افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب سراسری بار دیگر یونان را فرا گرفت


بی بی سی                                                                                                 چهارشنبه ١۵ اردیبهشت ١٣٨٩


اعتصاب سراسری بار دیگر یونان را فرا گرفت

گزارشگر بی بی سی در آتن می گوید خشم عمومی مردم یونان نسبت به دولت و دولت های خارجی و در باره برنامه صرفه جویی در هزینه ها رو به افزایش بوده است در جریان یک اعتصاب سراسری دیگر علیه سیاست های صرفه جویی گسترده در هزینه ها که اخیرا از سوی دولت یونان مطرح شده است، دهها هزار معترض در یونان جمع شده اند و به سمت ساختمان پارلمان یونان در شهر آتن، پایتخت این کشور، راهپیمایی می کنند.
همزمان دو راهپیمایی بزرگ دیگر که در پاسخ به دعوت اتحادیه های کارگری برنامه ریزی شده است، بزودی آغاز خواهد شد. اعتصاب سراسری روز چهارشنبه (۵ مه)، شبکه ترابری یونان را فلج کرده است. پروازها به یونان و از یونان به خارج به حال تعلیق درآمده، کشتی ها در بندرها مانده و فروشگاه ها تعطیل است.
بسیاری از کسانی که در اعتصاب امروز شرکت کرده اند، کارمند بخش دولتی و در واقع افرادی هستند که صرفه جویی های دولتی مستقیما آنها را فقیرتر می کند.
دولت برنامه صرفه جویی در هزینه ها را، که از جمله شامل کاهش حقوق و مزایای کارگران و حق بازنشستگی می شود، به این دلیل مطرح کرده و به دنبال اجرای آن است که بتواند شرایط دریافت کمک های مالی بین المللی را برآورده سازد و بدهی های بزرگ خود را پرداخت کند.
گزارشگر بی بی سی در آتن می گوید خشم عمومی مردم یونان نسبت به دولت و دولت های خارجی و ناخرسندی آنها از برنامه صرفه جویی در هزینه ها رو به افزایش بوده است. مجلس یونان تا پایان هفته جاری درباره اجرایی شدن این سیاست ها تصمیم گیری خواهد کرد.
سیاست های جدید مالی دولت یونان در پاسخ به تقاضای اتحادیه اروپا صورت می گیرد که از این کشور خواسته است تا در برابر دریافت کمک های پولی این اتحادیه برای نجات یونان از بحران مالی، در سیاست های اقتصادی خود تغییراتی به وجود آورد.

سیاست های مالی و پولی جدید دولت یونان
• قطع پاداش های کارگران بخش عمومی
• قطع پاداش های مربوط به تعطبلات سالانه
• توقف تمامی افزایش دستمزدها و حقوق بازنشستگی در بخش خدمات عمومی برای سه سال
• افزایش مالیات بر درآمد از ۲۱ درصد به ۲۳ درصد
• افزایش ۱۰ درصدی مالیات ها بر سوخت، الکل و تنباکو
• وضع مالیات برای ساخت و ساز های غیر قانونی

کمک های مالی اتحادیه اروپا به یونان که رقمی میان ۱۲۰ - ۱۰۰ میلیارد یورو (۱۶۰ - ۱۳۰ میلیارد دلار) پیش بینی شده است، طی مدت سه سال و از این هفته به تدریج در اختیار دولت یونان قرار می گیرد.
بحران بدهی های یونان موجب تضعیف یورو، واحد پول اتحادیه اروپا، شده است. این بحران باعث شده است تا یونان از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تقاضای وام اضطراری کند.
صندوق بین المللی پول با اعطای وام اضطراری به دولت یونان موافقت کرده تا یونان از آن برای بازپرداخت بدهی های خارجی خود که سررسید آنها فرا رسیده است، استفاده کند. با توجه به عضویت در حوزه پولی یورو که مستلزم تبعیت کشورهای عضو از سیاست واحد پولی این منطقه است، یونانیان توقع دارند کشورهای عمده عضو این حوزه مسئولیت نجات یونان از بحران کنونی را برعهده بگیرند و با خرید اوراق قرضه دولتی این کشور، باعث بهبود اعتبار مالی آن شوند.
اعتصاب سراسری امروز سومین اعتصاب عمومی است که در ماههای گذشته یونان را به وضعیت سکون درآورده است. در همین حال، پارلمان آلمان رسیدگی به برنامه نجات مالی یونان را آغاز کرده است.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از نمایندگان پارلمان مصرانه خواسته است با دادن وام اضطراری به یونان که توسط وزرای دارایی اتحادیه اروپا تائید شده است، موافقت کنند. بزرگترین سهم از این وام بر گردن آلمان گذاشته شده است.
خانم مرکل گفت: "مسئله ای ساده است؛ آینده اروپا در گرو دادن این وام است."
وزرای دارایی اتحادیه اروپا موافقت کرده اند ٨٠ میلیارد یورو وام به یونان بدهند که حدود ٢٢ میلیارد یورو آن توسط دولت آلمان پرداخت خواهد شد. تامین مابقی کمک مالی ١١٠ میلیارد یورو بر عهده صندوق بین المللی پول گذاشته شده است. تصاویر تلویزیونی نشان داده است که پلیس به سمت گروهی از معترضان که می خواسته اند به ساختمان پارلمان حمله کنند، گاز اشک آور پرتاب کرده است.
مایکل برابانت، گزارشگر بی بی سی در آتن می گوید دهها هزار کارمند دولتی که در حال حاضر واجد شرایطند که بازنشستگی بزرگی دریافت کنند، قبل از تصویب برنامه صرفه جویی در هزینه های دولت در پارلمان، استعفا داده اند.
دولت یونان از کارمندان ارتش، نیروهای پلیس، مدارس و بیمارستان ها که از برنامه صرفه جویی دولت روحیه خود را از دست داده اند و دلسرد شده اند، خواسته است تقاضای بازخرید نکنند چون می ترسد درخواست برای دریافت حق بیمه اجتماعی شدیدا افزایش یابد و منابع وزارت دارایی را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد. اتحادیه های کارگری می گویند صرفه جویی های مورد نظر دولت، یونانی های کم درآمد را فقیرتر می کند.
تظاهرات روز چهارشنبه در کل مسالمت آمیز بوده است اما در نزدیکی ساختمان پارلمان درگیری های کوچکی رخ داده است.

----------------------

اتحادیه های کارگری یونان آماده اعتصاب سراسری می شوند

برنامه صرفه جویی دولت یونان به تظاهرات، خشونت های گسترده و اعتصاب سراسری منجر شده است اتحادیه های کارگری یونان به منظور اعتراض به سیاست های جدید دولت این کشور در کاهش حقوق و مزایای کارگران، آماده اعتصاب سراسری می شوند.
در نخستین اقدام این اتحادیه ها، کارگران بخش خدمات عمومی این کشور از امروز (سه شنبه چهارم ماه مه - ۱۴ اردیبهشت) به مدت ۴۸ ساعت دست به اعتصاب زده اند.
اتحادیه های کارگری یونان بر آنند تا در صورت مشاهده نکردن واکنش مناسب از سوی دولت این کشور، این اعتصاب ها را از روز چهارشنبه این هفته به صورت سراسری ادامه دهند.
سیاست های مالی جدید دولت یونان که به منظور صرفه جویی در هزینه های دولت و در پی بحران مالی بی سابقه در این کشور اتخاذ شده است، به کاهش دستمزد و مزایا کارگران خواهد انجامید.
این موضوع موجب اعتراض اتحادیه های کارگری و تظاهرات گسترده کارگران در مراسم روز جهانی کارگر ( شنبه اول ماه مه) شد.
مجلس یونان تا پایان هفته جاری درباره اجرایی شدن این سیاست ها تصمیم گیری خواهد کرد.
سیاست های جدید مالی دولت یونان در پاسخ به تقاضای اتحادیه اروپا صورت می گیرد که از این کشور خواسته است تا در برابر کمک های پولی این اتحادیه برای نجات یونان از بحران مالی، در سیاست های پولی خود تغییراتی به وجود آورد.

سیاست های مالی و پولی جدید دولت یونان
• قطع پاداش های کارگران بخش عمومی
• قطع پاداش های مربوط به تعطبلات سالانه
• توقف تمامی افزایش دستمزدها و حقوق بازنشستگی در بخش خدمات عمومی برای سه سال
• افزایش مالیات بر درآمد از ۲۱ درصد به ۲۳ درصد
• افزایش ۱۰ درصدی مالیات ها بر سوخت، الکل و تنباکو
• وضع مالیات برای ساخت و ساز های غیر قانونی

قرار است کمک های مالی اتحادیه اروپا به یونان که رقمی میان ۱۲۰ - ۱۰۰ میلیارد یورو (۱۶۰ - ۱۳۰ میلیارد دلار) پیش بینی شده است، طی مدت سه سال و از این هفته به تدریج در اختیار دولت یونان قرار گیرد.
بحران بدهی های یونان موجب تضعیف یورو، واحد پول اتحادیه اروپا، شده است. این بحران باعث شده است تا یونان از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تقاضای وام اضطراری کند.
صندوق بین المللی پول با اعطای وام اضطراری به دولت یونان موافقت کرده تا یونان از آن برای تادیه بدهی های خارجی خود که سررسید آنها فرا رسیده، استفاده کند.
با توجه به عضویت در حوزه پولی یورو که مستلزم تبعیت کشورهای عضو از سیاست واحد پولی این منطقه است، یونانیان توقع دارند کشورهای عمده عضو این حوزه مسئولیت نجات یونان از بحران کنونی را برعهده بگیرند و با خرید اوراق قرضه دولتی این کشور، باعث بهبود اعتبار مالی آن شوند.

بی بی سی -٠۵-٠٢- ٢٠١٠