتراضات کارگران معدن آفریقای جنوبی

اعتراض کارگران معدن طلای سفید لونمین واقع در منطقه ماریکانا در آفریقای جنوبی برای افزایش دستمزد گسترش یافته و مسئولان شرکت ناظر بر فعالیت این معدن می گویند بیم آن می رود بار دیگر خشونت هایی رخ دهد.
یک معدنچی:
“من ترسی ندارم چون برای آن چیزی مبارزه می کنم که زندگیم را بهتر می کند. پول برای زندگی بهتر به خانواده من کمک می کند. من نان آور خانواده هستم و پولی که اکنون به دست می آورم کفاف مخارج خانواده را نمی دهد.”
ده روز پیش و در جریان اعتصاب و اعتراضات کارگران این معدن، که سومین تولید کننده طلای سفید در جهان است، پلیس آفریقای جنوبی به روی معدنچیان آتش گشود که در مجموع چهل و چهار تن کشته شدند. پلیس همچنین دویست و پنجاه نفر از کارگران را بازداشت و به دادگاه معرفی کرد.
تا کنون تعداد کمی از این کارگران به کار بازگشته اند و بنا به گزارش اتحادیه ملی کارگران معدن آفریقای جنوبی روز دوشنبه راه ورود کارگران به معدن توسط بخشی از همکارانشان سد شد.
هفته گذشته جاکوب زوما رئیس جمهوری آفریقای جنوبی برای آرام کردن اوضاع و کاهش خشونت ها با معدنچیان معترض دیدار کرد و مراسم تدفین کشته شدگان برگزار شد.

--------------------------

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی با معدنچیان اعتصابی دیدار کرد

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی روز چهارشنبه برای جلوگیری از گسترش خشونت در ارتباط با اعتراض کارگران معادن طلای سفید با معدنچیان دیدار کرد.
اعتصاب معدنچیان از هفته گذشته و در اعتراض به دستمزد کم و شرایط بد زندگی شروع شد و پنجشنبه گذشته در جریان تیراندازی پلیس به سی و چهار نفر از معدنچیان اعتصاب کننده ده نفر از آن ها کشته شدند.
جاکوب زوما رئیس جمهور آفریقای جنوبی طی دیدار با معدنچیان گفت:
“از زمانی که من از وخامت اوضاع مطلع شدم و با توجه به اینکه هنوز از ابعاد خسارات آگاه نیستم، تصمیم گرفتم کمیسیونی را برای تحقیق در این زمینه مامور کنم تا از این طریق به حقیقت دست یابیم. این کمیسیون تنها برای تحقیق ساده نیست بلکه کمیسیونی قضایی است و ما را به حقیقت خواهد رساند.”
این دومین بار طی هفته جاری است که رئیس جمهور آفریقای جنوبی برای آرام کردن خشم معدنچیان و جلوگیری از خشونت ها با آنها دیدار می کند. از زمان اوج گرفتن اعتراضات کارگری در آفریقای جنوبی، بهای طلای سفید در بازارها افزایش یافته و نگرانی ها در مورد بی ثباتی اجتماعی به خاطر افزایش بیکاری و نابرابری درآمدها در این کشور را دامن زده است.

--------------------------

محاکمه معدنچیان اعتصابی در آفریقای جنوبی برگزار شد

اولین جلسه محاکمه بیش از ۲۵٠ معدنچی در آفریقای جنوبی در حالی برگزار شد که اعضای خانواده آنها در بیرون دادگاه در اعتراض به آن تجمع کردند.
اتهام این افراد قتل، تلاش برای قتل و خشونت اعلام شده است.
حدود یک هفته قبل سه هزار نفر از کارکنان معدن با هدف افزایش حقوق دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب باعث از کار افتادن معدن شد.
چند روز قبل نیروهای پلیس با تیراندازی به طرف کارگران اعتصابی که تجمع کرده بودند و البته مسلح بودند ٣۴ نفر را کشتند. ده نفر دیگر قبل از دخالت پلیس بر اثر درگیری بین اتحادیه های رقیب کارگری کشته شده بودند.
پس از این که شرکت اداره کننده معدن، حدود ٣٠٠٠ کارگر اعتصابی را به اخراج تهدید کرد، یک سوم از آنها روز دوشنبه به سر کار بازگشتند اما هنوز این معدن استخراج پلاتین تولید خود را آغاز نکرده است.
مدیر شرکت لون مین که اداره کننده معدن است می گوید: «این اعتصاب، اعتصابی غیرقانونی بود که کارکنان شرکت تصمیم گرفتند بر سر کار حاضر نشوند. اما اتفاقات در آن روز ناگهان به سرعت رخ داد و خشونتها تبدیل به مساله ای اجتماعی شد که از کنترل ما خارج بود. به همین دلیل نیاز داشتیم که پلیس دخالت کند.»
شرکت لون مین ضرب الاجل بازگشت به کار را یک روز دیگر تمدید کرد و به این ترتیب کارگران اعتصابی باید تا روز سه شنبه کار خود را از سربگیرند.
تیراندازی اخیر پلیس به طرف معدنچیان، مرگبارترین واقعه این چنینی در آفریقای جنوبی پس از پایان دوران آپارتاید در این کشور از سال ١٩٩۴ بود.
جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی ضمن اعلام یک هفته عزای عمومی در کشور، هیاتی را مامور رسیدگی به این واقعه کرده است.

--------------------------

فرصت معدنچیان معترض آفریقای جنوبی برای پایان اعتصاب

مسئولان شرکت «لونمین» معدنچیان اعتصابی در آفریقای جنوبی را تهدید کرده اند که در صورت برنگشتن به محل کار در روز دوشنبه، اعتصاب کنندگان را اخراج می کنند.
پس از کشته شدن مجموعاً ۴۴ نفر در اعتراض و اعتصاب کارگری در معدن پلاتین شرکت لونمین در شهر ماریکانا،، جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، یک هفته عزای عمومی اعلام کرده است. دو پلیس نیز در میان کشته شدگان وجود داشته است.
اعتراض معدنچیان از بیش از یک هفته قبل برای افزایش دستمزدها و همزمان با اختلاف دو اتحادیۀ صنفی آن ها شروع و با اعتصاب ۳۰۰۰ نفر همراه شد.
معدن محل کار این کارگران در شهر ماریکانا، واقع در صد کیلومتری شمال غرب شهر ژوهانسبورگ، از شهرهای مهم آفریقای جنوبی قرار دارد.

حمایت مالی از خانوادۀ کارگران مقتول
پنج شنبۀ گذشته پلیس آفریقای جنوبی به سوی جمعی از کارگران معترض که از جمله «سلاح سرد» همراه داشتند، تیراندازی کرد که این اقدام ۳۴ کشته و چندین زخمی برجا گذاشت.
قرار است روز پنج شنبۀ هفتۀ جاری در چند مکان مختلف برای کشته‌های رویارویی پلیس و معدنچیان معترض مراسم یادبود برگزار شود.
مالک شرکت لونمین قول داده از خانواده های کارگران کشته شده در تیراندازی حمایت مالی به عمل بیاورد.
این کارگران برای شرکت بریتانیایی لونمین کار می‌کردند که سومین تولیدکنندۀ پلاتین در جهان است و در آفریقای جنوبی شعبه دارد.

--------------------------

دولت آفریقای جنوبی به دنبال برون رفت از بحران کشتار معدنچیان

جولیوس مالِما، دبیر سابق بخش جوانان کنگره ملی آفریقا، حزب حاکم در آفریقای جنوبی، برای دیدار با معدنچیان معترض به شهر ماریکانا سفر کرده است. شهری که طی هفته گذشته شاهد اعتصابات گسترده معدنچیان و درگیری‌های خونین و بی‌سابقه با پلیس بوده است.
مالِما که سخنوری مشهور است خطاب به حضار و در حمایت از اعتصابگران گفت: «برای شنیدن سخنان تک تک شما به اینجا آمده‌ام.»
گفتنی است که روز پنجشنبه پس از یک هفته اعتصاب، عده‌ای از معدنچیان با پلیس درگیر شدند. درگیری بی‌سابقه که ۳۴ کشته و ۷۸ مجروح به همراه داشت و بسیاری را به یاد روزهای تلخ تاریخ این کشور (آپارتاید) انداخت.
در پی کشتار روز پنجشنبه، دولت آفریقای جنوب سعی در تنش زدایی و آرام کردن فضای حاکم در کشور دارد. رئیس جمهوری خواهان تشکیل یک کمیته حقیقت یاب مستقل شد و پلیس نیز صبح روز شنبه یک گروه تحقیق به محل کشتار اعزام کرد.

--------------------------

آغاز تحقیق در مورد مسئولیت قتل معدنچیان آفریقای جنوبی

پلیس آفریقای جنوبی با تیراندازی به سوی کارگران اعتصابی معادن پلاتین دستکم ۳۴ نفر را کشت. این خونین‌ترین واقعه پس از فروپاشی آپارتاید در این کشور است و رسانه‌ها‌آن را "حمام خون در معدن " نامیده‌اند.
اعتصاب کارگران سیاه‌پوست معادن پلاتین در آفریقای جنوبی با واکنش مسلحانه پلیس این کشور روبرو شد و دهها کشته و زخمی برجای نهاد. در تصاویر منتشر شده از این واقعه دیده می‌‌شود که پلیس پس از تیراندازی، در فضایی غبارآلود از میان اجساد مچاله شده معدنچیان راه را برای خود باز می‌کند.
شلیک به اعتصاب‌کنندگان، مشترکا از سوی ماموران سیاه‌ و سفیدی انجام گرفته که کلاه‌خود و جلیقه ضد گلوله بر تن داشتند. این درگیری یک هفته پس از آشوب‌های معدن ماریکانا به وقوع پیوست که در آن ده نفر از جمله دو افسر پلیس و نگهبان معدن کشته شدند.
معدن ماریکانا متعلق به شرکت لانمین است که دفتر مرکزی آن در لندن قرار دارد و کارگران اعتصابی خواستار افزایش حقوق خود به بیش از ۱۰۰۰ دلار در ماه بودند. تولید این معدن به دلیل اختلاف بین اتحادیه‌های کارگری و آنچه از سوی دولت "اعتصاب غیرقانونی" خوانده می‌شود، از مدتی قبل متوقف شده بود.
معدن پلاتین ماریکانا در یکصد کیلومتری شمال غربی ژوهانسبورگ قرار دارد و از بزرگترین معادن پلاتین آفریقای جنوبی به شمار می‌رود.
رییس پلیس آفریقای جنوبی ابتدا در برابر این کشتار سکوت کرد اما سرانجام پس از ۱۲ ساعت با تایید واقعه گفت که معدنچیان اعتصابی به قمه و چماق مجهز بوده و در دهانه معدن سنگر گرفته بودند.
پلیس آفریقای جنوبی ادعا کرده که برخی معدنچیان مسلح بودند و تیراندازی از سوی آنها شروع شد. رییس پلیس آفریقای جنوبی در مصاحبه‌با رادیوی سراسری این کشور گفته که تعداد کارگران کشته شده ممکن است از ۳۵ نفر تجاوز کند.
کشتار در معدن پلاتین موجب شد که جیکوب زوما رییس جمهور آفریقای جنوبی سفر خود به موزامبیک را نیمه‌کاره بگذارد و به کشورش بازگردد. زوما اعلام کرده که از این رویداد متاسف و شوکه است اما هیچ موضعی در قبال رفتار پلیس نگرفته است.
زوما که خود را آماده انتخابات کنگره ملی آفریقا در ماه دسامبر می‌کند، با انتشار بیانیه‌ای گفته است: « ما در قوانین دمکراتیک خود به اندازه کافی فضا برای حل اختلافات از طریق گفتگو داریم و نباید کشمکش‌ها را با قانون شکنی یا خشونت و آزار همراه سازیم.»

فراخوان به معرفی عاملان کشتار معدنچیان
برخی روزنامه‌های آفریقای جنوبی صفحات اول خود در روز جمعه (۱۷ اوت /۲۷ مرداد) را به این کشتار اختصاص داده و این پرسش را طرح کرده‌اند که چرا تغییری در این کشور با رییس جمهور شدن ماندلا در سال ۱۹۹۴ و پایان سه قرن سلطه آپارتاید رخ نداده است؟
پاره‌ای از این نشریات نوشته‌اند که هنوز هم با سیاهان آفریقای جنوبی مانند زمان آپارتاید هم‌چون شیئی رفتار شده و آزار آنان در پوشش‌های مختلف انجام می‌گیرد.
کنگره ملی افریقای جنوبی وعده کرده که زندگی ۵۰ میلیون شهروند این کشور را بهبود بخشد و به ویژه خدمات پایه را در اختیار میلیون‌ها سیاهپوست فقیری قرار دهد که در شهرستان‌ها ساکن هستند. اما بسیاری معتقدند که این وعده صادقانه نیست و نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی در این کشور هنوز جبران نشده‌اند.
بخش معدن از نگاه جناح منتقد و رادیکال کنگره ملی آفریقا، حوزه‌ای کاملا انحصاری تلقی می‌شود که سرمایه‌داران سفید پوست آن را قبضه کرده‌اند.
اما به موازات انتقادها از سیاست دولت، اتحادیه‌های کارگری نیز به دست داشتن در کشتار معدنچیان متهم شده‌اند. رییس انجمن معدنچیان مبارز طی یک مصاحبه اعلام کرده که تبانی یک اتحادیه رقیب با مدیریت معدن موجب کشته شدن معدنچیان شده است.
هلن زیلی، رهبر اتحاد دمکراتیک در آفریقای جنوبی نیز خواستار تحقیق مستقلی در باره ماجرای معدن ماریکانا و عوامل دخیل در آن شده است.
زوما رییس جمهور آفریقای جنوبی هم از اتحادیه‌های کارگری خواسته اختلاف‌ها را کنار بگذارند و برای روشن شدن چگونگی کشته شدن معدنچیان با حکومت همکاری کنند.

--------------------------

تشکیل کمیسیون تحقیق درباره کشتار معدنچیان معترض

رئیس جمهوری آفریقای جنوبی از تشکیل یک کمیته تحقیق برای رسیدگی درباره کشتار معدنچیان معترض خبر داد.
وی ضمن اعلام این خبر گفت: «برخلاف آنچه در گذشته اتفاق افتاده و بر این اساس که ما خواهان دانستن حقیقت هستیم، تصمیم گرفتیم کمیسیونی برای تحقیق درباره این رخداد در نظر بگیریم.»
یک روز پس از کشتار معدنچیان معترض توسط نیروهای پلیس در آفریقای جنوبی، مادران و همسران آنها ضمن برپایی اعتراض در مقابل معدن پلاتین ماریکانا از دولت خواستند تا درباره دلایل وقوع این رخداد تحقیق و پیگیری کند.
یکی از تظاهرکنندگان گفت: «دلیل تجمع ما در اینجا این است که چرا دولت خواسته خانواده‌های ما را برآورده نمی‌کند و چرا آنها را به جرم داشتن یک خواسته می‌کشد؟» رسانه‌های آفریقای جنوبی تیراندازی پلیس و مرگ ۳۴ معدنچی که برای افزایش حقوق اعتصاب کرده بودند، را یکی از خونبار‌ترین درگیری‌ها در آفریقای جنوبی از زمان فروپاشی آپارتاید عنوان کردند.
مسئوولان پلیس می‌گویند، این اقدام پلیس برای دفاع از خود بوده چراکه اعتصاب کنندگان سلاح سرد در اختیار داشته‌اند.
در درگیری میان نیروهای پلیس با معدنچیان که روز پنجشنبه اتفاق افتاد، حدود ۲۶۰ نفر نیز دستگیر شده‌اند.
معدن پلاتین ماریکانا در صد کیلومتری شمال غربی ژوهانسبورگ قرار دارد و از بزرگترین معادن پلاتین آفریقای جنوبی است. کارگران این معدن ضمن اعتصاب خواهان افزایش حقوق خود تا بیش از هزار دلار در ماه شده بودند.

--------------------------

شمار کشتگان درگیری خونین در آفریقای جنوبی افزایش یافت

شمار قربانیانی که در پی درگیری خونین میان ماموران پلیس و کارگران معدن در آفریقای جنوبی کشته شدند، افزایش یافت. پلیس آفریقای جنوبی در این باره اعلام کرد که تاکنون ۳۴ تن در پی این درگیری کشته شده‌اند.
پلیس این کشور همچنین اعلام کرده است که بسیاری نیز در پی این درگیری زخمی شده‌اند و دلیل این برخورد نیز حمله کارگران مسلح معدن به ماموران پلیس بوده است.
از تاریخ دهم اوت سال جاری حدود ۳۰۰۰ کارگر معدن پلاتین ماریکانا در هفتاد کیلومتری شمال غربی ژوهانسبورگ در اعتصاب به سر می‌برند.

--------------------------

مرگ ۳۴ معدنچی آفریقای جنوبی در درگیری با پلیس

اینجا کلیک کنید.
مرگ ۳۴ معدنچی آفریقای جنوبی در درگیری با پلیس در زدوخوردی که از زمان سقوط آپارتاید بی سابقه بوده، دستکم ۳۴ معدنچی در آفریقای جنوبی کشته شده اند. حادثه نزدیک معدن ماریکانا در ۷۰ کیلومتری ژوهانسبورگ رخ داد. هنگامی که شماری از معدنچیانی که اعتصاب کرده بودند، با قمه و چماق به نیروهای پلیس یورش بردند و آماج گلوله قرار گرفتند.
مریم افشنگ گزارش می دهد.

--------------------------

اعتصاب معدنچیان آفریقای جنوبی ۳۴ کشته برجا گذاشت

افزایش تنش میان دو اتحادیه کارگری بر شدت خشونت‌ها افزوده است.
براساس گزارش‌ها، به دنبال تیراندازی نیروهای پلیس آفریقای جنوبی به سمت چندین هزار نفر از معدنچیانی که دست به اعتصاب زده‌اند، ۳۴ نفر کشته شده‌اند. بنا به گفته شاهدان عینی، روز پنجشنبه، ۱۶ اوت، پلیس به روی معدنچیانی که مسلح به قمه و میله بودند، آتش گشوده است.
این رخداد یکی از خونبارترین درگیری‌ها در آفریقای جنوبی از زمان فروپاشی آپارتاید بوده است.
پلیس آفریقای جنوبی اعلام کرده است که در درگیری‌هایی که در یک هفته اخیر جریان داشته است، ده نفر کشته شده‌اند. همچنین افزایش تنش میان دو اتحادیه کارگری بر شدت خشونت‌ها افزوده است.
این حادثه نگرانی‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته و جیکوب زوما، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی ضمن ابراز نگرانی، گفته است که از مرگ افراد عمیقا متاسف شده است.
معدن پلاتین ماریکانا در صد کیلومتری شمال غربی ژوهانسبورگ قرار دارد و از بزرگ‌ترین معادن پلاتین این کشور است.
این معدن متعلق به شرکت لانمین است که دفتر مرکزی آن در لندن مستقر است.
هزاران کارگری که اعتصاب کرده‌اند خواهان افزایش حقوق خود به بیش از ۱۰۰۰ دلار در ماه هستند.
آفریقای جنوبی بیش از ۸۰ درصد ذخیره پلاتین جهان را در اختیار دارد و بزرگترین صادرکننده این عنصر است.

--------------------------

۳۵ نفر در اعتصاب معدنچیان آفریقای جنوبی کشته شدند

پلیس آفریقای جنوبی به سوی چندهزار کارگر معدن پلاتین تیراندازی کرد. از زمان فروپاشی آپارتاید، چنین کشتاری در اعتراض‌های کارگری آفریقای جنوبی بی سابقه بوده است.
گاردین گزارش می‌دهد روز گذشته ۱۶ ماه اوت ۲۰۱۲، تلویزیون ملی آفریقای جنوبی، تصاویری از پلیس‌هایی را با جلیقه ضد گلوله و کلاهخود نشان داد که معدنچیان معدن پلاتین لانمین را با شلیک گلوله هدف قرار دادند. بعد از سه دقیقه باران آتش، جسد شمار زیادی از کارگرها غرق در خون دیده شد. وزیر پلیس آفریقای جنوبی گفته است، در جریان این درگیری، بیش از ۳۵ نفر کشته شده‌اند.
این درگیری خونبار، یک هفته بعد از آشوب‌های معدن ماریکانا به وقوع پیوست که در آن ده نفر از جمله دو افسر پلیس و نگهبان حراست کشته شدند. معدن لانمین، سومین معدن بزرگ پلاتینیوم در جهان و در شصت مایلی شمال غربی ژوهانسبورگ واقع شده است. مدتی است تولید این معدن به سبب آنچه از سوی دولت، اعتصاب‌های غیر قانونی خوانده می‌شود و به جنگ بین اتحادیه‌های رقیب انجامیده، متوقف شده است.
رئیس انجمن معدنچیان مبارز و اتحادیه ساختمانی AMCU در گفت‌وگو با کانال ای‌نیوز، مدیریت معدن را به تبانی با یک اتحادیه رقیب و سپس ارتکاب این قتل عام متهم کرد. او گفت: "ما به خانواده قربانیانی که تنها به سبب عدم همکاری با مدیریت معدن قربانی این کشتار بیرحمانه شدند، پیام تسلیت فرستاده‌ایم. این حداقل کاری بود که از دست ما برمی‌آمد. اگر مدیریت دست از اعمال خود برمی‌داشت، به یقین جان بسیاری می‌توانست نجات یابد."
رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی، جاکوب زوما، کشتار معدنچیان را محکوم کرده، اما هیچ اشاره‌ای به ارتکاب این کشتار به وسیله پلیس نکرده است. او ضمن تسلیت به خانواده قربانیان درگیری یادشده گفته است: "ما از این خشونت بی‌معنا متاسف و بهت‌زده هستیم. ما باور داریم که در نظام دموکراتیک ما به اندازه کافی فضا برای حل مشاجرات از طریق گفت‌وگو و بدون قانون‌شکنی و خشونت وجود دارد. ما از جنبش کارگری می‌خواهیم که پیش از اینکه وضعیت بدتر شود برای اتمام این وضعیت با حکومت همکاری کند. من برای ماموران اجرای قانون مشخص کرده‌ام که برای تحت کنترل در آوردن وضعیت هرکاری از دستشان برمی‌آیند انجام دهند و خشونت‌کنندگان را بازداشت کنند."
اپوزیسیون خواهان یک تحقیق مستقل از حکومت شده است. هلن زیلی، رهبر اتحاد دموکراتیک در این کشور گفت: "ما از رهبران اتحادیه، پلیس و هرکس دیگری که در این ماجرا دخالت داشته می‌خواهیم تا از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری کنند. می‌بایست هرکاری کرد تا از خونریزی اجتناب شود. یک تحقیق مستقل لازم است تا مشخص شود دقیقاً چه اتفاقی افتاده است و چه کسانی مسئول این قتل عام هستند. هم خانواده‌های کسانی که در این ماجرا دخالت داشته‌اند و هم تمامی ملت حق دارند بدانند که چگونه و چرا این خونریزی رخ داده است؟"
براساس گزارش‌های موجود، این خشونت وقتی رخ داد که شماری از سه هزار معدنچی‌ای که روی تپه‌ای انباشته از سنگ معدن اجتماع کرده بودند، از سنگربندی‌هایی که پلیس با سیم‌های خاردار درست کرده بود عبور کردند. پلیس ادعا می‌کند برخی از معدنچیان به تفنگ مسلح بودند و نخست آنها شلیک کردند. به گفته پلیس برخی نیز ماموران را با چوب و چاقو تهدید می‌کردند. به گزارش fin24، یک مامور پلیس گفته است: "پلیس در چنین شرایطی، وقتی پلیس با مجرمانی مسلح مواجه است که پلیس را می‌کشند چه می‌تواند بکند؟" این مامور پلیس اعتراف کرده است که قبل از عبور برخی از کارگران از سیم‌های خاردار، ماموران پلیس سعی داشته‌اند است با فشار آب و گاز اشک‌آور اعتصاب‌کنندگان را از روی تپه متفرق کند. خشونت‌های این هفته فعالیت‌های معدن لانمین را متوقف ساخته است. گفته می‌شود این معدن دوازده درصد از پلاتین جهان را تامین می‌کند و کارگری در حال اعتصاب خواهان افزایش حقوق خود هستند. طی روزهای اخیر، ارزش سهام این شرکت در لندن بیش از هفت درصد سقوط کرده است.

--------------------------

خونبار‌ترین درگیری در آفریقای جنوبی پس از فروپاشی آپارتاید

آفریقای جنوبی در شوک کشتار معدنچیان معترضی از سوی نیروهای پلیس است و رسانه‌های این کشور این رخداد را یکی از خونبار‌ترین درگیری ها در آفریقای جنوبی از زمان فروپاشی آپارتاید عنوان کردند.
تیراندازی پلیس آفریقای جنوبی به روی معدنچیانی که برای افزایش حقوق اعتصاب کرده بودند، مرگ ۳۶ تن از آنها را در پی داشت.
مسئوولان پلیس می‌گویند این اقدام پلیس برای دفاع از خود بوده چراکه اعتصاب کنندگان قمه، چاقو و سلاح سرد در اختیار داشته‌اند.
ریاح فیژا، رئیس پلیس آفریقای جنوبی گفت: «این افراد پس از دیدن پلیس با آنها درگیر شده بودند و گروهی از آنها تلاش کرده بودند تا با اسلحه‌های سردی که در اختیار داشتند به پلیس حمله کند. نیروهای پلیس باید از خود در مقابل این گروه دفاع می‌کردند.»
اتحادیه‌های کارگری خواستار پیگیری و تحقیق درباره این موضوع هستند. گفته می‌شود، در این درگیری‌ها که روز پنجشنبه اتفاق افتاد، حدود ۲۵۰۰ نفر نیز دستگیر شده‌اند. جیکوب زوما، رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی نیز نسبت به مرگ این افراد ابراز تاسف کرده است.
معدن پلاتین ماریکانا در صد کیلومتری شمال غربی ژوهانسبورگ قرار دارد و از بزرگترین معادن پلاتین آفریقای جنوبی است. کارگران این معدن ضمن اعتصاب خواهان افزایش حقوق خود تا بیش از هزار دلار در ماه شده بودند.

--------------------------

آفریقای جنوبی؛ نه کشته در درگیری میان سندیکاهای معدن

در درگیری میان نمایندگان سندیکاهای رقیب در یک معدن پلاتین در آفریقای جنوبی نه نفر از جمله دو افسر پلیس کشته شدند.
معاون این شرکت استخراج معدن با ابراز تعجب از این حادثه می گوید: “ما نمی دانیم عاملان این خشونتها چه کسانی بوده اند و نام آنها چیست. آنها خودشان را به عنوان نمایندگان کارکنان شرکت معرفی نکرده اند و ما نگرانیم چون بنظر می رسد آنها افراد خودسری باشند.”
شرکت “لانمین” با انتشار بیانیه ای ضمن تایید این حادثه، تصریح کرده که این درگیری پس از اعتصاب غیرقانونی کارگران و تظاهرات ٣٠٠٠ تن از آنها روی داده است.
رقابت میان سندیکای ملی کارگران معدن و یک سندیکای نوظهور باعث ایجاد درگیری در معادن آفریقای جنوبی در طی ماههای گذشته شده است.