افق روشن
www.ofros.com

تظاهرات همزمان در هشتاد شهر اسپانیا


بی بی سی - یورونیوز - رادیو فردا                                                                                 جمعه ٣٠ تیر ١٣٩١

تظاهرات همزمان در هشتاد شهر اسپانیا

صد‌ها هزار تن در هشتاد شهر اسپانیا روز پنجشنبه به تظاهرات علیه سیاست‌های ریاضت اقتصادی دولت راست میانه این کشور پرداختند. این تظاهرات در ادامه بیش از یک هفته اعتراض خیابانی پراکنده در اقصی نقاط اسپانیا و همزمان با تصویب لایحه کاهش ۶۵ میلیارد یورویی از هزینه‌های عمومی صورت گرفت.
ویکتوریا یکی از کارمندان اداره مالیات شهر مادرید می‌گوید: «وقتی بحران آغاز شد آن‌ها حقوقمان را کاهش دادند. ما درک کردیم که بایست تحمل کنیم و اعتراضی نکردیم ولی اکنون به نظر می‌رسد که آنان می‌خواهند به ما ضربه بزنند و ما نیز مسوولیتی در قبال این وضعیت نداریم. منصفانه نیست و به همین خاطر اینجا هستیم.»
معترض دیگری در شهر بارسلونا چنین می‌گوید: «سیاستمداران باید درباره دستمزد‌ها، مزایای اضافی و هزینه مسافرت‌هایشان تجدید نظر کنند. مردم ثروتمند هم باید برخی از مخارج را کاهش دهند و این امر نباید فقط برای کارمندان دولت که زیاد کار می‌کنند و از حقوق محدودی برخوردارند باشد که ببینند دستمزدشان به ندرت افزایش می‌یابد.»
از هفته گذشته که ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد دولت تصمیم به افزایش سقف مالیاتی و کاهش هزینه‌های بخش عمومی گرفته است کارمندان دولت، نیروهای آتش نشانی و پلیس به اعتراض پرداخته‌اند. پیش از این نیز بالغ بر هفت درصد از دستمزد کارمندان دولت کاسته شده بود.
در پی به طول انجامیدن این تظاهرات تا پاسی از نیمه شب، نیروهای پلیس اقدام به متفرق ساختن معترضان کردند. گروهی از تظاهرکنندگان به آتش زدن زباله ها و پرتاب سنگ به سوی پلیس مبادرت ورزیدند.

---------------------------------

تظاهرات در مادرید با برخورد پلیس رو به رو شد

تظاهرات کارگران و کارمندان بخش عمومی در مادرید، پایتخت اسپانیا با برخورد پلیس ضد شورش به خشونت گرایید.
پلیس اسپانیا که در تلاش برای متفرق ساختن تظاهرکنندگان بر آمده بود برای مقابله با جمعیت معترض به موج دوم کاهش دستمزد‌ها و اعمال سیاست‌های ریاضت اقتصادی از گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرد.
یکی از معترضان مدعی است: «یک نفر که بازداشت شده بود از سوی یکی از نیروهای ضد شورش به طرز وحشتناکی کتک زده شد. به صورت وی مشت می‌زدند.» دولت اسپانیا با بحران مالی رو به رو است و برای مهار این بحران در پی تشدید سیاست‌های ریاضتی است.
دولت محافظه کار این کشور که با فشار اتحادیه اروپا رو به روست در داخل انتقادهای فراوانی را متوجه خود ساخته است. منتفدان می‌گویند که سیاست‌های ریاضت اقتصادی امنیت شغلی طبقه متوسط و رو به پایین را به خطر می‌اندازد.
بر اساس برنامه، این دولت باید تا سال ۲۰۱۴ میلادی بالغ بر ۶۵ میلیارد یورو در بودجه عمومی صرفه جویی کند.
از سویی دیگر روز جمعه خوان کارلوس، پادشاه اسپانیا که با اتهام سوءاستفاده مالی داماد خانواده سلطنتی رو به رو است به صورت نمادین برای ابراز حمایت از شهروندان جوان این کشور در جمع هیات دولت حضور یافت.
همچنین لوئیس دخوئیندوس، وزیر اقتصاد اسپانیا در جلسه هیات دولت گفت: «بد‌ترین نتیجه برای اقتصاد اسپانیا این است که موقعیت مالی دولت ناپایدار به نظر می‌رسد. اگر امورمالی ناپایدار باشند، بحران اقتصادی بسیار بد‌تر از آنچه در حال حاضر است، خواهد شد.»
قرار است از ماه میلادی سپتامبر سقف مالیاتی افزایش یابد و در پی آن دیگر تصمیم های اقتصادی اجرایی خواهند شد.

---------------------------------

اعتراض سراسری به تدابیر ریاضتی دولت در اسپانیا

اسپانیا در آستانۀ برگزاری اعتراض‌های سراسری کارکنان بخش خدمات عمومی به تدابیر ریاضتی دولت این کشور در ۸۰ شهر است. تدابیر امنیتی در اطراف ساختمان پارلمان اسپانیا به دلیل امکان تجمع اعتراضی افزایش یافته‌اند.
روز پنج شنبه دو اتحادیۀ صنفی این کشور نیز برای برگزاری اعتصاب سراسری در دو ماه دیگر با هدف اعتراض به کاهش پرداخت های مالی به کارمندان بخش خدمات عمومی دیدار می‌کنند.

---------------------------------

پارلمان آلمان طرح مشارکت در کمک به بانکهای اسپانیایی را تصویب کرد

همان طور که انتظار می رفت، پارلمان آلمان به طرح مشارکت این کشور در ارائه کمک مالی صد میلیارد یورویی به بانکهای بحران زده اسپانیا رای مثبت داد. رد این طرح می توانست ضربه ای اساسی به آنگلا مرکل و دولت ائتلافیش بزند.
وولفگانگ شویبله، وزیر دارایی آلمان در آغاز جلسه پارلمان هشدار داد که خطر ورشکستگی بانکهای اسپانیایی می تواند تمام منطقه یورو را با مشکل مواجه کند.
آقای شویبله گفت: «اگر عدم ثبات مالی موجود نبود، اسپانیا می توانست مشکل بانکهایش را به تنهایی حل کند. اما در حال حاضر در شرایطی استثنایی هستیم که باید به اسپانیا کمک کنیم تا بازار بیش از این دچار تلاطم نشود. و به این ترتیب ثبات مالی را به کل منطقه مالی یورو بازگردانیم.»
خانم مرکل در حالی که از طرف هم حزبیها و طرفدارانش به دلیل ادامه حمایت از اقتصادهای بحران زده اروپا تحت فشار است، از طرف بعضی از کشورهای حوزه یورو متهم به کم کاری در مقابله با بحران بدهیها است.
آلمان از نظر میزان مشارکت در صندوق ثبات مالی اروپا که صندوقی برای ارائه کمک های مالی موقت به کشورهای حوزه یورو است بیشترین سهم را دارد.